Prentkunst vol ironie en realisme V oetbalvereniging „Alphen" weert Zuidmolukse leden De Houtkamp nadert al zijn voltooiing Zaterdag 14 uur Kreatief Sirkus in het Sentrum m r Stad en omgeving Rechter in clinch met bollenkweker DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT Gemeenschap Noord-Aa moet uit boerderij Zoeterwoude De werkge meenschap Noord-Aa die Il legaal een boerderij heeft betrokken in de Geerpolder heeft van de Provincie de aanzegging gehad dat zij per 15 november de boerderij moet verlaten. Er is voor de werkgemeen schap echter nog hoop omdat op diverse niveaus overleg over deze zaak wordt ge pleegd. Vandaar dat de ope ning a.s. vrijdagmiddag om vijf uur gewoon doorgaat. Op de openingsbijeenkomst wordt gesproken door Bram van der Lek, het voormalige Tweede Kamerlid van de PSP. LEIDEN In Galerie Duivenhuys aan het Ra penburg is tot 12 novem ber werk te zien van de Haagse kunstenaar Her- manus Berserik. De col lectie omvat tekeningen, grafiek en aquarellen. Berserik, in 1921 geboren, leer ling van de Haagse Acade mie waaraan hij thans overigens leraar is ont ving in 1952 en 1961 de Jacob Marisprijs voor grafiek. Voordien 1949 en 1950 had hij reeds het koninklijk subsidie ontvangen. Werk van hem werd in vele musea opgenomen. Het werk van Berserik is moeilijk te definiëren. Men noemt hem wel een blijmoe dig realist, die dat realisme verpakt in een grote dosis ironie, waarmee hij de klein burgerlijkheid schetst. Daar door lijken zijn werken waaronder ook objecten en kastjes, op het eerste gezicht niet meer dan artistieke grappen, zoals b.v. „The greatest show on earth", een titel die hij gaf aan een ver zameling speelgoedbeesten. Ook „Blikken fietsers" is daar een voorbeeld van. Dat neemt echter niet weg, dat het zeer kunstzinnige bladen zijn. Vooral o.m. „Wiegelied je", een slapende pop, geïn spireerd op het gedicht van Paul van Ostayen: „Wiege liedje voor de geliefde". Voor zijn bewondering voor deze naar menselijk in zicht te vroeg ontslapen Vlaamse dichter getuigt overigens ook een door Ber serik geïllustreerde bibliofie le uitgave van Van Ostayens dichtwerk. Ook de zelfspot is Berserik niet vreemd, naast het ironi serende in zijn werk. Wie overigens achter dat werk problemen zoekt, zoekt te vergeefs, dunkt me. Al kan men vragen: „Waarom die vreemde bijvoegsels bij doodgewone dingen?" zoals b.v. in „Zelfportret met hoed" een heel normaal gegeven ware er niet die bo ven de hoed uitstekende hand. Uiting van onderbe wustzijn of gewoon maar een grappige inval? Laten we er niet te veel bij stilstaan. In ieder geval tekent hij fraaie prenten, waaraan dan de sport of de ironie niet ont breekt. Getuige prenten als „Prentbriefkaart" en „De groeten van George", waarin hij de kleinburgerlijkheid treffend en trefzeker op de hak neemt. WILLEM PRINS Berserik: „De Groeten van George". ZOETERWOUDE Voor voet gangers bestaat er bij de brug1 over de Weipoortse Vliet sinds* enige tijd een levensgevaarlijke* situatie. Rijkswaterstaat is t plaatse de Hoge Rijndijk aan reconstrueren. Vorige week is in. de Zoeterwoudse raad flink kritiek geleverd op de werkwij- ze van de overheidsinstantie. Oj dat terecht was blijkt uit boven staande foto. NOORDWIJK/DEN HAAG Het werd een „wellis"-„nietes"-de- bat tussen de Haagse politie rechter er een 51-jarige kweker uit Noordwijk, die zich moest verantwoorden omdat hij had nagelaten het formulier in te zenden aan het Produktschap omtrent het telen van bloembol len. Het antwoord van de kwe ker was simpel: „Ik krijg zo veel papieren, dat je op het laatst weieens vergeet om die allemaal in te vullen en in te zenden." En verder bleek, dat verdachte niet het door de officier verzon den biljet van 15 schikkings- geld had ontvangen. „Anders had ik die zonder meer be taald", deelde hij mee, want nu was hij afgezien van de reis kosten ook nog een halve werkdag kwijt. De officier hield het niettemin op zijn schikkingsbedrag van 15, zodat verdachte voor de extra kosten bleef opdraaien. Het vonnis werd overeenkomstig de eis. Waarmee de zaak niet was opge lost, want verdachte voegde er aan toe, dat hij geen bloembol len teelt. „Maar dan moet u tóch een formulier insturen, met die mededeling", wist de rech ter en dat was voor verdachte geen nieuwtje. Fout was het ge weest, dat gaf hij toe. Maar toen begon de rechter een teelt- technisch debat met de kweker. De kweker sneed namelijk wel bloemen van de bollen en nu ging het erom of de kweker daardoor viel onder de bepalin gen van „grondstof", waarover de verordening het heeft. De kweker hield het erop, dat hij geen „grondstof", dus bollen teelt, maar het produkt, de bloem gebruikt. Daarmee kwam hij in de clinch met de rechter, die het juridisch probeerde te winnen, hetgeen niet helemaal lukte. ALPHEN De voetbalvereniging Alphen heeft gisteren tijdens de jaarvergadering besloten de Zuidmolukse leden uit de ver eniging te weren. Men was van mening, dat deze voetballers niet in de club passen. Reden hiervoor vond men in de moei lijkheden, die er rond hen wa ren ontstaan in verschillende wedstrijden. wil fruit proeven yEHir VAKER EWAARDEMAKEF zonder kleurstof en conserveermiddi Lisse De afdeling Lisse van het Groene Kruis houdt donderdag een ledenvergadering in wijkgebouw aan de Wilhelmina- straat. Aanvang 20.00 uur. Lisse De dames van de afde ling Lisse-Hillegom van de Ned. Ver. van Huisvrouwen gaan donderdagavond wijnen proeven op een wijnavond in „Warong Djawa". NIEUWKOOP De gemengde zangvereniging Con Amore uit Nieuwkoop heeft het Nationale concours gewonnen. In de twee de categorie behaalde het koor 318 punten en daarmee de eer ste prijs. De dirigent was de heer Rozestraten uit Aarlander- Men besloot ook de contributie te verhogen. Senioren moeten voortaan in plaats van 4,— 5,— gaan betalen, terwijl ook de verschillende juniorgroepen ieder een gulden omhoog gaan. Voorzitter Van Winkel toonde zich teleurgesteld dat er slechts zeventig van de zeshonderd le den de gang naar het clubhuis hadden ondernomen. Penning meester Van Heijningen maakte een batig saldo van 300,— kend. De begroting voor werd goedgekeurd met een drag aan inkomsten en uitgaven van 45.200,.De kascommis- sie werd samengesteld uit de heren W. Leeuwenhoek, M. Ver boon, W. Nielen en P. van Wil gen. De redactie van het club blad werd uitgebreid met de heer W. van der Kwaak. OUDE WETERING „De beschoeiing van Oude Wetering" i langzamerhand een begrip geworden in Alkemade. Men is al ge ruime tijd aan het zoeken naar een oplossing. Nu is er een plan tot verbetering gemaakt. De kosten van dit plan, dat inmiddels aa raadsleden is toegestuurd, bedragen 3 miljoen gulden. Het plan zal binnenkort in de raad behandeld worden. creatieve-, ont- en inspannende hoogstandjes. In het program ma worden alle facetten belicht, die het CJP-werk omvat. Zo gaat Marjolein Briër met de Sirkus-gasten aan het werk in een „work shop" jazzballet. De hele dag door klinkt feestelijke muziek. Soms „life" (Popgroep Lotus, gitarist Jan van Rhenen) soms ook „droog" met als klap op de vuurpijl de come back van de bekende Leidse pop groep White Rabbit. Men kan er de hele dag fijn bezig zijn met sieraden maken, leer bewerken, schuimplastieken componeren, schilderen, zeefdrukken enz. al les onder leiding van Leidse kunstenaars. Wie moe wordt, kan naar de Cineac of kijken naar een experimentele diaserie op muziek van Pink Floyd. To neel kijken en -beoefenen, volks muziek, mime, fotograferen be nevens de bekende KS-rommel- markt maken het bonte pro gramma volledig. Het Cultureel Jeugd Paspoort zet dit evenement op in nauwe sa menwerking met KS om alle jongeren in Leiden en omgeving de gelegenheid te geven, het tweede lustrum van het CJP- werk mee te vieren en kennis te maken met de vele mogelijkhe den die het biedt. Door schenkingen en door deze samenwerking met KS is een uiterst voordelige entree-prijs mogelijk. Kaarten zijn verkrijg baar bij KS, Breestraat 66, Mu ziekhandel van Heeringen, Haarlemmerstraat, K en O, Oude Vest en bij „Troef" Hoge Woerd 57. Katwijkse kunstenaars wachten nog steeds op toezegging KATWIJK „Bij de opening van de expositie van de kun stenaars van de „Oude Pas torie", zegden burgemeester Vermeulen en wethouder Haasnoot enthousiast toe te onderzoeken of er een moge lijkheid was de kunstenaars een geschikt onderdak te doen verschaffen. Daar is nu - een jaar later - nog niets van terecht gekomen". Kunstschilder Jan Noordhuis, een van de mensen die in de pastorie werken, betreurt dat het bij een initiatief heeft moeten blijven. Het plan v lessen schilderen en boe ren aan amateurs te geven, en een soort cultureel trum te stichten, waar Katwijkse kunstenaars kun nen werken. Ook wilde men een vaste expositieruimte verwezenlijken. Dit alles schijnt een jaar later nog steeds niet mogelijk. Kunste naars als Jan Noordhuis, Corry van Egmond, Petra van Dijk, Stoffel Winfer, Bart Bavelaar en -anderen wilden deze zomer in centrum van Katwijk een positie organiseren. Gedacht werd aan de ruimte van het vroeger „Kleine Winkeltje" in de Badstraat. Ook is sproken over de vorige i kei van De Gruyter, die nog steeds leeg staat. Beide plan nen stuitten bij de gemeente op bezwaar. De kunstenaars hebben daarom afgelopen zo mer in Warmond geëxpo- Burgemeester Vermeulen noemde indertijd de oude pastorie een zeer tijdelijk, ge- improviseerd cultureel cen trum. De groep heeft schil derles gegeven aan 20 belang stellende kinderen in 'n r te van 4 x 5 m! Dit alk al geruime tijd gestaakt we gens gebrek aan mogelijkhe den. De enige ruimte in het gebouw die enigszins ge schikt zou zijn is de zolder. De zolder, en niet alleen de zolder, is lek en tochtig staat daarom in het afbraak plan. Waar zullen de kunste naars naartoe moeten als de pastorie is afgebroken. Mis schien in het oude Politiebu reau aan de Tramstraat? Er is uiteindelijk bij de opening van de expositie van vorig jaar gesproken over: een gn te ruimte, misschien wel i het te conserveren stukje Oud Katwijk" Wat gebeurt er met oud zomerhuisje van wijlen schilder-dichter Freek v. Leeuwen? LEIDERDORP Het aardige zo merhuisje van wijlen schilder dichter Freek van Leeuwen staat er wat onzeker bij aan de rand van de Houtkamp langs de Persant Snoepweg. De onzeker heid is niet alleen een gevolg van de dubieuze staat waarin het huisje verkeert, maar komt ook voort uit de houding van de gemeente. De gemeente kocht het huisje in 1964; het was toen al slecht, maar tot afbraak wat iedereen verwachtte, is het nooit geko men. Nu doet het inmiddels dienst als opslag van materia len en de tuiniers schuilen er bij slecht weer. Inmiddels is er aardig wat tekening gekomen in de Houtkamp en wel zo, dat ve len in Leiderdorp weer iets zijn gaan zien in het Hans-en-Grieti- ge optrekje in de Houtkamp. Ze vinden, dat de gemeente er nog eens heel serieus over moet den ken en praten of er wellicht toch niets op te knappen is aan het huisje om het een of andere functie te geven in het prachti ge in aanleg zijnde park. De hierboven genoemde schilder dichter Freek van Leeuwen had vooral bekendheid in de jaren dertig als socialistisch dichter. Werk van hem is onlangs nog geciteerd voor de VPRO-tv door Jan Blokker in de serie „De Ja ren Twintig-Dertig". Hieronder nog een opname uit dezelfde Houtkamp. Op de achtergrond de flats van de Engelendaal. De „kraters" rond de ondiepe vij vers en de inhammen zijn on langs met gras ingezaaid. Op de taluds komen nu nog heesters. LEIDEN Het Cultureel Jonge ren Paspoort te Leiden organi seert zaterdag een „Kreatief Sirkus" in het Kreatief Sentrum aan de Breestraat. Het pro gramma dat van tien uur 's ochtends tot twee uur 's nachts duurt, zit vol culturele-, Kunstenaars vereniging Leidschendam opent vrijdag eigen huis VERGEELD De Leidsche Courant, Novembe| 1921 Bezuiniging - der gemeente Hoogwoud beslooffi met algemeene stemmen jaarwedde van den burgemees. ter van 2500 te brengen 2000; die van den ontvange| van 1400 op 1000, het preser" tiegeld der raadsleden van /JL, op 2.50. De voorzitter deeldf: mede, tegen deze besluiten bij' Ged. Staten bezwaren te zulleQ indienen. Kwartjesvinders Maandaj werd de Leidsche Politie tigd van de aankomst var ge Amsterdamsche kwartjesviiF ders. De Politie wachtte hejf aan het station op en bood hui' geleide aan door de stad. Hiefj op waren de heeren echter bi ter weinig gesteld en zij trokken maar weer zo spoe mogelijk. Strenger toezicht Naar wij 1 nemen zal door de gemeentepdi litie van Alkemade volg zeer streng worden toeg I zien op het naleven der Politi I verordening vooral wat betrel™ het halfspoorrijden, het zitte' op vensterbanken en het staaf blijven op bruggen. Men zij dii£ gewaarschuwd. Woningnood Maandag v door den deurwaarder V. Hoofddorp de heer H. de B Oude Wetering met zijn hui raad op straat gezet, daar ie eigenaar van het perceel, d 00'; door De B. bewoond werd, d,l'ei zelf wenschte te betrekken. E( en ander trok veel belangst< ling. Advertentie Wegens afstel H welijk TE KOOP een nieu massief Eiken SalonameublJ^ ment (handwerk) bestaande i 4 Stoelen, 2 Fauteuils, Tafel Buffet, gestoffeerd met moqui te, koperen Veeren en Paarde haar, voor spotprijs. ibj m 4 9 LEIDSCHENDAM De kunste naarsvereniging K'70 zal vrij dagavond het eigen huis in het benedengedeelte van het koets huis aan de Koningin Wilhelmi- nalaan in gebruik nemen. De bestuursleden, Victor van der Lee en Tony Dielen zeggen dat de lange voorbereidingstijd in hoofdzaak veroorzaakt werd door gebrek aan geld. Voor de inrichting was 13.000 gulden no dig, terwijl K'70 nog maar 50 le den telt. Als het „koetshuis" eenmaal open is zullen zich on getwijfeld meer leden aanmel den, omdat er dan meer moge- lijkheden zijn cursussen mee te maken. Vooral huisvrouwen die eens op ander terrein bezig wil- len zijn, hebben al grote interes^ se getoond voor bijv. pottenbak* ken, weven e.d. De cursus be wegingsexpressie, die al enige( tijd aan de gang is, is een groot succes. Voor deze cursus die in' y de zaal van de AndreaskerB wordt gehouden kan men ziek echter nog opgeven bij he(V adres Diepenbrocklaan 8, tel, 4145. 1 Ter gelegenheid van de van het eigen huis zal koetshuis een expositie gehouden over de aktiviteiten van de Wat de inrichtingskosten heeft de Culturele Raad Zuid-Holland beloofd 10% van te betalen. LEIDSCHENDAM Het dentie-Orkest concerteert, der leiding van donderdag in de aan de Gruttolaan. Solist Claude Helffer, piano.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6