Het getuigenis leidt tot felle discussies Korte metten De nieuwe generatie der Kennedy's (Slot) DE KENNEDY VROUWEN Andorra in de maalstroom LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 197] En dit moet de Kennedy-kinderen geleerd worden. En onder hen kunnen er zijn die grootheid in zich hebben, die de naam Kennedy weer omhoog zullen voeren. Ze zullen lijden. Misschien worden ze zelfs vermoord. Maar ze kunnen datgene in zich dragen dat slechts door de dood te niet kan worden gedaan: begaafdheid. En als er een uit angst zijn begaafdheid niet gebruikt, als hij die verbergt omdat hij bang is voor hen die minder zijn dan hij, zal hij geestelijk sterven, ook al zal hij li- cliamelijk voortbestaan. De ware tragiek van het leven is te weten dat men een be paalde gave bezit en de wilskracht of de moed mist die volledig te gebruiken. Hoe men ook vervolgd wordt om die begaafd- heid, zij móet gebruikt worden als de geest het aankan. Robert Kennedy's zoon Joe is nu zeventien jaar. Het was Joe die slippedrager was bij zijn vaders begrafenis, die de jongere kin deren beschermde en troostte, die zich voorstelde aan de gasten en hun de hand drukte en bedankte omdat ze gekomen wa- ren, die naast zijn moeder aan het graf stond terwijl tranen over zijn wangen lie pen. Hij was ook degene die met zijn oom Ed ward naar Europa ging en de familietradi- 7 "fie van moed voortzette door in-Spanje aan een stieregevecht deel te nemen, waar hij onder het bloed uitkwam. Hij heeft ook de gedragswijze van de familie geërfd en kan zich in een debat al goed weren. Hij lijkt .zeer veelbelovend. Robert, zijn jongere broer, is op zijn vijftien de jaar al tweemaal op fotosafari naar Afrika geweest. Hij interesseert zich voor de wetenschap en heeft tot nu toe weinig belangstelling voor de politiek getoond. Hij heeft een eigen dierentuin, met een nog half wilde honingbeer, een reusachtige schildpad, hamsters, parkieten, een gewo ne wasbeer, een paar haviken en nog an dere dieren. Zijn jongere broer, David, stelt net als de meeste Kennedy's veel belang in sport. De anderen zijn nog niet veel meer dan kleu ters. De jongste heet Rory Elizabeth. Robert Kennedy's huis lijkt leeg zonder hem, maar zijn weduwe heeft er iets op bedacht om haar kinderen toch met mannen in aanraking te brengen door een bezoeksche ma van vrienden van de overleden vader. Op die manier hebben zijn kinderen niet alleen gezelschap van volwassen mannen, maar van mannen die in de kunst, het za kenleven, de wetenschap en de politiek vooraanstaan. Geen van alle Kennedy-vrouwen heeft de kracht en de dynamiek van Ethel Kenne dy. Geen van hen bezit de menselijke warmte en spontaniteit, de informaliteit en het vlugge begrip dat Ethel Kennedy heeft. De hele familie houdt van haar - en be wondert haar. Haar eerste jaar van rouw is voorbij. Ze heeft haar huis weer opengesteld voor haar vrienden, en speciaal voor kinderen. Ter herinnering aan haar man heeft ze de Robert J. Kennedy Stichting in het leven geroepen. De baten daarvan zullen worden aangewend voor de opleiding van begaafde jonge mensen uit minder bevoorrechte ge zinnen. Bij een opinieonderzoek van februari 1969 stond Ethel Kennedy op de eerste plaats, als de meest bewonderde vrouw in de Ver enigde Staten. Rose Kennedy kwam op de tweede plaats. Ethel heeft nog iets dat het Amerikaanse pu bliek aanspreekt. Ze is een symbool van het moederschap. Rose Kennedy heeft ne gen kinderen gehad, maar Ethel heeft er elf. En ze heeft nog een voordeel. Ze is niet mooi. Plezierig om te zien, gezond, vitaal, ja, maar niet mooi, en daarom geen be dreiging voor andere vrouwen. En het dra ma van haar weduwschap heeft ze met zulk een moed, met een dermate volkomen verwerping van zelfmedelijden verwerkt dat ze de bewondering die ze oogst ten vol le verdient. door Pearl S. Buck Het is daarom hoogst onwaarschijnlijk dat een vrouw, Ethel Kennedy, het nieuwe hoofd van de Kennedy-clan zal worden. Afgezien van haar eigen kwaliteiten als leid ster heeft ze verscheidene begaafde jonge zoons, een situatie die opmerkelijk over eenkomst met die van Rose Kennedy in de vorige generatie. In feite is Ethel Kenne dy's oudste zoon, Joseph Kennedy III, niaar tien jaar jonger dan zijn oom John Fitzgerald Kennedy was toen hij zich voor zijn eerste politieke functie verkiesbaar stelde. Het is nu de vraag of Ethel Kennedy de dub belrol van vader en moeder op zich zal ne men, en of ze misschien zal trachten haar zoons af te houden van de strijd om poli tieke macht. Of ze de Kennedy-traditie om te proberen de hoogste functie in het land te verkrijgen, zal voortzetten? Zullen de tragedies uit het verleden de koers van de derde generatie-Kennedy's bepalen, zodat de nieuwe Kennedy's hun voeten zul len zetten op het pad dat naar het Witte Huis leidt? Veel, zo niet alles, hangt nu af van een vrouw, weduwe van een Kennedy, moeder van Kennedy-kinderen. Maar als Ethel Kennedy hertrouwt zou de koers van ons land gewijzigd kunnen worden. Ik heb een vriend gevraagd of hij dacht dat Ethel Kennedy zou hertrouwen. „Ze zal be slist hertrouwen," zei hij nadrukkelijk. „O ja, daar ben ik zeker van. Ze heeft te veel vitaliteit, ze wil niet als vrouw alleen door het leven gaan. In dat opzicht tellen de kin deren niet mee. En de mensen - de massa, die haar nu vereert, zal niet van haar ei sen wat ze zo wreedaardig van Jacqueline geëist heeft. Je weet nog wel, zij moest zich opofferen, als offerande aan een ge wijde herinnering. ,Het volk zal belang stellen in Ethel's twee de huwelijk, iedere vrouw zal met haar meeleven, en Ethel zal een gelukkig leven krijgen. Haar gevoelens gaan niet zo diep als die van Jacqueline, daar ben ik zeker van Ze kan gemakkelijker omschakelen. O ja, het zal zeker gebeuren daar zou ik op durven zweren." veel te veel vrouw om het zonder man te kunnen stellen. Nee, ik heb er geen idee van wie het zou kunnen zijn - maar hij zal het zeker niet gemakkelijk krijgen. Bobby en Ethel pasten erg goed bij elkaar." Maar in weerwil van de overtuiging van vrienden is het mogelijk dat Ethel Kenne dy nooit zal hertrouwen. In dat geval zal ze de steunpilaar en de leidster van de fa milie Kennedy blijven. Zeven jaar geleden, op 1 oktober, had de US News and World Report het volgende com- Worden mentaar: Ja, mat John F. Kennedy in zijn presidentiële werkkamer met zijn zoontje John F. jr. en zijn dochtertje Caroline. Twee van een talrijke generatie Kennedy's. Zullen eens weer Kennedy's het Wit te Huis bewonen? kleedden. Mevrouw Rose Kennedy zou wel eens de eerste kunnen zijn." En nu is het mogelijk dat Ethel Kennedy de tweede zal zijn. Een andere intieme vriend van haar was het „In de geschiedenis van de Verenigde Staten (De boekuitgave van Pearl S.Buck De daar mee eens. „Ze zal binnen twee jaar komt geen vrouw voor met drie zoons die Kennedy-vrouwen verscheen bij uitgeverij hertrouwen," verzekerde hij me.„Ze is tegelijkertijd hoge nationale ambten be- A.W.Bruna en Zoon. Utrecht—Antwerpen). „Het Getuigenis" van een aan tal verontruste hervormden, onder wie prof. dr. G. C. van Niftrik, is binnen en buiten de Nederlands hervormde kerk, voortdurend onderwerp van soms felle discussies. Omdat de synode van de hervormde kerk zich op woensdag 17 november met het Getuigenis gaat bezig houden, wordt er nu reeds van verschillende kanten een beroep op de synode gedaan zich van het Getuigenis te distantiëren. Zo heeft de provinciale her vormde kerkvergadering van Friesland de synode verzocht te komen tot een nieuwe ver woording van het belijden der kerk. De tekst daarvan zou zo moeten worden opge steld dat duidelijk is dat de verkondiging van Jezus Christus de oproep in zich sluit de samenleving over eenkomstig de bedoeling van Christus te vernieuwen. Door zich niet volledig voor die vernieuwing in te zetten, zou de kerk zich ongeloof waardig maken. Op grond daarvan moet de synode zich van het Getuigenis distantië ren, aldus de Friese kerkver gadering. Zeventien predikanten in Haar lem en omgeving, die een gesprek willen met de opstel lers van het Getuigenis, vra gen zich af of de afwijzing van de verwereldlijking van God in het Getuigenis niet heeft geleid tot een onbijbel se „verhemelsing" van God. Vijf hervormde predikanten uit Overijssel hebben de opstel lers van het Getuigenis laten weten het stuk als schadelijk en verwarrend voor de ge meenten te beschouwen. In een aantal kerkbladen heb ben verschillende dominees de laatste tijd persoonlijk stelling genomen tegen de tendens die uit het Getuige nis spreekt. Een groep van tweeëntwintig Groningse hoogleraren en do centen heeft eveneens aan de synode van de hervormde kerk bezwaren tegen het Ge tuigenis kenbaar gemaakt. Een van hen, een Zuid-Afri kaans theoloog heeft boven dien gevraagd 't stuk te ver werpen, omdat Zuid-Afri kaanse kerken er regelrechte steun ovor de apartheidspoli tiek in zullen ontdekken. De groep hoogleraren zou het een ramp voor de kerk vin den als het Getuigenis door adhesie van de synode zou worden verheven tot een stuk, waaruit men de leer van de kerk in het heden zou leren kennen. Overigens hebben de samen stellers van het Getuigenis al duizenden sympathiebetui gingen ontvangen. Omdat sommige groeperingen binnen de kerk hun links maatschappelijke en politie ke ideologie bepalend laten zijn voor hun verkondiging heeft ds. G. Sanders uit As sen zijn ontslag aangeboden als scriba van de hervormde kerkeraad. Hij is het met die groeperingen niet eens. De dwergrepubliek Andor ra die meer dan duizend jaar lang werd over heerst door regenten uit Frankrijk en Spanje is bezorgd om zijn politie ke toekomst. Het heeft weliswaar een eigen re gering, maar ook twee staatshoofden: de presi dent van Frankrijk en de Spaanse bisschop van Urgel. De besluiten van de nationale bijeenkomst van Spaanse bisschoppen en priesters te Madr id onlangs brengen de onafhankelijkheid van Andor ra in het nauw. Een van de besluiten was namelijk om geestelijken geen wereldlijke ambten meer te laten bekle den. Dat zou betekenen, dat de bis schop van Urgel, mgr. Juan Marti Alanis zijn ambt van staatshoofd van Andorra moet overdragen aan de Spaanse president, generaal Franco. Dat zou Andorra zeer ongele gen komen. De inwoners van het vorstendommetje genie ten weliswaar dankzij de twee staatshoofden tolvrij heid en kosteloos onderwijs, maar zouden een overdragen van het Spaanse deel van de macht aan de caudillo toch wel als een aantasting van hun soevereiniteit beschou wen, vooral ook door de ster ke traditionele banden met Spanje. In de Spaanse hoofdstad wordt erop gewezen, dat dit aspect van hun besluit de Spaanse bisschoppen kennelijk ont gaan is. Zelfs denkt men in Madrid, dat het nog wel eens internationale verwikkelingen zou kunnen geven. Ook in Engeland kent men het probleem van de bouwvallige kerken. Nu is zelfs de befaamde St. Paul's Cathedral in Londen al wankel komen te staan als gevolg van weers- en oorlogsinvloeden. De deken van de kathedraal, Martin Sullivan, is naar de VS gegaan om hulp te mobiliseren. Ken nelijk heeft hij een viervoud van iets in gedachten. De maquette (rechts) staat, om Wim Kan te citeren, nog niet op instorten. 9 Op 9 januari van het vol gend jaar is het 450 jaar ge leden dat de uit Utrecht af komstige Adriaan Floriszoon Boeyens tot paus werd geko zen. Hij werd als Adrianus VI tot paus gekroond. Hij was de enige Nederlander en de laatste niet-Italiaan, die het pausschap heeft bekleed. 9 De Amerikaanse „Jeuzsbe- weging" dreigt uiteen te val len. Er is een groep is bij de kerken wil blijven, maar er zijn er ook die iedere samen werking met de bestaande kerken willen verbreken. De Jezusbeweging wordt veelal gezien als een geloofsexplo- Vier Amerikaanse bisschop pen hebben het stopzetten van de Amerikaanse buiten landse hulp veroordeeld. Vol gens hen zijn rijke en mach tige landen verplicht zich voor de gerechtigheid in hun eigen land maar ook in an dere landen in te zetten. Het Vaticaan heeft al eerder la ten weten het stopzetten van de hulp te betreuren. In een oplage van honderd duizend exemplaren is in West-Duitsland de eerste uit gave verschenen van een oe cumenisch Nieuw Testament. Het boek, dat als titel draagt „Het Goede Nieuws" is een produkt van 'n gezamenlijke protestants-rooms-katholie- ke samenwerking. Kenmer kend is het gebruik van een eenvoudige taal. Mgr. A. Albers O. Carm., bisschop van Malang heeft vanwege zijn leeftijd en ge zondheid eervol ontslag ge kregen. Mgr. Albers is 68 jaar. In 1930 vertrok hij naar Java. In 1939 werd hij bis schop. Het is niet bekend of mgr. Albers naar Nederland terug zal keren. Suske en Wiske

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6