Corruptie in de internationale arbitercommissie FRANS ZILVERENTANT: Kennedy - vrouwen door angst achtervolgd (28) Kamer wil kraken huizen strafbaar stellen LEIDSE COURANT Al op school realiseerde ik me hoe gevaar lijk het is populair te zijn, hoe gevaarlijk het is succes te hebben. Ik was opgegroeid in de door familieverbintenissen bescherm de Chinese samenleving, waar geen rivali teit heerste en waar ik, zolang ik mijn best deed, alleen waardering en lof oogstte. Maar zo was het niet in mijn eigen land! Dit trof me voor het eerst toen ik in mijn laatste jaar op de middelbare school omdat ik de geldprijs nodig had voor de kosten van het afscheidsfeest meedeed met de competitie voor korte verhalen én die voor gedichten. Ongelukkig genoeg voor mijn populariteit won ik ze beide. In plaats van geestdriftige, vriendelijke ge zichten ontmoette ik vijandige blikken en werd er gemompeld dat het niet „eerlijk" was om twee prijzen aan één persoon toe te "kennen. faren later, toen ik volkomen onverwacht de Nobelprijs voor literatuur ontving, ontstond er ;een golf van woede dat een vrouw, en nog wel een vrouw die het grootste deel van haar leven in China had doorgebracht, als* Amerikaanse de prijs kreeg. Robert Frost, God zegene hem, zei: „Als zij de Nobelprijs kan krijgen, kan iedereen hem krijgen; Theodore Dreiser, die trouw met me gecorrespondeerd had, hield plot seling met schrijven op; Henry Canby. toen uitgever van de Saturday Review of Literature, schreef een afbrekend hoofdar tikel; enzovoorts, die rancune bestaat nog steeds maar ik heb geleerd het te begrij pen. In de opinie van het volk is het in ons land de grootste misdaad om te mislukken. De Amerikaan kan het zichzelf niet verge ven als hij mislukt en daarom kan hij an deren niet vergeven dat zij slagen waar hij gefaald heeft. Als de provocatie tot het uiterste gegaan is, zoals in het geval van de Kennedy's, is het resultaat fataal en dat zal naar mijn me ning nogmaals en daarna misschien zelfs nog een keer gebeuren. Bepaalde kinderen van de Kennedy's tonen tekenen van de sterke combinatie van charme, ambitie en wilskracht. De tragedie van deze generatie zou hen tot in de volgende kunnen achter volgen. Dat weten de Kennedy's en de angst laat hen niet los. Hoe begaafd ook, maar weinig mannen zijn sterk genoeg om onder dergelijke omstan digheden hun eigen leven te leven en er zijn maar weinig vrouwen moedig genoeg om met hen te trouwen. Toch zijn tot dus ver de Kennedymannen sterk genoeg ge weest en de Kennedyvrouwen moedig ge noeg, en hun komt alle eer toe. Maar die zul len ze niet krijgen want onder omstandighe den waarbij emoties betrokken zijn, moet men geen recht verwachten. Ja. de Kennedy-vrouwen worden door angst achtervolgd. Ze moeten de angst aanvaar den als een onontkoombaar deel van hun leven. Nogmals, het strekt hun tot eer dat ze hun mannen trouw zijn en niet trachten hen te veranderen, omdat ze ongetwijfeld weten dat dergelijke mannen niet alleen niet veranderd moeten worden, maar ook niet kunnen worden. Hun lot wordt ge vormd door wat ze zijn en als een vrouw niet in staat is te leven moet ze de man verlaten. Het is hulde waard dat de vrouwen die de Kennedy-mannen liefgehad hebben en hun trouw zijn gebleven geen van allen hun man in de steek gelaten hebben. Van De Kennedy vrouwen door Pearl S. Buck de Kennedy-vrouwen die met andere man nen getrouwd zijn, zijn twee getrouwd ge bleven omdat hun mannen sterk genoeg waren om hun levens te doen opgaan in de belangen en aangelegenheden van hun machtige familie, en dat met een opmerke lijk verantwooordelijkheidsgevoel en per soonlijke inzet. Het is niet mijn bedoeling de indruk te wek ken dat de Kennedy-vrouwen gebogen gaan onder de angst. Juist het tegendeel is waar. Ze leven onbevreesd temidden van de angst. Ik geloof dat de godsdienst de vrouwen meer sterkte geeft dan mannen, in het bijzonder misschien alweer het rooms-katholieke geloof. Maar een vrouw die met een Kennedy trouwt moet een ein deloos geduld hebben en het vermogen tot onzelfzuchtige, onuitputtelijke liefde. Deze vermetele, onstuimige, briljante man nen leven op een niveau en in een spanning die de gemiddelde man onbekend zijn. Ze wedijveren onophoudelijk niet alleen met anderen, maar ook met zichzelf. De pres tatie van vandaag is niet goed genoeg voor morgen. Ze moeten onophoudelijk hun ei gen records verbeteren. Een hoge berg is nooit hoog genoeg. Ze zijn niet tevreden voor ze de allerhoogste beklommen hebben en alleen nog de lege hemel boven zich hebben. Met een boot op kalm water varen is niet genoeg. Ze moeten hun leven wagen door de gevaarlijkste stroomversnellingen te ne men. Herinner hen er aan dat er andere levens dan alleen die van henzelf op het spsel staan: dat maakt de uitdaging alleen maar groter omdat het risico groter is. Ze aanvaarden iedere gok, ongeacht de moge lijke uitslag. Drie zonen van de Kennedy's hebben alles verspeeld. De toekomst van de vierde wordt door twijfels overscha duwd. Het eindeloze geduld van de Kennedy-vrou wen, hun onuitputtelijk vermogen om lief te hebben is echter tot het uiterste op de proef gesteld, niet alleen door de hoogte punten van vermetelheid en de roekeloos heid van de ingeboren moed, maar even zeer door de noodzaak de onverwachte ge beurtenissen van iedere normale dag vlot weg te moeten aanvaarden. Want de span ning waarin dergelijke mannen leven leidt onvermijdelijk tot onvoorstelbare dwaashe den. Spanning wordt opgeheven door uit bundige vrolijkheid, door roekeloos gedrag dat meer past bij pubers dan bij volwas sen mannen. Vlensen van minder niveau kunnen zich ver bazen over de schijnbaar onbegrijpelijke tegenstelling tussen bezielde wijsheid en bijna kinderachtige dolle streken als de spanning wordt afgereageerd en die móet worden afgereageerd want de natuur eist na actie een reactie. Een bedaard, bespie gelend temperament brengt dergelijke ui tersten niet voort, maar bereikt ook niet dergelijke hoogten van macht en moed. Het volk neemt er misschien aanstoot aan als het leest over wilde feesten waarbij gasten volledig gekleed in zwembaden ge jonast worden en dronkenschap geaccep teerd wordt. Het zou er echter geen aanstoot aan moeten nemen. Deze mannen, op wie de uitdaging van het leven het zwaarst drukt, moeten af en toe ontsnappen naar een kinderlijke wereld, een toevluchtsoord waar ze kunnen De vrouwen die met Kennedy's trouwen be grijpen dat. Ze vinden niet dat ze iets moe ten vergeven, want voor hen is er niets te vergeven. Ze houden van hun mannen zoals ze zijn. Ze willen dat hun zullen zijn en doen wat de willen zijn en doen. LEIDEN Frans Zilveren- tant, 44-jarige eredivisie- scheidsrechter viste in Ita lië achter het volleynet. Tijdens de Europese kam pioenschappen in het land van de Azzurri werd hem het sportleven erg zuur ge maakt. Corruptie en ver deeldheid in de internatio nale scheidsrechterswereld kwamen schril aan het licht. Alleen dankzij de be middeling van de NOS, die na de uitschakeling van het Oranjeteam toch graag een Nederlander in de fina lepoule wilde laten zien, kreeg Zilverentan t een plaatsje in de eindstrijd. Als tweede scheidsrechter bij Polen-Tsjecho-Slowa- kij'e. Meer was er na de voorronden niet voor hem weggelegd. „Omdat", zegt de Leidse secreta ris van de nationale selectie ar bitrage, „ik geen geld op tafel wilde leggen. Met peperdure flessen cognac werd de scheids- rehterscommissie omgekocht. Wedstrijden werden gekocht te gen cadeaus. Dr. Holvay, de Hongaarse voorzitter, vond het allemaal best. Hij leeft immers vóór, maar vooral ook van het volleybal". Zilverentants alter natief om de macht van Holvay in te dammen: „Naast de inter nationale commissie moet een Europese scheidsrechterscom- missie komen, waarin dan even tueel ook Nederland kan plaats nemen. Westeuropese scheids rechters hebben in het verleden nauwelijks bemoeienis gehad met Oost-Europa. Niet een Ne derlandse scheidsrechter heeft ooit een Europacupduel van een Oostblokland gefloten. Bij de Europese jeugdkampioenschap pen in 1973 behoeven we met een Europese commissie ook niet meer de toestemming te vragen van Holvay. Misschien kunnen we dan eindelijk bewij zen wat wij Nederlanders waard zijn. Eindelijk schijnt er in de internationale commissie ook iemand zitting te gaan ne men, die competent is. De Belg Bruyr, die als secretaris zijn stem niet durfde te verheffen, omdat hij regelmatig wordt uit genodigd door de Oostbloklanden is ernstig ziek en zal naar alle waarschijnlijkheid worden opge volgd door zijn landgenoot Van Welden Een man, die wil pro beren boven de partijen te staan". Ook qua organisatie heeft Zilverentant geen al te beste souvenirs uit Italië mee genomen. Niet voor niets stelt hij, vertoont het land, geogra fisch gezien, het aanzien van een laars. Alles wordt er aan gelapt. „De aandacht voor de scheidsrechters was nihil. Er waren geen tickets, vervoer ont brak. Zelf moest ik in Milaan fluiten. Op 22 km. afstand werd Frans Zilverentant: ,,lk heb er geen dure flessen cognac v een goede wedstrijd te krijgen". ik in een hotel ondergebracht. Uiteraard moeten scheidsrech ters niet bij de spelers verblij ven, maar moet je dan zo ver weg zitten?". De laksheid van de Italiaan kwam pas goed naar voren toen één der Neder landse arbiters met spoed naar huis moest komen. Een telefo nade van zestig gulden leverde niets op. „Zijn vrouw had een miskraam gekregen. Toen de bewuste scheidsrechter eindelijk was gevonden, werd hem ver teld dat zijn vrouw overleden was... Een andere scheidsrech ter zou met de Engelse ploeg afreizen. Hij zou wel gewekt worden, als het zover was. Toen hij 's morgens wakker werd bleken de Engelse kamers leeg. Het gezelschap was 's nachts om twee uur al vertrokken. In allerijl reed hij toen per taxi naar het vliegveld. Gelukkig voor hem, bleek dat het vlieg tuig enkele uren vertraging had". Zilverentant, ver buiten het stads en strijdgewoel gehuisvest, bleef in ieder geval gevrijwaard van een staaltje van dubieuze tak- tiek: „De avond voor het duel Roemenië—Italië verschenen voor het hotel van de Roeme nen, dat in Bologna aan een drukke autostrada staat, claxo- nacht de Roemenen uit hun nerende Italianen, die de hele slaap hielden. De Italianen zelf verbleven inmiddels in een rus tige omgeving en kwamen heel wat fitter aan de start. De orga nisatoren ontkenden natuurlijk iets van deze gang van zaken geweten te hebben". De Roemenen moesten ook onder vinden dat sport en politiek nog altijd onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden: „Voor de bezet ting van de tweede plaats was het voor Roemenië belangrijk dat Tsjecho-Slowakije minstens een set zou verliezen van Rus land. Rusland, er van uitgaande dat Tito zich kort te voren uit sprak tegen nauwere samenwer king met Rusland, verloor „ver rassend" met 30. Bij vervan ging werden reserves ingezet i.p.v. basisspelers. Ballen wer den opzettelijk verkeerd gesla gen, zodat Tsjecho-Slowakije het zilver won achter Rusland. Lan den als Zuid-Korea en vooral Japan kunnen straks bij de Olympische Spelen in München in ieder geval deze combine verhinderen". Een zorg minder vooor Avery Brundage. W eerrapporten temp. temp. slag Amsterdam onbew. 13 3 0 De Bilt Eelde Eindhoven onbew. 13 onbew. 12 onbew. 12 onbew. 12 Den Helder onbew. 13 onbew. 15 l.bew. 12 onbew. 12 >urg onbew. 12 Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort onbew. 11 onbew. 22 h.bew. 13 mist 23 onbew. 13 onbew. 12 Innsbruck geh.bew. Kopenhagen mist 12 Lissabon h.bew. 23 Londen onbew. 13 Luxemburg onbew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split onbew. 20 onbew. 24 l.bew. 25 onbew. 10 l.bew. 22 zw.bew. 10 h.bew. 15 mist 22 h.bew. 22 zw.bew. 13 Pianist vóór voorstelling overleden GRONINGEN (ANP) Gistèr- avond, kort voor een voorstel ling van de Hoofdstad Operette uit Amsterdam in de Stads schouwburg te Groningen is de 48-jarige pianist en repetitor Joop Bruinen de Bruin overle den. Hij was ruim 10 jaar aan dit gezelschap verbonden. Het publiek, de Stadsschouwburg was vrijwel uitverkocht, werd niet ingelicht over het overlij den. Men heeft nog overwogen de voorstelling af te gelasten maar zag hiervan af. Dirigent John Kapper verving hem gis teravond. Marktberichten (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De meerderheid in de Tweede Kamer stelt zich op het standpunt dat het kraken van huizen strafbaar gesteld moet worden. Dit bleek gister avond bij de behandeling van de justitiebegroting voor 1972. j De woordvoerders van de libera- j Ien, de KVP en de Anti-Revolu tionairen, mr. A. Geurtsen, dr. I Van Schaik en mr. dr. Geelker- ken spraken zich uitdrukkelijk uit voor wettelijke bepaling te gen het kraken. Vierkant tegen 'het opnemen van een dergelijke wetsbepaling in het wetboek van strafrecht ver klaarde zich de PSP'er dr. S. Wiebenga. Hij gaf te kennen ge noeg te hebben aan het arrest van de Hoge Raad; waarin wordt bepaald dat het kraken van huizen geen strafbare zaak Voor- en tegenstanders van de an- ti-kraakwet waren het in ieder geval over één zaak eens. Er moet streng worden opgetreden tegen knokploegen die krakers uit door hun bezette huizen of JAN PREENEN gebouwen willen verwijderen. ontkomen aan de dagelijkse eisen van het leiderschap, en zich gedragen zoals kinde ren doen, lachen zoals kinderen doen, waar zij de voorzichtigheid opzij kunnen schuiven en een ogenblik vergeten wie ze zijn, wie ze voortbestemd zijn te zijn en moeten zijn omdat ze geboren zijn voor het leider schap. Er zijn redenen genoeg voor de Ke nedy-vrouwen om angst te hebbe In de menigte zo is gebleken een Kennedy niet veilig. Hier kijl Joan geschrokken toe hoe een vurig supportster haar man bijna de ne breekt. WOENSDAG 27 OKTOBER

Leidse Courant | 1971 | | pagina 8