De Zeeuw wendt het KVP -roer CcldócSowuwt PUB SIUYVESANT Dienstplichtigen dreigen met felle harde acties en Nieuwe Belgische regering mogelijk weer rooms-rood Massaal protest in Amersfoort CH MOflk Beperking nacht vluchten in Engeland IINSDAG 9 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT Nieuwe partijvoorzitter prijs n onze parlementaire redac tie !N HAAG Van Doorn, ilberse. Van der Stee, De eeuw. Wordt in dit rijtje opeenvolgende [VP-voorzitters sinds 1954 r. ir. Dick de Zeeuw (47) uit iennekom de laatste? Heeft iet KVP-bestuur juist hem net grote meerderheid voor- edragen omdat men van De eeuw verwacht dat hij met ekwame spoed zal aan- oersen op de opheffing van e KVP. Het lijkt er veel op. leeft het partij-bestuur zich ook gerealiseerd dat de aan- rijzing van deze de P.v.d.A. oven de VVD verkiezende se- ator, niet dadelijk als een ieuwe stut onder het kabi- iet-Biesheuvel kan worden eschouwd? luwens, niet alleen Biesheu- A.R.-voorzitter CHU-voorzitter 'an Hulst zullen wel even de enkbrauwen gefronst heb- over het vrijdagavond men besluit van het par- jbestuur. Het zou in ieder |eval Veerman en Van Hulst iever zijn geweest als het tartijbestuur zich geconfor- neerd had aan het oordeel het dagelijks bestuur fan de KVP en de Noordhol- andse gedeputeerde Th. .aan als eerste op de voor- Iracht voor een nieuwe par- ijvoorzitter geplaatst had. als vi ce-voorzitter voor- edragen Laan ligt bij AR CHU beter dan de van de lervormde kerk naar het ulholicisme overgegane De Zttuw. Van Laan dacht men Mier te zijn dat hij een nieuwe, uit KVP, AR en CHU te vormen partij, op stevig christelijke grondslag 'enste te stellen. Zeeuw bevond zich met Op jn ideeën Ia Steenkamp) "ver een nieuwe open volks- artij voor christenen en et-christenen op het in de ;en van Veerman en Van ulst verkeerde pad. teleurgesteld moeten aan en Van Hulst c.s. zijn, sinds kort voor de artijbestuursvergadering an afgelopen vrijdag bleek, at ook Laan zich tot de op- 40560 pttingen van De Zeeuw had ikeerd. Zag Laan aanko- ïen, dat hij het pleit in het artijbestuur zou gaan ver was zijn koerswijzi ng ingegeven door de (val- illusie daarmee zijn kan- idatuur veilig te stellen? dit alles ook zij, de KVP ijgt een voorzitter, die het elf-ontploffings-credo hoog zijn vaandel heeft staan, andaar misschien de sym- athie die De Zeeuw geniet die andere (ex) ontplof- de Democraten '66. De eeuw is het met de demo raten eens dat (zijn eigen oorden)" de oude ideolo- ai 'een zijn opgeteerd en er een duidelijk verband meer tussen de beleden ideolo- ën en de praktisch ge-, oerde politiek." Zeeuw meent dat de speci- ek socialistische, christelij- liberale concepties niet leer terug te vinden zijn in politieke programma's, aarom is hij er sterk voor ander van dat alle partijen vergaan tot een herwaarde- ng van ideologische grond- agen en tot een eventueel aaruit voortvloeiende om- ormrng van de partijen of an het partijstelsel, daarna wordt het in zijn sie mogelijk bruggen te aan om te komen tot een rogressief meerderheidsbe- eid. De Zeeuw vindt het spe- ulatief om nu al in concreto praten over welke partijen amen een progressief beleid unnen gaan voeren. Dat loet volgens hem echter wel nomwonden vóór de verkie- ngen gebeuren. de ogen van De eeuw dan een „progressief eleid?" Zijn „onpolitieke" inschrijving daarvan geeft 's kenmerk aan een menta- leit die het „oude" steeds an het „nieuwe" toetst (en Vnv|mgekeerd)bestaande permanent door afweging van be ogen duidelijk kiest. Het ëharrewar over links en tchts dient in ieder geval astaakt te worden, meent 'e Zeeuw. creatief en chao- 'sch. Rechts is rationeel en rdenend. Samen vormen ze creatieve kracht van de ®menleving. Ze hebben eJi- er geen maatschappelijke of ®litieke kleur. Daarom is let onzinnig ze als etiketten P?'itieke partijen te plaat- schreef hij onlangs 4056 itrek- tructure in het tijdschrift van de CHU-jongeren. De wetenschapsman De Zeeuw, in het dagelijks leven is hij directeur van het Eu ropees Instituut voor Toepas sing van de Atoomenergie in de Landbouw te Wageningen, heeft voor talrijke wereldom vattende problemen geen enggebonden partijpolitieke visies achter de hand. Over een thema als de meer en meer bekritiseerde ongebrei delde economische groei merkt hij op: „De economie is nog steeds aan de macht, cultuur, le vensstijl en bestemming van de mens worden als produc tiefactoren behandeld. De mens is veelal gereduceerd tot grondstof en de rentabili teit is een fataliteit gewor den. Dit systeem leidt nog steeds onvermijdelijk tot de overheersing van de zwak ken door de sterken. Hier door komen menselijke waarden als solidariteit, ge lijkheid en edelmoedigheid nauwelijks aan bod. De eco nomie zal weer dienstbaar moeten worden gemaakt aan de mens en zijn omgeving." Voorstander van scheiding van macht en eigendom („de macht moet herverdeeld") is De Zeeuw een man die op bestuurlijk gebied pleit voor een haast liberaal aandoende vrijheid van initiatief. Hij wil aan lokale gemeenschap pen een vergaande autono mie geven, tot uiting komend in gewestvorming, waarbin nen ook de technische dien sten onder het gezag van lo kale gekozen vertegenwoordi gers komen te staan. Afgewacht moet worden of de „wetenschappelijke politicus" De Zeeuw de man is wiens ideeën - en dan met name die over partijvernieu wing - wortel kunnen schie ten in -het christen-democra tische kamp. Aan stijle anti revolutionairen van het type Veerman en Arjos-voorzitter Van Dongen zal hij geen ge makkelijke „bekeerlingen" hebben. Ook in de CHU vallen weer standen te overwinnen, zij het zeker niet bij de jonge ren, de zelfs al fnet de KVP-jongeren een federatie zijn aangegaan. In de eigen KVP mag De Zeeuw na het votum van het partijbestuur rekenen op rui me steun voor zijn beleids voornemens in de partijraad van 27 november. Het KVP- schip is bezig de koers te wenden. (van onze correspondent). een beroep moeten doen op stemmen van de „taaipartijen". BRUSSEL Koning Boudewijn heeft gistermiddag in Politici van de traditionele partij- Brussel het ontslag aanvaard van de rooms-rode regering en zeiden ook te vrezen voor Eyskens. Onmiddellijk daarna begon men in Belgische een steriele oppositie: Een dia- politieke kringen te werken aan de vorming van een nieu- !?.°P ™et de taalpartijeri we regering: Ook dat zal waarschijnlijk een rooms-rode coalitie worden, want een andere oplossing lijkt er na de verkiezingen van zondag niet in te zitten. tijd al erg moeilijk geweest, en de grote Waalse overwinning kan niet anders dan de vroege re standpunter, nog meer veran keren. 24 zetels (winst 12), de Commu- De grootste ontgoochelden in deze nistische Partij heeft nog maar Belgische verkiezingen - na de zwaar geslagen liberalen - zijn de socialisten. Alhoewel zij een winst van twee kamerzetels boekten, hadden zij gerekend op een rode doorbraak in het tradi tioneel katholieke Vlaanderen. Bij de parlements- en provincie- raadsverkiezingen behielden de twee meerderheidspartijen, CVP 4 zetels (verlies 1). (Christelijke Volkspartij) en Het tellen van de stemmen en het BSP (Belgische Socialistische verdelen van de zetels verliep Partij), ongeveer hun zetelaan- gisteren bijzonder traag: Op tal. De enige verschuivingen talrijke plaatsen schoven som- werden genoteerd bij de opposi- mige zetels de halve dag lang tiepartijen. De Waalse Bewe- van de ene partij naar de ande- Die doorbraak r niet gekomen, grootste openluchtpaarden markten van Europa bevinden zich in Zuidlaren en Hedel. Hier een overzicht van de Hedelse paardenmarkt. RIJSWIJK (ANP) Vertegen woordigers van de vak- en ge westelijke organisaties, aange sloten bij het Nederlands Katho liek Ondernemersverbond heb ben in een besloten vergadering een nieuw bestuur gekozen. Er is nu een algemeen bestuur van elf leden gevormd. Voorzitter is de heer W. Perquin (Voorschoten), vice-voorzitter de heer B.P. Verberne (Den Haag) en penningmeester de heer J.P.M. Janssen (Venray). Zinnig, maar weggehoond geweest zou zijn In een nagekomen verslag lazen we in het tijdschrift van Van Mierlo c.s., dat die vraag op de laatstgehouden studiedag van D '66 door een partijlid gesteld, maar weggehoond werd door anderen die volgens de schrijver van het verslag door dit weghonen „een onvoorstelbaar gebrek aan politiek inzicht" getoond hebben. Immers in het kabinet zou D '66 altijd een aantal van haar programmapunten hebben kunnen realiseren. Zeker achteraf gezien is het opperen van deze gedachte door het bewuste partijlid geen onzinnige daad. Even goed zou het geen irreële mogelijkheid geweest zijn te stellen dat er een kabinet-Biesheuvel tot stand gekomen was, waarin D '66 de plaats van de V.V.D. zou hebben ingenomen. In het laatste geval zou het immers mogelijk zijn geweest om voor het enorme tekort dat sedert juni op de begroting ontdekt is en voor het minstens evenveel zorgen wekkend tekort dat geraamd wordt voor 1972 een of meer andere dekkingsmiddclen te aanvaarden dan die welke nu, binnen het raam van een regeerakkoord mèt de V.V.D.uit de bus zijn gekomen. Natuurlijk blijft in de politiek elke analyse die met „alsbegint een soort van pokerspel. Maar dit vooropstellend sluiten we de mogelijkheid niet uit, dat in de parlementaire geschiedenis over enkele jaren de conclusie zal worden getrokken dat vóór de verkiezingen Partij van de Arbeid en D '66 met hun polarisatiestreven voor elkaar en voor de kiezers de weg geblokkeerd hebben naar een politiek beter kabinet dan dat wat op het regeerakkoord-Steenkamp tot stand gekomen is. Pla n n i ngvoorwi n kels -yOOR de middenstand klonk het bemoedigend, toen staatssecretaris Oostenbrink eind oktober als één van de richtpunten van zijn beleid aankondigde: meer aandacht vragen en begrip kweken voor midden- en kleinbedrijf bij de ruimtelijke ordening. Hoewel de staatssecretaris bij die gelegenheid kritische kanttekeningen plaatste bij het door plaatselijke bestuurders gevoerde beleid, erkende hij tegelijkertijd dat de expansie van het verkeer de consumenten dusdanig minder „hokvast" heeft gemaakt, dat planning een moeilijke zaak geworden is. Tot genoegen van veel winkeliers heeft de staatssecretaris niettemin twee dingen genoemd die sterk de indruk maken tot zere plekken in de toekomst voor kleine ondernemers te leiden: het bijna onvoorwaardelijke geloof dat elke wijk ook economisch best zijn eigen liefst omvangrijk winkelcentrum kan hebben; daarnaast het toelaten dat winkelbedrijven (meestal geen detailhandel in de echte zin des woords) zich vestigen op terreinen die daarvoor niet bestemd waren en dan door bijzondere voorzieningen de overige winkeliers concurrentie kunnen aandoen. Ook de Haagse agglomeratie kent het verschijnsel, dat de winkeliers in kleine wijkcentra een gevecht tegen de bierkaai moeten leveren, omdat in hun buurt ook grote winkelcentra ontworpen zijn. Van de andere kant komt de consument nu thuis bezorgen steeds meer beperkt wordt in perikelen wanneer in zijn naaste omgeving het éne na het andere bedrijf verdwijnt. Nog even zo doorgaan en de supermarkten beheersen de gehele detailhandel. Daarom lijkt het ons voor drs. Oostenbrink en zijn adviseurs moeilijker om een beleidslijn uit te stippelen die de detailhandel baat, dan op te merken dat er in de ontwikkeling sedert 1945 het een en ander scheef gegroeid is. dubbelen. De CVP verloor twee zetels (en heeft er nu nog 67). De BSP blijft tweede grootste partij in het land met 61 kamerzetels (winst 2). De liberale partij voor vrijheid en vooruitgang be houdt n°g slechts 34 (verlies 13), de Vlaamse Volksunie heeft 22 zetels in de nieuwe Kamer (winst 2), het FDF-RW, de Waalse taaipartijen, behaalden den in het nieuwe parlement in ieder geval een meerderheid: Ze hebben 128 zetels op een to taal van 212. Gevreesd wordt echter dat de oppositie veel har der zal worden, vooral omdat v^or sommige wetteksten, die betrekking hebben op de ver houding tussen de twee taalge- tenzij zeer schuchter in de pro- j vincie Limburg, waar voor het eerst in de geschiedenis de ab solute meerderheid van de Ka tholieke Partij in de provincie raad werd gebroken. De provin cie Limburg is ook de enige plaats in het land, macht van de katholieke partij in de provincieraad werd gebro ken. Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alies wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! .„jongste der wereldmerken meenschappen, een meerderheid Meer aandacht kan de vorming van een nieuwe regering krijgen tijdens de verkiezingen voor de agglomeratieraad in Brussel. Verwacht wordt dat een kartel van Franstaligen daar de abso lute meerderheid zal veroveren- De Vlaamse partijen kondigden gisteren reeds een strijd „tot het bittere einde" aan. Het FDF verklaarde bij monde van partijvoorzitter Lag; over die verkiezingen op 21 vember: „Dan zullen wij Brussel de regering vormei- In de Galerie Nouvelles Images (Westeinde 22, Den Haag) zal 13 november tot en met 30 december een expositie worden gehouden, die een overzicht wil geven van wat de in 1957 opge richte club „Nouvelles Images" de vernieuwing van de re ligieuze kunsten gedaan heeft. AMERSFOORT (ANP) „Als de legerleiding niet van de dwalingen haars weegs terugkeert, dan zal de WDM zich ernstig moeten be raden over de vraag of niet een andere weg dan het georganiseerd overleg moet worden ingeslagen. Wanneer men ons dwingt, zullen wij die weg gaan. In dat geval voorzie ik een lange roerige winter". Dit zei gisteravond WDM-voorzitter Jan Reijntjes in de Amersfoortse Markthal, gevuld met ongeveer 500 dienstplichtige militairen. Zij protesteerden tegen de krijgstuchtelijke straffen voor de dienstplich tige militairen en WDM-afdelingsvertegenwoordigers Wiim Schul en Hans Dona uit Ermelo. De bijeenkomst was georganiseerd door het soldatencomité, gevormd naar aanleiding van de straffen tegen beide dienstplichtigen. Het soldatencomité streeft op korte termijn vier concrete punten na: Wim Sohul en Hans Dona vrij. Afschaffing van de strafinrichting Nieuwersluis. Afschaffing van de censuur. Afschaffing van de strafbevoegdheid van militaire meerderen. De felle stellingname van WDM-voorzitter Jan Reijntjes, werd met een enorm gejuich begeleid. „Als het Nederlandse volk wenst, dat wij 16 tot 18 maanden onvrijwillige dienst verrichten, dan mag het ons het recht niet ontzeggen onze wensen en verlangens naar vo ren te brengen". het nieuwe vliegtuig vervaardigde toestel heeft t raketten meenemen. LONDEN (AP) De Britse rege ring zal ter beperking van het vlieggeraas rond de Londense luchthaven Heathrow in de zeven zomermaartden alle nachtelijke opstijgingen van straalverkeers- vliegtuigen verbieden. Het opstijgverbod geldt van 1 april tot 31 oktober. Het vracht- verker op Hethrow wordt het zwaarst getroffen door de maat regel. In Zuid-Afrika rouwdag voor politieke gevangenen (Van onze correspondent) KAAPSTAD In Zuid-Afrika zal morgen één dag van rouw wor den gehouden voor Ahmed Ti- mol, de Indiase onderwijzer, die op 27 oktober stierf, terwijl hij in politieke gevangenschap verkeerde, en voor de 22 politie ke gevangenen die nog in hech tenis zijn. Op de stoep van de kathedraal van St. George in Kaapstad zal 24 uur lang worden gewaakt. Aan de rouwdemonstraties, die over het gehele land zullen plaatsvinden, nemen kerken en een aantal andere organisaties enkelingen deel.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9