Rapport „Club van Rome" is te pessimistisch VS-REGERING EN SENAAT GESCHROKKEN Nobelprijzen voor Brit en Canadees Regerings partijen uiten kritiek op hogere autolasten Inkrimpen buitenlandse hulp Diefstal in commune Spaans arbeiders Friki staker De klauwier is een echte saté-eter. Hij spietst zijn gevangen prooien vast aan doornige struiken. MINISTER STUYT: WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA WASHINGTON (Reuter) - Steeds duidelijker blijkt dat niet alleen de Amerikaanse regering maar ook de Senaat zelf de schrik in de benen is geslagen door de torpedering, vo rige week, van het gehele programma voor hulpverlening aan het buitenland. Onder minister Laird van Buitenland se Zaken waarschuwde het Congres dat het senaatbesluit het repatriëringsprogramma van de Amerikaanse troepen uit Vietnam in gevaar kan brengen. Immers, zei Laird, voor het welslagen van de Vietnamisering het overhe velen van de defensie naar de regering van Zuid-Vietnam zelf is een militair maar ook een economisch sterk Zuid-Vietnam nodig. Dat het sneuvelen van het buiten- scheidene die zelf tegen de be- landse hulpprogramma ook de groting hebben gestemd. Senaat niet helemaal zint blijkt Zo verklaarde de invloedrijke se- uit de uitlatingen van een aan- nator William Fulbright, de tal senatoren, onder wie ver- voorzitter van de senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken, dat er iets gedan moet worden. Hij wist echter nog niet wat. Senator McGee liet weten dat de dat het programma niet volledig stopgezet mag worden. De eerste gevolgen van het se naatsbesluit hebben zich al aan gediend. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken waarschuwde dat de 4.526 perso neelsleden van het Bureau voor Internationale Ontwikkeling (AID) zonder werk zullen ko men en dat de hulpprojecten in alle delen van de wereld beëin digd moeten worden als het Congres niet direct maatregelen neemt om het hulpprogramma te redden. De Amerikaanse minister van wijzing van het wetsontwerp Rogers, zei gisteren dat de af- Buitenlandse Zaken, William P. voor het programma voor bui tenlandse hulp een tegenslag is voor de buitenlandse politiek van president Nixon en de on derhandelingspositie van de Ame rikaanse regering verzwakt. Rogers deed een beroep op het Congres om snel maatregelen te treffen ten einde de schade te herstellen, die door deze beslis sing is toegebracht. Hij ver klaarde dat de fractie in de ge hele wereld zeer ongunstig is geweest en dat het zeer moeilijk was „om dit aan onze vrienden en bondgenoten uit te leggen". UTRECHT (ANP) Het is meer dan bar. Deze mensei ven u onderdak en vertenen gastvrijheid en dat beloont dan door hun geld te stelen". Dat zei de president van de Utrechtse rechtbank mr. M. B. van de Werk, tot de 38-jarige Leidenaar Jan N. die gisteren wegens diefstal onder ver rende omstandigheden negen maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar tegen zich hoorde eisen. Na een rijk crimineel verleden kwam verdachte op 18 augustus jl. voor voeding en onderdak aankloppen bij de Emmaus Communiteit in Haarzuilens (bij Utrecht). Een week later brak Jan, toen iedereen weg was in in een afgesloten kamer in de communiteit en stal een geld kistje met 1700, Dagelijks bestuur KVP wil Laan als voorzitter (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de KVP heeft de waarnemend partijvoorzitter Th. Laan als nieuwe partijvoor zitter aan het partijbestuur voorgedragen. Als viice-voorzittar staat op de voordracht mej. Truus Kok, die ook nu reeds vree-voorzitster is. Het partijbestuur komt vrijdag bijeen om op zijn beurt een voordracht te maken voor de partijraad, die op 27 november een definitieve beslissing neemt. Voor de overige plaatsen in het nieuwe dagelijks bestuur heeft het huidlige dagelijks bestuur de volgende personen voorgedra gen: mr. J. G. A. Janssen, de huidige penningmeester, de heer G- Z. de Vos, wethouder te Rot terdam, drs. M. J. J. van Amelsvoort, en mr. G. P. H. Brokx, lid van gedeputeerde staten van Brabant. De KVP- jongeren zullen uit hun kring ook nog een kandidaat voor het .dagelijks bestuur voordragen. ï)e belangrijkste tegenkandidaat van de heer Th. Laan voor het partijvoorzitterschap is ir. De Zeeuw uit Gelderland. In het partijbestuur beschikt ir. De Zeeuw over betere papieren. STOCKHOLM (DPA-Reuter) De Nobelprijzen voor scheikun de en natuurkunde zijn toege kend aan re9p. de uit Hamburg afkomstige Canadees Gerhard Herzberg en de in Hongarije ge boren Brit Dennis Gabor. ■a-i door het watergeweld ontwortelde (Van onze correspondent) BOXMEER De 250 Spaanse t beiders bij de kippenslachtei Friki in Boxmeer hebben de rectie gedreigd met z'n all< naar Spanje te zullen terugk ren als deze niet ingaat op ei drietal eisen. Deze week is een conflict ontstaan tussen gastarbeiders en de Friki-dlre tie toen elf Spanjaarden oi loonsverhoging vroegen voor h feit dat zij buiten smerig wei moesten verrichten. De directie wil/ie daar niet op ii i gaan, waarop alle Spaans werknemers in staking gingei Zij eisén van de directie nu dt 12 Spaanse arbeiders die dooi werken, worden ontslagen, de er een andere dokter op het bt drijf komt en dat er een beter vakantieregeling voor hen komi De in Hongarije geboren Britse professor Dennis Gabor, winnaar van de Nobelprijs voor natuur kunde. De in Hamburg geboren en in Ca nada werkzame professor Ger hard Herzberg won de NobelHerzberg kreeg de prijs voor zijn prijs voor de chemie. onderzoekingen naar elektronen structuur, waaruit gegevens af geleid konden worden over de afstanden tussen de atomen on derling in een molecule. Prof. Gabor kreeg de prijs voor zijn uitvinden en ontwikkeling de driedimensionale weergave van een tweedimensionaal beeld. Proces tegen Angela Davis veri plaatst SAN RAFAEL (Reuter) Het proces tegen de Amerikaanse negeractiviste Angela Davis woddt verplaatst van San Ra fael in Californië naar San Jose, 'n stad in het Califomische dis trict Santa Clara. De rechter besliste dat het „redelijk waar schijnlijk is dat mejuffrouw Da- vis geen eerlijk proces kan krijgen in het district Marin" Angela Davis staat terecht op be schuldiging van het leveren van wapens voor een overval op een gerechtsgebouw in San Rafael, in het district Marin, waarbij vier mensen om het leven kwa men. Woningbouw- voorstellen oppositie verworpen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren alle voorstellen van de oppositie op het gebied van de volkshuisvesting verwor pen. De voorstellen om volgend jaar 2500 woningwetwoningen meer te bouwen en belangrijk meer geld uit te trekken aanvullende huursubsidies woningverbetering kregen alleen de steun van de PVDA, D'66, PPR, PSP en CPN. De motie waarin van de regering werd gevraagd met spoed een wetsontwerp voor een huurbe lasting in te dienen kreeg ook' de steun van de SGP en Jac de Jong. Een motie waarin de oppositie vroeg om wettelijke maatrege len tegen langdurige leegstand van woningen kreeg de stem men van PVdA. D'66. PPR. PSP, CPN en mr. Geelkerken (AR). Over de klauwier en vele andere dieren kunt u lezen in het prachtig verzorgde en unieke boek „Grote en Kleine Spaarders van Moeder Natuur" (120 pagina's, meer dan 50 kleurenfoto's). Speciaal voor de Amro Bank geschreven door prof. dr. Stolk en ingeleid door Bert Garthoff. Een waardevol bezit voor iedereen. Hoe u als nieuwe spaarder bij de Amsterdam-Rotterdam Bank eigenaar kunt worden van dit bijzonder interessante boek, kan ieder Amro kantoor u vertellen. De wervelstorm maakte oud roest van deze lantaarnpaal De droeve resten van een straatwinkeltje Den Haag Minister Stuyt (Volksgezondheid en milieuhy giëne) heeft een meer optimistische kijk op de toekomst dan het rapport van de Club van Rome. Dit rapport sa mengesteld door een Amerikaans onderzoekinstituut, acht krachtige maatregelen op wereldniveau nodig om het toe komstig welzijn veilig te stellen. Ondermeer heeft het rap port beperking van de economische groei en beperking van de geboorten bepleit. Den Haag De woordvoerders van de drie christelijke rege ringspartijen in de Tweede Kamer hebben gisteren bij de behandeling van de verkeersbegroting scherpe kritiek ge leverd op het voorstel van minister Drees om de particu liere autogebruiker in belangrijke mate te laten meebeta len aan de uitbreiding van het openbaar vervoer. Z$ zijn het wel eens met de filoso fie van de minister dat de auto selectief gebruikt moet worden, maar vinden niet dat dit in het algemeen moet geschieden door de particuliere automobilist ex tra-zwaar te belasten. Ook het voorstel tot instelling van een algemeen verkeersfonds op lan gere termijn werd door deze fracties kritisch ontvangen. De oppositie kon wel akkoord gaan met de gedachte dat de particuliere autogebruiker mee moet betalen aan het scheppen van betere voorzieningen voor het openbaar vervoer, maar verzette zich tegen de voorge stelde verhoging van de opcen ten op de motorrijtuigenbelas ting. Zij wil niet de „kleine bezitter", maar de „grote gebruiker" be lasten. Als compensatie voor de verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting moet volgens de oppositie dan ook worden overgegaan tot een ver hoging van de benzine-accijns. De socialist Van Tijn, kantte zich fel tegen de met name door de KVP gepropageerde bromfiets belasting om zo te korhen tot minder zware heffingen op de autogebruikers. De laagste wel standsklassen zullen daarvan de dupe worden. De KVP-er Cornelissen stond uit voerig stil bij de toenemende verkeersonveiligheid in Neder land. Hij stelde minister Drees tien geboden voor die de ver keersveiligheid moeten bevorde- Periodieke keuring van motor voertuigen. Betere coördinatie tussen de meest betrokken departemen ten, lagere overheden, indus- tieën en particuliere organisa- Verbetering van gevaarlijke punten, de zogenaamde black- spots" in de rijkswegen. Invoering van een verkeerssig- nalering om weggebruikers tij dig te informeren over gevaren. Verbetering van de rij-oplei- ding. Aangepast verkeersonderwijs op scholen voor lager en voortgezet onderwijs. Spoedige invoering van wettelij ke maatregelen tegen alcohol misbruik in het verkeer en ver plichting tot het dragen van hel men op motor, scooter en brom fiets. Verbetering van de hulpverle ning bij verkeersongevallen. Invoering van maximum- en minimum snelheden op grond van daarvoor uitgevoerde stu dies. Internationale initiatieven o komen tot veiliger auto's en forme verkeersregels. Drs. Schmelzer naar de paus Den Haag (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, zal morgen ochtend door paus Paulus in audiëntie worden ontvangen, al dus heeft de woordvoertder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Minister Stuyt zei over „de inter nationale aspecten van ons leef klimaat" dat het een dwingende eis is de milieuvervuiling bin nen de perken te houden. De minister sprak in Den Haag voor de Nederlandse vereniging voor de Verenigde Naties, de Atlantische Commissie, het be stuur van het Nederlands ge nootschap voor internationale zaken en de afdeling Den Haag van de Europese beweging. PvdA-centrum voor levens beschouwing en politiek Den Haag Binnen de PVDA is een bezinningscentrum voor le- vensbeschouwing en politiek op gericht, dat bedoeld is als voort zetting van de vroegere levens beschouwelijk gerichte werkge meenschappen. Het centrum zal voorlopig worden geleid door het bestuur, be- staande uit prof. dg Rijk, mr. F. Daams, Ids. Ruitenberg en de Het resultaat van studies speurwerk kan als volgt worden samengevat: Wanneer de bevolkingsgroei, voedselproduktie, de industriali satie en als gevolg daarvan de vervuiling en aantasting var natuur ongehinderd voortgaan, zouden zij tot crisissituaties kunnen leiden die een ernstige bedreiging voor het voortbe staan van de wereldbevolking kunnen betekenen. Daarom een begin moeten worden ge maakt met ingrijpende maatre gelen om voor iedereen de eer ste levensbehoeften veilig te stellen. De bewindsman zei dat maatrege len die nodig zijn voor opvang en groei van de wereldbevol king, de industrialisatie, de voedselproduktie en de vervui ling van het milieu alleen in we- reldverband zo effectief moge lijk kunnen zijn. De strategie om tot een aanvaard baar leefklimaat te komen zal in de jaren zeventig het doel van de Verenigde Naties en hun j gespecialiseerde organen moe- ten zijn. De strategie zal op alle A\, gebieden van het sociale en eco- n life- nomische leven betrekking moe- I ten hebben. Het klimaat voor De acteur Peter Lawford (48) is dezer dagen i gun- treden met de 21-jarige Mary Rowan. Mary is danseres kende tv-ster.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7