Klassieke gala op populaire toer als F avorieten-F estival Pablo Picasso Wij ronden al onze repartierekeningen af op nul Terugblik Ellen Vogel helpt BRT aan 9e deel van Kleine Zielen Hou het scherm in 't oog Kunst en kunstenaars TV 1 vanavond morgen Radio morgen PAGINA 2 a i LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 OKTOBER V. Alice Oppenheiin en Willem Duys presenteren samen het Favorieten-Festival Frans Bruggen, bespeler (Van onze showredactie) AMSTERDAM Het Grand Gala du Disque is niet meer. Althans dit jaar niet. De heren van de platenindustrie gooien het over een andere boeg. Na een veelja- r rige traditie van superconcerten t vanuit het Amsterdamse Con certgebouw vol zwartkijkers in rokkostuum en een vaste schare liefhebbers aan de beeldbuis, moest er eens iets anders ge beuren. De kopersschare voor de klassieke schijven bleef zo rond de 100.000 schommelen in ons land en de kijkdichtheid voor de Grand Gala's zakte met het jaar al werd het waarde ringscijfer wat hoger. De feiten in platenland zijn name lijk veranderd en de mensen van het CCGC (Stichting Collec tieve Grammofoonplaten Cam pagne) lopen er hard achteraan Sinds Beethoven de huiscompo nist van de popgroep „The Ek- seption" is geworden en Walter de Los Rios met zijn orkest Mo zart in huppeltempo op de hit parade heeft gebracht, is de verkoop van de originele klas sieke uitvoeringen ook gestegen. (ADVERTENTIE) Een jaar lang met een maximum van 40.000 km. Wij verkochten 24 jaar geleden de eerste Volkswagens. Sedertdien zijn vele tienduizenden trotse en gelukkige eigenaren bij ons de poort uitgereden. En teruggekomen voor onderhoud, reparaties en inruil. Een zeldzaam rijke ervaring li met een zeldzaam groot merk. Zo kom je er toe, zelf ook iets zeldzaams te gaan doen. Iets waar anderen alleen het hoofd over schudden. Wij van de Wittebrug zijn namelijk zo overtuigd van de Sterke Negen dat wij tegen ieder die bij ons een nieuwe VW koopt zeggen.dat mocht er binnen een jaar met een maximum van 40.000 km iets te repareren zijn, hij in elk geval van ons geen rekening krijgt. Ook het normale onderhoud is vanzelfsprekend gratis. f- De sterke negen van VW. ermee. N.V Automobiel Maatschappij Wittebrug Showrooms: Fahrenheitstraat 198 Den Haag Koninginnegracht 111 Den Haag Frijdastraat, Plaspoelpolder Rijswijk Telefoon afdeling verkoop 63 39 00 Werkplaatsen op 8 verschillende punten in de stad. Er blijkt een nieuw publiek voor klassiek. De grammofoon platenmaatschappijen beseffen opeens te weinig in de breedte gewerkt te hebben om de con stante 0,8 procent aan klassieke kopers uit te breiden. Vandaar dat een zwaarwichtige Grand Gala niet meer past. Het programma, dat de AVRO mor genavond onder de titel „Favo rieten-Festival" uitzendt, is be stemd voor een breder publiek. Er is geprobeerd met een reeks van negen topartiesten, die nor maal gesproken onmogelijk in een Hollands concert gepast zouden kunnen worden, een pro gramma samen te stellen, dat Sarah Churchill leest voor uit de memoires van haar vader en reikt aansluit bij de smaakmakende populair-klassieke melodieën. Het is een eerste poging, waar van men nog niet weet hoe het uitwerkt en of die formule voor volgende jaren geschikt zal zijn. Die veelheid aan artiesten im pliceert, dat niet alle concerten volledig gespeeld kunnen wor den. Met instemming van ar tiesten als Isaac Stern (viool) en Maurice André (trompet) worden bijvoorbeeld slechts ge deelten van het trompetconcert van Haydn en van Max Bruch's eerste vioolconcert uitgevoerd. ook de Edisons uit. Het Omroeporkest, op enkele composities na steeds onder lei ding van Anton Kersjes, begint met de ouverture van Donna Diana van Reznicek, waarvan een gedeelte bij het televisiepu bliek al bekend is geworden als herkennings-tune van het NCRV-programma „Herkent u deze melodie?", waarin quiz schoolmeester Kick Stokhuizen muziekliefhebbers op hun on kunde wijst. Uitsmijter voor de pauze is de vertolking van pia nist Werner Haas van Gersh win's Rhapsody in Blue, terwijl in het tweede deel natuurlijk de Mastreechter Staar met (maar) 150 van de 200-zoveel le den figureert en de grote finale de twee operettesterren van het ogenblik, Anneliese Rothenber- ger en tenor Nicolai Gedda voor het voetlicht brengt. Presentato ren van deze voor een groot pu bliek begrijpelijke werken in top- uitvoering zijn AVRO-omroep- ster Alice Oppenheim en Willem Duys, zo langzaam aan de man van alle muzikale bruiloften en partijen. Bij het Favorieten-Festival van dit jaar ligt de nadruk vooral op de televisie-uitzending. Het programma wordt vanavond op genomen in de Jaarbeurs-con greszaal van Utrecht maar daar is het aanwezige publiek van ambassadeurs en platenbazen alleen maar net als de kwistig rondgestrooide bloemstukken, pure decoratie. De uitreiking van de klassieke Edisons, elk jaar een verplicht nummer tij dens het Grand Gala, zal dit maal alleen op de tv te zien zijn in een gefilmde reportage tij dens de pauze van het favorie tenfestival. Wie het gegoochel met de stenen beeldjes kan missen, mag zich met beide benen terug op de grond van de huiskamer aan de koffie wijden. AI mist hij dan wel een society-figuur bij uit stek, Sarah Churchill. De doch ter van de grote Winston is na melijk aanwezig om uit het klassieke proza van de grote staatsman voor te lezen. Die Edison-uitreiking vond vanmor gen al in de Utrechtse Geerte- kerk plaats. Ditmaal met min der culturele attaché's dan ge woonlijk om die veelbelovende prijzen aan de desbetreffende ar tiesten te zullen doorgeven, maar met meer muzikale per soonlijkheden. Optredenden in het Favorieten- Festival zijn: Frans Brüggen in een blokfluitconcert van Vivaldi; Maurice André gedeelten uit Haydn's trompetconcert in Es; Isaac Stern in het eerste viool concert van Max Bruch; John Williams, gitaar, in het Concerto de Aranjuez; Werner Haas met de Rhapsody in Blue; De Mas treechter Staar met Rosen aus dem Siiden van Johann Strauss; Martha Argerich met het eerste deel van Tsjaikowski's piano concert nr. 1 in Bes; Anneliese Rothenberger, sopraan, en Nico lai Gedda, tenor, in operette fragmenten van Franz Léhar. De sopraan Anneliese Rothenberger Vierduizend zwartkijkers betrapt de. (Van onze radio- en tv-re- dactie) DEN HAAG (ANP) Een con trole-actie van de dienst om roepbijdragen (DOB), die belast is met de registratie inning van omroepbijdragen .or radio en televisie, heeft in de afgelo pen week een oogst opgeleverd van ruim 4000 zwartkijkers. Bo vendien is er een verhoging in de vrijwillige aanmeldingen te constateren van ongeveer 400 pet. De ongeveer honderd DOB-contro- leurs zullen, mede gelet op het resultaat van de eerste week, de actie blijven doorzetten. Daarnaast zullen zij een niet onbelangrijk aantal wanbetalers moeten bezoeken. Vorig jaar waren er ongeveer 150.000 visi tes nodig om van mensen, die zelfs na een aanmaning de ver schuldigde bedragen niet had den overgemaakt, toch nog bij na 4,5 miljoen gulden te kunnen incasseren, aldus het PTT-per- soneelsblad „aangetekend". De TROS startte gisteren een nieuwe toto-quiz. Daar zaten twee positieve kanten aan: er komt geld binnen voor het Ko ningin Julianafonds en kijkers kunnen een gokje wagen op aantrekkelijke geldprijzen. Dat is fijn voor dat fonds (dat we alle goeds wensen) en fijn voor de gokkers die tegen-wil-en- dank aan het goede doel bijdra gen. Het programma begon met een reportage die als Socutera- uitzending niet misplaatst zou zijn en was verder als t.v. vol slagen ongenietbaar. We vinden het vervelend om dit te moeten constateren. We zijn namelijk uiteraard pro-Koningin Julianafonds, we zijn bepaald niet tegen een gokje. Maar we vinden het erg als een omroep een en ander benut om via een verschrikkelijk-slecht program ma eigen populariteit te verga- (Van onze radio- en tv-redactie) NCRVregisseur Bob Löwestein is gisteren samen met de actrice Ellen Vogel naar Brussel gereisd om daar opnamen te maken voor De Kleine Zielen van Louis Couperus. De Belgische radio- en tv-omroep BRT heeft deze serie van de NCRV geleend om ook de Belgische kijkers te laten delen in dit Hollandse drama. Een technicus van de BRT heeft echter de onvergeeflijke fout gemaakt het negende en laatste deel van deze serie uit te wissen. Onmiddellijk na ontdekking heeft de BRT contact opgenomen met de NCRV in de hoop, dat in dit gemis zou kunnen worden voor zien. De NCRV heeft van deze serie echter nooit een extra bee|dband gemaakt, maar uit sluitend een copy op ampex op genomen. Ook in Hilversumse tv-kringen heeft men nog gepro beerd een liefhebber van deze serie te vinden, die hem op de beeldband heeft gezet. Alle na sporingen naar een dergelijke copy zijn echter vruchteloos ge bleven. Wie bijgeval een opna me op video-recorder heeft ge maakt zou de BRT er het groot ste plezier mee doen deze tijde lijk ter beschikking te stellen. Men kan daarvoor contact opne men met de NCRV. Gisteravond is door de BRT intus sen het vierde deel uitgezonden. Met Ellen Vogel hoopt men in het gemis van het negende deel te kunnen voorzien door haar in het kostuum van haar rol Con stance de tekst te laten voordra gen. Voor de BRT zowel als de NCRV blijft het nochtans een pijnlijke zaak, al was het maar vanwege de archiefwaarde. Pablo Picasso, een der grootste kunstenaars van deze eeuw, werd 90 jaar. Negentig jaar, die voor hem geen negentig zijn want de kunstenaar die eens heeft gezegd: „Je hebt veel tijd nodig om jong te zijn", heeft zijn eigen woorden waar ge maakt: hij blééf jong. Vanavond in „Signalement" een portret van Picasso waarin de kijker iets meer omtrent de kunstenaar te weten komt. De film is gemaakt door zijn vriend en buurman aan de Cöte d'A- zur, Edward Quinn, die reke ning heeft gehouden met de wens van Picasso diens stem niet vast te leggen. Vandaar dat er ook enkele stukjes stomme film bij zitten. De film laat zien hoe Picasso be zig is aan een portret van zijn vrouw Jacqueline, met wie hij in 1958 trouwde. Verder werk stukken die hij vervaardigde met inspiratie van de Middel landse Zee, de muziek en de muziekspelende mens in zijn schilderijen en keramiek, en na tuurlijk zijn huisdieren. Pablo Picasso is nu bezig aan twee grote composities, „La guerre" en „La paix", bestemd voor een kapel in Vallauris. Met de opnamen hiervan is het por tret van deze 90-jarige kunste naar een prachtig overzicht ge worden van zijn over de hele wereld beroemde werkstukken. Ned. II 21.20 uur. De kleine waarheid De politieke situatie in Amsterdam gaat veranderen. Ondanks de onzekere toekomst van Europa gaat het leventje bij Marleen en Jan Engelmoer door. Susan is zeven jaar geworden, Eppo zit in Parijs, maar laat niets van zich horen. Alie trouwt met Ber- tus en Marleen gaat uit eten met notaris Blomkwist, waar over zij naderhand van haar man verwijten krijgt. Ned. I 20.21 uur. Op 25 oktober werd Picasso 90 jaar. Hier Pablo met zijn vrouw Jacqueline op het vliegveld van Nice. ff* voor hun karretje willen span nen het zo bedacht hebben. Ned. II 20.21 uur. 2 voor 12 Een quiz waarin twee maal twee spelers aan de hand van 12 vra gen een woord moeten vormen. Welk van de twee teams komt binnen 16 minuten achter het goede woord en houdt het mees te geld over? Ned. II 22.05 uur. Oebele VVV In deze aflevering worden morgen herinneringen opgehaald aan vroegere uitzendingen van „Oe bele", zoals het huwelijk van Paulus en Gees je en de gebeur tenissen die zich afspeelden in een ziekenhuis. Zaterdag Ned. I 17.00 uur. Verschrikkelijk-slecht omdat Jaap Molenaar in zijn presentatie doodgewoon „vals" speelde. Dit door telkens wee romstandig te verklaren dat het edele doel we liswaar voorop stond, maar dat de prijzen toch wel erg aanlok kelijk waren. Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel geeft vrijdag 12 november een Klanksnoercon- cert. Via het programma kun nen de bezoekers een tocht ma ken door 700 jaar koormuziek van gregoriaans, via Bach tot hedendaagse composities. De di rigent zal een toelichting geven. Slecht ook, omdat de humorloos verpakt waren dat alleen grage gevers en grage gokkers vrede met het program ma zullen hebben genomen. Over „vals spelen" gesproken. Dat vond eigenlijk ook plaats in de documentaire over de Am sterdamse Jordaan. We doelen hier niet om de amateuristische scènes die „uit het volk" gegre pen waren, maar op het feit dat ee nduidelijke saneringswijk ten onrechte werd voorgesteld als een ideaal woonoord. De t.v. moet zich hoeden om als „krotverdediger" op te gaan treden. Krotten hebben een be paalde romantiek, maar het is een onechte romantiek. De Jor daan zal best een gezellige buurt geweest zijn in de tijd dat de armoe moest worden geduld. In een tijd waarin het gaat de welvaart te verdelen is voor heimwee naar driehoog-achter geen plaats meer. In de vooravond begon de TROS met het programma „Stok paard" dat aandacht gaat ge ven aan hobbyisten. Program ma waar, geloven we, wel be hoefte aan is. We hopen dat „Stokpaard" voldoende reakties oproept om stof voor een goed programma te gaan bieden. Vlucht 216 Om de aandacht te vestigen op de landelijke collecte van de Ver eniging tot Steun aan de Nier Stichting Nederland die volgen de week wordt gehouden heeft cineast Theo van Haren Noman een voorlichtingsfilm gemaakt, j Het gaat over een 36-jarige vrouw die regelmatig een nierspoeling moet ondergaan. Dan hoort zij plotseling dat ze een niertrans plantatie kan krijgen omdat er ergens in het buitenland een on geval heeft plaatsgehad waar door er een nier voor haar be schikbaar is gekomen. De film laat zien hoe in een razend tem po de nier naar Nederland wordt overgevlogen, hoe de vrouw wordt geopereerd en hoe zij volledig genezen wordt. Ned. I 22.05 uur. Arnie Amie krijgt de leiding over het „bedrijfs-mannenkwartet", maar er is er een die verschrikkelijk vals zingt. Daar moet Arnie een vervanger voor hebben. Ned. II 19.05 uur. Jason King Jason King heeft vanavond de beeldschone Nadine als reisge zellin. Niet omdat ze verliefd op elkaar zijn, maar omdat een bende misdadigers die King C.O.V. „Laudate Domlnum" uit Voorburg viert op donderdag 18 nov. het 25-jarig bestaan met een jubileumconcert in de Christus Koningkerk, Br. Ingen- hoeslaan te Voorburg. Op het programma staat het oratorium Elisas van Mendelssohn. Mede werking verlenen de sopranen Annette de la Bije en Jeannette v.d. Beid, de alten Marianne Dieier - n en Hebe Dijkstra, de tenoren Willy van Hese en Bart Distelvelt, de bassen Robert Holl en Jaap Dieleman en het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Hol land. Het geheel onder leiding van Adriaan C. Schuurman. De Union Internationale des Amis du Bel Canto geeft vrijdag 5 no vember het eerste recital van de cyclus van liederenavonden in Diligentia. De beroemde Amerikaanse alt Carol Smith, sinds 1964 regelmatige gast in de Scala van Milaan, treedt dan op met begeleiding van Horst Göbel. Zij zal liederen zingen van o.a. Vivaldi, Cherubini, Schubert, Brahms, Debussy en Obradors. Het operagebouw van Cairo is door een felle brand verwoest. Het gebouw dateert uit 1869. Dit jaar zou het honderd jaar gele den zijn dat Verdi's Aida er in wereldpremière ging. (ADVERTENTIE) EEN WERELDNAAM IN PERZEN van het Noordeinde nu in WINKELCENTRUM DE SAVORNIN LOHMANNPLEIN VOLOP PARKEERRUIMTE-BUS 14-19-24-89-TRAM 3 NEDERLAND I NOS 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.50 uur: •20.00 uur: NCRV •20.21 uur: 21.40 uur: •22.05 uur: Fabeltjeskrant Journaal Reformatie Tenslotte Journaal De kleine waai Farce majeure Vlucht 216, docui taire Tekst en uitleg Wij stellen u vo vraaggesprek Journaal larh^ NEDERLAND II NOS 18.45 uur: 18.55 uur: VARA •19.05 uur: 19.30 uur: •20.00 uur: •20.21 uur: •21.10 uur: •22.05 uur: •22.45 uur: 22.50 uur: •22.55 uur: Arnie, film Koning Klant Journaal Jason King, film Pablo Picasso 90 2 voor 12, quiz Journaal Den Haag vand Uit de kunst kleur NEDERLAND I NOS 09.00 uur: 16.00 uur: KRO 16.02 uur: •17.00 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: •19.05 uur: •20.00 uur: •20.21 uur: 22.00 uur: 22.50 uur: •22.55 uur: 23.00 uur: Klassewerk Oebele's VW Fabeltjeskrant Journaal Daktari Journaal Berend Boudewi kwis Brandpunt Epiloog Journaal Jumping Amsti paardesport en! j NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Des O'Connor-shjhei •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Favorietenfestival klassieke muziek 21.40 uur: Uitreiking Edison dir •21.55 uur: Favorietenfestival, vervolg •22.55 uur: Journaal kleur ger HILVERSUM I Coi jbrf 16.00 (S) Licht ensemble met «Jmr listen. 18.30 Nieuws. 16.41 Act« 16.50 (S) AU...ddtle: 50 Zonder grenzen briek over missie en zending. In antwoord op uw schrijven, zoekplatenprogramma. 22.00 Voetlicht op: cabaret, Show slcaJ. 22.5 Overweging. 22.30 NI Haag vandaag. 22.8 Goalmuzikaal sportprogn 23.6524.00 Nieuws. HILVERSUM H 18.00 Nieuws; om 18.30-08.30 II D'66: om 20.00 Nj 20.30 (S) Muziek VARA: 21.00 Radioplu lhaiTO Orkest en solist: klasslc-ke n 22.35 Het oproer kraalt: i liedjes. 22.55 Mededelingen. Nieuws. 23.10 Actualiteiten. Muziek van Nederlanders 5 324 M. 18.00 Nieuws. 18.03 Uitzending soldaten. 18.28 Paarde sj: ten. 18.30 Vericeerstlps. 16 18.55 Taalwenken. 18.67 Inteiri 19.00 Nieuws en actualiteiten. Keurig Frans. 19.46 Boekbespn 20.00 Gevarieerde muziek. Nieuws en De zeven kunsten. Diederen. 23.00 Nieuws. 33.10 t tia muziek. 23.40—23.45 Nieuws. HILVERSUM I —.ualitelten. (7.30—74 8.30-8.41 Nieuws). 10.00 Als kunnen...: verzoekplatenprogti (10.30—10.33 Nieuws). 11.66 Me :en lingen. 12.0) Route-DA: het bedrijfsleven12.26 Mede gen t.b.v. land- en tuinbouw; —J12.41 Nieuws). 14.0» Stelger-B: dlo-show. (15.30—15.33 en Nieuiws). HILVERSUM II VARIA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend nastlek. 7.20 (S) Z.O.. gevr programma met om 7.33 V voorpagina; om 7.54 VPRO: dag: om 8.00 Nieuws; om 8.2 tualitelten; 9.35 Waterstanden: 10.05 Voor nu en later: gesprek sociale problemen. 10.30 (SI dag informatie: muziek ?show (11.01 Nieuws). Nieuws. 13.11 Actualiteiten. VARA-Varia. 13.25 (S) Dit ls ginjongerenprogramma. 14.20 Inspraak, 't nieuwe val maak (EI): discussie over bi richten van de Werkgroep 1-4.45 Frans-Duits-Engels: eeio terprogramma. 15.30 De kcO week In het Nederlandse nu® ven. 16.00 Nieuws. 16.03 NOS-' 1 16.-15 Inzet: programma overjy teurlstlsche muziekbeoefening K vendues adventisten: 17.15 en lezing: Waarom Adv« d( VARA: 17.30 (S) Melodieën F"* 37.55 Mededelingen. Nieuws. 13.03 Nee. (17.00 Nlei I5ELBGIE 324 M. 12.00 Nieuws. 12.03 Weekend- 12.50 Buitenlands persovei a 13.00 Nieuws en toneelagenda Intermezzo. 13.30 Ommen* 11 P< 1.00 Nieuws. 14.03 MeJodlei

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2