SYNODE VERLOOPT TELEURSTELLEND Steeds meer olie- lozinffen voor kust Wereldzeeëi dertii over jaar dood Pakistaans leger aan grens India Dalende interesse voor speurwerk Prof. Schillebeeckx: Bel fieri Scheids rechter knock-out geslagen Uitbreiding marechaussé 29 oktoberwereldspaardag Sparen altijd verstandig en... handig Doodstraf geëist tegen Fawzi PROF.PICCARD: 4 jaar vcx - doodslatfj echtgenolNO Brezjnev als vorst onthaald PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 26 OKTOBElfSDA ROME (K.N.P.) Prof. dr. E Schil lebeeckx, theologisch adviseur van kardinaal Alfrink heeft gisteren tij dens een IJEENOMST VAN „Opera tie Synode" in het Idoc zijn teleur stelling uitgesproken over de gang van zaken op de bisschoppensynode. De foorstellen en visies, die de internationale theologencommissie naar voren had ge bracht met he oog op de synode, ziojn vol gens hem niet eerlijk ter tafel gebracht. Bepaalde gedachten over het priesterambt zijn geheel onder tafel gebracht. Bepaalde gedachten over het priesterambt zijn ge heel onder tafel geschoven, onder meer de opvatting, dat het ambt in zijn wezen niet dogmatisch is vast te leggen, maar zich telkens met de geschiedenis anders heeft ontwikkeld. Voorts houden de bisschoppen leerstellig vast aan de gebruikelijke ambtsopvatting. Zij laten geen ruimte voor een plaats van het Volk Gods of leden ervan in de bediening en diensten. Dit vormt, aldus prof. Schillebeeckx, een merkwaardige en onbegrijpelijke tegenstel ling met wat dezelfde synode-bisschoppen beweren als het om praktische vragen gaat. Dan vinden zij ineens, dat de leken een plaats moeten hebben in de bediening van het heil. Een ontgoocheling, aldus prof. Schillebeeckx. Bijzonder moeilijk te verteren vond hij het ook, dat eigenlijk de meerderheid van het wereldepiscopaat geporteerd is voor het wijden van gehuwde mannen, maar uit de stemmingen blijkt daar niets van, eerder het tegendeel. De teleurstelling over de gang van zaken wordt nog geaccentueerd door het op zich verheugende feit, dat de bisschopppen op de synode zo geheel open voor de wereld zijn of schijnen, terwijl zij inzake het priesterambt zo binnenkerkelijk denken. Ter verklaring zei hij de openheid der syno de eerder te zien als een mogelijkheid be tere posities voor de kerk te kunnen ver overen dan als een uiting vn de wil om de kerk dienstbaar te maken aan de wereld en aan de totale verlossing. Vat de synode betreft: vandaag, morgen en donderdag zullen de twaalf taalgroepen, de zg. circuli minores zich bezig houden met het onderwerp „rechtvaardigheid in de we reld". Bevolkingsexplosie Kardinaal John Heenan, aartsbisschop van Westminster heeft volgens Reuter gisteren gepleit voor een standpuntbepaling in de slotverklaring van de synode over de be volkingsexplosie in de wereld. Mocht een dergelijke bepaling niet worden opgenomen dan zou de gehele slotverklaring als bela chelijk kunnen worden gekwalificeerd. In ome gaan volgens Le Monde hardnekki ge geruchten, dat paus Paulus aan het ein de van de synode een spectaculair gebaar zal maken. Hij zou dan afstand willen doen van de Vaticaanse musea ten gunste van de Unesco. Verscheidene theologen hebben in de loop der jaren hierop aangedrongen. Charlie Chaplin (82) en zijn Chaplin is uit Genève uit 1925. DEN HAAG (ANP) Kleine olielozingen, door ongelukken of opzettelijk gedaan, zullen ook langs de Nederlandse kust steeds meer voorkomen. Dit is het gevolg van een toenemend olieverbruik, een steeds intensiever en onveili ger scheepvaartverkeer en het ontbreken van werkelijk doeltreffende bestuurlijke tegenmaatregelen. ARNHEM Veertien dagen cel. Dat was de eis van de Arnhem se officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters tegen de 33-jarige opperman Benny A. uit Beek, die op 12 april (tweede paas dag) de KNVB-scheidsrechter Herman Aalders tegen de grond sloeg tijdens een voetbalwed strijd tussen de elftallen van het Peeske en Kilder. Voor de politierechter, mr. J. J. de Zoete, verklaarde de voetbal ler dat hij de arbiter niet opzet telijk had geslagen. De politierechter vond de maatre gel van de KNVB om de ver dachte voor een periode van tien jaar te schorsen een juiste straf. De scheidsrechter had niet min der dan vier weken in het zie kenhuis gelegen, na die knock out van de opperman. De verdachte keek wel een beetje benauwd toen hij hoorde dat het ziekenfonds overweegt hem aan sprakelijk te stellen voor de ge neeskundige hulp. aan de heer Aalders verleend, ie politierechter veroordeelde Benny A. tot drie weken gevan genisstraf voorwaardelijk en 300,- boete. APELDOORN (ANP) De ko ninklijke marechausse zal, ter gedeeltelijke compensatie van het personeel, dat afgestaan wordt voor de semi-permanente bijstand aan de gemeentepolitie in Amsterdam en Den Haag, met honderd man worden uitge breid. Het betreft hier een compensatie voor ruim 170 onderofficieren en marechaussees. 90 van hen wer den in februari van dit jaar in gezet in Amsterdam als uitbrei ding van het reeds bestaande bijstandsdetachement van 120 man. De overigen deden al ge ruime tijd dienst in Den Haag ten behoeve van o.m. de beveili ging van ambassades. Dit schrijft de heer H. Compaan, chemicus van het centraal labo ratorium van TNO te Delft, in de jongste uitgave van het Waddenbulletin". Havengelden zijn hoog en er zijn nauwelijks voldoende tankers om de oliedorst te lessen. Tan kers hebben dus haast en aan vaarden zo snel mogelijk de te rugreis waarbij dan de tanks met warm water op de terugreis worden schoongemaakt, aldus de heer Compaan. Het waswa ter en de olieresten worden la ter in zee gepompt. De chemi cus heeft berekend dat een tan ker van 200.000 ton op de terug reis successievelijk 800 ton olie kwijtraakt. Deze praktijk ver oorzaakt naar het oordeel van de schrijver een enorme olie vervuiling. Eén en ander betekent volgens de heer Cpmpaan niet dat er tegen de huidige en de te verwachten ontwikkelingen niets te doen zou zijn. Het is naar zijn mening van het grootste belang dat alle tankers zo snel mogelijk het zo genaamde „Load on top"-sy- steem gaan toepassen. Volgens dit systeem wordt het waswater verzameld in één of enkele spe ciaal daarvoor bestemde tanks. Daarin laat men rustig olie en water van elkaar scheiden, waarna het water wordt wegge pompt en de olie het begin van de volgende lading vormt. ADVERTENTIE .Sparen is bouwen aan geluk," zegt men wel eens™ Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat achter de hand te hebben. Sparen is (altijd) verstandig en handig, maar één dag per jaar vraagt sparen extra aandacht: op Wereldspaardag - dit jaar op 29 oktober. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een aantrekkelijke premie kunt verdienen belastingvrij. Publllcatle van het Min CAIRO (AFP-Reuter) De open baar aanklager bij het militair tribunaal in Cairo heeft de doodstraf geëist tegen generaal Mohamed Fawzi, ex-minister van defensie. Hij wordt beschuldigd van hoog verraad. Fawzi is een van de 91 ministers en hoge functionaris sen die in mei op bevel van pre sident Sadat zijn gearresteerd omdat ze een staatsgreep zou den hebben voorbereid. Het re volutionair tribunaal zal op 9 december de vonnissen bekend maken. In dit proces is tegen de vroegere vice-president Ali Sa- bri en acht anderen ook de doodstraf geëist. Prins Bernhard schepte zich nog eens op toen hij gisteren in Gouda de lunch gebruikte na het nieuwe kantoor van de Verenigde Bedrijven Nederhorst te hebben geopend. GENEVE De geuite vrees, dat de wereldzeeën door toenemende vervuiling bin nen vijftig jaar dood zul len zijn, is volgens de Zwitserse diepzee-onder zoeker prof. Jacques Pic- card mogelijk een „zeer optimistische schatting". De 49-jarige deskundige deelde aan journalisten in GenèYe mee, dat, wanneer niet onverwijld stappen tegen de verontreini ging worden genomen, de ocea nen reeds binnen 25 tot 30 jaar wateren kunnen worden waarin geen leven meer mogelijk is. Tot de gebieden die het meest be dreigd worden, rekende prof. Piccard de Adriatische Zee en de overige delen van de Middel landse Zee, alsmede de Oostzee. Prof. Piccard zei, dat per jaar vijf tot tien miljoen ton olie en verbrandingsprodukten, 5000 ton kwik en andere niet nauwkeurig vast te stellen grote hoeveelhe den chemicaliën met name insecticiden in de wereld zeeën worden gestort. Daardoor wordt de vorming het belangrijkste del van de zeefauna, ii| gevaar gebracht. Verwijzend naar de enkele vissoorten aangeta/an kwikverbindingen, zei h bepaalde vissoorten op dag niet meer te genie zelfs giftig zouden kunne den. Ame Dakka Praktisch alle Pakistaanse leger eenheden in Oost-Pakistaan bevinden zich nu in het grensgebied met India om een mogelijk aanval uit dat land te weer staan. In Dakka worden hangars geca moufleerd en in provinciesteden gebeurt hetzelfde met benzinepompen. Het groot ste deel van de dag cirkelen twee straal jagers over de hoofdstad en andere mili taire vliegtuigen staan paraat. De (overigens geringe) strijd te gen de Mukti Bahini-guerrilla's wordt door de politie en Razak- hars uitgevochten en in sommi ge werkelijk lastige gebieden door een klein aantal legereen heden. Hierdoor hebben de guer rilla's zich zonder veel gevaren rond Dakka kunnen concentre- re voorraden die in het geval van een aanval te krijgen zou den zijn. Hoewel de Pakistaanse militai ren geloven India in een korte oorlog te kunnen tegenhouden, weten ze dat als eenmaal de voorraden op zijn, het eind is Igekomen. ren. Ze zijn reeds begonnen met Ook de meeste Westerse diploma een offensief van bomaanslagen, ten menen dat een oorlog, hoe brandstichtingen en vernielin- wel niet onmogelijk, onwaar gen, die de komende paar we- schijnlijk is. ken wel eens een groot pro- De Indiase minister van Defensie bleem kan gaan vormen voor Jagjivan Ram heeft verklaard het leger en de autoriteiten. dat India zich zal verzetten te- Pakistaanse legereenheden aan de gen iedere vorm van internatio- grens hebben grotendeels de po- nale pressie om zijn troepen uit sities ingenomen, van waaruit het grensgebied met Pakistan ze bij een aanval zouden vech- terug te trekken, ten en ze beschikken over waar- Mevrouw Indira Gandhi heeft de schijnlijk al de munitie en ande- leiders van Pakistan uitgemaakt voor „militaire herrieschop pers" en gezegd dat India zijn eigen veiligheid en stabiliteit MAASTRICHT (ANP) doodslag heeft de offici# A11 justitie bij de rechtbapr le Maastricht vier jaar gefenad nisstraf geëist tegen de 2fL bouwvakarbeider WillemL, Heerlen. f (and De man heeft bekend dat^nde 26 februari zijn 24-jarige bij een ruzie door wurj het leven heeft gebrai deed dit omdat zij zijns hun bijna twee jaar ou' tje niet goed verzorgde. Op de zitting verklaarde de opzet te hebben gel vrouw te doden. Hij wilt alleen maar een pak s" ven. Het psychiatrisch noemde de verdachte st( minderd toerekeningsvat Uitspraak 8 november. UT. P< PF -fotjk PARIJS Brezjnev, eerste secre taris van de Russische commu nistische partij had gisteren in Parijs niet vorstelijker kunnen worden ontvangen. De kanonnen schoten 101 kogels af en op de Champs Elysées woeien de Franse vlaggen naast de Russi sche met sikkel en hamer. Weliswaar waren de Franse com munisten voor generaal De Gaulle openbare vijand nummer 1 en dat zijn ze nog voor Pom pidou, maar dat was geen reden voor het echtpaar Pompidou alle leden van de regering ge volgd door vele Franse 1 waardigheidsbekleders om niet op 't vliegveld Orly de rode te laten uitrollen en beneden aan de trap te gaan staan. Beide staatslieden werden op de voet gevolgd door twee tolken, want de een kent geen Frans de ander geen Russisch. Pompi dou bedankte voor de komst van Brezjnev en Brezjnev be dankte voor de uitnodiging om naar Parijs te komen. In beide speeches kwam veel het woord vrede voor, wat enigszins contrast was met het door Brezjnev aangeboden cadeau: een jachtgeweer. (ADVERTENTIE) I Een vracht* bestel-of K personenwaag huren? p voor een Ford of ander nieuwe wagen. 070 - 65 99 36/63 44: Hertxstaataltijd voor lil K&c E2x< C.N.V.~voorzitft Over matigin cijfer valt te praten ndigl Mondje open" zegt de oppasser tegen nijlpaard Ben. Ben is eigendom van de dierentuin i Chessington. In het open .mondje" van Ben wordt zijn dosis wintervitamine gestopt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Nederland wordt de laatste jaren minder geld uitgegeven aan investeringen in weten schappelijk onderzoek (speur- en ontwikkelings werk). De stijging van de uitgaven en de groei van het personeel dat werkt in speur- en ontwikkelings werk neemt gestadig af. Dit blijkt uit een onder zoek naar de situatie in 1982, ingesteld door het Voor Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS heeft voor zijn onderzoek ruim 1400 instellingen geënquê teerd, verdeeld in universiteiten gen. blik in de toekomst zijn vooral de investeringsuitgaven van belang. Die blijken bij de specifieke instellingen sinds 1964 niet meer te groeien. Tussen '67 en '69 liepen ze zelfs terug van 80 min. tot 78 min. gulden per jaar. Het aandeel van de inves teringsuitgaven in de totale uit- elk jaar lager, en daalt het aan gaven daalde aanzienlijk, van deel van de investeringen in de ruim 32 in 1959 tot ruim 7 totale uitgaven, in 1969. Bij de onderne mingen doet zich een soortgelij- Bij de universiteiten wordt deze ke ontwikkeling voor. Ook daar ontwikkeling versluierd door groeit het personeelsbestand steeds minder, is de jaarlijkse stijging van de totale uitgaven voor speur- en ontwikkelings werk uitgedrukt in percentages enorme groei van de versiteiten in hun geheel. Maar ook hier daalt het aandeel van het speurwerk in de totale uit geven. KVOvolgend jaar geen loonsverhoging DEN HAAG (ANP) Het Ko ninklijk verbond van Onderne mers in het midden- en kleinbe drijf staat op het standpunt dat er volgend jaar geen loonsver hoging moet worden gegeven. De algemene vergadering van dit verbond, waarbij ook vakorganisaties aanwezig wa ren, heeft dit standpunt gister middag bepaald in een bijeen komst in hotel Wittebrug in Den Haag. De voorzitter van het KVO, de heer P. G. van der Weele, zei na afloop van de besloten ver gadering dat dit besluit een zeer groot offer betekent. Geen loonsverhoging betekent immers geen koopkrachtvermeerdering, derhalve geen omzetvergioting daardoor voor het midden- en kleinbedrijf. Het gevolg daarvan zal naar alle waarschijnlijkheid zijn een verhevigde concurren tiestrijd met een gunstige prijs ontwikkeling. DEN HAAG (ANP) „«fe. ven van mening dat eenh v nale aanpak van de lol£4-b: prijsmatiging nodig is. dan moet wel bij alle de wil tot overeenstef- D aanwezig zijn. Als die valt er over de cijfers praten, zeker nu het c planbureau heeft berekefcci-i de door de vakbewegin er_g gestelde matiging niet is als wijzelf hadden bec 3 De voorzitter van het Chl^J. Nationaal Vakverbond, (i m- J. Lanser, heeft dit giste aan de vooravond overleg tussen de zeven ters van de werkgeve in 2 werknemersorganisaties klaard op een regionale komst van de Nede Christelijke Bond van ovi personeel in Den Haag. (ADVERTENTIE) de j voor mannen NEEMT VAKER ZWAARDEMC zonder kleurstof en conserv\R~i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10