JOSIP SKOBLAR ZINGT ZWANENZANG BIJ L'OM I Jr Elek Schwartz kan alleen op een uitschieter rekenen Mil j oenensymbool van PSV werd nooit werkelijkheid C4 Knowles (26) ruilde dure auto en flat voor bus en WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 VOORDWIJK Roger Magnus- son en Josip Skoblar zijn de grote buitenlandse vedetten van Olympique Marseille. Het twee tal wordt door de supporters van l'Om op handen gedragen, maar erg lang zullen ze waar schijnlijk niet meer bij hun ove rigens goed betalende werkge ver in dienst zijn. Magnusson heeft heimwee naar Zweden en z'n oude club Atvidaberg. Sko blar wil eigenlijk om dezelfde redenen geen nieuw contract meer als het huidige is afgelo pen. Het zouden fikse aderlatin gen betekenen voor de club, die dit seizoen opnieuw naar de na tionale titel lonkt en toch nog •nige hoop heeft op het bereiken pan de kwartfinales van het toernooi om Europa Cup I. Een achterstand van 2-1 tegen Ajax Is immers niet onoverkomelijk, Z al is de opgave wel extra moei- E lijk omdat Amsterdam de plaats is, waar het verschil dient te 5 worden weggewerkt. *l»cien Leduc, de trainer van .5 Olympique, is van mening, dat 2 i'n ploeg vooral staat of valt 2 met de vorm van Josip Skoblar, Z de Europese topscorer van het 2 vorig seizoen. Leduc: ,,Het zal S moeilijk zijn voor hem een op- Z volger te vinden. Heeft Skoblar 5 het op z'n heupen, dan is geen Z enkele tegenstander bii voor- ■j baat verzekerd van de overwin- [-{_■ ning, ook Ajax niet". jBrg overtuigend zei hij dat laat- ite niet en daar is ook alle re- :D2 den toe, want de 30-jar:ge Sko- blar bleef in de afgelopen I 2 maanden ver van z'n topvorm S verwijderd. De Joego-Slaaf wekt niet de indruk gebukt te gaan onder z'n teleurstellende presta ties. „Vandaag of morgen moet "het toch weer lukken", zegt hij, „Ik kan het per slot van reke ning niet in een paar maanden zijn verleerd". tok Skoblar gelooft nog in Olym pique's kansen Ajax te verras sen, al hebben de Amsterdam mers hem tijdens de eerste wedstrijd in Marseille overtuigd van hun kracht. „Het is een voortreffelijke, complete ploeg. Natuurlijk sterker dan Olympi que, maar in dit soort wedstrij den beslist de vorm van de dag Aan optimicme on'ireekt het niet bij twee van de „grote mannen" van Olympique Marseille, links trainer Leduc, rechts Josip Skoblar en Ajax afet, zit ie verrassing er altijd In. W t spelen het sterkst, wanneer we vanuit de defensie moeten counteren. Ik neem aan, dat we hiertoe de kans krijgen, omdat Ajax dit keer wel de aanvallende partij zal zijn". Het eerste kontakt tussen Skoblar en Olympique dateert van het seizoen 1966-'67. De Joegoslaaf speelde toen een half jaar voor de club van president Leclerc omdat Hannover '96 hem toen nog niet mocht opstellen. De 35-voudige international ver wierf zich in dat halve jaar een en als we die toevallig hebben enorme populariteit in de Zuid. Franse havenstad en toen Han nover hem in 1969 te koop aan bood, aarzelde Marcel Leclerc niet een diepe greep in de club kas te doen teneinde gehoor te geven aan de smeekbede van de supporters van Olympique. Skoblar: ,,Ik heb er geen spijt weer naar l'Om te zijn ge- Josip Skoblar gaan. De verdiensten zijn uitste kend, de club is goed georgani seerd en m'n vrouw en kinderen (2 dochters, Dubravka (8) en Sandra (3) - red.) hebben het ook goed naar de zin in Frank rijk. Toch ga ik terug naar Joe- go-Slavië als m'n contract in 1973 teneinde is. In het Franse voetbal zou ik ook als 32-jarige nog wel aan de top kunnen mee draaien, maar m'n toekomst moet ik toch opbouwen in Joe- go-Slavië. En m'n kinderen zul len daar ook wel een keer naar school moeien". er zelf ook van overtuigd dat de Franse eredivi sie niet is te vergelijken met het tópvoetbal in landen als bij voorbeeld Engeland, West-Duits- land en Nederland. Daarom overschat hij z'n prestaties van het vorige seizoen 44 doel punten in 38 wedstrijden ook niet. „Maar", voegt hij er on middellijk aan toe, „Je oet ze er toch wel even inschoppen en dat heb ik ook in Duitsland en Joego-Slavië altijd wel gekund". Populariteit j i 1 in Hzij Ihoven Het is drie en een half jaar geleden dat Kurt Linder PSV uit het slob haalde. Drie trainers waren hem in een seizoen voorgegaan: Nicoüc, blokland en Appel. Zij hadden allen gefaald. Linder echter „schaffte es". De Duitser, die over de nodige hardheid beschikte, redde PSV op de valreep van degradatie en vanaf die tijd klom de formatie naar de top van de Nederlandse ranglijst, "liljoenen werden er van de kant van Philips ingepompt. Miljoenen om de absolute top te bereiken PSV heeft er echter slechts tegen aangeleund, even aan die top te mo gen ruiken. et doel werd echter nooit bereikt. ie en een half jaar na Linders Eomst is PSV weer in elkaar jestort. De hardheid, die nodig de spleet naar de top te 'erbruggen, heeft ook Kurt .inder de sterrenformatie niet tunnen geven. Zei Linder vorig zou datzelfde in de achterhoede moeten presteren. Maar Linder heeft zich verrekend. Fysieke hardheid is heel wat anders dan mentale hardheid en bovendien is niet iedereen ontvankelijk voor de eigenschappen van een ander. Van lafaards maak je Twee heren een helden' Hij weet het gis toch maar gebleven. Twee Zaterdag, lar tekende hij bij. Nog geen alf jaar later kwam hem dat uur te staan. „Linder, ha, ha, a", wordt er geroepen. Hij kan een helden maken. Hoekema 'erd er bij gehaald. Hij zou de odige hardheid in de voorhoede loeten brengen. Jos Dijkstra (ADVERTENTIE) tegen 1 tegen DEN BOSCH cup International 11 dag, 5 november 20.30u. n| Bangsprljzen f 3,25 6,25 Voorverkoop 3?3sa "HOKY" Den Haag en frBMpreekburo Haagse Courant lertentie aangeboden door: JSSEN-LEIDEN Voor koel- en vriestechniek. zelf niet meer. het echec op ei gen terrein tegen Excelsior, gaf hij ronduit toe. „Het wordt tijd dat het bestuur zich met de spe lers gaat bemoeien", was zijn enige oplossing. In die wanhopi ge uitspraak schuilt mogelijk een oplossing, in elk geval de kern van de problematiek waar mee Kurt Linder is geconfron teerd. Skoblar geniet van zijn populari teit. Als Olympique ergens komt, is hij altijd de man over wie de kranten schrijven. In de plaatselijke dagbladen in Mar seille ziet men altijd kans iets te schrijven over de voetballer, die het in hem geïnvesteerde geld dubbel en dwars beeft waargemaakt. Toch zou hij liever in een vooruit geschoven positie op het mid denveld spelen dan als voorste spits. „Omdat", licht Skoblar toe, ,,men mij nu alleen maar ziet als een man, die doelpunten kan maken. In Joego-Slavië was dat anders. Daar maakte ik ze ook wel, maar stond ik vooral bekend als een speler die het spel maakte. En zo'n erkenning geeft een echte voetballer nu eenmaal meer voldoening dan een reputatie .uitsluitend een goaltjesdief te zijn. Toen ik bij OFK Belgrado weg ging, had ik in Joego-Slavië en ook daarbuiten een grote naam. Paja Samardzic en ik waren ve detten. Ik ben uitsluitend weg gegaan om in het buitenland j geld te verdienen, want voor mij blijft Joego-Slavië altijd het i meest ideale land om in te le ven. Als de omstandigheden in 1966 zo waren geweest als ze nu zijn, zou ik Belgrado nooit heb ben verlaten, maar het is onder I andere door mijn vertrek geko- j men, dat in Joego-Slavië de voet- I ballers aanzienlijk meer zijn gaan verdienen. Ik was name- lijk niet een in eigen land afge schreven speler toen ik naar het buitenland ging. En dat waren de meeste anderen wel". Nationale elftal Dat Skoblar geen grootspreker is bewijst de uitnodiging, welke de Joegoslavische bondscoach Fu- jadin Boskov hem onlangs zond om weer in het nationale elftal te komen spelen. Skoblar: „Ik zou het graag doen. Het Joegoslavische elftal be schouw ik als een erezaak. Ik zou wel geld willen meebrengen I om erin te spelen, maar ik moet ook aan Olympique den ken. Dat is per slot van reke ning mijn werkgever en omdat we per jaar nogal veel wedstrij den moeten spelen, lijkt het me een beetje teveel van het goede I als ik me ook nog eens beschik baar zou stellen voor een natio nale ploeg". TON VAN DALEN WOLVERHAMPTON „Vroeger had ik een dure sportwagen met mijn naam in grote let ters erop zoals de Engel se voetballers wel meer hebben. En nu rijd ik in een oude bus. Vroeger had ik een flat van een ton. En nu leef ik in een saneringswoning. Vroe ger verdiende ik een sa laris van 2500 gulden per week. Nu heb ik een in komen van niet meer dan 80 gulden". Peter Knowles, de Britse Jehova-getuige, die voor 1969 bij de Wolves vanavond tegenstander van FC Den Haag tot een wereldster uitgroei de, durft overi zijn om- Joop Korevaar Meld aan zijn uitstapje naar d hampton een boete van vijfentwintig gulden van FC Den Haag kwam te laat terug. praten met een bravoure en blijmoedigheid waar van je versteld staat. Met het blauwe boekje over deze religie, die hij dagelijks huis aan huis verkondigt, rtog in de hand, lacht de 26-jarige prediker alle verbazing van anderen weg. „Waarom kijkt u van dit alles nou zo op. Ik voel me gelukkiger dan ooit. Is het dat niet waard?". Peter Knowles; 26 jaar en in 1968 nog een van Ramsey's oogappels voor de wereld kampioenschappen in Mexi co, die echter afviel omdat hij in Portiigal weigerde te groeten voor de Engelse de verbeelding spreken. Zij bezoeken bijvoorbeeld dure dancings en bars. Je bent dan een idool. En dat is het punt waar alles om draait. Toen het publiek in mijn af- scheidswedstrijd tegen Not tingham Forest Peter, Peter begon te roepen, werd je er eerlijk ziek van. Eenzelfde gevoel ongeveer als toen Ik AI is had gedronken en ik bijna een man omver reed. Toen besloot de politie ook z'n ogen toe te doen, toen ze wisten wie ik was. Dat soort voorrechten verwerp ik. Daarom wil ik momenteel ook liever niet meer in de publiciteit komen". mer" hangen demonstratief vijf caps als tastbare herin nering aan zijn tijd die ook voor hem onvergetelijk is. „Toch heb ik na mijn af scheid van de voetbalsport nooit spijt van deze beslis sing gehad. Het was gewoon fout wat ik deed". 17Vergeten wordt Peter Knowles vlag. verfoajt weelde als een ins EngelamJ onder geen beding. Hij werkt er in- onverdiende verworvenheid, Thuis, in iijn saneringswo- nings, die overigens contrast rijk maar sfeervol is inge richt, gaat hij op dit thema dieper in en zegt: „Wat stelt mijn offer eigenlijk voor. Fi nancieel misschien wel, maar voor de rest toch niet. Andere consessies zijn in mijn gedachten veel belang rijker." De enige met begrip daarvoor was Joop Korevaar, zijn Ne derlandse evenknie, die gis teren ook aanwezig was. „Hij praat zoals ik denk. Wat Is geld eigenlijk en wat betekent de rest er omheen. Daarom heb. ik ook het ge voel dat er een tijd voor mij komt waarop ik wil stoppen, dat kan kort, maar ook lang duren. Dat weet ik nog niet", aldus Joop Korevaar. Persoonlijk Joop Korevaar speelt echter nog. Een andere Britse Jeho va-getuige Peter Gambling van Arsenal ook. Waarom Peter Knowles dan niet?Om- dat niemand bij de Jehova's je ergens toe verplicht, ligt het antwoord op deze vraag volkomen in het persoonlijke vlak. Daarom stelde Peter Knowles op een gegeven mo ment ook: „Ik redeneer zo: voetballers zijn mini-Holly- wood stars. Zij veroorloven zich dingen die anderen tot Door een soort Salomonsoor- deel heeft trainer Jezek de vooravond van de UEFA- cupwedstrijd tegen de Wol ves een verandering In het elftal van FC Den Haag gebracht. Hij stelde de jonge Aad Kila op ten koste Sjaak Roggeveen. Zijn ver klaring was: „De laatste we ken is gebleken dat onze aanval niet beweeglijk ge noeg is. Door Kila hoop ik dat op te lossen". De 18-jarige Kila, de laatste weken sukkelend met een kuitbeenblessure, stapte gis teren zo trots als een pauw door het Mounthotel. „Ik had er al een dag zo'n voorge voel van. De heer Jezek haJ al zoiets laten doorscheme ren". Voor Sjaak Roggeveen was deze beslissing een ont goocheling, maar door een lang gesprek is hem duidelijk geworden. Hij hoopt door deze wijziging het gevoel voor een verloren zaak te vechten uit de we reld te hebben geholpen. „Ik dacht dat ik daarin ben ge slaagd. Tóen ik de spelers vroeg wie zich bij voorbaat gewonnen gaf, was dat er maar een....". wel van alle kanten al- in gedaan om hem op andere gedachten te bren gen. Manager MacGarry bood Peter Knowles zelfs het vorig jaar nog een bedrag van 85.000 gulden als hij weer wilde beginnen en een Engelse uitgever schreef zelfs een cheque van vier ton als hij maar hetzelfde wilde doen en de publicatierechten daarvan verkocht. De stand vastige Jehova-pionier (een prediker met meer dan hon derd werkuren in een maand) ging er niet op in. Voetballen betekende niets meer voor hem. Peter Know les: „Mijn huis ligt vlak bij het stadion van de Wolves. En aangezien ik aan de hoofd weg woon, komen bijna alle toeschouwers er langs. Als de Wolves dan ook slecht gespeeld hebben, bonken er honderden op mijn deur, maar ik merk er niet eens meer wat van". Verleden tijd Ook een bezoek aan een wed strijd van Wolverhampton is al lang verleden tijd. „Een heel enkele keer zie ik Tot tenham spelen omdat mijn broer Cyril daarin meedoet. Maar de Wolves...nee". Even na dit gesprek legde een blijmoedige Peter Knowles in de Winchester Road zijn huis aan huis bezoek weer af en moest Joop Korevaar in het schilderachtige Mount hotel boeten voor zijn nieuwsgierigheid. Een uurtje sight seeing in Wolverhamp ton was een paar minuten uitgelopen en dat kwam hem op een boete van 25 te staan. Hij kwam daar nau welijks van onder de in druk HANS DE BRUVN hamert op hardheid, straft en beloont naar gelang de presta ties. De spelers worden van de zijde van hun werkgever in de watten gelegd. Een speler van PSV ontbreekt het aan niets. De wensen worden - zodra ze slechts kikken - A la minute vervuld. Bij PSV kan men te recht spreken van een optimale sociale begeleiding, prestatie of geen prestatie. En dat is een lijn die volkomen indruist tegen de methodiek van Linder en hem in feite het werken onmo gelijk maakt. Er is bij de spe lers van PSV nauwelijks een struggle for life. Hun bedje is, in verhouding met de meeste prof spelers, met fluweel gespreid en daarom missen lij de mentale p,™°' |s kracht om te vechten. Dat de spelers van PSV mentaal niet erg sterk zijn, wordt door hen zelf erkend. Doel Men kan zich afvragen hoe het voor Linder in de afgelopen pe riode toch mogelijk was met zijn ploeg op te klimmen. Dat is vrij simpel. Bij zijn komst was bet doel de dreigende degrada tie - een complete elke speler van het team - te voorkomen. Een doel dus naar men zich richt. Later was er de top van de ranglijst. Een doel waarop men zich mentaal instelde. Maar PSV heeft die top reeds enkele malen vergeefs proberen te beklimmen en elke mislukking heeft het zelfver trouwen ondermijnd. Na de reis naar Indonesië, vlak nieuwe seizoen, moet de klap van de nederlaag tegen MW de eerste wedstrijd d-' spelers het inzicht hebben gegeven dat ze voor de derde maal geefse greep naar de macht zouden doen. Daarmee viel het doel weg. realist als hij erkent: „We zullen helemaal op nieuw moeten beginnen. We zul len ons bewust moeten worden dat we elke wedstrijd met 00 beginnen en moeten proberen dat zo te houden. We zullen er vaak blij mee moeten zijn..." de erkenning van een man, die weet dat het miljoenensym bool slechts statistisch is ge weest maar nooit werkelijkheid. JO SIMONS. Het BELGRADO Vla kvoor de beslissende strijd in het Marakanastadion in Bel grado tegen Rode Ster loopt trainer Elek Schwartz nerveus rond tus sen zijn spelers in hotel Jugoslavia. Schwartz is al lerminst gerust op de uit slag. „Sparta is een ploeg van uitschie ters, 'n wisselvallige ploeg. Dat komt waarschijnlijk omdat we geen echte topspelers in ons elf tal hebben, geen man die de za ken kan organiseren. We missen spelers van het kaliber Keizer en Cruyff, die Ajax kunnen ma ke. Ik kan ze van alles vertel len voor de wedstrijd, maar het spelverloop kan vragen om ver andering van tactiek. Dan heb je een organisator nodig". niet uit wat Ik verwacht had. Er is ook gebleken dat enige spelers het trainingsschema niet helemaal kunnen volgen. Dot ligt boven hun kunnen. Dan moet je de knop terugdraaien. Wat dat betreft zit Sparta nu wel aan de top van zijn moge lijkheden". Veel praten Sparta nog geen topclub is op het niveau van Fcijenoord en Ajax. Frappant vind ik - beeld dat ik-voor mijn u>i veel te veel met de jongens moet praten voor de we Istrij'fi Ze voelen zich onzeker. Je moet beslist een half uur praten voor de wedstrijd, anders is het niet goed. Steeds dezelfde dingen zeggen. Dat kom je bij die ech te grote topclubs niet tegen". Ster. iel ft hebbe ,We hebben enige knappe voet ballers als Klijnjan, Kristensen „Er zijn verschillende dingen Schwartz heeft zijn team inge- en Kowalik, maar toch komt er waaraan je kunt merken dat prent dat Sparta nog kansen u.iar voldoende beselfen en kunnen opbrengen, d n de ik het wel zitten voor Sparta. Nogmaals, het is een ploeg van uitschieters. Laten we hopen dat het weer zo'n gewel dige uitschieter wordt". TON KOOMEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11