AMERIKANEN EN ROSSEN NEMEN MARS OP DE KORREL Wat doet zo'n koster eigenlijk? Op zoek naar nieuwe inlioud van oude taak SEaËfc;# V. Sr p+..* DEN HAAG De bestaanszeker heid van het kostersambt staat op losse schroeven. Mannen, die al jaren hun werk in de kerk verrichten klampen zich verbe ten vast aan het verleden. Jon ge kosters, minder belast, tillen daar niet zo zwaar aan en la ten, juist vanwege die wankele bestaanszekerheid, het kosters ambt voor wat het is. De ver nieuwing in de kerk heeft haar sporen ook op de kosters ach tergelaten. Dé leek bij uitstek, die eeuwenlang zijn diensten aan de kerk heeft aangeboden, is onder de voet gelopen, soms zelfs niet opgemerkt. De rooms katholieke bond van kosters ,,St. Willibrord," die de bisdommen Haarlem en Rotter dam tot haar werkterrein re kent. is zich de problematiek van de koster maar al te zeer bewust. Bondsvoorzitter W. van 't Walderveen heeft in een be leidsnota tesamen met zijn be stuur iets aan die nood willen doen. Het bondsbestuur is van mening dat het werkelijke probleem waarmee de koster te maken heeft zijn oorzaak niet alleen vindt in de vernieuwingen, die zich op allerlei terreinen mani festeren. Het is het ambt zelf van de koster dat in een groot aantal gevallen danig is uitge hold. Taak De koster kan terugvallen op een taakomschrijving, waarin is vastgelegd, dat hij behalve het kaarsen aansteken en de para menten klaarleggen ook de zorg heeft voor het schoonhouden van het priesterkoor, de sacris tie, het vaatwerk, de paramen ten en bovendien dat hij er op toe zal moeten zien dat de rest van de kerk goed wordt onder houden. Ondanks de opsomming was deze taak voor een aantal kosters niet voldoende om een dag te vullen. In de middaguren waren zij veelal in de gelegen heid om er nog iets bij te ver dienen, iets wat hard nodig was, want het werk voor de kerk werd niet bepaald met goud be taald. Door de veranderingen binnen de kerk, wat onder meer tot gevolg had dat er rouw- en trouwmissen in de middaguren gehouden konden worden, werd er op de kosters een beroep ge daan om een groter aantal uren dan voorheen beschikbaar te zijn, waardoor sommigen niet meer in de gelegenheid zijn, bij baantjes te vervullen. De bond voor kosters in Haarlem en Rotterdam, die dit jaar vijf entwintig jaar bestaat, heeft er vanaf het begin van haar be staan voor geijverd om ook voor de kosters sociale voorzie ningen te treffen en de salaris sen op een redelijk niveau te brengen. Richtlijnen die destijds vanuit de bond naar de kerkbe sturen gingen, hebben in som mige parochies veel stof doen opwaaien. Centrale vraag was toen en is nu eigenlijk nog: „Wat doet die koster eigenlijk?" ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 Deze vraag houdt nu niet alleen de koster bezig, maar ook tal van groeperingen, die zich al dan niet ten onrechte met de koster bemoeien. „Als men nu weet, dat in de laat ste vijf jaar één derde van de Nederlandse katholieke kosters is afgevloeid (er zijn er nog zes honderd over) dan is dat toch wel een teken aan de wand. Dan is er toch duidelijk iets aan de hand met onze bestaanszeker heid. Goed, er is ook een ge deelte weg vanwege een aantal kerksluitingen, maar er zijn er ook weg gegaan, die duidelijk slachtoffer zijn geworden van het grote manco in de kerk: het gebrek aan personeelsbeleid." .Gelukkig," zo zegt hij, „is er een kentering waar te nerpen. In verschillende kringen begint Generaties kosters deden dienst men langzaam maar zeker in te zien, dat het verkeerd zou zijn als men de kosters eruit zou gooien, vooral in een tijd waar men naar alle mogelijke midde len zoekt om de pastoraal gaan de te houden. Men begint moge lijkheden te zien om kosters het werk te laten doen van dia- Het hoge woord is eruit. De voor zitter van de kostersbond en de bestuursleden, Fr. van Erp uit Den Haag en J. van Bergenhe- negouwen uit Kwintsheul gelo ven er sterk in. Sterker nog, zij zijn er zeker van dat, wil het ambt van koster wat meer in houd krijgen, dat dan de koster zelf aan zal moeten voelen dat ze hun diensten in de liturgie aan móeten bieden. Hij zou kunnen helpen bij 't uit reiken van de communie, zou een doopdienst kunnen leiden en zou wellicht ook moeten kunnen begraven. Maar ook buiten de liturgie liggen er voor de kos ter, die pastoraal werkzaam zöu willen zijn, tal van mogelijkhe den. Zo denkt het bondsbestuur aan het doen van huisbezoek, ziekenbezoek, het wegbrengen van ziekencommunie en het vor men van de misdienaars. Het gesprek over het mogelijke diakonaat voor de kosters is al enige tijd gaande. In besloten kringen heeft men er soms al uitvoerig over van gedachten gewisseld. Tijdens de jubileum viering van de bond in Alk maar, heeft de bisschop van Haarlem, die mede namens de bisschop van Rotterdam zei te spreken, voor de kosters de deur naar het diakonaat echt open gezet. „We moeten samen zoeken naar nieuwe vormen voor het ambt van koster. De koster van de toekomst moet op een andere manier bij het werk van de kerk worden ingescha keld dan nu het geval is," aldus mgr. Zwartkruis. Vorming De kosters zijn zich ervan bewust dat aan de vorming voor de pastorale taken hoge prioriteit moet worden toegekend. Hoe vorming gestalte zou moeti krijgen is nog niet duidelij Het is duidelijk dat een niet aanzienlijk aantal kosters toekomst weer wat rooskleu ger tegemoet kan zien. Als zi persoon in de parochiegemei schap aanvaard is en zijn to rusting voldoende is, I ruime mogelijkheden. Een en ander betekent overige niet dat het diakonaat in meest volle betekenis door kosters wordt geambieerd. H wel daar nog onvoldoende 01 gedacht is, meent voorzit Van 't Walderveen dat de kenwijding oorspronkelijk laatste wijding voor de pieste wijding - om goed te kunt werken niet noodzakelijk Meer waarde hecht hij aan feit dat de koster, als pastori werker door de gemeensch wordt aanvaard. Naast het „nieuwe type koster zal er uiteraard ook ruimte voor de koster, die tevens tu man is of die bijvoorbeeld parochiële administratie houdt. De verschillende tyj tesamen zullen het ambt koster meer aanzien kunnen Dan hoeft de vraag: „Wat die koster eigenlijk?", well* niet meer gesteld te worden. GERARD BAREND Zondag 14 november zal het onbemande Amerikaanse ruimteschip Mariner-9 in een baan om de planeet Mars gebracht worden voor een onderzoekperiode van tenminste drie maan den. In de week van 20—29 november zullen twee Rus sische Marsverkenners dit voorbeeld volgen. Het is daarbij niet uitgesloten dat deze Russische satellieten instrumentcapsules bevat ten, die een landing op het oppervlak van Mars moe ten maken. Een vorbeschouwend artikel over deze belangrijke ruimtevaartgebeurtenis sen volgt hiernaast. -T Je mariner-6 maakte deze foto van een stuk mars-oppcrvicik, toen d- satcll c-t op ruim 3.000 kilometer de ,.rode planeet" voorbij vloog. De opname toont duidelijk hoe arm aan kraters Mars eigenlijk is. Drie kunstmanen, twee van Russi sche en een van Amerikaanse makelij, stormen momenteel, 121 miljoen kilometer van de aarde verwijderd, op de planeet Mars af. Zondagmorgen vroeg moet daarvan de Amerikaanse Mariner-9 in een omloopbaan om de „rode planeet" gebracht woren. En het ziet er naar uit, dat tussen 20 en 29 november de Russische Mars-2 en -3 dat voorbeeld zullen volgen, hoewel er momenteel in het westen ern stige twijfels zijn gerezen om trent de huidige conditie van deze twee robotsatellieten. Mars is, na de maan en de pla neet Venus, het dichtst bij de aarde staande hemellichaam. In een baan om de zon draaiend, buiten die van de aarde, nadert Mars onze planeet gemiddeld elke 26 maanden tot op 55 100 miljoen kilometer. Dit iaar, op 10 augustus, bedroeg die mini mum afstand iets meer dan 55 miljoen kilometer, hetgeen vol gens de regels van de hemelme chanica betekende, dat de maand mei de meest gunstige periode was om satellieten van af de aarde in de richting van Mars te lanceren. Mars is een vrij kleine planeet. De doorsnede bedraagt niet meer dan 3400 kilometer, tegen meer dan 12.000 kilometer voor de aarde. Maar omdat astrono men reeds in vroegere tijden een dampkring om Mars konden waarnemen, alsmede poolkap pen, ogenschijnlijk van de wis selende seizoenen afhangende veranderingen aan het opper-, vlak en duidelijke meterologi- sche verschijnselen in de atmo sfeer ontdekten, werd de „rode planeet" al spoedig beschouwd als een soort stiefbroer van de aarde. En wel in die zin, dat men de aanwezigheid van be paalde levensvormen niet bij voorbaat uitsloot. Die theorieën en hypothesen dergingen echter drastische anderingen nadat in 1965 1969 drie Amerikaanse kunstma nen, Mariner-4. -6 en -7, op kele duizenden kilometers langs Mars werden gejaagd en tijdens die passages foto's maakten en Deze twee opnamen werden in augustus 1959 gemaakt door de Amerikaanse m* de planeet Mars verwijderd was. Hoewel de foto's nog weinig details laten ■9 zal op 11, 12 en 13 november tijdens de nadering van Mars een ser iner-7, toen dit ruimteschip nog bijna 500.000 kilomet •n, is de zuidpoolkap onmiskenbaar waai van 90 foto's maken. diverse metingen verrichtten. Daaruit bleek al spoedig dat de „rode planeet" meer op onze maan, dan op de aarde lijkt. De foto's toonden namelik een op pervlak vol kraters, hier en daar afgewisseld door wat ken nelijk uitgestrekte stofvlakten functioneren (men hoopt echter op een bonus van nog eens 9 maanden) zullen de Amerikanen eind februari 1972 ruim 5.500 fo to's rijker zijn dan de paar hon derd opnamen die reeds in 1965 en 1969 door de Mariner-4, -6 en -7 werden gemaakt. uitvoeren, draagt een min of Gezien het relatief hoge zijn. De atmosfeer van Mars Voor die fotografische experimen- blijkt voornamelijk te bestaan uit koolzuurgas, terwijl zuurstof en waterdamp slechts in zeer geringe concentraties aanwezig zijn. Bovendien bedraagt de at mosferische druk aan het Mars oppervlak slechts ongeveer 10 millibar. Aan het aardoppervlak bedraagt de luchtdruk 1.000 mb. De poolkappen van Mars blijken niet te bestaan uit sneeuw en ijs, maar slechts betrekkeijk dunne lagen bevroren koolzuur te zijn. Hetzelfde spul dus dat uit een koolzuurbrandblusser wordt ge spoten. Mars lijkt dan ook even gespeend te zijn van leven als de maan, hoewel recente laboratorium proeven hebben aangetoond, dat het beslist niet onmogelijk is dat zich toch zeer primitieve vormen van leven op Mars heb ben kunnen ontwikkelen. Het is naar die ver verwijderde planeet, dat de Mariner-9 en de Mars-2 en -3 momenteel op weg de Mariner-9 uitgerust met twee televisiecamera's. Een waarvan kan per opname een ge bied van2.200x2.800 kilometer fo tograferen, waarbij de mini mum detailgrootte in de buurt van één kilometer komt te lig gen. De andere camera zal ge lijktijdig foto's maken van klei nere gedeelten van het grote ge bied, dat de eerste camera op de korrel neemt. De tweede ca mera is uitgerust met een lens, die een oplosvermogen toestaat van 100 meter. Met andere woorden, in de kleinere gebied jes (220x280 kilometer) zullen voorwerpen ter grootte van een voetbalveld nog waarneembaar meer dubbel karakter. Aanvan kelijk zou de satelliet alleen „op jacht" gaan naar de opvallende verschijnselen op en rond Mars, terwijl een ander toestel, de Mariner-8, een meer algemeen beeld van Mars had moeten verschaffen. De Mariner-8 ging echter op 8 mei, bij de lance ring vanaf Cape Kenndy, verlo ren. Dit had drastische herzie ningen van het Amerikaanse programma tot gevolg. Overi gens is i beide Sovjet-ruimtesi moet het niet uitgesloten den geacht, dat met een landingscapsule, is reeds de naam „Marsc tisch karretje moeten zijl stemd voor verkennings over het Marsoppervlak, de Loenochod werd gel voor de verkenning klein stukje maan. 'de NASA- Verheugend is het desond Verloopt alles naar wens, dan zal de Mariner-9 zondagmorgen vroeg, om 1.20 uur, Nederlandse tijd, in een omloopbaan om Mars terecht komen en in die baan de planeet naderen tot op 1.200 kilometer. Voorts zal de baan zodanig gesitueerd zijn, dat in een periode van 20 dagen ongeveer 70 procent van het ge hele planeetopper/Iak gefotogra- Behalve de twee camera' feerd en m.b.v. meetapparaten afgetast kan worden. Per om- wente'in" van 12 uur zal de Ma riner-9 30 foto's kunnen maken, zodat er per etmaal 60 naar de aarde geseind kunnen worden. Aangezien de Mariner-9 De foto's zullen op de eerste plaats gemaakt worden met de bedoeling Mars nauwkeuriger dan tot nu toe mogelijk was, in kaart te brengen. Daarnaast staat echter de verkenning van opvallende gebieden en ver schijnselen op Mars er in de Mars-atmosfeer op het pro gramma, terwijl voorts een blik geworpen zal worden op de twee uiterst kleine maantjes van de „rode planeet", Phobos en Deimos. Phobos draait op een hoogte van 6000 kilometer om Mars. Deimos bevindt zich 20.000 kilometer boven de pla neet. de Mariner-9 ook nog een drie tal meetinsturmen'en. Deze zul len gebruikt worden v tenperatuurmetingen, nauwkeurig vaststellen bodem- en atmosfeersamenstel- ling dagen moet blijven De missie die de Mariner-9 gaat kringen van overtuigd, dat de Mariner-9 veel langer dan de beoogde 90 dagen zal blijven functioneren. Men houdt, zoals reeds hiervoor opgemerkt, reke- ring vanaf Cape Kennedy, vclo- vensduur tot november 1972, hetgeen neerkomt op een onder zoeksperiode van een jaar, ex clusief de 167 dagen die de Ma riner-9 er sedert 30 mei over ge daan heeft om de 395 miljoen kilometer lange weg van de aarde naar Mars af te leggen. Minder optimistische berichten zijn op dit moment te melden over de Russische Mars-2 en -3. Weliswaar wegen deze toestel len elk 4Yi ton, tegen slechts 1000 kg vooor de Mariner-9, maar opnieuw dreigt duidelijk te worden dat de kwantiteit van de Russen niet opkan tegen de kwaliteit van de Amerikanen. Zowel de Mars-2 als de Mars-3 hebben sedert begin september te kampen met rncüoproblemen. En aangezien het verloop van dit soort interplanetaire verken ningsvluchten staat of valt bij een goede radioverbinding, zijn de Russische kansen op succes allerminst groot te noemen, na dat beide toestellen tussen 20 en 29 november bij Mars zijn aan gekomen. het De Mars-2 en -3 werden gelan de ceerd op 19 en 28 mei, nadat reeds op 10 mei een eerste Rus sische Marslancering was mis lukt. dat half oktober een ovi komst tussen de NASA Russische Academie voor tenschappen werd gesloten trent de uitwisseling van vens, te verzamelen door derzijdse Marsverkenners, overeenkomst is van meer algemene besp gen, die reeds sedert vori| tussen Amerikaanse- en sche ruimtevaartautoriteit! de gang zijn. Weliswaar de Amerikanen altijd al h boekte wetenschappelijke taten in de openbaarhei bracht, maar de Russa wat dat betreft altijd wat zamer geweest. Hun med gen kwamen meestal als mosterd na de maalf dan meestal nog onvo Beide ruimtevarende nat" nu echter overeengekom« binnenkomende prompt in de openbaarh brengen. Dit is vooral lang omdat zowel de M als de Mars-2 en -3 bestel voor hnqdurig onderzoek alleen zullen de wederzij' gevens elkaar kunnen len. maar het is ook denkbaar dat biivoorbd Amerikanen iets menen de'-krn. maar om zeked kr""en hun Ru- zu"en verzoeken dit Mars-2 en/of -3 te laten gen, en omgekeerd. GERARD J. PLfcsident

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14