Brand in Haags café onthult allerlei vetes wil geen verdrag iet Russen „NOG NIET SPREKEN VAN MISLUKKING" bezoek koningin Bonn loopt niet te hoop voor NA ARRESTATIE WORDT DUIDELIJK: Schillebeeckx over synode: nog t/m 29 oktober Van S. voor ijgsraad Staking in N.-Spanje uitgebreid SDAG 27 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mevrouw S. was gisteravond geheel overstuur na de arrestatie van haar man, de Haagse caféhouder S., in ver band met het onderzoek rond de tot nu toe nog geheimzinnige dood van de Haagse ex-gedeti neerde Tom K., die in Kessel doorzeefd met kogels gevonden is. Zij begreep er niets van en bleef nadrukkelijk ontkennen, dat haar man de laatste tijd al meermalen door de politie verhoord in verband met aller lei zaken iets met de dood van de Haagse jongeman te ma ken zou hebben. Haar man ken de Tom K. wel, maar dan als vaste klant in het café, aldus mevrouw S. Mevrouw S. vertelde gisteravond: „Het is allemaal begonnen met een fikse steekpartij na een ru zie tussen mijn riian en een zeke re K. over een oude vete in het ziekenhuis". Uit haar verhaal blijkt, dat er zich de laatste maanden heel wat rond het in de nacht van 12 op 13 oktober afgebrande café gebeurd is, ook het stamcafé van Tom K., de doodgeschoten jongeman. „Na het herstel van mijn man". aldus mevrouw S., „werden op een avond de autoruiten van K. ingegooid. Mijn man werd fhier- van verdacht en drie dagen voor verhoor opgesloten. Nau- weliiks was hij weer vrij of we werden op een nacht na slui tingstijd van ons café door-K. met twee helpers opgewacht en met een bijl bedreigd. De re cherche kwam toen bij ons aan de deur, maar zei hieraan niets te kunnen doen. Twee dagen la ter werden door onbekenden de ruiten van K's woning aan de Trekweg ingegooid. Opnieuw ging mijn man voor drie dagen de cel in omdat de politie dacht dat hij de dader was". „Drie dagen na zijn vrijlating ontmoete hij K. op het Rijs- wijkse] iein. Mijn man stapte uit de auto en wilde met hem over de zaak praten. K. vluchtte een sigarenwinkel binnen toen hij mijn man' zag. Prompt werd mijn man nog die avond door de recherche van huis gehaald en ging hij voor de derde maal achter slot en grendel, ditmaal zogenaamd wegens bedreiging. Na vier dagen werd hij door de rechter-commissaris weer vrij gelaten". „Zaterdagmorgen, 9 oktober werd er een terpentinebom in ons café geworpen. De brandweer kon nog juist op tijd de zaak redden en de schade bleef be perkt tot wat verbrand meubi lair. De Haagse politie ver klaarde toen dat dit fhet werk van kinderen moest zijn, maar wij wisten wel beter". „Zonder dat mijn man en im er iets van wisten gooiden enkele trouwe bezoekers van ons café (het is niet uitgesloten dat Tom K. hierbij was) de avond daar na een benzinebom in de wo ning van K. aan de Trekweg naar binnen, van wie werd ver moed dat hij meer wist over d<i aanslag op ons café. Dezelfdu avond werd mijn man voor do vierde maal door de recherchd opgepakt, 's Nachts werd hij echter weer vrijgelaten". „De brand in het café van 12 op 13 oktober was de klap op dfl vuurpijl", zegt mevrouw .S „Een goedgemikte benzinebom maakte een eind aan ons bedrijf en de hele boel brandde tot da grond toe af. Een schade van ruim 120.000. En nog schijnl de zaak niet afgelopen te zijn, want ik word nog regelmatig door K. en zijn handlangers te> lefonisch bedreigd". Sparen, dat is stap voor stap bezit opbouwen, dat later goed van pas kan komen. Deze week is er om u daar nog eens aan te herinneren. Vooral als u er nog niet mee begonnen bent. Neem dan nu de gelegenheid te baat om u te voegen bij die 5Vz miljoen spaarders die reeds sparen bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. 2900 vestigingen IS (AP) Frankrijk voelt niets voor de Russische een formeel vriendschapsverdrag te sluiten en open- te verklaren dat een Europese veiligheidsconferentie mden moet worden, maar is wel bereid een beginsel- daring te tekenen waarin de Frans-Russische betrek- jen worden geregeld. :e rijkswachten Dodgeschoten LM; De 22-jarige soldaat rt van S. uit Amstelveen, irvan wordt verdacht op 3 jl. twee Belgische rijks ten te hebben doodgescho- zal zich dinsdag 16 novem- roor de krijgsraad in Arn- moeten verantwoorden. WÈrd in de nacht van 3 door twee agenten aange- »n,; toen hi j zich in een bejvond op het parkeerter- bijj' het natuurreservaat in erpeente Knokke (België), hpm naar zijn papieren gevraagd, pakte Van S. itengun en schoot de beide vaóhten dood. Enkele ge leerde politiemannen raak- e\Vond. agen lang werd zowel in als in Nederland een nekkige klopjacht onderno- idaor de politie van beide In. Een aanrijding in Ede, i nacht van 7 mei werd de noodlottig. In deze plaats verdachte beel bekenden, it hij hier als dienstplichtig at was gelegerd in de Ar- Koolkazerne. Enkele uren e aanrijding werd Van S. iet kazerneterrein herkend enkele!! soldaten. Hij wist te iten, njiaar werd kort daar- [epakt.jj Bij zijn aanhouding hij twee verdedigingsgrana- ip zak.;} Dit hebben diplomatieke zegslie den in Parijs medegedeeld naar aanleiding van het bezoek van de Russische partijleider Brezj- njew aan Frankrijk. Frankrijk vreest namelijk, dat ingeval van vriendschapsverband, het zijn bondgenoten niet kan bij staan als er onverhoopt oorlog zou uit breken. Dit wordt voor komen met een beginselverkla ring. President Pompidou hoopt Brezjnjew mee te krijgen voor bevestiging van de wenselijk heid van het opheffen van de machtsblokken, bevestiging van de bestaande grenzen in Europa en erkenning van het beginsel van niet inmenging. Tot dusver re is nog geen overeenstemming bereikt. Ook document synodeleden te verwachten Vaticaanstad (KNP-DPA) De bisschoppensynode zal niet al leen adviezen aan de Paus uit brengen, maar ook zelf een do cument publiceren over de rechtvaardigheid in de wereld. Wat de kwestie van het pries terschap betreft overwegen de synodevaders om naast het offi ciële stuk ook nog bepaalde ver zoeken tot de curie te richten, aldus kard. König, aartsbis schop van Wenen. Het overleg in de twaalf taalgroe pen is nog in volle gang. De Duitse taalgroep, waar ook kar dinaal Alfrink in zit, heeft be sloten hun besluiten en overwe gingen-ter beschikking te stellen aan de anclere taalgroepen. In het Vaticaan is gisteren ook de eerste vergadering gehouden van de organisatie van Europe se bisschoppen. Doel van de bij eenkomst is het kerkelijk beleid op continentale basis te coördi neren en gegevens uit te wisse len. (ADVERTENTIE) BONN (ANP) Bonn loopt niet te hoop om een glimp van ko ningin Juliana en prins Bern- hard op te vangen. Er staan geen rijen vol mensen langs de vastgestelde routes; het leven en werken gaan gewoon door. Alleen gistermiddag bij de ont vangst op het stadhuis van Bonn stonden enkele duizenden achter de dranghekken en er was ook iets dat leek op een de monstratie. Een paar oudere Duitsers droegen een bord met het opschrift „Vrijheid voor de drie krijgsgevangenen in Bre da." Socialistische studenten wilden een tegenbetoging op touw zetten, maar de politie verwijderde de betogers met zachte dwang. Vanmorgen begon het drukke pro gramma al vroeg voor koningin en prins. Om half negen van- morgnen ontvingen zij vertegen woordigers van de Duitse jeugd voor een gesprek. Daarna, om tien uur werd het geneeskundig pedagogisch centrum voor ge handicapte kinderen bezocht om een half uur later per helikopter in gezelschap van bondspresi dent en mevrouw Heinemann naar Dillenburg, het stamslot van de Oranjes, te vertrekken. De Hessische landsregering bood koningin en prins in Burg een lunch aan. Prins Bernhard gaat daarna in Wetzlar de Leitzfabrieken bekijken en ko ningin Juliana de door Jan van Nassau gestichte „hogeschool" in Herborn. Deze hogeschool is Afrikéfanse afgevaardigden de monstreerden naar zijn mening tijdens de bijeenkomsten duide lijk een minderwaardigheidsge voel ten opzichte van de blanke bisschoppen. Dat heeft hen er toe gebracht de standpunten van de blanke bisschoppen, vooral uit de rijke landen, over te nemen, soms zelfs tegen be ter weten in. Prof. J. Groot, vicaris van het bisdom Haarlem, kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de synode er niet in geslaagd is concreet te maken wat haar ei genlijke opdracht is: om in col legialiteit het gezag van de kerk te dragen. Naar zijn mening is Met een brede zwaai met hoed groet Leonid Brezjnev de belangstellen den achter de dranghekkn na een bezoek aan het stadhuis van Parijs. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Hoewel het pessimisme bij velen hoogtij viert, is het mijns inziens toch nog voorbarig om op dit moment al te concluderen dat de bisschoppensynode in Rome mislukt is. De stemmingen moeten uiteindelijk nog gehouden worden en verrassingen zijn in Rome nooit uit gesloten", aldus prof. dr. E. Schillebeeckx tijdens de we kelijkse persbijeenkomst die Operatie Synode Nederland gedurende de synode in Amsterdam belegt. Prof. Schillebeeckx wil de waarde sentanten van de verschillende of de onwaarde van de bis- taalgroepen met veel moeite schoppensynode duidelijk af la- worden samengesteld, ten hangen van de eindrappor- Tijdens zijn verblijf in Rome was ten over het priesterschap en de hem duidèlijk geworden dat ver rechtvaardigheid in de wereld, schillende synodeleden aan die op dit moment door repre- angstpsychose leden .Vooral de er een tendens om, net als voo' Vaticanum II alles aan één mai over te laten. Mark Collier, staflid van he Christelijk Instituut van Zuid Afrika, schilderde tijdens de bij eenkomst de situatie in Zuid Afrika. Hij gaf in een aantal mo gelijkheden aan hoe christenei hier zowel als in Zuid-Afrik; zouden kunnen helpen dé apart heidspolitiek uit te bannen. Dr. G. H. ter Schegget, schrijve: van het boek „Partijganger der armen", hield een pleidoo om te kiezen voor de gerechtig heid, wat in feit een keuze in houdt voor de armen, een keuzi voor het socialisme. MADRID (Reuter-AFP) De 4.000 arbeiders van de middag en avondploeg van de Seat-au- tofabrieken in Barcelona hebben zich geschaard achter de 6.000 collega's die gisterochtend het werk hadden neergelegd. Zij verschenen weliswaar op het werk, maar weigerden aan de arbeid te gaan. Eerder op de dag was de helft van het perso neel tot 2 november geschorst. Opiniepeiling over Britse toetreding LONDEN (Reuter) Uit een ir Londen gepubliceerd opinie-on derzoek blijkt, dat 49 procenl van de ondervraagde Britten te gen toetreding tot de EEG is. Dertig procent wil aansluiting bi.' de gemeenschappelijke markl en 21 procent heeft geen me ning. Volgens het onderzoek van Harris, dat in de Daily Express verscheen, is, ondanks persoon lijk verzet, 84 procent toch van mening, dat Engeland lid zal worden van de Europese Ge meenschap. Plaatsvervangend Labour-partij- leider Roy Jenkins verwierp dinsdagavond een oproep van meer dan honderd Lagerhuisle den een lijn te trekken met de partij en donderdag tegen de Britse toetreding te stemmen. thans een vormingscentrum. De dag wordt besloten met een con tradiner dat koningin en prins aan 160 gasten geven in Diets a.d. Lahn in i. het slot Oranien- stein. Dit slot was destijds bezit van de nassau's. Koningin Juliana en prins Bern hard tijdens hun staatsbezoek aan West-Duitsland. De Konin gin moest bij de kranslegging in de Hofgarten in Bonn nog even iets rechtschikken. Samen met president Heinemann luis terde de Koningin naar de volks liederen van beide landen bij haar aankomst op het vliegveld

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13