VOETGANGERSGEBIED IN CHAOS GEBOREN Leidse raad nam reeks besluiten ten bate van de staf van Teuns Stroever dan pessimisten dachten 4 ,Alma Mater' gaf echt koorconcert GS of de minister zullen deze week nog financiële daad moeten stellen IINSDAG 26 OKTOBER 1S71 LEIDSE COURANT LEIDEN Nóg stroever en chaotischer dan de grootste pessimisten hadden kunnen voorzien, is gistermorgen het voetgangersgebied in de Leidse binnenstad tot stand gekomen. Om tien uur zou de maat regel van kracht worden maar wethouder Kret weigerde op dat uur zelfs de borden bij het begin van de Steenstraat te verhangen om dat hij van dat nieuwe bord (verboden voor alle verkeer, uitgezon derd bussen) alléén weinig effect verwachtte. tjp ithouder Kret verhing eigenhandig de bordjes aan de ingang van de tyeenstraat. Maar daarmee was het verkeerseuvel nog niet onmid- tellijk verholpen. Daarom werden ter ondersteuning van het nieuwe bord dwars over de weg met een doorgang voor de autobussen, dranghekken ge plaatst met een pijl, die het verkeer linksaf naar de Tweede Binnenvestgracht verwees. Maar desondanks bleven nog vele automobilisten rechtdoor rijden, de Steenstraat in. Voor zover de automobilisten wél linksaf sloegen reden velen van hen aan het eind van de Nieuwe Beestenmarkt niet, zoals voor geschreven, langs het water van de Beestenmarkt maar sloegen zij rechtaf met de bedoeling, weer op de Steenstraat te ko men, wat uiteraard de bedoeling niet was - tenzij ze rechtdoor de Narmstraat in wilden. De nieuwe regeling, die het ver keer dwingt langs het water te rijden, doet voor de ter plaatse bekenden wat onlogisch aan om dat heit een omkering betekent van de rijrichting, die zondag nog gold. Wethouder Kret en verkeers-'- kundige ir. Sauren besloten ui de loop van de ochtend maar weer een jutezak te hangen over het nieuwe verkeersbord op de hoek van Narmstraat en Steen- straat. Voorlopig voor „een aan loopperiode van drie dagen" omdat nog niet alle werken zijn uitgevoerd. Op de Apothekersdijk zat het ver keer gistermorgen al gauw vol ledig vast. In verband met de reconstructie van de Boom- markt - aan het waarvan nu een verbod van linksaf-slaan van kracht is - werd alle ver keer over de Apothekersdijk ge leid. Het verkeerslicht dat slechts een zeer korte fase groen heeft, bleef werken. Het gevolg was een file van vele honderden meters en veel moei zaam geworstel om ongedeerd over de Apothekersdijk te ko men, aangezien daar mi ook tij delijk tweerichtingverkeer geldt. Ook op de Turfmarktsbrug liep het verkeer hopeloos vast. Om dat er nog hard aan de stroom lijning van het voetgangersge bied gewerkt moet worden en dat hot verkeer een periode nodig heeft om aan de nieuwe situatie te wennen, is er nog geen zinnig woord te zeggen over het effect dat het wandelgebied heeft op het verkeer in de binnenstad. Leiden Een koor, dat in het tweede deel van een concert teksten zingt als „Al ben ik vol van zonden, wilt mijns gedachtig zijn" of „Er ver- gilt uns nicht nach unserer Missetat" maakt het vooral een recensent wel moeilijk. Niet dat ik van plan ben om denigrerend over het Alma schrijven, zeker niet, want Materkoorconcert te gaan wat het koor als koor pres teert verdient alle achting, maar allo eventuele oneffen heden alsnog durven aanstip pen vereist moea. Toch zijn er een paar van die schoonheidsfouten: de eerste schuilt bij U, die er niet was gisterenavond. Was U er wél geweest, dan had U kunnen horen wat koorcultuur ver- mag; wat een grote variëtei ten er schuilen in de muziek literatuur en wat een in spanning de uitvoerenden zich moeten hebben getroost om dit allemaal waar te ma ken. Zeker, ze hadden een begeleider uit duizenden; een dirigent, die weet wat scha ven is en een bassolist (Max van Egmond) op wie je bou wen kunt. Reden te meer om U schuldig te voelen omdat U er niet was. Heeft het zin om hier alle uit gevoerde werken nog weer op te sommen waar ik verle den week de hele scala al de revue liet passeren? Qua koorbijdrage acht ik me van het merendeel ervan ontsla gen. De solistische bijdragen dienen wél vermeld. Bachs 158e Kantate kwam niet zo overtuigend over, temeer omdat de vioolklank wat ze nuwachtig klonk. De syn chrone klank van verschil lende componenten kwam De aria voor bas en piano ook daardoor nogal eens in het gedrang, alle klank schoonheid ten spijt. „Tergi i vezzosi rai" van Haydn kreeg in het samen spel van Max van Egmond en Jan van der Meer een speelse feestelijkheid, 'n her haling waardig. Het „Wees klaar voor dót wat je ver heugt" spoorde het koor aan om in het Psalmkonzert van Zimmerman op hoge tonen zeer moeilijke muziek te ver klanken. Alle lof voor het koor en dirigent Nico Schra- ma. Het Jubileum-echte- koorconcert mag ons hoge verwachtingen laten koeste ren voor de toekomst, al mag het koor best aangevuld worden met enthousiaste krachten! JAN DOOVE ■HgtiHxp jfcrgeeld Leidsche Courant, October 1 - Straatschenderij - Reeds j ikele avonden achtereen ^pSe en verschillende wrbijgangers te Langeraar wr ergerlijke straatschenderij ehinderd en lastig gevallen, en weinig politietoezicht zal ele inwoners meer rust kunnen sï iezorgen. "f', dentendorp - De plannen tot ■hei ïrichting van een studenten- nis - ook wel genoemd „stu- ïntendorp" - zijn voorloopig ojpgeschort. Dit houdt verband 0 j iet de financieele omstandighe- en waarin Rijk en Gemeente •erkeeren, en omdat in deze ;hta istandigheden het ontvangen Rijkssubsidie is uitge floten. wn ico voor Koning Stadhouder len meldt uit Breda, dat Id-kapitein der cavalerie riir* mstige fout heeft ontdekt et standbeeld van den Koning n 11 tadhouder. De ruiter heeft zijn ■Ct oeten verkeerd in den stijgbeu- el. Als men, op deze 13 jdend, valt, blijft ^c! eugels hangen in plaats 'ie Wit te schieten. V Noordwijk - Tijdens de ,ja adering van de VVV is mede- edeeld, dat het aantal gasten at dezen zomer de badplaats Rai Oordwijk heeft bezocht 8700 edraagt, nog meer dan verle- jaar. Doch Waar" bij en wel dat het der gasten veel korter pïa éeft geduurd, zoodat ondanks flinke aantal bezoekers de Bultaten niet zoo gunstig zijn -J «veest. is.ro (Van c 5 raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse gemeen teraad heeft in een extra verga dering tot na middernacht ge vochten voor de belangen van de MOB-groep Teuns. Dr. Teuns en zijn staf is het door het nieu we MOB-bestuur vergund, tot april in het pand Rijnsburger- weg 163 met het psycho-thera- peutische werk door te gaan, maar wanneer op 1 november a.s. het ontslag van deze men sen van kracht wordt is hun te gelijk elke financiële basis ont nomen en dreigt het team te zullen uiteenvallen. Het meest noodzakelijke dat de raad, met als Teuns-promotor de socialist Van Aken, dus te doen had was geld los te krijgen. „Dat is nu juist het enige, dat ik de heer Teuns en de zijnen niet kan ge ven", gaf wethouder mevr. Den Haan-Groen machteloos te ken nen. Niettemin trachtte de raad 'n principiële bres te slaan in 't ambtelijke bolwerk van Haagse instanties. Dit gebeurde met een besluit tot het aanbreken van een al dan niet bestaande MOB-subsidiepost op de begro ting '71 teneinde het tekort dat de behandeling van Leidse pa tiëntjes jaarlijks vertoont (160.000 gulden te kunnen dek ken. Dat zou voor de resterende twee maanden van dit jaar op 30.000 gulden neerkomen. Wethouder Harmsen moest dit be sluit ten sterkste ontraden op grond van de bestaande subsi dieregeling; „we verwachten op dit besluit geen goedkeuring van G.S. Het college kan dan ook geen geld uitkeren zolang deze goedkeuring er niet is." Niettemin hakte de raad una niem door. Alleen B. en W. wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Voor Teuns c.s. is het vijf voor twaalf, over vijf dagen zitten ze zonder een cent. Het college, al dus burgemeester Vis, zal ogen blikkelijk G.S. van dit besluit in kennis stellen; „wij hopen mèt de raad, dat in een onderhoud, dezer dagen met de minister, ook een vertegenwoordiger van G. S. aanwezig zal zijn". Dat was ook de bedoeling van de raad. Mochten GS onverhoopt goedkeuring onthouden, dan zou het gemeentebestuur van Leiden tegen de minister kunnen zeg gen: „Ziet u, we staan machte loos, kunt u ons nu helpen?" Zou ook dit niet baten dan is de raad, zo wel duidelijk, bereid over de MOB-affaire vertegen woordigd zijn geweest (alleen de VVD-fractie ontbrak hierin) werden genomen. B. en W. had den hiertegen geen bezwaar. Zo zal bevoegde universitaire orga nen verzocht worden, een gede gen onderzoek in te stellen naar de behoefte van een psycho-the- rapeutische behandeling van kinderen in de Leidse regio. De resultaten zouden aan de raad moeten worden overgelegd. Voorts werd het college ver zocht, de minister zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen in een persoonlijk onderhoud van de bevindingen van de ad hoc-commissie uit de raad over het MOB Leiden en de mi nister te vragen het gemeente volgens de algemene bijstands wet getroffen moeten worden. De strijd om de door de gehele raad noodzakelijk geachte in standhouding van de staf Teuns werd gevoerd voor de camera en felle lampen van tv-rubriek Brandpunt, die een open lens voor alles wat zich in de raad zaal afspeelde, en voor een tri bune vol Teuns-stafleden met le vendige aanhang (maar gister avond om de een of andere re den zonder gemeentelijke kof fie). Ex-kabouter, thans PSP-er, Gerkema wilde zelfs de heer Teuns als onschuldig slachtoffer in een soort „daar-heb-je-hem- nou"-houding naar beneden in de ambtenarenbank laten halen, maar de burgemeester zag geen van de groep Teuns: noch de bewindvoerder Veraart ander half jaar lang, noch de volgende bev, invoerder oud-universiteits arts Kaiser. Volgens hem moet de gemeente verantwoordelijk geacht worden voor de verdere afhandeling van deze zaak. Q De heer Lamers, die sprak na mens de KVP en Prot. Chr. fracties, zei veel bewondering te hebben voor de grote liefde en toewijding waarmee Teuns c.s. hun werk steeds hebben ver richt, ook onder de moeilijkste omstandigheden. Het nieuwe plan-Teuns noemde hij van groot belang voor dc sociaal zwakkere groep van de bevol king van Leiden en omgeving. Hij wilde met spoed doen aan- later opnieuw een besluit te ne men om geld los te maken. Door een hoofdelijke stemming zou elk raadslid zich dan per soonlijk aansprakelijk stellen voor dat te nemen besluit. Op deze consequentie heeft de heer Harmsen gisteravond gewezen en de raadsleden begrepen dit volkomen. Nog drie andere besluiten, door de heer Van Aken geformuleerd na overleg met de overige frac ties die in de ad hoc-c bestuur te machtigen om vóór 31 oktober a.s. tenminste drie personen zitting e doen nemen in een (tijdelijk) bestuur, dat aan de staf-Teuns moet worden toegevoegd bij de afbehandeling van de patiëntjes. Tenslotte zal het college in overleg treden met de besturen van gemeenten waarin patiënten van dr. Teuns woon 'Chtig zijn, teneinde het werk van de staf mede te ga randeren. Ook zou een soepele regeling inzake vergoedingen reden ..om de opstelling anders dan normaal te doen zijn De heer Van Aken rakelde alles nog eens op. Over de condities waaronder de staf Teuns in het pand mag blijven en die recht streeks verband houden met de activiteiten van de g.oep wilde hij niet eens praten; die waren volkomen onaanvaardbaar. Wat hem hogelijk verwonderd had, was, dat niemand zich eigenlijk bestuurlijk verantwoordelijk heeft gevoeld voor het optreden subsi- dringen bij het minis: Volksgezondheid op cc die, die in afwachting van een definitieve toezegging een soort e-perimentcersubsidie zou kun- )e heer Zunderman S'70) zou, wanneer Leiden niet in staat is het werk van de groep Teuns te handhaven, willen zoeken naar andere wegen om elders dit werk te doen plaatsvinden. „Ik heb het gevoel, dat hier een maatschappelijk conflict over de ruggen van kinderen wordt uitgevochten", zei hij bewogen, waarmee hij een harte'ijk, doch door de heer Vis onderbroken, publiekelijk applaus oogsite. De heer Gerkema had geen behoef te aan een behoeftepeiling: „Kijk in Leiden om je heen en de be hoefte is duidelijk".Mevrouw v.d. Blom—Vijlbrief (CPN); „Dr. Teun(ni)s is niet de enige v/ie in Leiden het v/erken onmo gelijk wordt gemaakt; al meer psychiaters zijn hiervandaan weggewerkt en in Amsterdam terecht geltomen. Schrap de post B.B. van de begroting en je hebt geld voor het werk van Teuns (met dat BB-geld zit ik al jaren in m'n maag, Mevrouw Den HaanGroen, als belaagde wethouder van sociale zaken, stelde nogmaals, dat zij bereid was alles te doen waar toe zij in staat was: zoeken naar huisvesting, praten met het MOB-bestuur, praten met G.S. en de minister, „maar fi nancieel kan ik niets doen" (hoon en misprijzen op tribune). Waarom niet?", wilde PAK- n.an"oerder In 't Veld weten. Me vr raw Den Haan: „Met een niet goedgekeurde begro'ing kunnen we nu eenmaal 'niets doen. Dit zijn regels; dat moest u zeker weten, u weet het al' ijd zo goed als het over financiën gaat. Overigens is het MOB een rijks aangelegenheid". De heer In 't Veld bleef mokken. Over het geld konden B. en W. en de raad „Biedermann" in plaats van ..Lieve Janet" LEIDEN Wegens ziekte van Ilona van Wijk kan de voorstelling van „Lieve Ja- net Rozenberg", die morgen avond in het Rijnlands Ly ceum gegeven zou worden, niet doorgaan. De „Noorder Compagnie" zal op de open gevallen avond optreden met „Biedermann en de brand stichters" van de Zwitserse I auteur Max Frlsch. De kritieken op dit stuk zijn zonder uitzondering vol lof geweest: vooral de Tsjechi- sché regisseur Zdenek Kraus heeft met dit spel een pres- tatie van formaat geleverd. Biedermann is een volgevreten bourgeois, die zich hevig er gert aan de vele branden, die overal om hem heen uit breken. Hij is van mening dat men het gespuis dat de branden veroorzaakt moest opknopen. Totdat hij zelf twee brandstichters in huis krijgt. Hij is niet tegen de brutaliteit van de kerels op- gev/assen en moet toezien dat ze zijn zolder vol vaten benzine stouwen. Dan acht hij het altijd minder gevaarlijk, vriendelijk te be rusten dan stappen tgen hen te ondernemen. Het is de grote kracht van re gisseur en spelers dat het publiek het stuk met gelach op zich af laat komen om dan in de laatste minuten de brand pas als een ramp te herkennen. De voorstelling begint om kwart over acht. 'orden, werd cr nog zo lang g schors (bijna anderhalf uur in totaal) Hei enige wat voor de Teun groep en het gemeentebestuur overblijft is hopen, dat een en ander binnen een termijn van vijf dagen z'n positieve beslag krijgt. LEIDEN De Leidse kanton rechter heeft gisteren een 22-ja rige slager uit Boskoop verooi 1 d to' bon es van resp. 50 100 en 50 gulden en hem boven dien voor zes maanden zijn rij bewijs ontnomen. De slager wn< dronken over de Hoge Rijndijl geraasd en had op zijn toch bijna twee wegwerkers omve gereden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3