Drie van Breda niet zomaar vrij 28 vluchten per weak naar Londsn-Gatwick met British Caledonian Topbiljarters in Den Haag Aantal sporthallen neemt grote vlucht SOETEKOUW WEET NIET WAAR HIJ ZICH MOET OPSTELLEN Natrinon! Zoutarm dieet? Zeepost Sportwereld tIJDAG 29 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 17 ÏN HAAG Morgenmiddag wordt in .eeuwarden de tweehonderdste sporthal a Nederland, genaamd „Rilgaard" ge- jpend. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, P. J. Engels, al de officiële feestelijke handeling ver achten. jt aantal sporthallen in Nederland heeft in corte tijd een grote vlucht genomen. Op 12 februari werd de 25e sporthal in ge bruik genomen, op 21 december 1968 de honderdste en nu, nog geen drie jaar la ter, is dat aantal weer verdubbeld. Bo vendien zijn momenteel tenminste 25 van dit soort accommodaties in aanbouw, ter wijl nog eens bijna honderd plannen voor het bouwen van sporthallen klaar liggen, zodat Nederland in het Olympische jaar 1972 over ongeveer 250 sporthallen zal be schikken. het begin van de zestiger jaren irérd, in eerste instantie door et,Nederlands Olympisch Comi- èn later door de Nederlandse port Federatie en de Vereeni- ing an Nederlandse Gemeen de noodzaak van de bouw sporthallen erkend. Men acht aanvankelijk aan een cri- irium van één sporthal per 00.000 inwoners, hetgeen neer- wam op een totaal bestel van ngeveer 125 sporthallen. Hier- men tegenwoordig wel te- uggekomen. Nu houdt men re ening met een verhouding van 25.000. Er zijn al diverse voor- leelden van kleinere inwoners- antallen per sporthal, zoals ijvoorbeeld in Roden. Schagen, lude Tonge en Uithuizen (8000 ot 15.000 personen). Subsidie In het elfjarige bestaan van de slechts 25 sporthallen gereed, hetgeen voornamelijk een ge volg was van de gespannen bouwmarkt. Bovendien waren de stichtingskosten relatief hoog en bestond er nog niet de moge lijkheid van het verwerven van een rijkssubsidie. Na 1966 viel de remmende factor van de zogenaamde rijksgoed keuring, dat wil zeggen het be schikbaar stellen van bouwvolu me, weg. Bovendien werden de stichtinskosten door een toene mend gebruik van doeltreffende bouwmethoden aanzienlijk la ger. Waren de gemiddelde stich tingskosten in 1966 nog ongeveer 2,4 miljoen gulden per sporthal, in enkele jaren tijds daalden deze ondanks de geregeld stijgende kosten van materiaal en lonen naar een landelijk gemiddelde van ruim 1,3 mil joen gulden in 1971. De sporthal is dan ook niet langer meer een luxe, maar meer een algemeen gebruiksmiddel geworden. Ui teraard speelde daarbij ook de mate van subsidie een grote rol. Naast de stimulerende uitkeringen van de totogelden via de NSF werd voor sporthallen gebouwd na 1 januari 1967 van CRM een investeringssubsidie mogelijk van maximaal 200.000 gulden, (inmiddels 250.000 gulden). Voorts werd in toenemende mate door de provincie in de stichtingskosten van sporthallen 'l' rif? a V M vA™ tS - - -'s- v - - De laatste jaren schieten de sporthallen als paddestoelen uit de grond. Hier e i deze n e creaties, de sporthal in Herkenbosch bijgedragen. Op deze wijze kwam de bouw van deze accom modaties in een stroomversnel ling terecht. In ht elfjarige bestaan van de NSF kon uit de totogelden ze ventien miljoen gulden ter be schikking worden gesteld voor sporthallenbouw. De laatste tijd is deze bron door onder meer een grotere claim van sportor ganisaties echter bijna opge droogd. Daarbij kwam in de pe riode 1967-1971 nog eens 21,7 miljoen gulden aan rijkssubsi dies. Groningen thans 15 sporthallen, Friesland 9, Drenthe 10, Overijs sel 16, Gelderland 21, Utrecht 8, Noord-Holland 27, Zuid-Holland 38, Zeeland 7, Noord-Brabant 34 en Limburg 15. sporthallen de laatste jaren sterk vergroot. In 1968 was er in Zuid-Holland één sporthal voor 210.000 inwoners, nu is die verhouding 1:78.000. In Gronin gen is dat zelfs 1:34.000. Het landelijk gemiddelde per sport- W_ J i; Met name in de provincies Fries- hal ligt thans op 1:65.000. veraeiing ]and, Utrecht, Noord-Holland en Steeds duidelijker is geworden dat Verdeeld over de provincies bezit Zuid-Holland is het contingent sporthallen een onmisbaar on derdeel vormen als ruimteop- vang voor spel- en sportactivi teiten. Niet alleen de bestaande zaalsporten als badminton, vol leybal, basketbal, tafeltennis en turnen profiteren hiervan, ook oorspronkelijke veldsporten als handbal, voetbal, korfbal en zelfs hockey maken gebruik van de beschutting bij minder gun stige weersomstandigheden. Hierdoor is het sportpatroon in Nederland wezenlijk veranderd. Ook op doordeweekse dagen lig gen de hallen niet braak" want dan kunnen de scholieren er immers de lessen in lichame lijke opvoeding volgen. Op deze wijze wordt bijgedragen tot een verlichting van het tekort aan gymnastieklokalen. Eveneens heeft de recreatiesport veel baat gevonden bij de stormach tige ontwikkeling van de sport- Met de opening van de tweehon derdste sporthal wordt in feite het bereiken van een tussenfase gevierd. De georganiseerde sport in Nederland heeft in de nota ,,Sport'70" als doel gesteld een aantal van ongeveer 500 sporthallen, gelet op de finan ciële ruggesteun van de diverse officiële instanties. Vandaar dat de Nederlandse sportwereld bij Leeuwarden-Bilgaard slechts vluchtig stil zal blijven staan en de blik meteen weer richt op de nabije toekomst, waarin nog veel zal moeten gebeuren om het verzadigingspunt te berei ken. Betty Stöve uitgeschakeld NDEN Betty Stöve heeft in le tweede ronde van een inter- ationaal tennis toernooi in Lon en in twee sets verloren van 'rancoise Durr. De Franse ipeelster won met 6—1 en 6—4. de kwartfinales van het heren- inkelspel wipte de Roemeen lie Nastase de als eerste ge- ilaatste John Newcombe met -7, 6—2. BROEK IN WATERLAND Frits Soetekouw beleeft toch weer zijn wekelijkse portie voetbalgenot. Zijn naam is weliswaar niet meer te vinden in de rijen van eredivi sie-acteurs, maar daar maalt hij helemaal niet om. Ver re van dat. Frits Soetekouw vond het aan het eind van vo rig seizoen na 14 jaar betaald voetbal welletjes. Niet uit rancune, nee, hij vond het gewoon genoeg. Maar zonder de voetballerij kan Frits Soetekouw het toch niet hele maal stellen. Vandaar dat hij zich nu als speler-trainer in dienst stelt van het zeer bescheiden S.D.O.B. uit zijn woonplaats Broek in Waterland. Een clubje in de tweede klasse A van de afdeling Noord-Holland. Tot dusver heeft hij slechts de helft van zijn taak bij S.D.O.B. kunnen "uitvoeren, namelijk die yan trainer. Het spelen wordt hem nog steeds onmogelijk ge maakt door een hardnekkige knieblessure. Die blessure was Frits Soetekouw (34 nu) er afgelopen seizoen de oorzaak van, dat Frits Soetekouw nog al eens ontbrak in het centrum van de defensie van de Amster damse eredivisieclub DWS. Vooral in de voor zijn club niet onbelangrijke slotfase, kon hij er vrijwel nooit bij zijn. De knieblessure bleek zelfs van dien geschreven voor voetbal op het hoogste niveau. Maar DWS kon dat blijkbaar maar moeilijk, ge loven. Bij het bekend maken van de lijst van contractspelers van de Amsterdamse club prijk te de naam Soetekouw doodge woon temidden van de overige spelers. Ondanks hét feit dat hij was afgekeurd en ondanks het feit, dat hij duidelijk had laten weten geen nieuw contraot te ambiëren. DWS bleek Oost-In disch doof voor die overduidelij- ke argumenten, aard, dat hij medisch werd af gekeurd voor het betaalde voet- Frits Soetekouw kreeg een uitno diging voor het bijwonen Afgeschreven met ingang van het nu op volle toeren draaiende voetbaljaar af- aag In de biljart- taal ,,Odeon" aan de He- engracht wordt vanavond om 19.00 uur een begin ge maakt met het toernooi om de „R.C.C.-Trophy". Aan toernooi, anker-kader 47/2, zullen zes van de sterkste biljarters, die ons land telt, deelnemen- Het is lang geleden, dat Den biljarters van een dergelijke klasse aan het werk heeft gezien. Uit Nij megen komt de jonge Wim Steures, een neef van Tini Wijnen, die vorig jaar de buteerde in de ereklasse en waarvan algemeen ver wacht wordt dat hij de .kadertroon" van Hans Vultink zal overnemen. laatste tijd opmerkelijke resul taten heeft geboekt. De Haagse kleuren worden verdedigd door Piet Buijs, Louis Rijvers (uit 's-Gravenzande, maar spelend in het district Den Haag) en de veelbelovende 22-jarige Wim van Deventer, voor wie dit toer nooi wel eens de springplank naar de top zou kunnen zijn. Het spelersveld wordt gecom pleteerd door de Rotterdammer Maarten Hendriks, die door zijn gedegen spel altijd voor een verrassing kan zorgen. Op vrijdag 5- en zaterdag 6 no vember wordt het toernooi om 19.00 uur voortgezet, terwijl zon dag 7 november, te 13.00 uur, de finalepartijen worden ge speeld. Het is lang geleden dat Den Haag biljarters van een dergelijke klasse aan het werk heeft ge zien. Daarom zal de vereniging R.C.C. hedenavond en de vol gende dagen zeker niet over ge brek aan belangstelling te kla gen hebben. Tsjech Kukal begeleider van tennistop DEN HAAG De 29-jarige Tsje chische ranglijstspeler Jan Ku kal is door de Koninklijke Ne- derlandsche Lawntennisbond ge contracteerd als sparringpart ner voor de Nederlandse top. Kukal, die in het bezit is van di ploma's voor tennis Trainer en conditie-trainer zal de eerste drie maanden van 1972 werk zaam zijn. Hij zal te seren bij de selectie van jeugdi ge speelsters en spelers en bij andere zaken wat de training betreft. eerste training. En toen hij niet verscheen, kreeg hij een paar dagen later een brief, waarin hem werd gevraagd opheldering te geven over dat niet-verschij- nen. „Ik heb nooit wat van me laten horen", zegt een ontspan nen pratende Soetekouw in een kantoor van de grote Simca-ga- rage in Broek in Waterland, waar hij een goede job heeft ge vonden. Hij vervolgt: Wel heb ik een brief naar het KNVB-bureau ge schreven, waarin ik de zaak nog eens uit de doeken heb ge daan. Ik kreeg een brief terug, waarin stond dat ik, als ik dat wilde gewoon overschrijving kon krijgen naar S.D.O.B. Van DWS heb ik na die tijd niets meer vernomen, dus het bestuur zal wel door de KNVB op de hoogte zijn gesteld". Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar B. Forse stap i-1 En zo verhuisde Frits Soetekouw dan van DWS naar S.D.O.B. Van de hoogste naar de laagste regionen. Een forse stap terug, Gelukkig maar wel een stap waar hij vol komen achter staat en Frits Soetekouw kijkt hij nog geen moment spijt heeft gehad. En het staat te bezien of hij er wel ooit spijt van zal krij gen. De liefde tussen Frits Soe tekouw en S.D.O.B. dateert ove rigens niet van gisteren of eer gisteren. Soetekouw: „Vijf jaar geleden zijn ze al bij me ge weest om te vragen of ik trai ner wilde worden. Dat heb ik gedaan. Ik ben toen begonnen met een totale verjonging. In het eerste jaar liep het lekker. S.O.D.B. promoveerde toen zelfs van de derde klas van de afde ling naar de tweede. Toen ben ik nog twee jaar als trainer ge bleven maar in die periode ging het duidelijk minder. En natuurlijk was het een groot na deel, dat ik de jongens zondags nooit aan het werk zag, omdat ik dan uiteraard zelf moest voetbal- de volgende schepen I (3/11); Z.-Afrika (Rer CLUJ Het Nederlandse dames- zaalhandbalteam heeft ook zijn derde wedstrijd voor het inter nationale landentoernooi, dat in Cluj wordt gehouden, verloren. Oost-Duitsland won gisteren met 198. De ruststand was 105. De overige uitslagen van giste ren zijn: HongarijeRusland 13—9, RoemeniëJoegoslavië 13—11. DEN BOSCH Het ijshockey- team van Den Bosch heeft gis teravond voor duizend toeschou wers in eigen huis met 3—2 ver loren van Smoke Eaters uit Ge leen. De tussenstanden van deze wedstrijd voor de nationale competitie waren 01 01 21. MOSKOU Een waterpoloploeg van de Leidse Universiteit heeft gisteren in een internationaal waterpolotoernooi, dat in Mos kou wordt gehouden met 9—5 van Spartak Volvograd (Jsl). BERN Het Nederlands UEFA- jeugdelftal (spelers tot achttien jaar) is voor de eindronde van het toernooi van de Europese Voetbal Unie 1972, dat op 13 mei in Spanje begint, ingedeeld in een groep met Noorwegen, Frankrijk en de winnende ploeg uit een voorronde met Oost- Duitsland, Griekenland, Bulga rije en de Sowjet-Unie. LEEUWARDEN De Leeuwar der eerste-divisieclub Cambuur heeft gisteren gelijkgespeeld (33) tegen het nationale elftal van de Kongo. Bij rust stond Cambuur met 10 voor. De doelpunten werden bij Cambuur gemaakt door Gerrie de Jonge en Zuidema (2x). Voor de Kon go scoorde Capata driemaal. (ADVERTENTIE) Rjn op vakantie! Wel f ÏOO,-korting voor uw gezin. Dank zij de Raak- Vakantie-Knaken. Haal nu een fles Raak, daar staat 't allemaal op. Die „scores" heeft Frits Soetekouw nu niet meer. Hij vindt het best zo. Zijn terugkeer bij S.D.O.B. kwam overigens op een vrij gelukkig moment, want de laatste twee jaar ging het verre van lekker met de Water landers. Twee keer slaagden zij er pas via een beslissingswed strijd in zich in de tweede klas se te handhaven. Zoals gezegd houdt Frits Soete kouw zich bij S.D.O.B. (sterk Door Onderling Begrip) voor lopig uitsluitend bezig met het verzorgen van de training. Zijn knieblessure houdt hem buiten de lijnen (,.Ik denk nog een week of vijf") maar dat vindt hij op dit moment helemaal niet erg. Het draait ook zonder mij uitstekend. Als ik fit ben, zien we wel weer. Ik heb trouwens nog geen idee op welke plaats ik mezelf neer zou zetten. Dat zien we wel als het zover is". BERT VOSKUIL (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Van Agt (Justitie) is niet bereid vooraf met de Kamer overleg te plegen over de individuele vrijlating van de drie in Breda gevangen Duitse oorlogsmisdadigers Ko- talla, Fischer en Aus der Fün- ten. Hij zei dit gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Hij herhaalde zijn standpunt van woensdagavond dat hij wel be reid is overleg te plegen met de Kamer over de algemene aspec ten inzake de vrijlating van de „drie van Breda", als dit onder deel is geworden van het rege ringsbeleid. Het overleg met de Kamer zal dan gaan over de vraag of aan de „drie van Bre da" collectief gratie moet wor den verleend, of dat eventuele vrijlating van deze oorlogsmis dadigers afhankelijk zal zijn van een wettelijke regeling voor de voorlopige invrijheidstelling van levenslang gestraften. De minister verzekerde de Kamer echter dat zij niet bevreesd hoeft te zijn dat de drie plotse ling door individuele gratiever lening op vrije voeten zouden kunnen komen, zonder dat het parlement zich dan over deze zaak zou hebben uitgesproken. De meerderheid van de Kamer heeft reeds laten blijken, niets te voelen voor gratieverlening aan de „drie van Breda". De heer Geurtsen (VVD) vond handhaving van zijn motie, die mede was ondertekend door DS'70, niet meer noodzakelijk, toen de minister nog eens uit drukkelijk herhaalde dat er een regeling tegen het kraken zal komen als de Hoge Raad uit spreekt dat „kraken" geen lo kaalvredebreuk is en derhalve niet strafbaar is. Regelmatige lijndiensten naar 22 landen Dagelijks vanuit Amsterdam en Rotterdam per ^.comfortabele BAC 1-11 naar Londen. Via Gatwick die uitstekend geoutilleerde luchthaven die u een snelle, onbelemmerde treinverbinding met Victoria Station in het hartje van Londen garandeert. Efficiënt èn rustig. Voor zaken én vakantie. Vraag uw reisbureau of bel Air Agencies Holland, luchthaven Rotterdam. Tel. (010)-28 2993. (020)-23 78 67. (070) - 651826. Stadskantoor Centraal Station (010)-130003-11 6311.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17