Problemen blijven bij de LBA niet in ijskast liggen k P> ijfÊill\imlllkhebrioq-md& Rose Kennedy: trouw tegenover ontrouw (33) WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 I Dit alles diende als inleiding tot mijn verde diging van de Kennedy's in Amerika. Op nieuw spreek ik over de Kennedy's als symbool, de meest opzienbarende van onze weinige op de voorgrond tredende families. Tegenwoordig werken we gestaag aan hun vernietiging. Je hoeft maar een krant in te kijken en je vindt een nieuw „schandaal" over een Kennedy, of op zijn minst een nieuw ver haal over een oud schandaal. Secretaressen, kindermeisjes, bedienden en anderen beijveren zich ons te bewijzen hoe slecht, hoe harteloos, hoe onaangenaam de Kennedy's zijn en hoe onmogelijk ze waren als werkgevers. Al die lieden kan ik alleen maar vragen: „Waarom zijn jullie dan bij ze in dienst gebleven?" Daarop komt na tuurlijk geen antwoord. Als er geen lezers van dergelijke laster bestonden, als er niet gesmuld werd van de vuiligheid, zou het niet gedrukt worden. Dat het wel gedrukt en gelezen wordt is een ernstige blaam op het gemiddelde Amerikaanse publiek. Ik ben niet zo naïef om te geloven dat de Kennedy's rein zijn als engelen. Dat zou onrealistisch zijn. Ik heb genoeg briljante en begaafde mensen gekend om te besef- 1 fen dat ze aan geweldige verleidingen blootstaan. Ik ken de verleidingen waarvoor de Kennedy's soms bezweken zijn maar al te goed. Rose Kennedy is haar man jaren lang standvastig trouw gebleven, terwijl hij een verhouding had met een knappe filmster. Naar buiten handhaafde ze een trots stilzwijgen. Maar de innerlijke strijd moet een stempel op de kinderen gedrukt hebben. Misschien is er nooit een woord over gesproken, maar dat hoefde ook niet. In een kinderlijke geest wordt verwarring gesticht als het kind van zijn ouders houdt en hun goedkeuring wil wegdragen, maar toch een tegenstelling bespeurt die zijn ei gen volledige acceptatie van zijn ouders in de weg staat. De Kennedy's zijn nooit vermaard geweest om hun huwelijkstrouw, maar hun vrou wen hebben het de moeite waard gevonden hun vrouwen en de moeders van hun kin deren te blijven. Hun godsdienst schrijft hun dat trouwens voor. Maar ik geloof dat er meer redenen zijn dan godsdienst al leen. De Kennedy's hebben iets dat zo on gewoon is dat het vele vrouwen aantrekt, met inbegrip van hun eigen vrouwen. Hun vrouwen beseffen tenslotte dat het on vermijdelijk is. Ze weten hoe groot de ver leidingen voor iedere knappe jongeman in onze maatschappij zijn. Als hij dan boven dien nog rijk is kan hij vrijwel iedere vrouw krijgen. „U hebt er geen idee van hoe moeilijk het is de vrouwen te ontlopen", heeft een jonge man tegen me gezegd. „Ze bieden zich aan, ze lopen je na. Ze leggen het handig aan. „Maar als je dat nu weet", opperde ik. Hij grinnikte. „Ze zijn zo verdraaid uitge kookt. Je bent er bij voor je het weet." Wat hij niet zei was dat de begaafde, bril jante man of vrouw een sterk ontwikkeld gevoelsleven heeft. Ze zijn gewoonlijk een zaam en daardoor ontvankelijker dan de gemiddelde mens. Ze komen gemakkelijker in de verleiding en helaas, ze bezwijken vaak. Maar als ze bezwijken moeten we hen niet veroordelen zonder hun totale waarde in ogenschouw te nemen. Omdat zij ons nationale leven zoveel te geven heb ben, omdat ze onvervangbaar zijn, omdat wen iet weten hoe we ze moeten scheppen, is het goed als we kwaad afwegen tegen goed en hen niet zonder meer vernietigen. U moet niet denken dat ik voorstander ben van een volkomen a-kritische houding van de zijde van het publiek ten opzichte van onze symbolische Kennedy's. Als ze in het openbaar willen optreden hebben ze de verantwoordelijkheid zich aan aanvaardba re gedragsregels te houden. Deze normen zijn over de gehele wereld gelijk. Recht vaardigheid, betrouwbaarheid en wijsheid stempelen overal ter wereld iemand tot een goed mens. En overal ter wereld ver langt men naar dergelijke mensen, in wie men vertrouwen kan stellen. Als ik de na druk heb gelegd op de wreedheid van de De Kennedy- vrouwen door Pearl S. Buck massa tegenover de begaafde minderheid die in staat is haar te leiden, dien ik ook de nadruk te leggen op de verantwoorde lijkheid van de begaafde minderheid om haar talenten ten volle te benutten. Want begaafdheid kan iets zijn dat los staat van de persoon aan wie zij geschonken is. Soms, en helaas maar al te vaak, wordt begaafdheid geschonken aan iemand met een zwakke wil en verachtelijke denkbeel den. Ik zal geen namen noemen van men sen die nog in leven zijn en als voorbeeld zouden kunnen dienen. Maar Iaat ik bijvoorbeeld Edgar Allan Poe noemen, een man met een briljante fanta sie, die nooit volledig van zijn begaafdhe den gebruik heeft kunnen maken omdat hij voortdurend dronken was. De erfelijkheids factoren die op een kind worden overge dragen kunnen vergezeld gaan van andere factoren die een karakterzwakheid inhou den, een dergelijk talent onwaardig. Ik denk aan een inmiddels overleden vrouw die grote aanleg voor de beeldhouwkunst bezat, maar wie het aan de geestelijke diepte ontbrak die haar tot grootse crea ties had kunnen bezielen. Bij gebrek aan fantasie vervaardigde ze technisch vol maakte beeldhouwwerken, maar geen grootse beeldhouwwerken. De Kennedy's: niet vermaard om hun huwelijkstrouw, aldus Pearl Buck die de escapades der Kennedy's wel zeer decent beschrijft. Ik kan niet zeggen of Jahn Fitzgerald Kenne dy zijn begaafdheden tot het uiterste zou hebben kunnen ontplooien als het hem ge geven was geweest in leven te blijven. De tekenen duiden er wel op, want zijn geest ontwikkelde zich snel tot stoutmoedigheid en fantasie, die toegepast op wereldproble men en met behulp van zijn hoge bestuurs functie, hem tot een leider van de wereld hadden kunnen maken. Zijn broer, Robert Kennedy, droeg de belofte van een even belangrijke grootsheid in zich, hoewel niet zozeer op intellectueel ge bied als wel op dat van gevoel voor recht vaardigheid en de rechten van de mens. Naar mijn mening is de belofte van groots heid nog niet duidelijk bij de derde broer Edward. Hij toont om het maar zo te zeg gen, een gebrek aan vermogen tot oordelen dat verontrustend is in een mogelijke lei der. Het volk van ieder land wil kunnen vertrouwen op de wijsheid van zijn leiders, op hun eerlijkheid en praktische instelling. Het heeft er recht op dit te verlangen en te eisen. Want een volk kan slechts zo snel en zo krachtig vooruitgang boeken als zijn leiders leiding verschaffen. Die leiding moet drie facetten tegelijkertijd omvatten om een natie kwalitatief en kwantitatief krachtig te kunnen maken. Idealen zijn onontbeerlijk, maar de methode om die idealen te verwezenlijken moet uit voerbaar zijn. Idealen die niet te verwe zenlijken zijn staan de vooruitgang in de weg. En de idealen moeten het volk aan spreken. doet, zal zijn activiteiten heus niet staken. Maar hoe je het ook bekijkt, de amateurs zullen in de eerste plaats er zelf voor moeten zorgen, dat zij weer vol doende belangstelling bij het pu bliek weten te wekken. Hier zal toch een zeer belangrijk gedeel te van de inkomsten vandaan moeten komen". Voor het komend jaar wil de LBA zich verder beraden over de toto. „Moet de toto in zijn huidi ge vorm blijven bestaan of niet. Het is zeker, dat als hij ver dwijnt, dit de nekslag voor veel verenigingen zal betekenen. PAUL HOVIUS EN HAAG „Twee jaar geleden kwam ik op de voorzittersstoel van de LBA terecht. Ik heb toen de wens geuit, dat ik er zorg voor Bu- zou kunnen dragen, dat de amateurvoetbalsport, en dan in de zuiver- hgi ste zin van het woord, zou kunnen blijven bestaan. Men moet trach- rirt. ten alle verruwing zoveel mogelijk tegen te gaan. Je komt er niet ioor alles van het betaald voetbal over te nemen. Het is niet zo TJsU moeilijk om iemand onderuit te halen of aan zijn shirt vast te hou- Öen. Laten de amateurs er toch voor zorgen, dat zij een eigen ge- il Zicht behouden". keerde begeleiding, dan wordt hij zonder meer „afgedankt". De schade voor de profclub valt dan nog mee. Er ligt een voor stel op tafel om de transfersom te verhogen tot 10.000,—. Dat de profs hie.r niet zo gelukkig mee zijn, is begrijpelijk". ook, ik noem het „clubgekken", zijn die zeggen van „jongens, als jullie vandaag winnen krij gen jullie dit van me". „De LBA stelt dan ook voor om een nieuwe strafmaat in te voe ren. Als er bewijzen zijn dat een vereniging zijn spelers be taalt, kan deze club gestraft worden door het eerste elftal naar een lagere afdeling te plaatsen. Het voorstel in deze strekking zal waarschijnlijk over een dag of veertien worden aangenomen". Betaling Herzien „Er wordt wel gepleit voor een andere competitie-indeling. zijn voorstanders voor het stellen van een onafhankelijke klasse; als er geld is, betalen we de spelers; is er geen geld dan ontvangen zij niets. Een an dere groep zou weer graag een hoofdklasse zien, terwijl nog een ander aantal clubs het maar het liefst wil laten zoals het nu is". Een ander probleem waarmee de LBA worstelt, is de vraag of de amateurs wel of niet betaald worden. De heer Velders: „Er worden amateurs betaald. Mis schien valt het niet direct te be wijzen, maar iedereen komt het wel tegen dat spelers van de ene dag op de andere graag naar een andere vereniging wil len. Gevraagd naar de reden „Voor mij zouden de amateurbe- krijg je dan als antwoord „ach, palingen geheel herzien moeten zomaarHet is wel duide- worden, maar ook dan blijf je in de problemen zitten. Een club die dan iets niet legaal •fier zig: Dorden van de heer J. Velders, 3ie onlangs voor een derde zit- lingsjaar als voorzitter van de ook Landelijke Bond van Amateur- rerenigingen werd herkozen. De Ce- keer Velders heeft in de twee ichter hem liggende jaren zijn 4264 nening niet gewijzigd. „Ik sta log steeds achter mijn woorden ^n toen. Alleen ben ik nu zelf ide£ M voldoende realist om in te tien, dat dergelijke wensen eend- |een haalbare kaart zijn. Im- gfffi hers, alle sporten worden har- Ha- (er, zelfs de sport van de spor- Iviteit bij uitstek: hockey. |LBA stelt zich tot taak de be- (mgen van de amateurvereni- Itogen bij de KNVB te beharti- 714— en. „Toch kun je de LBA niet ergelijken met een FBO, die en veel hardere lijn volgt en Ook at moet, volgens mij, je stijl v°®r (et zijn. Een eerste vereiste is, aen Pt je een volledig vertrouwen verse lelt in het sectiebestuur en dat momenteel voor ons heel •nans-oed mogelijk". teL eigen huis r, be" de LBA het dikwijls niet ge ledere lakkelijk heeft, is een voor av^chzelf sprekende zaak. „Zo- eipen-ïel mensen, zoveel zinnen. De 20794;jlangen van de verenigingen zeer dikwijls ver uit elkaar. con-par voordat je je helemaal visi-l dienst van de amateurs kan ScOTim-pIlen, zal er eerst nog veel in druk-éen huis moeten gebeuren. Er nu een zaterdag-, zon- en afdelingssectie, elk met who eigen bestuur. Veel werk r-101?» wij doen, gebeurt in prak- makonch dezelfde vorm bij de ande- KLA-ft. Het is, om het maar zacht te drukken, een vrij vreem- situatie dat dit kan voorko- 545^n. Het is dan ook alleen uit een historisch stand- fit te verklaren. Daar men ook wel het absurde hier- inzag, is onlangs een stu- ommissie ingesteld om een itie eens wat verder i te diepen". ^van de punten waarmee de zich intensief bezig houdt, j>jde problematiek rondom de stroming van, al dan niet ntvolle, jonge amateurs .•kocMjir de gelederen van de profs, jjheer J. Velders, in het dage leven directeur van het ïerwijs voor de gemeente travenhage, vertelt hierover: it allemaal erg lastig in Voor een amateurploeg >EL.Èi^et er? vervelend ziin topspe- zo'n luttel bedrag als 'l^e$duizend 8uIden te zien ver leken. Voor deze geringe som I een profclub nog wel eens gokje wagen. Blijkt een spe- in de praktijk niet te vol- hetzij door gebrek aan ca- Mr- "elders, derde zittingsjaar als voorzitter van de LBA: „Laten [iteiten, hetzij door een ver- de amateurs er toch voor zorgen dat zij hun eigen gezicht behouden". Markt en veiling ROTTERDAM Veemarkt. Aan voer totaal 4432; weekaanvoer 2955; slachtrunderen 150; ge- bruiksvee 578; vette kalveren 42; graskalveren 284; nuchtere kal veren 1649; varkens 2; paarden 5; veulens 4; schapen of lamme ren 206; bokken of geiten 55. Prijzen: resp. extra kwal. Ie kwal., 2e kwal., 3e kwal.: slacht runderen (ct. per kg) - 4,75— 5,30 4,25—4,50 4,054,20; Vette kalveren (ct per kg): - 4,25— 4,50 4,00-4,20 3,90-4,00; Stieren (ct per kg. alle kwal.): 4,90 6,00; Worstkoeien (ct per kg) 4,15—4,30; Kalf- en melkkoeien p. st.) 1175-1750; Vare Koeien p. stuk) 850—1150; Pinken p. stuk) 675—950; Graskalveren p. stuk) 400 725; Nuchtere kalveren p. st.) 1351,80; Mestkalveren p. stuk) 250350; Schapen p. stuk) 95—150; Lammeren per stuk) 130—155. Marktoverzicht resp. aanvoer, handel en prijzen: Slachtrunde ren als vor. week, vlot, als maandag; kalf- en melkkoeien groter, willig, ruim prijsh. vare koeien gewoon, kalm, stabiel; vaarzen en pinken ruimer, lui/duur, hoog; graskalveren minder stug/duur, hoger; vette kalveren klein, vlot, iets gedr.; nuchtere kalveren kleiner, flauw, moeil. prijs.; schapen en lammeren korter, kalm, onver anderd. Coop Veluse Eiervelllng Barneveld. Aanvoer '100.680 stuks stemming prijs houdend. Prijzen in guldens per 100 stuks: Eie ren van 51-525 gram 10.55, 56-57 gram 11.90-11.90 (correct). 61-62 gram 13.15-14.05.6 6666 gram 13.75- 15.10 Coöp Veluwse Eiervelllng Barneveld, ren van 51-52 gram 10.55. 56-57 gram 13.15-14.35 65-66 gram 13.75- 0 12 0 10 0 —2 0 Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur temp. temp. si; Amsterdam h.bew. 13 11 i De Bilt zw.bew. 13 10 l Deelen geh.bew. 12 10 l Eelde geh.bew. 13 10 I Eindhoven geh.bew. 12 8 Den Helder zw.bew. 14 12 I Rotterdam zw.bew. 13 11 Twente geh.bew. 11 10 Vlissingen geh.bew. 13 9 Z.-Limburg geh.bew. 12 6 AU—1 zw.bew. 15 3 zw.bew. 15 onbew. 19 motregen 13 mist 18 mist 9 mist 13 onbew. geh.bew. 8 mist 11 l.bew. 13 onbew. 23 14 mist 17 6 mist 12 0 onbew. 19 2 h.bew. 21 13 l.bew. 22 8 onbew. 9 2 l.bew. 19 10 onbew. 14 8 mist 10 4 h.bew. 18 8 onbew. 13 10 tw.bew. 10 8 mist 1 UNIVERSITAIR NIEUWS DEN HAAG (ANP) Gesl. voor het ex. wisk. M.O. A: T.. C. M. van Kesscl te 's-Gravenhage, R. H. Vis ser te Delft. J. p. f. iindhout te Al phen aan don Rijn, E. de Boer te De Lier. Lucky Luke 20ste Cavalerie Tom en Marie Ann De bank rovers van half acht idioot! mdesrqwr... wchmer/i/mmmwfh xklifcpatmopm'ribocgl Suske en Wiske Het brom mende brons

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15