Sint-Nicolaas zette poet aan wal in Leiden Eerste paal Leiderdorpse nieuwbouw de grond in Mhpenaar op loge Rijndijk verongelukt Geen snuffelpalen in sierteeltcentrum Meer kunstijs in Z.-Holland Schoolbel in Ter Aar betekent brandalarm nd FEESTELIJKE INTOCHT IN CENTRUM Bonte Koe staat in Voorhout weer op aandag 15 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT :r AAR Als hoofdonderwij- KT Duyvesteijn in het houten jeboolgebouwtje aan de Aar- dgmseweg in Ter Aar tijdens de jchooluren luidruchtig de bel luidt dan weten de 98 leerlingen rao deze r.k. basisschool wat l,en te doen staat. Schriften of boeken laten voor wat ze zijn n dan zo snel mogelijk de klas roei uit rennen. Voor de Ter Aarse nag icholieren betekent het geen ^Improviseerde gymoefening jiaar bittere ernst. Het luiden van de bel staat namelijk gelijk „et brandalarm. De school aan de Aardamseweg is wellicht de enige school in Nederland waar de leerlingen regelmatig brandalarm krijgen. Volgens de heer Duyvesteijn een noodzakelijk onderdeel op het lesrooster. Over zijn school zegt hij: „Het is hier een volkomen abnormale toestand. Er staan hier twee oliekachels opgesteld. Als die vlam vatten staat binnen vijf minuten alles in lichterlaaie. Het is al een keer gebeurd dat de kachel begon te lekken. Ge lukkig was dat voor schooltijd. Anders hadden er wel eens rare dingen kunnen gebeuren. Van de week nog maakte de kachel rare kuren. Ik ben toen maar met het brandblusapparaat er bij gaan staan. Als het om 98 kinderen gaat kan je beter het zekere voor het onzekere ne- De klachten van de heer Duyve steijn beperken zich niet alleen tot de gevaarlijke oliekachels in het houten gebouw. Wat ook niet klopt in het gebouw zijn de klassen waarin teveel leerlingen les krijgen en waarin bovendien de noodzakelijke branddeuren ontbreken. Wellicht komt er in Ter Aar binnen kort aan deze gevaarlijke schoolbehuizing voor de r.k. school een einde want de tekeningen voor een nieuw on derkomen zijn reeds gereed en zullen volgende week naar de gemeente worden gestuurd. Een andere behuizing betekent ech ter slechts dat het probleem wordt verlegd want zodra de r.k. school verhuist komt een openbare school er voor in de plaats. LEIDERDORP Omstreeks half vijf vanmiddag gaan de eerste palen voor een nieuwe wijk, de IAZERSWOUDE De 24-jarige dienstplichtig militair J. v. d. Heuvel uit Alphen aan de Rijn is zondagmorgen omstreeks half in het Leidse Academisch Ziekenhuis bezweken aan de ge- van een verkeersonge- met de auto van de Koudeker- ker. Deze persoon wordt ver zocht contact op te nemen met de rijkspolitie te Hazerswoude (telefoon 01714-2445) of met de politie van zijn of haar woon plaats. LEIDEN Vele duizenden kinde ren en hun ouders hebben zater dagmiddag Sint Nicolaas in Lei den verwelkomd. Maar de heer L. M. van Gelderen lid van het dagelijks bestuur van het Leids City Centrum was de eerste, die van de heilige gast persoonlijk een presentie kreeg speciaal in Spanje gekocht. Want hij was het, die uiter aard met hulp van heel wat zwarte Pieten van de ont vangst van de sint het feestelij ke onthaal maakte, waarop het druilerige weer geen vat kon krijgen. Toen eenmaal het stoombootje „Spanje" met een driftige zwaai bij de Lakenhal voor de wal ge komen was, bezwoer burge meester Vis de goedgeefse gast dat Leiden maar twee vaste feesten kent: „dat zijn Drie Ok tober en de aankomst van Sint Nicolaas". De heer Vis verzocht Sint Nicolaas overigens dringend, „Neemt u geen kinderen meer mee: we zitten toch al onder de honderd- We zitten toch al beneden de honderd duizend'' duizend". En eveneens in de sfeer van het adres „Leiden voorgoed in last" stelde hij zich wat gematigd op omdat wat kinderen nog moeten leren „een verlanglijstje altijd lan ger is dan wat je krijgen kan". In zijn antwoord dankte Sint Ni colaas voor het plechtig onthaal in de stad Leiden en stelde hij de burgemeester en alle kleine burgertjes van de stad gerust: Omdat hij veel goed nieuws ver nomen heeft over de kinderen van Leiden, gaan er niet veel in de zak. Het ontvangstcomité burgemees ter Vis en de wethouders Kret en Den Haan - Groen, begeleid den de hoge gast het museum binnen, waar een dronk werd uitgebracht „op de goede thuis- Het paard stond buiten, op de Oude Vest al nerveus te trappe len. Want zoveel drukte zie je als paard ook niet alle dagen bijeen en het middelpunt te i zijn koper en dreunende trom, dat is zelfs het wel zeer slimme paard van Sinterklaas nog te bont. Het dier heeft zich goed gehou den, en de tallozen die de in tocht van de sint wilden zien, waren getuigen van een bijzon der aardige optocht. De Leidse harmonie „Wilskracht" met haar fleurige majorettes open de de stoet, waarin o.a. Spaanse edelen, een cohorte pie ten te voet en te paard en een wonderlijke processie van fanta siedieren meeliepen. Een grap pig groepje vormden ook de musicerende pieten aanvan kelijk hadden ze op het achter dek van de stoomboot gezeten die op een oude brandweer auto meereden. De harmonie „De Glazen Stad" uit 's-Graven- zande besloot de optocht, die door het hele centrum trok. Ten pleziere van de kinderen, hoe wel automobilisten en buspassa giers er waarschijnlijk minder zonnig door gestemd werden. M had zaterdagavond, I stafc half tien, plaats op de vs' Kijwli|k ter hoogte van restau- t rant,De Sherry-Can", waar de Aeert. d. Heuvel met zijn mo- /afl(jltorfiets in botsing kwam met een auto van de negentienjarige F. Af. a. Z. uit Koudekerk aan de Rijn. De Koudekerker reed met zijn personenwagen rich ting Alphen aan de Rijn, maar K wilde op genoemde plaats zijn voertuig keren in de richting Leiden. Op dat moment kwam uit de richting Alphen de perso- Vi nenwagen van de 24-jarige Al- yj phenaar A. v. O., die een bot- 'ki sing met de auto van de Koude- M ;erker, niet kon voorkomen. !"i Beide voertuigen kwamen daar- e door dwars over de rijksweg staan en blokkeerden het v< keer op beide weghelften. Toen A wam motorrijder v. d. Heuvel let uit de richting Leiden. Na een slip kwam hij in botsing met de 4„ auto van de Koudekerker. V. d. h: Heuvel werd zeer ernstig ge- r*s wond naar het Academisch Zie- r' kenhuis vervoerd, waar hij zon dagmorgen is overleden. Het jj, ilachtoffer is ongehuwd. Igens de rijkspolitie is er een i> lehauffeur van een personen- wagen, die zich in de rich- I. ting Leiden begaf, die getuige van de botsing van de A twee personenwagens, die totaal 33 sivernield werden én wellicht ook van de botsing van de motor Agendapunten raad Noordwijk OORDWIJK In de gemeente raadsvergadering van Noord- wijk komen vanavond onder meer de volgende punten aan Ie orde: Een perceel teel- en weiland aan de Herenweg opnieuw aan ile heren Van Oosten te verhu ren voor de duur van zes jaar. De huurprijs is echter verhoogd van 320, tot 500 per jaar. De woning Binnenweg 37 onbe- ,ia woonbaar te verklaren. •j. Een krediet van ƒ238.000 be- 0. schikbaar te stellen voor de uit- w breiding van de openbare lagere irt school met twee lokalen. Een krediet van ƒ19.850 te vo- ^l^ren voor de inrichting van een «peelgelegenheid in de wijk Boe- renburg. De parkeerterreinen aan de r«t Koningin Astridboulevard en die "i de Golfbaan opnieuw te ver- p'j ™ren aan de heer Van Dam. "ij zal hiervoor in 1972 weer 135.000 betalen. Een strook grond van ongeveer 32 m2 aan de Voorstraat tot '«17 in gebruik te geven aan de "Wr Heemskerk voor een be- van 15 per jaar. De pond moet daarna in de oor- U *Pronkelijke staat aan de ge rente worden teruggegeven. Een strook grond bij het sport- Wrk voor 5 jaar te verhuren aan de heer Van der Meer voor bedrag van ƒ13 per jaar. terrein rond ae rioolzuive- "ogsinstallatie aan de Achter as weer te verhuren aan de «eer Heemskerk voor ƒ25 per Jaar. Een stuk teelland aan de Zee leg te verhuren aan de heer De root voor 150 per jaar. LEIDEN.Rond de jaarwisseling wordt de volledige reconstructie aanbesteed van het ingewikkelde kruis punt RijnsburgerwegWassenaarsewegJan van HoutlaanKagerstraat. De gemeenteraad besloot tot dit karwei in het vroege voorjaar van 1970 maar eerst nu hebben GS er hun goedkeuring aan gegeven. Zodra de winter voorbij is, dus omstreeks maart, zullen de werkzaamheden uitgevoerd worden. Het hele kruispunt wordt enigszins in de riehting van Oegstgeest verplaatst, zodat het zwaartepunt ervan komt op de plaats waar nu nog de ruïnes van een villa uit de ruigte steken. Daardoor wordt de gevaar lijk-lange bocht in de monding van de Wassenaarseweg korter en zal de oversteek vanuit de Kagerstraat gemakkelijker zijn. Vooral omdat nu de hoofdingang van het Academisch Ziekenhuis aan de Wassenaar seweg ligt, is de urgentie van het werk toegenomen. Bovendien moeten dagelijks onder anderen duizen den scholieren het kruispunt „nemen". Ook het verkeer van en naar het Diaconessenhuis wordt dagelijks met het gevaarlijke verkeerspunt geconfronteerd. HAZERSWOUDE EN BOSKOOP LATEN HET ER NIET BIJ ZITTEN HAZERSWOUDE Het sierteelt centrum van Boskoop en Ha zerswoude komt, aldus blijkt uit een nota van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland over het milieubeheer in de provincie, in de voorlopige planning betref fende het meten van de luchtver- ontreiniging niet voor. Men mag derhalve aannemen, dat van provinciale zijde het plaat sen van snuffelpalen (punten die S02 meten) in Boskoop en Hazerswoude niet urgent wordt geacht. En dat terwijl de verte genwoordigers van de gemeen tebesturen van Boskoop en van Hazerswoude reeds geruime tijd met elkaar contact onderhouden over een efficiënte bestrijding van het miliebeheer in beider gemeenten. Reeds eerder hebben de wethou ders Van den Dool (Boskoop) en Verweij (Hazerswoude) bij de provincie gepleit voor plaatsing van een S02-meetpunt in hun gebied. Een gebied dat gezien de aanwezigheid van het sierteeltcentrum in beider ge bied. gemeenschappelijk belan gen heeft. Omdat beide gemeen ten niet in de voorlopige plan ning van G.S. zijn opgenomen betreffende de plaatsing van snuffelpalen. heeft Hazerswou- des wethouder L. Verweij al te kennen gegeven, er voor te zul len blijven strijden, in het sier teeltcentrum een snuffelpaal ge plaatst te krijgen. De kwekerij en in het gebied van beide ge meenten noemt hij veel te kwetsbaar, om de mate van luchtverontreiniging niet te kun nen melden. Hazerswoudse IJsclub moet baan zoeken HAZERSWOUDE De Hazers- youdse IJsclub zal de veldijs- baan aan de Voorweg moeten verlaten, omdat van gemeente wege plannen bestaan om hier in de toekomst woningen te bouwen. Voorzitter J. v.d. Eyk deelde mee op de jaarvergade ring, dat het verlaten van het thans in gebruik zijde terrein wellicht nog een of twee jaar zal vergen. „Maar dan dienen toch maatregelen te worden ge- Als alternatief van het huidige terrein, dat gaat ressorteren on der het bestemmingsplan But- terpolder, ziet voorzitter v.d. Eyk een veldijsbaan in de na bijheid van de gemeentelijke sporttereinen. Met het gemeen tebestuur zijn reeds oriënteren de besprekingen gevoerd, maar aldus de voorzitter, het geheel zal nog wel wat onderhandeling vergen. De heer v.d. Eyk stelde de leden overigens in het vooruitzicht, dat voor een bestuursfunctie in de 600 leden tellende H.IJ.C. in de toekomst wellicht een dame kandidaat zal worden gesteld. „Waarom geen vrouwen opgeno men in het bestuur?", was na melijk een vraag die tijdens deze vergadering naar voren werd gebracht. Dc administra tie en het kaïitinewerk worden activiteiten geacht in de vereni ging, die ten dame zeker kun nen worden toevertrouwd. VOORHOUT Voorhout heeft weer een nieuwe kersverse „Bonte Koe". Het voormalige cafe dat enige tijd geleden on der slopershamer is gevallen werd dit weekend nieuw leven ingeblazen door de tennisvereni ging „Voorhout". Deze namelijk heeft haar zaterdag door burge meester Stolwijk geopende club huis omgedoopt in „De Bonte Koe". Voor de tennisvereniging is het zaterdag een grote feestdag ge wórden. Na de toespraak van burgemeester Stolwijk waarin hij zijn bijzondere waardering uitsprak voor de grote activiteit van het bestuur en leden volg den nog toespraken van erelid v. d. Aardweg en oudste lid R. Jaegers. Laatste bood na mens de leden een fraai haard stel aan. 's Middags was er een feestelijke bijeenkomst van de junioren en de aspiranten. Voor zitter Schoutsen hield een ope ningswoord waarna Jan Peter Jongeneel en Marieke Christina Geurtz de vlag hesen. 's Avonds was er wederom een receptie en een gezellige bijeenkomst voor de leden. De voorzitter liet in vogelvlucht de geschiedenis van de 19-jarige vereniging de r passeren. Woorden van dank richtte hij tot architect Alewijn- se, tegelaktieleidster mevr. Ten Kley, de dames Kelder en De Groot, de bouwcommissie, heer Vocke (de duizend-en-t klusjesman) en tenslotte de heer De Gruyter, ontwerper coördinator en organisator het geheel. Hierna vond de ont hulling plaats van de naam het nieuwe clubhuis. Het bord met de naam „De Bonte Koe' werd afgestaan door mevr. Van Steyn, de vroegere gast vrouwe van het café. ONI voerde de spanning op Lisse De toneelvereniging „Ontspanning Na Inspanning" (ONI) heeft zaterdagavond de reputatie hoog gehouden met dc opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven „Het mysterie van seinhuis B 72". Het was een stuk met vele span nende soms ook angstige mo menten waarin duidelijk werd gemaakt op welke wijze men onder de bezetter leefde om zichzelf en onderen uit vaak moeilijke omstandigheden te redden. De uitbeelding van het geheel onder regie van Joop Heul was voortreffelijk te noe men. Vooral het spel van Rijk Paauw, Bert Marseille en mevr. Snel-Mastenbroek dwong veel bewondering af. drassige Leiderdorpse grond in. De woonwijk gaat „Binnenhof" heten en wordt voor een groot gedeelte gebouwd door Panagro uit Warmond. De 500 huizen in de wijk, zijn onderverdeeld in laag- en hoogbouw, vrije sector en woningwetwoningen. De woningwetwoningen zijn bij zonder ruime eengezinswonin gen, 5 slaapkamer met c.v. en tuin. Een bijzonderheid aan deze woningen is, dat de schu ren aan de huizen gebouwd zijn. Later is er dus een mogelijk heid om aparte schuren te bou wen en de schuur bij de woning te trekken. De huizen gaan on geveer 300 gulden aan huur doen. In deze wijk worden ook wonin gen voor bejaarden, en alleen staanden gebouwd en in een flat van drie woonlagen. Zij kunnen ook gebruikt worden door kleine gezinnen. Grote aandacht is besteed aan de recreatie. Er zijn veel speel plaatsen en groenstroken ge pland. Ook komen in hetzelfde plan een dubbele gymnastiek zaal en drie scholen. Een daar van is volkomen aangepast aan het nieuwe onderwijssysteem. De lagere- en kleuterschool vor men een gebouw. Het zijn ech ter twee aparte units, door een deur met elkaar verbonden. De wijk „Binnenhof" komt te lig gen tegenover het „Winkelhof". In ..Winkelhof" komt 26 000 vierkante meter ruimte beschik baar voor winkeliers. In deze winkelruimten zullen vooral de detailhandelaren aan bod ko men, want het is beslist niet de bedoeling, dat alleen grootwin kelbedrijven een vestiging in „Winkelhof" krijgen. Keurmeester C. Heemskerk we» bij EMM ROELOFARENDSVEEN Keur meester Cor Heemskerk heeft zaterdagmorgen afscheid geno men van de veiling EMM. Het was nogal verrassend dat de heer Heemskerk wegging omdat hij al een lange staat van dienst had bij de veiling. In januari van dit jaar heeft hij nog zijn zilveren jubileum gevierd Hij wordt conciërge van de bejaar denwoningen. Directeur Meima bood Cor Heemskerk namens het personeel en bestuur van de vereniging een door Joop Oomen vervaardigde plantenbak aan. Waarderende woorden wer den ook gesproken door perso neelschef Verdel en veilingvoor zitter A. Verdel. Een oud-colle ga. J. Hoogenboom. sloot de rij. Hij woont tegenwoordig in het bejaardencomplex en diende zich aan als het materiaal waarmee Cor Heemskerk voor taan zal moeten werken- Tweede lokaal kleuterschool in Nieuwveen NIEUWVEEN B. en W. van Nieuwveen zullen de raad woensdag as. voorstellen een krediet van f 59 000 te voteren voor de bouw van een tweede lokaal aan de semi-permanente kleuterschool aan het Conrad- park. Hiervoor stelde de raad in september een krediet van 89.000,— beschikbaar. Het twee de lokaal bleek dringend nood zakelijk omdat het aantal aan vragen tot toelating van kinde ren op de school bijzonder groot RIJNSBURG. Het district Zuid-Holland van de KNSB ver gaderde zaterdag in Rijnsburg. Een van de belangrijkste pun ten die op deze vergadering aan de orde kwamen is het schreeu wende gebrek aan kunstijsbanen in het district. In de naaste toe komst komen misschien vier- honderd-meterbanen in Den Haag en Rotterdam, maar met de bouw daarvan is zelfs nog geen aanvang genomen. Ondanks de banennood veroverde het gewest Zuid Holland weer de „IJsselcup". Het gewest zit ook vol met talentvolle kunstrij ders ën -rijdsters. Het jonge ta lent krijgt echter geen kans zich te ontwikkelen. Op deze vergadering werden te vens de districtskampioenschap pen hardrijden toegewezen. Lange baan heren en dames: IJsclub Vooruitgang Amersstnl. Junioren dames en heren: IJs club Ter Aar. Reserve voor beide categorieën IJsclub Kra lingen. Korte baan senioren he ren: IJsclub Voorwaarts Berg ambacht. Dames alle catego rieën: Lekkerkerk. Heren jun. A en B.: Berkenwoude. Hes. Korte baan. alle cat.: Hardmx- veld-Giessendam. Werelduur record: dames en heren: Zeven huizen. De bestuurders van het Gewest besloten tenslotte het echtpaar Maat en de heer J. B. M Haan appel te benoemen tot erelid. De heer Maat is elf jaar lang penningmeester geweest en be heerder van het bondsbureau in Vlaardingen. maar moest nu om gezondheidsredenen bedan ken. In zijn plaats werd nu de heer I. J Verhey uit Nieuw- poort benoemd. De heer Haan appel (vader van Joan) maakte jarenlang deel uit van de tech nische commissie voor hel kunstrijden. Zijn verdienster zijn groot, zowel voor het Go west als voor de KNSB.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3