AJAX SLAG MET IN DE FRANSE KWARTFINALES 'Cup III Uitschakelen Sparta had wrange bijsmaak Genadeslag kort voor einde Marseille systeemloos Kovacs: Zondag pas dé strijd L3 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 DEN HAAG De wedstrijd In- ternazionaleBorussia Mönchen Gladbach vormde gisteren het hoogtepunt in de Europa Cup voor landskampioenen. De Italianen bewezen in het San Si- ro-stadion, dat de beslissing van de UEFA om het eerste duel (7—1 voor Borussia) na het blikjesincident te laten overspe len terecht is genomen. De spe lers van Intemazionale zagen hun overrompelende spel niet in cijfers uitgedrukt. Zij hadden meer verdiend dan een overwin ning van 42. Borussia zal in ieder geval grote moeite hebben de achterstand als het protest tegen de straf van de UEFA tenminste wordt afgewezen in Bern weg te werken. Naast Sliema Wanderers (Malta)Celtic Feijenoord en Ajax plaatsten (Schotl) 1—2 (1—1) 0—5. Doel- LE FèVRE eerste doelpunt Borussia zich Arsenal, Celtic en Standard op overtuigende wijze voor de kwart-finales. Benfica (tegen CSKA Sofia) en Ujpest Dosza (tegen Valencia) hadden meer moeilijkheden. punten: Celtic: Hood (2), Slie ma Cocks. Toeschouwers: 15.000. Standard Luik (Belg)—TSKA Mos kou (Rusl) 2—0 (10)-01. Doelpunten: Takac (2). Toe schouwers: 35.000. - Ajax (Ned)—Olympique Marseille (Fra) 4—1 (2—1)-2—1. Doelpun- Ujpest Dosza (Hong)—Valencia ten: Ajax: Cruijff (2), Swart en (Spa) 21 (00)-l0. Doelpun- Haan, Olympique: Couecou. ten: Ujpest: Dunai (2) Valen- Toeschouwers: 65.000. cia: Valdes. Toeschouwers: Feijenoord (Ned)—Dinamo Boeka- 15-000- rest (Roem) 20 (00)-30. Intemazionale (Mönchen Glad- Doelpunten: Nunweiler (eigen bach (W.-Dld) 4—2 (2—1) Doel- doel) en Schoenmaker. Toe- punten: Intemazionale: Bellugi, schouwers: 65.000. Boninsegna, Mazzola en Ghio; Borussia: Lefèvre en Wittkamp. Toeschouwers: 90.000. Arsenal (Eng)—Grashoppers Zü- rich (Zwi) 3-0 <10)-20. Doelpunten: Kennedy, George CSKA en Redford. Toeschouwers: Sofia (Buig)—Benfica Sparta, de Nederlandse vertegen woordiger in de Europa Cup II heeft in Bulgarije de kansen om zich te plaatsen voor de volgen de ronde laten liggen. Rode Ster Belgrado won onverdiend met 2—1. Barcelona, de ploeg van Rinus Michels ging tegen Steaua Boekarest roemloos ten onder. Het onbekende Atvida- berg (Zweden) zorgde voor sen satie door na een gelijkspel van 1-1 Chelsea uit te schakelen. De andere kwartfinalisten Dy namo, Moskou, Bayern Mün- chen, Dynamo Berlin en AC To rino ondervonden weinig tegen stand. I Rode Ster Belgrado (Buig)Spar ta (Ned) 2—1 (1—0) 1—1. Doel punten: Rode Ster: Karasi en Antonijevic; Sparta: Klijnjan. Toeschouwers: 10.000 f Dynamo Moskou (Rusl)—Eskise- hirpor (Turk)d 10 (10) 10. Doelpunt: Kozlow. Toeschou wers: 15.000. Bayern München (W.-Dld)Liver pool (Eng) 3—1 (2—1) 0—0. Doelpunten: Bayern München: Müller (2) en Höness, Liver pool: Evans. Toeschouwers: 40.000. Sjaak Swart maakt het tweede doelpunt AMSTERDAM Een half uur heeft Olympique Mar seille de illusie gehad voor een verrassing te kunnen zorgen. Het doelpunt, waarmee Couecou Ajax na zestien minuten op een achterstand zette, leek de sterk uit de startblokken gekomen Europa Cuphou der te verlammen. Weg was ineens het ritme, dat de Franse kampioen in het eerste kwartier zoveel hoofdbrekens had ge- kost.Van de vaardige com binaties, waarmee vooral Keizer en Cruyff de defen sie van Olympique in de eerste minuten zo dikwijls hadden opengereten, was niets meer te zien tot Cruyff in de 32ste minuut nogal gelukkig zijn schot werd door Bosquier van richting veranderd de gelijkmaker scoorde. Vanaf dat moment speelde Ajax een gewonnen wedstrijd. Niet alleen omdat het zelf rust her vond, maar ook als gevolg van de paniek, die zich vervolgens g>c reactie van doelman Carnus komt veel te laat op de inzet van Cruyff (niet zichtbaar) van Olympique meester maak- rechtsbackplaats weer kon be- kelijk offensief, zetten acht minuten voor urst Een mistrap van Blankenburg de stand op 2—1 had gebracht leidde al na zes minuten tot een was het resterende gedeelte he- kans voor Skoblar, die de hal lemaal een formaliteit. Ajax bleek er na rust niets meer voor te voelen zich nog boven matig in te spannen en omdat Olympique de kwaiteit miste om nog een ommekeer te force ren was de tweede helft een ver toning, die de volgepakte tribu nes nauwelijks kon boeien. van Keizer kon inkoppen. Ajax was in die periodes zo supe rieur, dat een voorsprong slechts nusson vanaf de doellijn de vrij staande Couecou op maat kon bedienen: 0-1. Charly Bosveld scoorde voor Spar-1 ta. Een doelpunt was echter niet voldoende. Sporting Lissabon (Port)Glas-1 gow Rangers (Schotl.) 32 (2 3) Sporting na strafschoppen over naar de volgende ronde. Toeschouwers: 60.000. Dynamo Berlin (O.-Dld)Beer schot (Belg) 3—1 (1—0) 3—1.1 Doelpunten: Dynamo: Johann- sen, Labes en Becker? Beer schot: Kasprzak. Toeschouwers: 8.000. Steaua Boekarest (Roem)—FC Barcelona 21 (00) 10. Doelpunten: Steaua: Nastase (2), Barcelona: Asenci. Chelsea: Hudson, Atvidaberg: Austria (Oost)—AC Torino (Ita.) Sandberg. toeschouwers: 28.000. I 01. Toeschouwers: 10.000. i Lierse SK, de Belgische club heeft weer voor een verrassing gezorgd. Plaatsten de Belgeij zich in de vorige ronde zeer on verwacht na een overwinning van 40 op Leeds United nu le ken zij na de eerste wedstrijd tegen Rosenborg (4—1) ne kansloos. In België trok Lierse SK zich niets van de grote ach terstand aan en won met 3—0 van de Noren, die daardoor werden uitgeschakeld. FC Den Haag zorgde bij Wolver hampton Wanderers voor een unicum. Van de vier (te gen) treffers namen de Hage- Een duel tussen dleii Stippent (PSV) drie voor eigen reke- en Velasquez (Real Madrid). ning. Door de nederlaag van 4 0 werd FC Den Haag uitge- Vasas Boedapes (Hong.)-SG- schakeld. PSV, verrastte in Den Johnstone (Schotl.) 1—0 2—0. Bosch Real Madrid met 20. Atletico Bilbao (Spa.)Eintracht De Spanjaarden, die zich reeds Braunschweig (W.-Dld.) 2—2 In de volgende ronde waanden, (1—1) 1—2. Doelpunten: Atle- werden door doelpunten van tico: Uriarte en Rojo, Ein- Mulders en Hoekema geveld. tracht: Erler en Bründl. Toe- iroep één: schouwers: 40.000. Lierse SK (Belg.)—Rosenborg Groep dne: (Nw.) 3—0 (0—0) 1—4. Doel- Hertha BSC (O.-Dld.)—AC Milan punten: Denulle (2) en Ressel. (Ita.) 2—1 (1—1) 2—1. Doel- Toeschouwers: 10.000. punten: Hertha BSC: Horrl (2), Wolverhampton Wanderers (Eng.) AC Bi8°"- Toeschnn- -FC Den Haag (Ned.) 4-0 (1 wels —0) —3—1. Doelpunten: Dou- Carl Zeiss Jena (O.-Dld.)—OFK Weimar (eigen doel), Belgrado (Joeg.) 10 (20) Mansveld (eigen doel) en Van den Burch (eigen doel). Toe schouwers: 20.000. Hundee FC—FC Köln (W.-Dld.) 4—2 (1—1) 1—2. Doelpunten: Dundee: Duncan (3) en Wilson, FC Köln: Sim met en Flone. Toeschouwers: 25.000. Legia Warschau (Pol.)—Rapid Boekarest (Roem.) 20 (20) 04. Doelpunten: Nowak en Blaut. Toeschouwers: 25.000. Doelpunten: Mitrovic, Scheitler, Stepanovic (eigen doel) en Irmscher. Toeschou wers: 10.000. of» «roep twee: Jt Bologna (Ita.)Zeleznicar Se- PSV (Ned.)—Real Madrid (Spa.) j 20(10) 13. Doelpunten: j Mulders en Hoekema. Toeschou wers: 19.000. Ut Arad (Roem.)Zaglebie Walbrzych (Pol.) 21 (10) I 11. Doelpunten: Ut Arad: Du- J mide en Kun (in verlenging) Zaglebie: Paulovski. Toeschou wers: 7.000. Rapid Wien (Oost.)—Dinamo Za greb (Jo&g.) 0—0 22. Toe schouwers: 10.000. Amsterdam Gelukkig nam Stefan Kovacs na afloop de talloze gelukwensen in ont vangst. „Natuurlijk ben ik zeer tevreden. We hebben vanavond op duidelijke wijze la ten zien wie de sterk ste was. Ik was hier meer bevreesd voor een goed resultaat dan in Marseille! „Iedereen sprak al van een bij voorbaat gewonnen wedstrijd. Maar dat is na tuurlijk niet waar. Ik heb bewust gekozen voor vrij en open spel en geen mandekking willen toe passen, dit heb ik ook ge daan om blessures te voorkomen. Barry, die wel licht geblesseerd raakte, zal zondag toch spelen. Ik heb voorspeld dat we met 1-0 achter zouden komen, maar daarna liepen we gewoon over ze heen, volgens de verwachting". Dat de spelers van Olympi que Marseille over een goede techniek beschik ten, beaamde ook Wim Suurbier, „Maar, er lie pen er ook een stel heel gemene tussen, vooral die no. 11. Vanaf de tribune zie je dat niet zo, maar hij trapte waar hij maar kon". Dezelfde klacht had Piet Keizer. „Over die Coue cou geen goed woord. Dat is nu allemaal verleden tijd. We zijn een ronde verder. En zeker ver- Ook Heinz Stuv was een ge lukkig man. Over zijn mis trap die Olympique Mar seille de enige treffer op leverde: „Ik had er niet op gerekend dat die bal zou stuiten, daarom her stelde ik me te laat en toen was het al gebeurd." Johan Cruyff die met zijn twee treffers zijn Europa- cupproduktie op drie bracht vond dit Olympi que Marseille een van de sterkere ploegen. „Ze speelden stukken beter dan in Marseille, maar laten we nu eerst maar gaan denken aan Feijen oord. Het kan me niet eens schelen tegen wie we loten. We zien wel wat er uit de bus komt". Ook Kovacs had geen voorkeur voor een volgen de tegenstander, eerst zondag Feijenoord. PAUL HOVIUS Opmerkelijk Ajax dus opnieuw kwartfinalist het toernooi om Europa Cup 1. Iets anders was eigenlijk niet te verwachten, nadat de Amster dammers de hel van Marseille als winnaar hadden verlaten. Toch maakte Olympique onmid dellijk na 'de aftrap niet de in druk zich reeds verslagen te wanen, want het begon opmer- echter in het zijnet mikte. Dat moment was voor Ajax het sein" er iets steviger tegenaan te gaan. Na acht minuten kreeg Keizer een schitterende kans ,na een knappe actie van uitblinker Cruyff, maar hij kogelde steen hard tegen de paal. Even later voorkwam de lat een doelpunt toen Swart na een briljante solo kwestie van minuten leek, Ajax schrok, het besefte plotseling het succes kwam aan de andere kant. Een overtreding van Haan tegen Skoblar leverde Olympique op enkele meters van het strafschopgebied een vrije trap op. Skoblar plaatste daar uit de bal langs het muurtje. Stuy „zweefde" naar de goede hoek. maar raakte de bal slechts half, waardoor Mag- dat Olympique toch meer dan een derderangsclubje en het duurde vrijlang eer de Am sterdammers zichzelf weer wa ren. De Fransen, die beduidend beter speelden dan veertien da gen eerder in Marseille, kwamen dicht bij 0-2 toen een afstand schot van Skoblar rakelings klopte langs de paal suisde. In de defensie van Ajax het in die periode helemaal niet, maar dat werd anders nadat de actieve Cruyff op nogal ongelukkige wijze de achterstand had geni velleerd (1—1). Olimpique was op slag weer de paniekerige for matie van het eerste kwartier en bleek niet de beschikking te hebben over een man, die een reorganisatie tot stand kon brengen. Ajax' tweede doelpunt Swart scoorde nadat een schot van Kei zer verwarring had gezaaid betekende de beslissing. Olym pique wist dat het kansloos was, hetgeen vooral in de tweede helft bleek. Van het systeemlo ze, maar toch wel spectaculaire verweer was niets meer over. De Fransen rommelden maar wat aan, hetgeen vooral bleek uit het feit dat ze soms met ze ven man tegelijk in de buiten- spelval tippelden. Ajax vond het ook wel welletjes al deden Kei zer en Cruyff nog wel een moei te het publiek tenminste iets te laten zien. Het competitieduel van aanstaande zonag te gen Feijenoord was er wellicht de oorzaak van, dat de inzet niet meer optimaal was. Het grimmige van de eerste helft,, dat Couecou. Skoblar en Nees- kens op waarschuwingen was komen te staan, was er niet meer hoewel na rust de ernstig ste blessures konden worden genoteerd. De al met een lichte knieblessure sukkelde Hulshoff strompelde een half uur lang eer hij zijn plaats afstond aan Suurendonk en Zvunka moest in de voorlaatste minuut van het veld worden gedragen. Nadat hij door een tegenstander was geraakt. TON VAN DALEN Russische invitatie bij KNVB (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Poolse voetbal bond heeft meegedeeld dat de oorspronkelijk voor 26 april 1972 vastgestelde interland tussen Polen en Nederland geen door gang kan vinden, omdat het Poolse olympische elftal dan een wedstrijd moet spelen. Polen is bereid op 1 of 14 oktober tegen Nederland uit te komen. Van de Russische bond is het verzoek gekomen op 19 april een interland te spelen tussen beide landenteams. De wed strijd Griekenland—Nederland wordt definitief op 16 februari in Athene gespeeld. LEON De Braziliaan Saul Al cantara heeft de zesde etappe van de ronde van Mexico ge wonnen. Tweede werd onze landgenoot Fedor den Hertog, derde de Italiaan Franco Bal- duzzi. Belgrado Twintig minuten heeft Sparta Rode Ster Bel grado in de wurggreep gehad. De eerste twintig minuten van de tweede helft was de formatie van Miljanic pan klaar, maar Sparta miste de koelbloedigheid en het geluk om te kunnen scoren. Toen Charlie Bosveld in de zesde minuut na de hervatting Sparta met een magnifiek doel punt een schitterende omhaal uit een voorzet van de uitblinkende Klijnjan gelijk maakte, had Sparta, dat een klasse beter speelde dan in de eerste ontmoeting in dit Europa Cup Il-toernooi, veruit het initiatief. Het kreeg legio kansen, maar Koudijzer, invaller voor Kowalik, die de wedstrijd in „burger" meemaakte, kon er geen van benutten. Jammer voor het fel vechtende door slechts 10.000 toeschouwers Sparta, dat Rode Ster wat tegen bevolkte kil aandoende Kama- de verhouding in zeven minuten rastadion. voor ti|d de beslissende treffer Een eliminering met een wrange kon laten noteren. Antonijevic bijsmaak. Dit Sparta had beslist zorgde voor vregudegehuil in het njet verdiend te worden gewipt. Spart; De elf van Schwartz, als under dog gestart tegen de halve fina list van vorig seizoen in het Eu ropa Cup I-toernooi, bleken over aanzienlijk meer koelbloedig heid te beschikken dan Rode Ster, dat zijn topspeler Djajic miste. Voor een ploeg met een prof-aanpak mag dat echter geen bezwaar zijn. In plaats van zoals in Rotterdam Reserves zich in de eerste helft volledig te laten overrompelen Sparta al meteen zelf het initia tief in handen. Rode Ster was in de beginfase wat meer aan de bal, en speelde technisch goed, maar het kreeg geen meter ruimte. Venneker had niet de minste moeite Novkovic in be dwang te houden en in het cen trum speelden Ter Horst, Eij- kenbroek en Walbeek een voor treffelijke partij. Filipovic de gevaarlijkste man bij Rode Ster knalde in de vierde minuut bui ten bereik van Doesburg tegen de linkerpaal, maar ook Sparta kreeg volop goede scoringskan sen. slag in de 36e minuut toen Ka rasi scoorde uit een voorzet van Filipovic. Eijkenbroek zou de bal wegkoppen, maar hij gleed uit. Walbeek en Ter Horst had den dit niet verwacht en Karasi stond in goede scoringspositie. Hij maakte geen fout. Te hoog Pim Doesburg werkt de bal weg voor Karasi gevaarlijk kan wqrden. Ger ter Horst kijkt toe De beste was wel voor Koudijzer die alleen voor keeper Dujkovic kwam te staan, maar hij schoot te hoog, tegen de Rode Ster doelman aan. Ruimte had hij genoeg en een strak laag schot zou voldoende geweest zijn om Sparta op winst te zetten. Het stimuleerde de fanatiek spelen de Rotterdammers wel. Het wedd een boeiende, levendige, maar bikkelharde strijd waarin Sparta geen moment de minde re was. Het werd af en toe zelfs te hard. Scheidsrechter Ortiz de Mendibil haalde de vreemdste kuren uit als de conflicten hoog opliepen. Zo trad hij niet op toen Heijerman en Novkovic op de vuist gingen en na rust nam hij helemaal een vreemde be slissing door Ro.de Ster een vrije trap meer ie geven nadat Karasi eerst Eijkenbroek des kundig vloerde en daarna Van der Veen met een gerichte vuistslag tegen de vlakte joeg. Het pleit voor Sparta dat het zich niet uit zijn ritme liet ha len. Het liet zich niet intimide ren maar het bleef doorvech- tt>». Het incasseerde de tegen ging niet knock-out. Het had reserves genoeg over. Door wervelende acties van Jan Klijnjan, die excelleerde, schiep de Rotterdamse club zich na de rust een aantal voortreffelijke kansen, maar Koudijzer die een dikke voldoende haalde in deze wedstrijd, had weinig geluk met zijn schoten die steeds op Dju- kovic afketsten. In de tweede helft, die van nog beter gehalte was dan de eerste 45 minuten, kreeg Sparta overigens zes mi nuten waarop het recht had. Klijnjan omspeelde op onnavolg bare wijze een drietal vetldedi- gers en trok scherp voor naar de vrijstaande Bosveld, die in eens omhaalde. Mikovic zag de bal pas toen hij in het net ging. Rode Ster kreeg hierna een ware stormloop aanvallen te verwerken. Rijp Rode Ster was rijp voor elimina tie, maar helaas voor Sparta beschikte het niet over een af werken Het overspeelde bij vla gen zijn tegenstander, maar de man die een beslissing kon for ceren was er niet. Pas later in de tweede helft kon Rode Ster meer aan tegenaanvallen gaan denken. Novkovic, Antonijevic en Acimovic kregen achtereen volgens öe gelegenheid om Rode Ster op fluweel te zetten, maar Doesburg maakte geen enkele fout. Hij moest capitule ren voor een kopbal van Anto nijevic uit een vrije trap van Acimovic. Dat gaf Sparta de ge nadeslag. De Rotterdammers vochten de laatste minuten als leeuwen, maar Rode Ster kon stand houden. Een eervolle uit schakeling maar wel triest, want Sparta is lange tijd heel dicht bij de volgende ronde ge- TON KOOMEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15