oor de warme bakker" gloort de dageraad Ijak vu n SPORT variëteiten Stad en omgeving door Redlok II O Vagina 5 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT Wo* LEIDEN Aan de morsige non chalance van een oude Egypte naar hebben wij het waarschijn lijk te danken, dat op gezette tijden ons dagelijks brood op ta fel komt. U mag dan met lange tanden 's maandagsmorgens het oude brood van zaterdag zien >arij weg te werken, toch moet u i zich dan bedenken, dat dit broodnodige voedsel al zo'n 6000 jaar de mensheid op de been Raj heeft helpen houden. Toen men in de oudheid van tarwe en gierst nog pap lustte verspilde eens een horige aan de oever van de Nijl enkele druppels van deze pap op een steen. De zon scheen die dag weer gloeiend en h7 toen de Egyptenaar later toe- vallig de steen passeerde kreeg hij de gemorste druppels pap in de gaten. Ze waren keihard ge worden. En omdat ook Egypte- naren van alles in hun mond strs staken proefde hij van de korst- !0° jes die bijzonder goed eetbaar bleken te zijn. Zo moet het on geveer zijn begonnen. Vandaag kan uw bakker terecht zeggen: „Brood zestig eeu wen oud elke dag nieuw". Wie zich dan nog een broodje van gisteren in de maag laat veBtt splitsen is hooguit een Hannes, Die Egyptenaren toch! Van pap tot harde koek. Wat verderop in de historie, opnieuw ergens langs de Nijl, liet men eens de tarwepap onnadachtzaam staan. De vergeten pap zat opeens vol blazen en bubbels, omdat ze was gaan gisten. Nou, en gisten de pap in de Egyptische zon geeft nu eenmaal luchtige en hooggerezen broodkoek. Een nieuw volksvoedsel was geboren en uit de Nijlklei werden de eerste bakkerijen geknutseld, die met hout werden gestookt. De as werd weggeharkt en de deeg koeken plakte men tegen de gloeiende wanden van de ovens. Levenssymbool Het brood begon zijn opmars naar ontelbare magen. Natuurlijk waren de Romeinen er als de kippen bij en al gauw sloeg men in alle delen van het rijk aan het bakken. Zoals elke in dustrie is ook het broodbakken als huisnijverheid begonnen.' Toen handige lieden in grotere produktie „brood" gingen zien, werd het bakken tot een speci fiek beroep. Brood en wijn wer den levenssymbolen en 600 jaar voor Christus trof men in Jeru zalem zowaar een bloeiend bak- kersgilde aan, het prototype van een beroepsvereniging van Ech te Bakkers. Wild springend door de tijd zien we het beroep van bakker tot grote hoogten reiken. In de eerste eeuw na Christus werden de Romeinse bakkers al staatsambtenaren en Karei de Grote kende aan de bakker zo mogelijk een nog groter gewicht toe: wie een bakker doodde moest driemaal zoveel boete be talen als wanneer hij een ande re burger om zeep had gehol pen. De middeleeuwse wetten maakten het nog slimmer: de bakker die er bij het wegen van zijn broden met de pet naar gooide liep een gerede kans, dat hij werd opgehangen of in een ijzeren kooi in een rivier ver dronken. Het brood is niet meer uit ons le ven weg te denken. Je struikelt er bijna over. Je kunt rustig zeggen, dat de bakker onze weg van de wieg naar het graf met brood plaveit. Er is geen feest of verdriet of de bakker steekt er zijn produkt tussen. In Twen te bedenkt men de kraamvrouw met een meterslange wegge of krentenbrood en vroeger ontbra ken nooit de krakelingen, vlechtbroden of duivekaters op een begrafenis. Enfin, u weet het zelf: een pas getrouwd stel letje houdt elkaar de eerste we ken zoet met wittebrood, als men op z'n vijftigste verjaardag Abraham ziet is de bakker er met een gelegenheidsbaksel en met Pasen en Kerstmis heeft deze goede ambachtsman de handen vol. Eens stemden brood en zout de huisgeesten gunstig, in sommige Franse streken bakte men brood om op wasdag mooi weer te hebben en stukjes brood in de mond van een zuigeling behoedde het wicht later tegen snoepzucht. Broodpraktijken tes over om een sterveling te doordesemen. Broodbakken bestaat uit een aantal t's: toewijding, tem peratuur, toevoeging en tijd. Het is echt niet gewoon „de bak ker" die bij u aan de deur komt. En mocht dat gevoel zich, ondanks onze voorbeschou wing, toch nog bij u opdringen, neemt u dan maar van „Echte Bakker" A. J. Dijsselbloem (39) aan, dat dit komt omdat het ge mak de mens dient. Een gesne den „wit" is net zo gemakkelijk als het zakje gesneden andijvie. Een jaar of acht geleden begon nen de broden fabrieksmatig in massa's onder ons broodetend volk te komen. Het leek het ein de van een oude ambachtelijke zaak. Maar zie, als een Venus uit de schelp, als een herscha pen vogel Phoenix uit de as van verdwenen neringen verrees daar de „warme bakker" als een reactie op efficiënte mecha nisatie en economische plan ning. Wat zegt de heer Dijsselbloem, die de groep „de warme bak kers van Leiden" bijeentrom- melde, ervan? „Broodbakken bestaat uit een aantal t's: toe wijding, temperatuur, toevoe ging en tijd". Een vorstelijke mik is een kwestie van rijzen en temperatuur. Een warme bakker laat niets over aan com puters en hatsekiedee. Hij is een man met gevoel voor smaakvorming en eigenlijk denkt-ie nog met weemoed aan de tijd, dat de oven met takken- Echte Bakker" Dijsselbloem „Het is een kwestie van rijzen en temperatuur" bossen gestookt werd; in deze brood volgens het machine-idee ruimte doordrongen geur en smaak van het verbrande hout het brood en gaven er de typi sche smaak aan. Op het ogen blik is het alleen de hitte die het 'm doet. Dit leidde tot smaakvervlakking en het doen verdwijnen van de geur; „met haal je veel van het fijne weg", vindt de heer Dijsselbloem. De warme bakker heeft zich even wel vastgeklampt aan het am bachtelijke. Hij volgt geen ma chinaal stramien. Hij is een specialist die tijd nodig heeft en daardoor is bezorging een heel kwalijke zaak geworden. Het wegbrengen van het brood kost de bakker zeer veel geld. Het moet uit de lengte of uit de breedte komen en daarom zal een warme bakker zeker in de stad alle aandacht besteden aan het bakken. Wie andermans maag eer wil aandoen zal z'n hele assortiment zelf bakken en niet bezorgen, vindt bakker Dijsselbloem. Eervolle zaak Gewetensvol bakken is niet alleen moeilijk, het is ook een eervolle zaak. Voor een „warme bak ker" heb je al ontzag, maar het summum is opgenomen te wor den in het gilde „De Echte Bak ker" waarvan de heer Dijssel bloem het enige Leidse lid is. Hij is een specialist, die onder speciale bakkerswetten valt en zich heeft verplicht het oordeel van het Ver. Station voor Maal derij en Bakkerij Wageningen, dat periodiek bij hem komt we gen en keuren. Het echte am bacht wordt omhoog gestoken bij wedstrijdkeuringen. Dan lig gen de kadetjes, de puntjes en al het „luuks" bloot klaar om aan alle kanten en op elke hoe danigheid bekeken te worden; met hun hoogte, volume, kleur van kruim, fijnheid van rijs en hun aroma zijn heel wat punten te verdienen op het keurings rapport. De bezitter van zo'n certificaat is dan minstens even content als een succesvolle zelf- kazer. Echte Bakker Dijsselbloem, een hereboer in smulpapenland maar zelf zo slank als de schie ter waarmee hij zijn deeg de oven in schuift, ziet de fabriek niet als de grote concurrent: „ieder bespeelt een apart deel van het publiek. De ene huis vrouw houdt haar bezorger want lang niet iedereen is in staat op een andere manier het brood in huis te krijgen en de andere doet graag wat extra moeite strengeltje, pappertje e „kedette" komt vloerbrood, len snijertje of een niet te vergeten de natuurlijk. Vaak 'an vakantie terug jïn wordt gedacht: waarom kon ik nou alleen daar in Frankrijk dat lekkere brood eten? Wel, dan zeggen wij: dat karwei- zaadbroodje of die krokante op de vloer gebakken Franse „stok" kunt u ook hier krij gen". Voor de warme bakker (in Leiden net te tellen op de vingers van twee handen), die wat van z'n vak wil maken, is volgens spe cialist Dijsselbloem, die het kan weten, beslist een behaaglijke toekomst weggelegd. „Alles ver vlakt op een vreselijke manier met die machines en computers. Omdat het brood door de maag gaat en dagelijks terugkeert spreekt het des te meer. Er is een groeiende vraag naar het echte ambachtelijke produkt." Voor bakkers als Dijsselbloem zit er muziek in het boeren- bruin, de pistolets, het graag gegeten volkoren en de maan zaadbroodjes. Hij wil daarom meer jeugd in de bakkerij krij gen, maar dan zal de nachtar beid eruit moeten. Weg met de nacht, steeds later beginnen. Tegen mei het volgend jaar zal het bij hem zover zijn. Als men dan een broodje om 12 uur knappend op de plank wenst is dat geen onmogelijkheid meer. Interesse Veel jongelui hebben nog interes se in het bakkersvak. Dat ge friemel met deeg vinden ze prachtig, maar als ze over 's nachts horen is de aardigheid gauw verdwenen; dan zie je ze niet meer. Daar hebben ze wel enigszins gelijk in, vind ik. Het grote probleem voor een bakker is mensen te krijgen. Vandaar dat we een dagbakkerij willen. Het publiek krijgt dan meteen het broodje dat een paar uur oud is. Op het ogenblik verdwij nen nog veel bakkersbedrijven door de nachtarbeid. De fabrie ken lossen dat op met ploegen diensten. Ook al blijft een bak ker zelf enthousiast voor z'n werk, toch kan hij niet alles al leen af." Zo gauw je bij een bakker een stap over de bedrijfsdrempel hebt gezet werkt dat als een aperitief: je krijgt meteen een Het is puffen en watertanden bij die klassieke oven, waarop op de stenen vloer de broden tot een feest van smaak worden. reuzetrek in alles en nog wat. „Echte" Dijsselbloem glimlacht dan wijsgerig; hij kent z'n klantjes, je kunt ze bij hem om een boodschapje sturen. Het is puffen en watertanden bij die klassieke oven, waar op de ste nen vloer de broden tot een feest van smaak worden. „Ja wel" zegt bakker Dijsselbloem, die onder het meel zit, „het is een kwestie van rijzen en tem peratuur, daar moet je mee werken. Dit bakken vergt veel tijd en veel aandacht; van nor maal blikbrooddeeg kun je geen stokbrood bakken. En alles doen we hier zonder extra vetten om malse schijn op te houden. Men kijkt wel eens op van de prijs, maar ook een bakker leeft niet van brood alleen." Maar evenzeer is waar wat er gens in het „Meester-bakkers- alfabet" staat opgetekend: J is de joker waar de bakker voor staat, die uw tong lager dan zijn kassa aanslaat. TON PIETERS Weet u wat mij altijd diep ln het hart grijpt en me soms zelfs een brok in de keel be zorgt? Dat is als oma's een babbel met de kleinzoon of kleindochter opzetten. In zo'n gesprek wordt ondanks het eenvoudige taalgebruik zo veel gezegd en borrelt zoveel spontaniteit naar boven dat de sfeeractiradius van zo'n gesprek bijna niet te be schrijven is. Laatst heb ik eens op een afstandje mee staan luisteren. Laten we er samen even van genieten. Alles speelt zich af in een hoek van de huiskamer. Oma staat over de wieg gebogen. De baby zelf ligt met een wat-mot-dat-gekke-mensen- blik omhoog te kijken. „Hal lo schatje van me. Hier is oma. Dat is een tijd geleden. Wat heb je een lekkere ge zonde kleur joh. Of lig je soms lekker je luier vol te drukken? Geeft niks hoor. Aanstonds gaat mammie jou effe lekker verschonen hoor. En gaat die grote knul dan nog eens lachen tegen oma. Kiri-kiri-kiri. Ja en hij heeft van die mooie ogen en zijn haartjes die groeien zo snel. Aanstonds wordt die nog een gote nozem van oma. Kiri-ki ri-kiri. Gossiemikkie en gaat Wimpie nu nog huilen ook? Allemaal traantjes hé. Wat is er dan met mijn kleine schatteboutje aan de hand? Ah gutte, gutte, gutte. Zal oma jou eens aan het lachen maken. Daar komt een muis- sie aangekropen zo in Wim pie zijn nekje gekropem. Piebeliebeliep. Dat staat je wel aan hé. Nu kan je wel lachten hé. Dondersteen van me. Hoe, het is toch zo'n lek kere knul van oma". Soms na zijn gevoelige one-baby- show heb ik weieens de nei ging om in mijn handen te klappen en „bis, bis" tegen oma te roepen. Het is werke lijk prachtig. Mannen, die zijn heel anders. Vooral als er visite op be zoek is. Dan hangen ze de nuchtere eigenaar uit en ko men ze maar moeilijk tot emotionele knuffelpartijtjes. Een keer in de lucht gooien en een vriendschappelijke kneep in de buik dat is mes tal alles waar zo'n klein schaap het mee moet doen. Nee. geef mij dan maar de oma's! LEIDEN Het „muziek korps" van DOCOS moet een toontje lager spelen. Tafel tennis, voor velen een plech tige en statige aangelegen heid, waarbij de spelers als schakers te werk gaan, is bij DOCOS uitgegroeid tot een kermisvermaak. Met toeters, ratels en kettingen, wordt het hoofdklassetrio op zijn promotiepad begeleid. De stemmige achtergrondmuziek is echter met de prestaties geëvolueerd, zo zelfs dat de muzikanten onderling een wedstrijd aan het houden zijn. Vandaar, dat mede om de sfeer met de tegenstander niet te vertroebelen, een be roep wordt gedaan op een kapelmeester, die het volu me weer tot de oude propor ties moet terugbrengen. „Bij de laatste „happening" heb ik tussen de partijen door aan diverse muzikanten de vraag gesteld „Hoe is de stand?". Niemand wist het me te vertellen", aldus een van de redacteuren van de Looping Driver, die duidelijk wat meer beheersing wil in de orkestbak. 9 In Rijnsburg zal op zater dag 13 november in de chr. tuinbouwschool aan de Spino- zalaan de algemene jaarver gadering worden gehouden van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond, gewest Zuid-Holland. Aan vang 9.30 uur. Sponsors dienen zich vrijwel in alle sporten aan. De scha- kers moeten zich echter ken nelijk nog beperken tot eigen middelen, getuige dit verslag in het clubblad van LSG: „Tot tweemaal toe bood Den Herder gratis een toren ter consumptie aan. Terecht bang voor indigestie weiger de zijn opponent dit aanbod, doch enkele ogenblikken la ter stierf hij door gebrek aan materiaal de hongerdood." Zaalvoetbal (erg „in" op het ogenblik) heeft ook zijn negatieve aspecten, als we jeugdtrainer Marijnen van mentaliteit van de huidige SYC mogen geloven. De jeugd valt me tegen. Op de training sparen de jongens zich soms, omdat ze daarna nog een wedstrijd zaalvoet bal moeten spelen. Als ze bij mij op een training zijn moe ten zij zich ook voor de vol le honderd procent inzetten. Bij minder ben ik niet tevre den". De voorlopige richtlijnen voor het damesvoetbal zijn deze week door de KNVB be kend gemaakt. Van gemengd voetbal is (nog) geen sprake. Dames moeten uitsluitend te gen dames voetballen en he ren uitsluitend tegen heren. Bij de haardracht dient reke- Tot ning te worden gehouden met (oog)blessures, die aan de tegenstandster kunnen worden toegebracht door lan ge loshangende haren. Ten aanzien van het betreden van de kleedkamers gelden voor het damesvoetbal de zelfde bepalingen als voor andere damessporten... zover het gemengde nieuws van de KNVB. 9 Op maandag 8 november wordt op het terrein van Quick Boys gespeeld de wed strijd Leiden—Den Haag. Het betreft hier de b-junio- ren, die om 19.15 uur begin nen in Katwijk. 9 Greep uit de straflijst van de LVB, die aantoont, dat ook in deze afdeling de (straf)zaken forser worden aangepakt: Eerste-elftalspeler geschorst voor zes wedstrijden wegens stompen van een tegenstan der; vijfde elftalspeler ge schorst voor zes wedstrijden wegens trappen van een te- .gensrander; derde elftalspe ler geschorst voor zes wed strijden wegens ruw spel en het misleiden van de scheidsrechter door het opge ven van een onjuiste naam; vijfde elftalspeler geschorst voor zes wedstrijden wegens het doen van een poging tot natrappen van een tegen stander. Namen hebben wij met opzet vermeden. Enerzijds zouden spelers, om ook eens in de belangstelling te komen, juist een overtreding begaan uit „stoerheid". Anderzijds willen wij deze overtreders niet opnieuw straffen door hen te compromitteren met hun tegenstanders, die wel licht heel wat minder mild zouden kunnen zijn dan de strafcommissie. Cijfertips KNVB: Neptunes—UVS 3, Roo- denburgCVV 1, Unitas Lugdunum 1, LFCDRL 1, Blauw Zwart—Leonidasf 3, Spel. LisseBodegraven 1, ADSAlphen 3, DocosVEP 2, Quick Steps—Teulingen 3, HBS—RKAVV 3, Foreholte Rijswijk 1, GDAHillegom 3, Concordia HVan Nispen 3, Archipel—SJC 1, Spoor- wijkRijpwetering 1, UDO —Westerkwartier 1, Altior— VTL 1, Concordia DSJZ 3, De Flamingo'sASC 2, Vre- denburch—Warmunda 2, Al- phia—HMSH 3, ESTO—Donk L LVB: eerste klas: SVLV—St. Bernardus 1, DOSROranje Groen 3, Stompwijkse Boys Weteringse Boys 1, Alphen- se Boys—Randstad Sport 1, VVOALDWS 3. Tweede klas: VNA—Leidse Boys 3, Unitas—ZLC 2, Kic kers—Meerburg S, JAN PREENEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5