Dak van zelfbouwers tussen hemel en aarde i Vraag naar vrouwen loopt sterk terug Oekraïnse kerk slachtoffer van diplomatie Ds. Van Pagée: breed inzicht bij jongeren Stad en omgeving Spaanse sit-ins zaak van regering DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT Heiskarwei was zaak van millimeters NOORDWIJKERHOUT Voor de Noorwijkerhouter Koos Hooger- vorst brak gisteravond het uur van de waarheid aan. In enkele maanden tijds had hij met fa milie en kennissen een huis ge bouwd. Alleen een belangrijke fase moest nog worden afge- cen.Roelofarendsveen - In de aula werkt; het apart gebouwde dak moest op de onderbouw worden gehesen. Twee reusachtige hij- sarmen zouden dit karwei moe ten klaren. Om drie uur rolden beide gevaar ten hte terrein aan de Schulp weg op, maar daar bleek al snel, dat de grond te zacht was om de kolossen op te kunnen la ten rijden. Na twee uur van uit graven en trekken met de trac tor werden beide kranen uitein delijk toch in de juiste positie gemanoeuvreerd. Aan beide zij den van het 18 ton wegende dak werden nu twee grote stalen bielzen bevestigd die elk in ver binding stonden met twee hoe ken van het dak. Precies óm half zes werd het sein ,,los van de grond" gegeven. Lichtelijk krakend verhief het dak zich van de grond om even later onder deskundig toezicht van enkele ervaren „heisers" steeds hoger boven de grond te komen. Zaak was het nu om het dak zo boven de onderbouw te tillen, dat bij het laten zakken de hoekpunten van het dak op „Wel even geknepen" de millimeter nauwkeurig op de hoekpunten van de onderbouw zouden neerkomen. Om half zeven ging een luid ge juich op onder de vele belang stellenden, toen dak en onder bouw elkaar ontmoetten. Het experiment was gelukt en de fa milie Hogervorst slaakte een zucht van verlichting. Koos Ho gervorst na de geslaagde heis poging: „Ik heb hem wel even geknepen. De mogelijheid was namelijk niet uitgesloten, dat het huis in zou storten als het dak verkeerd geplaatst ou wor den. Gelukkig is dat niet ge beurd. Anders had ik weer van voren af aan moeten beginnen." WERKGELEGENHEID IN BOLLENSTREEK Lisse In het rayon van het Gew. Arbeidsbureau te Lisse, omvattende de gemeenten Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Noordwijk en Noordwij- kerhout is de werkloosheid in de maand oktober wederom geste gen en wel van 191 per einde september tot 243 per einde ok tober. De stijging is hoofdzakelijk het gevolg van het vrijkomen van het horeca-personeel. De vraag om arbeidskrachten is behoor lijk teruggelopen en wel van 530 in einde september tot 395 einde oktober. Het sterkst daalden de sectoren metaal, landbouw en overige beroepsgroepen. In de metaal hebben sommige bedrij ven een personeelsstop inge voerd. Wat de vrouwelijke sec tor betreft liep het aanbod op van 99 tot 132 welke stijging in hoofdzaak te vinden is in de sector kantoorpersoneel. In de administratieve sector is de vraag sterk gedaald evenals in de sector overige beroepen. van de St.-Jozefschool in Roelo- faredsnveen is vandaag een gro te tentoonstellijng geopend on der het mottoe ,,Van Maanreizi- ger tot voetganger". T)e expositie van kunstwerken is vervaardigd door de kinderen uit de eerste tot de zesde klas. Opvallende werkstukken zijn het ™lmtevaartproject van de leer lingen van de zesde klas en het metersgrote vliegveld dat door enkele chauvinisten werd omge doopt in ..Vliegveld Alkemade". De expositie is hoofdzakelijk op Thai t0-UW gezet om de ouders van de kinderen ook nu eens visueel te ed tn laten zien wat hun kinderen op school presteren. 3501; olie- 2.30.! Mr. Pater Philip Berrigan en nog zeven anderen uuï zullen waarschijnlijk op 10 lanuari terecht staan 2.3a| op beschuldiging betrok ken te zijn in een com- plot om een adviseur be- van president Nixon te "uiiS ontvoeren en regerings- •15.30 eigendom op te blazen. NOORDWIJKERHOUT De melkfabriek „De Landbouw" in Noordwijkerhout blijft. De heer C. Heemskerk, directeur van „De Landbouw", deelde ons mee dat de geruchten over het verdwijnen van de melkfabriek niet juist zijn. „Het betreft hier een interne verschuiving. Een van de af delingen verhuist voor een ge deelte naar Leiden en Wasse naar. Voor het personeel heeft dit geen enkele consequentie," aldus de heer Heemskerk. 13lfi. lentes 12 zS* -Ï5.3(r Kinds» I\^ De protestants geestelijke ver zorging van militairen heeft, zoals gemeld, een nieuw hoofd: ds. R. J. van Pagée, geboren in Delft, en reeds zeventien jaar werkzaam in het leger. Vanaf 1954 deelde hij het leven van de militair, zwierf van Bergen op Zoom, Maastricht en Weert naar Hilversum, Breda, Harder wijk en Deventer. Ds. Van Pagée de nieuwe hoofdlegerpredikant is hele maal met het leger verwe ven: „Je ontmoet er de doorsnee van de Nederlandse jeugd. Tijd om in de geest oud te worden, krijg je dood eenvoudig niet. Doorlopend word je geconfronteerd met het nieuwste moderne le vensgevoel. Er wordt zo ge makkelijk gezegd, dat de jongeren zo negatief zijn, maar dat is niet zo". De oudere generatie komt doorgaans maar moeilijk buiten de grenzen van de ei gen gemeenschap. De jonge ren staan in een geheel an dere positie. Door de steeds groter wordende informatie stroom hebben de jongeren een veel breder inzicht ge kregen", zo meent ds. Van Pagée, die van de jongeren niets dan positieve dingen zegt. De organisatie van de geeste lijke verzorging van militai ren is diverse keren aan kri tiek onderhevig geweest. Daarin werd het bestaan van een apart instituut afgewe zen en gepleit voor een zoda nige organisatie van de ker kelijke gemeenten in garni zoensplaatsen dat vanuit deze gemeenten, de geestelij ke verzorging kan plaats vin den. De nieuwe hoofdlegerpredikant ziet in een zodanige constel latie echter praktische pro blemen. „In tijden dat het leger daadwerkelijk moet op treden, ontvalt voor de plaat selijke gemeente de moge lijkheid de geestelijke ver zorging op zich te nemen", aldus ds. Van Pagée. die voorstander is van de be staande organisatie. Behalve legerpredikant is ds. Van Pagée ook lid van het comité, dat op zondagavonden in de Spuistraatkerk in Am sterdam speciale diensten or ganiseert. Door zijn nieuwe taak zal hij daar in de toe komst minder tijd voor be schikbaar hebben. Ds R. J. van Pagée, die per 1 november is benoemd tot hoofd legerpredikant. De bisschop van Oviedo heeft de Spaanse regering aange wezen als degene die schul dig is aan de sit-ins, die de afgelopen weken herhaalde lijk in verschillende Spaanse kerken zijn gehouden door mijnwerkers. Hoewel hij het niet eens is met de wijze van protest in de kerken, vindt de bisschop het hoog tijd worden, dat de re gering iets doet voor de mijnwerkers. „De huidige problemen eisen een grondi ge verandering van de tegen woordige sociale en economi sche structuren in Spanje", aldus de bisschop in een brief aan zijn gelovigen. Mgr. Gabino Diaz Merchan kritiseert ook de politie, die de stakers vaak hardhandig uit de kerken zet. Op de be schuldiging dat de kerk zich door de stakingen in de ker ken bezig houdt met politiek, antwoordt de bisschop: „De kerk heeft de stakingen niet georganiseerd, bovendien heeft de kerk geen schuld aan deze problemen." Van 7 tot 14 november wordt in heel Oostenrijk de actie „Aftellen derde wereld" gevoerd. De be doeling van deze actie; waarin de jeugdorgani saties een belangrijk aandeel hebben, is de Oostenrijkers te con fronteren met de proble men van de ontwikke lingslanden en daadwer kelijke steun voor de ontwikkelingshulp te krijgen. Het besluit van de leiders van de Oekraïnse kerk om weer te komen tot een eigen auto noom bestuur (zie krant van gisteren) is een nieuwe scha kel in een lange geschiedenis van de kerk van de Oekraï ne, die vooral sinds de eerste wereldoorlog een diep-tra- gisch accent heeft gekregen. In de campagne van Moskou om het volk uit te roeien zijn tien miljoen Oekraïners geli quideerd en miljoenen ande ren verstrooid. De kerk heeft daar zijn deel van meegekre gen. Vele bisschoppen wer den naar Siberië gedepor teerd. De nu 79-jarige aartsbisschop- metropoliet kardinaal Joseph Slipyj werd in november 1944 gearresteerd en heeft negen tien jaar lang gevangen ge zeten in de Sowjet-Unie. Her haalde malen werd hij gefol terd. In 1963 kwam hij naar Rome. Op de bisschoppensynode heeft hij vorige week niet langer kunnen zwijgen en heeft in een bewogen rede zijn volk slachtoffer verklaard van de Vatikaanse diplomatie, die zich in Moskou wel beijvert voor de Latijnse kerk, maar de kerk in de Oekraïne links laat liggen. „Mijn volk heeft rivieren bloed en bergen lij ken geofferd om hun trouw aan de H. Stoel, maar het ergste is, dat niemand het voor hen opneemt". Dezer dagen nog herdachten de Oekraïnse bisschoppen het feit, dat de kerk van de Oekraïne 375 jaar geleden door de Unie van Brest-Li- tovsk zich bij Rome aansloot en daarmee de eerste ooster se kerk werd, die het gezag van de paus erkende en de volledige gemeenschap met de rooms-katholieke kerk realiseerde'. Men wil niet met Rome bre ken. Zondag nog gaven de Oekraïnse katholieken een verklaring uit, waarin zij hun trouw aan de paus be tuigden. Wat zij wel zeer graag hadden gezien was de benoeming van kardinaal Sli pyj 'ot patriarch. Dan zou de kardinaal dezelfde waardig heid bezitten als de Russi sche orthodoxe patriarch van Moskou, die de Oekraïnse katholieke kerk niet erkent. De paus heeft evenwel in juli deze eis afgewezen. Sinds 1945 hebben de Sowjet- russische autoriteiten vele Oekraïnse katholieken ge dwongen tot de orthodoxe kerk toe te treden. In de Sowjet-Unie hebben zij nog maar vier bisschoppen, van wie er een in de gevangenis zit. Tegen deze achtergrond moet men het streven naar eigen autonomie zien. Men is te leurgesteld en verbitterd, omdat het Vaticaan hun be langen niet krachtig genoeg verdedigd. Een mening, die wordt onderschreven door aartsbisschop Maxim Her- maniuk uit Winnipep (Can.), die tijdens de synode op merkte, dat de Oekraïnse katholieken „met smart heb ben moeten constateren, dat zij die de katholieke kerk van de Oekraïne hadden moeten verdedigen, geen mond hebben opengedaan". KERK EN WERELD Verschijning wekt geloof en ongeloof De politie van het Colombiaanse stadje Piendamo, bij Call, kan de stroom pelgrims niet meer verwerken die elke dag komt bidden op de plaats waar Maria kort geleden zou zijn verschenen aan een tien jarig meisje Dora Nunez. Na de verschijning zouden verschillende zieken in Pein- damo op een wonderbaarlij ke wijze zijn genezen, door water uit het beekje, waar Maria zou zijn gezien. De .utstoor van Piendamo, die zijn schaapjes zegt te ken nen, gelooft niet erg in de verschijning. De bisshop van Popoyan. mgr. Vivas, heeft een onderzoek gelast. Ds. van Pagee

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5