KERK MOET MEER OMBUDSMAN ZIJN Computer doet intrede op school Korte metten Kerk en Wereld Fransen vinden voor jeugd religie goed Kritiek op concordaat in Italië DINSDAG 26 OKTOBER 1971 PAGINA (ADVERTENTIE) PEUGEOT 5 service-vestigingen Showrooms: Laan van Meerdervoort 52 telefoon 39.98.77 Na 18 uur tel. 01761-8753 Joodse betogers gearresteerd MOSKOU (AP) In Moskou zijn ongeveer 90 Russische joden gearresteerd toen zij trachten bij het hoofdkwartier van de communistische partij petities aan te bieden waarin geprotes teerd werd tegen vermeend an- ti-semitisme en vrijheid voor alle Russische joden om naar Israël te emigreren gevraagd werd. De Bulgaarse violist Emit Dekov geeft op woensdag 3 november te 20.15 uur een recital in Dili- gentia te Den Haag. Gerard Hengeveld begeleidt hem in werken van Tartini, Beethoven, Carlstedt en Franck. Gouden Bachspeld. De Nederland se Bachvereniging heeft ter ge legenheid van haar 50-jarig be staan een nieuwe onderschei ding ingesteld: de gouden Bach speld. Deze is al direct uitge reikt aan de heer G. C. van Ou- denniel de zakelijk leider die reeds 46 jaar aan deze vereni ging verbonden is. „De kerk zou moeten gaan functioneren als een soort in ternationale ombudsman, die schending van het recht openlijk uitspreekt en op komt voor hen die tot zwij gen veroordeeld zijn. Zij moet een rol spelen bij een andere verdeling van de hulp bronnen, met het oog op de nieuwe bestemming van de wereld. De kerk kan zich opwerpen tegen wat in de consumptiemaatschappij als waardevol geldt". Deze mening is prof. Candido Mendes, leider van het insti tuut voor sociale en politieke wetenschappen in Rio de Ja neiro toegedaan. Hij heeft dat kenbaar gemaakt op de bisschoppensynode in Rome. Hij heeft de indruk dat de syno deleden steeds duidelijker in zicht krijgen in de eisen die gerechtigheid op wereld schaal stelt. Men heeft de gegeven weten te benutten om een scherper beeld te krijgen van de situatie. Naar zijn mening kunnea de christenen duidelijk hun ei gen inbreng hebben als ze zich inzetten voor de recht vaardigheid. Het christendom sluit het idee in, dat de mens meer kan zijn dan hij in fei te is. Dat is een voortduren de aanmoediging. Overigens is het niet de taak van de kerk een model van de ideale samenleving voor te houden, vindt prof. Men- Bisschoppen YS achter gewetens bezwaarden De overgrote meerderheid van de Amerikaanse bisschoppen conferentie is er van over tuigd, dat een katholiek een gewetensbezwaarde tegen stander van oorlog in het al gemeen en ook van een spe ciale oorlog kan zijn. Men heeft er bij moralisten, juristen en overheidsdiena ren op aangedrongen samen te werken om te komen tot een beleid, dat selectief ge wetensbezwaar mogelijk zou maken. Op de burgelij ke au toriteiten hebben de bis schoppen aandrang uitgeoe fend om amnestie te verle nen aan jonge mannen, die selectieve gewetensbezwaren hebben en thans gevangen zitten. Degenen die het land uitgevlucht zijn, zou men de gelegenheid moeten bieden om terug te keren. Over de katholieke opvatting over gewetensbezwaren zei de verklaring van de Ameri kaanse bisschoppen: ,,In het licht van het evangelie en uit een analyse van de kerkelij ke leer over het geweten is het duidelijk, dat een katho liek gewetensbezwaren kan hebben tegen oorlog op grond van godsdienstige scholing en geloof. Gewetens bezwaren moet men, volgens de bisschoppen beschouwen als positieve aanwijzingen binnen de kerk voor een ge zond moreel bewustzijn en eerbied voor het menselijk leven. Een socialistische senator heeft voorgesteld de staatstoelage aan Italiaanse priesters te verhogen van drieduizend tot dertiendui zend gulden. Gelijktijdig zou de staat dan moeten stoppen om priesters te financieren die les geven op scholen, omdat naar zijn mening het geven van onderricht tot de normale priesterlijke taak behoort. Dr. Karl Rahner, onlangs met pensioen gegaan, is be noemd tot ere-professor aan des, maar het is haar op dracht beginselen te verdedi gen en waarden te bevorde ren en schijnwaarden te ont maskeren. Dat alles zou moeten gebeuren in situaties die altijd concreet zijn en waarin haar getuigenis en leer een wending kunnen de Hogeschool voor filosofie te München. Hij zal zich daar in het bijzonder bezig houden met de grensvragen van filosofie en theologie. Paus Paulus is van plan het college van kardinalen uit te breiden. Onder de nieuwe kandidaten zou zich ook een Hongaarse bisschop bevinden. De laatste kardi naal werd benoemd in 1969. voorbereiden. De competentie van de kerk als kerk bestaat prof. Men des hierin, dat zij in een ge geven model van de samen leving aangeeft, hoe de men selijke en evangelische waar den in de verschillende sec toren van het leven aan het Het college telt thans 134 le den. Volgens pater J. Hardy, de nieuwe voorzitter van de Amerikaanse vergadering van directeuren van het roe- pingenwerk, kan het aantal priesterroepingen weer oplo pen, als het priesterambt wat breder wordt opgezet en het aangepast wordt aan de problemen waarmee men da engagement van de christe nen richting geven. Prof. Mendes heeft er nog alle hoop op, dat de feeling vat de synodeleden voor het we reldgebeuren omgezet kan worden in een samenhangen de visie op wat gedaan kat worden. gelijks geconfronteerd wordt Hij zei echter niet „hoe da' moet". Het centrum voor bestude ring van religie en commu nisme in Londen is bezig ee: bijeenkomst te organisers van deskundigen over de re ligie in communistische lao den. Het centrum staat on der patronage van de Angb kaanse aartsbisschop Mi chael Ramsey, de Oosten rijkse kardinaal F. König s de Britse opperrabbijn L. Ja kobovits en president Wil liam Tolbert van Liberia. Aardgas én O bacteriën doden bomen Het is een bekend feit, dat lekken in aardgasbuizen vele bomen een voortijdige dood hebben be zorgd. Recente onderzoekingen in Engeland hebben aangetoond dat het gas zelf niet de directe oorzaak van de bomensterfte is, maar wel een „bevolkingsexplo sie" onder de bodembacteriën. Laboratoriumproeven hebben aan nemelijk gemaakt dat de op methaan en methanol (twee componenten van aardgas) ver zotte bodembacteriën bij gaslek- kages zeer welig tieren en zich voortplanten. Het bodemzuur stofgehalte komt dan beneden een aanvaardbaar peil en de boom stikt letterlijk. Vroeger rijp De mens is in de loop van de laatste eeuwen in grootte en ge wicht toegenomen. Een recent onderzoek heeft uitgewezen, dat er sprake is van een „groeiver- snelling". Tussen 1925 en 1955 bedraagt de toeneming van de lengtegroei acht tot tien centi meter. Deze versnelling ver loopt niet regelmatig. Pasgebo renen hebben een grotere sche- delomvang dan vroeger. Gedu rende de jaren lagere school is er een rustperiode en tijdens de puberteit is er een hernieuwde vergroting van de schedelom- vang. Bij meisjes vroeger dan bij jongens. Het doorkomen van het melkgebit is niet vroeger, maar wel de doorbraak van de blijvende tan den en kiezen. Opmerkelijk is ook dat de geslachtsrijpheid bij meisjes eerder doorkomt dan eertijds. De eerste menstruatie is zelfs twee jaar vervroegd. Zo doende wordt men meer en meer geconfronteerd met zwan gerschappen op twaalfjarige leeftijd. De kinderen zijn heden ten dage ook vroeger „wijs". Er is een duidelijke versnelling waarneembaar die ouders en opvoeders zwaardere taken op legt. Deze versnelling is zowel in de stad als op het platteland waarneembaar. Bazaltpapier Bazalt is een zogenaamd uit vloeiingsgesteente dat oorspron kelijk uit de diepte van de aar de komt. Men kan deze steen soort voor de bouw gebruiken, maar wie had ooit gedacht dat van bazalt papier kan worden gemaakt. In het Oekraïnse insti tuut voor celstof en papierindu strie heeft men een papiersoort uit bazaltvezels weten te ver krijgen. Volgens de uitvinders bezit de nieuwe aanwinst een aantal waardevolle eigenschap pen, die het gewone papier niet kent. Het is bestand tegen be derf en tegen micro-organismen en het weerstaat temperaturen tot 800 graden celsius. Het schijnt ook zeer geschikt te zijn als filter voor luchtreinigingsap- paraten. Oren klapperen De Afrikaanse olifant pleegt met zijn oren te klapperen om zijn lichaam koel te houden. Hij draagt in zijn oorlellen een soort koelinstallatie in de vorm van een netwerk van aderen, slagaderen en haarvaten. Dit haarvatenstelsel blijkt een uit stekend hulpmiddel te zijn om lichaamswarmte naar buiten af te voeren. Door de uiterst fijne Het aardige van de wetenschap Een vicieuze cirkel lijkt ons nationale pogen om tot zo'n rechtvaardi ger welvaartsverdeiing te komen dat de gemeenschapsvoorzieningen in eigen land verbeterd worden en ons aandeel in de ontwikkelings hulp stijgt. Een praktisch bezwa&r is dat wie voor het ene doel of een der andere pleit, maar zelden nationale taken in hun totaliteit beschouwt en ze dan tegen elkaar afweegt. Erkend zij dat de vakcentrales nu eisen dat een deel van het loonma tigingseffect ten goede komt van de ontwikkelingshulp. Als dit door gaat, is het evenwel een éénmalige injectie, omdat de loonmatiging zeker geen blijvende zaak is wanneer het economisch getij in Ne derland weer rooskleuriger gaat worden. Is de ruimte voor wijzigingen in het patroon van de gemeenschaps voorzieningen wellicht mede zo klein, omdat de bestaande gemeen schapsvoorzieningen te veel op perfectie gericht worden? Wat kos ten tegenwoordig direct of indirect zaken als scholenbouw, theaterbouw, sportaccommodaties, ziekenhuizen, overheidsgebouwen de gemeenschap? Met ons gevoel voor efficiency zouden we moeten bedenken dat veel bouwwerken en voorzieningen die vroeger door bloed en tranen tot stand zijn gekomen, nu worden afgeschreven omdat ze niet meer te gebruiken zijn. Een kritische beschouwing van prioriteiten zou kunnen uitwijzen dat onze gemeenschap, ge stuwd door specialisten, soms een verkeerde keus maakt bij het be schikbaar stellen van geld voor gemeenschaspvoorzieningen. Om het met een bekend voorbeeld te herhalen: Europa bouwde kathe dralen, terwijl de missielanden geen geld hadden voor voedsel, leer middelen en noodkapellen. vliesachtige wanden van de haarvaten heen, komt dan de li chaamswarmte, sterk bevorderd door het wapperen met de oren, vrij. Tijdens warme gedeelten van de dag beginnen de olifan ten eerst hun oren te strekken om er dan mee te klapperen. Bij meer wind nemen de oorbe wegingen af, omdat de luchtcir- culatie blijkbaar snel genoeg gaat. Tijdens regen of minder hoge temperaturen houden de dieren hun oorschelpen stevig tegen hun lichaam gedrukt. Het heen en weer zwaaien met de oren is geen teken van woede, maar van warmte. Afvalplastic De Japanse geleerde Tomojuki Takesue heeft een manier vonden om van het afvalplastic te komen en er nog benzine te maken ook. Hij verhit het plastic samen met water in drukketel onder tien tot twintig atmosfeer tot 350-500 graden. Van bepaalde soorten plastic, die polyolefin bevatten, wordt dan tachtig tot negentig pet om gezet in benzine of petroleum. Het is nog niet bekend of de methode ook commercieel is toe te passen. Van een onzer verslaggevers De jongste ontwikkelingen op het gebied van de elektronische in formatieverwerking houden ook voor de schooldeur geen halt. De ministeries van onderwijs van enkele Westduitse deelsta ten experimenteren op een aan tal scholen met verschillende computertoepassingen. Zo zor gen computers voor de indivi duele overdracht van leerstof, worden verschillende taken op het terrein van de schooladmini stratie door de computer over genomen en hebben de grondbe ginselen van de elektronische informatieverwerking een eigen plaats op het lesrooster. Door het gebruik van de compu ter bij de schooladministratie worden diverse taken, waardoor de leerkrachten tot dusver wer den overbelast, overgenomen. De computer helpt bij het op stellen van het lesrooster, houdt alle gegevens omtrent leerlin gen bij en legt niet alleen de uitgedeelde cijfers vast, maar ook de informaties over ouders, de gezondheid van de leerling en diens geschiktheid voor be paalde beroepen. Het gebruik van de computer, op school opent echter ook nieuwe onderwijsmogelijkheden. Zo worden op het St. Anna Gymna sium in Augsburg proeven geno men met onderwijs met behulp van een computer. Voorlopig gebeurt dat nog via een reken centrum in München, maar bin nen afzienbare tijd zal de school over een eigen computer be schikken. Bij deze nieuwe onderwijsvorm wordt de in de computer opge slagen leerstof individueel in kleine „porties" via een video recorder op een beeldscherm aangeboden. Na elke „portie" moet de leerling met behulp van het toetsenbord op zijn re corder controlevragen beant woorden. De leerling wordt daarbij gehol pen door „Lidia" de speciaal voor dit soort onderwijs ontwor pen computertaal. Het vraag- en antwoordspel tussen leerling en computer wordt met deze taal eenvoudig geformuleerd. Het maakt niet uit hoe de leerling zijn antwoorden formuleert. De computer is op de verschillende mogelijkheden geprogrammeerd en weet wat goed of fout is. Bij een goed antwoord prijst hij de leerling, bij een fout antwoord wordt de vraag herhaald. Deze onderwijsmethode is in prin cipe geschikt voor het gehele leerprogramma, van de eerste tot de hoogste klas. Door de in dividueel gerichte kennisover dracht wordt de leerling nauwer en wellicht met duurzamer resultaat bij het leerproces betrokken. Het is de bedoeling dat de hoogste klassen van een groot aantal Beierse scholen „computerkun- de" als keuzevak zullen krijgen. Tijdens deze lessen worden de grondbeginselen van de elektroni sche informatieverwerking bij gebracht. Het gaat er natuurlijk om zoveel mogelijk te leren over de computer en zijn ma nier van werken. Stockhausen dankt Residentie- Orkest Parijs. Karlheinz Stockhausen heeft in de Salie Wagram te Pa rijs ten overstaan van het pu bliek zijn oprechte dank betuigd aan het Residentie-Orkest voor de uitvoering van zijn Carré. Het Orkest gaf twee concerten in het kader van de Parijse week voor hedendaagse muziek met enkele uitvoeringen 1 Stockhausens Carré o.l.v. vier dirigenten: Lucas Vis, Michel Tabachnik, Gilbert Amy en Ri chard Dufallo. Stockhausen uitte zijn dank aan het orkest en de leden van het Nederlands Ka merkoor en het NCRV Vocaal Ensemble voordat hij zelf het publiek een toelichting gaf zijn werk Carré. Ook na afloop van het concert betuigde de Duitse componist zich zeer vreden over de wijze waarop de musici zijn moeilijke werk ten gehore hadden gebracht. ,2X Woyzeck" dat door de Haag se Comedie in het HOT te Den Haag op 9 november in premiè re zou gaan, is nu verschoven naar 11 november in verband met enkele wijzigingen in de rolverdeling. Hans Croiset heeft de regie. De computer komt de school binnen. Het apparaat zelf hoeft niet zoals de foto suggereert bij elke les elektronische informatieverwer king" het klaslokaal binnengesjouwd te worden. Nieuwe technieken maken het mogelijk dat de computer de school ook op afstand van dienst kan zijn. Vier op de vijf Fransen vinden het van belang dat de jeugd een religieuze opvoeding krijgt. Uit een onderzoek dat door het Franse instituut Sofres in opdracht van het katholieke tijdschrift Le Pé- lérin werd gehouden, blijkt, dat drieënzestig procent van de ondervraagden religieuze opvoeding noodzakelijk acht. Negentien procent is van mening dat een dergelijke opvoeding nuttig is. Het merendeel vindt het nut tig, in de eerste plaats van wege het scheppen van mo rele waarden. Bijna de helft van de ondervraagden ziet de religieuze opvoeding als een algemene uitrusting voor de confrontatie met de levens problemen. Zesentachtig procent van de ondervraag den, die kinderen hebben, liet weten de kinderen een godsdienstige opvoeding te Van de aohttien procent die zich tegen een dergelijk on derricht uitsprak, voerde meer dan de helft aan, dat de vrijheid van het kind geëerbiedigd dient te wor- Meer dan driehonderd verte genwoordigers van kritische gemeenten in Italië hebben op een congres in Rome on middellijke afschaffing van het concordaat tussen de Ita liaanse regering en de H. Stoel geëist. Zij noemden het concordaat de zichtbaarste en meest organische verbin ding van het kerkelijk insti tuut met de neokapitalisti- sche macht. Ze tekenden protest aan tegen de reactio naire onderdrukkingsmaatre gelen van de hiërarchie in zake de echtscheiding alsook tegen de belastingherzienin gen, die alleen maar van voordeel zijn van de best be taalden in Italië. liturgie Het Nederlandse comité „Smeekschrift Liturgie" heeft in een smeekschrift aan paus Paulus gevraagd de datum van invoering van de nieuwe mis-liturgie (zon dag 28 november Red.) uit te stellen, de liturgie te herzien aan de hand van de inge brachte bezwaren en de mis-liturgie die tot nü toe ge golden heeft een plaats te la ten behouden. Het comité, waarvan de heer H. B. Visser uit Leiden se cretaris is, spreekt in hel smeekschrift zijn droefenis en teleurstelling uit over de nieuwe misorde, waarteget hij veel bezwaren heeft. In de nieuwe misorde kom: naar de mening van het co mité het rooms-katholiek< geloof veel minder duideüji uit. „Ze is gebaseerd op een twijfelachtige opvatting ovei de heilige mis. Deze opvat ting is later herzien, maai toen was de nieuwe misorde al klaar en deze is niet her- Veel mooie gebeden zijn vol gens het comité vervallen. Verschillende waardevolle onderdelen zijn verzwakt es weggewerkt. Allerlei bijbelse elementen zijn verwijderd. De bepalingen die tegelijk mei de nieuwe misorde gemaakt zijn, geven aan de beelden van Christus, Maria en de heiligen een mindere plaats dan ze tot nu toe hadden Ditzelfde geldt voor het ta bernakel, dat niet de centra le plaats behoudt, waarop het recht heeft, aldus het co mité. In het smeekschrift vraag men de paus een eind te ma ken aan de droefheid van zo veel gelovigen in Nederlaffl en in andere landen en ken nis te nemen van de ge noemde bezwaren. Smeekschrift Franse jeugd, godsdienst billijk en heilzaam

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4