HAUSSE IN WINTER REIZEN PRIJZEN BIJNA VOOR- I 00RL0GS RHODOS ZIEN EN DAN STERVEN VAN DE HITTE DAT IS HET DOEL WAARNAAR ZIJ STREVEN weg wezen ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 ken slaat, offert men massaal zijn zilverlin gen voor een tweede een derde, wie meer dan drie?- vakantie. Er zijn tot nog toe 18.000 Zonnevlugjes verkocht voor prijzen, variërend van 180 tot 260 gulden, er zijn 8000 Snipppertripjes over de toonbank gegaan en tienduizenden bejaarden hebben inmiddels hun biezen gepakt en zijn met de trekvogels naar het zuiden gevlogen. De Grote Volks verhuizing, die tot nog toe uitsluitend in de zomermaanden plaatsvond, is wegens enorm succes voor het hele jaar geprolongeerd. Experts hebben inmiddels voorspeld, dat geen enkele recessie de reislust van ons volk meer kan temperen. Steeds meer mensen calculeren de tweede en de derde vakantie in hun normale levenspatroon in en gebrui ken hun werkdagen nog uitsluitend om van hun reisavonturen op adem te komen. Nog even en dan is het in dit gezegende land de gewoonste zaak van de wereld, dat men een snipperdag opneemt om bij zijn baas te gaan werken. Tegen die tijd zal Nederland het grootste deel van het jaar een doodstille, natte achtertuin van Europa zijn, waar de aangrijpende rust alleen verstoord wordt door de postbode, die tegen vier uur een nieuwe lading an sichtkaarten tussen de struiken werpt. Groe ten uit Torremolinos, groeten uit Benidorm, Mamaia, Hammamed, Marbella en Palma de Mallorca. De groeten. In Lindos staat de Acropolis, trots symbool van een roemrijk Grieks verleden .Het is één van de geliefkoosde punten voor toeristen, die te voet of per ezel de lange, hete weg naar de top afleggen. Zoek maar uit tegen ongehoorde afbraakprijzen: zonnevlugjes, snippertripjes, mini-vakanties, vaderlandse trippertjes, overwinteringsreizen, wintersport. Pak mee, pak in, ,pak weg vier dagen Mallorca, vijf dagen Rhodos, acht dagen Teneriffe, acht weken Torremolinos. Zeg maar wat het wel vaartshartje begeert en de hartelijke touro perator doet de rest. Zijn bureaus puilen uit van de vluchtmogelijkheden in alle gewenste richingen. Wilt u een handwarme wegwe- zer, een smeuïge opkrasser, bent u na twee maanden het produktiéproces alweer goed zat en voelt u dondersgoed aan uw rheuma- tische knoken, dat u er hoognodig weer eens tussenuit moet? Dan behoeft u slechts een snaaks bedragje over te maken en Europa ligt voor u open. Uw reisbureau weet, wat goed voor u is en kan uit rijke voorraad hete doekjes voor de bloedserieuze arbeid le veren. De keus is dit jaar groter dan ooit en de prijzen zijn bijna vooroorlogs. Reken maar na op het ruitjesschrift: opa kan van zijn A.O.W. prinsheerlijk potverteren op een Spaans strandje (olé voor de ouwe dag) en de directeur is niet langer aangewezen op een verdrietig pension op de Veluwe om de nagekomen stukken met zijn secretaresse door te nemen. Voor minder geld doet hij zijn zaken nu af onder een Griekse olijf boom. Het hek is voorgoed van de dam: Nederland verzuipt in de vrije djd en ondanks de be zuinigingskoorts, die door de regeringsban- Tsampikos Karayannis („noem me maar Sam", roept hij gelijk met een smeuiige Max Tail leur-grijns, „en doe me een lol. Asjeblieft. Neem een ouzootje joor mijn rekening"). Sam dus, lUmme Sam, die zijn goden eiland Rhodos al jaren per el verkoopt aan drankzuchtige Zwe den, bleek uitgeslagen Noren en Britse dames, die tevergeefs hebben geprobeerd om het cra- quelé op hun juchtlederen ge zichten met rouge weg te pla muren. Sam, die hoorbaar smakt, als er weer een geblon deerd droompaardje uit een moeson-rijke hoek van Europa zijn schootsveld binnendribbelt. Die dan verzaligd zijn ogen ach ter de brilleglazen sluit en onge geneerd in trance gaat als een asceet, die weer last heeft van visioenen. Sam, goeie, beste Sam staat op deze stralende dinsdagmiddag in de aankomsthal van het vliegveld op Rhodos en verslikt zich bij het tellen telkens in de onderhoudsmonteurs, warme bakkers, bolle huismoeders, draaide fabrieksbazen, sexy del tadochters en zo maar Neder landers, die wachten bij de pas s-jassen van peau de suède, die voor spotprijzen uit een marktkraam in Marmaris zijn weggerukt, zilveren ringen, koperen snuiters en roestige kruizen, die een ouwe pope voor God en vaderland van de hand heeft gedaan. Ze dampen van tevredenheid, wissen het zweet van hun voorhoofd. Verbrande kop valt niet af. En Sam. Sam telt. Sam wrijft zich de handpalmen warm en roept: „God save the Dutch". Twee weken geleden is hij met een troep danseressen en haas tig bijeengeraapte muzikanten naar het vliegveld getrokken om de eerste deelnemers aan de Zonnevlugjes te verwelkomen. Hij had gerekend op één vlieg tuig, maar op het beslissende moment verschenën er vier wit-groene Caravelles van Trans- avia boven de heuvels. Dauwt hemelen dauwt. En Sam was voor de eerste keer in zijn leven sprakeloos; toen hij het licht transpirerende manna uit het zwerk zag komen, vierhonderd mannen en vrouwen, die gehoor hadden gegeven aan zijn bede om Rhodos ook in het na-sei zoen met hun giften en gaven te gedenken. En ontroerd herhaal de hij, wat hij al eerder had ge zegd: „God save the Dutch. En asjeblieft, neem nog een ouzoot je". Decreten Enkele uren later rijden de eerste bussen met Nederlandse toeris ten door de oude Turkse wijk van Rhodos. Bussen van Sam. Sam smeedt het ijzer bij voor keur, als het nog heet is. Hij heeft op de schoolborden in het Parkhotel en in Manoussia de creten geprikt, waarin de Ne derlandse gastarbeiders wordt gewezen op hun verplichtingen. Van hen wordt verwacht, dat ze bij het vallen van de avond or delijk in de bussen van Sam zullen stappen om zich naar de binnenlanden te laten rijden. Daar staan de schraagtafels al gereed in Pastida en tellen de obers de papieren mutsen. Sam weet, wat er omgaat in de ziel van een Nederlander en daarom heeft hij dat avondfestijn inge last. Eerst een hapje en een slok. Daarna de kruiken op nieuw gevuld en de dansgroep op de vloer voor de sirtaki. Nee, niet van Theodorakis. Sam wenst geen buil te vallen in het 600 kilometer verderop gelegen Athene. Fruit naar keuze De eerste groep heeft het parool van Sam goed opgevolgd. Ze zijn onmiddellijk na aankomst naar Pastida gereden en hebben daar tot diep in de nacht hun polonaises gedraaid. Leve de folklore. Leve Griekenland. En Sam zag, dat het goed was. (150 drachmen per persoon inclusief wijn en fruit naar keuze). Voor de volgende dag biedt Sam de deelnemers een keus uit twee excursies. Ze kunnen voor 275 drachmen naar Marmaris in Turkije (twee uur heen op de boot, twee uur terug en daartus sen een halve dag slenteren tus sen de vliegen en king-size wes pen op de markt) en voor 90 drachmen naar Lindos. De ezel, die hen naar de Acropolis boven op de berg zeult is niet bij de prijs inbegrepen. Wel wijst de hostess u gratis de plaats, de apostel Paulus in de eerste jaren na Christus aan land is gegaan om één van zijn brieven te bezorgen. En Sam ziet wederom, dat het goed is. Voor de eerste keer is Rhodos pef 1 november niet in een dodelijke winterslaap gesuk keld. Hotels die anders hun deu ren sloten, draaien nu op volle toeren en de marskramers ma ken gouden zaken. Dank zij de Nederlanders is het seizoen op Rhodos als wonderelastiek uit gerekt tot eind december en op het WV-kantoor rekent men dan ook pijlsnel uit, dat Neder land eind van dit jaar een eer volle derde, of vierde plaats in de statistiek van het toeristen bezoek zal innemen. „God save the Dutch", stamelt Sam terecht ontroerd. Regen Maar het weer? Wat gebeurt er in november en december met het weer op Rhodos?" „Schitterend", antwoordt Sam, „op Rhodos is het altijd stra- „En hoe verklaart hij dan al die groene heuvels in de verte en de sappige bladeren aan de bo men en de trossen bloemen, die over de muren hangen? Kom aan Sam". Hij kijkt je aan met de trouwste honde-ogen van het westelijk halfrond. Zegt dan: „Als het hier regent, is het altijd voor korte tijd. Nooit langer dan vier dagen". „Dat is dan precies de duur van een Zonnevlugje, Sam. Heb je 't al eens van die kant bekeken?" „Het is een prachtig eiland", mompelt Sam, „het regent hier bijna altijd 's nachts. Is dat niet geweldig? Je ligt in je veilige bed, je hoort de regen op het balkon tikken. En 's morgens sta je op en wat zie je?" „Nou Sam, wat zie je dan?" „Soms regent het hier ook over dag", zegt Sam zacht. Hij wenkt de ober en laat nog een rondje ouzo komen. De witte anijs gaat er op alle uren van de dag in als een wonderdrank van de dokter. De terrassen bij de nieuwe markt zijn vol, res taurant Kon-Tiki in de Mandra- kis-haven puilt uit, de veerpont naar Turkije is een uur geleden afgestampt de zee opgewaggeld. Zo beleeft Rhodos het schouwspel van de wonderbaarlijke toeris tenvermenigvuldiging. In 1966 nog geen 145.000, dit jaar bijna anderhalf miljoen. Sam en de kolonels en alle andere Grieken vragen, of het zo goed is. Het eiland beschikt nu over 17.000 hotelbedden, maar dat moeten er in 1975 25.000 zijn. In het hoogseizoen loopt Rhodos 1 op twee. Eén transpirerende va kantieganger op twee inwoners van Rhodos. Een prachtig ge zicht, vindt Sam. Hij vertelt ook met smaak, dat er een weg van 210 ki'ometer om het eiland komt. De zuidpunt, nu nog een onherbergzaam, verlaten gebied zal tegen die tijd door de bull dozers voor het massa-toerisme worden opengelegd. Er komen door leo thuring een internationaal golfcomplex en hotels met een gezamenlijke beddencapaciteit van 2000. In 1973 zal ook het oude vliegveld worden vervangen door een nieuwe internationale airport, waar met gemak de jumbo-jets hun ladingen zullen kunnen droppen. Kosten van dit pro ject 500 miljoen drachmen. Rho dos trekt dat bedragje graag uit, want ook hier gaat de kost voor de ongehoorde baat uit. In 1971 verdienen de 60.000 inwo ners van het eiland met zijn al len 150 miljoen dollar aan het toerisme. Neem nog een ouzoot je. Dubbeldooier Maar Sam kijkt alweer verder, Sam rekent snel uit, wat het gloednieuwe initiatief van vijf Nederlandse touroperators voor Rhodos betekent. Deze vijf Christoffel, Nederlandse Reis- Vereniging, Ster-reizen, Arke Reizen en Europa-Express- heb ben jaren lang geduldig gebroed op het gouden ei van de razend goedkope mini-trips. Maar de schaalvergroting liet op zich wachten, omdat de Rijks Lucht vaart Dienst hardnekkig weiger de om deze dubbeldooier te be vruchten. Tot september van dit jaar gold de ijzeren vuistregel, dat een vakantie-vliegreis ten minste 60 procent van het cor responderende IATA-tarief moest kosten en daardoor was het voor de vijf niet interessant om korte vier- en vijfdaagse trips te organiseren. Waarom de R.L.D. dit jaar plotse ling over stag ging zal voor al tijd een raadsel blijven. Niet al leen de wegen van God, maar ook die van de ambtenaren zijn nu eenmaal ondoorgrondelijk. Resultaat was in elk geval, dat de conspirerende vijf zich haas tig verenigden in de Vliegunie en op de markt kwamen met hun Zonnevlugjes naar Spanje en Rhodos. De goedkoopste in die rij is een vierdaagse naar Spanje voor 180 gulden, de duurste de vijfdaagse naar Rho dos. Achteraf blijkt nu, dat Rhodos met tienduizend reizi gers de koploper van rle Zonne vlugjes is. Wat bedoeld was a's een welkome aanvulling is in middels uitgegroeid tot een luchtbrug, die even omvangrijk is als het charter-vakantiever- toe het aangewezen middel voer in de drukste topweken van de zomer. Tot eind decem ber is de luchtvloot van Trans- avia volledig gemobiliseerd om de tienduizenden een korte uit vlucht te bezorgen. Alleen op Rhodos vliegen er tot eind de cember elke week twee keer vier Caravelles. „God save the Dutch". Ook op deze stralende dinsdag ziet Sam, dat het goed is. Om tien uur is de Caravelle „Pro vincie Utrecht" van Schiphol opgestegen voor een comforta bele hemelvaart van drie en een half uur over Frankfurt, Mlln- chen, Zagreb, Belgrado en Tes- saloniki naar Rhodos. Een rit van 2580 kilometer op een hoog te van 1100 meter. Annelies Ottolini gaat weldoende rond met whisky en priklimonade. Onder haar 94 pappenhei-mers in de groen-wit gebanderolleerde feestsigaar bevinden zich een fietsenmaker, een receptioniste, een accountant, een warme bak ker en een directrice van een automobielbedrijf. Ze zijn het er allen over eens, dat ze die tweede vakantie dubbel en dwars verdiend hebben. Rhodos zien en dan sterven van de hitte. Dat is het doel, waarnaar zij stre ven. meeste stranden op Rhodos houden niet over. Ze zijn smal en bedekt met een onappetijtelijk soort zand. Maar de zon vergoedt veel.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17