ENGELAND PAKT OLIE VERVUILERS DRASTISCH AAN GEEN ERNSTIGE AANDOENINGEN IN SMOGPERIODE £aidóe@oivta/ttt LUCHTHAVEN VAN LONDEN LAM Vergoeding reiskosten ruim 52 miljoen NVSH wil niet anger gebonden zijn aan leeftijdsgrenzen Sprekende boeken Adèle Bloemendaal naar ziekenhuis Laders en lossers staken WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 1 EN HAAG (ANP) - Het jaar- lijkse bedrag aan reiskostenver- 1 joedingen aan rijksambtenaren (inclusief militairen), dat be- sleed wordt aan andere dan openbare vervoermiddelen, wordt voor wat betreft dienst reizen geschat op 45.000.000, en op 7,500.000,- voor wat be treft woon-werkverkeer, in to- laai dus op 52.500.000,-. (nister Geertsema (Binnenlandse 1 Zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord jp vragen van de Kamerleden Engwirda en De Goede (beiden D'66). In het antwoord wordt jneegedeeld, dat het niet-reali- ieerbaar is een gemiddelde en roor alle groepen van belang- ïebbenden gelijke vergoeding te lerlenen voor een dienstreis of >en reis woon-werkverkeer. Dit lou enerzijds leiden tot onbil- 'ijkheden en anderzijds tot gewenste voordelen, aldus de pinister. Petitie over volkstelling HAAG (ANP) De Tweede {amer is de vorige week een jetitie aangeboden waarin ge laagd wordt uit te spreken dat pinister Van Agt (justitie) geen jervolging behoort in te stellen Igen diegenen die de wet op de olkstelling hebben overtreden. de petitie wordt bezwaar tegen e gehouden volkstelling ge taakt, onder meer op grond hn het feit dat de overheid jiardoor de veiligheid van haar jiderdanen vermindert door en uiterste centralisatie van de tiministratie der gegevens, litbreiding van de vragenlijst medische indicaties wordt in petitie een aantasting ge- emd van het menselijk recht privacy en,^ door het dwin- nde karakter van deze telling, plegen van huisvredebreuk r de staat bij zijn burgers, initiatief tot deze petitie, die rd ondertekend door 193 wei- was afkomstig van de isterdamse predikant A. A. inhouts. petitie wordt bezwaar tegen erd op het VN-instituut, de ernationale bron van inspira- voor de volkstelling en in het rijven aangeduid als anti- istelijk. In 't Australische Melbourne stond men wel even gek te kijken, toen model Barry Cockram daar tij dens paardenraces in hotpants verscheen. Erbij droeg hij brui ne lederen laarzen en een schou dertas en bovendien een fraaie hoed. LONDEN (Reuter) De Britse regering bezit vanaf 22 noi ber de bevoegdheid op buiten landse schepen in internationale wateren beslag te leggen of, in het uiterste geval, ze tot zinken te brengen als die schepen de Britse kust met olie dreigen te bevuilen. De eigenaar van een dergelijk schip zal dan geen en kele mogelijkheid op verhaal hebben. De regering in Londen ontleent de bevoegdheid aan nieuwe bepa lingen van een wet die eerder dit jaar van kracht werd nz beurtenissen waarbij grote hoe veelheden olie in zee terecht kwamen die schade toebrachten aan de Britse kust. Volgens het ministerie van Handel en Industrie worden de nieuwe bepalingen op 22 november van kracht en stellen ze de regering in staat bepaalde opdrachten te geven aan de kapitein van een schip (van welke nationaliteit dan ook) dat olie loost of zelf direct handelend op te treden. De regering kan bijvoorbeeld be- slagleggen op het schip, het doen verwijderen, olie of andere vracht doen lossen, bestrijdings maatregelen nemen of in het uiterste geval 't schip tot zinken brengen of vernietigen, aldus het ministerie. Herscholing voor Franse vrouwen Parijs De Franse ministeries van onderwijs en arbeid gaan in het gebied van Straatsburg een proef doen met de herscholing van getrouwde vrouwen tussen de 30 en 50 jaar. Het plan voor ziet in zeven maanden van full time onderwijs aan een plaatse lijke technische school en wel gedurende 35 uur per week. Oe Thant in ziekenhuis NEW YORK (Reuter) De se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant, is gis teren in een ziekenhuis opgeno men. Hij klaagde over duizelig heid en zwakte. ROTTERDAM (ANP) Tijdens de smogperiode van 16 tot 24 september van dit jaar in het gebied rond de Nieuwe Waterweg hebben zich bij de bewoners geen gevallen voorgedaan van ernstige aandoeningen van de luchtwe gen. Dit is een van de conclusies in een rapport over de luchtverontreinigingsperiode van september, zoals dat is samengesteld uit onderzoekingen die in deze periode door tal van instanties werden gedaan. Uit het rapport blijkt dat de industrieën in het Pernis-Botlekgebied tot de be langrijkste overlastveroorzakers tijdens deze periode kunner, worden gerekend. Koningin Elizabeth van Engeland, gezeten in de koninklijke koets, op weg naar het parlementsge bouw voor de opening van het parlementaire jaar. De voor zorgsmaatregelen waren ditmaal uitgebreider dan ooit, gezien de recente bomaanslagen in Lon- i onzer verslaggevers) 1AAG Houdt het schrap- van de leeftijdsgrens de melijke en zedelijke onder in voor minderjarigen? vraag werd gisteren 1 d aan kamer VII van de van State. De NVSH had enoemingen bisdom RDAM (KNP) De bis- van Rotterdam, mgr. A. nonis heeft pater L. J. Th. Amelsfoort o.f.m. eervol ig verleend als kapelaan 'e H. Pius X-parochie te laag. Pater W. M. T. van 0. Carm., kapelaan van de lie De Verrezen Christus te is benoemd tot catecheet in het dekenaat Hoofdaalmoezenier hut, diocesaan hoofdaal- nier jeugd en jongeren- n Jeugdzielzorg is be- tot pastor in de H. Nico- rochie te Zoetermeer. ontslag is verleend aan drs. J. P. L. M. v. d. 4.S.C., kapelaan van de nedictusparochie te Rijs- 'astoor W. G. H. Kamer pastor vana de Engelbe- rsparochie te Den Haag iemd tot pastoor van de ephparochie te Nieuwer- an de IJsel in de plaats itoor M. W. Meiman, wie itslag is verleend. bij de Raad namelijk protest aangetekend tegen een Konink lijk Besluit, waarbij- werd ge weigerd om de in de statuten van de vereniging vastgelegde minimum leeftijd van 18 jaar af te schaffen. Prof. dr. G. P. Hoefnagels, getui ge deskunidge van de NVSH, merkte op dat minderjarigen door deze weigering worden af gesloten van de openheid op seksueel terrein. Met betrekking tot de pedofolie vertelde hij dat men alleen gebaat is bij eer gelijke voorlichting op dit ge bied. Namens de minister van Justitie trad als advocaat gemachtigde op mr. E. Drooglever Fortuijn. Hij maakte er bezwaar tegen dat kinderen nu buiten medewe ten van de ouders lid van de NVSH konden worden. De voor lichting is primair een zaak van de ouders. De NVSH tornt nu aan deze opvoedende taak. Ver der was hij van mening dat het aantal incidenten rond de pedo folie door het vrijgeven van de leeftijd zou vergroten. De Raad van State zal over de zaak ad vies uitbrengen aan de Kroon Morton Feldman zachte, statische klank en stilte Na de overdaad aan klank, kleur en beweging tijdens de roman tiek is Anton Webern terugge keerd tot een dunne, ijle compo- neertrant warin de stilte een wezenlijke functie heeft. De ui terste comsequentie van We- berns ascese lijk te zijn getrok ken door de thans 45-jarige Amerikaan Morton Feldman, van wie gisteravond in het HOT drie stukken werden gespeeld: aaneenschakelingen van heel zachte, statische klanken met daaromheen veel stilte. Nooit hebben we zo zacht, zo flui terend, zo klankloos bijna, piano horen spelen als toen Feldman zelf samenerkte met het uit acht leden bestaande Engelse en semble Mouth of Hermes. Van Frank Denyer, de leider van dit ensemble, dat optrad voor de Stichting Nieuwe Muziek, hoor den we 'n paar Oosters aandoen den wel een paar Oosters aan doende meditaties, die ook heel verstild en introvert waren. Wat levendiger en uiterlijker waren composities van de Italiaan Syl- vano Bussotti en de tot Nederlan der geneutraliseerde Spanjaard Enrique Raxach. Mede door uit- K. S. Geen synode Oekrainse Kerk ROME (KNP) Vertegenwoor digers van de Oekrainse Kerk in Rome hebben officieel ont kend, dat er in de afgelopen dagen een synode van de Oekrainse Kerk in Rome zou zijn gehouden. Zij wijzen erop, dat kardinaal Slipyj niet over de juridische volmacht beschikt om een synode bijeen te roepen. Ook de Oekrainse bisschoppen in Rome hebben een dergelijk bericht ontkend. Het treffen van de zeventien Oekrainse bisschoppen in Rome afgelopen zondag betrof een van de om de twee jaar terugkerende vergaderingen van Oekrainse bisschoppen in de diaspora. Onderwerp van be spreking waren de gemeen schappelijke problemen van de priesters en gelovigen van de Oekrainse Kerk. Vast staat ook dat de uitlaatgas sen van het gemotoriseerde ver keer de ozonvorming in smogtijdperk veroorzaakt heb ben. Ook het kassengebied het Westland wordt beschouwd als een van de belangrijke smogveroorzakers. Tijdens de laatste smogperiode er, aldus het rapport, sprake geweest van vermenging van c-e velerlei verontreinigingen zoals ozon, zwaveloxyden, stikstofoxy- den, stankstoffen en koolwater stoffen. De weerssituatie zoals die zich in de periode van 16 tot 24 septem ber heeft voorgedaan is, aldus het rapport, niet uitzonderlijk te noemen. In die periode was onbewolkt met vrijwel windstil weer. Ongeveer tweemaal in de drie jaar kan een dergelijke weerssituatie in die tijd var jaar zich voordoen. Overleg vervuilde Rijn levert niet veel op DEN HAAG Minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhy giëne) heeft verklaard dat het internationale overleg over de vervuiling van de Rijn totnogtoe maar uiterst beperkte resultaten heeft opgeleverd. De minister zei dit gisteren in een bijeen komst van de Nederlandse ver eniging voor de Verenigde Na ties. Als op korte termijn niet meer resultaten bij het overleg worden geboekt, zal de Neder landse regering zich moeten be zinnen op nieuwe initiatieven. De tijd dringt, zei de minister. Ik zou het betreuren, aldus dr. Stuyt, als ik de indruk zou wek ken dat wij in internationaal verband al ver zijn gevorderd met de oplossing van de milieu problemen. Het eigenlijke werk moet nog beginnen. Minister Stuyt zei de overtuiging te hebben dat de Benelux-lan- den er in zullen slagen tot een hechte samenwerking ter be scherming van het leefklimaat te komen. Er zijn nu al veelvul dige kontakten tussen de Bene- lux-landen die binnen afzienbare tijd worden uitgebreid. BELGRADO (AP) Een groep wetenschapsmensen heeft een methode uitgevonden om geluid te drukken op gewoon papier, waardoor men „sprekende boe ken" kan vervaardigen, aldus meldt het Joego-Slavische pers bureau Tan jug. Onder elke gedrukte regel zou een zwarte strook worden gedrukt en als men daar overheen strijkt met een pen die de afme ting heeft van een gewone vul pen, dan kan men de in de zwarte strook verwerkte klanten opwekken. Deze speciale pen kost een bedrag gelijk aan tien dollar, aldus Tanjug dat even wel niet bekendmaakt hoeveel het nieuwe procédé kost. Uitbreiding binnenlands luchtnet SCHIPHOL (ANP) Naast de boemel-vluchten met tussenlan dingen in Enschede en Eindho ven zal de NLM met ingang van 1 april volgend jaar dage lijks enkele rechtstreekse vluch ten naar Schiphol gaan uitvoe ren vanuit Groningen en Maas tricht, en in omgekeerde rich ting. Tot nu toe was van recht streekse vluchten alleen sprake tijdens de weekeinden. De reistijd Groningen—Amster dam via Enschede bedraagt 70 minuten. De rechtstreekse vlucht zal met 35 minuten slechts de helft van deze tijd in beslag nemen. Op het traject MaastrichtAmsterdam wordt met uitsparing van circa 20 mi nuten voor de tussenlanding bij Eindhoven een reistijd verwacht van 40 minuten. Voor dit extra dienstbetoon, spe ciaal gericht op het noorden en het zuiden van ons land, is een vierde F27 Friendship vereist, die de NLM door bemiddeling van de Fokker fabrieken zed gaan huren. GIFGAS BU EILAND VOOR KERNPROEF WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bevestigd dat er op rond 400 km van het ter rein op het Aleoeten-eiland Amsjitka waar de Amerikanen een ondergrondse kernproef zul len nemen, vaten met gifgas op de bodem van de Beringzee lig gen. Een woordvoerder vai commissie verklaarde echter met nadruk dat er geen gevaar voor bestaat dat er bij de proef gifgas vrij komt. Door de grote afstand zal de schokgolf die door de ontplof fing ontstaat, op de plaats waai de vaten met gifgas liggen, maar als een zwak beven merk baar zijn. De vaten zijn in 1947 door het Amerikaanse leger op de bodem van de zee bij het eiland Attoe gedeponeerd. De commissie voor kernenergie heeft inmiddels laten weten dat de proef niet voor vrijdag geno men zal worden. Manson weer schuldig moord Echtpaar Scheel adopteert Vhaans kind BONN (AFP) De Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel, en zijn vrouw hebben besloten een driejarig Indiaans jongetje uit Bolivia te adopteren. Het echtpaar heeft zelf twee dochters van resp. elf en een jaar. Het plan om een pleegkind aan te nemen, was opgekomen toen de minister en zijn vrouw vorig jaar enige landen in Latijns- Amerika bezochten. aan LOS ANGELES, (AFP) De hippieleider Charles Manson, die al ter dood is veroordeeld voor zijn aandeel in de moord op de filmster Sharon Tate en zes anderen, is gisteren schuldig be vonden aan nog twee moorden. haar oordeel, dat de 36-jarige Manson schuldig was aan het doodmartelen van de musicus Gary Hinman in 1969 en aan het onthoofden een maand later van een filmstuntman, de 40-jarige Donald Shea, wiens lijk overi gens nooit is gevonden. Eén kandidaat te veel "E'en politieke partij overkomt het nog wel eens, dat bij het weggaan van de voorzitter slechts met grote moeite een opvolger gevonden kan worden. Maar de K.V.P. heeft ditmaal een kandidaat te veel; want al heeft het dagelijks bestuur de heer Th. Laan officieel voorge steld als opvolger van mr. Van der Stee, de vraag is of het complete partijbestuur niet de voorkeur zal geven aan senator ir. D. de Zeeuw, die dus nog steeds ,,in" schijnt bij de wedloop om de leeg gekomen stoel aan de Mauritskade te bezetten. Het eerste wat hierbij de aandacht trekt, is al een merkwaardigheid: ook bij de K.V.P. is het partijvoorzitterschap slechts een part-time functie; niettemin gaat die functie komende jaren veel tijd kosten en gelet op de posten welke Laan en De Zeeuw thans bekleden, is het voor ons onzeker of ze voldoende tijd kunnen vrij maken voor het partijvoorzitterschap in een tijdsbestek waarin de K.V.P. moeilijke zo niet kritieke jaren wachten. Tweede merkwaardigheid is, dat beide kandidaten bekend staan als vooruitstrevend: Th. Laan stond in de „nacht van Schmelzer" aan de kant van de radicalen en ir. De Zeeuw is een trouw discipel van vele gedachten welke prof. Steenkamp gelanceerd heeft. Maar in het kamp van zijn concurrent heet Laan nu „ouderwets vooruitstre vend", terwijl ir. De Zeeuw volgens anderen een „te ver doorschie tend radicaal" zou worden, ook al heeft hij nu over een snelle decon fessionalisering van de K.V.P. gematigder opvattingen dan bijvoor beeld prof .Steenkamp. Teerde merkwaardigheid is, dat gewone partijleden in deze kwestie weinig te vertellen hebben. Dit is een karwei voor de partijhiërar chie. Toch zou het nuttig zijn dat de „gewone leden" te weten komen, wat voor voorzittersvlees ze in de kuip zullen krijgen. Een min of meer officiële verklaring over het standpunt van de kandidaten in zake de toekomstige K.V.P.-koers lijkt ons geen overbodige weelde. De nieuwe voorzitter moet immers niet alleen leiding geven aan het zoeken naar nieuwe samenwerkingsstructuren, maar krachtig stimu leren om leden en kiezers weer enthousiast of tenminste ontvankelijk te maken voor de politiek van een partij die de laatste jaren kwan titatief gezien in dood getij verkeert. Hij zal beginnen met brokken te maken, wanneer hij aan zijn voorzitterschap de garantie koppelt op succes voor de een of andere visie en dus niet meer open staat voor andere meningen. Welke van de meningen van de heren Laan en De Zeeuw die de laatste maanden in de publiciteit gebracht werden, mogen als authentiek gelden? Vast staat dat ditmaal van de nieuwe K.V.P.-voorzitter zowel politieke feeling als organisatievermogen geëist wordt. In de fractie zit meer jong dan gerijpt talent en bovendien zal de komende jaren de partijpolitiek zwaar wegen. Daarom zal de taak van de K.V.P.- voorzitter ver die van „hamerzwaaier" bij een kiesvereniging te boven gaan. Dus is de vraag gewettigd: wat betekent de beslissing welke de partijhiërarchie nemen gaat? AMSTERDAM (ANP) Binnen enkele dagen zal Adèle Bloemendaal in een Amsterdams ziekenhuis worden opgenomen voor het onder gaan van een operatie. Hierdoor zullen tot eind december de voorstellingen van het cabaret programma „Kijk taar na" waarin zij en Leen Jongewaard samen optreden, niet kunnen doorgaan. Verwacht wordt dat Adèle Bloemendaal begin januari 1972 haar thea ter werk weer zal kunnen hervatten. Van onze correspondent LONDEN De drukste vllegha- ven ter wereld, Heathrow bij Londen, is gisteren en vandaag grotendeels lamgelegd door een conflict van bijna twee jaar dat nu zijn hoogtepunt heeft bereikt. Duizenden passagiers kunnen niet meer weg uit Londen, om dat de bedrijvigheid van de meeste luchtvaartmaatschappij en stil is gevallen- Ongeveer 2000 arbeiders van de vlieghaven zijn een wilde sta king begonnen uit protest tegen het feit, dat de Canadese maat schappij General Aviation Servi ces een contract bemachtigd heeft om bagage te laden en te lossen voor de Spaanse Lucht vaartmaatschappij Iberia. De laders en de lossers van Heath row Airport die een staatsinstel ling is, vrezen dat deze gang van zaken werkeloosheid zal veroorzaken. Zij besloten in on officiële staking te blijven tot de bedrijvigheid van de privé maatschappij GAS stopgezet wordt door de overheid. Deze beslissing is van die aard, dat zij geleidelijk heel de vlieg haven lam legt, waar in norma le omstandigheden 50.000 perso nen werkzaan zijn. Heathrow's directie noemt de houding van de laders en lossers chantage en zegt, dat zij niet zal toegeven. De directie van BE A is van plan om al haar stakende la ders en lossers te ontslaan. Dit voorbeeld zal opgevolgd kunnen worden door BOAC, de Britse Overzeese Luchtvaart Maat schappij die eveneens onder staatscontrole opereert. De staking op het Londense vlieg veld Heathrow heeft aanleiding gegeven tot een fors handgemeen tussen stakers en politie. Een van de vechtersbazen wordt „weggeleid". De onofficiële staking wordt ge leid door communistische „shopstewards", de gekozen vertegenwoordigers van de ar beiders bij de directie en de vakbonden. Deze opruiers zetten stakingen op touw, zonder het oerdeel of de toestemming van de vakb .weging te vragen. He: gescli 1 op Heathrow dateer! al van de zomer van 1969, toen GAS toestemming kreeg onj zich in Groot-Brittannië's be langrijkste vlieghaven te instal leren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9