Britse militairen schieten ;es Noordierse burgers dood Min. Boersma voorziet nog meer bedrijfs sluitingen HUISZOEKINGEN IN ZUID-AFRIKA ZWART WEEKEINDE IN ULSTER FC Den Haag achtervolgt het topduo Autosport! eist opnieuw slachtoffer ïandhi in Europa ondanks ireigende oorlog Treinramp n Japan eist 75 doden Miljoenen schade bij katoenbrand Dode en vijf gewonden bij ongeluk Achterstand woningwet woningen Onderwijs- beraad in Löchem uitgesteld in z £eick>c (Bomo/nt engracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur: drs. J. H- M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Clief-redacteur: H. P. M. Heruer rertenties (exc. B-T.W.) 0,24 p mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand 6,95, kwartaal 20-65, jaar ƒ80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.30 uur Boekje open over Harry Mulisch; 20.21 u. Peyton Place; 21.45 uur Sportpanorama. Ned. II: 19.05 uur Heren van Zi- chem; 21.10 uur Film van Aga tha Christie. Vanavond zendt Televizier Maga zine een exclusief intreview uit met de Indiase premier me vrouw Gandhi. Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend 0| veel plaatsen mist. Weinig wind. Minimumtemperaturen van 9 gr vlak aan zee tot omstreeks 4 gr, in het binnenland. Maximum temperaturen ongeveer 16 gr. De oudste van beide zusters die zaterdag werd doodgeschoten: mevr. Mary Ellen Meehan uit Falls Road. BELFAST (Reuter) Zes door Britse mili tairen doodgeschoten Noordierse burgers is de droevige oogst van een zeer bloedig weekeinde in Noord-Ierland. Het meest opzienbarende was zaterdagochtend het neerschieten van twee gezusters, Mary Ellen Meehan, moeder van vier kinderen en Dorothy Maguire in Belfast. De mili tairen openden het vuur, toen de auto waarmee zij van een feestje kwamen, niet onmiddellijk stopte. De IRA heeft wraak gezworen. Volgens de Britten waren de vrouwen als mannen verkleed en was er uit de auto geschoten. Getuigen zeggeen evenwel dat zowel het één als het ander een leugen is. Vierentwintig uur la ter schoten Britse scherpschut- tesrs in Newry vanaf een dak drie mannen dood, die bij een bank iemand trachtten te bero ven toen deze een tas met geld in de nachtkluis wilde zetten. Een vierde man kon vluchten. De Britse militairen zeiden dat zij pas na sommatie gevuurd hadden. De drie dode mannen waren ongewapend. Onmiddel lijk na het gebeurde braken in Newry, dat vlak bij de Ierse grens gelegen Is, hevige onlus- De door de Nederlandse politie i Monterey (ANP) De autosport heeft gisteravond opnieuw een slachtoffer geëist. Tijdens de 1000 kilometerrace in de Mexi caanse plaats Monterey kwam de Amerikaanse coureur Ron Sheldon om het leven. Volgens ooggetuigen raakte de kap van de Triumph los en kwam sr- volgens op Sheldon terecht, die de macht over het stuur ver loor. De 25-jarige Amerikaan ramde een muur en werd op de baan geslingerd. Hij was reeds overleden toen er hulp opdaag de. .rouw Gandhi wordt de hand •drukt door eerste minister aston Eyskens van België. USSEL (AP) De Indiase remier Indira Gandhi is giste- m in Brussel aangekomen, de «rste hoofdstad die zij tijdens en reis van drie weken door iuropa en de Verenigde Staten il bezoeken. Het doel van aar reis is ondermeer de posi- ie van haar land in het conflict net India uiteen te zetten. haar vertrek had zij verklaard aar land niet te hebben verla- en op een moment dat het aan ijn grenzen wordt bedreigd, als lij niet gehoor moest geven aan ids lange tijd geleden geda- uitnodigingen. Daar komt bij lat vijftien procent van de Pa- istaanse bevolking thans als luchteling in India verblijft en aarmee een grote economische en politieke druk op het legt, aldus premier gandhi. ha heeft inmiddels reservisten mder de wapens geroepen ter «sterking van de strijdkrach- fn langs de grens, war al grote troepenmachten tegenover el- aar staan. Zaterdag zijn zeker 0 Indiërs om het leven geko- nen bij beschietingen vanaf Pa- hstaans grondgebied. Er is bo vendien sprake van vertrek van de Pakistaanse diplomaten uit India. ÖE (Reuter-AFP) In Japan l'jn vanochtend bij een treinon- ;eluk zeker 75 mensen om het even gekomen. Twee sneltrei nen van een particuliere maat schappij botsten bij Tsoe in Midden-Japan in een tunnel frontaal op elkaar. In de twee freinen zaten totaal ongeveer mensen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tomeloze geldontwaarding is er de oorzaak van, dat volgens minister Boersma van Sociale Zaken in de komende tijd opnieuw een aantal bedrijven zal moeten sluiten. Dit zal, meent de minister, in alle provincies van Nederland kunnen gebeuren. Hij zei dit vanmorgen in een discussie voor de NOS-radio tussen hem en een aantal genodigden. Drs. Boersma uitte nogal wat kri tiek op werkgevers, die rege ring, vakbonden en zelfs werk nemers in een veel te laat sta dium inlichten over de bedrijfs- moeilijkheden. De nieuwe wet op de ondernemingsraden zal moeten voorkomen „dat er een schimmenspel opgevoerd kan worden en dat men zich kan verschuilen achter de noodzaak van geheimhouding, zonder dat deze geheimhouding gewenst is". De minister had bijzonder veel kritiek op de handelwijze van de direktie van de Groninger Kleding Unie rond de met slui ting bedreigde bedrijven van deze Unie. Het speet hem, zei hij, niet over machtsmiddelen te beschikken om zo'n handelwijze, waardoor verschillende bedrij ven zonder meer gedwongen worden te sluiten, tegen te gaan. Hij ging in zijn kritiek zelfs zover een aantal wasserijen in Gro ningen te betichten „een rot streek" te hebben uitgehaald. Deze wasserijen zouden aanvan kelijk overeenstemming bereikt hebben over overname van de kledingfabriek Grol, een van de bij de Kleding Unie aangesloten bedrijven. „Die wasserijen heb ben het er lelijk bij laten zitten. Dat is platweg gezegd een ge mene rotstreek geweest", aldus de minister van Sociale Zaken. In Rotterdam wees vanmiddag de heer H. Mooy, voorzitter van het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond op de zeer moeilijke situatie in het midden- en kleinbedrijf-„De zelfstandige ondernemer krijgt het gevoel, dat hij naast de strijd voor zijn bestaan en voor het voortbe staan van zijn ondernemer schap, ook nog een groot aantal problemen van de gemeenschap moet oplossen. Moedeloosheid en gelatenheid liggen op de loer", aldus de heer Mooy. Almelo ANP Een brand heeft zaterdag een katoenloods van de NV Kabaco te Almelo totaal verwoest met een schade van enkele miljoenen gulden. Brand weerkorpsen van Almelo, Rijs- sen en Vriezenveen bestreden het vuur, dat vermoedelijk is ontstaan doordat kinderen met vuur speelden. Duizenden balen katoen zijn ver loren gegaan of hebben brand en waterschade gekregen. Vol gens de brandweer duurt het blussen van de smeulende balen katoen nog een week. Kabaco slaat katoen op voor spin nerijen in Twente. De verloren gegane balen waren bestemd voor de NV Stoomspinnerij Twenthe en de NV Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate. uit. Een woedende menigte stak winkels en auto's in brand. Het leger trad op met traangas en rubberkogels. Afgelopen nacht werd in een winkelcen trum van Belfast een man dood geschoten vlak nadat hij een bom in een nachtclub had ge plaatst. De bom kon niet gede monteerd worden. De club werd ijlings ontruimd en vloog na de explosie in brand. verband met de wapensmokkel op Schiphol gezochte IRA-leider O'Connell is terug in Ierland. Hij heeft verteld, dat hij met zijn helpster, Moira McGuire Nederland per taxi had verla ten. Peter trein ging het door België naar Frankrijk en van daar naar Iederland terug. Se dert augustus 1969 zijn er nu in Noord-Ierland 131 doden geval len. De jongste van de twee slachtof fers, de 19-jarige Dorothy Ma- DEN HAAG Doordat Sparta en FC Twente gisteren gelijk speelden is de spanning bij de achtervolgers op Feijen- oord en Ajax afgenomen. De achterstand op het Neder landse duo dreigt te groot te worden. Alleen FC Den Haag kan de wedloop nog redelijk bijhouden. Het maakte geen fout tegen NEC: 40. Feijenoord en Ajax zelf had den een gemakkelijke dag. De Rotterdammers liepen in Volendam naar een eind stand van 3—0 en voerden toen net als in Boekarest een geweldige show op. Ajax stond voor een lastiger karwei. Toen het een voor sprong nam, kreeg Go Ahead een strafschop toegewezen, die het benutte. De spanning bleef echter niet lang ge handhaafd, want de Amster dammers rolden de Devente- naren simpelweg en geleide lijk op: 4—1. In Duitsland deed zich zondag avond een sensatie voor. Ar- minia Bielefeld gaf alle be schuldigingen ronduit toe en zorgde daarmeewel voor enorm veel opschudding. Het begint er nu in de Bundesli- ga wel op te lijken, dat er allerlei handelingen zijn ver richt, die het daglicht niet kunnen verdragen. Het afgelopen weekeinde was ook in tragisch opzicht sen sationeel. Jo Siffert, een we reldvermaarde coureur, liet op Brands Hatch het leven, toen hij in vlammen om kwam. In de warme van ban de zon Nederland lag gisteren in de ban van een verrukkelijke zon. We gen, meren, stranden, terrasjes waren bezet door duizenden zon en mooi weer-zoekers, die na de schade van de voorbije herfstda gen met storm en regen ijlings inhaalden. Zij, die geen plaats meer konden vinden op de over volle wegen, de volle terrasjes, de overdrukke meren en plassen en de stranden, zochten hun heil in een stadspark vlakbij huis. En ook daar genoot oud en jong van de heerlijke zon en meer malen ook van eikaars aanwe zigheid. Van een onzer verslaggeefsters BORSSELE Een dode en vijf zwaar gewonden vielen gister avond bij een ongeluk in Bors- sele. Het ongeluk gebeurde door een verkeerde inhaalmanoeuvre van een weggebruiker. Een an dere automobilist raakte daar zo van in de war dat hij ging slingeren en een andere auto raakte. De echtgenote van een der bestuurders werd gedood, de andere inzittenden van beide auto's gewond. In Aalten verongelukte een 16-ja- rige bromfietser dodelijk. In Uddel werd een 16-jarig meisje aangereden door een auto. Het meisje overleed ter plaatse, de automobilist reed door maar kon later aangehouden worden. Nederlander doodt Duits meisje (8 jaar) HANNOVER (DPA) Een 54-ja- rige Nederlander heeft zich van nacht bij de politie in Hannover gemeld en bekend dat hij de achtjarige Petra Steinmeyer uit Hildesheim heeft vermoord. Het stoffelijk overschot van Petra Steinmeyer werd vorige week maandag in een bos bij Hildes heim gevonden. De dader had zich aan het kind vergrepen en haar gewurgd. Kat voorkomt kunstroof ROME (DPA) Een Siamese kat heeft verhinderd, dat uit de vil la van de Milanese industrieel Francesco Carmine in Cortina d'Ampezzo schilderijen en por selein met een gezamenlijke waarde van verscheidene mil joenen guldens werden gestolen. Het waakzame dier wekte door gemiauw en gekrab de heer des huizes, die de twee inbrekers met schoten uit een jachtgeweer op de vlucht joeg. De indringers hadden de kunstvoorwerpen al in zakken gedaan om ze mee te nemen. (Van onze correspondent) KAAPSTAD De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heef gisteren een zeer omvangrijke huiszoe- kingsaktie gehouden. In Kaap stad, Johannesburg, Durban, Pieter Maritzburg en Grahams- twn werden woningen door zocht van lectoren aan universi teiten en leiders van de nationa le Unie van Zuidafrikaanse stu denten (Nusas). De huiszoekingen begonnen even na half vijf gistermorgen. De politie opereerde in groepjes van twee. drie en vier man. en men bleef tot drie uur in iedere woning. Alle agenten waren in burger en sommigen waren ge wapend. Ze onderzochten boe ken, maar hadden de meeste in teresse voor persoonlijke brie ven en documenten. In de mees te gevallen werd niets meegeno men, behalve een paar boeken en letterbeelden van schrijfma chines. Er werd hoofdzakelijk gezocht naar materiaal over een aantal verboden organisaties, zoals het Afrikaans Nationaal Congres, anti-apartheidsbewegingen en het verdedigings- en hulpfonds en naar documenten met betrek king tot terroristische en guer- rilla-aktiviteiten, communisme en „gewelddadige" revolutie. Voornamelijk zijn woningen van blanken doorzocht, met uitzon dering van die van een gekleur de Anglikaanse priester, vader Clife McBridewn, een Indiaas meisje, Shanti Naidoo, en me vrouw Mandela echtgenote van de levenslang vastzittende lei der van het Afrikaans Nationaal Congres. Ook van vader Cosmas Desmond, de Franciscaner priester die eerder dit jaar on der huisarrest werd geplaatst, is de woning doorzocht. Vader Dsmond is de auteur van „De afgedankte mensen", waarin hij de toestanden in de Afrikaanse her-vestigingskampen beschrijft. Er is één arrestatie verricht; die van de 24-jarige blanke stu dent David Davis. Kruidendokter failliet Den Bosch (ANP) De arrondis sementsrechtbank te Den Bosch heeft kruidendokter W. van de Moosdijk uit het Brabantse Cas teren failliet verklaard. Het faillissement was aange vraagd door de Eindhovense ad vocaat mr. M. Athmer in op dracht van een Belgische wedu we, die een groot bedrag als schadevergoeding van de krui dendokter had geëist. Het groot aantal schadevergoedin gen dat van de Moosdijk reeds moest betalen heeft hem uitein delijk toch tot faillissement ge bracht. Den Haag ANP Het Landelijk Werkverband Huisvestingsnood heeft tegenover minister Udink ernstige bezorgdheid uitgespro ken over een achterstand van 7200 woningen in het woningwet bouwprogramma voor 1971. Er zijn in de eerste negen maanden van dit jaar 29.326 vergunningen tot bouw van woningwetwonin gen uitgegeven. Normaal zou zijn 36.525, dat is drieBvierde van het totale programma van 48.700 toestemmingen, vindt het werkverband. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het overleg, dat op 27 oktober in Lochem zou worden gehouden over de voor genomen vermindering van de lesuren bij het voortgezet onder wijs, is uitgesteld. Minister van Veen (onderwijs) heeft dit za terdagavond na een spoedbe raad meegedeeld. In Amsterdam werd zaterdag een protestvergadering van leraren Frans gehouden. „Wij zullen al les doen om wijzigingen in het huidige onderwijsbestel te ver minderen, zolang er geen weten schappelijk onderzoek ter tafel ligt", aldus hun motie. Zij zijn verontrust over de positie van in het bijzonder de Franse taal binnen het huidige onderwijsbe stel. Dansen is jong Enkele. Plaatsen Vrij. ECHTPAREN: Gev.: Donderdag 8.30. Beginners: 2 Nov. 8.45. evert castelein Vijf! JERUZALEM (AP) De vijfling die een jonge Israëlische kleu terleidster het leven heeft ge schonken, maakte het zondag hun tweede levensdag, goed, zo meldt een zegsman van het Ha- dassab ziekenhuis. RUITEN POLYESTER/WOL 140 cm br. van/9.95 NU 5.95 SCHEERWOL JAPONSTOF I.W.S. in beige - zachtgroen en oranje 150 cm br. van 20.95 NU 11.95 MODESTOFFEN Botermarkt 10, Haarlemmerstr. 99 LEIDEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1