Fam. Kaija-Grinwis terug uit de hel Vijf procent bejaarden betaalt voor bezoek van familie Het leven gaat door - ook zonder Charles de Gaulle FABRIEK IN AANBOUW STORT IN Na drie jaar ellende in Indonesië FAMILIE IN NEDERLAN ZENUWCRISIS NABIJ Vaticaan onder handelt met Polen 197! DINSDAG 9 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 MAASTRICHT Na ruim drie jaar van trieste ellende in het voor hen aanvnkelijk zo ge lukkig lijkende Indonesië zijn eind vorige week de Zuldmo- lukker Martinus Kaija, zijn in Maastricht geboren vrouw Hildegard Kaija-Grinwis en hun vijf kinderen uit Djakar ta teruggekeerd. Vader en moeder Grinwis, die destijds na de smeekbede uit Indonesië en een televisie-uit zending een zenuwcrisis nabij waren, verwelkomden hun kinderen op Schiphol. Span ning en blijdschap brachtei een stroom van tranen, maar gelukstranen, teweeg. Terug in Maastricht werd bij vader en moeder Grinwis de terugkeer van het gezin gevierd. De feeste lijkheden konden echter niet lang duren, want Hildegard is ernstig ziek en moet op doktersvoorschrift abso lute rust houden. De kinderen zijn overdekt met uitslag uit het eens beloofde land teruggekeerd. Verschrikkelijk Mede dankzij giften van onze lezers, die reageerden op een publikatie van 23 januari is de terugkeer van het Moluks-Maastrichtse gezin tot stand gekomen. Door de deplorabele toestand waarin het gezin in Indo nesië verkeerde was er geen cent voor behoorlijke kleding en vaak Hildegard, Martinus en hun kinderen woonden in een achterbuurt van Djakarta. „Als ik daar nu nog aan terugdenk; het was verschrikkelijk. We zijn werkelijk straatarm ge weest en hebben aan den lijve on dervonden hoe in Azië honger wordt geleden. We zullen moeten proberen de afgelopen jaren te ver geten en opnieuw beginnen", aldus de sterk verzwakte Hildegard. In 1968 verliet het gezin ons land. Voor de Ambonees van afkomst Martinus Kaija was Ambon werke lijk het beloofde land. Het was hem en zijn vrouw door vader en moeder Kaija allemaal zo mooi voorgesteld. Het fortuin zou op hen liggen wachten en hun bedje was gespreid. In Indonesië aangekomen bleek van dit alles niets waar te zijn. Ze hebben zelfs Ambon nooit gezien. Van de spaarcentjes werd na aan komst in Djakarta een oude auto gekocht waarmee Martinus een taxi-bedrijfje wilde opzetten. Dat werd echter geen succes. Andere handeltjes liepen ook op niets uit. De familie raakte in de problemen. De uit Nederland meegenomen spulletjes werden verkocht tot zelfs de kleding toe. Ten einde raad richtte Hildegard ten slotte een smeekbede tot haar ou ders. Het was niet langer uit te houden. De smeekbede werd ver hoord dank zij ook onze lezers en van alle kanten stroomde het geld binnen. Voorlopig heeft het gezin zijn intrek genomen bij vader en moedei Grinwis. Te zijner tijd zullen zij-feen eigen huis betrekken. Wat ze pre cies zullen gaan doen weten ze nog niet. „We moeten eerst een beetje op verhaal komen. In ieder geval hebben we nu weer te eten en dat is al heel wat waard. Dat we nog ooit eens in Nederland zouden terug komen hadden we de laatste tijd zelfs niet meer durven dromen. Dat het toch is gebeurd hebben we danken aan de mensen hier. Daar voor zijn we enorm dankbaar". Van een onzer verslaggevers ROERMOND Vijf procent van de bejaarden en langduri- e zieken in verpleegtehuizen koopt bezoek. In deze vijf pe procent zijn nog niet eens begrepen de zakcenten vaak oplopend tot 50 gulden die de bejaarden bij bezoeken aan kinderen en kleinkinderen betalen. Dit is de mening van dr. M. J. Botman, geneesheer-directeur van het ver pleegtehuis St.-Camillus-Schöndeln in Roermond- )r. Botman haalt het ergste hem Sommige patiënten blijken bekend zijnde voorbeeld aan: tand bejaarde man betaalde aan inho verre familie in een half jaar ngsk bjds bijna tienduizend gulden Ned voor bezoekjes. Dit was nooit ersit,aan het daglicht gekomen, ware van het niet, dat de bejaarde man teria ®'jn kapitaaltje in beheer had lehort'gegeven aan de administrateur de verpleeginrichting. Deze v bemerkte, dat de bejaarde man toest geregeld voor de bezoekjes van toest zijn familieleden grote bedragen opnam en waarschuwde de ge lten neesheer-directeur, die op zijn ippa beurt een sociaal werkster op nev de patiënt afstuurde. Na kort kwam het er onder i op tranen uit. De bejaarde man «móest zijn bezoek kopen. „Geen geld, dan komen we ook niet", hadden de familieleden de man in het oor gefluisterd. Mgens dr. Botman zijn er ook gjc'trieste gevallen bekend van oude zieke mensen, die tijdelijk naar een verpleeginrichting 'moeten en die door kinderen, 'roers of zusters notariële trans- ictiés worden afgedwongen.* n voorbeeld: een dochter krijgt via deze legale weg het huis 7, Oivan haar ouders in het bezit op loorwaarde dat zij bij terugkeer BenJde oudjes zal verzorgen. Vaak Sis echter de vraag of dat „tijde- mi ijk" ook tijdelijk is. Is dat niet 'ï'btV ge,va1, dan heeft de dochter 'p ich op „slinkse" wijze meester Ai;>gemaakt van het bezit van de mdjes. behoorlijk kapitaaltje te be schikken. Een kapitaaltje dat dan vaak een doorn in het oog van de familie is. „Dat oude mens kan er daar toch niet van profiteren. Hij of zij.kan het be ter aan ons geven", zo wordt er vaak geredeneerd. Via het afge ven van machtigingen voor de AOW-uitkering begint dan vaak het alvast, op voorhand innen van de erfenis. Dergelijke gevallen komen vaak aan 'het daglicht, wanneer een patiënt aan het „vertrouwde fa milielid" vraagt geld van zijn bij hem in beheer gegeven spaarbankboekje af te halen voor kleding. Kortgeleden kwam nog zo'n geval aan het daglicht. Een bejaarde man wilde een nieuw kostuum. Een zuster zou met hem mee gaan om er een te kopen. Een familielid, dat het renteboekje van de man in beheer had, werd om geld gevraagd. Ver geefs, de man had voor het be drag van de spaarrekening zijn huis laten verbouwen. Staten van Zeeland: Veertarieven 25 pet omhoog MIDDELBURG (ANP) De Sta ten van Zeeland zijn gister avond in een motie akkoord ge gaan met een verhoging van de veertarieven op de Westerschel- de met 25 procent. Minister Drees (Waterstaat) wil, zoals bekend, deze veertarieven met 35 percent verhogen. De motie was ingediend door de KVP-er drs. W. Lockefeer. Een PvdA-motie de veertarieven in het geheel niet verhogen werd verworpen. Imeldü Marcos, de vrouw van de president van de Filippijnen, Ferdinand Marcos, brengt haar stem uit tijdens de verkiezingen in de Filippijnen. Mevrouw Mar cos heeft een felle propaganda gevoerd voor de kandidaten van de nationalistische partij van haar echtgenoot. Een grote groep demonstranten liggen, als waren zij gesneuvel den, voor het Witte Huis in Wash ington om op die manier de aan dacht te vestigen op de doden die iedere dag opnieuw in Viet nam vallen. Lucas Kleijn) PARIJS Twee dagen voor wapenstilstandsdag van 11 november, stierf generaal De Gaulle. Vol komen onverwacht legde de dood de hand op de schouder van hem die eens door president Nixon een reus onder de reuzen was genoemd. De eik naar een uit drukking van Malraux stortte ter aarde en op de stam zat een scheiende Maria. De dag van zijn dood behoorde De Gaulle al niet meer tot deze wereld. Van die wereld, ook van Frankrijk, had hij afscheid genomen in de voor hem tragische nacht van april 1969, toen enkele secon den na 's avonds acht uur de computer met onfeilbare ze kerheid had uitgerekend dat De Gaulle zijn referendum tot afschaffing van de senaat eerste kamer had verlo ren. Hij hoorde de uitslag op zijn landgoed in Colomby-Les- Deux-Eglises en liet na mid dernacht een korte verkla ring bekend maken dat hij afgetreden was als president van de republiek. In Parijs, waar volgens de traditie een werkkamer voor hem gere serveerd was, heeft hij nooit Hij hield zich hooghartig bui ten de verkiezingsstrijd over zijn opvolging en bracht die paar weken met zijn vrouw in Ierland door. Later ge volgd door een bezoek aan Franco in Spanje met in het verschiet een bezoek aan communistisch China. Alleen zijn trouwste aanhan- gejrs als Malraux en Couve de Murville, zijn onafschei delijke minister van Buiten landse Zaken, hadden toe gang tot Colomby. Zelfs zijn allernaaste medewerkers als Pompidou en Debré werden, buiten de deur gehouden. Toen Pompidou naar het sterf huis kwam, was de kist met het stoffelijk overschot van- de generaal al gesloten.; Geen enkele minister mocht volgens het testament - twintig jaar tevoren gemaakt' bij de begrafenis op het dorpskerkhof aanwezig zijn. In de nacht van zijn referen dumnederlaag voorspelden ministers dat de aarde in Frankrijk zou beven. Sommi gen voorzagen zelfs onlusten, Wat is daarvan terechtgeko- - men? Niets. De verkiezings--., strijd in eerste en tweede ronde verliep volkomen rus- tig. Pompidou won het ge- makkelijk van zijn tegen- stander, Poher, voorzitter; van de senaat, en ging voor zev^n lange jaren als presi- dent van de vijfde republiek. naar het Elysée. Onder het Gaullisme werd een streep gezet. Want Pompidou gaat zijn ei- gen weg. Daar kunnen pel- grimstochten naar het kerk- - hof, zoals zondag jongstlede|i - met houten Lotharingse krui- sen of plechtige missen in de Notre Dame en de Invalides in de komende dagen geen verandering br^igen. Het leven gaat door ook zon der Charles De Gaulle. 1 Hkaanstad (AP) - Paus au'Us zal binnenkort aartsbis- cnop Agostino Casaroli, de mi- I. fnister van Buitenlandse Zaken an het Vatikaan, naar Polen f> «"den voor onderhandelingen ne' de Poolse regering. 6L-8! maand was in Vatikaan- reeds contact tussen de s en een Poolse regerings- toictionaris, bij gelegenheid an de zaligverklaring van de oolse priester M. Kolbe. voor kort hebben de contacten "ssen het Vatikaan en de Pool- B communistische regering aoit op dit openbare en officië- vlak plaats gevonden. Vol- ens Vatikaanse berichten zou el vooraI kardinaal Wyszinski Warschau zijn geweest, die Paus heeft laten weten dat ^lïtr fPoo'se regering ernstig ,naar verbetering van de rekking met het Vatikaan. Vier doden en negen gewonden (Van onze correspondent) BRUSSEL Vier mannen wer den gedood en negen anderen gewond, toen gisteren tonnen- zware betonnen balken neerstor ten op een bouwterrein van de Volkswagenfabriek in de Brus selse randgemeente Vorst. In Deventer 56 ontslagen DEVENTER (ANP) De confec- tie-industrie Smit in Deventer gaat sluiten. De directie heeft de 56 "'erkneniers ontslag aan gezegd. De confectie-industrie is van plan de produktie te verplaatsen naar Joegoslavië en België. Joe goslavië is goedkoper en in Bel gië ligt de ai'beidsproduktiviteit hoger. Bovendien zijn daar ge makkelijker mensen te krijgen, zo verklaarde de directie. De balken vormden de zoldering van een nieuwe fabrieksloods in aanbouw. Op het terrein bevon den zien op he ogenblik van de instorting tweehonderd arbei ders- Zij waren bezig met het opspuiten van beton op de draagbalken. Plotseling stortte de gehele zolde ring in. Vijftien mannen raak ten onder de balken beklemd. Een van de doden is de chauf feur van een vrachtwagen-be tonmolen: hij werd door een balk onthoofd. Het duurde uren, voordat de do den en gewonden uit het puin bevrijd konden worden. Terwijl de reddingsploegen werkten dreigden nog andere balken neer te storten. 'Over de oorzaak van het ongeval weigerde men gisteren iets be kend te maken. Ook het aantal slachtoffers, werd slechts offi cieus medegedeeld. Het is niet uitgesloten dat er nog meer do- Een overzicht van de ravage den onder het puin liggen. om het leven kwamen. i het bij Brussel gelegen Vorst v betonnen loods in aanbouw instortte als gevolg Zeldzame krokodillen in Artis geboren f AMSTERDAM De geboorte van krokodilachtigen behoort in dierentuinen tot de zeer zeldza me gebeurtenissen. Vandaar dat men in Artis bijzonder trots is dat er vijf brilkaaimans uit het ei zijn gekropen en een zesde, ej is aangeprikt. De mogelijkheid dat er de komende dagen nog meer het levenslicht zullen aan schouwen wordt niet uitgesloten geacht. Op 8 augustus werden door een nog betrekkelijk jong wijfje van ruim een meter lang het had als baby een jaar of zes geleden haar intrede in Artis gedaan 27 eieren gelegd. Zij had daar voor in het zand van haar ver blijf in de krokodillenserre een kuil gegraven en na haar pro- dukten daarin te hebben gede poneerd de zaak afgedekt. Gedurende precies twee maanden heeft men de eieren in dit nest tot ontwikkeling laten komen. Toen werd het nest uitgegraven en de bijna zeven centimeter lange eieren gewicht ruim 40 gram in een broedstoof on- dergebracht.Zondag werden vier brilkaaimannetjes gewjqht omstreeks dertig gram, lengte twintig centimeter geboren en gisteren aanschouwde een vijfde exemplaar het levens licht. Twee nieuwe staatsleningen DEN HAAG (ANP) De minis ter van Financiën heeft besloten tot de uitgifte van twee lenin gen, te weten een 7'A procents 10-jarige lening en een .7 3/4 procents 25-jarige lening. De 71/2 procents 10-jarige lening 1971 waarvan het bedrag na sluiting van de inschrijving wordt vastgelegd, zal worden uitgegeven tegen een koers van 99 procent. De 7 3/4 procents 25-jarige lening 1971, waarvan het bedrag na sluiting van de inschrijving wordt vastgesteld, zal worden uitgegeven tegen een koers van 99!/2 procent.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7