VIJF JAAR CEL VOOR DEKEN JOHANNESBURG Geinig happig Waver heeft volging te ver vrezen iautomobilist >p tram of bus yonge-jongetp H ARTEVELT i0,,ge g Vandaag begint het nieuwe Wereldspaarjaar. Sparen altijd verstandig en... handig KLM omzeilt onrust op vliegveld Londen Onderwijsminister praat niet alleen met leraren Linder gaat niet weg Opzij, opzij 't schooltje komt voorb Gertrud voi le Fort overleden Europa-2 vrijdag gelanceerd Proces tegen Angela Davis uitgesteld Uw Mening DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT iijke KAAPSTAD De Anglicaanse deken van Johannesburg Gonville Ffrench Beytagh is door het gerechtshof van Pre toria veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan drie vergrijpen tegen de wet op het terrorisme. Hangende het beroep dat hij aangetekend heeft is hij, op borgsom van vijftigduizend gulden vrijge laten. gingen te geloven, dat de deken uit overtuiging had gehandeld en legde daarom de minimum- straf op Onmiddellijk nadat de rechter hem schuldig had 1 kiaard, sprong een vriend de deken eén presbyteriaanse dominee, op en riep ook schul dig te willen worden bevonden. Hij werd uit de zaal verwij derd en zal moeten terechtstaan wegens belediging van het hof. De voornaamste beschuldiging tegen de deken ingebracht was: aanzetten tot opstand. Toen de ken Gonville Ffrench Beytagh de rechtszaal verliet, gaven hon derden blanken en negers hem een luidruchtige ovatie onder het zingen van „Onward Chris tian Soldiers". (ADVERTENTIE) Wereldspaardag hebben we achter de rug, maar daaraan nebben we echt niet genoeg. Sparen is gewoon 'n kwestie van het hele jaar door regelmatig wat opzij leggen. Het moet een soort gewoonte worden waar je verder niet bij stilstaat. En zo ongemerkt kweek je dan 'n appeltje voor de dorst. Wat u moet doen is even een briefkaartje sturen aan Wereldspaardag, antwoordnummer 51 in Den Haag. Publlkatio van het Ministerie van Sociale Zaken. "Ondanks hogere autobelasting parlementaire redac tie) 'EN HAAG Door de hogere belastingen op de auto zal vol gens 54 pet. van de bevolking Resw niet méér gebruik worden ge- onj maakt van het openbaar ver- vaki, voer; 40 pet. denkt van wel. de automobilisten denkt 34 is pet. dat tram, trein en bus meer gebruikt zullen gaan wor den. Maar op de vraag of zij zelf hun auto zullen laten staan om met het openbaar vervoer te gaan, antwoordt slechts vijf procent van deze 34 pet. „ja". )it is gebleken bij een opinie-on derzoek onder 1200 Nederlan- jders van boven de 15 in de tweede helft van oktober door in opdracht van de Stichting Weg (wegenbouwers, benzine-, maatschappijen, autofabrikan ten, ANWB). In de representa- dus, concludeert de Stichting Weg, dat anderen dan zijzelf wel zullen overstappen op het openbaar vervoer. De bereid heid om zelf de auto te laten staan, is erg klein. En met deze bereidheid staat of valt de voor gestelde regerin§spolitiek, aldus de Stichting Weg. Uit een ander onderzoek bleek, dat de lagere inkomensgroepen niet méér met het openbaar vervoeb naar hun werk gaan dan hogere inkomensgroepen. Van de middengroepen is dat 9 pet., van de lagere groep 7 pet., van de hogere groep 4 pet. De hogere groep gaat vooral met de eigen auto, de lagere vooral met fiets, brommer, ophaalbus of meerijdend met een ander. In totaal gaat 36 pet. met de ei gen auto en 8 pet. met het open baar vervoer naar zijn werk. Van onze correspondentqc Londen Arbeidsonrust op het Londense vliegveld Heathrow is er gisteren de oorzaak van ge weest, dat de Britse luchtvaart maatschappij BEA alle vluchten naar en van het vliegveld staak te en de KLM een kleiner type vliegtuig inzette om passagiers te vervoeren, die anders ge strand zouden zijn. Het Britse grondpersoneel raakte slaags met de politie bij protes ten tegen een besluit van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia, de particuliere maat schappij General Aviation Servi ce in te schakelen bij het laden en lossen van de vliegtuigen. De laders en lossers van de lucht haven vrezen dat hun werkgele genheid daardoor in gevaar komt. De KLM ving de r lijkheden tijdig op door inpl van een DC-8 een DC-9 op delijn naar Londen in te zetten. Voor dit type is geen grondhulp ver eist. Passagiers voor Rotterdam en Amsterdam kregen wel flin ke vertragingen, ondanks het feit dat enkele mannelijke pas- saiers zelf voor het in-of uitla den van de koffers zorgden. Omdat te bemoeilijken had Brits personeel daar de labels afgescheurd. Sommige koffers waren gisteravod daardoor zoek. China afwezijr op congres in Albanië WENEN (Reuter) Het zesde congres van de Albanese com munistische partij zal het, zeer verrassend, moeten stellen -zon der een delegatie van grote en verre vriend China. Op de gas tenlijst van Tirana die gisteren bij de opening van het congres werd voorgelezen ontbraken de vertegenwoordigers van Peking, niet echter die van Noord-Viet- nam en het Zuidvietnamese Be vrijdingsfront, van welke zijden enige reserve is betoond ten aanzien van Pekings uitnodiging aan president Nixon. tieve steekproef was 45 pet. Het argument dat vooral de Iage- automobilist", dat wil zeggen re inkomensklassen zijn aange- dat zij opgaven zelf over een wezen op tram, trein en bus ,auto te beschikken. gaat dus niet zo best op, aldus i meeste automobilisten denken de Stichting Weg. Maatregelen tegen stank Roode Vaart BREDA Het waterschap West- Brabant heeft gisteren de nodi ge kredieten verstrekt voor het nemen van noodmaatregelen te gen de stankhinder in de Roode Vaart en voor het aanschaffen van bestrijdingsmiddelen tegen olieverontreiniging. Het waterschap besloot tevens een krediet beschikbaar te stel len voor de tweede fase van de bouw veen zuiveringsinstallatie te Rijen. Zoals bekend okmen de noodmaatregelen met betrek king tot de roode vaart er op neer wordt geprobeerd door het inpompen van water uit het Hol lands Diep het stinkende rivier water te verversen. Paspoort voor statenloze Molukkers DEN HAAG Binnenkort zal mi nister Engels (CRM) bij de Tweede Kamer het wetsontwerp indienen om statenloze Moluk kers die in Nederland wonen, een speciaal paspoort te geven. De minister schrijft dit in ant woord op Kamervragen over de rellen in Roermond. Het speciale paspoort geeft de Molukkers een aantal rechten van het Nederlanderschap. Ze kunnen gebruik maken van ar beidsbemiddeling, erop naar het buitenland reizen, ook naar lan den waarvoor een visum is ver eist, enz. Alleen het kiesrecht en de dienstplicht vallen niet onder deze faciliteiten. Het wetsontwerp is in het voorjaar aangekondigd door de toenmali ge minister Klompé. De Anglicaanse deken van Johan nesburg, Gonville French Bey tagh, die gisteren door het ge rechtshof in Pretoria tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens steun aan anti-apartheids organisaties in Zuid-Afrika. In afwachting van een eventueel hoger beroep is hij op een borg som van 50.000 gulden vrijgela ten. DORDRECHT Minister Van Organisaties van leraren en Veen (onderwijs) laat zich niet ringeloren door de lerarenorga nisaties, waarmee hij in de clinch ligt over de verkorting van de schoolweek van 32 naar 30 lesuren. Hij heeft de organi saties er nog eens op gewezen, dat hij in het onderwijsoverleg niet alleen met de leraren te schoolbesturen overleggen sinds enkele jaren regelmatig met top ambtenaren van het onderwys- ministerie in Lochem over nieu we maatregelen en ontwikkelin gen. Van Veen heeft ideeën om dit onderwijsoverleg verder te bouwen en te reglementeren tot een soort onderwijsparlement. maken wil hebben, maar ook De organisaties van docenten - met de ouders, studerenden organisaties van schoolbesturen. Minister Van Veen opende van middag het nieuwe gebouw van de Raad van leraren in Dor drecht. De raad is het samen werkingsverband van alle lera renorganisaties bij VWO en HAVO. schoolleiders en die van school besturen zijn thans de enige overlegpartners in Lochem. In de nieuwe situatie zouden zij dus gezelschap krijgen van an- 'dere takken in de „buiten wacht", ouders en leerlingen. In september 13.407 woningen gereed DEN HAAG (ANP) In de maand september van dit jaar zijn 13.407 woningen gereed ge komen tegen 9.821 in dezelfde maand van het vorig jaar. Dit blijkt uit de definitieve gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens deze gegevens werd in september te vens begonnen met de bouw van 14.351 woningen tegen 12.956 in september 1970. Gerekend over de eerste 9 maan den van dit jaar bedroeg het aantal begonnen woningen 103.701 (tegen 96.279 in de eer ste 9 maanden van het vorig jaar) en het aantal voltooide woningen 92.822 (80.388). In de periode oktober 1970 - septem ber 1971 werden 134.724 wonin gen in aanbouw genomen en 129.718 voltooid. Van onze sporetredactie Eindhoven Na de blamerende nederlaag tegen Excelsior ne men de geruchten over het aan staande vertrek van Kurt Lin der toe. De ontevreden aanhang van PSV eiste tijdens de wed strijd tegen Excelsior al het hoofd van Linder, maar het be stuur van de Eindhovense eredi visieclub zegt nog het volledig vertrouwen in de Duitse oefen- meester te hebben. Ben van Gelder: „Het Is reinste duimzui- gerij. Er is geen enkele reden om aan een andere trainer te denken". Als opvolgers van Kurt Linder waren genoemd de namen van Evert Theunlssen (FSC), Barry Hughes (Go Ahead) en zelfs Rinus Michels, die bij Barcelona een evenmin glansrijke tijd doormaakt. VLISSINGEN Terwijl de kir ren slapen verdwijnt hun scl vn zijn plaats. Dat gebeurt Oost Souburg, waar vann; een aanvang is emaakt met verhuizing van de comp nood-kleuterschool. Bewoi van de tussenliggende str.r. hebben van gemeentewege I verzoek gekregen hun au niet voor un woinigen te pai ren. Er is een tijdelijk park. verbod ingesteld oner het r to: „Opzij, opzij, opzij, 1 schooltje komt voorbij". MüNCHEN (D.P.A.) Duitse schrijfster Gertrud Ie Fort is gisteren, 95 jaar c in het Beierse Oberstdorf o leden, waar zij sinds het ei van de tweede wereldooi leefde. Gertrud von le Fort, die op lat leeftijd katholiek is geworc stamde uit een familie van I genoten van Italiaanse en Fi se afkomst. Zij werd in Min (Westfalen) geboren als doel van een Pruisisch officier studeerde in Berlijn, Marb en Heidelberg theologie. In haar veelal mystieke w heeft ertrud von le Fort eenzaamheid en angst van moderne mens van een di religiositeit uit vorm gege\ Belangrijke werken van h zijn „Das Schweisstuch der onika" (1928, „Der Papst dem Ghetto" (1930), „Die L- te am Schafott" (1931) en „1 ewige Frau" (1934). KOUROU (ANP) Van de Euro- pese ruimtevaartbasis, die ge- i vestigd is in het Franse ruimte- I vaartcentrum Kourou (Frans Guyana), wordt vrijdag een Eu-j ropese raket, de Europa-2 ge- I lanceerd, zo heeft de ELDO meegedeeld. Het voornaamste dote van deze .proefloncering is het nagaan of alle instrumenten goed werken en moet de raket zich gedrgagt in de parkeerbaan en in de ho gere baan waarin zij daarna ge bracht wordt. De raket moet een kunstmaan (Eldo-4) van 360 kilo omhoog brengen, die gegevens omtrent de baan en de omgeving moet leveren. chauffeur van deze vrachtwagen onderging de wonderlijke sensatie te gaan vliegen, toen hij in Sydney, Australië, een heuvel opreed. Zijn ook al vluchtige lading ging aan het schuiven, waarna zijn stuurcabine het luchtruim koos. De schade beperkte zich in hoofdzaak tot het wegdek. DEN HAAG (A.N.P.) De Ame rikaanse deserteur Ralph Waver heeft gisteren in beroep tegen eerdere afwijzende beschikkin gen van de regering voor de Raad van State betoogd, dat hij als politiek vluchteling in ons land moet worden toegelaten. Namens hem zei de Amster damse advocaat mr W.J. van Bennekom, dat Waver voor asiel in aanmerking komt, om dat hij deserteerde uit politieke motieven en op grond daarvan in de Verenigde Staten „vervol ging te vrezen heeft op grond van zijn politieke overtuiging". Mr. Winters overleden DELFT (ANP) In Delft is op 25-jarige leeftijd overleden mr. J. Winters, staatsraad in buiten gewone dienst. Hij was tevens plaatsvervangend secretaris van de Raad van State, alsmede hoofd van de juridische stafaf deling. De begrafenis is bepaald op 4 no vember, 's middags om 15.30 uur, op de algemene begraaf plaats Jaffa te Delft. Tevoren zal in de Immanuelkerk in Delft een rouwdienst worden gehou- De Staat, vertegenwoordigd door mr E. Droogleever Fortuyn, bracht daar tegen in, dat Waver op het moment dat hij deser teerde, nog geen vervolging om zijn politieke overtuiging te vre zen had. Wavers motieven om te deserteren waren volgens mr Droogleever Fortuyn niet meer" dan een gevoel van onbehagen over het Amerikaanse regiem. Waver had volgens hem zijn kritiek ook in eigen land kunnen spuien en hoefde daarom niet te vluchten. „Er is geen sprake van dat hij werd lastig gevallen om zijn politieke overtuiging, aldus de landsadvocaat. Pas toen hij was gedeserteerd, kre gen de Amerikaanse autoritei ten aanleiding om tot strafver volging over te gaan", aldus mr Droogleever Fortuyn. Mr. Van Bennekom, die in zijn pleidooi kritiek had op het Ne derlandse vluchtelingenbeleid, noemde een aantal voorbeelden van militaire rechtsspraak in Amerika, waaruit volgens hem bleek dat Waver inderdaad kan verwachten, alleen om zijn poli tieke instelling zwaarder, „of zelfs onmenselijk hard" te wor den bestraft. De Raad van State zal over deze zaak een advies opstellen, waar na de koningin onder verant woordelijkheid van de betrokken definitieve beslis sing moet nemen. Ar. Droglever Fortuyn merkte nog op, dat de minister van Justitie heeft besloten Waver niet over te leveren als hem asiel als politiek vluchteling wordt verleend. WASHINGTON (DPA) - Het pro ces tegen de neger-activiste An gela Davis, dat gisteren in San Rafael zou beginnen, is opnieuw uitgesteld. Haar advocaten ver zochten maandag persoonlijke documenten van hun cliënt niet als bewijsmateriaal te gebrui ken. Angela Davis wordt beschuldigd van het verschaffen van wapens die zijn gebruikt voor de overval op het gerechtsgebouw van San Rafael op 7 augustus vorig jaar. Tijdens deze mislukte bevrij dingspoging werden de 17-jarige Jonathan Jackson, rechter Ha rold Haley, beklaagde McCIaine en getuige Christmas gedood. Een overzicht van de ravage een bomaanslag aanrichtte i een kantorencomplex in het cc trum van Belfast. Twee mann kwamen met een bom met bro dende lont binnen en riepen d de helse machine na vier min ten zou ontploffen. In paniek rc de het kantoorpersoneel naar bi ten. Toen de bom ontplofte raa. ten zes personen gewond. N.V.S.H. Mevrouw N. v. S. te H. heeft h toto-formulier helemaal goed i gevuld. Zij is de enige. Buiti haar zelf van vreugde toont z haar man het geluk-brengenc briefje. Hij is ecther anders i gesteld; laat zich niet door c kruistekens van de wijs bre gen; verscheurt het formuli en werpt de snippers in t brandende haard. Hysterisi schreeuwt zij hem toe: „Ben j krankzinnig geworden? Je ve nietigt mijn hele vermogen mijn toekomst!!" Doch hij r< pliceert ijzig kalm: „Hoe ko; jij daar nu bij: ik verbrand r leen maar een vodje papie Waarom maak jij je zo drul Als jij niet had meegedaan - t als je niet alle kolommen jui had ingevulU, dan was er toe ook niets aan de hand geweest Die het vatten kan, vatte het. Al vergelijkingen gaan mank. Toe komen naar mijn mening zij excuses voor wat zij als et misdaad beschouwt, veel ove een met die van een genee; heer, die zich vergrijpt aan hc ontkiemende leven. De ware realist slaat de hand aa de ploeg en gaat de jeugd vot in de beoefening van de deug van zuiverheid. Dit is de enig weg naar een gezonde maa' schappij. Wie niet luisteren wi naar de tien geboden /an Goc1 melde zich bij de N.V.S.H., d- Nederlandse Vereniging voo Slecht Horenden. N. W. J. B., Scheveningei

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7