Steeds meer ouwvakkers onder werk Uitslaande brand in ,kast aan Rapenburg KYP-kring Leiden nieuw bestuur Spoorwegovergangen nog steeds grote barrières sjonge-jonge^ HARTEVEUS1 Toren in Bodegraven wordt gerestaureerd Gratis stickers bij Bambix TANDARTS ASSISTENTE Kaasdag Alkemade 28 inzendingen Ej [DERDAG 28 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT ,eiden De werkloosheid onder de Leidse bouwvak kers is de laatste maanden onrustbarend gestegen- Door het anuleren van utildteitswerken en de toene mende angst om te investeren bij particulieren, daalt de werkgelegenheid voortdurend. Officiële cij fers van het Gewestelijk Arbeidsbureau spreken van ongeveer 150 werkloze bouwvakkers in Leiden. En dat betekent dat het hoogste aantal van vorig jaar, nog geen honderd, ruim overschreden is. De opgave van vorig jaar stamt uit de strengste winterperiode. In de vergelijkbare periode van 1970 was het aantal f werkloze bouwvakkers nog vrijwel nihil. is wel degelijk heel ernstig. )e opgave van het GAB is volgens de vakbonden nog aan de lage kant. De heer Schreuder van St. Joseph, de bouwafdeling van het NKV, schat het aantal op Volgens zijn collega Boshardt van het NW zijn >r nog meer. Schreu der: „Met de winter in het vooruitzicht, vrees ik het ergste. Het zou me niet verbazen als er in de ko mende maanden iedere week dertig werkloze bouw vakkers mèèr bij zullen ko- als vorig jaar", deze alarmerende berichten staat de opmerking die de directeur van het Centraal Planbureau in Den Haag vorige week maakte. Vol gens hem viel het in de randstad best mee. De heer Schreuder: „Het lijkt me uit de lucht gegrepen. Het Vorig jaar kregen we veel kneusjes, nu melden zich ook regelmatig vakmen sen". Bij het NW zijn woorden van gelijke strek king te beluisteren. De hter Boshardt: „Ik geloof dat LeLiden als graadmeter kan dienen voor de situatie in de randstad omdat we hier in verhouding vrij veel bouwvakkers hebben. Deze mensen zijn bovendien erg kwetsbaar omdat het in veel gevallen pendelaars zijn. Dat zijn de duurste krachten en dei verdwijnen het eerste". De omgeving kan voor de Leidse werkne mers weinig soelaas bie den. De situatie in de Rijn en Bollenstreek is, zij het op kleinere schaal, vrijwel hetzelfde. DEFECT OLIEKACHEL MOGELIJK OORZAAK (ADVERTENTIE) Tijdelijk kleurige stickers bij Bambix. Er zijn er twaalf in totaal. Twee in elk pak. Dus sparen gaat lekker snel. Daarom is het nu nog fijner als u Bambix voor uw kinderen koopt. Bambix - beter voor uw kind. ■viiEIDEN De kring Leiden van de KVP heeft een nieuw be stuur. De verkiezing ervan ëfcj vormde gisteravond het belang- rijkste gebeuren in de jaarver gadering. zijn welkomstwoord keek de kringvoorzitter, drs. J. Ibelings terug op vier politiek zeer roeri ge jaren. Die hadden ook de "U kring-Leiden niet onberoerd ge laten getuige het feit dat er om dertien bestuurszetels te bezet ten, 24 personen nodig geweest waren, terwijl er bij het „aflos- l(i sen van de wacht" nog steeds twee plaatsen niet bezet waren. Voordat nu een nieuw bestuur gekozen werd, ontspon zich eerst een langdurige discussie over de procedure, die gevolgd I waren bij de voorbereidingen de Kamerverkiezingen- 1971. )e afdeling Voorburg meende dat de kring bij het stellen van can- "m [didaten mee moet kunnen be slissen en dat ze niet, zonder te beschikken over persoonsinfor- latie, voor een voldongen feit geplaats moet worden. woordvoerder uit Zoetermeer opperde, nu alvast te kijken we het over vier jaar zul len doen" en zelf het initiatief te nemen. Namens het bestuur bevestigde de heer Bakker dat ook hij de persoonsinformatie gemist: ze waren ook op het partijbureau niet voorhan- den, hetgeen Voorburg deed op- rapl merken dat het dus toch niet zo democratisch gegaan was, als werd voorgesteld, om Uit de afdeling Leiden kwam de waarschuwing nu nog niet aan de candidaatstelling te gaan werken i.v.m. de ontwikkeling van de samenwerking met de protestants-christelijke partijen. Maar de voorzitter meende dat men niet al meteen met een ge zamenlijke candidatenlijst zal uitkomen. Voorts meende hij dat er een nota moet komen waarin behalve functie van de nationale- ook die van de regio nale selectiecommissies uit de doeken wordt gedaan. Bij acclamatie werd voorzitter Ibelings herkozen. De verkie zing van de overige bestuursle den verliep minder vlot. Uit slag: drs. N. S. T. J. Bians, (Leiderdorp) vice-voorz. drs. J. J. M. Penders (Leidschendam) secretaris, drs. C. J. M. Meers hoek (Voorschoten) penning meester. Propagandaleider werd A. J. van der Poel uit Hil- legom. Zij werden op een „kwa liteitszetel" geplaatst; de leden P. J. v.d. Klugt (Hillegom), mevr. mr. M. A. Nota -Schepers (Leiden) J. van Bemmelen, Voorschoten, Mr. IJ. Th. Buiel, Zoetermeer, J. J. M Bakker, Zoetermeer, mevr. A M. Nederend-Goris, Driebrug gen, J. M. L. Smeele te Haas trecht en H. H. W. M. Louws, Capelle a.d. IJssel, werden als regionale vertegenwoordigers gekozen. J. P. Verkley (20) werd vervolgens bij acclamatie gekozen namens de jeugd. Na ampele discussie over de nieu we samenstelling van de partij raad (op basis van het ledental per kring) werden tot afgevaar digden naar die krlngraad geko zen P. G. J. Bakker, Voorscho ten, drs. N. S. T. J. Blans, Lei derdorp, drs. J. J. M. Penders, Leidschendam, en de heer P. J. Verhoef uit Woerden. Tot slot van de vergadering nam men met bloemen en attenties af scheid van mevr. M. Gardeniers Berendsen, van de heer Bak ker en van secretaris A. J. M. van der Klauw. Zo gauw als de brandweer het uit slaande vuur in het huis terug drong, ontstond een geweldige rookontwikkeling. Gevraagd: Vooral beschaafd op treden en handigheid zijn gewenst voor deze functie. Aanmelden' na 6.00 uur 's avonds; T. J. MAST - Boulevard 136 - Katwijk aan Zee - Tel. 01718-12537. LEIDEN Een felle uit slaande brand heeft gister avond een huis op de hoek van Herenstraat en Rapen burg in Leiden goeddeels verwoest. Het huis werd bewoond door een aantal studenten. Niemand van hen werd gewond. Over d$ omvang van de schade was hedenmorgen nog niets met zekerheid bekend. Vast staat dat heel wat boeken en studiemateriaal van de bewoners verloren Is gegaan. De oorzaak van de brand wordt gezocht in een defect aan een van de oliekacheltjes van de be woners. De grote hoeveelheid petroleum, die in blikken her en der in het huis stond opgesla gen, was er ook de oorzaak van dat het pand al brandde als een fakkel, toen de brandweer bin nen enkele minuten na de mel ding arriveerde. Er was toen al geen sprake meer van dat het huis behouden kon worden. Daarom was haar op treden er voornamelijk op ge richt, de aangrenzende huizen te sparen. Na drie kwartier blussen was ze de brand meester. Toen was het dak ingestort en de eerste etage volkomen uitgebrand. Tegen een uur vannacht was alle gevaar voor een opnieuw oplaaien van het vuur geweken en kon de brandweer inrukken. Oud-wethouder A. Jongeleen overleden LEIDEN Vrij plotseling Is op 77-jarige leeftijd oud-wethouder A. J. Jongeleen overleden. De heer Jongeleen was vanaf 1945 tot 1962 wethouder van Openbare Werken van Leiden. De heer Jon geleen vertegenwoordigde eerst de SDAP, de vroegere PvdA. Hij bekleedde zeer vele functies in het verenigingsleven. Vorige week trad hij voor het laatst in de openbaarheid bij de officiële opening van het complex bejaar denwoningen „De Parelvissers" aan het Bizetpad. B. EN W. IN BEGROTING VOORSCHOTEN: Reuvens wijzigt openingstijden LEIDEN Openbare Bibliotheek „Reuvens" zal vanaf 1 novem ber zijn opèriingstijden wijzigen. De hoofdbibliotheek zal op don derdagavond in plaats van op woensdagavond geopend zijn, terwijl hij zaterdag om 12 uur -in plaats van om 13.00 uur ge sloten zal worden. RIJPWETERING In hotel Möl- lers organiseert de invalidenbond „Alkemade en Omstreken" vrij dag a.s. een klaverjasavond waaraan tegelijk een grote ver loting is verbonden. BODEGRAVEN De restauratie van de gemeentetoren bij de Ned. Hervormde kerk gaat door. De raad hechtte gisteren zijn toestemming aan deze plan nen. Het Rijk betaalt 40% van de kosten. kosten. Men hoopt in 1972 met het werk te beginnen. De raad keurde het verbod op verkoop van condooms aan de openbare weg goed. De PvdA en WD waren het met dit besluit niet De verbreding van de spoorwego- De tol over de Tijnovergang blijft vergangen gaat een half miljoen bestaan. Een bespreking tussen GS en de bruggewachters heeft wel niet het resultaat opgele verd wat verwacht werd. Toch is de tol voor zes maanden ver pacht. De heer Van Briemen vestigde in rondvraag de aan dacht op de steeds toenemende vervuiling van de sloten in de Noordzijdepolder. J. W. vanBuuren chef Onderwijs LEIDEN Met ingang van 1 no vember is de heer J. W. van Buuren (38) benoemd tot chef de afdeling Onderwijs te Leiden in de rang van admini strateur. Hiermee is de vakatu- re vervuld, die ontstond door de benoeming van dr. J. M. Roo- senschoon tot gemeentesecretaris van Deventer. Johannes Wouter van Buuren is geboren op 3 december 1932 te Capelle aan den IJssel. Hij is getrouwd en heeft tien kinderen. Op 1 oktober 1965 trad hij in dienst bij de afdeling Onderwijs der gemeente Leiden, waar hij chef werd van de werkgroep Fi nanciën en Beroepsonderwijs in de rang van referendaris. De nieuwe onderwijschef is be stuurslid van een beduidend aantal onderwiisstichtingen, vooral in de sektor beroepson derwijs en leerlingwezen, plaat selijk, regionaal en landelijk. Hij is voorts ook ouderling in de Hervormde Gemeente Leiden. De heer Van Buuren begon zijn ambtelijke loopbaan bij de ge meentesecretarie te Rotterdam. Vervolgens heeft hij zich in an dere onderwijssektoren be kwaamd bij de gemeenten Ca pelle aan den IJssel en Amstel veen. VOORSCHOTEN Voor een evenwichtige ontwikkeling van Voorschoten is het gewenst dat zo spoedig mogelijk uitspraken worden gedaan omtrent het vast te stellen structuurplan, aldus b. en w. in de aanbiedings brief bij de gemeentebegrotin gen voor het jaar 1972. De beide gelijkvloerse kruisingen met de spoorbaan (Papelaan en De Vink) gaan steeds grotere bezwaren opleveren voor het wegverkeer, vooral wanneer wordt uitgegaan van het nog verder opvoeren van de fre quentie van de treinverbinding Den Haag - Leiden en het nog immer toenemende autoverkeer. Er bestaan nog vele onzekerhe den zoals de problematiek Leid se Baan, het omhoog brengen en LEIDEN „Heilig: O.Q. Is het thema ven de jongerenmis, zaterdagavond om zeven uur in de Jozefkerk aan de Herensin gel. Celebrant is pater C. Fi scher. De mis begint om zeven uur maar vanaf kwart voor ze ven zullen „The Lord's Folks" o.l.v, A. Vlasveld al enkele lie deren ten gehore brengen. Passen meten bij Onderwijs van de spoorbaan nabij De Vink. Het laatste woord daar over is nog niet gesproken. Ten aanzien van de Leidse Baan hebben B. en W. bij de desbe treffende autoriteiten aange drongen de milieuzorg zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen. Evenzeer Zijn B. en W, ervan overtuigd, dat Voorscho ten en in het bijzonder het dorpscentrum, onleefbaar zou worden indien voor de toekomst RIJPWETERING In het Dorpshuis te Rljpwetering is gisteren de traditionele kaasdag gehouden voor de zelfkazende boeren, die vooral nog in Alke made wonen. In totaal werden 28 kazen ter beoordeling van vorm, kleur, geur en smaak etc. voorgelegd aan de jury. Die bestond uit L. R. v.m Vliet uit Sassenheim en Joh. Nusselder uit Gouda. Arbiter was G. Elings uit Gouda. De categorie jonge Goudse was het sterkst bezet met 15 stuks, gevolgd door Goudse belegen met 8 stuks. Vijf Leidse kazen, 3 jon ge en 2 belegen werden ingezon den. Van hoog naar laag vielen de bekroningen voor le soort jonge Goudse als volgt: G. Ter- steeg, Oud Ade, fa. S. v.d. Geest, Oud Ade, L. v.d. Poel, Rijpwetering, P. v. d. Geest, Oud Ade, P. van Schie, Leider dorp, A. Bisschop, Rijpwetering, P. v.d. Geest, Oud Ade, J. van Schie, Warmond en Th. Rotte veel, Rijpwetering. Bekroond werden voor le soort belegen Goudse (van hoog naar laag): A. Bisschop, Rijpwete ring, J. v.d. Poel, Oud Ade, M. Mooren, Hoogmade, Th. Rotte veel, Rijpwetering en P. van Schie, Leiderdorp. In de afdeling Leidse kaas haalde de heer J. P. v.d. Hulst uit Oud Ade de bekroningen weg, zowel voor jonge als belegen. De kaasdag werd 's avonds beslo ten met een interessante film over landbouw en veeteelt. het autoverkeer in deze streek aangewezen zou blijven op de rijksstraatweg door Wassenaar en de verkeerstraverse door Voorschoten. B. en W. streven naar een intensivering van het autobusvervoer door de wijken. Het onderhoudsareaal van de Voórschotense beplantingsdienst zal in 1972 de 100 ha overschrij den. De aanleg van het parkplan Noord-Hofland, groot 5y2 ha, is half 1971 ter hand genomen. Het zal in 1972 worden voortgezet. Het openstellen behoeft hierop niet te wachten. Dat kan suc cessievelijk bij een afgerond ge deelte geschieden. De in de wijk Noord-Hofland ge concentreerde schoolbouw voor het basisonderwijs, bestaande uit 23 leslokalen, zal waar schijnlijk voldoende zijn voor de totale huisvesting van het basis onderwijs in deze Voorschoten- se wijk. Voor het kleuteronder1 wijs moeten elders voorzienin gen in deze wijk getroffen wor den. De raad zal binnenkort verzocht worden tot het beschik baar stellen van een aanloop krediet. Voor wat de bouw betreft van permanente schoolgebouwen heeft de definitieve huisvesting van de Mariaschool in de wijk Adegeest voorrang. Daarna ko men de volledige verplaatsingen van de Parkschool en de Gevers Deynootschool van het centrum naar Boschgeest op het pro gramma. Binnenkort zullen deze latste plannen door,gene w worden o.a. met de wijkraad van Boschgeest. Vooruitlopend op de definitieve verplaatsing van de beide centrumscholen, welke* in verband met finnncie- ringsmoeilijkheden nog wel eni ge jaren kan uitblijven, wordt een interim-oplossing gezocht in de bouw van twee tot vier loka len in de wjk Boschgeest voor de laagste leerjaren. Nog dit jaar zal de gemeenteraad een ontwerp-verordening berei ken bevattende een nieuwe opzet voor de subsidiëring van het plaatselijke culturele leven af komstig van de functionele com missie voor de cultuur. De 57.000,welke de gemeente raad beschikbaar stelde voor de boerderij De Lindehoeve is slechts toereikend voor het bruikbaar maken naar de be staande indeling. Deze boerderij zal alleen huisvesting kunnen bieden aan jeugdgroepen, indien deze groepen bereid zijn de ruimten gezamenlijk te gebrui ken. Na gevoerd óverleg consta teren B. en W. dat slechts een beperkt aantal groepen van de boerderij gebruik willen maken. Voor het jaar 1972 is een stelpost van 20.000,— opgenomen voor subsidie aan de stichting Kin derspeelzaal zodra de definitie ve subsidieregeling rond is. MESSCHER's Modehuis BREESTRAAT 175 LEIDEJ TELEFOON 22095

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3