Mercedesshow PORTRET VANEEN AMERIKAANS PROVINCIESTADJE MASADA NU OOK IN BOEK Prachtige spelmomenten en ontroerende Elly van Stekelenburg TV vanavond morgen Radio morgen Hou het scherm in 't oog Ajax en Feijenoord in extra uitzending LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER 1| Natuurlijk kunt u een proefrit maken met het type van uw keuze. Direct of na afspraak. Al met al een prachtige gelegenheid voor u om eens kennis te maken met de vele bijzondere eigenschappen van Mercedes-Benz. De Mercedesshow is geopend: vrijdag 5 november 14.00 - 22.00 uur zaterdag 6 november 10.00 - 22.00 uur zondag 7 november 12.00 - 22.00 uur De show wordt gehouden in ons bedrijf, Vondellaan 45, Leiden. Vondellaan 45, Leiden. Tel.: 01710-4 45 45 Dit is het recept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena afmaken met zout. peper, nootmuskaat scheutje kirsch. Gert sluit uit boosheid zijn studio Van onze showredactie USSELO Gert Timmer man heeft zijn grammo- foonplatenstudio in Usselo afgebroken. Volgens Gert's zeggen, omdat hij niet meer op kon tegen de vriendjespolitiek binnen de Nederlandse platenbu- Gert Timmerman bouwde zijn studio twee jaar gele den om deze te gebruiken voor het ontdekken van nieuw talent. Op het eigen label „Carpenter Produc tions" lanceerde hij toen enkele jonge talentjes, waaronder Angela uit En schede. Gert is vooral verbolgen over het feit, dat de jonge talentjes hem na een eerste suc cesje bij een andere pla tenmaatschappij een trap na te geven. Het ligt in de bedoeling, dat Gert in de toekomst met zijn Her- mien weer meer in Ne derland gaat optreden. „Carpenter Productions" is inmiddels overgenomen door een technicus uit Til burg. NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 118.55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Popey, film 19.12 uur: Jimmy Hendrix 19.42 uur: Twee geroosterde vissen, tekenfilm •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Charlie Chaplin •20.40 uur: Twee weken in ei ander stadje •21.45 uur: Met het oog op a tuur, documentair 22.20 uur: Deze muziek CVK/1KOR 22.30 uur: Leerhuis •23.00 uur: Journaal NEDERLAND II TROS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Zorro 19.30 uur: Freda Payne, zai •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mission Impossibl 21.10 uur: Wereld op wielen 21.40 uur: Liefde op z'n Am rikaans •22.10 uur: AjaxFeijenoord NOS •22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Ter visie kleur NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EO 19.05 uur: De Verenigde Kor zang 19.30 uur: Nader bekeken 19.50 uur: Tenslotte 20.00 uur: Journaal AVRO 20.21 uur: De versierders, t.v.-serie 21.10 uur: Televizier-supplem 21.35 uur: Voor de vuist weg •22.45 uur: Journaal NEDERLAND II KRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Voor een briefkaa filmquiz •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Brandpunt 21.10 uur: De zes vrouwen i Hendrik VIII NOS •22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Den Haag vanda 22.50 uur: Uit dé kunst kleur llILVEKSriW 18.00 (S) Licht Ensemble. 18.24 man af. praatje. 18.30 Nieuws. Wereld panorama. 18.50 Leger Heil-s kwartier. 19.05 (S) Kcrii concert: oude- en modei-- - 19.35 (S) Tijd vrij voor vrije tijd: koorzang en fanfa kest. 20.05 De kleine wereld, volghoorspel. 20.30 (S) Radio .1 gevarieerd progTamma. 22.20 A Wekelijkse interviews Biesheuvel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het ligt in de be doeling van de gezamenlijke omroepen om eens in de week premier Biesheuvel voor de tv te interviewen. Dit zou moeten gebeuren elke vrijdag na afloop van het kabinetsberaad. Initiatiefnemer is Ed van Wester- loo van Brandpunt. Het ligt in het voornemen het eerste inter view te laten plaats hebben in Brandpunt op 19 november. Vroeger nam de NOS dergelijke interviews voor haar rekening in het programma Visie. Nu dit echter verschoven is kon de NOS het niet langer doen. Pre mier Biesheuvel verklaarde zich bereid tot medewerking, mits de interviews met regelmaat kon den plaats hebben. Hiervoor was de medewerking van de an dere omroepen nodig. Zij heb ben zich hiertoe bereid ver klaard, ook al zal dit soms lei den tot omzetting van de pro gramma's. Hans Keller en Mat Hensbergen hebben een portret gemaakt van het Amerikaanse provin ciestadje Franklin in de staat Tennessee. Het stadje wordt re presentatief geacht voor „the American way of life". Franklin is alleen een ander stad je vergeleken met de grote ste den als New York en Los Ange los. Verder onderscheidt het zich in niets van al die andere Amerikaanse provinciestadjes. Misschien is een portret van Franklin, gemaakt door buiten staanders die Amerika slechts kennen van boeken en films, meer representatief voor Ameri ka dan een film over New York. Ned. I 20.40 uur. Een portret van het befaamde pop-idool Jimi Hendrix. De zan- .ger gitarist overleed op 19 sep tember vorig jaar aan de gevol gen van een te grote dosis ver dovende middelen. Hij heeft een zeer grote invloed gehad op de hedendaagse popmuziek. Behal ve door zijn muziek kreeg hij grote bekendheid door zijn on geëvenaarde life-optreden. Niet zelden beëindigde hij een voor stelling met het kapotslaan van een vijandelijke ambassade. De mooie Nicole helpt hem ont snappen. Jim is te verzwakt om te ontdekken dat ze voor de vijand werkt. Ned. II, 20.21 uur. Met het oog op avontuur Han van Gelder maakte een documentaire over de grafi cus Maurits Escher, van wie begin december het boek „De werelden van M. C. zijn gitaar en van de geluidsin- Escher" verschijnt, stallatie. Jimi Hendrix noemde j^e(j j 21.45 uur zijn muziek „21ste-eeuws". In de V.S. kreeg hij grote bekend heid door de popfestivals van Wereld op wielen Monterey en Woodstock. Zijn optreden in Woodstock leidde tot een politieke controverse over zijn versie van het Ameri kaanse volkslied. Vanavond wordt er o.a. een filmpje ver toond van zijn laatste optreden in de Royal Albert Hall. Ned. 1 19.12 uur. Vanavond wordt de Vauxhall Viva met de nieuwe 1200 cc motor getest en wordt aandacht besteed aan de schokdempers. Ned. II 21.10 uur. Zorro Een politieke vluchteling wordt Mission Impossible opgenomen in een zendingspost. Hij is hier veilig voor de achter- Phelps wordt ernstig gewond wan- volging van kapitein Monasta- neer hij een lijst met de namen rio. van overlopers ontvreemd uit Ned. II 19.05 uur. Niet alleen spelen deze week Ajax en Feijenoord hun returnwed strijden voor de Europa Cup 1, maar tevens ontmoeten de ma- tadoren van het Nederlandse voetbal elkaar zondag a.s. in de hoofdstad ter gelegenheid van hun eerste treffen voor de natio nale competitie. Ter gelegenheid van beide feiten zendt „TROS SPORT" in extra aflevering vanavond Nederland II in kleur een half uur AjaxFeijenoord uit. dit programma zal men een korte samenvatting zien van de laatste ontmoeting tussen beide voetbalgrootmachtigen in mei j.L, de wedstrijd, die beslissend was voor het landskampioen schap en door Feijenoord in een dramatisch duel met 1—3 werd gewonnen. Deze wedstrijd werd door de TROS-televisie in zijn geheel rechtstreeks uitgezonden. In het extra half-uur krijgt men nog eens alle hoogtepunten te zien. Bovendien zal Frans Henrichs met de spelers Piet Keizer Rinus Israel van gedachten selen over de verrichtingen de beide clubs in de strijd de Europacup en natuurlijk richt men gezamenlijk de blik op de komende grote wedstrijd. In verband met deze extra uitzen ding komt de aflevering van de serie „Op uw Gezondheid" te vervallen. Ned. II, 22.10 uur. Zelfstandige artiesten in beroep UTRECHT (ANP) Benny Vre- den Produkties n v en theater producent Tonny Schifferstein hebben nogmaals de vraag aan de orde gesteld of artiesten en musici moeten worden aange merkt als „zelfstandigen" of als „werknemers van theaterbu reaus". Zij deden dat bij monde van hun raadsman Mr. J.W. Verduin voor de raad van be roep in Utrecht, waar zij zich beklaagden over de manier waarop de premies ingevolge de sociale verzekeringswetten ten laste van hun theaterbureaus worden geheven. De centrale raad van beroep heeft eerder dit jaar uitge maakt, dat artiesten alleen zelf standigen zijn als er „duidelijke kenmerken van zelfstandigheid zijn". Mr. Verduin is namens zijn cliën ten van deze uitspraak in cassa tie gegaan bij de hoge raad. De consequentie van die uitspraak is volgens hem „een oeverloze casuistiek", omdat per artiest en per periode moet worden uit gemaakt of de betrokkene al of niet zelfstandig is. Aan de wijze waarop ze hun werk doen kan het theaterbureau dat niet beoordelen. .Wij voelen ons met de uitspraak van de centrale raad het bos in gestuurd". aldus Mr Ver- duin.Volgens hem komen op het ministeriële lijstje van zelfstan digen zelfs namen als Fred Kaps, Toon Hermans en Wim Kan niet meer voor. Ar. H. Smit. jurist van het G.A.K., stelde dat hij van mr. Verduin geen enkel nieuw argu ment had gehoord.Volgens hem heeft de eerste uitspraak vol doende duidelijk gemaakt hoe de opstelling ten aanzien van de verzekeringsplicht van artiesten dient te zijn. De tentoonstelling „Masada, Joods drama in Herodes' ves ting" in het Haagse Gemeente museum (nog t/m 21 november) trekt terecht een grote belang stelling. Men kan er de geschie denis verbeeld zien van een groep Zeloten die na de val van Jeruzalem verzet bleven bieden tegen de Romeinen op de rots van Masada. Toen ln het jaar 72 hun toestand onhoudbaar was geworden kozen ze de dood, lie ver dan in handen van dè vyand tè vallen. De tentoonstelling toont het resul taat van twee grootscheepse op gravingen die werden uitge voerd onder leiding van prof. Yigael Yadin. Van zijn hand is thans ook een Nederlandse uit gave beschikbaar van het ver slag van die expeditie. Ze ver scheen bij Fibula-Van Dishoeck Bussum onder de titel Masada, Herodes' burcht en het laatste bolwerk der joden. Het is geen droog-wetenschappelijk verslag, maar het werk van iemand die zelf emotioneel betrokken was bij dit unieke verhaal uit de Joodse geschiedenis. Yadin beschrijft de paleizen van Herodes de Grote die later de verblijfplaats van de Zeloten werden. Hij vertelt van hun strijd en ondergang op een wij ze die zelfs bezoekers van de tentoonstelling tal van andere aspecten laat zien. Het boek is ïndrukwekkend-rijk geïllustreerd met tal van foto's in kleur en zwart-wit. Filmregisseur Romm overleden MOSKOU (AFP) Het Russische tijdschrift „Sowjet-cultuur" meldt het overlijden op 70-jarige leeftijd van filmregisseur Mi- chail Iljitsj Romm. Romm begon als regisseur in 1934 met de film „Poesjka" naar de Maupassant. Er volgden „Lenin in oktober" (1937), „Lenin in 1918" (1939), „De droom" (1945), „De mens nummer 217" (1945), „Russische vraagstuk ken" (1948), „Geheime zending" (19501, „Admiraal Oesjakov" (1953) en „De moord in de Dan- te^straat'" (1956). Zijn laatste twee films waren „Negen dagen van een jaar" (1961) en „Ongewoon fascisme" (1966), die beide in West-Europa hebben gedraaid. INTERIEUR": NIEUW STUK HUGO CLAUS Het leek wel of de acteurs van het Amsterdams Toneel zich met hun tweede première van dit seizoen wilde revancheren voor het modieuze mis-baksel van Frenkel Frank en Eli As ser. Hun enorme spelinzet zorg de bij de Haagse première van Hugo Claus „Interieur" voor een langverwachte weldadige Amsterdamse toneelavond. Hugo Claus, die ook de regie voerde en het toneelbeeld voor z'n rekening nam, bewerkte zijn eigen roman uit 1963 „Omtrent Deedee" voor het toneel en be wees nog eens een van de wei nige auteurs in het Nederlands taalgebied te zijn met een sterk primair gevoel voor theater. Ui terlijk gebeurt er weer eens weinig. Het enige schokkende is de zelfmoord van de jonge ho moseksueel Claude, maar die vernemen we van horen zeggen. „Interieur" speelt zich geheel en al af in het huis van pastoor Deedee (afkorting van „dienst doend") waar de familie van zijn huishoudster Nathalie op traditioneel jaarbezoek is om de dood van hun moeder te herden ken. Hun wereldje blijkt een verwrongen samenleving. Ieder een leeft „met gesloten deuren" en vanachter hun maskers barst nu en dan een stuk enorme emotionaliteit los. Dat alles heeft Claus knap onder de noe mer „interieur" gebracht, want niet de personages overheersen het stuk, maar het „decor" waarin ze leven. Hugo Claus, soms droog en schrijnend als een Nederlandstalige Pinter in de afstand tussen gesproken woord en innerlijke beweging, verschafte de acteurs daarmee niet gemakkelijke, maar wel ef fectieve speelmogelijkheden. Niettemin blijven zij onderge schikt. Alles speelt zich name lijk af in de gedachten van huis houdster Nathalie door via „black-outs" verbonden frag menten. Die afstandscheppende onderbreking werkte bij vlagen wel rommelig door de in het halfduister alsmaar van stoelen verwisselende acteurs, maar hield het bindende interieur ove reind. Aangrijpend Daarbinnen speelde Elly van Ste kelenburg een prachtige en on troerende rol als de huishoud ster in haar „eenzame binding" met de pastoor. Haar beide broers, gespeeld door Jan Retel en de Vlaamse acteur Leo Beyers, kwamen aangrijpend over via o.a. een bijna nietszeg gende tekst als ze alleen gelaten met de drank bij elkaar steun zoeken. De een leeft in een an der .interieur" dan zijn jongere vrouw, de ander wankelt tussen afschuw en verering voor zijn „verkeerde' zoon De pastoor Deedee van Max .Croiset bleef daartussen een beetje steken. Niet zozeer door het spel van Croiset als wel door het feit dan Claus de anderen hun maskers af en toe laat afleggen, maar Deedee zich achter de stijve trekken van zijn katholicisme blijft verschuilen. De homosek sueel Claude, in z'n uitbarstin gen knap vertolkt door Robert Borremans, werd door regisseur Claus van het begin af aan te veel geponeerd als een figuur uit een andere wereld. Al met al is „interieur" een stuk vol in gehouden spanningen dat ruimte bood voor hartverscheurende spelmomenten. Wij zullen de hulpeloze manier waarop Elly van Stekelenburg alleen maar op de trap zat te zitten niet makkelijk vergeten. BERT JANSMA Actie tegen sex op Britse t.v. DEN HAAG Aan het Engelse parlement is een petitie gezon den met het verzoek de Britse televisie te zuiveren van wat de 56.000 ondertekenaars noemen „de vuile taal en de verkeerde voorstellingen van sex en sek suele relaties die het gezinsle ven ondermijnen". Mr. Noel Batten, een accountant in Liverpool en lid van de Ang licaanse kerk, begon enige maanden geleden met een actie onder de kerkleden om de in zijn ogen seksuele excessen op de Britse Televisie te bestrij- In Liverpool ondertekenden 35.000 mensen de door hem opgestelde petitie aan het parlement. Ook uit andere delen van Noord- west-Engeland kwamen veel reacties. Tenslotte waren het er 56.000. Onder de ondertekenaars zijn een bekende gynaecoloog, ingenieurs en onderwijzers. De meeste sympathisanten komen volgens Batten uit het gewone volk. Hoeke mag v. d. Gaag niet meer beledigen HAARLEM (ANP) De predi- dent van de Haarlemse recht bank, Mr. Bloemerts, heeft in kort geding de boogie-woogie pianist Rob Hoeke verboden zich beledigend uit te laten zijn vroegere partner Hein van der Gaag, zoals in recente inter views gebeurde. Rob Hoeke had daarin, sprekend over Hein v der Gaag, verklaard dat hij mogelijk kon samenwerken met mensen, die niet eerlijk zijn. Mr. Bloemerts was van oordeel dat dergelijke uitlatingen in strijd zijn met de maatschappe lijke zorgvuldigheid. Bij herha ling zal Rob Hoeke een dwang som van duizend gulden moeten betalen. De eis Rob Hoeke te gelasten a de redacties van de bladen m te delen dat zijn uitlatingen juist waren, wees de president af.Ook hoeft Rob Hoeke zijn e cuses niet aan te bieden. Het leek Mr. Bloemerts niet juist i mand zijn excuses te laten m ken als die toch niet gemeend Drie dagen een fleurige show van Mercedes-Benz in Leiden. In de showroom de personenwagens. Alle belangrijke modellen kunt u bewonderen. Zoals de economische diesels, de veilige 4-cilinder benzinewagens en de comfortabele 6- en 8-cilinder modellen. En natuurlijk ook de nieuwste, zoals de 350 SL en de 280 SE 3,5 sedan. Beide wagens met krachtige 3,5 liter V-8 motor en elektronisch geregelde benzine-inspuiting. Elders in ons bedrijf de uitgebreide range bestelwagens. Natuurlijk de ééntonner Spaar Ster. Met de economische dieselmotor en een laadvermogen van 1 tot VU ton. In verschillende fabrieksklare uitvoeringen. Vanzelfsprekend ook een selectie uit het zwaardere bestelwagenprogramma. Mogen wij u ook begroeten? Wij zullen ons goede gastheren tonen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2