Bisschop tevreden met gehuwden Sacramentarion in het Nederlands Waarin schoten de Kennedy's tekort? (34) Stortplaats aan banden Kerk meesters onder de dekens Korte metten SPAANS BISSCHOP „SUBVERSIEF" PAGINA 14 LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 NOVEMBER lij (k zou eigenlijk moeten zeggen dat de Ken nedy's in bepaalde karaktereigenschappen te kort geschoten zijn. Het is waar dat ons volk hen dikwijls valselijk beschuldigd heeft van dwaze daden, zelfs van immorele daden volgens de in ons land aanvaarde normen voor persoonlijk gedrag, zoals ik dat op de voorgaande bladzijden beschre ven heb; maar toch heerst er onder ons volk een bezorgdheid met betrekking tot de Kennedy's die niet bestaan heeft in het ge val van bijvoorbeeld Coolidge of Hoover of Truman, om maar een paar presidenten te noemen. Geen van deze mannen was zo briljant als de Kennedy's, maar men had het gevoel dat ze betrouwbaarder waren. Misschien vertrouwt het zogenaamde gewone volk de mannen en vrouwen die briljanter, verme teler en creatiever zijn dan het zelf is, nooit helemaal. Als dat waar is, dan is het zaak voor de briljante, vermetele en crea tieve mensen die anderen te bewijzen dat ze zo betrouwbaar, zo verstandig, zo wijs kunnen en zullen zijn als het volk van hen verlangt. Maar en daar gaat het om als de op voeding van de superieure geest ook het leren van verantwoordelijkheid in het ge bruik van talenten en bekwaamheden om vat, zou dat kunnen betekenen dat de klooi tussen twee uitersten overbrugd is. Als de minder begaafden door ervaring kunnen le ren de meest begaafden te vertrouwen zou het mogelijk zijn dat de heersende naijver en wrok van de massa ten opzichte van de uiterst begaafden verandert in dankbaar heid voor het feit dat dergelijke geesten en persoonlijkheden als leiders beschikbaar zijn. Ik merk dat ik in dit boek de cirkel ben rond gegaan: van de verdediging van de bril jante en begaafde minderheid, gesymboli seerd door de Kennedy's van wie alle hoop" op menselijke vooruitgang afhankelijk is, tot de verdediging van de meerderheid die van de minderheid afhankelijk haar vreest, wantrouwt en haat, terwijl de meerderheid tegelijkertijd onbewust en onuitgesproken verlangt naar een leider schap dat bezield is door wijsheid, recht vaardigheid en verantwoordelijkheidsge voel. Waarin zijn de Kennedy's te kort geschoten? Ik spreek opnieuw van de Kennedy's als symbool. Ik spreek over een familie die meer heeft dan rijkdom. De Rockefellers zijn bijzonder rijk en de Fords ook. Beide families hebben een stamvader die te ver gelijken is met Joseph Patrick Kennedy. Beide families hebben een uitgebreide tweede en derde generatie voortgebracht, maar geen grote, populaire leiders. Beide families hebben menig goed werk ver richt, denkt u maar aan de medische voor uitgang die met hulp van de Rockefeller Foundation tot stand is gebracht, of aan de opmerkelijke verbeteringen in de rijstbouw die door de Ford Foundation mogelijk wer den gemaakt en meer dan wat ook, het probleem van de hongersnood in India zul len kunnen helpen oplossen. Deze goede werken moeten niet gekleineerd worden, maar ze vloeien voort uit een noodzaak en hebben geen leiders voortgebracht die het mensdom bezielt en aanmoedigt. John Fitzgerald Kennedy was er, voor hij vermoord werd, na aan toe die graad van inspiratie te bereiken, en als hij in leven was gebleven had hij ons wellicht verhe ven tot een nieuw begrip van onze eigen nationale capaciteiten en tot waarlijk inter nationaal leiderschap. Onder zijn invloed zou zijn vrouw misschien verder gegroeid zijn naar een eigen plaats aan zijn zijde. Zonder hem is ze terugge vallen in haar eigen persoonlijkheid en ho ren we alleen nog nieuws over haar nieu we aanwinsten aan juwelen en haar vele bezittingen en de dingen waarmee ze zich amuseert. De teleurstelling van het volk dat haar aanbad en haar graag had zien uitgroeien tot datgene wat het verlangde dat ze zou worden, komt nu tot uitdrukking in bittere kritiek en minachting, die ze be paald niet verdient. Dezelfde woede keert zich tegen Edward Kennedy, tot wie het volk hoopvol begon op te zien, een hoop die door een enkel voorval de bodem werd ingeslagen. Ik be twijfel of het hem zal vergeven. Zelfs als het, zoals hij het noemt, zal „begrij pen" nadat alle vragen gesteld en beant woord iijn, betwijfel ik of het ooit zal ver geven. Op de dag Joseph Patrick Kennedy stierf ra telden de telexen het nieuws over de hele wereld: opnieuw de dood van een Kenne dy, maar ditmaal verwacht en daarom niet wreed. Alleen de dood van jonge men sen is wreed. Aan het eind van een lang en geslaagd leven is de dood natuurlijk, is de dood goed. Hoe ik dat weet? Ik weet het uit eigen ervaring. Toen ik een kind was, in China, heb ik de dood vaak gezien, in oorlogen, in hongers noden en epidemieën, en dan was de dood altijd angstaanjagend en afschuwe lijk. In het bijzonder afschuwelijk als de dode een kind. een jong kind was. We woonden op een heuvel buiten een grote stad en de hellingen waren bedekt met graven. Soms maar al te vaak waren dat graven van kleine kinderen en het wa ren altijd ondiepe graven, de lichaampjes lagen soms zelfs niet in doodkisten en als ze van een arme familie waren geweest waren ze soms zelfs niet eens gekleed. Kleding was te waardevol om in de grond gestopt te worden om te verrotten. De wil de hongerige honden van de omliggende De Kennedy- vrouwen door Pearl S. Buck Jacqueline Kennedy, na de dood van John F. teruggevallen in haar eigen persoonlijkheid. dorpen vonden die kleine grafjes vaak en ik vond soms, omdat ik nu eenmaal altijd rondzwierf, zo'n dood lichaampje, half op gevreten, deerlijk toegetakeld. Dan over viel me de afgrijselijkheid van de dood en zo alleen als ik was, groef ik, luid snik kend, met mijn blote handen het gat die per en begroef het gehavende lichaam, de afgereten ledematen, zo goed als ik kon. Zo diep voelde ik de dood in die dagen, zo afschuwelijk was de wreedheid van de dood dat ik er met niemand over kon spre ken, zelfs niet met mijn moeder. Maar naarmate de jaren verstreken, door de onrust van oorlogen en revoluties heen, be gon ik de dood beter te begrijpen en te be seffen dat er een tijd komt dat de dood, hoe onverklaarbaar hij ook is en altijd blij ven zal, barmhartig en zelfs welkom kan zijn. En dat begreep ik pas later in mijn leven toen mijn eigen man op precies de zelfde wijze getroffen werd als Joseph trick Kennedy, plotseling, in blakende zondheid, op een zomerdag, te midden zijn familie. En ik ken de hele droeve schiedenis, omdat ik en mijn kinderen ook beleefd hebben het schijnbare stel dat de man na een periode van bel) deling en rust bijna weer zichzelf zijn, maar slechts bijna, en nooit precies dezelfde. Niemand van de fat» was ooit meer precies dezelfde, omdali zeker wisten dat er keer op keer nog| aanval zou komen, tot de laatste. Door| kennis, die zekerheid voelden we ons f dag en geen nacht meer veilig. En de aanvallen kwamen, keer op 1) soms licht, soms zwaar, maar altijd! paard gaande met verdere aftakeling! er geen spraak meer was, geen bewea het gezicht inviel, het denkvermogen, d het meest tragische van alles het mogen emoties te voelen niet meer stond, tot de geliefde man zelf niet bestond, lang voordat het fysieke leven einde nam. Hij zat dag in dag uit stoel: als hij 's avonds naar bed gebr werd lag hij daar tot de dag v brak. Hij was omringd door zijn g maar hij was niet langer de stuwkracl hun levens, de centrale figuur. En da} moest ieder lid van het gezin zijn ej kracht ontwikkelen, steeds gebaseerd q kracht die door de vader was ingegevr. LEIDEN Nu met ingang van 1 november het onbe perkt gebruik van de vuilstort plaats aan de Roomburgerweg door de gemeenteraad aan ban den is gelegd, dienen de regel matige gebruikers ervan zes za ken in het oog te houden: 1. alleen afvalstoffen die afkom stig zijn van binnen de Leidse gemeentegrenzen worden (op bepaalde voorwaarden) aange- 2. de totale hoeveelheid te storten afvalstoffen kan worden gelimi teerd; 2. de prijs is verdubbeld, n.l. van 1.- naar 2.- per halve kubie ke meter of gedeelte daarvan; 4. explosieve of soortgelijke stof fen, vloeibare en/of giftige stof fen, of stoffen die door vermen ging met andere stoffen gemak kelijk tot zelfontbranding kun nen overgaan, worden gewei gerd; 5. afvalstoffen die bij bepaalde buitenluchttemperaturen en at mosferische druk in vloeibare staat kunnen overgaan, worden geweigerd; 6. aangeboden brandbare afval stoffen, die, naar het oordeel van de stortbaas ter plaatse, ge makkelijk aan de vuilverbran ding kunnen worden aangebo den. worden geweigerd. Voor nadere inlichtingen omtrent de nieuwe regeling kan contact worden opgenomen met de heer A. Boelens, chef afd. Bestratin gen van Gemeentewerken, Boommarkt <1-17, tel. 45344, toe stel 441 of 440. Gedurende de lopende maand zal de nieuwe regeling nog soepel gehanteerd worden maar met ingang van 1 december wordt er onverkort de hand aan ge houden. Zilver in Wassenaar WASSENAAR Gisteren is tij dens een samenkomst in het raadhuis de heer Y. Dijkstra technisch hoofdambtenaar bij de dienst Gemeentewerken, ge huldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente Wassenaar. De heer Dijkstra, vergezeld van echtgenote en kinderen, werd toegesproken door wethouder N. W. A. Brink, die de loopbaan van de jubilaris bij de dienst gemeentewerken releveerde. Op het ogenblik is hij o.m. belast met de uitwerking van de plan nen voor de doortrekking van de Jagerslaan, de aanleg van riolering in de omgeving van Maaldrift en de vernieuwing van de riolering in het dorp. Hij heeft enkele liefhebberijen zoals het fokken van konijnen, het verzamelen van postzegels. De heer Dijkstra is voorts bestuurs lid van de plaatselijke afdeling van Volksonderwijs. Een niet te onderschatten nevenfunctie die al 24 jaar door de jubilaris wordt vervuld is die van pen ningmeester van de Loterijkas van de dienst Gemeentewerken. Wethouder Brink bood hem na mens het gemeentebestuur de jubileumgratificatie aan. Na mens de collega's werden hem een geschenk onder couvert en een kist sigaren aangeboden. „Die rare familie" SASSENHEIM De eerste toneel uitvoering van de Toneelgroep „Elckerlyck" in haar 22e speel seizoen wordt gebracht op zon dag 7 en dinsdag 9 november a.s. in het KSA-gebouw. Het is de klucht in drie bedrijven „Die rare familie" van Arnold en Bach in een Nederlandse bewer king van Will Brakenberg. Aan vang 's avonds 8 u. VOORHOUT Zaterdag 6 no vember is „t Hok" in Voorhout weer geopend voor de jongeren. De officiële opening een dag eerder is alleen bestemd voor genodigden. Byzantijnse liturgie, geen Grieks r Voor het beter leren kennen van het Oosterse Christen dom zijn vertalingen van de Byzantijnse liturgie onont beerlijk, omdat in het Oosten de eredienst een nagenoeg volledige theologie omvat. Vooral in oecumenisch op zicht zijn dergeljke vertalin gen uit het Kerkslavisch of het Grieks van groot belang. Sinds kort zijn alle dekens in het bisdom Haarlem gemach tigd om kerkmeesters te benoemen. Na overleg met de dekenale en diocesane finan ciële commissies kunnen de dekens voortaan deze benoe mingen doen in plaats van de vicaris-generaal. Ook de aanvragen voor kerkmeester benoemingen zullen voortaan aan de dekens gericht moe ten worden. In het bisdom Rotterdam wordt op dit moment overleg gepleegd om tot een zelfde soort regeling tekomen. Dit overleg, zal wellicht nog voordat de financiële reorga nisatie van het bisdom aan de orde komt op 20 novem ber .afgesloten worden. In het Nederlandse taalgebied bestaat er maar weinig in te genstelling tot Frankrijk en Duitsland waar enkele Benedictijnen aan uitga- vens werkzaam zijn. De abt van het Nederlands Ortho doxe klooster van Sint Jo hannes de Doper te Den Haag heeft nu het sacramen tarion uit het Grieks ver taald en in een handig for maat laten verschijnen. Het boek omvat alle sacra mentele plechtigheden buiten de liturgie (eucharistievie ring) zoals de H. Doop. het Huwelijk, de Ziekenzalving, Priesterwijding, etc. De ver talingen voldoen uitstekend in dit soepele geritmeerde Nederlands, dat voor de he dendaagse mens volkomen verstaanbaar is en toch het KERK EN WERELD statische van de gewijde tekst geen geweld aandoet. Vader Adriaan, de hegoumenos (abt) van deze kloosterge meenschap heeft vroeger reeds de Oktoich vertaald, de wisselende gedeelten voor de Vespers en Metten van de cyclus der acht tonen voor de zondagen na Pinksteren, terwijl hij eveneens de Heili ge Liturgiën van Chrysosti- mos en Basilios uit gaf (thans in herdruk). Het Horo- logion waarin de onveran derlijke gedeelten van de grote kleine Uren opgenomen zijn, is in voorbereiding. Aldus worden tenslotte de voornaamste gedeelten uit de Byzantijnse liturgie in onze eigen taal aangeboden. Tot- dusver moest men zich met de genoemde Duitse vertalin gen of die in het Frans van Mercenier behelpen. Het Ne derlands Orthodoxe klooster is gevestigd aan de Dr. Kuy- perstraat 2 te Den Haag. Uit de kerktoren van het liaanse stadje Rossiglione zijn vier grote klokken gesto len. De politie kan zich niet voorstellen hoe de dieven er in geslaagd zijn de zware klokken onopgemerkt uit de toren te halen en er mee te verdwijnen. De moderne mens begaat volgens paus Paulus de fout tijdelijke dingen als enig en definitief te beschouwen, om dan na alle geloof in een leven na de dood te hebben laten varen vertwijfeld en zonder resultaat te gaan zoe ken naar de zin van het aardse leven. Een strijdbare groep Ameri kanen verzet zich hevig tegen een wetsvoorstel om het bid den op openbare scholen toe te staan. Volgens de groep moet het voorstel worden te ruggenomen, omdat het voor het eerst in de geschiedenis van Amerika een verande ring zou aanbrengen in de grondwet. Volgens de overste van de Amerikaanse Benedictijen zal de katholieke wereld in de Verenigde Staten geen lei ders vinden. „De Amerika nen zijn niet klaar voor hun rol. We missen een cultureel gevoel en we hebben geen universeel zicht op de we reld". 0 Een Duitse televisieploeg gaat op het ogenblik na hoe groot de invloed van de Duit sers binnen het Vatikaan is. Bovendien wil men registre ren wat de invloed van het Vatikaan is op de gezamen lijke wereldkerk. De titel van de film is „Teutonen in Uit het jaarboek van de Joods-Amerikaanse vereni ging blijkt dat er nog altijd meer Joden in Amerika wo nen dan in Israël. Van de bijna veertien miljoen Joden, leven er bijna zes miljoen in Amerika en tweëneenhalf in Israël. De Amerikaanse Jo den nemen negen procent van de hoogieraarposten voor hun rekening. In het Joegoslavische blad Glas Koncila heeft mgr. Se- gedi, bisschop van het grieks-katholieke bisdom Kreuz, geschreven over zijn ervaringen met gehuwde priesters. In zijn bisdom zijn veertig van de vieren zestig priesters getrouwd. Tien van hen zijn zonen van priesters. Mgr. Segedi leverde kritiek op het standpunt van enkele sy nodeleden in Rome, dat de orthodoxe kerken met ge huwde priesters een even groot gebrek aan roepingen hebben als de Latijnse kerk, die alleen het celibataire priesterschap kent. Mgr. Segedi verklaarde dat in elk geval zijn bisdom juist meer roepingen heeft dan een vergelijkbaar bisdom met celibataire priesters. Hij laat zich in lovende bewoor dingen uit over de gehuwde priesters en schrijft, dat ook de gelovigen zeer positief zijn over hun gehuwde pries ters. Zij assisteren ook dik wijls in parochies van de la- tijnse ritus. Dat levert nooit moeilijkheden op. Wel vermeldt de bisschop, dat enkele priestervrouwen door de staat als lerares zijn ont slagen vanwege het beroep van hun man. Daarom trou wen sommige leraressen in het geheim de kerk met een priester, uit angst voor ontslag. Het benoemingsbeleid wordt moeilijker met gehuwde priesters, omdat een alleen- staade priester gemakkelij ker overgeplaatst kan wor den. Bovendien is het voor veel priesters moeilijk om hun gezin te onderhouden, omdat de kerk arm is om de gezinnen financieel te steunen. In enkele arme pa rochies, aldus de bisschop, werkt de vrouw van de priester om geld te verdie nen voor haar man en het gezin. De Spaanse rechtse organisatie „Bewakers van Christus Ko ning" heeft een aanklacht ingediend tegen de hulpbisschop van Madrid, mgr. Ramon Echarren. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan subversieve activiteiten en fraude met staatsgelden. Hij zou partij hebben gekozen voor de stakers in Madrid door brieven en lectuur ten gunste van hen te ver spreiden. Volgens de aanklagers bevond zich onder de subversieve lectuur een door meer dan tweehonderd priesters ondertekende brief waarin gesympatiseerd werd met de zevenhonderd werkne mers van een Madrileens bouwbedrijf, die, na een staking en een sit-in in de kathedraal van Madrid, zijn ontslagen. De verspreiding geschiedde in enveloppen van het bisdom, waarvoor geen port betaald hoefde te worden. De hulpbisschop, die nu in Rome is voor de synode, zal na zijn terugkeer moeten verschijnen voor een rechtbank die zich bezighoudt met politieke misdaden. Spaanse stakers, steun van bisschop De Leidsche Courant, Novel 1921 Opening Volksbadhi Het volksbadhuis aan de l\ sastraat te Leiden is voltotë officieel geopend. Het volkl huis, tot stand gekomen j den flinken opzet en het f doorzettingsvermogen der ningbouwvereeniging „De I dracht" is een badhuis éij mag wezen: 12 douchfei voor de mannenafdeelinj. douche- en 2 kuipbaden vcf vrouwenafdeeling, welke tevens als schoolbaden gel zullen worden. Dit is badhuis in Nederland, als brandstof wordt gebrui Emigratie Gisteren lie A. van Rijn van K! naar N.Amerika vertro Twee zoons en een dochter toefden daar al pinds resp. 1 jaar. Een buitengewoon menigte had zich bij en omgeving van het huis meld om de familie een reis te wenschen. Warm water De verkoof warm water a 6 cent per mer, zal te beginnen met dag a.s. ook plaats hebl het volksbadhuis in de Mt straat te Leiden, alleen des morgens de drie eerst gen der week. Advertentie Ik speel ster nieuwste nummers: Petrus, Hallo du süsse fee, Bo, la, Bo, Aveion, Lilah, In San Dominj Young Man's Fancy, en mijn muziek altijd bij Mi Siegelaar, P.K. Koorsteeg; 332M g< Open Huis bij gesloten museil Nat. Historie LEIDEN Wegens ruimtef moet het Rijksmuseum tuurlijke Historie doorgaai poorten voor het publiek ten houden. Toch worde seizoen vier maal rondleli gehouden. Deze „Open Huis-middagen' vang 14.00 uur zijn vastg op de woensdagmiddagei november en 15 decembe en op 16 februari en 1972. Eveneens worden vier leï in gehouden: de eerste, over renleven in Suriname" dr. P. H. van Doesbur q, dinsdag, 9 november, de „De Dierenwereld van Afrika" door dr. A. Bruggen op dinsdag, cember. De eerstvolgende „Evolutie, vijgen en wespen" door prof. dr. Wiebes is gepland op bruari en de laatste schildpadden" door prof. D. Brongersma op di de; 14 maart. Belangstellenden voor Iezinf openhuis-middagen kunnei schriftelijk of telefonisch den tot de educatieve dien het museum, Raamsteeg WARMOND In het kad de papieractie uniform* St. Matthias zullen zaterd Warmond weer oud papie den en oude grammofooi worden opgehaald. WARMOND In Ut wordt zaterdagavond eer gevoerd ten bate van de landse Nierstichting. 0 f„ wordt in het dorp een g« meling gehouden t.b.v. stichting. bun<

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14