2c4d6c Sowta/nt WAALSE PARTIJ WINT TEN KOSTE LIBERALEN jngeren van ;VP en CHU n federatie Bomaanslag op ritse bank in A dam Slot synode brengt geen duidelijkheid Happel; „Ajax verdient overwinning hunderdprozen tig Verkiezingen in België Protestbrief artsen tegen abortus DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND gracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. ertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,l"*. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. «3e jaargng, no. 18.537 MAANDAG 8 NOVEMBER 1971 SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Toppop; 19.30 uur Boekje open; 21.10 uur Carol Burnett-show. Ned. II: 19.05 uur Felix de kat; 21.10 uur Fernandel, film. In Televizier magazine vanavond o.m. een reportage over de ar beidsonrust in Spanje en het ..Soldatencomité" in Amers- IETS KOUDER In het algemeen veel bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind rui mend naar west tot noordwest. Middagtemperaturen omstreeks 11 graden. jHAAG De helft van het fe spektakel waarvan voet- Dinnend Nederland, als het jelijk zou zijn, in al zijn ge- i getuige wil zijn, is ach- rug. Ajax—F,eijenoord was de botsing tussen de artis tiek voetballende Amsterdam mers en de zakelijk spelende Rotterdammer. De koelheid in het Rotterdamse spel belette dat er de vonk van het fanatis me in kwam, die Ajax na de rust wel kon opbrengen- De som van virtuositeit en dwingende wil om te winnen was groter dan het ene cijfer dat Rotter dam voor de zakelijkheid kreeg. Happel: „Na de rust heeft Ajax de overwinning verdiend, hon- derprozentig. Maar er volgen nog tweeëntwintig competitie wedstrijden." En daaronder de andere helft van het grote spek takel, dat de twee absolute grootmachten in het vaderland se voetbal kunnen opvoeren: FeijenoordAjax. Zorg dat je erbij komt te zijner tijd. Verder in de wekelijkse sporttri- bune een uitgebreid overzicht van het buitenlandse voetbal en alles wat er zich op de mateur- velden heeft afgespeeld. een onzer verslaggevers) IERGEN De jongerenor- aties van de KVP en de hebben het afgelopen einde in Driebergen beslo- federatief te gaan samen- Tot voorzitter van de eratie van Christendemo- iche Jongerenorganisaties" gekozen Loek Schipper CHJO. Konden de de CHJO het gemak eens worden over het sa- lerken in een federatie, de waarop leverde zaterdag het gezamenlijke con- de nodige discussiestof op. de Limburgse KVP-jon- hadden nogal moeite met voorgestelde statuten en menten van de federatie. statuten streeft de fe- -naar te fungeren als iek geweten van de moeder- jen. Het uiteindelijke doel christen-democratische ipartij met „open" karak- Vooral dat laatste is er de oorzaak van dat de ARJOS, de politieke jongerenorganisatie- van de ARP (voorlopig?) niet tot de federa tie zal toetreden. De zaterdag in Zwolle gehouden ARJOS-raad nam een resolutie van het AR- JOS-bestuur aan waarin elke or ganisatorische binding met KVPJG of CHJO werd afgewe- De jongerenorganisaties van KVP en CHU zullen in het vervolg, op alle fronten samenwerken, hoe wel de beide groeperingen ook als zelfstandige organisaties blijven bestaan. De KVPJG heeft zaterdag even eens een nieuwe Dagelijkse Lei ding gekozen. Voorzitter Coen Winters, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd opgevolgd door Wim Nüyens uit Tilburg. Secretaresse bleef Tineke de Graaf uit Schiedam, terwijl ook penningmeester Henk van Hooft (Delft) opnieuw werd gekozen. Vice-voorzitter werd René van der Linden (Limburg) en lid Ger Beurskens (Limburg). Prins Albert van Luik brengt zijn stem uit tijdens de verkeizingen voor het Belgische Parlement. Oud-minister Roolvink als Stiefbeen Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM In het NCRV- programma Eenmaal ander maal, morgenavond op Ned. II om 21.20 uur krijgt men oud-mi nister Roolvink van Sociale Za ken te zien in de rol van Stief been (Rien van Nunen). Men was op het idee gekomen om dit te doen, omdat men wist, dat de heer Roolvink een zwak heeft voor Stiefbeen, de kleine man. Tijdens de opnamen zaterdagmid dag ging het er met Piet Römer als Dirk Stiefbeen stevig aan toe. Piet Romer had er zelf ook het grootste plezier in en vond de oud-minister een voortreffe lijk acteur. Oud-minister Roolvink verklaarde na afloop van de vermoeiende opnamen, dat hij ervaring heeft als amateurtoneelspeler en dat hij voor het sympathieke doel van Eenmaal andermaal graag zijn medewerking had gegeven. DEN HAAG (ANP) De Neder landse Aardolie Maatschappij acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat zich onder de grote gasbel in Groningen nog een gasbel of een olievoorkomen be vindt. Gegevens, verkregen bij een seismisch onderzoek, wijzen op die mogelijkheid en de NAM is daarom begonnen met een zeer diepe boring. mi een onzer verslaggevers) &DAM Hoewel de politie nog weinig 'ijzingen heeft, neemt zij aan, dat het verbo- tpublikeinse leger van Ierland achter de bom- zit die gisteravond grote glasschade aangericht op de deftige Herengracht in 'trdam. Het onderzoek wordt bemoeilijkt het feit dat het om een zogenaamde kneed- ging, die behalve de ravage geen sporen nagelaten. Ook hebben de daders van de •ag die gericht was tegen het gebouw van Bank Europe geen brief of pamflet ach tten. ttlag van gisteravond heeft geen slachtoffers maar dat mag volgens de politie een won- heten. Toen de 26-jarige Frany Galesloot, ter van de conciërge van Lloyds Bank Euro- egen 10 uur thuis kwam, zag ze in 'n hoek van Mofdingang van 't gebouw 'n doorzichtig plastic gewikkeld pakje liggen. Ze raapte het op, maar dacht dat het vuilnis was en schopte het een halve meter weg. Twintig minuten later kwa men haar ouders thuis. Ook die zagen het pakje liggen, maar ze besteedden er geen aandacht aan. Toen ze in de lift op weg waren naar hun woning op de derde verdieping, deed zich opeens de explosie voor die in Amsterdam kilometers ver te horen was en de brandweer in groot alarm deed uitrukken. Onmiddellijk werd de Herengracht afgezet en kwa men wapendeskundigen van politie in actie. Het Britse consulaat-generaal, dat 150 meter van het getroffen punt is gelegen, kreeg extra bewaking. Hetzelfde gold voor de vestiging in Den Haag van Lloyds Bank aan de Nieuwe Uitleg. De re cherche heeft alle post in de brievenbus van het gehavende bankgebouw in beslag genomen. Tot nu toe zijn daarbij geen aanwijzingen gevonden die de aanslag kun.>en verklaren. VLISSINGEN (ANP) Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft zich zaterdag beraden over de protestbrief van 200 art sen over de door het bestuur op gestelde richtlijnen m.b.t. de abortus provocatus. Besloten is. dat de voorzitter van de KNMG, prof. dr. Th. Vosse- naar, vrijdag a.s. in medisch contact namens het hoofdbe stuur op het protest zal reage ren met een open brief. Zoals gemeld is een brief aan alle bijna 15.000 Nederlandse artsen gestuurd met het verzoek het protest mede te ondertekenen. Een van de uitbrekers uit de gevangenis van het Oosten rijkse Stein, Alfred Nejedly na zijn overgave aan de poli tie. Hij was samen met Adolf Schandl en Walter Schubirsch donderdag uitge broken onder dekking van twee gijzelaars. Schandl ging nadien zijn eigen weg, maar de andere twee gijzelden achtereenvolgens in totaal nog negen mensen, voor zij zich, moe en hongerig zater dagavond in Wenen overga- Walter Schubirsch (links) en Alfred Nejedly (met pistool) in een patrouillewagen van de politie, met een gegijzelde politieman aan het stuur. Wenen (DPA) Vier dagen na de spectaculaire uitbraak van drie veroordeelden uit de gevangenis van Stein bij Wenen, bevindt de gevaar lijkste van het trio, de 35-ja- rige Adolf Schandl zich nog op vrije voeten. De twee anderen, Walter Schu birsch en Alfred Nejedly, ga ven zich zaterdagavond aan Uitbrekers maatken elf gijzelaars de politie over, nadat zij vanaf donderdag in Wenen van schuilplaats naar schuil plaats vluchtten, telkens nieuwe gijzelaars makend en weer vrijlatend. In totaal moesten elf mensen als gij zelaar fungeren. Zij dwongen de autoriteiten bovendien hun 50.000 schilling 7500) te betalen. Van onze correspondent BRUSSEL Uit de uitslagen van de Kamer- en provinciale verkiezingen in België is gebleken, dat de verhouding tus sen regeringspartijen en oppositie weinig veranderd is, maar dat tussen de oppositiepartijen onderling forse ver schuivingen zijn opgetreden De CVP behaalde 30.27 pet. van de stemmen tegen 31,7 in 1968. De socialisten verwierven 27,5 (27.9). De grote verliezers zijn de liberalen, die slechts 16.75 pet. behaalden (20,9). Dit ver lies ging ten faveure van de Waalse partij die op 10.56 pet kwam (5,9). De Vlaamse Volks unie profiteerde evenzo van de extremer woidende opvattingen van de kiezers en kwam van 9,8 pet. op 11,27 pet. De communis ten bleven met 3,3 pet. vrijwel gelijk. De opkomst van de Waalse bewe ging kan verklaard worden uit de vrees van vele Walen over vleugeld te worden door een snelle economische en industrië le expansie van Vlaanderen. De eerste vraag die zich opdringt is, hoe het met de eerstvolgende verkiezingen in België moet. Dat zijn de agglomeratieverkie zingen van 21 november. Het grote probleem is dan Brussel. Het wordt niet denkbeeldig geacht, dat de Waalse partij, dat in de agglomeratieraad een meerderheid haalt, wat een scherpe Vlaamse reactie te weeg zou kunnen brengen. Eén dode bij botsing op Utrecht (AP) Op een automa tische knipperlichten beveiligde overweg in Hoogkerk tussen Groningen en Zuidhorn is van morgen een vrachtauto tegen een personentrein gebotst. De bestuurder van de vrachtauto kwam om het leven. Het voor ste treinstel ontspoorde, waar door treinverkeer over beide sporen voorlopig niet mogelijk was. De passagiers werden tus sen Groningen en Zuidhorn en omgekeerd voorlopig met bus sen vervoerd. Zuigelingen; uit brandende kraamkliniek geëvacueerd (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In de Queen Charlot te kraaminrichting van de Lon- dense gemeenteHammersmith is gisteravond brand uitgebroken na een ontploffing in de tele fooncentrale. De explosie sloeg al de ramen aan scherven en sneed alle telefoonlijnen af. Ofschoon er geen onmiddellijk ge vaar dreigde, werden negentig vrouwen en zestig zuigelingen geëvacueerd uit negen zalen van de kraaminrichting. Een team vroedvrouwen bleef echtei op post omdat op het ogenblik van de brand net een baby op komst was. Toen 50 brandweer mannen het vuur bedwongen hadden, deed zuigeling no. 61, een meisje haar blijde intreden. Daniël Carroll, 53 jaar, een telefo nist is beschuldigd van brand stichting. VATICAANSTAD (KNP) Met een toespraak in de synode-aula heeft paus Paulus de derde bisschoppensynode zaterdag afgesloten Het enige wat hij bevestigde was het feit dat de celibaatswet voo. de Latijnse kerk gehandhaafd blijft. Tot meer duidelijkheid is bei tijdens de vijf weken durende vergadering nauwelijks gekomen. D| mogelijkheid om gehuwde mannen priester te wijden werd door 5 procent van de bisschoppen verworpen. Terwijl 45 procent er voo. Alle voorstellen en adviezen over het priesterambt en over de rechtvaardigheid in de wereld zijn in feite niet meer dan ad viezen aan de paus, die er zelf ooit officiële uitspraken van zou kunnen maken. In zijn slottoespraak zei de paus over het onderwerp van het priesterambt: „uw besprekingen hebben tot resultaat dat bis schoppen van de gehele katho lieke wereld die absolute gift willen handhaven, krachtens welke de priester zich aan God wijdt. Een niet gering deel van die fctft is het celibaat." Over de discussie rond de recht vaardigheid zei de paus: „Sindl de encycliek Populorum Pro gressio is eigenlijk niets nieuw* naar voren gebracht, wel vei} praktische punten." Hij spoord een ieder aan dit probleem I blijven overdenken. Terug in Nederland heeft Kard naai Alfrink verklaard dat me de betekenis van de synode nil alleen moet afmeten aan hl stuk dat er eventueel uitkom" maar dient men ook rekening I houden met alles wat er in C synode over de verschillend thema's is gezegd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1