„Leiden voorgoed in last" GEMEENTEBESTUUR MEENT: Zes weken voor Peter de Jong •Raad kiest driemaal onmacht Weer dodelijk ongeval op W. de Zwijgerlaan Begroting Oegstgeest: sluitend ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT I DEN Het heeft er alle leztf )iijn van, dat Leiden voorgoed last is. De nood is wel zó og gestegen, dat het 't stads- "ktuur wanneer de noodza- ■t lijke hulp van rijkswege uit e: ijft of onvoldoende gegeven tosVd' niet langer mogelijk 1 zijn, zijn taak naar behoren vervullen. De raad moet dan ert-! aar beslissen, hoe hij verder handelen. Daarvoor staan m drie wegen open: ,v' et moede hoofd in de schoot (0 ;gen en alleen nog nalaten, de raad krachtens zijn taak moeten doen voor het be- kèi! irderen van de belangen der meente; Ma lies uitvoeren goedkeuring geen goedkeuring wat vol- wet os zijn eigen verantwoorde- >aai kheld essentieel is voor het le- d in de stad. H alle verantwoordelijkheden •htt erleggen en niet langer het rziftuur over de stad uitoefenen. deze drie wegen leidt ^chlstreeks of indirect tot onbe- 18 urbaarheid van de stad. is de conclusie van het ont- ond rp-adres, dat B. en W. de 35 d ter goedkeuring hebben d irgelegd. alvorens het naar Paco Pena verrukte publiek Zelden of nooit Leiden zo'n gran- show van zang, dans gitaarmuziek als gister- de slechts balfge- Stadsgehoorzaal. Het lubliek werd door de gewel- lige virtuositeit, de muzikali- irfteit en de vurige voordracht 1 van gitarist Paco Pena nenco Puro en zijn i tot groot enthousiasme icht. De ritmen werden de laatste dansen vol neegeklapt. ittlf kwam in het tweede 1 numm na de pauze tot een pre statie, die door het Jwwé//ek beloond werd met En minutenlange staande ratie. Terécht. Wat deze ar de dag legde aan I chniek, interpretatie en a; «ral aanstekelijkheid D ensde aan het ongelofelij- dat bij een improvisa- De groep kreeg ook bij- 10 nder veel bijval. Paco ,l0( ena begint volgende week een solo-tournee door Jitserland en gaat daarna rug naar Spanje. Het was laatste maal, dat het en- mble in zijn geheel optrad. Iet SSt Medische diensten "r&NDBRVEEN - ZWAMMERr dokter K. GIU, Zwammer- lel. 01726-2ö?7. T.:.. i. Noordeinde 166. Roelof- n, tel. 01713-2329. a. dokter C S. Boss. Sta- 5. tel. 01720-2472: zo. dok- Platteschor. Burg. Wisser- „1. 01720-2858. IUIZEN - BOSKOOP: dokter P. om. Burgemeester Colijnstraat oskoop. tel. 01721-2136. GRAVENdokter C. G. A. van ft' Vijverlaan 9. tel. 01728-2268: dokter E. M. Bol. Wilhelpiina- t 35, tel. 01736-2113. ISWOUDE - KOUDEKERK: r H. A. Blaauwendraad, Hoge- i 4. tel. 01714-220S. j GOM dokter G. P. D. Ie d'Armandville. Slxlaan 7, tel. JK A.D. RIJN - RIJNSBURG - CGE: dokte, töeuwveen. tel. 01723-101. i tot 10.00 u. eigen huis- na tot zo. 24.00 u. tel. jROORP: dokier F. O. A. M. i^dokter N. Bet. Nassauparic 43. Kop - NOORDEN: dokter G. JJSgfc Voorweg 46. Noorden. J DWUK: sroepspraktljk Want- 01719-4843; v.a. za. 8.00 J* Wm'lCERHOUT: do ter De Duindoomslraajt 1, tel. 2910, R5EEST: dokter E. W. F. van ?ren, Oranjelaan 39, tel. 52130 J0.00 u. tot ma. 7.00 u. JïHEIMdokter H. Kwint, «traat 321. tel. 11253 v.a. za. j u tot ma. 8.00 u. gaarne yf, «nd visites op te geven voor 5 5?UT WARMOND: dokter F. mp. Dorpsstraat 45. tel. SSfera,, S van „cr V Schinvrnelpennlr ft eken •^apotheek Ali NSTRBEK: Llsf ministerraad, parlement en pro- viciaalbestuur te zenden. Bij de aanbieding van het adres aan de raad stellen B. en W. voor, de inhoud ervan te behan delen in de openbare vergade ring van de begrotingscommis sie voor Financiën en Perso neelszaken, op 25 november a.s., 's avonds om acht uur in de raadzaal van het stadhuis. De openbare behandeling ervan in de raad zou dan tijdens de begrotingsvergaderingen kunnen plaatsvinden. De argumentatie van het adres is niet nieuw. Ze is een uitwerking en aanvulling van het pleidooi voor herziening van de financië le verhoudingenwet-1960, vooraf gaande aan de verruiming het eigen gemeentelijk belas tinggebied, dat het bestuur van de stad ruim 2/2 jaar geleden hield. Toen heette Leiden in Last. „Thans ziet het er naar uit dat Leiden werkelijk voorgoed in last is. De begrotings- en reke ningstekorten zijn sterk toegeno men en de reserves zijn in be langrijke mate verbruikt. On derzoekingen wijzen uit, dat, in dien het gemeentebestuur tege moet wil komen aan de strikt noodzakelijke voorzieningen wel ke in deze stad moeten worden getroffen, zonder bijzondere maatregelen geen budgettair evenwicht is te bereiken". Vervolgens noemen B. en W. als oorzaken van de Leidse tekort positie: de structureel zwakke bevolkingsopbouw, de structuur van de oude binnenstad, de trumfunctie van Leiden en de noodzakelijke voorzieningen, die in de naaste toekomst getroffen moeten worden om de stad leef baar te houden. In geld uitge drukt worden deze behoeften ge raamd op 300 miljoen gulden voor de binnenstad; 120 miljoen voor het ontwikkelen van nieu we stadswijken; 59 miljoen voor het onderwijs en 91 miljoen voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Leiden onderwerpt zijn uitgaven aan een kritische herwaardering en tracht tegelijkertijd zijn in komsten. waar mogelijk, op te voeren. De mogelijkheden daar toe zijn beperkt. Maar de zo vu rig verbeide aanvullende bijdra ge uit het gemeentefonds blijft uit. De in het verleden gevorm de kapitaalreserves bestemd voor een aantal dringend nood zakelijke objecten dreigen hun bestemming te verliezen („schouwburgpot"). De centrale financiering vormt al jaren een ernstige belemmering voor de gewenste ontplooiing van gemeentelijke activiteiten. Het gemeentebestuur van Lei den somt enkele bezwaren tegen het systeem op en doet een aan tal oplossingen aan de hand. Het bepleit tot slot een aantal herzieningen van de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten, zodat: 1) deze verhouding beter wordt afgestemd op de individuele be hoeften van de gemeenten, en daardoor beter overeenstemt met de verschillen in plaatselij ke structuur; 2) een duidelijk afwegen mogelijk wordt tussen de voorzieningen welke het rijk en de gemeenten moeten treffen en dientengevol ge een billijker verdelen van 's Rijks belastingopbrengsten wordt bewerkstelligd. 3) ook de middelenvoorziening met lang-lopende financierings middelen in deze verhouding kan worden betrokken. Indien niet spoedig oplossingen worden geboden (aan alle ge meenten), zal zich ook in ons land voordoen dat temidden van de steeds toenemende welvaart de arme gemeenten steeds ar mer worden. Het is die dreiging, die B. en W. tot hun slotsom doen conclude- Dader inbraak fotozaak gearresteerd SASSENHEIM - De inbraak in het winkelpand van fo- tohandel Bonte aan de Teylin- gerlaan, die in de nacht van woensdag op donderdag vorige week plaats had en waarbij voor ruim negen duizend gulden aan foto- en filmapparatuur werd buitgemaakt, is door de plaatselijke politie in samenwer king met de politie van Den Haag tot klaarhied gebracht. De verdachte (31) zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd in Den Haag gearresteerd en de zer dagen voor de officier van justitie geleid en in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. Van de ontvreemde goederen kon slechts een klein gedeelte worden achterhaald. Leiden Een autobus van de NZH-stadsdient is gistermiddag op de kruising van Churchill- laan en Kennedylaan tegen een tankauto gereden. Niemand wefd ernstig gewond: de materiële schade was aanzienlijk. De bus, bestuurd door J.J. van A., kwam om tien voor één uit de De Ba- zeistraat en stak de eerste baan van de Churchilllaan over. Een tankauto van een firma uit Rijnsburg, naderde uit de rich ting Haagweg. De wagen werd bestuurd door de heer N. D. De busschauffeur moet een ver keerde schatting gemaakt heb ben van afstand en snelheid van de tankauto: feit is. dat zijn bus de tankwagen in de flank ram de, waarna hij een eind werd meegesleurd. Een van de passa giers klaagde over pijn in de borst. Hij had vermoedelijk ook een lichte hersenschudding. Een tweede passagier liep een hoofd wondje op en de chauffeur van de tankauto bezeerde een knie. TER AAR Me/. G. Verlaan, veertig jaar bij het onderwijs, is gisteren tijdens de feestvie ring onderscheiden met Pro Ec clesia et Pontifice. Pastoor J. N. van Rossum liet jongste broer Verlaan het metaal opspel den. Het schoolbestuur schonk twee tuinstoelen, van de leerlin gen kreeg de jubilaresse een pa rasol. Schoolhoofd J. M. van Uf- felen sprak namens de collega's en overhandigde een aantal ge schenken; namens het ministe rie sprak de heer W. M. van Tol. Aan de receptie vooraf gaande vond een kerkelijke vie ring plaats, 's Middags werd door 95 leerlingen de musical De Drie Wensen opgevoerd. OUDADER ONDER TREIN tel. 01717-2527. vijk a.d. W. 14370. D.-.OT, lapotheek, Docza- Leiderdnrpse Apo- -V"1 Smallenburg. Loe- 1 »Ssa?s~" ..'V 5S"S- BR: L "rJ: 53274 AR? \vasse!>aarse ap. >t heek 32 vrit. int 22.00 w. LA. Pnuinwnaslraat"*5!Tel. Pol» C- *>>nnn !M' apotheek. LEIDEN De 33-jarige heer Th. N. de Haas uit Oud Ade is gis termiddag in het Academisch Ziekenhuis overleden aan de ge volgen van een ongeval op de Willem de Zwijgerlaan. De heer De Haas reed met zijn bromfiets tegen een trein die van het emplacement aan de Heren singel kwam. De man, die de trein te laat heeft opgemerkt, kwam onder de locomotief te recht. Ongever 'n half uur is men bezig geweest het slachtoffer te bevrijden. Het emplacement He rensingel wordt dagelijks nog aangedaan door vier goederen treinen. Zeer langzaam rijdend passeren deze de Willem de Zwijgerlaan. Niettemin gebeur den de laatste jaren op dit punt enkele ernstige ongelukken. Vo rig jaar verongelukte hier op dezelfde wijze een Leids meisje. De heer De Haas kwam van de veemarkt af en reed richting Oud Ade. Voorzien van de Genade middelen der H. Kerk, over leed door een noodlottig on geval onze innig geliefde Zoon, lieve Broer en Oom THEODORUS NICOLAAS DE HAAS op de leeftijd van 33 jaar. C. P. DE HAAS A. C. DE HAAS- Heemskerk broers en zusters neven en nichten OUD-ADE, 12 november 1971. Boekhorsterweg 22c. De Avondmis voor de over ledene op maandag 15 no vember om 19.30 uur waar na gelegenheid om te con doleren in ,,'t Lage Land" te Oud-Ade. De H. Mis van Requiem zal worden opgedragen op dins dag 16 november te 10.30 uur in de parochiekerk St. Bavo te Oud-Ade. waarna de begrafenis in het fami liegraf aldaar. Thuis geen bezoek. Leiden In het Leidse Volkshuis is gisteren en vandaag een rom melmarkt gehouden onder de naam „Klein Waterlooplein". Van alles was er te koop zowel oud en nieuw, kapot en heel. En zoals op het echte Waterlooplein ontbrak ook hier „het piere ment" niet. Het doel van deze markt was het bijeenbrengen van een geldbedrag voor de vernieuwing van de filmappa ratuur. LEIDERDORP Een streekmu- ziekschool met bijna 1450 leer lingen, van wie er ruim 800 in Leiderdorp wonen, heeft bij het organiseren van een docenten concert weinig te vrezen, dat het een gebeurtenis zal worden in een leeg huis. Vandaar dat de Geref. kerk bijna uitverkocht was vrijdagavond om naar een twaalftal van de 39 docenten te luisteren. Hun muzikale aandeel op louter verrichtingen waarde ren, zou uit didactische bij-over wegingen een ongunstige bij smaak kunnen hebben, vandaar dat deze verslaggeving enigszins gekleurd is. Dit vermelden eist de objectiviteit. Ik durf rustig te zeggen, dat orga nist Adriaan Blankenstein en clavecinist Jan van der Linden met kop en schouders boven hun collega's uitstaken, vooral in de variaties van Alain door eerstgenoemde en de Sweelinck- variaties door Van der Linden. Albertine Carrière nam de plaats in van blinde flierefluiter Jonker Jacob van Eyck, die de overschoone maeght Daphne be jubelde in speelse benadering. Haar aandeel was de sterkste zijde van het blazerskwartet, dat zeer huiverig, duidelijk niet voldoende op elkaar ingespeeld de avond opende. Sopraan Lize Schoo overtuigde wel in de drie Liebeslieder van Marx, maar minder in de invul- muziek van Constantijn Huy- gens. Een bijzonderheid moet nog ver meld: gitarist Jimmy ten Boske toonde met fluitiste Marga van Brre. dal bii zeer melodieuze muziek schrijft, zonder instru mentale hoogstandjes te eisen. 'JAN DOOVEN Paratyfus in Hazerswoude HAZERSWOURDE Rijndijk In het dorpsdeel Hazerswoude zijn de laatste tijd nogal wat gevallen van paratyfus gecon stateerd. Er werd gesproken van twintig gevallen. De arts die zijn prak tijk in dit deel van Hazerswoude heeft. de heer Sprangers, noemt dit aantal sterk overdre ven. „Ik heb zes zeven geval len gehad. Dat is echter meer dan normaal. Volgens de statis tieken zou ik er gen of twee moeten hebben. Verontrustend is het echter nog niet. De ziekte is niet gevaarlijk. Tenminste als er geen ziekte bijkomt". Kruispunt Oegstgeester- weg weer open LEIDEN De reconstructiewerk zaamheden aan de wegkruising Oegstgeesterweg Willem de Zwijgerlaan zijn op een oor na gevild. Met ingang van maandag a.s. zijn de rijbanen Leiden-I.eiderdorp, Leiden-Oegstgeest en Leider- dorp-Oegstgeest weer voor ver keer in beide richtingen ge opend. Tot dat moment moet het verkeer van Oegstgeest naar Leiden nog gebruik maken van de Rijnsburgerweg. Rijnsburg De buurtvereniging ,,De Kanaalstraat" hield gister avond in de Tuinbouwschool haar jaarvergadering, onder lei ding van tweede voorzitter A. de Mooy. Secretaris M. Bonnet maakte voor het laatst een ver slag, hij vertrekt naar Etten- leur. Het ledental steeg van 81 naar 85. Penningmeester D. van Iterson had ruim 175 gulden overgehouden. De bestuursleden D. van Iterson. A. de Mooy, J. Lindhout, J. Heemskerk en C. Schoneveld werden herkozen. Het toneelgezelschap Elckerlyck uit Sassenheim had veel succes met de opvoering van De rare G. Tromp Rz. (voorzitter HBG) overleden LISSE Gisteren is op 62-jarige leeftijd plotseling overleden de heer G. C. Tromp Rz., zeer be kend figuur in de bollenwereld als „firma Tromp van Wasser- geest". Niet alleen als bloembollenkweker had de heer Tromp bekendheid om zijn serieuze opvatting in het zakenleven, ook op ander ter rein bezat hij kwaliteiten. Een aantal jaren geleden werd hij gekozen tot voorzitter van de Coöp. Bloembollenveiling HBG te Lisse. voorts was hij secreta ris van de raad van commissa rissen van de Coöp. Raiffeisen- bank te Lisse. welke functie hij vele jaren bekleedde. Zijn plot seling overlijden heeft in brede kring ontsteltenis verwekt. WEER BLESSURE BONA STAR LEIDEN Bona Star Peter de Jong, die in het duel tegen DED door de Leidenaren gewonnen met 7770 na enkele minuten in de tweede helft het veld verla ten blijkt een enkel- en kuit beenblessure te hebben opgelo pen. Zeker zes weken zal hij moeten ontbreken in het toch al zo zwaar gehavende team van Bona Stars. Door deze blessure zal Peter ook de trip van het Nederlands studententeam, dat in een sterk bezet basketball- toernooi in Bratislava zal uitko men, niet kunnen meemaken. Aan dit evenement zullen o.m. wel Jaap Maassen, Har Stol, Pieter van Tuyll van Seroosker- ken en Paul Ruysenaars deelne men. Bona Stars heeft het „voordeel" dat de competitie in de maand december vrijwel stilstaat in verband met toernooien van Fiat Stars en Levi's Flamingo's. De zo begeerde zesde Dlaats is derhalve nog niet geheel verke ken. Intussen speelt ook nog de „kwes tie Van Tuyll-Ruysenars", Het bestuur van Bona Stars, gister avond voltallig bijeen, kon nog geen uitsluitsel geven. Wel is een voorstel van Bona Stars door het district Den Haag van de Nederlandse Basketbal Bond overgenomen om de overschrij vingstermijn niet langer dan een maand te laten duren. Ook heeft het Leidse team voorge steld dat de samenstelling van de eredivisieteams per 1 sep tember bekend moet zijn en dat in de loop van het seizoen slechts wijzigingen aangebracht kunnen worden door aanvulling uit eigen gelederen, wanneer een speler verhuist of wanneer zich een speler aanmeldt, die nog niet voor een andere ver eniging is uitgekomen. Slechts op voorwaarde dat deze speler wonacchtig is in het Konink rijk der Nederlanden". Derhal ve zouden clubs zich tijdens het seizoen niet meer kunnen verrij ken met Amerikanen. Deze voorstellen zullen op 20 no vember tijdens de algemene le denvergadering van de Neder landse Basketbal Bond ter tafel worden gebracht. Oegstgeest De begroting van de gemeente Oegstgeest voor 1972 is sluitend. Tot dit gunstige begrotingsbeeld hebben diverse faktoren een bijdrage geleverd, zoals verhoging van het voorlo pige uitkeringspercentate van de algemene uitkering uit het gemeentefonds met daarnaast een verhoging van het uitke ringsbedrag per inwoner, alsme de verhoging van straatbelas ting. De belangrijkste bron van inkomsten, de uitkeringen uit het gemeentefonds, worden voor 1972 geraamd op 4.693.300 gul den tegen 3.916.000 in 1971. Ten opzichte van de begroting voor 1971 vertoont die voor 1972 een verschil van 1.528.451,29 (exclusief het hoofdstuk verre keningen) berekend als volgt: inkomsten/uitgaven 1972 11.444.807.94, idem 1971 9.916.456.65, 1972 hoger dan 1971 1.528.451,29, hetgeen een stijging van 15,41% betekent t.o.v. 1971. Drie grvm- lokalen voor Leiden LEIDEN De staatssecretaris van onderwijs en wetenschap pen heeft de benodigde urgentie verklaring afgegeven voor de bouw van drie gymnastiekloka len in Leiden. De stichtingskos- ten, inclusief de grondprijs, be lopen 2.208.000, De gymlokalen zullen gebouwd worden aan de Bachstraat, (Zuidwest), aan de Oppenheim- straat (Zuidoost) en aan de Co- rantijnstraat (Noord). De zalen worden in serie gebouwd vol gens een plan van de Kon. Ned. Heidemaatschappij /n.v. Sleutel- bouw. In verband hiermee is het nodig, het karwei onder hands aan te besteden. De com missie voor onderwijs verzoekt de raad behalve het benodig de crediet ook zijn toestem ming hiervoor te geven. OUD-ADE, Ongeveer veertig da mes hebben de jaarvergadering van de Vrouwenbond van de af deling Oud-Ade bijgewoond. Pastoor A. H. Schrama was als geestelijke adviseur aanwezig en hield later een kleine rede, waarin hij vooral de geweldige samenwerking onder de dames prees. Naast de gebruikelijke vergaderhandelingen werden de aftredende bestuursleden Mevr. C. Heemskerk-v.d. Poel en Mevr. P. v.d. Geest-v.d. Meer herkozen. Mevr. A. Verlaan- kascontrolecommissie. Na de pauze vielen er met bingospelen leuke prijzen te verdienen. Tot slot sprak de voorzitster Mevr. M. Vrijburgs-Meurs een slui tingswoordje. OUD-ADE De fancy-fair heeft een netto winst van ruim 7 dui zend gulden opgeleverd. ZOETERWOVDE. Een eerste ontmoeting op de vermaarde Stompwijkse kermis, meer dan 'n halve-eeuw geleden heeft er uiteindelijk toe geleid dat het echtpaar Jac. Overdevest-Van der Geest volgende week woensdag het gouden huwelijksfeest gaat vieren. Zij doen dat niet alleen want tot het nakomelingschap behoren 10 kinderen waarvan er twee zijn gestorven en 18 kleinkinderen. Bovendien namen zij twaalf jaar een pleegdochter in hun gastvrije woning op. De heer Overdevest (75) is zeer bekend in agrarische kring omdat hij naast veehouder ook handelaar was en daardoor een bekende verschijning op vele markten. De gouden bruid is in 1894 te Stompwijl: geboren. Beiden genieten een goede gezondheid. Alle reden dus voor een goed feest dat gevierd gaat worden in het Don Boscohuis. Daar is zondag 14 november ook de receptie van 79 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3