Hogere premie particulieren S vermanen Pakistan en India Regeringspartij en zetten acht messen in begroting CRM CeidócSouoant Voorlichting over voedsel broodnodig Artsen kunnen problematiek rond abortus niet negeren AS begint rijzenslag A rbeidsongeschiktheid Politieman beloond Lichte brigade met inkt verdreven Ramp bij Tokio eist 14 doden Oppositie komt niet aan bod Arrestatie voor roof aandelen Bezuinigen op hoger en universitair onderwijs Vijf stakers in Peru gedood [DAG 12 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT pHOI' (A.N.P.). - De SAS gisteren de eerste stap ge- in de prijzenslag over de itische Oceaan. lange lijst van nieuwe tarie- die de SAS aan de betrok- regeringen gaat voorleggen, t als meest spectaculaire lieding een excursiereis van 14 tot 90 dagen voor retourprijs van 760 naar York en ƒ712 naar Mon- Communisten wellicht lid IV.V.-bonden onze parlementaire redak- tle) ERDAM Het verbóndsbe- van het NVV heeft giste- ln overgrote meerderheid zijn mening uitgesproken, communisten lid moeten en worden van een bij deze centrale aangesloten bond. onsequentie van deze uit- eak is, dat de bonden ze al niet bereid zijn munisten toe te laten nu drie jaar zich erover uitspreken of zij de al- ene richtlijn zullen volgen, het dagelijks bestuur van NVV lag de opzet voor, bin- de centrale één lijn te trek- r een bindend besluit te De afgevaardigden van bonden naar het bondsbe- r hadden daarmee echter de tste moeite. Namens koningin Juliana heeft de Nederlandse consul-gene raal in Hamburg een zilve ren sigarettenkoker met in scriptie beschikbaar gesteld aan de politie-agent Jürgen Muller. Deze had tijdens het bezoek van de koningin aan Hamburg een diamant ter waarde van bijna een mil joen gulden gevonden, die de koningin op weg naar het banket had verloren. Aan de commissaris van politie overhandigde de consul-gene raal namens de koningin een cheque met een aanzienlijk bedrag, bestemd voor het fonds voor weduwen en we zen van Hamburgse politie agenten. DEN HAAG De premies voor de particuliere arbeidson geschiktheidsverzekering gaan gemiddeld met 40 procent stijgen. De nieuwe premiestructuur zal met ingang van 1 januari 1972 van kracht worden voor nieuwe verzekerin gen en voor de lopende verzekeringen op de eerste verval dag na 1 januari. Hiertoe hebben de gezamenlijke schadeverzekeraars besloten. Een woordvoerder van de ver zekeraars noemde deze pre miestijgingen noodzakelijk in verband met het sterk toegeno men risico. Vooral de kans op invaliditeit schijnt de laatste ja ren flink gestegen te zijn. Als oorzaken worden genoemd de vooruitgang van de medische wetenschap, de verandering van de arbeid (mechanisatie en au tomatisering) en een verande ring in de mentaliteit ten op zichte van het verschijnsel ar beidsongeschiktheid. Tegelijk met de mededeling dat een herstructurering van de premies onvermijdelijk is, mel den de particuliere verzeke raars dat ernstig rekening ge houden wordt met de spoedige invoering van een volksverzeke ring inzake de arbeidsonge schiktheid. De verzekeraars zijn van mening dat zij de eerst aangewezenen zijn om een dergelijke volksver zekering uit te voeren, voorzo ver die betrekking heeft op de zelfstandigen. Ö5NGTON (DPA-Reuter-AP) IfcVerenigde Staten hebben uliïp Pakistan nogmaals ge- temftuwd voor de mogelijke 'ro/geti van een oorlog. minister van buitenlandse en Joseph Sisco heeft giste- de ambassadeurs Agha Mo- nmed Raza van Pakistan en isjmi Kant Jha van India boden en er bij hen op aan- rongen dat hun landen stap- nemen tot vermindering het gevaar en zich te ont- den van elke daad die de stand zou doen verergeren. Ie voorzitter van de Pakis- nse volkspartij en oud-minis- ran buitenlandse zaken Ali tto is gisteren in een kli- in Lahore een aanslag ge- egd, zo heeft een woordvoer- van de partjj meegedeeld. Er zijn verscheidene schoten op hem gelost, maar geen ervan was raak. De aanslag zou het werk zijn van de moslimbeweging Ja- maate. Een woordvoerder voor de rege ring van India .Heeft verklaard dat militqire vliegtuigen van Pakistan gebieden in India heb ben beschoten, in de noord-oos telijke staat Tripoera. Radio Pakistaan had eerder ge meld dat drie bataljons van het leger van India de strijd zouden hebben aangebonden met Pakis taanse troepen nabij de grens plaats Belonia. Volgens de offi ciële radiouitzending zouden de verliezen van de Indiase troe pen hierbij meer dan 70 doden en meer dan 100 gewonden be dragen. MILAAN (REUTER) Tiental len Milanese prostituees hebben zich gisterend gillend uit de voe ten gemaakt toen boven hun hoofd een helikopter verscheen van waaruit zij met „inktbom- men" werden bestookt. Dit was de uitvoering van een dreigement van de bouwer van een aantal luxueuze huizen in een buitenwijk van Milaan waar de prostituees sinds enige tijd begonnen waren jacht op rijke klanten te maken. De aannemer, Nestore Evangelis- ti, verklaarde later dat hij tot deze actie had besloten omdat met de standing van de wijk door de activiteiten van de lich te brigade ook de verkoop zijn huizen zienderogen achter- ui' ging. Hij had eerst met de prostituees gepraat om ze te overreden een andere plaats voor hun activi teiten te zoeken, doch dit was vergeefs gebleken. De volgende keer kom ik met voetzoekers, dreigde signor Evangelisti. KAWASAKI (AP) - Het aantal dodelijke slachtoffers van de aardverschuiving die als experi ment werd veroorzaakt, is van morgen tot 14 gestegen toen het lijk van een van de beide ver misten door reddingsploegen werd aangetroffen. Bij de aardverschuiving in het proefterrein van Ikuta, ten zui den van Tokio, kwamen gisteren reeds dertien mensen om het le ven en werden tien personen ge wond. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De begroting van CRM is !ze week zwaar geschonden uit de Twee- i Kamer te voorschijn gekomen. Minis- !r Engels en de staatssecretarissen ievr. Van Veenendaal en Vonhoff kregen erst zware kritiek en 28 amendementen kansrijke voorstellen van de eringsfracties zijn: N mille extra voor buurt- en bhuiswerk, 10 mille startsubsidie voor tuwbouw van de vormings- ntra Den Aierdinck (Laag-Zu- tm) en Vredeveld (Assen), mille voor voortzetting van subsidie aan de Fed. van d. Zangersbonden en Harmo- en Fanfare. vormingscentra Kapellerput, öackhues en Essenburgh wor- J vanaf 1973 gesubsidieerd, 10 mille extra voor de sportor- Disaties, 'inder subsidie voor de orkes- en meer voor de muziek talen, in apart subsidiepotje voor de «Idende kunstenaars van foep b2, 1 aparte wettelijke regeling, van de bijstandswet, voor "keringen voor oorlogsslachtof- van de oppositie te verwerken. Maar ook de regeringspartijen dienden amende menten in, 8 stuks, die hoogstwaarschijn lijk dinsdag zullen worden aangenomen, wanneer er wordt gestemd. Daarnaast kwamen er nog 10 moties los, waarvan 2 van de regeringspartijen. "1 mille subsidie minder voor toneelgroep Studio, te be- titimen voor beveiliging van nusea. laatste voorstel, ingediend de WD-er dr. K. van Dijk, kreeg ook protest van de oppositie, maar ook van minister Engels. Van Dijk wil Studio minder geld geven, omdat de experimentele richting van de groep minder bezoekers en min der voorstellingen oplevert. Alle voorstellen van de oppositie maken geen enkele kans. Na mens de regeringspartijen ver klaarde de KVP-er Van der Sanden dat ze allemaal onaan vaardbaar waren vanwege de financiële consequenties. Enkele toezeggingen van minister Engels tijdens het debat waren: de organisatie van woonwagen bewoners krijgt een startsubsi die van 15 mille (in een motie, die wel zal worden verworpen, vraagt de oppositie 70 mille; minister Engels zal proberen het werk van het opvangcen trum voor Portugese vluchtelin gen in Amsterdam voort te doen zetten; over een pensioenregeling voor welzijnswerkers zal binnenkort overlegd worden met een werk groep van ambtenaren van ver schillende ministeries; Staatssecretaris Vonhoff was min der scheutig. De oppositie slaag de er niet in van hem enige concrete financiële toezegging voor het buurt- en clubhuiswerk voor na 1973 gedaan te krijgen. Du Chatinier ((KVP) vroeg voor landelijke jeugdorganisaties een herstructureringsfonds in te stellen. Het fonds zou in 1973 2 miljoen gulden moeten krijgen. Maar Vonhoff weigerde zich nu al ergens op vast te leggen. LONDEN (AP) Scotland Yard heeft vannacht in Londen zeven Amerikanen- en drie Engelsen gearresteerd die betrokken zou den zijn geweest bij een diefstal van aandelen ter waarde van 72 miljoen dollar in Chicago. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De toeristenorganisaties zijn moreel ver plicht om naast inlichtingen over valuta en benzineprijs ook informatie te verstrekken over voedsel en voedingsgewoonten in de landen, waar elk jaar miljoenen bezoekers naar toe trekken. Dit stelde prof. dr. E. Kampelmmachter gisteren tijdens zijn rede bij de aanvaarding van zijn ambt als buitengewoon hoogle raar in de voedingsmiddelen microbiologie en voedingsmid delen hygiëne aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. In 1969 trokken 500 miljoen toeristen door 13 Europese landen en naar schatting 5 miljoen van hen kregen last van maag- en darmstoornissen. Dat is te wijten aan onkunde van deze mensen met de meeste elementaire kennis over voedselbewa- ring en voedselbereiding. Indien men zijn voedsel koel wil bewaren en voldoende verhit ten voor het consumeren zou een groot deel van de voedsel- vergiftingen voorkomen kunnen worden. De import van uit heemse voedingsmiddelen, het gebruik van besmette voeder middelen voor de dieren uit (sub)tropische gebieden en de toegenomen welvaart zijn in veel gevallen oorzaak van voed- selbederf. Samen met de overbevolking en de vervuiling van het oppervlaktewater leveren deze omstandigheden een voort durende bedreiging van de volksgezondheid, aldus prof. Kam- pelmachter. BELFAST (RTR) In Belfast zijn gisteren twee politiemannen doodgeschoten. De twee politiemannen in burger bevonden zich in een café, toen vier mannen binnenkwamen, hen neerschoten en in een auto verdwenen. De politiemannen, één van hen was rooms-katholiek, waren zeer gezien in Ardoyne. Volgens de bevolking van die wijk be treft het een wraakneming voor de arrestatie van twee vooraan staande personen van het Ierse republikeinse leger. Leren leven met de controverse "C'EN van de weinige conclusies welke over het maatschappelijk kli- *-J maat in Nederland aller bevestiging moet krijgen, is dat op veel fronten een gistingsproces aan de gang is. Soms nog voornamelijk onder de oppervlakte, maar vaak voor iedereen waarneembaar. Wat dit laatste betreft: op het terrein van de religie, de politiek, de cul tuur, de sociologie en economie staan .geprononceerde groepen offen sief tegenover elkaar; daar tussenin een grotere groep van wisselen de getalssterkte die we ,,de zwijgende meerderheid" zijn gaan noe men. Incidenteel slagen de controversiële groepen erin deze meerderheid op hun hand te krijgen. Een enkele maal uit principiële overwegingen, vaker vanwege de opportuniteit. Wie in de strijdvragen van vandaag duidelijk positie gekozen heeft, ergert zich meestal meer om de betrekkelijke immobiliteit van deze massa dan om de strijdbare tegenstander. Dit gebrek'aan beweeglijkheid is zeker voor een deel te danken aan onzekerheid en gemakzucht. Wat wel eens vergeten wordt, is dat ook meer principiële motieven eraan ten grondslag kunnen liggen. Niet een onwil om te kiezen, maar een overtuiging dat het niet goed is te kiezen tussen een paar opgedrongen keuzemogelijkheden. Voor de toekomst van onze samenleving zou het evenwel goed zijn, als deze meerderheid meer deed dan te leren leven met de controverses en zich zelf meer strijdbaar ging tonen. Botsingen "TJE vraag is namelijk of het goed is dat de snelle ontwikkeling op diverse terreinen komende jaren die in bepaalde opzichten be slissend kunnen worden alleen het produkt wordt van botsingen tussen hen die overwegend alles bij het oude willen laten en hen die de samenleving zoals die reilt en zeilt, in een land dat bepaald niet het beroerdste is in de wereld, radikaal willen omkeren. Bot singen waarbij de meerderheid, vrij passief, door incidentele bijval de richting van de ontwikkeling beïnvloedt. Het zou beter zijn dat de zwijgende meerderheid niet alleen onder kende wat in de argumenten der controversiële groepen ondeugde lijk of riskant is, maar dat een betekenisvolle groep van dit „midden" duidelijke en samenhangende eigen beleidslijnen ontwierp en volgen ging. Een aanzet daartoe ziet de Nederlander van eind 1971 soms in de politiek en in het economisch spel; we missen zelfs diè aanzet op het terrein van de levensbeschouwing en in het cultureel-maatschap- pelijk vlak. Wat óns goed lijkt, is minder het leren leven met de controverses als het evalueren daarvan in een eigen visie. De leider van de Chinese delegatie bij de VN, de voormalige onder minister van buitenlandse zaken Tsjiao Koean-hoea (links) wuift als hij de Chinese ambassade in Neuilly (Parijs) verlaat om naar New York te vertrekken. Viaductschade een miljoen gld. DEN HAAG (ANP) De schade aan het woensdagavond inge storte viaduct bij Bergentheim (OV) bedraagt ruim één mil joen. Het in aanbouw zijnde viadukt zou in 1972 gereed komen. Ver wacht wordt dat het viaduct thans niet eerder dan in 1973 kan worden opgeleverd- P. MERTENS (Van een onzer verslaggevers) DOORN Als er dan bezuinigd moet worden in de onderwijs sector, doet men er volgens NKV-voorzltter P. Mertens be ter aan het universitair en ho ger onderwijs eens door te lich ten. Daar zijn wel mogelijkhe den tot beleidsombuiging aan te duiden. „Ik wijs maar op het ge mak waarmee men zich budget ten kan verschaffen voor weten schappelijk werk, maar soms ook voor aanverwant hobbyis me". De heer Mertens uitte deze kritiek op de voorgenomen bezuinigin gen in de sector van het onder wijs gisteren op een bijeen komst in Doorn ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het scholings- en vormingswerk van het N.K.V. Het basis-, voortge zet en tertiair onderwijs dient zijns inziens de hoogste priori teiten te krijgen. De minister van Sociale zaken, drs. J. Boersma, somde in zijn toespraak een waslijst van pro blemen op waarmee het vor- mings- en scholingswerk te kampen heeft. St. Maartensliedjes klonken gisteravond door de straten van Zaandam toen kinderen er de traditionele St. Maartensoptocht, compleet met Icmpions, hielden. Hoofdbestuur artsenorganisatie: Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het hoofdbe stuur van de Ned. Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft in een open brief die vandaag gepubliceerd, is in Medisch Contact gereageerd op de protestbrief, die 200 artsen aan de maatschappij heb ben gericht over de door het bestuur van de maat schappij opgestelde richt lijnen met betrekking tot de abortus provocatus. Prof. dr. Th.Vossenaar, voor zitter van de maatschappij en J.Diepersloot, secreta ris-generaal, zetten in deze open brief uiteen, dat de richtlijnen die zij als hoofdbestuur hebben ge zien voor de maatschappij, mogelijkerwijs nog voor nadere gedachtenwisseling open staan. „Het hoofdbestuur heeft 'zich met de richtlijnen zeer beslist niet uitgesproken voor abortus, inte gendeel, er nadrukkelijk op ge wezen dat de abortus provoca tus moet worden beschouwd als een uiterste maatregel en der halve gehel ondergeschikt moet zijn aan een verantwoorde ge boorteregeling en daarvoor nim mer in de plaats mag komen. Even duidelijk is gesteld dat de thans bestaande problematiek rond de abortus provocatus niet kan worden genegeerd, ook niet door de medische professie." Het is het hoofdbestuur duidelijk, dat de problematiek zeker nog niet tot een afronding is geko men. „In de gegeven omstan digheden heeft het hoofdbestuur bewust de richtlijnen zodanig geformuleerd, dat de verschil lende meningen optimaal tot hun recht kunnen komen, en de persoonlijke-vrijheid en verant woordelijkheid onaangetast blij- „Het hoofdbestuur heeft gemeend, niet met onwaarachtige richtlij nen te moeten komen, welke op papier stringent lijken, maar in de praktijk zeer ruim zijn. Het achtte hét beter, de nadruk te leggen op de eigen verantwoor delijkheid van iedere medicus." Daarmee is het abortusprobleem verschoven, wederom van de maatschappij naar de medicus. Tot nog toe heeft 11 procent van de artsen gereageerd op de pro testbrief van het actiecomité van 200 artsen tegen de houding van de maatschappij. LIMA (AP) In een vuurgevecht tussen de politie en stakende mijnwerkers vrn de Amerikaan se Cerro de Pasco Corp. zijn vijf personen gedood en 18 ge wond, aldus heeft het Peruaan se ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. Het gevecht ontbrandde toen de politie woensdag het kantoor van een vakvereniging in het rryjnkamp Cobriza bestormde.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9