Avro filmt op Louise Het water centraal in zeven eeuwen staat al taak van „Rijnland" Openheid parool in wordt het Alkemade Extra krediet van 3 ton nodig voor school Hoogmade Katwijk roemde E. J. v. Leeuwen Weg Westeinde heet Keer-weer SOY wil meer streekoverleg Nieuwe kinderkantine in het Yijfhovenhuis Voor programma over Mammoetwet Woubrugge in beroep tegen besluit GS Meer openheid in gemeentebestuur DINSDAG 26 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ,EIDEN Deze hele week en een gedeelte van de volgende week zijn in de lokalen, gangen en andere kamers van de Loui se de Coligny Scholengemeen schap televisiecamera's opge steld. Onder regie van Adelheid van der Most maakt de AVRO- televisie op de Louise de Colig ny opnamen voor een program ma dat moet tonen hoe de Mammoetwet in de praktijk werkt. De regisseuse wil met dit pro gramma ouders van middelbare scholieren voorlichten over het onderwijssysteem, waarmee zij via hun kinderen veelvul dig te maken hebben. Het is tevens de bedoeling, dat de ouders via het programma kun nen controleren of alle „wilde" kreten waar hun kinderen mee thuis komen waarheid zijn. Ook kunnen zij een vergelijking trekken met hun eigen school tijd. „Het is de bedoeling dat wij de ouders de hele school laten zien", zegt Adelheid van der Most. „We willen laten zien dat een school een bedrijf en leefge meenschap is, niet alleen maar een leerfabriek. Daarom staan er niet alleen camera's in de klassen, maar ook in de lera- renkamer. Waarom werd juist de Louise de Coligny Scholengemeenschap voor een t.v.-programma uitge kozen. „Wij hebben door een groep provinciale dagbladen in terviews laten maken met hoof den en recoteren van scholen. Alle rapporten die op die ma nier binnen kwamen hebben we vergeleken en de Louise de Co ligny sprong er als een van de gunstigste uit." Charles Kuypers winnaar snel schaakwedstrijd ,eiden Ter gelegenheid van de opening van de Leidse Sociëteit is een snelschaakwedstrijd ge houden. ;r waren 27 deelnemers, die in de voorronden ingedeeld werden in groepen van zes. De finale-groe pen telden negen man. Iedere speler kreeg tien minuten be denktijd per partij. Per finale- groep waren twee prijzen be schikbaar. De uitslagen waren als volgt: [roep 1: Charles Kuypers 13; Leon Konings 10,5; Bert Houwe- ling 10,5; Hans Kemperman 8,5; Groep II: Lex de Roo 9; Wim Roell 9; Pim Braggaar 8,5; Ar thur Koet 8; Groep III Folkert Geertsma 8,5; John van Dijk 8,5; Erik Bergshoef 8; Arie Teeuw 7,5; De LJJS is elke za terdag geopend voor jongeren boven 14 jaar van 2 tot half zes in het gebouw van de chr. kleu terschool, Morsweg 114. Rode draad door antwoorden B. en W. ALKEMADE De KVP'er Aker boom heeft gisteravond het be zwaarschrift ondersteund dat de bewoners van de Sotaweg aan b. en w. hebben aangeboden en dat de al dan niet verkeerde planning van het gemeentebe stuur moet aantonen. Het was de enige aanval van betekenis. De rest van de vergadering stond in het teken van de beant woording van de vorig week tij dens de algemene beschouwin gen gestelde vragen. besloten tot een tijdelijke ontlas ting van het verkeer op de jutste plaatsen. -Dat er voor de verbouwing van de Jozefschool in Rijpwetering die 4 ton gaat kosten nog geen vergunning is. erg moei- Fractievoorzitter van Duykeren concrete plannen, be- van de VGA, die zich evenals (ATWIJK Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd werd gisteren in de kleine zaal van de sporthal afscheid genomen van de heer E. J. van Leeuwen, chef van de afdeling I bouw- en woningtoezicht van de dienst Openbare Werken. lurgemeester Vermeulen die de familie Van Leeuwen ontving, schetste in zijn welkomstwoord de werkzaamheden van de heer Van Leeuwen. C. v. d. Plas, wethouder van Openbare Wer-' ken, roemde de scheidende chef o.a. om zijn deskundige advie zen. Een groot aantal sprekers nam hierna nog de gelegenheid om de heer Van Leeuwen toe te spreken of een cadeau te over handigen. ILKEMADE In de gemeente Alkemade wordt van 1 tot 7 no vember een huis-aan-huis-col- lecte gehouden ten bate van de nierstichting. IOETERWOUDE Stikvoorts in overeenstemming is met de Bouwbureau is voornemens een herziening van het bestem- viertal loodsen met kantoren te mingsplan en zijn bereid mede- bouwen in het industriegebied werking te verlenen, van het bestemmingsplan „West- In verband met de gereedkoming einde", )e grond waar men wil bouwen heeft behalve de bestemming „bedrijfsterrein" eveneens de bestemming van „plantsoen c.q. berm" en van „weg c.q. verhar ding". B. en W. zijn van oor deel, dat de voorgenomen bouw Voor bouw van Gezondheidscentrum Vrijstelling Schoterveld in Nieuwveen NIEUWVEEN Het gemeentebe stuur van Nieuwveen is van plan vrijstelling te verlenen voor de bouw van een gezond heidscentrum in het bestem mingsplan Schoterveld II. GS moeten nog goedkeuring verle nen aan de vrijstelling. Het cen trum wordt gebouwd door de Stichting Gezondheidszorg Nieuwveen* dat de situering van 50 woning wetwoningen, 41 premiewonin gen 60 bejaardenwoningen en 100 woningen in het kader var het plan Bouwstroom in de om geving van de Middenweg ir Roelofarendsveen zal zijn. Dat het lijk is o leidsvisies en de kwantificering daarvoor voor de toekomst vast te leggen. Bij de vaststelling van de bestemmingsgronden bleef men nogal vaag. Hiermee in verband staat de beperkte fi nanciële armslag. Dat bij de instelling van een commissie van ruimtelijke orde ning een beroep moet worden gedaan op vakkundige mensen van buiten de raad. Dat gestreefd moet worden naar een eigen voorlichtingsor gaan. Een begin kan gemaakt worden met inlegbladen in het plaatselijke advertentieblad. Dat bij het punt recreatie de bescherming van het landschap voorop staat. —Dat de beslissing over de be schoeiing in Oude Wetering na het aanvullend rapport zal val len en misschien moet worden City Centrum- vormt „Sint- Nicolaasfonds" LEIDEN - Het Leids City Cen- trum zal dit jaar de St. Nico- laas intocht organiseren op 13 november. Omdat de middelen van het'cen trum niet toereikend zijn, i"oept het de hele bevolking van Lei den op iets in de kosten bij te dragen. Van dit geld zal eert „St Nicolaas-fonds" worden ge vormd, die ook de volgend^ ja ren de intocht kan betalen. Nieuwe voorzitter Expogé afd. Leidén LEIDEN - De heer J. Th. Witte gaat het voorzitterschap van de Leidse afdeling van de [Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangen neerleggen. Het bestuur heeft mevr. C. Hendriksen-Snel -kan didaat gesteld. De ledenvergadering beslist [don derdag a.s. over de opvolging van de heer Witte. Tijdens die ledenvergadering in ge&ouw Levendaal 14 houdt de heer J. Cahen, lid van Expogd-Lei- den een lezing met dia's [over de Sinai. De familie Dekker uit Leiden sprak gisteren bij de dienst welzijns zorg haar kerstgroeten uit. Deze groeten gaan naar verwante mi litairen in de West. de rest van de raad tevreden toonde met de antwoorden zag door alle antwoorden de rode draad van de publiciteit lopen. Hij zou die graag zien uitge breid met hearings over ruimte lijke ordening etc. B. en w. be loofden op dit punt beterschap. LISSE Het Samenwerkings Orgaan Vakcentralen (SOV) in Lisse wil zo snel mogelijk ko men tot de stichting van een S treekoverlegorgaan. Dit deelde gisteravond de heer J. H. Salman, voorzitter van het SOV, mee tijdens de vergade ring van dit orgaan. Hij zei dat er tussen de Bollenstreekge meenten op breder vlak ge streefd moet worden naar sa menwerking. Hij wees er op dat het met name in Sassenheim wat stroef gaat om tot beslissin gen te kunnen komen wat be treft de vorming van het streek overleg. VOORHOUT De huis-aan-huis- collecte voor de blinden heeft in Voorhout dit jaar 763,42 opge bracht Expositie Z 71 goed bezocht IOETERWOUDE De expositie Z 71 die in de afgelopen dagen in Het Centrum als opvolger van Z 66 een beeld gaf van het werk van de creatieve Zoeter- woudenaar is druk bezocht, r waren ruim 700 betalende be let peil van de inzendingen was belangrijk hoger dan vijf jaar geleden. Er zijn stemmen opge gaan om een dergelijke exposi tie elk jaar in te richten. Het comité is echter van oordeel, dat men zeker drie jaar moet wachten en het mogelijk zelfs beter is om het als vijfjaarlijks gebeuren voort te laten bestaan. van de eerste bedrijfsgebouwen in het bedoelde gebied is het ge wenst dat nu tot naamgeving van de reeds enige tijd geleden klaar gekomen weg wordt over gegaan. Deze weg zal geen door gaande functie verkrijgen, doch aan één zijde nabij de Am bachtsherenweg middels een rotonde worden afgesloten. Ge zien het feit, dat het verkeer ko mende vanaf het Europaviaduct bij deze rotonde niet door zal kunnen tijden, doch dient te ke ren, wordt voorgesteld deze weg de benaming „Keer-weer" te geven. LEIDEN De werkgroep „Kin derkantine Vijfhovenhuis" heeft gisteren een kinderkantine ge opend. De kantine is voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar en spe ciaal bedoeld voor de kinderen, van wie de moeder hele dagen werkt. Het is de bedoe'lng dat de kinderen zelf brood meebren gen. De melk krijgen ze van de stichting kinderdagverblijven, waar Annie Gransch een mede werkster van is. „Het idee van kinderkantines is uitgegaan van Man Vrouw Maatschappij, maar vooral voor de subsidie hebben zij de orga nisatie aan ons overgelaten. Wij hebben een medewerker, die speciaal voor 'de financiën van de verblijven zorgt. Verder werkt het natuurlijk veel effi ciënter wanneer al dit soort verblijven onder één noemfer ge bracht worden." De leidsters van de kinderkantine in het Vijfhovenhuis zijn me vrouw M. B. van Buuren en me vrouw M.E.M. van Buuren („Onze mannen zijn neven"). Hoe zijn ze er toe gekomen? „We hebben allebei al grote kin deren en we wilden ons nu wel eens „verdienstelijk maken". Om beurten halen ze de kinderen van school en dekken ze de ta fels. De ene mevr. Van Buuren gaat met de kinderen na het eten buiten spelen, de andere me vrouw Van Buuren blijft dan binnen. „Het is hier een erg ge schikte ruimte. De kinderen kun nen binnen lezen, tekenen, werkstukken maken, terwijl er buiten een mooie speeltuin is". Beide dames vermoeden dat /ele oudere kinderen, wanneer ze ge geten hebben gauw op net schoolplein gaan spelen. Als geschenk voor de kinderkanti ne kregen de leidsters gisteren bij de officiële opening van me juffrouw A.J. van Nienes van bejaardencentrum „Rijn en Vliet" een zak met fruit en een doos kop en schotels aangebo den. „Zo kunnen we tenminste meteen gezellig beginnen"» zei 5. van Buurentoen cadeaus in ontvangst WOUBRUGGE Woubrugge gaat in beroep tegen het besluit van GS dat in het Buitengebied geen mesterijen en champion- kwekerijen gevestigd mogen worden. De raad wenste hiermee in de vo rige vergadering al geen genoe gen te nemen. Men achtte dit standpunt strijdig met het ge voerde provinciaal beleid. B. en W. hebben nadien advies inge wonnen bij verschillende instan ties en adviseren de raad nu be roep aan te tekenen tegerf het besluit van de provincie. HOOGMADE De vereniging Gemeentebelang heeft gister avond opnieuw gepleit voor meer openheid in het bestuur van de gemeente. Het raadslid Gauthier noemde een portefeuilleverdeling binnen B. en W. en 'n reglement van orde wenselijk. Men is bij Gem. Bel. van mening dat teveel dingen uitsluitend bij B. en W. terecht komen. Men wil ook niet-raads- leden in de diverse commissies benoemen. Al deze punten Rwa- men aan de orde in het -open huis dat in Huize van der Ploeg gehouden werd. Er werd even eens aangedrongen op betere in formatie bij bouw- en structuur plannen. WOUBRUGGE De voorberei dingen voor de bouw van de ka tholieke lagere school in Hoog made blijven moeizaam verlo pen. De benodigde gelden voor de bouw van de 6-klassige kleu terschool en de aankoop van de boerderij van de heer Dissel koop zijn beschikbaar, maar nu is men plotseling weer gecon fronteerd met een kostenstijging van totaal 330.000,—. Volgens de laatste opgave van de architect vergen de bouw en in richtingskosten thans 1.426.140,Hetgeen een stij ging van 3 ton sinds januarie vorig jaar betekent. Deze verho ging is onder mer te wijten aan het feit dat het architectenbu reau in januari 1970 vergeten heeft de versculdigde BTW op te voren in de begroting. Een tweede tegenvaller is een stij ging van de grondkosten. Voor 5500 meter moet 160.000,be taald worden, dat is 30.000 meer dan oorspronkelijk de be doeling was. Het valt te verwachten dat GS het raadsbesluit om andermaal meer geld uit te trekken goed zullen keuren als in de begro ting voor '72 voldoende dek kingsmiddelen kunnen worden aangewezen. Subsidie voor Harmonie Katwijk lATWIJK De Harmonie Kat wijk krijgt van de gemeente ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan 'n subsidie van 5000. Iet is de bedoeling dat de harmo nie nieuwe instrumenten krijgt voor een bedrag van f 10.00,. Een collecte onder de bevolking bracht f 2500 op. Van het nriev- fonds ontving men een zelfde bedrag. Het jubileumcomité heeft de gemeente verzocht het restant te verstrekken. Het gemeenlandshuis te Spaarndam. Gebouwd op historische grond. In Spaarndam ligt de oorsprong het hoogheemraadschap. LEIDEN Gaat de geschiede nis van het Rijnlandshuis te rug tot diep in de zestinede eeuw, het waterschap Rijn land is nog veel ouder. De oorsprong van het water schap gaat ruim zeven eeu wen terug. Het schap heeft zich ont wikkelt uit een samenkomst van mensen die te kampen hadden met wateroverlast. Om die waterlast onder de knie te krijgen en de toe komst veilig te stellen, wa ren vergaderingen nodig om soms bijzonder omvangrijke maatregelen te kunnen ne- Aangenomen wordt dat keizer Frederik Barbarossa de eer ste stoot tot de vorming van het waterschap heeft gege ven. Hij vaardigde een kei zerlijke lastgeving uit aan de Graaf van Holland, om de dam die in de Rijn lag ter hoogte van Stedecke (het te genwoordige Zwammerdam) af te graven. De graaf van Holland had deze dam ge bouwd als beveiliging voor zijn eigen gebied, maar de mensen achter de dijk in Utrecht verdronken. De verordening hield echter in dat van Hollandse zijde plan nen gemaakt moesten wor den om het water aan ban den te leggen. In het jaar 1200 werd als een van de eerste maatregelen de Spasme bij Spaarnedam af gedamd en een dijk tussen Santpoort en Amsterdam ge legd om de gebieden die zui delijk van die dam lagen te beschermen. Daar ligt de oorsprong van het water schap dat later Rijnland zou heten. Het oudste document in Rijn lands bezit is de oorkonde het „charter" daterende uit 1255, waarbij graaf Willem II tevens rooms-koning zich verbindt om "oortaan geen sluis in de Spaarndam bij Haarlem te le gen „noch ook iets te ver. icliten dien- gaande,- zonder overleg met en toestemming van de ge- meenlandsraadslleden, heem raden genoemd." Het aantal polders in Riinland neemt met het verstrijken van de tijd t:>e. Een grote vlucht neemt het polderwe zen wanneer de windwater molens tot ontwikkeling ko men. Grote gebieden worden drooggemalen, veer 165 polders binnen Rijn land, elk met een eigen pol derbestuur met eigen be voegdheden. De vanouds uitgeoefende taak van Rijnland, de beheersing van het water, v erd in 1965 uitgebreid met een zv/are en belangrijke andere taak. Het zorg dragen voor de instand houding van schoon en ge zond' water. Het tegengaan van watervervuiling. Publiek zal blijvende kappers meer gaan waarderen OEGSTGEEST Juist door de vermindering van het aantal he renkappers zal de waardering voor de blijvers groter worden, aldus de heer E.Langczaal, voorzitter van de Ned. Kappers patroonsbond, Leiden en om streken, tijdens de gisteravond gehouden 14e jaarvergaderitig. De heer Langezaal was om nog een reden optimistisch gestemd: „Het publiek raakt er langzaam van overtuigd, wat de. kapper van morgen waard is. De. ont wikkeling van het vak blijft ir stijgende lijn gaan." Niettemir blijven er zaken spelen, dié alle aandacht eisen. Zoals de toene mende druk van sociale lqster en belastingen. Daar moej no- di^ een halt aan worden toege roepen, aldus de afdelingsvoor zitter. De jaarvergadering werd o.m, bij gewoond door bonds voorzittel J. Janssen en andere landelijki kappers-autoriteiten. Het ont spannende gedeelte werd opge luisterd door de zanggroef „Sjar-Hasj-Sjalom" uit Voor hout, de damesturngroep. val DOS en de Perdido's. NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN Een 38-jarige tuinde uit Noor -wijkerhout is gisterei door de Leidse kantonrechte veroordeeld tot een boete v i 200 omdat hij met zijn auto o| de Zilkerduinweg uit de bocb was gevlogen. De man was on der invloed.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7