Flitsende rechtse hoek liet Lubbers bezit van zwaargewichttitel S1 Remise tussen Donner en Ree Oude glorie van Van der Linden komt weer terug Dolle bokser sloeg Bril R If IIINSDAG 9 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT Tonny van der Linden, de vroegere aanvoerder van DOS, is aan zijn come-back begonnen. Zijn start was niet onbevredigend. 19 f uk :ky door UTRECHT Het fluwe- Yen'jJ\ len acteertalent van 'heef?) Tonny van (Ier Linden is de o l B°g 8een verleden tijd. Ie nl/ „O nee, nog lang niet", /acht de 39-jarige zaken man uit Utrecht, die de afgelopen zondag voor het eerst sinds twee jaar zijn voetbalschoe nen weer aantrok. „Er zit heus nog wel eens een verkeerde pass tus sen, maar dat was vroe ger ook zo. De meesten zijn echter puntgaaf. Zoiets verleer je name lijk niet gemakkelijk". De terugkeer van Tonny van der Linden had een scala van spitsvondigheden in het spel van Elinkwijk tot gevolg waarvoor OWO uiteindelijk nederig het hoofd boog. De Amsterdamse concurrent be groette de gevreesde „pa rel'" van de talentrijke Utrechtse voetbalschool als de morele overwinnaar. On tevreden was Tonny van der Linden later dan ook niet over zijn spel. „Conditioneel zit ik alleen nog een beetje in de knoei. Maar na een paar weekjes gaat het wel over. Als de medespelers me dan nog beter leren begrij pen en meer vrij lopen als ik aan de bal ben, zie ik echt weer grote mogelijkheden." De man achter deze nale come back is een oude bekende: Hans Kraay. De ambitieuze trai ner van Elinkwijk zag zijn elftal steeds meer in moéi- lijkheden komen door de af wezigheid van een leiding gevend karakter. Een brein, dat in een flits kan uitpluizen waar de mogelijkheden van een aanval beginnen. „Daar is Tonny geknipt voor", al dus zijn vroegere vriend van DOS. En dat kan iedereen zich nogwel herinneren ook. Nog altijd is hij even geva rieerd en geslepen. Boven dien kan hij alles met de bal". De „vondst" van Hans Kraay is een gevolg van een toeval ligheid. Omdat Tonny van der Linden nogal eens wordt opgeroepen voor het elftal van de oud-internationals dacht hij er goed aan te doen zijn conditie op peil te houden. „Enkele weken gele den kwam ik daarom weer bij Elinkwijk terecht. Ik wil de na zo'n twee jaar zonder voetbal gewoon weer wat gaan doen. Tenslotte ben je te lang speler geweest om defi nitief te stoppen". Hans Kraay haakte op dat streven tactvol in. Hij herinnerde er aan wat Tony vroeger alle maal kon en zei hem het nog eens te testen. „Ik begon er aan met het idee van: Ze pakken me toch niet. Boven dien hoefde het niet perse. Ten koste van „véél" neem 'k toch geen risico's meer". Maar Tonny van der Linden, een eigenaar van een lood- gietersbedrijf, houdt zich groter dan hij is. Zijn come- De trapvaste „parel" uit de Utrechtse voetbalschool in actie bij Elinkwijk. back is commercieel een vol treffer. Dat voordeel wettigt het vertrouwen in zijn eer zucht ook al doet hij zich dan volkomen voor als iemand die niet zwaar tilt aan deze zaak. „Het doet je natuurlijk altijd wat. Iemand zoals ik vind het gewoon prettig om weer in de publiciteit te ko men. Een beetje ijdel mag tenslotte toch iedereen wel zijn". Dat gevoel heeft Tonny van der Linden trouwens in zijn hele carrière nooit mis staan. In de glorietijd bij DOS was hij de grondlegger de architect van het aanvals- venijn. Met virtuoze bewe gingen dreef hij het Utrecht se voetbal naar een ongeken de hoogte. Tot na 1963 de schone droom langzaam ver loren-ging en zijn majestieu- ze speelvreugde onderdom pelde in een ploeg, die alleen maar haar huid wilde red den. Via de amateurstaat DOS '01 kwam Tonny van der Linden toen bij aartsrivaal Elinkwijk terecht. Zijn mis noegen over het vroege ver trek bij DOS was de drijf veer voor zijn rentree als semi-prof. De fusie in Utrecht haalde echter een streep door zijn verlangen. En de carrière van Tonny van der Linden leek toen ten einde. Ook al omdat zijn achilles-blessure niet wilde genezen. Maar de Tonny van der Lin den met het ijzeren geduld wachtte de omstandigheden rustig af voordat hij weer met fluwelen pasjes strooide. OWO, de Amsterdamse club in opspraak, was het eerste slachtoffer van zijn eindeloze techniek. Deze triomf was bovendien een extra voldoe ning. Velen van zijn tegen standers kende hij nog als oud-collega's. Hij stelde er daarom een bijzondere prijs op om ze een lesje te geven. Een toch nog moeilijke opga ve voor Tonny van der Lin den. „Want", zegt hij, „om een reep chocola voetbalt tegenwoordig niemand meer in de eerste klas van de amateurs". HANS DE BRUYN Rotterdam Het is eens, tij dens de Olympische Spelen in Tokio, gebeurd dat een verbolgen bokser een scheidsrechter neersloeg. Dat is gisteravond in het Rotterdamse Sportpaleis ook geschied. De sensatie was dus al een feit toen het profpro gramma nog moest begin nen. Als openingspartij kwamen de amateurs Willem de Waal (Rotterdam) en Bruin van Dongen (Amsterdam) in de ring. De Rotterdamse auto handelaar De Waal had za terdag wat „onenigheid" ge had. Zijn tegenstanders had den hem een hoofdwond be zorgd die met zes hechtingen onder zijn haar werd ge dicht. De Waal had dat niet tegen de ringarts gezegd, die hem 's middags keurde. „Ook niet tegen mij", zei zijn instructeur Wim de Haan. De Waal „ik weet dat ik geen beste bokser ben maar het is mijn leven" deed in de ring alles wat verboden is. Hij stootte op de nieren, in de nek, sloeg met de bin nenkant van de handschoen. Scheidsrechter Ben Bril gaf hem tweemaal een officiële 55 waarschuwing en diskwalifi ceerde De Waal in de tweede ronde toen „goede woorden" niet hielpen. De speaker kwam in de ring om de uitslag mede te delen. Ben Bril stond tussen de twee boksers en hief de hand van Van Dongen omhoog. Plotseling haalde De Waal uit met een rechtse en Bril sloeg achterover tegen de grond. „Uit mijn eigen boks- carrière heb ik de reactie overgehouden. Ik zag een schim aankomen en week automatisch terug, anders had hij me k.o. geslagen". De aanhang van De Waal stortte zich van de tribunes, rolde over de wielerbaan naar beneden en bestormde de ring, waarin een man of zes bezig waren de buiten zinnen geraakte De Waal te temmen. Later zei De Waal: „Ik heb een black out gehad. Ik weet niet meer wat er is ge beurd". Hij bood in het openbaar in de ring zijn ex cuses aan „hoewel ik weet dat ik gestraft zal worden". Ben Bril: „Natuurlijk wordt hij gestraft, excuses of niet. Hij heeft iets gedaan waar voor levenslange schorsing op zijn plaats is en dat zit er ook in. Bovendien zal ik bij de politie een klacht indienen wegens mishandeling". Onder de dikke haardos van De Waal zaten de zes hech tingen die de arts niet had gezien. Dat behoort ook niet tot de keuring. Maar De Waal, die zo graag bokst, zal wel geen ring van binnen meer zien want als de Boks- bond iets dergelijks tole reert, kan het boksen wel worden afgeschreven. Consternatie in de boksring. Bas van Duivenbode op het canvas, getroffen door een razendsnelle rechtse hoek van Rudi Lubbers, waardoor Van Duivenbode in zijn val zijn enkel verdraaide. Verzorger Serno fi toegeschoten. Jan Lubbers als altijd helper van zijn broer aan de ring weet dat de zwaargewicht titel „in de familie" is gebleven ROTTERDAM Het witte gelaat van Rudi Lubbers verried de spanning. De kaken staken uit en zijn concentratie was zo groot dat hij de eerste ronden niet ontspannen kon bok sen. Maar zijn stopstoten teisterden in het begin toch al zijn uitdager om het zwaargewicht kampioen schap, Bas van Duivenbo de, die in mei in een mee slepend gevecht de vacante titel had moeten laten aan Lubbers In de met vijfdui zend boksfans gevulde im mense Ahoyhal ging men er gisteravond om tien voor tienen eens voor zit ten. Dit moest een dave rende, explosieve revan chepartij worden, een blauwdruk van het duel in mei. In de vijfde ronde was het afgelopen. Bas van Duivenbode werd uitgeteld door scheidsrechter Ben Bril. Met een van pijn vertrokken ge zicht bleef hij op het canvas zit ten, de handen om zijn rechter- enkel diè hij had verdraaid toen hij tegen de grond smakte op een flitsende rechtse hoek. Hinkend ging hij naar zijn hoek. En in de kleedkamer zei hij: „Ik ging niet neer op die stoot." Een kleedkamer verder zei Rudi Lubbers: „Die enkel was een jennertje". Hij dacht dat Van Duivenbode simuleerde, maar de enkel was intussen sterk op gezwollen. Maar Van Duivenbo de was wel degelijk neergegaan op de stoot, die evenwel geen k.o. waard was. Drie ronden hadden titelhouder en uitdager elkaar beloerd en geen enkel risico genomen. Er stond voor beiden immers veel op het spel. Voor Rudi Lubbers de toe gang tot de top van het Europe se profboksen, voor Van Dui venbode een come back in de Europese ringen. Ze kennen el kaar. Beide boksers komen uit de stal van Piet ter Meulen. Lubbers kent de sterke zwaai- stoot van z'n opponent, Van Dui venbode weet dat Lubbers slim' mer, technischer Nogmaals consternatie in de boksring. Scheidsrechter Ben Bril (links) is al weer op de been nadat hij door een amateurbokser met een black out" tegen de grond is geslagen. Met vereende krachten wordt verhinderd dat bokser De Waal (in de kluwen) nog meer schade kan aanrich- ken. Ik zout dat op en in 'n wed strijd komt dat eruit. Trouwens, ik verlies nooit als ik voor de tweede keer tegen dezelfde man Dan win ik altijd gemakke- tranen in zijn ogen. Over een tweede revanche werd niet meer gesproken. Het „gevecht van het jaar" was geëindigd in een anti-climax. lijk, kijk er m'n lijst maar op Die kwalificatie is eigenlijk van En verzaligd riep hij uit: toepassing op het gehele pro gramma waarmee Sportpaleis Ahoy zich als bokstempel pre senteerde. Het was te lang waarom toch amateurpartijen als er vijf profduels zijn er werd te laat begonnen en de kwaliteit van de partijen was matig. Dat lag deels aan de Ne derlanders, deels aan de gecon- Clownesk ziet. „Wat 'n droom, die overwinning. Als amateur zeiden ze al tegen me: wacht maar als je Van Dui venbode krijgt. Nou heb ik hem, tien jaar later, twee keer gehad en ik heb, dacht ik, wel bewe zen dat de uitslag in mei juist was. Ik stond toch als een heer ser in de ring." scherp gas van Duivenbode zat met een omzwachtelde rechtervoet en met een speaker in smoking in de ring, een kermisachtige in tocht van de boksers van de hoofdpartij die achter in de hal „opkwamen", beschene.' door schijnwerpers en voorafgegaan door een vlaggedrager. De ac commodatie is perfect met een prachtige ring, idem licht, een bord met verlichte letters, waarop namen en ronden wor den aangegeven en aan elke zij de van de ring een „ronde- klok". fectief zou kunnen toeslaan. Het gevolg was dat Kruis vrijwel geen stoot kreeg, maar de kleurling ook slechts tweemaal kon „neerzetten" voor een se rie. En toen Kruis in de achtste en laatste ronde met een dave rende rechtse Ouedraogo deed wankelen, stapte hij terug. De man van Ivoorkust was daar vóór ook zo lief geweest HERMAN VAN BERGEM Lening van 250.000 gulden voor Vitesse ARNHEM De gemeenteraad van Arnhem heeft gisteravond met 22 stemmen voor en 13 te gen besloten aan de voetbalclub Vitesse een rekeningscourantle- ning van 250.000 gulden te ge ven. Vitesse zal een rente van 7 en een kwart pet. per jaar moeten be talen en het totale bedrag in drie jaar moeten aflossen (resp. 125.000, 75.000 en 50.000 gulden). De driemansfractie van D'66 liep weg uit de vergadering. De de mocraten van 1966 vonden 250.000 gulden voor Vitesse te weinig. Zij stelden 375.000 gul den voor, hetgeen door de ge meenteraad met 344 stemmen werd verworpen. Nederlaag van Den Hertog O ZAMORA De Mexicaan Ceferi- no Estrada heeft de negende etappe van de amateurwilerron- de van Mexico, een rit over 210 kilometer van Guadalajara naar Zamora, op zijn naam gebracht. Hij maakte een tijd van 5 uur, 32 minuten en 46 seconden. Fedor den Hertog leed een zware nederlaag. Hij eindigde als 25e op ruim twaalf minuten achter Estrada en moest de leiding in het algemeen klassement over geven aan de Cubsaan Alda Arencibia. Den Hertog is nu ze vende op drie en een halve mi nuut. Nederlaag Loevesijn BRUSSEL In het programma voorafgaande aan de start van de Brusselse wielerzesdaagse heeft de Nederlandse profsprin ter Leljn Loevesijn verloren van Robert van Lancker. De Belg won de eerste rit met een tijd van 9,3 seconde over de laatste ronde. In de tweede manche ging de wereldkam pioen als eerste over de streep. Hij werd echter gedeclasseerd. Gedraaid Dat bleek in de vijfde ronde. Van Duivenbode plaatste een rechtse lange hoek op het lichaam onmiddellijk reageerde Rudi Lubbers met een razendsnelle rechtse hoek die Van Duivenbo de vol trof. Omdat hij nog ge draaid stond voor die rechtse op het lichaam hij zag Lubbers' stoot niet eens aankomen sloeg hij ook gedraaid tegen de grond, waardoor hij zijn enkel zodanig blesseerde dat hij niet kon opstaan. Ben Bril moest hem uittellen waardoor Rudi Lubbers door k.o. won en zijn titel behield. Lubbers later: „Ik wist dat Bas me met lange hoeken wilde pak ken. Ik lokte hem met mijn linkse en hij trapte erin. Ik had met mijn broer Jan uitgedok terd dat ik het de eerste ronden gelijk zou houden. In Amster dam, in mei, was Bas de eerste vijf ronden veel feller. Ik zou pas in de zevende of achtste los branden. Vandaar ook dat hei publiek niet zo veel heeft ge- ,Maar ik was geladen, vooral door interviews in kranten. Daarin gaf Bas me steeds ste- Voetballers in Uruguay staken weer BUENOS AIRES De beroeps voetballers van Uruguay hebben opnieuw een staking afgekon digd. Nadat zij zaterdag hadden verklaard dat hun tiendaagse werkonderbreking, die geprocla meerd was om achterstallig sa laris uitbetaald te krijgen, voor bij was, zijn de profs van me ning veranderd. De clubs willen pas onderhande len wanneer de spelers het werk hervatten. De professionals heb ben nu besloten op non-actief te blijven, totdat hun wensen zijn ingewilligd. Voor de competitie moeten nog zes programma's worden afgewerkt. De Uruguese voetbalbond heeft de gevolgen van de staking ook ondervon den. Het nationale elftal, waar voor de profs wel uitkwamen, verloor in Lima met 0-5 van Chili. rijnen diende als „opwarmer". Hij mist ervaring want hij heeft pas twee partijen gebokst. De Algerijn Arafa Salah was te be weeglijk voor de sterke rechtse van de Utrechter en toen Salah het tempo opdreef, moest trai ner Snoek zijn pupil manen tot een vertragingstaktiek. Dat luk te en toen Salah was uitgewoed, kon Zwezerijnen rustig naar de puntenzege toewerken. Ook halfzwaargewicht Bert Nikke- len-Kuyper (Rotterdam) had een Algerijn als tegenstander, Ouali Khellaf, die een kop klei ner was, angstig uit de ogen keek en niet veel deed. Nikke- len-Kuyper kón niet veel doen omdat zijn stijl totaal verkeerd is. Hij houdt de benen te wijd uiteen, waardoor de kracht van zijn (sterke) rechtse wordt ge- miniseerd. Behalve in de derde ronde, maar toen liep Khellaf er bovenop, wat hem acht tellen rust kostte. Ook voor Nikkelen- Kuyper een weinig zeggende puntenzege. Die overwinningen werden overi gens wel extra gehonoreerd want naar buitenlands gebruik werd kwistig met premies ge strooid door bedrijven. Het was trouwens toch een op buiten- landse leest geschoeide avond doen. Ze deden hun best, r er waren ook andere factoren. Halfzwaargewicht Jan Lubbers trof in Wendell Joseph (Trini dad), die voor Van Duivenbode als sparring partner is opgetre den, een pugilist die meer kan doen dan hij liet zien. Maar achter Joseph stond dan ook Henk Ruhling, die de baas is de Europese bokswereld en J Lubbers wil pousseren. De door grijnzende, prachtige leet Joseph, even „glad" in ring als hij donkerbruin maakte er een clowneske verto ning van, die irriterend had kunnen werken op zijn tegen stander. Jan Lubbers trok zich er, zeer geconcentreerd, niets van aan, maar nam wel het ge vaar dat Joseph met zijn sterke uitschieters een zege door k.o. zou behalen. Dat gebeurde niet en Lubbers werd royaal win naar, wat Joseph niet kon gelo ven. Hij acteerde zelfs kwaad heid. Middengewicht Dramane Oue- divogo van de Ivoorkust niet. Deze merkwaardige spring in 't veld, geschraagd door superdun ne beentjes, beperkte zich ertoe te voorkomen dat de constant op een k.o. loerende middenge- wichtkampioen Joop Kruis ef- IN VIJFDE PARTIJ Amsterdam Ook de vijfde par tij in de tweekamp lussen groot meester Donner en landskam pioen Ree is remise geworden. De stand is thans- 3—2 in het voordeel van Ree. Vandaag volgt de zesde ontmoeting. Ree heeft dan wit. Ree speelde gisteren opnieuw de Grünfeld-verdediging, waarop Donner de hoofd-variant ver koos. Dit iit tegenstelling tot de eerste en derde partij, waarin minder gebruikelijke varianten aan de orde kwamen. Opnieuw had Donner enig „spel", zoals de term luidt, doch Ree is niet zonder reden kampioen van Ne derland. Hij wist alle aanslagen te ontlopen, liquideerde mate riaal en kreeg een toreneind spel, dat hem zelfs enig per spectief bood. Overigens, en dat had Donner natuurlijk juist ge zien, totaal onvoldoende voor een winstpoging. Wit: J. H. Donner - Zwart: H. Ree 5e matchpartij. Grünfeld-Indlnch L d2-d4 pgS-f6. 2. c3-o4 g7-g6, 3. pbl- C3 d7-dó 4. c4xd5 pf6\dö. 5. e3-e4 Pd6xc3, 6. b2xc3 1«-k7. 7. Icl-a3 OO. 8. pgl-f3 b7-b6. 9. Ifl-e2 Ic8-b7. 10. ddl-c2 c7-c5. 11. OO cöxd-t. 12. c3xd4 ddS-d7, 13. tal-dl tfS-cS, 14. dc2-bl dd7-;i4, 15. Ia3-cl tc8-c2. 16. tdl-d2 te_'xd2. 17 lelxd2 Ib7-a6.18. Ic2xa6 pbSxaC. 19 dbl-b3 da 4\b3.20. a2xb3 PU6-C7, 21. f pc7-b6, '~2± d-i-dS pf3-d4 lK7xdl, 28. Ie3xd4 eGxdS. 29. elxdS pb5xdl. 30. kd8-d4 taS-c8, 31. tcl-al. u7-n5. 32. b3-b4 a5xb4. 33. tal-bl tc8-u2, 84. tbl.\b4 Ic2xf2. 35. tblxbS Xt2xg2. 36. tb6-b7t kd7-d6.37. tb7xr? tc2-glt 38. kd4-e3 kd6.xd5. 39. ke3-f3 t?4-gó. 40. tf7-a7 kdó-e5. 41. Ia7-a5t- Remise.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11