ouding van aantal bisschoppen eeft „de burger weer moed" Haringvlietw erken Dambouwers houden een ogenblik rust 'IC. BRAUN DEELT TELEURSTELLING >VER VERLOOP VAN SYNODE, MAAR.. irnl 1 BESCHERMING VAN LAND j TEGEN WATER WATER EN TEGEN LAND.. JELLEVOETSLUIS „Hel-Ie-gat.Vuile- gat Kram-mer Vol-ke-rak Vuil baard Rak van Scheel-hoek" De kin deren op de Zuidhollandse en Zeeuwse ei landen hebben geleerd haat in hun stem men te leggen als zij de namen van stro men en geulen in het Deltagebied uit het tatd opzetten. Haat niet tegen het on- I denijs, maar tegen de eeuwige, die dag in I da; uit het leven in de lage landen be- dnlfli de zee. De namen van de Zeeuwse f ibidhollandse wateren klinken naar af- jrfuw en naar de angst van generaties. Zij [zullen weldra niet meer dan een klank want bij Hellegat is het aangenaam erpozen geworden. Machtige deltadijken [sluiten de verschrikkelijke oprispingen van de zee bij stormvloed voorgoed buiten. bandag wordt het zoeklicht weer eens op t deltaplan gericht. De Haringvlietdam, [met zijn machtige sluizen van tweemaal estien gebogen stalen luiken, in bedrijf linds vorig jaar, wordt dan door Koningin -fluliana voor het verkeer opengesteld: een werk, dat 720 miljoen gulden heeft st, dat gedurende de bouwtijd van veertien jaar zeven mensenlevens eeft geëist, is voltooid. I barakkendorp van Rijkswaterstaat- te jfellevoetsluis, vlak bij de werkhaven en "i uitwat lachwekkende verzameling bun een bijenkorf veranderd in een soort her kers die ,,het fort" wordt genoemd, is van stellingsoord. In de conferentiezaal stoft een ambtenaar zorgvuldig een grote ma quette van de Haringvlietwerken af. Maan dag zal het koninklijk oog op dit kunst- werk-in-het-klein rusten. Buiten, ter weers zijden van het sluizencomplex, dat de hoofdkraan voor de zoetwater-huishouding van ons land is, gebeurt feitelijk hetzelfde. Hier effenen bulldozers het talud van de op stormtij berekende Haringvlietdam. Op de luttele kilometers van rijksweg 57 (in de toekomst dwars over vier zeegaten voe rend), die in vierstrooksuitvoering over de dam en de sluizen loopt, zijn de wegmar keringen nog nat. Als de Koningin als laat ste van de enkele duizenden die aan de af sluiting van het Haringvliet hebben ge werkt, de lichte bezigheid gaat verrichten waarmee Goeree en Voorne plotseling bu ren van elkaar worden, dan moet alles er puntgaaf bij liggen. Ingreep De dagelijkse leiding over het werk heeft ir. P. van der Weele, iemand die aan de goe de kant van de veertig zit, van meet af aan bij de Deltadienst heeft gezeten en het maandag wat dit werk betreft voor gezien kan houden. Ir. Van der Weele coördineerde de werken, 1962: het eerste deel van de brug over het Haringvliet wordt ingevaren die van het begin af aan tot de verbeelding hebben gesproken. De bouwput voor de Haringvlietsluizen bijvoorbeeld, had de om vang van een flinke vulkaankrater. Er was het destijds astronomische bedrag van 18 miljoen mee gemoeid om het gat te graven en te stutten. Daar waren de zestien uitwateringssluizen op een rij, opgehangen in enorme, betonnen honingraatconstructies en ogenschijnlijk moeiteloos beweegbaar. Daar waren de stalen ijsbrekers, bedoeld om in het voor jaar de ijsschotsen in ongevaarlijke partjes te snijden. Daar was het feit, dat het Ha ringvliet bijna van de ene dag op de ande re van een zoute zeearm in een zoet bin nenmeer veranderde. Daar was de, in het technisch geweld omhoog gestuwde visse rijbedrijvigheid in Goeree, die een nieuwe haven voor diepstekende vissersschepen NOVEMBER 1971 LTERDAG 13 LEIDSE COURANT PAGINA 7 OTTERDAM „Het geluid van de Nederlandse kerk, dat enkele jaren geleden nog zo opvallend was, is nu meer algemeen ge- worden. Het is overgenomen //tf door anderen, zoals de kerken van de Derde wereld, van Oos- Hlf tenrijk, Frankrijk, Scandinavië ien vooral van Canada. Men x' tou dan ook niet moeten zeggen dat de rol van de Nederlandse k"k Is uitgespeeld. Deze is al leen wat teruggedrongen". Deze "lening is dr. C. Braun, vicaris van het bisdom Rotterdam toe gedaan. Tezamen met de Belg ®gr. dr. M. Fraeyman heeft hij "aniens het Nederlandse taalge- oied de bisschoppensynode in ""roe bijgewoond. Dr. Braun ®as er als vertrouwensman van de Nederlandse priesters en als adviseur van mgr. Fraeyman. n"® 'n R°tterclam evalueert dr. 'p i«un de vorige week afgeslo- ,en synode, met zijn verwarring -> «n met zijn teleurstelling. 'e teleurstelling geldt allereerst de gang van zaken, de worste- ling met het regelement en de A Procedure, die zo onbevredi gend was, dat paus Paulus in eijn slottoespraak aan de bis- I shoppen vroeg om voorstellen te doen daar in de toekomst iets aan te veranderen. Het synode- reglement gaf de leden de mo gelijkheid om persoonlijk het woord te voeren.Van de ruim tweehonderd bisschoppen namen in sommige gevallen maar liefst 140 die gelegenheid waar. „Het is duidelijk dat er iets aan dat reglement veranderd dient te worden. Het zou zinnig zijn om de deelnemers aan de syno de reeds van te voren kennis te laten nemen van de opvattingen van hun collega's elders in de wereld. Daarmee zou in de sy node-aula de mogelijkheid om echt te discussiëren veel reëler worden", aldus vicaris Braun, die er tevens voorstander van is om de volgende synode, veel meer dan dat tot nu toe is ge beurd, in de verschillende lan den voor te bereiden, opdat de bisschoppen nog meer zouden kunnen verwoorden,datgene wat er leeft aan de basis. Verwachting Hoewel dr. Braun wat betreft het celibaat van de priester wel had verwacht dat de synode zich zou uitspreken voor het handhaven van de celibaatswet, had hij ten aanzien van het voorstel gehuw de en beproefde mannen tot priester te wijden wel verwacht dat meerdere bisschoppen zich achter kardinaal Alfrink zouden scharen. Diens voorstel, om het aan de bisschoppenconferenties over te laten in samenspraak mr t de paus gehuwde en be proefde mannen tot priester te wijden, vond uiteindelijk weinig gehoor. De deur naar het facultatieve ce libaat is door de synode duide lijk gesloten. In de brief van de paus aan kardinaal Villot stond al duidelijk te lezen dat de paus niet verder wilde gaan dan het onder voorbehoud wijden van gehuwde mannen. Ontkop peling van het celibaat en pries terschap was iets wat ook door dr. Braun niet werd verwacht. Wat het tot priester wijden van gehuwde mannen betreft zegt dr. Braun:,,Het had er aanvanke lijk alle schijn van dat dit voor stel kans maakte een meerder heid te behalen. Nog voor dat de taalgroepen bijeenkwamen spraken 31 sprekers zich na mens de bisschoppenconferenties uit voor toelating en waren er 28 die namens hun bisschoppen conferenties tegen waren. Van degene die alleen namens zich zelf spraken waren er zes voor toelating en negenentwintig te gen. De grote vraag was toen: ,,Hoe zullen de andere honderd zich uitspreken". De laatste stemmingen en het geharrewar rond de formulerin gen leverden zoals bekend 107 stemmen op voor het voorstel het wijden tot priester van ge huwden niet toe te staan zonder het recht van de paus aan te tasten in bepaalde gevallen anders te beslissen. Er waren 87 in gevallen van pastorale nood zaak, zulks naar oordeel van de paus, gehuwden tot priester te wijden. De uitslag van alle stemmingen is, inclusief de geproduceerde stukken aan de paus ter hand gesteld, met de duidelijke be- ficieel, niet officieus en niet au- ficieel, niet officieus en niey au thentiek zijn. Mogelijkheid Het is nu aan de paus iets met het materiaal te gaan doen Wanneer hij daarmee komt is nog niet duidelijk. „Gezien de stemmingen en de aard der in terventies van de verschillende bisschoppen, is het welhaast ze ker dat de priesterwijding van de gehuwde, beproefde man, een mogelijkheid is", zo meent dr. Braun, die herinnert aan de uitlatingen van kardi naal Alfrink aan het eind van de synode, namelijk, dat hij het wel waarschijnlijk acht dat de Nederlandse bisschoppenconfe rentie de paus zal verzoeken deze mogelijkheid voor Neder land open te willen laten. „Ik voor mij èrvaar het celiba tair priesterschap als iets goeds, maar kan me heel goed voorstellen dat het gehuwde priesterschap voor het ambt op zich een bepaalde verrijking kan betekenen. Teveel is tot nu toe, als er over het celibaat ge sproken werd uitgegaan van het concurrentiebeginsel ten opzichte van het huwelijk. „Het is mij tegen gevallen dat nog veel bis schoppen bang waren, dat men het ideaal van het ongehuwd zijn, alleen maar kan handha ven, als men het door een wet beschermt". E.. wat die gehuwde man betreft die priester zou moeten kunnen worden: „Men moet die ver langde rijpheid niet uitleggen als „iemand op leeftijd". Uitein delijk is de kerk er ook niet mee gediend als men de reeds te constateren vergrijzing nog een extra stimulans zou geven. Hoe wel dat niet met zoveel woorden is gezegd zou het naar mijn me ning best zo kunnen zijn dat ie mand van rond de dertig jaar als beproefd wordt aangemerkt". De kerk zal, zeker wat die catego rie betreft een actief roepingen beleid dienen te gaan voeren. Mogelijke kandidaten voor het gehuwde priesterschap zouden eigenlijk door de gemeenschap tot het ambt moeten worden ge- „Voor een ding moeten we wel op passen, dat we in de kerk geen twee groepen priesters krijgen, een die meer en een die minder priester is. Het zullen twee ty pen priesters moeten zijn. die elkaar aanvullen", zo meent dr. Braun. Waardevol Over het belang van de bisschop pensynode zegt vicaris Braun: „Het is natuurlijk voor de bis schoppen bijzonder waardevol elkaar te treffen, met elkaar van gedachten te wisselen. Dat was het voor mij ook en na mens de priester-toehoorders op de synode zijn er door de Duit ser Ernest Schmitt, toch zeer behartenswaardige dingen naar voren gebracht. Men vindt als men in Rome bi een is toch een zekere bemoediging in eikaars geloof". „Ontmoedigend is het daarbij na tuurlijk wel dat men geen be slissingen kon nemen, hoewel de synode deze bevoegdheden in VICARIS DR. C. BRAUN rol Kerk in Nederland niet uitg< wezen wel heeft". Wat de belangstelling voor de sy node betreft geeft vicaris Braun toe. dat het een goed dii g is dat Operatie Synode de mensen er voor probeert te inte tsseren al vr: agt hij zich wel af of de druk van der;,e jke groepe ringen sons it. 'h s kan werken, „ik had i e indruk dat sommige bisschoppen uit angst voor pressie zich defensie ver dan ze oorspronkelijk van plan waren, hebben opgesteld", ie balans opmakend zegt dr. Braun: De synode was toch geen pas op de plaats, maat een bescheiden stap voorwaarts. In riskerend vertrouwen zoeken en tasten we verder, zonder nu precies te zeggen: „Daar moeten wij uitkomen". Er zijn naaf mijn mening voldoende bis- scnoppen geweest, die op de sy- noc e ie.s van het nieuwe-kerk- zijn hebben laten zien. Dat 19 zijn hebben laten zien. Hun hou ding biedt toch weer perspectief. „Dat geeft de burger moed". GERARD BARENDSE kreeg in de Luwte van de machtige dam, plus een eigen schutsluis en die daardoor dynamisch overschakelde op de verre vis serij. En tenslotte de ingreep in natuur en landschap door een kunstwerk, dat uit de verte oogt als een Chinese muur en een flink deel van de horizon vult, zoals de noordelijke horizon wordt vervuld door de installaties van Europoort. Bewezen Bij de lage waterstand van de Rijn hebben de sluizen in de Haringvlietdam hun nut al bewezen. Ir. H. Ferguson, hoofd van de Deltadienst van rijkswaterstaat zegt: „Doordat we met de sluizen konden mani puleren, toen water opeens een schaars ar tikel werd, hebben we erger kunnen voor komen". ir. Ferguson plaatst deze opmer king in de veranderende filosofie van Rijkswaterstaat. „Het gaat er niet alleen meer om het land tegen het water te beschermen, maar ook het water tegen het land. Ir. Van der Weele, rustig vertellend hoe de dam tot stand kwam, wordt opeens merk waardig levendig als wij erop wijzen, dat enkele kilometers zuidelijker, waar de Oos- terscheldewerken in volle gang zijn, op viaducten en muren geschreven staat: „Barst met je dijk". Ir. Van der Weele zegt: „Milieubeheer wordt onze voornaamste zorg voor de toekomst. Maar laten wij toch in de gaten houden, dat er zonder een afdoende beveiliging te gen de zee, van een beschermend milieu helemaal geen sprake meer zal zijn. Onze natuurlijke landsgrenzen liggen ergens ter hoogte van de Utrechtse Heuvelrug. Het meest van wat westelijker ligt, hebben wij de zee afhandig gemaakt. We kunnen de boel stopzetten, maar dan zijn wij in dit deel van het land over een jaar of tien weer wat wij vroeger waren: zee. Ik ben dammenbouwer, maar geen maniak. Het beginsel van de veiligheid, dat aan de Del tawerken ten grondslag ligt, begint geloof ik te vervagen in ons land". „De ramp ligt ook al weer bijna 19 jaar ach ter ons. Het wordt voor de jongeren zoiets als de Tweede Wereldoorlog: een stuk ge schiedenis. Maar morgen kan het weer ge beuren. Vooral na de afsluiting van het Volkerak, „the point of no return", geldt dat het zuidwesten zo snel mogelijk bevei ligd moet zijn. Ik zeg weieens: „Voor we bidden: geef ons ons dagelijks brood, moesten we eigenlijk zeggen: laat ons dro ge voeten houden. U zult in Zuid-Holland en Zeeland een verantwoordelijk mens vin den, bijvoorbeeld bij de polderbesturen, die stopzetting of ingrijpende verandering van het deltaplan voor zijn geweten zou durven nemen. TOM KOOPMAN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7