fonge, Veertienjarige Susie Butler beleefde een angstig avontuur GROOT AANTAL ONTSLAGEN IN WEGENBOUW ,T weede woningen' niet gewenst in Zuid-Holland epostgiro Tieners maakten kwart miljoen buit Aanklacht Kamerlid £eid6c6oman Breznjev tevreden naar huis terug DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT ■N HAAG (ANP) Nog voor 1972 zullen in de sector grond-, jater- en wegenbouw 7850 perknemers ontslagen zijn. Dit gisteren medegedeeld door de aad van grond-, water- en we genbouw van de Stichting raad bestuur bouwbedrijf, die in oktober een enquête heeft ge houden onder de ondernemers |n genoemde sector. Volgens de raad blijkt uit de enquête dat al in oktober een zodanige vermin dering van de orderportefeuille voelbaar was, dat aan een groot gantal onder de bouw-CAO val lende werknemers ontslag is aangezegd of op korte termijn ;al worden aangezegd. Gerekend de gemiddelde arbeidsbe- ïttlng in het derde kwartaal jngeveer 57.000) betreft dit 13,8 ;ent. In deze cijfers zijn de Bizoeninvloeden buiten beschou- ig gelaten. de reacties van bedrijven zou ovendien gebleken zijn. dat )te aantallen werknemers als- zullen worden ontslagen, als toevloed van nieuwe op- rachten zich niet op tenminste gelijk niveau als in voorgaande ren zal handhaven, ongewijzigd overheidsbeleid dit naar schatting nog eens [ijna 5 procent of 2500 ontsla- noodzakelijk maken, daar- i het totaal aantal ont slagen in deze sector op kunnen lopen tot 10.500. Naar de Raad verder mededeelt zullen in het noorden (Fries land, Groningen en Drente) naar verhouding de meeste ont slagen vallen, namelijk 22,5 pro cent en in het zuiden de minste (9 procent). De oorzaak van de terugloop van de order portefeuille moet naar het oor deel van de Raad gezocht wor den in het beleid van de rege ring. De beslissing van het ka binet, begin dit jaar, om 135 miljoen gulden van de uitgaven te blokkeren, heeft tot gevolg ge had dat de verschillende over heidsinstanties grote terughou dendheid betrachten bij het ver lenen van opdrachten tot het uitvoeren van werken. Dertien bij na-botsingen boven ons land DEN HAAG (ANP) In 1969 hebben zich in het luchtruim bo ven Nederland 12 bijna-botsln- gen tussen vliegtuigen vorge- daan en in 1970 dertien. Dit hebben staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Verkeer en Waterstaat en minister H. J. de Koster van Defensie geantwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid ir. P. A. M. Cornelis- sen (KVP). In het antwoord wordt voorts meegedeeld, dat er van de bijna- botsingen in 1969 drie gevallen en in 1970 zes betrekking had den op militaire en passagiers vliegtuigen (in 1969 alle drie met daadwerkelijk botsingsge vaar, in 1970 één met daadwer kelijk, twee met mogelijk en drie met geen botsingsgevaar.) De Nederlandse cijfers worden door de bewindslieden relatief gering genoemd. Zij steken zeer gunstig af tegen het buitenland. peer Moskou zegt 'uba steun toe ISKOU (R&utèr) De Sowjet- Jnie steunt Cuba in de strijd de socialistische verworven- len te versterken en tegen ivocaties door de krachten fan het imperialisme. De Rus- len veroordelen de imperlalisti- iche blokkade door de Verenig- |e Staten en de vijandige ac- Ses, die door de Verenigde Sta len worden aangemoedigd. Dit jtaat in een gemeenschappelijk fommuniqué dat gisteren is ge publiceerd na het bezoek van de ftussische premier Alexei Kosy- ein van Cuba. Met deze formu lering wil Moskou kennelijk de Cubanen duidelijk maken dat ze fich niet ongerust hoeven te Maken over het komende be- [oek van de Amerikaanse presi dent Nixon aan de Sowjet-Unie. er een nieuw Russisch hulppro gramma, waarover volgens wel ingelichte kringen in Havanna «yereenstemming zou zijn be reikt, wordt in het communiqué Met gesproken. Kosygin keerde tondag terug in de Sowjet-Unie )a een vierdaags bezoek aan Fietstocht van ruim 14.000 km door Australië PNEY (ANP) De 26-jarige lit Nderland afkomstige Nico jlaams heeft een 14.700 kilome ier fietstocht door Australië lydney beëindigd. De Blonde |ebaarde Nico verklaarde dat Ie reis, die zes maanden duur te, voor hem een koud kunstje tas geweest ondanks 1.800 lek- (e banden en andere ongemak- len. co, die zes jaar bij de Neder- andse koopvaardij was, heeft al lerder een grote fietstocht ge laakt. In Europa legde hij een .200 kilometer af. (Van een onzer verslaggevers) Holland - er nog wel moet ko- DEN HAAG „Een tweede wo ning is in Zuid-Holland nauwe lijks toelaatbaar zowel uit oog punt van volkshuisvesting als van planologie", zo is de ge dachte van het dagelijks be stuur (G.S.) van Zuid-Holland. Deze gedachte vertolkte giste ren de Gedeputeerde van Zuid- Holland, Ir. N. Buijsert, tijdens een persbijeenkomst ter gele genheid van de aanbieding van de ontwerp-begroting 1972. Dit jaar komt er nog een nota over een andere vorm van een tweede woning, namelijk de „caravan op campings" en „de incidentele caravan" her en der verspreid. Ook dergelijke cara vans hebben mog al eens het ka rakter van een tweede woning. Diverse andere onderwerpen kwa men tijdens de persbijeenkomst ter sprake: Provinciale weg nummer één (Duinweg): ook G.S. betwijfelen al enige tijd of deze weg - die verleden jaar in de ijskast is gezet door de Staten van Zuid- iberia grootste scheepvarende natie frJDEN (AP) De kleine 7estafrikaanse staat Liberia is og steeds 's werelds grootste cheepvarende natie, aldus beidt Lloyds register of ship- ing. Liberia, het land van een Tije vlag heeft 38.552.000 dwt eregistreerd. Daarop volgen apan en als derde komt root-Brittannië. an heeft 30.509.000 ton in de oeken, Groot-Brittannië .335.000, als vierde komt Noor egen met 21.720.000 ton, als ijfde de V.S. met 16.266.000 >n. Nederland is 12e met ,269.000 ton. bijn? de helft an alle Nederlandse gezinnen heeft al postgiro! „.lak makkelijk! KIEL (DPA) Een bende van zes naar schatting 16-jarige jon gelui heeft gisteren bij een bank overval in Kiel 240.000 gulden buitgemaakt. Een klant die de gemaskerde overvallers met een paraplu te lijf ging, werd neergeschoten en ernstig ge wond. De daders wisten met een kleine autobus te ontkomen. Het voertuig werd op enige hon derden meters van de bank leeg teruggevonden. De overvallers, onder wie zich ook een meisje zou bevinden, hielden met machinepistolen en revolvers de ongeveer 35 klan ten en twintig personeelsleden onder schot. Kort voor de over val was juist een grote geldzen ding gearriveerd. Toén een der klanten zich probeerde te ver zetten, schoot een van de rovers hem in een been waardoor een slagader- werd geraakt. Nadat zij een tas met geld had den gevuld, vluchtten de over vallers via een raam. Op de vensterbank lieten zij een blik ken doos achter, die naar hun zeggen een bom bevatte. Dit bleek echter niet waar te zijn. CPN bindt strijd tegen regering aan AMSTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van de CPN heeft een verklaring uitgegeven waarin o.m. stelt dt het met het oog op de strijd tegen de rege- ringspolitiek noodzakelijk is om de vakbeweging, het NVV mas saal te steunen. In de strijd tegen het kabinet- Biesheuvel zal het optreden van de arbeidersklasse van door slaggevende betekenis zijn. Haar machtigste wapen is haar georganiseerdheid, aldus het be stuur. Het is van mening dat de aaneensluiting in de actie van allen die stelling nemen tegen de aanvallen van de regering en de grote monopolies op de le vensbelangen van ons volk ver eist is. Het roept de leden van de CPN en de aanhangers van de partij op om daartoe alle krachten in te spannen. VORDEN (ANP) Het Tweede- Kamerlis J. H. de Jong te Vor- den heeft gisteren een straf klacht ingediend tegen zijn me- Kamerlid J. H. de Jong te Vor- Dessing, fractiemedewerker de heer Te Pas. De heer De Jong voelt zich in en goede naam aangetast door publikaties in het jongste num mer van het bulltin van de Ne derlandse mMiddenstandpartij, waartoe de heren Te Pas Dessing behoren. Volgens de heer de Jong wordt daat in staat, dat hij zich de 8.000,- welke door de patij stort werd alswaarborgsom voor de Tweede Kamerverkiezingen zou hebben toegeëigend. Na de verkiezingen, aldus de heer De Jong, is het bzdrag terugge stort op de rekening van het waarborgfonds van de Neder- lande Middenstandspartij. Pijpleiding Dow Chemical lek geslagen ROOSENDAAL (ANP) Bij graafwerkzaamheden in Roosen daal is gisteren een pijpleiding van Dow Chemical, waarin ethyleen naar Shell Pernis werd vervoerd, lekgeslagen. Door het lek is ongeveer acht ton ethyleen ontsnapt. Een hoeveel heid van ongeveer 70 tot 80 ton, die nog in de pijpleiding zit, wordt op het ogenblik door mid del van verbrandingsinstallaties verbrand. Aanvankelijk dacht men, dat ook de ernaast gelegen pijpleiding van Shell was beschadigd, waarin propyleen wordt ver voerd. Dit bleek niet het geval. De leiding is echter buiten be drijf gesteld tot na een grondige inspectie. Een angstig avontuur had gisteren de 14-jarige Susie Butler, dochter van een Amerikaanse zakenman in Manilla. Vijf rovers overvielen het huis van Butler, staken een gillend dienstmeisje dood en verwondden mevrouw Butler. In het nauw gebracht door de poli tie sloegen vier man op de vlucht. De vijfde, de gangster Sofronio Falconi, maakte zich meester van Susie Butler. Hij eiste een helikopter en een bedrag van 25.000 pesos (11.000 gulden), maar nam tenslotte genoegen met 10.000 pesos- Een verslaggever bemid delde voor een helikopter en iedereen moest machte loos toezien, hoe Susie door de man werd meegeno men. Op vijftig kilometer van Manilla werd zij on gedeerd vrijgelaten. Foto boven: Susie wordt door Falconi (in donker hemd) naar de helikopter ge bracht, waarin zich nog een gijzelaar bevindt. Rechts naast Susie de helikopterpiloot en een derde gijzelaar. Foto midden: Susie in de helikopter onder bewaking van Falconi. Foto beneden: het stoffelijk overschot van het vermoorde dienstmeisje wordt weggebracht. Wegenpatroon: Het gehele wegen patroon van Zuid-Holland zal nog eens bezien worden. G.S. twijfelen zelf nog wel eens aan de doelmatigheid van de geplan de wegen. Provinciehuis: Gedeputeerde Van Praag is van de noodzaak over tuigd van de bouw van een der de vleugel. Deze ruimte is nodig voor nieuw personeel. De Sta tenzaal is geen luxueus gedoe maap een eenvoudige zaal, die tegelijkertijd met de bouw „meegenomen" kan worden. Voortbestaan provincies: Gedepu teerde Mr. Engelman meent, dat over het voortbestaan van de provincies nog geen duide lijkheid bestaat. Zelf meent hij, dat provincies een blijvende taak hebben, maar sommige provincies kunnen beter samen gevoegd worden. Den Haag: Naar de mening van ir. Buijsert moet Den Haag blij vend regeringscentrum zijn. Enige onderdelen kunnen elders gehuisvest worden. Zowel Den Haag als Rotterdam heeft een metropolitaine functie. Woningbouw: Ook in Zuid-Holland stagneert de woningbouw door diverse oorzaken en met name in de Haagse agglomeratie. De provincie vindt het plan Oranje- plein met de renovatie van oude woningen een aanvaardbare op lossing voor het Schilderskwar tier. Maar Schilderswijkers moe ten ook een deel van de nieuwe woningen aan het Oranjeplein kunnen gaan bewonen. Energiecentrale: het gevaar voor een energiecentrale nabij Kaag is nagenoeg geweken. Bevolking in jaar 6,495 miljard VERENIGDE NATIES (AFP) - Als de wereldbevolking jaarlijks met twee procent groeit zullen er in het jaar 2000 6,495 miljard mensen op aarde zijn. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de VN-commissie voor de wereldbevolking. In 1970 telde de wereldbevolking 3,632 miljard mensen. De bevol kingsgroei in de ontwikkelings landen bedroeg tussen 1900 en 1950 slechts 0,9 procent, tegen 2,4 procent nu, aldus het rap port. Mislukt TYAT HET centraal loonoverleg tussen werkgevers en vakcent mislukte, is onaangenaam; maar een verrassing mag dit nauw^ heten. Gesterkt door cijfer van onafhankelijke economische topexperts den de werkgevers zich de laatste dagen op het standpunt st dat het matigingsaanbod van de drie grote vakcentrales niet r de betekenis had welke de heren Ter Heide, Mertens en Lansei verondersteld hebben. Keihard was dan ook maandag hun voorh- eindbod: de lonen in 1972 alleen omhoog in zoverre prijsstijging^ noodzakelijk maken. Voor de topleiders der vakcentrales die amper een jaar gel minister Roolvink met een banvloek troffen omdat hij contro afspraken van bedrijfssectoren in stand wilde houden is het chologisch onmogelijk dit werkgeversaanbod hun bonden te kopen. In schaaktermen vertaald: zij staan pat. Boersma's n TI/TOGELIJK gaat minister Boersma nu proberen het aanbod wa maken dat premier Biesheuvel eerverleden week in reserve 1 bemiddelen. Ook hij stuit dan onherroepelijk op het nadeel, da: voortekenen voor de vakbeweging ongunstig zijn. De ministe niet alleen bekwaam maar ook handig moeten bemiddelen om niet onmiddellijk aan een politiek conflict bloot te stellen. Ka. evenwel de rol van afwachtende blijven spelen? Voor de tv zei de heer Lanser te hopen dat onderhandelingen pe- drijfstak niet tot chaos zullen leiden. Maar dat Lanser's hoop i tiek is met vertrouwen, staat voor ons niet vast. Na de lauwe zc kan de winter sociaal-economisch wel eens erg heet worden. PPR gaat (voorlopig) door TN PLAATS VAN opheffen, proberen op een ingekrompen terrein meer kans op succes te opereren. Zo zou men de voornaamste i clusies van het partijcongres der PPR kunnen omschrijven. Voor een minderheid had dit congres een zelf-liquidatie mogen zijn daarna op te gaan bijvoorbeeld in de Partij van de Arbeid. Dat minderheid aan het kortste eind zou trekken, stond vast; de acl hoedegevechten waren dan ook niet meer dan een potje vriendsi l pel ijk schermen. Burgemeester J. Tonnaer zal niet als de la PPR-voorzitter de geschiedenis in gaan; zijn opvolger D. Co wacht mogelijk wel dit lot. Misschien is zijn voornaamste hoop. tegen die tijd de progressieve concentratie waarvoor de PPR opteerd heeft, radicaal van de grond gekomen zal zijn. Andere pari'; TVTIEMAND mag de PPR het recht ontzeggen om door te gaan; l Kamerzetels en weinig meer perspectief dan de hoop op een 1 onder gunstiger omstandigheden vormen evenwel geen indruk\ kend punt van uitgang. Maar een partij van gelijke sterkte, bij\ beeld het GPV, houdt eveneens de moed erin om dan maar ni< spreken van de één-mans-fracties waarmee onze volksvertegenw diging ook gezegend is. Voor ons staat wel vast, dat de PPR van Coppes een andere pari (vooral principieel) dan de PPR van Bogaers. Wanneer voorz. Coppes na zijn installatie meende de christelijke partijen te mo waarschuwen voor „institutionalisering" van de christelijke ii ratie, dan is zijn voornaamste argument misschien dat de oorsp. kelijke PPR op dit punt zelf in de verdrukking is gekomen. In plaats daarvan gaat de PPR zoals Coppes wil wellicht probc waar te maken, dat er een maatschappijvisie bestaat welke tu het liberalisme en staatsdirigisme in de rechtvaardige samenle-. realiseren kan. Ook op dit punt is de heer Coppes dan niet de i van nieuwe profetentaak in de maatschappijvisie der christen-dc craten is dit al enige tijd het essentiële punt, terwijl verschillt socialisten evenzeer menen dat het die kant uit moet. Wat wij ons nu afvragen is, hoe dit ideaal sterk uitgedragen kan v den, wanneer een groot deel van de taken welke de PPR op 1. ingekrompen werkterrein nadrukkelijk wil gaan behandelen, n„ zijdelings met Coppes' „derde weg" te maken heeft. Al is de opheffing van de PPR nu voorlopig van de baan, haar komst blijft mistig. Het beste werd deze toekomst getypeerd c' het partijlid dat de PPR het liefst in de rol van horzel zag optred anderen prikkelen en voorkomen dat ze indutten. Het eigenlijke i structieve werk blijft in die opvatting dan aan anderen voorbei den. Pleidooi op verkeerd moment A LS HET aan prof. ir. Heetman lag, zou het vak „verkeer" onr dellijk verplicht gesteld worden voor het hele voortgezet onderv Nu wordt wel op de lagere scholen iets hieraan gedaan, maar va 12 jaar tot het nemen van rijles leren verreweg de meeste jc mensen niet hoe ze zich in de moderne verkeerssamenleving heb, te gedragen. Ergens heeft prof. Heetman, voorzitter van Veilig Verkeer, gelijk h wel net als bij de eerbied voor milieu-hygiëne de totale soonsvorming belangrijker is dan het aanleren van een hoeveelh spelregels. Maar nu het hele voortgezet onderwijs zijn lessentabel flink ter schroeven moet, komt prof. Heetman met zijn pleidooi voor scho verkeersonderwijs wel op het verkeerde moment. Tenzij hij de o> heid zou kunnen overreden om ook hier van de nood een deugd maken. Zoals overtallige classici in sommige klassen geschiedenis i gen doceren en godsdienstleraren de paden van maatschappijvorm inslaan, zou het dreigende overschot aan leraren Frans en expres vakken ingezet kunnen worden voor verkeersonderwijs. De overh is bedreven in de kunst om het éne gat met het andere te stopr Overigens is het nog een vraag of voor verkeersinstructie voor de i geren tussen 12 en 18 de school het enige forum is; op de beeldl elke week een kwartier minder schieten en-lachen, zou Veilig keer ruimte voor op de jongeren ingestelde verkeersinstructie ge\ De taak van de scholen voor voortgezet onderwijs kan dan bepc blijven tot een stimulerende en misschien wel controlerende op J koop toe. MOSKOU (AFP/DPA) Leonid Brezjnev, de secretaris-generaal van de Sovjetrussische commu nistische partij, is gisteravond tevreden teruggekeerd van zijn bezoeken aan Frankrijk en Oost- Duitsland. In Oost-Berlljn, waar hij een dag langer bleef dan aanvankelijk de bedoeling was, verklaarde hij dat er bij zijn besprekingen met de Oostduitse leiders een volkomen gelijkheid van opvattingen was gebleken. Het resultaat van zijn eedere overleg in Parijs noemde hij po sitief. Brezjnev zei dat de Sovjet-Unie, de DDR en de overige staten van het oostelijke blok de rea listische stappen van de rege ring van de bondsrepubliek op hun juiste waarde schatten en bereid zijn daaraan tegemoet te komen. Maar zo voegde hij hieraan toe, wij zijn voorstan ders van een duidelijke en on dubbelzinnige politiek. Hij voor zag nog een ernstige politieke strijd, omdat vele vraagstukken van een regeling op lange ter mijn in het hart van Europa nog niet zijn opgelost. Sprekend over de hernieuwde ac tiviteit van- de realistische krachten, gaf de Russische par tijleider als zijn mening te ken nen. dat de mogelijkheid van een Europese conferentie over veiligheidsvraagstukken concre te vormen begint aan te nemen. Voorts achtte hij het mogelijk dat in een niet te verre toe komst onderhandelingen worden begonnen over een verminde ring van de stijdkrachten en de bewapening in Europa. Verziekte Rijn bedreigt drinkwater DEN HAAG (ANP) De vijf Zwitserse, Westdultse en Ned. landse waterleidingbedrijven hun water aan de Rijn onttn ken, hebben de raad van Eu: pa gevraagd het stroomgeb van de Rijn tot saneringsgeb.c te verklaren. De raad zou daartoe een uitvr rend orgaan in het leven m ten roepen waarin alle reeds 1 staande commissies sam gaan en dat over concrete v<>. machten zou moeten beschikki om terstond te kunnen ingrijp: in de verdere verontreinigi van de Rijn. De waterleidingbedrijven die s men verantwoordelijk zijn vi de drinkwatervoorziening van miljoen mensen, stuurden hi brief aan de raad van Euro aan het einde van hun congi dat de afgelopen week in Ro terdam is gehouden. In de brief wordt gewezen op c' ernstige verontreiniging ir olie, kwik, phenolcn, detergi ten, biociden, fosfaten, lo: koper, zink cn talrijke andu uit rst schadelijke stoffen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9