Leidse raad gaat weer studeren op grondtransacties met universiteit Flatkinderen kunnen zich vijf jaar al uitleven in crèche,, 't Pt 3Uterhoel Stad en omgeving Gemengd dubbel Dienstverleners worden lid LVI PAGINA 3 DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT Bushalte op Boommarkt blijft opgeheven Van onze raadsverslaggever LEIDEN De heren Van Aken (PvdA) en Portheine (VVD) waren het gister avond in de Leidse raad on gewoon eens met elkaar. Beiden deelden de mening van de Ned. Ver. van Huis vrouwen afd. Leiden, die be zwaren heeft tegen het op heffen van de bushalte op de Boommarkt. De heer Van Aken vond het onbegrijpelijk, dat de halte is opgeheven. Door meer stopgelegenheden voor de bussen komen er juist meer bereikbare punten in de bin nenstad, vond hij. Hij deed een beroep op het college, de halte op een andere plek in deze route mogelijk te ma ken," anders bewijst u een slechte dienst aan het open baar vervoer." De heer Por theine zei, dat er nu een stel haltes ver van elkaar liggen. Er was naar zijn mening on voldoende rekening gehouden met de mogelijkheden van het openbaar vervoer. Wethouder Kret betreurde het, dat in de voetgangersnota geen gewag is gemaakt van het opheffen van deze halte. Het is een stopplaats die weinig gebruikt wordt en voor de winkelfunctie nauwe lijks van belang. De NZH heeft de huidige situatie aan vaardbaar geacht. Dat zijn drie haltes met elk een straal van 250 meter: op de Korevaarstraat, de Vismarkt en de Beestenmarkt. Hier door zal de nöóïïzakelijk geachte snellere rijtijd door de binnenstad mogelijk zijn. Op het verzoek van de huis vrouwen kon het college dus niet positief ingaan. Van onze raadsverslaggever Leiden Het was een opmerkelijke gebeurtenis gisteravond in de Leidse raad. Een hele (fikse) agenda was nog vóör elven afge werkt. Mevrouw Kerling-Simons toonde zich na al die weken maan dagse nachtarbeid een beetje onwennig met deze situatie en noemde tien uur „vroeg op de avond". De zaken werden vrij summier afge daan en de enige noemenswaardige feiten waren een paar voorstel len van orde, die beoogden twee onderwerpen van de agenda af te voeren. Op voorstel van de heer Driessen (KVP) werd met steun van de andere fracties de afwikkeling van grondtransacties tussen gemeente en universiteit (waarover de socialist Waal inmiddels voorstel had ingediend om Leiden voor een fikse financiële strop te behoeden) teruggenomen. Burgemeester Vis ging ermee akkoord dat deze kwestie eerst nog eens grondig in de rechtskundige com missie bestudeerd zal worden. Ook het pre-advies van B. en W. ten aanzien van de huurverho ging van gemeentewoningen zal nog even op behandeling moe ten wachten. Dit op verzoek van mevrouw Kerling (PvdA). Ver tegenwoordigers van de raads fracties zullen eerst op 6 no vember om twee uur op excur sie gaan in Noord op uitnodi ging van het wijkcomité Plan Noord („eerst kijken en dan praten over huren"), waarbij de oude gemeentewoningen zullen worden bekeken. Betreffende voorzieningen in de Merenwijk zei mevrouw Ker ling, dat er nog steeds geen te lefooncel is voor de ruim 140 ge zinnen die er al wonen. Wethou der Menken antwoordde, dat de gemeente in dit opzicht geheel afhankelijk is van de PTT. Wet houder Kret ging in op vragen over een schoolbus: kinderen kunnen 's morgens met de bus mee en getracht zal worden om ook een oplossing voor kwart over één te vinden. De gevaar lijke situatie op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Sumatra- straat kan slechts met proviso rische middelen enigszins ver holpen worden. Belichting is hier niet mogelijk. Wel zal zo spoedig mogelijk belijning voor Excursie naar gem. woningen in Leiden-Noord het veiliger oversteken worden aangebracht. De heer Jonker (PvdA) vond een voetgangers tunnel hier wel bijzonder op zijn plaats. Een ordevoorstel van de heer In 't Veld van enkele weken gele den om het voorstel over verho ging van de gemeentelijke bij drage in de restauratiekosten van Elisabethshof en Hof van Zessen terug te nemen en een nieuw voorstel te komen werd gisteravond met 19 tegen 16 stemmen aanvaard. De ge maal staakten de stemmen. Bij aanvang der vergadering hen- dacht de raad de vorige week op 77-jarige leeftijd overleden oud-wethouder Jongeleen. Bur gemeester Vis memoreerde de zeer verdienstelijke loopbaan van de heer Jongeleen, die zich na de oorlog bijzonder heeft in gespannen voor de stadsuitbrei ding, woningbouw en de weder- opbouw. De raad nam enkele ogenblikken stilte in acht. LEIDEN De bussen snorren sinds 25 oktober voorbij aan de halte Boommarkt. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen tekende protest aan tegen het opheffen van die halte. Zowel de heren Van Aken (PvdA-PAK) als Portheine (VVD) deelden de mening van de huisvrouwen. Zou het kunnen zijn, dat de Leidse politiek in hun huis kamers vorm gegeven wordt? Mevrouw J. A. C. van Aken-Taanman is voorzitster en mevrouw M. J. A. Portheine-Ter Kuile tweede se cretaresse van de verontruste vereniging. Leuke bijkomstigheid: mevrouw Van Aken is lid van de VVD. EIDEN De Leidsche Vereeni- glng van Industrieëlen heeft on langs besloten, dat ook niet in dustriëlen lid kunnen worden van de LVI. Aan de vereniging, die onderverdeeld is in vijf groepen (textiel, grafisch, voe- dings- en genotmiddelen, metaal en bouw) zal een groep dienst verlening worden toegevoegd. 'öaronder vallen banken, verze keringen en hotels. De uitbrei- ding buiten de traditionele indus triële sector werd voorbereid door de commissie Niesse, ^Leembruggen, Lamalgen, die van oordeel was, dat de LVI be langrijk aan gewicht zou winnen 1' door verbreding van de basis. évens werd besloten, dat de pu blic-relations met ingang van volgend jaar zullen worden be hartigd door de heer Drysdale, in plaats van het Bureau Beau- chez, dat ongeveer 5 jaar advi seur van de LVI is geweest. Lisse Morgenavond komt de af deling Lisse-Engel van de Land en Tuinbouw Vrouwenorganisa tie bijeen in restaurant ,,De Morgenzon". Aanvang 20.00 uur. Lisse Woensdag wordt in de maandag- en donderdagroute van de reinigingsdienst grof huisvuil opgehaald. Lisse Donderdagavond verga dert de afdeling Lisse van D'66 in hotel-restaurant „Het Vier kant" in Lisse. Lisse Donderdag zal de firma Mijnders op de hoek Kanaal- straat-Heereweg de verbouwde en gerestaureerde zaal in ge bruik nemen. De opening zal geschieden om 14.00 uur. Brandweer kon niet uit de weg in steeg LEIDEN De heer F. Gerke- ma, raadslid voor de PSP, vraagt het college of het niet wenselijk is parkeerverboden in te stellen in nauwe straten of stegen. Doel daarvan is, dat de brandweer in voorko mende gevallen behoorlijk kan passeren of haar werk kan doen. De heer Gerkema stelt zijn vragen tegen de achtergrond van de brand, die vorige week woensdag woedde op de hoek Rapenburg-Heren- steeg. De bovenste verdiepin gen van een studentenhuis brandden daar geheel uit. Er is sprake van. dat een van de ladderwagens van de brandweer niet tijdig aanwe zig kon zijn, omdat gepar keerde auto's in de Heren- steeg de doortocht verhinder den. LEIDEN Kinderspeelzaal ,,'t Peuterhoekje" bestaat 6 no vember vijf jaar. De peuters zullen dit vieren met een groot pannekoekenfeest en van half tien tot elf uur organiseren ou der- van peuters, die nu al kleuters of lagere schoolkinde ren zijn, een feest voor de lei ding en alle kinderen die eens in ,,'t Peuterhoekje" hebben rondgehold. Mejuffrouw M. A. A. Beugels- dijk, voor de kinderen „juf frouw Mary", heeft helemaal alleen de crèche opgezet. „Ik begon met 15 kinderen in het ontmoetingszaaltje van de An- toniuskerk. Deze zaal werd echter dikwijls verhuurd voor andere activiteiten, zoals brui loften, vergaderingen of zo maar bijeenkomsten. Zodoende verhuisde ik in de tijd van één week naar verschillende zalen. We zaten bijvoorbeeld wat uurtjes in „Het Honk", dan weer een paar dagen in een andere ruimte". Na vier maanden was ze wat 't onder dak betreft uit de zorgen: ze kreeg 'n zaal aangeboden in de Rijnlandflat. „Dit is 'n unieke duimte. Andere peuterzalen hebben met evenveel kinderen een veel kleinere zaal", zegt „juffrouw Mary". Gebietst Terwijl er zo'n 30 kinderen door de zaal heen en weer rennen vertelt ze me van het begin: „Met de ruimte was ik natuur lijk erg blij, maar er moesten nog allerlei dingen bij komen. Zoals tafeltjes, stoeltjes mate rialen om te tekeknen en speel goed. 's Avonds moest ik meestal op pad om tafeltjes en stoeltjes te bietsen van kleuterscholen die gingen ver huizen. Dat dit allemaal op de pof ging is niet te verwonde ren wanneer men bedenkt dat de peuterspeelzaal draait zon der subsidie. Dus stak juf frouw Beugelsdijk meestal haar eigen geld in speelgoed en materialen". Dat had ze er wel voor over wanneer ze zich realiseerde dat ze geen rekening en ver antwoording aan een bestuur hoeft af te leggen. „Ik begon met twee poppen. Nu kan ik die zeiden zoiets van: Ja maar, mijn Jantje of Pietje hoeft niet naar een crèche. Nu realiseren de meeste ouders zich wel dat het soms bittere noodzaak isk. Ik heb vele kin deren, waarvan de ouders niet de hele dagen werken, maar waarin ik ze helemaal vrij laat om te doen, wat ze zelf willen, als het maar redelijk blijft.". Over het uiten van dit „vrij zijn", zegt juffrouw Beu gelsdijk: „Er zijn kinderen die rustig in een hoekje willen spelen, als ik er dan bij kom kinderen na één jaar naar de kleuterschool gaan. Maar ze weet dat ze ze wat kan meege ven. „Als je kon zien welke vorderingen de kinderen ma ken in de tijd van één jaar dan zou je begrijpen wat ik bedoel. Behalve handenarbeid ^Je stevig en nieuw speelgoed ko pen". Een blik door de zaal bevestigt dit: Er staat een poppenkast van hout, vier of vijf grote auto's van hard plastic, houten garagetjes, poppenhuisjes en poppenwin- keltjes. „Vroeger bietste ik nog wel eens gebruikt speelgoed, maar de meeste mensen willen liever geen speelgoed lenen aan een crè che. Bovendien merkte ik dat de kinderen het ook niet zo leuk vonden". Zitten Toen ze pas met de crèche startte, had „juffrouw Mary" nog vaak te maken met va ders en moeders die wat gek naar een crèche keken. „Ik kreeg vaak moeders bij me die in een flat wonen. Daar hebben ze helemaal geen speel mogelijkheden. Hier kun nen ze naar hartelust rennen en spelen en desnoods schreeuwen". Ook met vaders heeft ze wat te stellen gehad. „Ik kwam eens op huisbezoek bij een moeder die dolgraag haar kind naar een crèche wil de doen, maar haar man vond dat niet goed. Hij had het idee dat zijn kind dan de hele dag op een stoeltje moet zitten. Ik heb hem toen uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen. Nou, hij was gelijk helemaal Van braaf op stoeltjes zitten is helemaal geen sprake in ,,'t Peuterhoekje". „Dat probeer ik juist te voorkomen door gymnastiek of zoiets te doen. Verder heb ik bepaalde uren, staan, is het spel afgelopen. Aan anderen merk ik juist dat ze mijn aandacht nodig heb ben". Dat leer je naar mate je dit werk langer doet". Vorderingen Van het werk zegt deze nog steèds enthousiaste leidster: „Ik zou nooit meer iets anders willen doen. Vooral met kinde ren van deze leeftijd (34 jaar) heb je vele mogelijkhe den. Ik doe bijvoorbeeld graag handenarbeid. Wanneer je een crèche hebt voor peuters van 14jaar ligt het verschil te ver om iets met handenarbeid te bereikten. Ik geloof trou wens dat het veel minder leuk zou zijn voor de verschillende leeftijdsgroepen". Het gaat „juffrouw Mary" wel aan het hart wanneer „haar" doet ze veel om de motoriek te ontwikkelen (prikkaarten) hun spraak te verbeteren (klassegesprekjes, verhaaltjes) en zelf speelt ze blokfluit en gitaar, dus liedjes zijn haar peutertjes ook niet vreemd. „Al dit soort dingen kan ik na tuurlijk niet meer alleen doen". Daarom heeft juffrouw Beugelsdijk nog vier leidsters. Eén is er voor hele dagen, de andere drie lopen stage voor de kleuterkweekschool en de school voor gezinsverzorging. „Met die stagères zijn we goed geholpen. Maar de andere full time leidster en ik zouden zo graag nog veel meer willen doen. Daar is geld voor nodig. Ik hoop daarom, dat we nog eens subsidie krijgen, zonder dat we onze zelfstandigheid verliezen". Leiden De Chris Hinze Combi nation zal vrijdagavond in jazz- zolder „Hot Housevanaf 11.30 uur een nachtconcert geven. De combinatie bestaat uit Wim Stolwijk, Roger Coóke, Jimm Shaaperoe en Chris Hinze. Wim Stolwijk heeft op het Haags Conservatorium gezeten. Roger Cooke studeerde bas in New Haven, was lid van het New Haven/Symphonie Orkest en trad vaak op als solist met het Symphonie Orkest in Chicago. Jimm Shaaperoe bezocht Berk- lee en het conservatorium van New England. De leider van het kwartet. Chris Hinze, is de zoon van dirigent Frits Hinze. Na af gestudeerd te zijn als fluitist aan het Haags Conservatorium, kreeg hij de gelegenheid in Berk- lee verder te studeren. Terug gekomen vormde hij The Chris Hinze Combination" c n ging met de groep naar Montreux. waar hij de prijs voor de beste solist in de wacht sleepte. Zijn klasse wordt gekenmerkt door de groten, waarmee hij heeft samengewerkt en door zijn elpee Stoned Flute". Op de foto: Chris Hinze.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3