r Opvolger van Mao maanden spoorloos leker, WERELDRAAD IN UTRECHT BIJEEN Ontwikkelingshulp komt bij verkeerde CcidócSomont In schouwburg horen e:een kreten Conflict in Comenius- stichting Auto weigert dienst bij alcohol-lucht Wijlen Albert van Dalsum: )AG 26 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT' lister van Veen: ermindering lesuren is oodzakelijk IAAG (ANP) Minister reen van Onderwijs en We- rnppen is van oordeel, dat een vermindering van het lerarenlesuren niet is te en. De hiervoor noodza- e verandering van de alge maatregel van bestuur voorbereid. it in de brief, die minister Veen de raad van leraren it VWO en AVO, de alge vereniging van schoollei- en het MAVO-verband gis- heeft gestuurd. ederlander in Rouaan odgeschoten N (AFP) In Rouaan is avond een 38-jarige Neder- Conrad Slagt, door zijn din op straat met een re- doodgeschoten. De moor- s, de 39-jarige Antoinette loste vier schoten op hem. gearresteerd. De reden van oord is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Uit alle delen van de wereld zullen vooraan staande figuten uit vele tientallen kerken van 5 tot 23 au gustus in Utrecht bijeen komen bij gelegenheid van de vijfentwintigste bijeenkomst van het centrale comté van de Wereldraad van Kerken. Het thema van deze bijeen komst, die in het Jaarbeurs Congrescentrum wordt gehou den zal zich bewegen rond het begrip „gemeenschap". Een van de vele zaken, waaraan het centrale comité aandacht pleegt te geven is het contact met de nationale kerken van het organiserende land, in dit geval Nederland. De Raad van Kerken in Nederland speelt als gastheer daarop in en zal de bijeenkomst omgeven met aller lei activiteiten. Men hoopt de openingsdienst te kunnen houden in de Domkerk, waarbij de Utrechtse Raad van Kerken een grote rol zal spelen. Men wil trouwens toch alle re gionale en plaatselijke raden van kerken, alsmede de in Ne derland werkzame oecumeni sche actiegroepen bij de verga dering van het centrale comité betrekken. Op 19 augustus wil men een lan delijke bijeenkomst van ge noemde groeperingen beleggen. Deze bijeenkomst zal de Neder landse oecumene uit de impasse moeten halen, waarin zij zich momenteel bevindt. Men zal zich dan moeten bezinnen op de vraag hoe men de plaatselijke oecumene opnieuw gestalte kan geven. Daartoe zal een discus siestuk worden voorbereid. Op zondag 20 augustus zal een en ander in plaatselijke oecumeni sche diensten in het land aan de orde moeten komen. Voor deze diensten is een aprte liturgie ontworpen en zullen leden van het centraal comité kunnen wor den uitgenodigd tot voorgaan. Een van de punten op de agenda van het centrale comité is nog de verkiezing van een nieuwe secretaris generaal in de plaats van dr. Blake, die vijfenzestig jaar wordt. steren herdacht men in China voor de 27ste maal - „dag van het Roemeense leger". Het was een traditie ge' den dat de maarschalk aan de vooravond daarvan een iring aflegde waarin 'Roemenië geluk wordt gewenst. I laatst wercPpiao in het openbaar gezien toen, op 3 juni, hij een onderhoud hadden met de Roemeense presiden rtijleider Ceausescu. Sindsdien is Mao tweemaal in openbaar verschenen bij gelegenheden waar de maarsc had mogen ontbreken, de laatste was op 8 oktober keizer Haile Selassie van Ethiopië Peking bezocht. Maar de keren daagde Piao niet op. nds het einde van september is ook een aantal zeer hoge eieren volkomen van het openbare toneel verdwenen. OKIO (A.P.) Het mysterie-Piao duurt voort. Sinds 3 juni is de maarschalk, minister van Buitenlandse Zaken en officiële opvolger van partijleider Mao Tse-toeng, niet meer in het openbaar verschenen, heeft men niets meer van hem gehoord zijn foto nergens meer afgedrukt. de (ADVERTENTIE) met de postgiro kunt u vanuit uwstoel aren bij de RPS of bij de tekbondsspaarbanken! e postgiro ak makkelijk! Ontslagen in Nieuwkoop NIEUWKOOP De N.V. Stam en Visser, hout- en metaalbe werkingsindustrie te Nieuwkoop, wordt opgeheven. Gisteren is 34 van de 45 werkne mers ontslag aangezegd. Oor zaak van deze ingreep zijn de conjuncturele ontwikkelingen met name de temporisering van de utiliteitsbouw. Daardoor is de continuïteit van de produktie in het geding gekomen. De ei gen produktie van bedrijfsdeu- ren wordt gestaatk; de verkoop van stalen handelsdeuren van de Duirse leverancier zal via de Vedev te Nieuwkoop lopen. Ne gen werknemers van het getrof fen bedrijf zullen daarin em plooi kunnen vinden. Met de vakbonden is een af vloeiingsregeling overeengeko men waarbij de wettelijke ter mijn in acht wordt genomen. De liquidatie van het bedrijf wordt geregeld door de heer J. J. M. Walraven, Een overzicht van de ravage die ontstond toen gisteren in Japan twee treinen in een tunnel fron taal tegen elkaar botsten. Twee endertig personen kwamen om het leven. DEN HAAG (ANP) Binnen het bestuur van de „Nederlandse Stichting Comenius", die zich het lot van Tsjeechoslowaakse vluchtelingen aantrekt, is een conflict ontstaan over de vraag of hulp moet worden verlend aan aanhangers van de voorma lige Tsjechoslowaakse partijlei der Dubcek, die na de inval van de Warschaupakt-troepen naar Nederland zijn gevlucht. Een meerderheid van het bestuur van de stichting heeft onlangs een motie van wantrouwen te gen de secretaris-penningmees- ter van het uitvoerende bestuur, ir. I. V. Bruza uit Eindhoven rnder meer zich er voor lat de 22-jarige Tsjech die in sepetember uit werd gestuurd, mocht ren om herziening van t te bepleiten. TOKIO (Rtr) Een auto, die de dienst weigert als hij alcohol „duikt" in de adem van de be stuurder is 'n realiteit geworden, zo meldt de Japanse Honda-fa- Een apparaat, dat op het stuur wiel gemonteerd wordt, ver breekt het contact en zet daar door de motor stil als het alco hol „waarneemt." De grondslag van dit apparaat is een platina- draad, die veranderingen in de temperatuur tengevolge van al cohol in de adem van de be stuurder registreert. Deze onderzeeër werd samen met een collega vorige week in Het Kansal ontdekt. Het zijn twee in de Sowjet-LJnie gebouwde vaartuigen die on der Egyptische vlag varen. Toen het vliegtuig met de fo tograaf aan boord overvloog hees de bemanning de Ame rikaanse vlag. Men neemt aan dat beide schepen op weg zijn naar Rusland voor reparatie. *-*?*• (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Bij een NIPO-ènquête onder 3007 Nederlan ders van 13 jaar en ouder is gebleken, dat 25 pet. meent dat ontwikkelingshulp „verkeerd terecht komt". 44 Pro cent meent dat de hulp onder meer „voor een klein deel terecht komt bij de mensen in de ontwikkelingslanden" en/of „bij allerlei instanties en ambtenaren die het zelf opmaken" en/of „bij een kleine bovenlaag die het zelf op maakt". 56 procent heeft helemaal geen twijfel of bezorgdheid over het goed terechtkomen van de ont wikkelingshulp. De twijfels zijn het geringst bij de jongeren en komen het meest voor onder de oudere ondervraagden. Voorts is uit de enquête gebleken, dat 47 procent denkt daarbij aan be- lingshulp zou willen vergroten, 44 pet gelijk houden en 6 pet de hulp zou willen verminderen. 2 pet. had geen oordeel. Het onderzoek heeft voorts uitge wezen dat hogere belastingen voor meer ontwikkelingshulp impopulair zijn; bezuinigingen om meer geld te verkrijgen vindt men een beter idee. 23 Procent denkt daarbij aan be zuiniging op defensie-uitgaven, 10 pet denkt aan kunstsubsidies. Bij de redenen voor hulpverle ning ziet men economische re denen, plicht en naastenliefde. Last en betekenis van gemeenteraadswerk W7"AT de regering precies van plan is heeft minister Geertsema niet duidelijk gemaakt. Maar het schijnt dat de centrale overheid ervan overtuigd raakt dat de werkomstandigheden voor het gemeenteraads lidmaatschap aantrekkelijker moet worden. Nu door eigen spontane groei en het opheffen van kleinere gemeenten de plaatselijke besturen een omvangrijker werkterrein krijgen, zijn maar weinig capabele mensen voldoende met vrije tijd gezegend om voor een „zakcentje" verantwoordelijkheden inzake het gemeente bestuur waar te maken. B. en W. en de centrale ambtenarij domineren en zo iets werkt frustrerend op geschikte gemeenteraadsleden en komt uiteindelijk neer op een ondergraven van het fundament onder een belangrijk stuk democratie. Het ergste is, dat op dezelfde manier stadsgewesten en andere organen Van inter- of boven-gemeentelijke organen van meet af aan scheef dreigen te groeien. Kwaliteit "FR wordt de laatste tijd voor het raadslidmaatschap bedankt op een schaal die een beetje zorg begint te baren. Want blijft op die manier de kwaliteit van de gemeentelijke besturen op peil? In een paar spectaculaire gevallen heeft op het gebied van de ruimtelijke ordening het „buiten-parlementai" protest dreigende beslissingen ongedaan weten te maken. Plezterig dat op die manier de inspraak van buiten tot succes leidt, maar nog veel plezieriger zou het geweest zijn, als vanuit de Raad het protest gefundeerd en geleid had kunnen worden. In menig geval is de verhouding tussen B. en W. en Raad zo, dat er feitelijk sprake is van een stuk geleide democratie; hef dagelijks be stuur van de gemeenten domineert door kennis en beschikbare tijd vaak dermate, dat van een serieuss meebesturen door de Raad nauwelijks sprake kan zijn. Capabele Raadsleden zien dan zelf de betekenis van hun werk afnemen en de last, omdat zij moreel verant woordelijk blijven, toenemen. De ontwikkeling ombuigen ts dan ook drongend gewenst. Kabinet lust „zwarte piet(voorlopig niet) "DIJ monde van zijn naamgever heeft het kabinet-Biesheuvel vorige week laten weten, ondanks de ernstige impasse over de loonruimte in de top van pns bedrijfsleven, geen initiatief te zullen nemen. De regering wil wel helpen de impasse te doorbreken, maar dan uitslui tend op verzoek. Deze houding kan het best worden weergegeven als een weigering om uit eigen beweging de „zwarte piet" in handen te nemen. Het kan best dat Biesheuvel c.s. toch met de onplezierige kaart opgescheept gaat worden; maar het kabinet vermoedt terecht dat zijn positie minder zwak is, wanneer het in het geweer moet treden wanneer vakbeweging en werkgevers hun onmacht bekend hebben. Intussen ontkomt ook dit kabinet niet aan het onaangename gevoel dat het met de top van het bedrijfsleven de adem van de tijdnood in de nek voelt. Want in bepaalde bedrijfssectoren gaat het onrustig worden. Pikante cijfer /~\p dit moment is de „zwarte piet" overigens niet eens de meest interessante kaart. Hoogst interessante kaart is die, waarop staat wat de verhouding is tussen elk procent reële loonstijging welke de vakbeweging opeist en de daarvoor beschikbare ruimte. Voorlopig heeft, een beetje verrassend, het Centraal bureau de becijfering van de werkgevers meer betrouwbaar genoemd dan die van de vakbe weging. We geloven niet dat de heren Mertens, Ter Heide en Lanser c.s. zich door dat cijfer als „schaakmat gezet" zullen erkennen. Want ze hou den in elk geval vast aan hun belangrijke eis dat bij loonmatiging ei sprake moet zijn van een loonmatiging die van alle Nederlanders een relatief even zwaar offer zal vragen, van de beter-betaalden liefst nog een zwaarder offer. Mogelijk krijgt premier Biesheuvel zeer binnenkort de „zwarte piet*1 toch in handen, als hij moet antwoorden op de vraag wat het kabinel zelf terzake van zijn overheidspersoneel gaat doen. Deze week is er in de Kamer al een motie tegen mr. Geertsema's voorlopige beslissing aan de orde 1 Amnestie voor Tsj.-Slowaakse vluchtelingen PRAAG (Rtr.) „De Tsjecho- Slowaakse republiek zal geen mens overboord gooien, zelfs al handelde hij meer dan idioot en zocht hij zijn toevlucht in het westen, in strijd met de wet", zo heeft gisteren het Slowaakse partijblad Pravda gemeld. Sommige waarnemers sluiten, mede gezien andere berichten van de laatste tijd, de mogelijk heid niet uit dat er een „algeme ne amnestie" op handen is voor mensen die illegaal in het bui tenland verblijven. Ze wijzen erop dat de komende viering van de stichting van Tsjecho- Slowakije op 28 oktober daar voor een geschikte gelegenheid zou kunnen zijn. Ongeveer 22.000 Tsjechoslowaken hebben hun land sinds augustus 1968 (na de inval van de Warschaupact- troepen) verlaten en verlenging gevraagd van hun vergunning. 75.000 dekens voor Angola HAARLEM (KNP) - De huis- aan-huis inzameling van dekens ten bate van de oorlogsslachtof fers in Angola heeft tot nu toe bijna 75.000 dekens opgebracht. Daarnaast ontving de Dr. Mond- lanestichting» die de actie orga niseerde 160.000 gulden. Met dit bedrag kunnen verpakkings- en verzendingskosten van de de kens voor een groot deel wor den betaald. Senator Edward Kennedy wordt omringd door enthousiastt kinderen tijdens zijn bezoek aan het Kennedy- park in New Ross, Ierland Van een onzer verslaggevers EENIGENBURG Met Albert van Dalsum is een van de grootste figuren van de Ne derlandse toneelgeschiedenis heen gegaan. Hij begon zijn loopbaan op 20-jarige leeftijd met de rol van de negel Ga briel in „Ballingschap" en nam op 11 november 1964 of ficieel afscheid van het to neel met een galavoorstelling van „King Lear" van Sha kespeare (een van zijn groot ste creaties in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag, De thans overleden acteur werd op 5 januari 1889 te Amstelveen geboren. Na de HBS te hebben bezocht was hij enige tijd werkzaam als klerk bij de Nederlandse Spoorwegen. In 1913 kwam hij bij de „Koninklijke Ver- eeniging het Nederlandsche Toneel", waar hij in 1912 voor het eerst de titelrol speelde in de „Gysbreght van Aemstel". Van het »Ne- derlandsch Toneel" ging hij naar Royaards en later naar Eduard Verkade. In 1929 stichtte Van Dalsum het Oost-Nederlandsch To neel te Arnhem, waarna hij van 1932 tot 1938 een der lei dende figuren was van de Amsterdamse Toneelvereni ging. Als Othello" vierde hij in 1935 zijn zilveren to neeljubileum. Na de bevrij ding vormde hij in 1947 met Defresne de leiding van het Amsterdams Toneel. Grote rollen uit die periode ziin: Yuan Sing in „Het Chinese landhuis", Macduff in „Hamlet" en Brutus in „Ju lius Caesar". „Rouw past Nederland", nu de man is heengegaan die voor het Nederlandse toneelleven verdiensten heeft gehad, die met geen gangbare maten zijn te meten. Zijn plotselin ge dood betekent een verlies voor allen die hem kenden want naast een groot acteur en regisseur was Van Dal sum een zeer beminnelijk mens, die vriendschap hoger telde dan „gewin of gevlei". Dat maakt het verlies des te smartelijker. De betekenis van Albert van Dalsum voor het Nederland se toneel is ingrijpender ge weest dan velen kunnen ver moeden. Met recht mag men zeggen dat hij dat toneel tientallen jaren lang volko men heeft beheerst en er nieuwe impulsen aan heeft gegeven. Zijn grenzeloze vi taliteit, die hij tot in hoge ouderdom bewaarde, gaf hem de kracht harder te verken den ieder ander. Zijn brede belangstelling voor elke vorm van cultuur maak te hem tot een universeel lens die zich ook heel goed kon aanpassen aan nieuwe Statisch is Van Dalsum nooit geweest. Hoewel hij stamde uit wat men „de oude school" pleegt te noemen, stond hij wagenwijd open voor elke vernieuwing die een wezenlijke verbetering van het toneel kon beteke- Vooral bij het Amsterdams to neelgezelschap (A.T.G.) heeft hij bafmbrek^-d v/e-k verricht. Daar vond hij in z'n grote vriend Auguste Defres ne een ideaal klankbord en samen hebben zij vaak zwaar bekritiseerd wegen -evonden die tot werkelijker toneelverrijking leidden. Van Dalsum, die aan de Over toom in Amsterdam werd ge boren, begon zijn carrière als.... klerk bij de Holland- sche IJzeren Spoorweg Maat schappij. Als de aartsengel Gabriël maakte hij in Von dels „Adam in ballingschap" in 1909 bij Willem Royaards 'zijn toneeldebuut. Vondel is altijd Van Dalsums grote liefde geweest. De man met de heroische gestalte had ook fysiek alles mee om te excelleren in stukken van deze grootmeester van de Nederlandse taal. Op het to- - eel groeide die gestalte uit tot iets koninklijks in hou ding en gebaar. In het boek „Facetten van 50 jaar Nederlands toneel 1920- 1970" heeft Van Dalsum ver klaard: „Het kan niet enkel en alleen gaan om de kans tot spelen. Alles wat de men selijke geest beroert had onze belangstelling en alles wat in dramatische beelden wordt gevangen. Dat vind ik nu nog. Er horen geen kre ten in de schouwburg. Het gaat om mensen, om karak ters. Je bent niet klaar met een kapstok op het toneel te zetten en daar leuzen aan op te hangen. Er moet een dra ma zijn en drama berust op de volbloedige warmte van de mensen. Het is best te be grijpen dat er in het toneel ee" periode ontstaat van louter experimenten, maar er moet tegelijk een pogen zijn om er bovenuit te ko men". Dat was Van Dalsum in al zijn glorie. Zo heeft hij geleefd, zo is hij gestorven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9