DUIZENDEN DODEN IN INDIA y Spreiding bevolking verloopt niet naar wens PSV diep in de put Veel protesten tegen NVSH-film VROUW MET STEEN SCHEDEL INGESLAGEN Vloedgolf overspoelt kust Orissa Cholera Fruitoogst laat zich niet kisten 1 Aanslag op Londense Posttoren Onbekenden bevrijden roofvogels Abortus op televisie: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND £eidóe Soimrnt 'apen gracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post- per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.531 MAANDAG 1 NOVEMBER 1971 SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Boekje open; 21.10 uur Voor Nancy Ned. II: 20.55 uur Herinneringen aan Femandel; 21.25 uur De kleine wereld van Don Camillo, film. Televizier Magazine besteedt van avond o.m. aandacht aan de te rugkeer van de Ambonnezenlei- der Tamaela, die voor een van de twee noodregeringen van de R. M.S. twee jaar actief was bij de Ver. Naties en nu verslag komt uitbrengen. Voorts veront ruste katholieken en de corrup tie onder de New Yorkse politie. WEINIG VERANDERING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking, maar hier en daar ook zon. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid west. Minimum temperaturen ongeveer 8 graden. Maximum temperaturen rond 12 graden. New Delhi (Reuter) Zeker 2.5000 mensen zijn omgekomen toen een vloedgolf, veroorzaakt door een cycloon, vrijdag het gebied van Cuttack in Oost-India, trof- Het Indiase persbureau Press Trust of India heeft dit vandaag meege deeld. De omvang van de ramp is nu pas bekend gewor den, omdat de verbindingen door de cycloon waren ver broken. Volgens sommige schattingen zou het aantal do den resp. 5.0000 bedragen. van de Golf van Bengalen is be rucht door zware stormen in deze tijd van het jaar. Vorig jaar zijn naar schatting hon derdduizenden mensen in Oost- Pakistan ten noorden van deze Golf omgekomen. Pe storm trof de provincie Orissa en delen van het aangrenzende West-Bengalen met windsnelhe den tot 150 km per uur. Alle treindiensten langs de oostkust van Calcutta werden gestaakt wegens grote schade aan de spoorbaan en de installaties. In tal van gebieden bij Cuttack, dat op 350 km ten zuiden van Calcutta ligt, zijn huizen ver nield. Het zwaarst getroffen zijn Kendrapara, Jajpoer en Cuttack Sadar. iet geteisterde gebied ten westen JSSABON (AP) De Portugese autoriteiten hebben meegedeeld dat 64 gevallen van cholera zijn geconstateerd sedert deze ziekte voor het eerst in het gebied van Lissabon uitbrak, nu veertig da gen geleden. DEN HAAG (ANP) Onder nt male omstandigheden zou op de Zeeuwse fruitbedrijven op dit moment de oogst binnen zijn, maar dit jaar is dat niet het ge val. De pluk van appels wordt reeds enkele weken in ernstige mate gestremd door gebrek aan kisten voor de opslag. 6n drijvend restaurant in de Even van Hongkong is zaterdag i brand geraakt. Terwijl 230 inensen aan boord waren om pet schip een capaciteit te ge ien van 2000 plaatsen, deeld zich len explosie voor die aan min- itens 17 mensen het leven kost je. Het aantal vermisten be haagt 28. ot-Brittannië is donderdag j.l. !t zesde ruimtevaartland ge- trden door de lancering van en eigen 70 kg zware Prospe- p-satelliet, gedragen door een jlack Arrow-raket. De lance- Ing geschiedde vanaf de Au- ffalische basis Woomera. Provincie Zuid-Holland: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland gaat zich intensiever bezig houden met het uitvoeren van woning bouwplannen. Gebleken is, dat in opvanggemeenten in Zuid-Hol land onvoldoende gebouw wordt en dat zich in zogenaamde open gebieden ongewenste woning bouw voordoet. G. S. stellen „deze zorgen" aan de orde in de toelichting op de provinciale ontwerp-begroting 1972. De grote steden Rotter dam en Den Haag gaan qua in wonertal harder achteruit dan geraamd is. Ook oude steden zoals Leiden, Delft, Schiedam. Vlaardingen en Dordrecht halen hun geraamde beperkte uitbrei ding niet. G.S. bieden de Provinciale Staten een sluitende begroting aan met een uitgavenpatroon van bijna 227 miljoen gulden, waarvan ruim 150 miljoen gulden voor onderhoud (en beperkte aanleg) van wegen. De post „onvoor zien" bedraagt ruim twee mil joen gulden. e in woningbouw achterblijvende gemeenten zijn onder meer: Al phen, Woerden, Gouda, Leer dam en Hellevoetssluis. Onge wenste suburbanisatie treedt on der meer op in Benthuizen, Ha- zerswoude, Moerkapelle, Koude kerk, in de Alblasserwaard, op Voorne-Putten en in de Hoekse Waard Als oorzaken van deze ongewenste ontwikkelingen worden genoemd minder aantrekkelijk woonkli maat, beperkte recreatiemoge lijkheden, slechte bouwfasering, waardoor scholen, openbaar vervoer e.d. te lang achterblij ven, hoge grondkosten en ge vreesde aanpassingsmoeilijkhe den. In de zogenaame niet-groeige- meenten zijn daarentegen een aantal gunstige factoren in het geding: „ideale" mogelijkheden van „huis met tuin", recratie- mogelijkheden (natuur), van ouds goed openbaar vervoer, goedkopere woningbouw en be tere verbindingen met aanlig gende steden. G.S. stellen zich vor de aangewezen groeigemeenten betere financiële mogelijkheden te bieden. Aan de overige begrotingshoofd stukken ontlenen wij nog dat: de personeelskosten 45 procent uitmaken van de begroting, dat een trendverhoging is ingebouwd van 5 procent, dat nog 109 „man" personeel meer nodig is, maar dat men per jaar niet verder wil gaan van ruim 20 Londen Deskundigen van Scot land Yard hebben verklaard, dat de ontploffing, die gisteren drie verdiepingen van Londens Posttoren zwaar beschadigde, veroorzaakt is door een grote bom. De explosie sloeg een gat van 9 meter in de buitenmuur van de toren, die met 186 meter het hoogste gebouw van Groot- Brittannië is. Er vielen geen slachtoffers. Gistermorgen werd de redactie van een persbureau in Londen opgebeld door een onbekende, die zei namens de IRA te spre ken: „Wij hebben de ontploffing veroorzaakt in de Posttoren. De volgende keer is het de beurt aan de Victoriatoren". Men vreest nu een reeks IRA-aanval- len in Londen. Scotland Yard plaatste direct alle openbare ge bouwen onder speciale bewa king. De Victoria Tower is een van de torens van het parle ment in Westminster. De bom in de Posttoren werd ver- (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Gistermorgen ont dekte het personeel van het Til- burgse dierenpark, dat de om rastering van de tuin was open gebroken, en dat drie vogel kooien waren geforceerd. Daar uit bleken een zeearend, twee havikarenden en een oehoe ver dwenen. De totale waarde van de vermiste roofvogels wordt op vier mille geraamd. Het is al de zoveelste keer, dat vandalen of dieven zich toegang verschaffen tot het Til- burgse dierenpark en kooien openzetten. Nog korte geleden verdwenen op die manier meer dan 30 apen, waarvan inmiddels een deel is teruggevonden. Op de 32ste verdieping van Lon dens hoogste gebouw, de 180 meter hoge PTT-toren, proberen brandweerlieden de schade van de explosie te overzien. moedelijk zaterdag achtergela ten in een damestoilet op de 31- ste verdieping, die toegankelijk is voor het publiek. Die avond werd de toren opgebeld door een onbekende, die beweerde dat er een bom verborgen was. Het gebouw werd grondig door zocht, maar deze inspectie le verde niets op. Om half vier 's nachts werd Londen opge schrikt door een daverende ont ploffing. Tonnen beton stenen, metaal en glas vielen in de be lendende straten, op de daken van andere gebouwen en op au to's. DEN HAAG De dramatiek bij PSV steeg het afgelopen weekeinde ten top, doordat het onbevreesde Escelsior in de Brabantse lichtstad sensationeel uit haalde: 1-2- Een diep teleurgestelde PSV-trainer Linder concludeerde later bedroefd: Wij zijn geen eenheid. Noch binnen en noch buiten het veld". Verder weinig verrassingen in de eredi visie. Ajax en Feijenoord wnnnen ge makkelijk, terwijl ook FC Den Haag twee punten behaalde. Harald Berg maakte in Amsterdam een goede beurt door FC Den Haag slalommend op 1-0 te brengen. Schokkkend nieuws van het Europese voetbalfront was het uitstoten door de UEFA van Panionios uit Griekenland uit de Europa cup III. Bovendien bleek zaterdag dat de geruchtmakende wed strijd Borrussia8nter nog een staar tje had; de Interspeler Corso mag tot 1973 niet voor zijn club in internatio naal verband uitkomen. Veel opwiniding veroorzaakte de hockey- interland tegen de verjongde wereld kampioen Pakistan. Wat niemand had verwacht werd een feit: een glansrijke triomf van E-l. De Hagenaar Wout Leefers ontpopte zich als de ontdekking van Amstelveen. In de eerste klasse van het amateur voet bal hebben UVS uit Leiden en Gouda de leiding behouden door te zegevieren. RVC herstelde zich tegen de Musschen en won met 3-1. Van een c r verslaggevers MR. J. H. C. SLOTEMAKER NIJMEGEN (ANP) Een 33-jarige man heeft gisteren in zijn woning in Nijmegen zijn tien jaar jongere echtgenote met een steen de schedel ingeslagen. De vrouw is aan de verwondingen overleden. De man kwam, hevig overspannen op het politiebu reau en vertelde dat twee hem onbekende man nen 's morgens het huis waren binnengedrongen, hem hadden opgesloten en zijn vrouw om het le ven hadden gebracht. Toen de politie in de woning kwam, vond zij in de kelder het stoffelijk overschot van de jonge vrouw. De levensgeesten waren geweken. Na deze confrontatie viel de echtgenoot door de mand en bekende zijn vrouw met een steen op het hoofd te hebben geslagen. Toch zal de sectie van dr. Zeldenrust meer ophel dering moeten brengen, want de gemeentearts vond namelijk ook sporen van wurging op het li chaam van de vrouw. Het echtpaar dat een baby van 7 maanden heeft was nog maar goed anderhalf jaar getrouwd. De toestand van de man is nog zo dat hij niet ge hoord kan worden door de politie. Den Haag Een groot aantal organisaties en particulieren heeft tij dens het weekeinde vergeefs geprotesteerd tegen een t.v.-uitzending van de NVSH gisteravond op Nederland I over het toepassen var» een abortus. Ook het kort geding, dat de „Stichting voor het Onge boren Kir,. gisteren voor de Haagse rechtbank had aangespannen tegen de NVSH om de uitzending te kunnen verhinderen heeft niet het gewenste gevolg gehad. De president van deze rechtbank mr. J. H. C. Slotemaker oordeelde gistermiddag een zeldzaamheid op zondag dat er voor de rechter geen reden was om in deze vrije meningsuiting precentlef in te grijpen. Mr. J. H. C. Slotemaker wees er in zijn uitspraak op. „dat naar de bestaande opvattingen abor tus provocatus mits medisch geïndiceerd niet strafwaardig moet worden geacht. Bovendien is de meningsvorming over dit onderwerp sterk i>. beweging, zoals blijkt uit ue door de NVSH genoemde enquête-resul taten, dat 79 procent van de be volking onder bepaalde voor waarden abortus toelaatbaar vindt en zoals ook blijkt uit het regeerakkoord en uit een initia tiefwetsontwerp over abortus". De enquête, destijds gehouden door het bureau van mevrouw Zeldenrust-Noordanus, oud-voor. zitster van de NVSH, die mr. Slo temaker in zijn uitspraak be trok was eerder aangevochten door mr. G. Reddingius, omdat bij de vraagstelling voorbijge gaan was aan de normen, die bij abortus aangelegd worden. Eerder had de eerste pleiter voor de Stichting voor het onge boren kind mr. L. C. van der Tas erop gewezen, dat niet al leen het plegen of laten plegen van abortus volgens de wet nog altijd strafbaar is, maar dat de NVSH zich met de vertoning van het filmpje schuldig maakte aan een strafbaar feit, omda! het propageren van abortus be schouwd moet worden als hel uitlokken van en medeplichtig heid aan dat strafbaar feit. Dr. G. J. Smit voorzitter van de NVSH en mr. Brederode even eens van deze vereniging, we zen er daarentegen op, dat abortus geen misdrijf is, mits de behandeling geschiedt vol gens de normen van de medi sche wereld in Nederland en mits zij medisch verantwoord wordt uitgevoerd. De film, al dus deze woordvoerders vormt het onderdeel van een program ma waarin voorlichting en zake lijke informatie over medisch verantwoorde abortus gegeven wordt juist om aan het bestaan van illegale abortus een einde te maken. Mr. Slotemaker wees er in zijn uitspraak wel op, dat de om roepwet altijd mogelijkheden van repressieve maatregelen biedt. Na de uitzending gisteravond heeft een groot aantal mensel telefonisch bij de NVSH gepro testeerd tegen het filmpje. Vol gens de NVSH waren het naai schatting honderd telefonisch! protesten. Behalve de „Stichting voor hel Ongeboren Kind" hadden reedi protesten laten horen: De Sinl Willibrord vereniging van patel drs. W. Kotte, de groep Con frontatie, de Vereniging Ver standig Ouderschap, het Gere formeerd Politiek Verbond e» het Nationaal Evangelisch Ver bond. De protesten kwamen bin nen bij premier Biesheuvel, mii nister van Agt van Justitie en ministèr Stuyt van Volksgezond heid. Jong zijn? D^ns! Enkele Plaatsen Vrij ECHTPAREN BeginnersDinsdag 8.13 Gevord.Donderdag 8.30 W evert castelcin H iglsndso Kerkflracht 48 Leiden - Tol 01710-23583-32710

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1