fteldbaOowamt Inzichten Deltaplan vernieuwd Fc Twente bewijst Ajax een dienst Eerste foto's Mariner teleurstellend Wij willen veel meer speeltuinen tinister Drees bij opening Haringvlietweg: Premies ziekenfonds omhoog Barnard plant hart over Griep velt Hongaren Ontvoerde Jonge Siciliaan na vijf maanden vrij pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22214 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Idvertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.543 MAANDAG 15 NOVEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.30 u. Peyton Place. Ned. II: 19.05 uur Wij, heren van Zichem; 21.05 uur Appel in Den Bosch; 21.15 uur Herinneringen aan Fernandel. MEER BEWOLKING De weersverwachting van hel KNMI tot morgenavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de middag plaatselijk regen. Matige tol krachtige wind uit zuidwest tot west. Min. temperaturen aan zee rond 9 graden en in het bin nenland ongeveer 5 graden, maxima morgen rond 10 gra den. a een onzer verslaggevers LLEVOETSLUIS Het ninisterie van Verkeer en /aterstaat legt de laatste tand aan een nieuwe stu- lie over het „Deltaplan in iet licht van de laatste ont wikkelingen." Hierbii wordt de klemtoon gelegd op de noodzaak van het af sluiten van de Oosterschel- de met daarbij een zo goed mogelijke oplossing voor het instandhouden van het maritieme leven in deze zee-arm. Minister Drees denkt daarbij aan zoge naamde compartimenten in het Zeeuwse Meer ach ter de Oosterschelde-dam. Hij zei dit vanmorgen bij ie officiële opening van de \ttVtersweg over de Ha- r/ogflietdam tussen Voor- ie-Potten en Goeree-Over- die verricht werd 'oor koningin Juliana. ster Drees streeft ernaar, dat Brouwersdam - aansluitend de Haringvlietdam - zo snel logelijk voor het verkeer open- Bsteld kan worden. ,,De wegen ïer deze twee dammen vormen tn belangrijk onderdeel van de estelijke randweg in het zoge- aamde open middengebied, al- de minister," die er boven- ien op wees, dat De Randstad eereatief grote voordelen heeft iet dit deel van het Deltaplan. er legde er bij de ope- ing vanmorgen nadrukkelijk de lemtoon op. dat het Deltaplan alleen dient ter beveiliging de Nederlandse kust, maar om de waterhuishouding Nederland te dienen, ede dank zij het Haringvliet- omplex is het tot op zekere loogte mogelijk om de verde- de rivier-afvoeren van lijn en Maas teregelen. Het omplex is zelfs van essientiële etekenis voor het waterbeheer. >at dit jaar toch een zeer moei- ijk jaar is geworden komt door Ie Rijn, door de combinatie van g steeds hoge zoutlozingen op rivier en langdurige droogte dus hoog zoutgehalte. Ook laaraan wordt gewerkt al zal le oplossing niet spoedig zo de- initief zijn als de dammen aldus dr. Drees. fkECHT (ANP) Hoewel nog «iet precies valt vast te stellen hoe veel de premies voor de vrijwillige ziekenfondsverze kering in 1972 omhoog zullen gaan, houdt de Ziekenfondsraad m al rekening met een gemid- «Ide stijging van 23,3. 1 gemiddelde premie zal vol- £"d jaar bijna 59 per beta alde verzekerde per maand be hagen. De ziekenfondspremie 'oor de verplichte verzekering yan 7,7 op 8,2 procent wor telt gebracht Doodstraf geëist tegen Egyptische oud-minister iAIRO (AFP) Tegen de Egyp- osche oud-minister van Oorlog J'ohammed Fawzi, die in Cairo ®fecht staat wegens medeplich- gneid aan een complot tegen *1 leven van president Sadat, zaterdag de doodstraf geëist. U 56-jarige Fawzi was er van be ëdigd zich verzet te hebben het plan van president Sa- toe te treden tot een fede- met Syrië en Libië en van e ®anmoedigen van andere le- ro"icieren hetzelfde te doen. Kaper wilde vliegtuig pér parachute verlaten CALGARY (Reuter) De gezag voerder van de gekaapte Cana dese DC-8 die van vrijdag op zaterdag zeven uur lang doel loos boven Canada heen cn weer vloog met een kaper aan boord heeft gezegd dat de kaper geneigd was tot zelfvernietiging en zich slechts na een wilde vechtpartij gewonnen had gege ven. De kaper wilde het vliegtuig met een parachute, die hij zelf had meegebracht verlaten. Met een bijl van de -branduitrusting hak te hij de verpakking van het valscherm open, waarbij hij zijn vuurwapen even moest neer leggen. De gezagvoerder zag zijn kans schoon en schopte het vuurwapen zover mogelijk weg. Verscheidene leden van de be manning wierpen zich toen op de zich hevig verwerende ka per, die tenslotte met een stevi ge tik met de bijl door de assis- tent-purser buiten gevecht werd gesteld. Lady Fleming tegenstribbelend in Londen LONDEN (DPA) De weduwe van de ontdekker van de peni cilline, Lady Amalia Fleming, is na haar uitwijzing uit Grie kenland gisteren in Londen aan gekomen. De 62-jarige vrouw weigerde aanvankelijk het vlieg tuig te verlaten, omdat zij niet in Engeland wilde wonen, maar in Griekenland, waar zij gebo ren is. De Griekse nationaliteit, die zij naast de Britse bezat, is haar echter door de Griekse overheid ontnomen. Nadat poli tie- en vliegveldpersoneel een klein uur met haar gepraat had- verliet de vrouw het toestel. Eind september is lady Fleming, door een bijzondere militaire rechtbank in de Griekse hoofd stad tot zestien maanden gevan genis veroordeeld wegens deel neming aan een poging tot hulp verlening aan Alexandros Pana- gouiis, die een aanslag op pre mier Papadopoulos heeft ge pleegd. Op 21 oktober is zij uit de gevangenis ontslagen om ge zondheidsredenen. Lady Heming heeft in Londen verklaard dat zij een krachtige politieke campagne tegen de Griekse regering zal beginnen. Naar haar mening is zij het land uitgezet vanwege haar po pulariteit. De Griekse regering heeft zondag verklaard dat Lady Amalia is uitgewezen omdat zij met de pan-Helleense bevrijdingsbewe ging samenwerkte en na haar vrijlating uit de gevangenis een anti-nationaal artikel in een krant had geschreven. Iwan Denisovich bekroond Rome (KNP) De Engels-Noor se copróduktie „Een dag uit het leven van Iwan Denisovich" heeft de eerste prijs behaald op het zaterdag gehouden 17de fes tival van het Internationaal ka- thokiek filmbureau (OCOC), ge houden te Rome. DEN HAAG Namens alle Nederlandse jongens en meisjes en uit naam van het Nationaal Jeugdfonds heeft vanmiddag in de Tweede Ka mercommissie van C.R.M. Jantje Beton in de persoon van een jonge bewoner uit de Amsterdamse Jordaan aan het parlement dringend om meer speelplaatsen ge vraagd: „Zeer geachte hoge heren, Namens een heleboel andere jongens en meisjes kom ik u even zeggen dat het hele maal niet goed gaat met ons. Wij weten werkelijk niet meer waar we spelen moe ten. Ik stik in het blik. Er komen steeds beer auto's in de straat, de trotwaars worden almaar kleiner en op het gras mogen we niet lo pen, want anders wordt de gemeente kwaad. Die hebben wel zo'n ijzeren apenhek voor de deur gezet. Maar Marietje van de buren heeft groot gat hoofd nou Ik mag dat ook wil maar zeggen dat er niet zo veel lol meer can is om een kind te wezen. Want binnen is het ook alle maal ellende. Je kunt ner gens eens lekker knoeien en als je er een beetje herrie maakt begint de hele flat op de muren te bonzen. Nou, dat wou ik toch wel 's even kwijt, zeer geachte hoge he- En ik vind dat u daar maar es wat aan moest doen. Wij hoeven toch niet het kind van de rekening te worden? Zou u alsjeblieft eens wat willen verzinnen dat we een beetje de ruimte krijgen? Ik heb horen zeggen dat er niet veel geld is. Nou. wij proberen zelf ook geld bij el kaar te brengen - met de collectebus van het Natio naal Jeugd Fonds. Wij doen echt ons best wel. Maar dat moet u ook doen. Wij willen gewoon kunnen spelen. Dat is toch niet teveel gevraagd? Wij stüün op het spel, als u dat maar weet. U zult wel gewend zijn om naar veel mooiere redevoe ringen te luisteren, maar ik hoop dat u begrijpt wat ik bedoel. En als u 't van mij niet aanneemt zal ik nog even voorlezen wat een geleerde mevrouw er over zei: „Een kind dat niet kan spelen, wordt een onvolmaakt mens. Wij zijn bezig in onze stads wijken erg veel onvolmaakte mensen te kweken." Dat was mevrouw L.M.J.Brag- gaar-Diercks. Een kinderpsy chologe. Ik bedoel maar, dan hoort u 't ook eens van een ander." DEN HAAG FC Twente heeft Ajax een goede dienst bewe zen. Door een doelpunt van Willy v.d. Kerkhof moest Feijen- oord in de titelstrijd van de ere-divisie voorlopig „afhaken." Ajax, dat de „hel" van Utrecht ontsprong (3-2), staat nu al leen aan de leiding. FC Den Haag kon van deze gedeeltelijke misstap niet profiteren. Het boog in Maastricht moedeloos het hoofd (2-0). In de rest van de wedstrijden, waarin overigens maar een schaars aantal doelpunten werd gemaakt, vestigde Excelsior de aandacht weer op zich. Na een serie van drie overwinningen moest het tegen DWS tol betalen. De uitslag was 1-0. Voetbalzaken, in breder verband, vormden het afgelopen week einde een discussiepunt achter de bestuurstafel. De jaarver gadering van het sectiebestuur betaald voetbal koos uiteinde lijk voor het bestuur en niet voor het geld, waarom gevraagd was. Manchester United schijnt in Engeland aspiraties op het kampioenschap te koesteren. Het verstevigde zijn positie aan de leiding. De opening van het schaatsseizoen heeft overigens ook een verrassend aspect opgeleverd. Jan Bols en At je Keu len-Deelstra demonstreerden nu al in vorm te zijn. Bij de di strictskampioenschappen maakte Joke van Beusekom waar dat zij dit seizoen een doorbraak naar de internationale top wil ondernemen. De eerste klasse amateurs heeft een nieuwe lijstaanvoerder ge kregen. Hoewel Gouda gelijkspeelde in Leiden, staat het één punt voor op UVS, dat bij Papendrecht de boot inging. RVC won ook. Met 3-0 van Lugdunum. In het zaterdagvoetbal stop te 's-Gravenzande landskampioen Zwart Wit'28 af: 0-0. Gist-Brocades Bonden willen snel zekerheid over ontslagen DELFT (ANP) De drie vak bonden willen dat het personeel van Gist-Brocades N.V. in Delft op korte termijn uitsluitsel krijgt over de ontslagen en overplaatsingen. De raad van bestuur kondigde donderdag dergelijke maatrege len aan. Pas 9 december zou overleg met de vakbonden plaats hebben. Na een vergadering waren de ka derleden van de vakbonden van mening dat de ruim 2800 werk nemers van Gist-Brocades in geen geval een kleine maand in onzekerheid over hun positie mogen verkeren. KAAPSTAD De toestand vat Lindsay Rich, die met zijn 61 jaar de oudste harttransplanta tiepatiënf van Zuid Afrika is gaat vooruit, zo heeft he Groote Schuur ziekenhuis ie Kaapstad bekend gemaakt. Rich, een gepensioneerde ambte naar, kreeg zaterdag in eet door professor Christiaan Bar nard verrichte operatie eer nieuw hart. Na een bezoek aar het ziekenhuis verklaarde d« echtgenote van Rich dat de art sen haar verteld hadden dat zij tevreden waren over de gezond heidstoestand van haar man. Het was de negende harttrans plantatie in Zuid-Afrika. Twee eerdere patiënten van Barnard zijn nog in leven. Passadena (AP/Reuter) De eerste foto's en televisiebeelden die het Amerikaanse ruimte schip Mariner-9 gisteren van de planeet Mars heeft vervaardigd zijn teleurstellend. De stof storm, die reeds zeven weken op Mars woedt houdt het oppervlak van de planeet verborgen voor de televisiecamera's van de Ma riner-9. Verwacht wordt dat de Mariner-9, die op 30 mei van Kaap Kennedy werd gelanceerd en een reis van 4000 miljoen ki- Met volle snelheid reed de dame rechts op de foto met haar wgen in de Haarlemmertrekvaart. Een pas serende automobilist (l.) bedacht zich geen seconde en sprong de wagen na. Hij wist de vrouw uit de reeds gezonken auto te redden. lometer achter de rug heeft, tij dens zijn verblijf van drie maanden om Mars toch nog een groot aantal nieuwe gegevens over de rode planeet zal ver strekken. De Mariner-9 maakt een ellipsvor mige baan, tussen 1.290 km en 17.700 km hoogte, rond Mars. Er volgen nu minstens drie maanden van waarnemingen aan de planeet totdat deze ach ter de zon verdwijnt. Wanneer de planeet er weer achter van daan komt zullen de waarne mingen nog een jaar lang wor den voortgezet. Op de foto's die door de Mariner-9 werden gemaakt waren de om strek van Mars te zien en de zuidelijke poolkap die uit bevro ren kooldioxyde bestaat. Ook zijn er op 322.000 km afstand van Mars opnamen gemaakt van Deimos, een van de twee manen van de planeet. Twee aanmerkelijk zwaardere Sowjetrussische ruimtesondes, de Mars-2 en Mars-3, zullen tussen 20 en 29 november bij Mars aankomen. Westerse ge leerden menen dat de Russische ruimteschepen een onbemande landing zullen uitvoeren. De Verenigde Staten en de Sov jet-Unie zullen per telex snel de technische gegevens uitwisselen die door de ruimtevaartuigen worden doorgezonden. BOEDAPEST (DPA) Een griep epidemie in Hongarije heeft al aan twaalf mensen he' leven ge kost. Volgens het Hongaarse persburea MTI is in de hoofd stad een kwart van de scholie ren ziek. Deskundigen voorspel dt uitbreiding van de epidemie. PALERMO (AFP) De 28-jarige Giuseppe Vasnllo, de ontvoerde zoon van een van de rijkste bouwers van de Siciliaanse stad Paler mo, is zondag behouden naar huis teruggekeerd. Op 8 juni hadden onbekenden hem meegenomen. Het is niet bekend, of er een losprijs voor hem is betaald. Het was de derde ontvoering van een rijke Siciliaan in dit jaar. In de vorige gevallen kwamen de slachtoffers na een langdurige gevan genschap op vrije voeten, nadat er een fors losgeld was betaald. De ontvoerde verklaarde vijf maanden in een donkere kamer op bed te he^ ben gelegen. De Cubaanse president Fidel Cas tro brengt momenteel een be zoek aan Chili. Tijdens een bas ketbal-wedstrijd in een mijn stadje in het noorden ging dt president onderuit. voor ton aan kleren in huis TILBURG (ANP) De politie In Den Bosch heeft zaterdag voof een ton aan gestolen kleren aangetroffen In de woning van een vrouw, die in een Tilburgs warenhuis bij diefstal van een jurk was betrapt. Zij had de kleren, die volgens haar bekentenis de afgelopen vier jaar in warenhuizen te Eindhoven, Tilburg, Den Bosch en Utrecht waren gestolen, niet verkocht, of weggegeven. D« 39 .arige vrouw is ingesloten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1