Leidenaar prof. Hans Sittig haat verspilling in deze maatschappij DORP IN FEESTS Leidse agenda Stad en omgevj, Ontwikkelingshulp is het beschikbaar stellen van eigen persoon en kennis PAGINA 4 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 ÏO.O HOFWEG 39. VOORSCHOTEN —An tiekbeurs, aanvang 11.00 u K O GEBOUW kinderfilm ..Gevaar op het eiland", aanvang 14.30 u. Micro Theater „Imperium" GREVIMlg- heden aanvang 33.30 u. Oud Poelgeest Weekend over bewust zijn en bewu s tzij sve rru lm Lig, aan vang 14.30 u. ZONDAG 31 OKTOBER HOFWEG 39. VOORSCHOTEN an tiekbeurs. aanvang 11.00 u. Loktheatcr Poppenspel ..Hoe het komt 14.3< de zee zo schuimt". nvang 19.30 i >AG 2 nds L; ..Funhouse Horror", aanvang 20.15 St. Antoniuselubhuis avond van de zangspelclub „StaaJwijk" m.m.v. „Sempre Avanti", aanvang 20.00 Groenoordhal zaalvoetbal, aanvang 19.00 uur. »,De Rode Leeuw". Oegstgeest Marcel van Dam spreekt over zijn woningbouwplan, aanvang 20.00 uur. Kapel Zijlpoort Mis voor de overle denen. aanvang 09.00 uur. WOENSDAG 3 NOVEMBER Groenoordhal Tennis, aanvang 10.00 uur en 16.00 uur. (DONDERDAG 4 NOVEMBER Eakentheater Toneelstuk met Pip Simons, aanvang 2Ü.15 uur Sted. Museum ..De Lakenhal" Le zing over tabak en roken van de ver. Oud Leiden, aanvang 30.00 uur. GALERIE VAN DER VLIST:' 1 tot 31 nov. ..Kunst Cadeau", ten toonstelling van wandkleden kera miek en plastieken. GALERIE 't DUIVENHUYS: 26513) 22 okt tot 12 nov. Hern Berserik exposeert grafiek, aquarel len, schilderijen en tekeningen. GALERIE 't HOEKJE BIJ DE POMP: 1 nov. tot 19 nov. Bastiaan ■van Mastrigt exposeert schilderijen en pentekeningen (surrealistisch] GALERIE VAN DER VLIST: Boter markt 3. tel. 22806; t.m. 31 okt. ex poseert Ploos van Amstel met ..Het Nederlands Patriciaat", schilderijen di t/m za 9.00 - 18.00 uur. GALERIE HEUFF: Hoflaan 7, Wasse naar, lel.: 01751 - 21S5 t/m 30 okt. exposeert William D. Kulk tekenin gen en Margret Schmidt keramiek medio Januari „Tiderida" Eskimo tot Groenlander. GALERIE 't HOEKJE BIJ DE materiaal van olie verf. houtskool e.d. GEM ARCHIEFDIENST: Boisotka- de, tel.: 20191: t/m 22 okt. tentoon stelling van prenten, foto's etc. over „Wandelen, vroeger e Dienstverlenii ROTTERDAM/LEIDEN „Het gebruik van iets beoordelen naar de behoefte is een abstract denken, dat de mensen niet gauw aanvaar den." Prof. J. Sittig (Hans voor wie hem beter kent en sinds een week 59 jaar) beent in zijn door de zon gestoofde kantoor in het Bouwcentrum, 13 verdiepingen boven de gereguleerde warwinkel van Weena en Stationsplein, ongedurig tussen twee bureaus heen en weer. Hij is een man van „gaandeweg" gedachten formuleren. Terloops opent hij de deur van een stalen kast vol mappen en uit gaven met literatuur over de technische fabricage van kleding. Prof. Sittig heeft zich in hoge mate beziggehouden met kleren: jaren geleden ontwierp hij een maatnormalisatiesysteem, dat allerwege ingang heeft gevonden, omdat het is aangepast aan de eigenschap pen van de mens. „Vroeger dacht men, dat de mens zich moest aanpassen aan de produkten. In de oorlog werd ontdekt, dat dit het paard achter de wagen spannen is en nu passen we de omgeving aan de mens aan. Zo krijg je meteen een goede aansluiting op het ontwikkelingswerk." tndaal. tel. Camera: itel. 31919). Wo.. za. en middag 2.30 (zo. ook 4.14 uur) avonturen van Pietje Bell" „Soufflé au coeur" IS jr. Dag. Performance. Luxor (tel. 31239) ,,Er drupt bloed In het_ huis" IS jr. Dag. 2.30. 7.00 en Zo. 2.30, 4.-15 7.< Rex (tel. 2541-U „1'InAtatlan", IS jr. Dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zo. 2.30, 4.45 7.00 en 9.15 uw. BezoekurenZiekenhuizen Bezoektijden Kliniek Verloskunde Gynaecologievoor de patiënten de afdeling gynaecologie en v 18.30—20.00 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdeüng (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma., wo.. do. en vrij. van 18.30—18.45 uur; za. en zon. van 15.00—15.15 uur. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag Jelge makllnlek: tot Noord wijk. Sole Mio: klassepatiënten zaterdag van 1 tot half Diaconcssenhuis Klasse 1: van 13.00-12.00 uur; 13.15-14.00 uur; 38.45-19.30 uur. dagelijks: Klasse II en m dagelijks: 13.15-14.00 uur en 18.45-19.30 uur: Kinderafdeling dage lijks: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.15 St. Êlisabcthziekenhuis: volwassenen: van 11.30—12, van 14—15 en van 18 45—19.30 uur; 1ste klas; Alle da gen vanaf half twaalf. Kraamafde- ling: 3de klas: van 15—16 en van i 11.30—12 38--19 uur: 2de klas 13.30—15.30 19-20 uur: 1ste klas 1112. 13.30- 15.30 en 19—20 uur. Uphen Ziekenhuis Rijnoord": dage lijks (ook in het weekend) le en 2e klas: van 10.30—11.00 uur: van 14.00—14.45 uur: van 18.00-19.00 uur. 3e klas: van 14.00—14.45 uur: van 18.0019.00 uur. Kraam afdeling: tENSTVERLENING LEIDEN kt poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur ('s middags) tot woensdag 12 uur waar genomen door het Diaconessenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur floo1" het St.-Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werkdagen tn op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Iktersdiensi5 maal 2 (zat. 10 uur Voormiddag tot zondag 24 uur). De heer J. Sittig werd in Berlijn uit Tsjechische ouders geboren. Zijn vader was een jurist, die in het bankwezen „zat" en voor een Tsjechische bank in Berlijn werkte. Hans was niet honk vast. Hij is altijd al beweeglijk geweest. Als kind reisde hij in z'n eentje naar Praag, kwam later in Wenen terecht en bleef een tijdlang het nationaal-socia- lisme vóór door naar het Wes ten uit te wijken. Het verbaast me van deze man met zijn eruditie, een vlijm scherpe kijk op besluitvorming en zijn wetenschappelijke bena dering van de zaken te moeten horen, dat hij ..nooit gestu deerd" heeft. Met een accent, dat niet van de lage, groene landen aan zee is. vertelt hij: „Ik heb een blauwe maandag me verdiept in economie en rechten en toen ik in Parijs on dergedoken was deed ik een jaartje wiskunde. Dat is alles. Iemand als ik noemt men een autodidact." Hans Sittig ging na de oorlog full speed ahead, hij publiceerde, was een van de op richters van de Vereniging voor Statistiek en kreeg internationa le bekendheid om zijn behande ling van praktische problemen in industrie en maatschappij. Hij doceerde aan het Internatio nal Institute of Social Studies in Den Haag (over beslissingen in- het overheidsapparaat) en vorig jaar werd hij, sinds een jaar of negen Leidenaar, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het operationele onderzoek aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam. Sinds 1943 werkt de heer Sittig sa men met „besliskundige" ir. J. van Ettinger, president-direc teur van het Bouwcentrum in Rotterdam. Beiden vormen nu de directie van het „Adviesbu reau voor kwaliteitsbeleid en be sliskunde", dat zijn werk met statistieken stoffeert. Het bu reau houdt zich bezig met het oplossen van allerlei moeilijkhe den in bedrijf en maatschappij door middel van kwantitatieve analyse (een samenstel van wis kunde en statistiek) en het mee helpen tot invoeren van de ge vonden oplossingen. „Kijk, dit laatste is een wijziging in de mentaliteit: je moet zorgen dat men de voordelen van iets ook werkelijk gebruikt", benadrukt prof. Sittig. Nieuwe methode Hans Sittig put geïnspireerde vin dingrijkheid uit het feit dat hij een ontzettende hekel heeft aan verspilling in deze maatschap pij. Er gaat in onze wereld van massaconsumptie zo vreselijk veel verloren aan goederen, ma terialen en vooral aan tijd. „Kle ding maken bijvoorbeeld is fas cinerend, maar kleren zijn al leen maar goed als ze bij het li chaam passen: de kwaliteit hangt af van de mens die erin steekt. Jouw kostuum kan voor mij slecht zijn. Een prima wo ning voor twee personen kan niet deugen voor een gezin met Besteding in massaconsumptie verkeerd gericht over de toekomst die ligt in de internationale uitwisseling der jeugd (omdat er geen oorlog komt als je elkaar beter kent). Zou de maatschappij hier snel voor lopen? Het harde beroep van organisatie-adviseur heeft me geleerd, dat het niet uitslui tend gaat om een goed systeem. De grote moeilijkheid is, dat het systeem ook werkelijk dient te worden toegepast. We stranden steeds weer op het stellen van een verkeerde vraag, of de goe de vraag met een verkeerd ant woord, of uiteindelijke geen rea lisatie." Een axioma van prof. Sittig is: optimale kwaliteit is gelijkwaar dig aan minimale verspilling. Dit axioma doortrekt zijn gehe le arbeid. Daarom staat het voor hem vast, dat nieuwe ont wikkelingen ook nieuwe metho den vragen en nieuwe bereke ningen bij een hogere eisen stel lende technologie. „Die ontwik kelingen zijn niet meer te bedie nen vanuit de oude intuïtie of ervaring. Als je ergens aan sleutelt, zet je ook veel andere verschijnselen in beweging." Kwaliteitsbeleid ,Ik dacht dat we voor het realise ren van projecten een nieuwe methode zouden moeten ontwik kelen die nog niet bestaat. Men praat over „tapis roulants", witte fietsen, gratis openbaar vervoer, voorrang voor links, een ander patroon voor scholing en opleiding, het kweken van voedsel op de vrije zeebodem en het ontwerpen van een pro gramma van eisen voor een zie kenhuis bijvoorbeeld is slechts een kleine stap tot de vorming van opleidingen en cursussen. Zes jaar geleden nam het Bouw centrum het initiatief tot het do ceren van een cursus kwaliteits beleid aan mensen uit ontwikke lingslanden. Prof. Hans Sittig heeft hieraan vanaf het begin meegewerkt. „We hebben hier mee, geloof ik, aardig succes: per jaar worden bij ons door colleges en praktisch werk in Nederlandse bedrijven 60-70 van deze mensen opgeleid in onze denkwijze en technieken. Met veel kennis en ook al erva ring kunnen ze naar huis terug keren." „Het merkwaardige is", aldus prof. Sittig, „ik heb het gevoel dat de in deze cursusssen opge dane filosofieën in die arme lan den eerder zullen aanslaan dan in Nederland. Een profeet wordt alleen geboren in een land dat ver ontwikkeld is, waar vastge legde systemen en belangen zijn. Daarom zal de profeet die dit wil doorbreken niet geëerd zijn in eigen land. Het feit dat ie mand vóórligt betekent een han dicap voor verdere ontwikke ling. Neem maar Parijs, dat in Europa voorop liep met gasver lichting en moeilijk kon over schakelen op elektriciteit, ter wijl Londen en Berlijn in 1910 meteen op elektrische verlich ting konden overstappen." ,Zo dacht ik, dat de ontwikke lingslanden een fase in de ont wikkeling naar hun algemeen welzijn konden overslaan, na melijk die van de ontwikkeling met vallen en opstaan. Zij kun nen direct ideeën gebruiken die in het Westen reeds ontwikkeld zijn, zodat ze om de fase „high mass consumption" de con sumptiemaatschappij heen kunnen en onmiddellijk uit een onderontwikkelde economie groeien naar kwaliteitsconsump tie." Stommiteiten mijden De ontwikkelingslanden kunnen, volgens prof. Sittig, allé stom miteiten die in het Westen zijn gemaakt vermijden. Japan heeft die weg min of meer be- - wandeld. Dat land is vijftig jaar geleden vanuit een onderontwik kelde economie gekomen in een maatschappij, waar kwaliteit in het middelpunt staat. De Japan ners hebben de voetangels en klemmen van een consumptie maatschappij weten te omzei len. „Wij willen op dit moment graag van de Japanners leren hoe ze dat gedaan hebben. Met name in de scheepsbouw hebben ze met de anderen de vloer aan geveegd; dezelfde kant gaat het uit met de optische, de elektro nische en mogelijk ook de far maceutische industrie." Ontwikkelingshulp Prof. Sittig heeft er nota van ge nomen, dat Nederland vooraan loopt bij het geven van ontwik kelingshulp. In 1970 was dat in totaal een bedrag van 457 mil joen dollar, overeenkomend met 1,46 pet van het bruto nationaal inkomen. Als streefgetal wordt internationaal aangenomen 1 procent. „Natuurlijk is -er veel geld nodig, maar onze ontwikke lingshulp zou niet moeten be staan uit het beschikbaar stel len van geld. Niet zelden - ge beurt dat op voorwaarde, dat de ontwikkelingslanden bij ons ma chines en goederen voor het geld kopen. Ik wil helemaal niet spreken over de eventuele mo gelijkheid dat er bij geldschen- kingen soms hier en daar be dragen aan de strijkstok zouden kunnen blijven hangen. Wat ik wèl wil benadrukkken is, dat kennis van mensen het meest onvervangbare is. Als ontwikke lingshulp zie ik het beschikbaar stellen van eigen persoon en kennis, ook al omdat het de mens dwingt zichzelf te veran deren." Ontwi kkelingssam enwerking houdt in, dat je bereid bent je zelf meer te veranderen dan je van de anderen eist", zo citeert Hans Sittig zijn mede-directeur Van Ettinger. „Daarvoor zijn die cursussen met een pakket van kennis. De ideeën worden ter plaatse daar uitgedragen. Bij het geven van deze opleidin gen moeten we ons verantwoor delijk voor anderen gaan voe len. Op den duur is de enig doeltreffende hulp die in de vorm van opleiding: deskundi gen beschikbaar stellen is be langrijker nóg dan het beschik baar stellen van bankrekenin gen. Je moet het robleem trachten op te lossen in de sfeer van geestelijke waarden." Hulpvc maal 4. EHBO: 20645. imeenschap Zuid-West. hings- lnformaliedien: Hen Zuid-West. secretariaat Jacques Urlusplantsoen S3: voor hulpverle ning tel. 20460: voor Informatie tel. De buurtschap Stompwijk de helft daarvan laat onze fotograaf hier vanuit de toren van de r.-k. kerk ziet een feestweek ter gelegenheid van de opening van het Dorpshuis en de openbare leeszaal en biblio theek. begint hedenmiddag aan Kwaliteitscontrole Geïntrigeerde kwaliteitscontrole is voor prof. Sittig een middel tot het bereiken van een bewoonba re wereld. Niet voor niets droeg zijn inaugurale rede het motto „Ach! Waren alle mensen wijs en wilden daarbij wèlHij zet zich sterk af tegen de one venwichtigheid in de massacon sumptiemaatschappij, het van de hak op de tak op de markt brengen van dingen die de klant wordt opgedrongen; een con sumptie op grote schaal van no deloze (elektrische schoenpoets apparaten en idem haarbor stels), soms schadelijke zaken. Dit gaat zelfs gepaard met ver slonzing en verwaarlozing van collectieve voorzieningen. „Het ziekenhuis vraagt binnenkort 150 gulden per dag. daar kun je dus niet meer gaan liggen. De voorzieningen voor auto's raken achterop, maar wel heeft men straks twee of drie auto's per gezin. Daar heb je nu de zin loosheid van het aanschaffen van auto's die je niet meer ge bruiken kunt. Deodorants vlie gen in tientallen soorten over de toonbank: voor het kostuum, de oksel, de linker- en de rechter voet, ik weet niet waar voor al lemaal. Het geld kan niet op." Hoge kwaliteit en het voorkomen van verspilling is het vak en le venswerk van prof. Sittig. „High quality is eigenlijk de toestand waarin goed optimaal gebruik wordt gemaakt van de midde len, op zo'n manier dat bereikt wordt een evenwicht tussen de particuliere consumptie en de collectieve voorzieningen. En op dit moment zou dit betekenen een nogal radicaal opvoeren van de middelen voor de collec tieve voorzieningen. Wat we vandaag constateren is het te gendeel. De particuliere con sumptie wordt nauwelijks ge remd, zelfs bevorderd: meer suiker, meer bier en andere drank, meer roken, meer en duurdere vakantiereizen, meer auto's. Dat is wat ik noem i verkeerd gerichte besteding de massa-consumptie. Aan de andere kant is de rem op collectieve voorzieningen gezet. De bouwstop voor het hoger on derwijs is iets dat me heel erg steekt, omdat we een enorme ontwikkeling van intellect en technisch vernuft nodig hebben om ons te kunnen handhaven in de wereld van het jaar 2000.' TON PIETERS UNIVERSITAIR NIEUWS ROTTERDAM (ANP) Aan de Ec. Hogesch. te R'dam aljn ges! voor: Het doet. ex. in de ec. wetensch. J. IR. de Wit Zoetermeer, R. M. H. Guff arcs, 's-Gravemhage, J. L. den Hartog Voortwng, E. C. A. van WoontOegstgeest, W. F. Ooster- heert 's-Gravervhage, A. J. F. Bont je, 's-Graverthage. K. F. Riitsma, 's- Gravenhage. J. P. Stoops. Rijswijk. Gemeente Leiden De Burgemeester der gemeen- le Leiden brengt ter openbare kennis, dat het College van Burgemeester en Wethouders voornemens is aan het be stuur van het Sint Bonaven- turaiyeeum, Mariënpoelstraat 4. alhier, vergunning te ver lenen tot het voor een tijdvak van 5 jaren plaatsen van een houten schoolgebouw, be staande uit achttien leslokalen c.a. op het Schuttersveld aan de Maredijk nabij de Willem de Zwljgerbrug, zulks met vrijstelling ingevolge artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van de voorschrif ten van het geldende bestem mingsplan „Lelden 1933". Rechthebbenden op aangren zende en nabijgelegen per celen kunnen gedurende veer tien dagen bij Burgemeester en Wethouders schriftelijke bezwaren indienen. De bouw en situatietekeningen liggen gedurende genoemde termijn voor een ieder ten Stadhuize (kamer 111) ter Inzage. Leiden, 30 oktober 1971. Alphenza. dokter brandtlaan 31. teL dokier J. K. Plattesohor serpark 4. tel. 01720—285 Benthuizen Boskoop: do! de WiJ'de. Rozenlaan 1. Bos 01727—2740 Hnzerswoude—Koudekerk: d< J. Bosch. Dorpsstraat 74, woude-dorp, tel. 01/728281; len 01714—2278 b.g.g. 2431 o: Hillcgomdokter J. van 't VI Stationsweg 74, tel. 15771. Katwijk a.d. Rijn - kenburg: dokter ing Jullanalaan Katwijk ge: dokter J. Nootei Rijnsburgj J. HaS •L Katwl 'r. ij tel 01719—1643; ma. 8.00 U. jord wijkerhoutdokter van i Herenweg 17. tel 2385. dokter J. W. ook weekend 8.00 u. I opgeve Voorhout, tel. 2532—10140 'oorschoten: dokter W. L 1 Dam Professor Asserlaan 26 schoten, tel. 011717—3960 Vassenaar: Bij het ter pers was dit nog niet bekend. Men zich tot het antwoord appar. APOTHEKEN Alphen: apotheek All art; Bollenstreek: Lissese Apoth _apotheek_ Blanken, I Leider Woerd 171. tel 20502. Leiderdorp: gesloten. Katwijkapotheek Katwijk a.d Julianalaan 18 tel 14370. LeidsehendamMariahoe •k. Tarwekamp 59. Den Ha 32.00 u.; Heu Leidseweg 66. tel /assenaar: apotheek Langstra tel. 01/7513141vrij tot 22.00 van 9.00 u.—13.00 u.; Mari Apotheek. Tarwekamp :a. 9.00 u. za. 13.00 u WIJKVERPLEGING Langer 02976—236. Alkemade: Wit-Gele Kruis Rusman. Past. Van der' Pla; 13. Rijwetering. Tel. 01/712— .Alphen: zuster Van der Heemraadslaan 6, Bodegraver, Marmeren onyx ballonkap in 4 kleu- —m—* pa Normaal 94.50. 3v Slechts enkele dagen Verlichtingsspeciaalzaak TECHNISCH WARENHUIS Vaillantlaan 396 Beeklaan 175 Telefoon 33.75.27 DONDERDAGAVOND OPEN N. M. de Vries,! Leiden: _.J I I bertlaan 166, teL *42606 A. Kohlenberg. LammeschJ 339. tel. 36006 Katwijk: zuster A. L. Treubstraat 3. tel. 15693." Leiderdorp: zuster van Meurs. Hurgronjestraat. te! 34112. Wit-Gele Kruis. Noord wijkerhout V< ZUk: zuster Y. de Jorj Jaan 3. Voorhout, Tel 0 Tel. 02522—11643. 'oorschoten: Gezondheids^ Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. ïalaan 64. tel. 3700 Bollenstreek: tandarts A. J. Wilde. Weeresteinstraat 2 gom, tel. 03520—12992 Katwijk: tandarts Hagen, idschendnm: tel. 070—243347. voorschoten: tandarts A. ven, Michel Brinklaan spoedgevallen tussen 12.30 i Wassenaar: tandarts Lange Kerkdam 63. tel. 017ol-| Allen voor spoedgevallen za. e tussen 18.00 u. en 1S.30 u. BODEGRAVENdokter C. Beek. Vijverlaan. tel. 226S; i E. Bol. Wi! helmin astraat, tel. 2 APOTHEEKBodegraafse Apoi W. J. de Jong. Witten burg< tel. 9134 in Wassenaar-nooi M. II. van Tolingen, Wilheto plein 1. te). 8303 in Wassen; Alphen aan den Rijn Na de vele polder molens die we achtereenvol gens in deze rubriek heb ben besproken vandaag weer eens aandacht voor een ori ginele koren molen. De stellingmolen De Morgenster te Aarlanderveen, die vorig jaar zijn eeuwfeest vierde. De molen is niet meer in bedrijf maar ingericht als woning door de eigenaar J. van Osnabrugge. De bovenbouw van de molen is ouder dan 1870. Die is afkomstig uit Utrecht waar hij eer der dienst deed als blauwselmolen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4