Werk Dienstencentrum vindt gretig aftrek Stoppelenburg valt over discussienota Feiten-Mulder won Flutspot- bridgetoernooi door Redlok ,DE MENSEN VRAGEN ZO MOEILIJK' Brandweerregeling onttrekt zich aan verdere controle Raad Sassenheim kraakt deelnota gewest Leiden Katwijk-Binnen I WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ik zat laatst in de trein van Utrecht naar Leiden toen de j deur van mijn coupé werd opengeschoven en een heer van middelbare leeftijd naar binnen stapte. „Moggu" zei hij, „dit is toch een rook-cou- pé?" Ik knikte van ja. Hij hing zijn regenjas en para plu op, ging zitten en haalde uit zijn linkerbroekzak een doosje sigaretten. „Ook ro ken?", vroeg hij. „Nee, dank u," zei ik, „ik ben er pas mee gestopt" „Dan heeft u misschien wel een vuurtje voor me" zei hij. Ik haalde mijn aansteker die ik vorig jaar met St. Nicolaas van zwager Piet cadeau had ge kregen, voor de dag. „Dat is een mooie" zei hij terwijl hij de aansteker uit mijn han den nam. „Dat is een origi nele Benson." Hij stak zijn sigaret aan maar in plaats mij weer de kleinood terug te geven stak hij de aanste ker zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken in zijn eigen zak. „Mag ik even mij weer het kleinood terug ik nog tamelijk rustig omdat vergissen menselijk is. „Uw aansteker?" Hij keek me vragend aan en liet zijn krant zakken. „Ik heb hele maal geen aansteker van u." Ik stond langzaam op en had al een flinke knevelpartij in gedachten toen de conduc teur binnenstapte. „Ik wil me beklagen bij u conduc teur," zei de man met de krant. Deze heer tracht me mijn gouden aansteker af handig te maken door te be weren dat mijn aansteker van hem is. Ik wil wedden dat hij niet eens rookt." Ik kon inderdaad geen sigaret laten zien en het was dan ook duidelijk dat ik mijn aansteker kwijt was. Met de mededeling dat in Lei den de spoorwegrecherche de zaak wel in handen zou nemen liet de conducteur ons weer alleen. De trein stopte en de man tegenover me be gon de krant weer te lezen. „Gouda," zei ik terwijl ik het raampje openschoof om wat verse lucht te happen. „Gouda," riep de man ter wijl hij zijn krant dichtsloeg. „Dan zit ik in de verkeerde trein," Hij sprong op, rukte de deur open en rende door de gang en kon nog juist op het perron springen voordat de automatisch sluitende deuren achter hem dicht klapten. De trein zette zich weer in beweging. Het bord je „Woerden" schoof lang zaam langs mijn raam. Die regenjas heb ik verkocht en die paraplu gebruik ik nog steeds. LEIDEN In een vrolijke Mara- nathakerk in het Morskwartier heeft het Dienstencentrum haar eerste „open" avond gehouden. Overal liepen contactpersonen rond met een naambordje op hun jurk gespeld. Mevrouw Brakxhoven, de secretaresse van het dagelijks bestuur: „De con tactpersonen zijn een van de be langrijkste mensen van de Stichting. Wanneer de 65-plus- sers met problemen zitten, kun nen ze altijd bij hèn terecht. Zij wonen in de buurt en via hen kunnen vrijwilligsters worden gevraagd." De vrijwilligsters doen al het voorkomende werk. Op de vraag of de vrijwilligsters een soWt gezinsverzorgsters zijn, zegt mej. Timmers, de voorzit ster: „Nee, wij zorgen juist voor datgene wat er nodig is vóór er een gezinsverzorgster aan te pas hoeft te komen", gen wordt ervoor betaald. Dië nog bij aan: „Natuurlijk hebben wij wel een nauw contact met gezinsverzorgsters. Wanneer ze echt nodig zijn, nemen we con tact met ze op. Onze vrijwillig sters lezen voor, doen bood schappen, rijden de bejaarden ergens naar toe, brengen eten rond. „De maaltijden worden verzorgd door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. „Tweemaal per week kunnen de 65-plussers een maaltijd krijgen. Naar vermo- gen wordt er voor betaald. Dië- e &5-p(ussers krijgen in ten zijn ook geen probleem, maar dan moeten ze wel van te voren besteld worden." Wan neer men hierover iets wil we ten, moet men zich wenden tot Dienstencentrum Morskwartier, Dienstencentrum Binnenstad of Dienstencentrum de Kooi. e Maranathakerk de gelegenheid om naar de film te kijken. Maar ook in de ontmoetingscentra van de Stichting Dienstencentrum Leiden wordt af en toe een film gedraaid. Buurt te klein „Ook in de zeeheldenbuurt hebben wij onze activiteiten, maar om dat de buurt er te klein is, heb ben we daar geen gebouw." De gebouwen van het Dienstencen trum hebben elk een of meer full-time werksters. De activitei- Tot slot luisteren op ging, de Stichting Gezinsverzor ging en de Bejaardenbonden. Daardoor ook is de mogelijk heid geschapen zoveel mogelijk bejaarden te bereiken. „We zijn pas in de Kooi een ontmoetings centrum gestart. Het loopt erg goed. Dat komt natuurlijk om dat veel mensen elkaar meene men omdat ze niet alleen dur ven. Vanavond zijn er trouwens erg veel mensen uit de Kooi die de bezoekers willen vertellen hoe het er nu bij ons aan toe gaat." avond ten spelen zich of 's morgens of 's middags af. Ze variëren van handenarbeiden, bloemschikken, zingen, gymnastiek, tekenen tot gewoon kaarten of een krantje Op de „open" avond waren dan ook verschillende handenarbeid- stukken te" zien. Zoals poppen- kastpoppen, gemaakt van de eenvoudigste materialen. Mevr. Brakxhoven: „Er zijn tekenin gen, die gemaakt zijn door men sen, die nog nooit een penseel in hun handen hebben gehad." In het bloemschikken blijkt al erg veel bereikt. De ouderen nemen meestal zelf wat oude spullen mee, zoals een theepot of een stoof, waar de bloemen in opge maakt worden. „Het gaat er ons maar om", zegt mevrouw Brakxhoven, „dat de bejaarden wat aanspraak aan elkaar heb ben." Als je ouder wordt en misschien alleen achterblijft, heb je soms niet de durf om hulp te vragen of contact te zoeken. Sómmigen van onze vrijwillig sters houden meestal een paar mensen in het oog en schieten meteen toe wanneer dit nodig mocht zijn. Want de mensen vragen uit zichzelf zo moeilijk." Veelzijdige steun Het dagelijks bestuur wil zoveel mogelijk alle noden op kunnen vangen. Niet in de laatste plaats doordat in de Stichting allerlei groeperingen zijn verte genwoordigd zoals de kruisver enigingen, de Federatie vrouwe lijke vrijwillige hulpverlening, de Hervormde Diaconie, de R.-K. Caritas Instellingen, de Vakver enigingen, de Gereformeerde Kerk, kleinere Kerkgenoot schappen, Humanitas, het Leid- se Volkshuis, Huisartsenvereni- nog naar een zangdemonstratie waarbij ook het publiek mee kon zingen. De liedjes waren „Tara, zo blazen de jagers," „Karretje over de zandweg reed," „Lachend tooit de lente" en „Langs berg en dal." Geze ten op een stoel, gaven de 65- plussers een gymnastiekdemon- stratie weg. „Vooral voor de gymnastiek Is veel belangstelling," vertelt me vrouw Brakxhoven. „Over het algemeen kunnen we alleen maar heel tevreden zijn over de grote hoeveelheid mensen die hier naar toe is gekomen om nu eens te zien wat het Diensten centrum allemaal doet." ZOETERWOUDE Uit de com- de regeling geen rechtstreekse missies voor financiën en open- invloed terzake meer zullen kun- bare werken zijn enige beden- nen uitoefenen, kingen gekomen tegen de door b. en w. zijn van oordeel dat een 26 burgemeesters opgestelde afzonderlijke raad ontraden ontwerp-regeling voor een regio- moet worden omdat de regiona- nale brandweer. De regeling, ie raad gevormd wordt door de die al in veel gemeenten is aan- burgemeesters van alle deelne- genomen, komt morgenavond in mende gemeenten, de Zoeterwoudse raad in behan- De commissie van o.w. is van De commissies menen, dat een regionale brandweeropleiding in verband met het geringe aantal cursisten te duur zal zijn. Het college deelt deze mening niet. De commissie is het er verder niet mee eens dat de begroting, inclusief de wijzigingen daarop, niet door de gemeenteraden zul len worden vastgesteld en deze derhalve na de vaststelling van mening, dat de huidige, met Leiden aangegane regeling veel voordelen biedt en dat de nieu we regeling nie gunstiger is. LISSE In het Trefpunt aan de Schoolstraat wordt morgen avond een vergaderin gehouden over de fusie tussen St. Eloy en St. Willebrod. Aanvang 20.00 HAZERSWOUDE De leden van de plaatselijke afdelingen van CPJ, KPJ en PJK houden op vrijdag een gezamenlijke, fees telijke bijeenkomst in het Mi- chelshuis te Hazerswoude-dorp; aanvang 20.00 uur. Sassenheim Bij de raads vergadering gisteravond deelde burgemeester van Knobelsdorff mee dat door het onthouden van goedkeu ring van een deel subsidie t.b.v. de Hervormde kerk restauratie uit de centrale financiering, het aangaan van een lening wel de aan gewezen oplossing was. Verder deelde hij mee dat er sinds 1 april een onder zoek gaande Is naar de vis sterfte in de Zandsloot, en ook een onderzoek bij de rioolzuiveringsinstallatie, waarover de raad nader zal worden geïnformeerd. In verband met de stijgende behoefte aan parkeerruimte bij het Raadhuis zal het kerkplein bij de St. Pancra- tius-kerk worden gerecon strueerd. Kosten 40.000. Bij de instelling van de commissie beheer voor het nieuwe zwembad, vroegen de heren v.d. Fange en Verdegaal naar de deskun digheid van de bestuursle den, terwijl de heer Platje het er niet mee eens was dat leden van het college van de commissie uitgeslo ten waren. De commissie zal bestaan uit vijf leden w.v. twee raads leden, die uit haar midden een voorzitter kiest. Secre taris wordt de gemeentese cretaris. De commissie is verantwoording schuldig aan de gemeenteraad. De commissie kan voor haar werk gebruik maken van de gemeentelijke diensten. Over de deelnota van het gewest Leiden, waarin het bestuurskundig aspect wordt belicht, voerden de heren Dreef, Platje en Ver degaal en Van IJsseldijk 't woord. De voorzitter zei dat sommige conclusies t.a.v. Sassenheim wel wat verwondering wekten. Meermalen komt tot uit drukking dat het gevoerde beleid niet doelmatig en plangericht zou zijn. Wat de doelgerichtheid betreft sprak de nota zichzelf her haaldelijk tegen, volgens het commentaar van B. en W. De heer Dreef vroeg zich af of de uitvoerigheid niet te overdreven is. De heer Platje vindt het twee de rapport beter dan het eerste. Hij kon er zich niet aan onttrekken dat er theo retici bezig zijn geweest, die een beetje teveel zaken over het hoofd hebben ge zien. De heer Verdegaal (zelf lid van de Gewest raad) sloot zich bij de vo rige sprekers aan. In het hoofdstuk Leiden valt op de slechte verhouding met an dere gemeenten, van deze stad. De heer Van IJsseldijk sprak over de slechte communi catie waardoor de zaak a.h.w. verstopt is, met als gevolg dat het proefgewest een mislukking dreigt te worden. In verband met wijziging in de plannen kwam bij het punt comptabiliteit aan de orde dat de reconstructie van de Wasbeeklaan niet doorgaat, waardoor het crediet van 254.300.- kan vervallen. Ter verbetering van het wegdek werd nu 24.000,- uitgetrokken. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Breda naar de slechte smaak van het drinkwater. Volgens de voorzitter is het duinwater waaraan zoveel mogelijk wordt gedaan. De heer v.d. Plas vroeg om verbetering van de slechte financiële toestand van „het Wit-Gele Kruis", waarop de voorzit ter zei dat de laatste reke ning geen aanleiding gaf hiertoe. De heer Wagner die vroeg naar de bestem ming van het Annaklooster, kreeg te horen dat dit in de volgende vergadering aan de orde kwam. Motie van afkeuring in Nieuwkoop NIEUWKOOP De raad van Nieuwkoop heeft gisteravond met overgrote meerderheid een motie van afkeuring te gen het beleid van wethou der Stoppelenburg aangeno men. De motie was Inge diend door mevr. drs. Van Nierop (D'66). Directe aan leiding voor de motie was de discussienota die door mevr. Van Mierop en de so- tEIDEN Ze waren er bijna al lemaal, de groten uit de Neder landse brldgewereld, op het jaarlijkse Hutspot-toernooi in de Stadsgehoorzaal. Door omstan digheden werd het toernooi dit jaar wat later dan anders ge houden. Vierhonderd acht en veertig deelnemers waren er onder wie Hans Kreyns met Van Heusden, die wel wat te leurstelden door op de 22-ste plaats te eindigen, Robbie de Leeuw met Jesserun, Kallós Haver, v.d. Werff Rijke, de da mes BlitzbumHoogenkamp en vele anderen. toen de eerste speelhelft verstre ken was, hadden Van der Sluis Almekinders met 2237 p. de leiding vóór BorstNieman en Oudshoorn—De Vries. In de tweede helft kwamen de heren Feiten—Mulder hevig opzetten. Zij waren het tenslotte, die later de eerste prijs en de wisselprijs uit handen van wedstrijdleider Sijpesteyn ontvingen. Oudshoorn De Vries kwamen in de twee de helft niet meer voor. Ze ein digden op de 55ste plaats. Kal lósHaver konden de race wel volhouden. Ze eindigden als tweede. Van der Sluis-Almekin ders legden beslag op de derde plaats. De uitslag van de eerste tien luid de: 1. Feiten—Mulder 4191 p.; 2 Kallós—Haver 4134 p.; 3 Van der Sluis—Almekinders 4114 p.; 4 HuygensTrijzelaar 4088 p.; 5 Tousel—Aalders 4061 p.; 6 Borst —Nieman 4055 p.; 7. Woltman Van Dam 4050 p.; 8 mevr. v.d. Wild—De Vrij 4027 p.; 9 Barbier—Bakker 4014 p. en 10 Dumee—Van Bakkum 4000 p. Katwijk Katwijk Binnen is mooi. Nee, eigenlijk was mooi. De laatste tijd gaat het helemaal mis met dit dorpsdeel. De oude kern- Grote Steeg, Pepersteeg, Achterweg, Nieuwstraat be gint langzaam maar zeker te capituleren voor de tand des tijds. En moet dus worden afgebroken; gesaneerd. Er moeten flats komen er we gen. Breed en hoog en ruim. Voorlopig echter sleept Kat wijk Rijn zich door de voor bereidingsfase heen. Voorlo pig is het centrum van Kat wijk Rijn nu gewoon erg le lijk. Bovenstaand hofje, bij voorbeeld. Zo te zien nog erg aardig. Het lag op de hoek van de Pepersteeg en de Achterweg. Zoals het op de foto staat is het sinds een paar dagen niet meer. De jeugd en de officiële slopers hebben het in een staat ge bracht die wij liever niet vast legden. In deze nota werd gepleit voor niveauklassen, aansluiting kleuter- en basisonderwijs en de aanstelling van vakleer krachten. Mevr. Van Mierop was vooral gebelgd over het feit dat B en W geen concre te stellingname wilde doen, omdat men niet wilde voor uit lopen op het voorontwerp van de nieuwe wet op het basisonderwijs. De heer Bur ger verweet de wethouder geen enkele visie te hebben over het te voeren beleid... Wethouder Stoppelenburg wie het volgens zijn tegen standers niet aan goede wil, maar wel heel duidelijk aan kennis van onderwijszaken en overtuigingskracht ont breekt, was een zacht eitje voor de massaal aanvallende oppositie. De gehele raad toonde zich tenslotte teleur gesteld over de weinig posi tieve en ontwijkende ant woorden van de wethouder die de motie van afkeuring gelaten over zich heen liet gaan. Daaraan waren al een aantal schermutselingen met de wethouder vooraf gegaan. De eerste betrof een toch niet te ingewikkeld stel W. tot plaatsing van een hek bij de katholieke school. Men was het eens met de idee van het plaatsen maar struikelde over de prijs. Dat hij niet kon zeggen of het hek 1000 of 800 gulden zou gaan kosten werd wethouder Stoppelen burg door o.a. de raadsleden Van Vliet, Juurlink, v. Mier op en Brommer ernstig kwalijk genomen. Een red dingsactie van burgemeester Van Montfoort haalde niets uit. Het voorstel werd ver-' worpen. Aanval nummer twee had betrekking op de nieuwe subsidieregeling, val lend onder beheer van de ge plaagde wethouder. Volgens deze regeling worden de sub sidies in Nieuwkoop verdub beld van 12.000 tot 25.000. De heer Burger lanceerde nu de aanval die gepareerd werd door de burgemeester, die dit voorstel er zowaai door sleepte. LISSE De buurtvereniging „Wilhelmina" houdt morgen avond in het Baken aan de Ach terweg een kienavond. KATWIJK Zaterdag 30 oktobeï treedt de Voorburgse popgroep Sandy Coast"_op in sporthal Cleyn Duin. De avond, die geor ganiseerd wordt door „We Shall Overcome", begint om achl uur. i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7