Zonder vergunning geen afvallozing in Noordzee DREES VOELT VOOR BROMFIETSBELASTING Niet spelen met geduld van Afrika Somcuii STUYVESANT Mooie Joan treedt uit Jacky's schaduw (25) Spionage bij Amerikaanse luchtmacht V R j, RIJDAG 22 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT ,eb het woord „groot" al vaak gebruikt dit verslag over de Kennedy's. Maar ■listisch gezien hebben we geen waarlijk ite mannen meer in deze wereld. Waar ze gebleven? Waar zijn de vooraan- "ande regeerders, geleerden, schrijvers, fs strategen? Waar zijn de leiders die mien denken en handelen? We hebben tragische wereldoorlogen meege- iakt. Het allerergste verlies in een oor- is niet in geld uit te drukken, maar al- n In de dood van moedige, briljante, on- sbare mannen. Ik gebruik het woord on- sbaar met opzet, want de menselijke )ruitgang is afhankelijk van uitzonderlij- mannen. Er worden er niet veel gebo- j. Er zijn er gevaarlijk weinig in ver ging tot het totaal van de bevolking. iar ze zijn de leiders, zowel in oorlog als vrede, ze zijn de dapperen, de vinding- in, de durvenden en omdat zij aanvoer- rs zijn in het gevecht hebben ze het irdst te verduren en vallen als eersten. generaties lang heeft er in de wereld ie een of andere manier en op de een andere plaats oorlog gewoed, en iedere de die daarbij betrokken is voelt de ge lgen in het verlies van leiders voelt in politieke zin maar ook in ieder ander peet van het nationale leven, lebben bekwame bruikbare best doen, maar geen oot genoeg zijn om de pas aan te geven, venmin kunnen we in de toekomst veel rbetering verwachten, want de potentiële ders die overal ter wereld qp de slagvel gesneuveld zijn kunnen geen vaders r worden van zonen als zijzelf. Die zo- zullen nooit geboren worden. Het zaad voor altijd verloren gegaan. zoals in het geval van John en Robert tnnedy, er wel zoons geboren zijn, weten niet hoe ze beïnvloed zullen worden door een gewelddadige dood van hun va ders. Angst en wrok zullen hen er mis schien van weerhouden de Kennedy-traditie van moed, voortreffelijkheid, de wil om te winnen in stand te houden. Als alleen rijkdom en maatschappelijke posi tie overblijven staat het te betwijfelen of de familie haar tegenwoordige eenheid zal kunnen handhaven. Evenals de familie Bouvier, zal ze misschien uiteenvallen waarbij een ieder zijn eigen persoonlijke belangen najaagt, onverschillig voor iets anders tot de familie ondergaat in de mas sa en als zodanig niet meer bestaat. Aan de andere kant bestaat de mogelijkheid dat er enkele, of mischien zelfs maar één met de vereiste erfelijke factoren naar voren zullen of zal komen, bezield door het martelaarschap van ooms en vaders, en zich opmaken hun plaats in de tijd en de geschiedenis in te nemen. Maar ze moeten de tijd krijgen om op te groeien en tot rijpheid te komen. Daar hebben ze recht op. De afwezigheid van de vader zal voor deze generatie haar uitwerking niet mis- Edward Kennedy's jeugd en zijn eigen on rijpheid en besluiteloosheid maken dat het vader-imago slechts heel vaag kan zijn. De Kennedy-vrouwen beroofd van de mannen op wie ze vertrouwden, blijven voor de derde generatie over als duidelijke symbo len van kracht. Als Edward Kennedy zich terugtrekt zal hij misschien de tijd en de energie vinden om de leiding van een familie op zich te ne men en een vader-imago op te bouwen dat sterk genoeg is om de jonge generatie te beïnvloeden. Maar is het mogelijk dat al leen al het feit dat hij zich terugtrekt vol doende is om het imago te verzwakken. Hoe moet moed onder deze omstandighe den beschreven worden? Joan en Ted hadden een groot gezin willen hebben. „Groter dan dat van Bobby", heb ben ze eens gezegd. Joan heeft twee mis kramen gehad en een poos leek het of ze niet in staat zou zijn meer kinderen te krijgen dan Kara en Teddy. Ted had op tenminste tien kinderen gehoopt. Maar daar is nu niet veel kans meer op. Rose heeft me toevertrouwd dat ze het prettig zou vinden als Ted zijn gezin be perkte. „Als Bob naar mij geluisterd had", zei ze, zouden ze niet meer dan acht of ne gen kinderen gekregen hebben". In de vroege herfst hebben we het droeve nieuws gehoord dat Joan weer een mis kraam heeft gehad. Het is onvermijdelijk dat Ted Kennedy zich zal afvragen of het ongelukkige gebeuren bij Cape Cod zo van invloed op zijn vrouw geweest is dat het haar lichamelijk aangetast heeft. Het me dische antwoord is vermoedelijk neen. Het lichaam heeft zijn eigen functies. Andere vrouwen die onder geestelijke spanningen geleefd hebben brachten niettemin gezonde kinderen ter wereld. Maar bij een gevoeli ge vrouw zijn lichaam en geest nauw ver bonden. De geest heeft invloed op het li chaam en het lichaam heeft invloed op de geest. Er is geen antwoord voor de jonge De Kennedy- vrouwen door Pearl S. Buck echtgenoot. Hij moet deze laatste ramp voegen bij de andere die er aan voorafge gaan zijn. Laten we op dit punt gekomen Joan Kennedy eens nader beschouwen. Af en toe is ze in het nieuws, maar ze heeft nog geen duide lijk gezicht gekregen. Ze heeft jaren geleefd in de schaduw van Jacqueline Onassis en is nog maar kort geleden te voorschijn geko men uit de schaduw van Ethel Kennedy. Haar naam is Virginia Joan Bennett en ze woonde met haar familie in Bronxville, New York; een meisje zo mooi en blond dat de New York Daily News, toen ze in 1958 door Francis kardinaal Spellman met de jonge Ted Kennedy in de echt verbon den werd, de hele voorpagina wijdde aan de foto van haar met haar man. Ted Ken nedy studeerde toen rechten aan de univer siteit van Virginia en het jonge paar be leefde daar samen een gelukkige tijd, tot hij afstudeerde en onderdook in de politie ke beslommeringen van de familie. Ze is een rustige jonge vrouw, een zo begaafd pianiste dat ze is voorgesteld voor een gast optreden ten bate van het Boston Sympho ny Orchestra. Omdat ze zo mooi is vergeten de mensen.dat ze ook intelligent Is en in zekere zin leergierig. Tijdens het laatste jaar dat haar man studeerde volgde zij cursussen in de sociologie en de Ameri kaanse geschiedenis. Evenals de andere schoondochters is ze een loyaal en toegewijd lid van de familie, en een even toegewijde vrouw en moeder. Het voornaamste doel in haar leven is haar man en kinderen gelukkig te maken en te hoyden, en haar huis tot een prettige om geving te maken. Haar kinderen gaan naar de Beauvoir School en alles wat met de school te maken heeft volgt ze op de voet. Tussen twee haakjes: op schooldagen wordt er thuis niet naar de televisie gekeken en dat is een regel waar beide ouders strak de hand aan houden. Zoals alle Kennedy-vrouwen is Joan zeer godsdienstig. Godsdienstige plichten, huis houdelijke plichten, haar functie als be stuurslid van Washington's National Sym phony Orchestra en haar verplichtingen als de vrouw van een jonge senator maken dat ze een druk leven heeft. Ze gunt zich de tijd om met mensen te pratep als ze haar man op zijn verkiezingstournees begeleidt. 2e houdt niet van die tournees. Ze zegt: „Als ik niet met Ted getrouwd was zou ik thuis met mijn kinderen een veel meer afgezon derd leven leiden. Ik houdt echt niet van dit soort dingen. Ik doe ze omdat ik van Ted houd". Een rijke geest, zo beschrijft een vriendin haar. en daar kan aan worden toegevoegd dat ze volkomen eerlijk is. Ze heeft bij ge legenheid zelfs kritiek gehad op haar man, 't ze heeft er bij hem op aangedrongen soe peler te zijn in de omgang en zijn gedachten in begrijpelijker taal te uiten. In zekere zin lijkt ze op haar schoonzuster Ethel ze is innemend en gewoon, Maar Ethel maakt gemakkelijker vrienden, ze is speelser, le vendiger, minder gereserveerd. JOAN KENNEDY IN 1963: jong, mooi, blond (Van onze parlementaire redactie) •i HAAG Minister Drees (Verkeer) imdt het geen onredelijke gedachte om lentueel voor bromfietsrijders (dat zijn twee miljoen) een laag tarief belasting gaan heffen, zoals tot 1955 ook gebeur- Het aandeel van de bromfiets in het trkeer zakt weliswaar momenteel rela- ef, vooral door overschakeling op autoge- ruik maar de minister verwacht ee n zekere terugkeer naar de "brom- die door het treffen van bepaalde lorzleningen nog gestimuleerd zou kunnen lorden. De minister vindt de bromfiets prachtig vervoermiddel tot afstanden circa 15 km, de fiets voor afstanden K circa 6 km. lister Drees zei dit gisteren op een pers- rijn metalen schild drukt deze Tokiose politieman een demon- bant tegen de grond tijdens gevechteh tussen politie en radikale talenten in de binnenstad van de Japanse hoofdstad. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG In verreweg het grootste deel van de Noordzee en het Kanaal zal het voortaan verboden zijn chemische stoffen of andere verontrenigende en schadelijke stoffen, die via het grondgebied van Neder land zijn aangevoerd, te lozen of te dum pen. Slechts met vergunning van de direc tie Noordzee van Rijkswaterstaat mogen lozingen plaatshebben. Dit is de kern van een ontwerp voor een al gemene maatregel van bestuur, waarmee het kabinet accoord is gegaan. Dit ontwerp tot stand gekomen op ini tiatief van minister dr. W. Drees (Verkeer en Waterstaat) en gebaseerd op de wet verontreiniging oppervlaktewateren, moet thans nog door de Kroon worden vastge steld. Bij de vaststelling van het gebied waarin slechts met vergunning geloosd mag wor den, heeft men rekening gehouden met de fysiche en chemische eigenschappen van tal van gevaarlijke stoffen, met waterbe weging in de Noordzee en met het feit, dat zelfs lozingen op zeer grote afstanden van 500 tot 1000 km nog schadelijke in vloeden kunnen uitoefenen. In verband daarmee is gekozen voor een begrenzing die een aanzienlijk deel van de Noordzee omvat, en zelfs reikt tot een deel van de kusten van Noorwegen, Engeland en Frankrijk. Vergunningen voor lozingen zullen van geval tot geval worden onderzocht, waarbij veel afhangt van de aard en de hoeveelhied van de stoffen, die men wil lozen en de manier waarop dit zal gebeuren. Tegen schepen onder vreemde vlag die in strijd met deze bepaling handelen, kan in volle zee nog niet worden opgetreden. Bij aankomst of terugkeer van zo'n schip in Nederlandse havens kan echter wel vervolging en be rechting plaatshebben. WASHINGTON (AFP) Een ser geant van de Amerikaanse luchtmacht, werkzaam bij de in lichtingendienst van het „Cen trum voor bewapening van de luchtverdediging" van de basis Tyndall in Florida, is op be schuldiging van spionage gear resteerd. defensie in Washington is het de 36-jarige Walter T. Perkins, die bijna 19 jaar bij de luchtmacht heeft gediend. Hij zou gepoogd hebben geheime gegevens met betrekking tot de Amerikaanse defensie door te spelen aan „on bevoegden." Aardgas voor Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG (ANP) Als eerste Waddeneiland is op Schiermonnikoog gisteren het aardgas in gebruik genomen. Dat gebeurde door het open draaien van een kraan door de commissaris van de Koningin in Friesland mr. H. Rijpstra. bijeenkomst. Hij stelde aan de eventuele herinvoering van een bromfietsbelasting wel de voorwaarde, dat de inningskosten laag gehouden moeten kunnen worden. Over de lastenverzwaringen voor de automo bilisten (hogere wegenbelasting en benzi- ne-accijns) zei de minister, dat die verrwa- ringen slechts van geringe invloed zullen zijn op de aanschaf en het gebruik van au to's. Over de instelling van een verkeersfonds zei minister Drees, dat daardoor het weg- en railverkeer voor wat hun financieringssys temen betreft niet langer - door dichte schotten gescheiden zullen zijn. Beide kun nen dan onder éèn verantwoordelijkheid worden samengebracht. De minister zei voorts te verwachten dat in de toekomst steeds meer vergunningssyste men ingang zullen vinden voor het gebruik van de auto. Minister Drees voelt echter niets voor een vergunningensysteem voor de aanschaf van auto's. Wel is hij voor stander van hogere parkeertarieven. Terzake de wegenbouw plaatste minister Drees de opmerking, dat er eigenlijk al sprake is van een discriminatie ten nadele van de drukke randstad. Daar is immers de autodichtheid per kilometer weg veel groter dan met name in het noorden en oosten. Minister Drees zei „bijzonder gefascineerd" te zijn door zijn departement. Hij ontkende dat Verkeer en Waterstaat zo bezuinigt omdat hij daar de scepter zwaait. Het is andersom, zei minister Drees, „omdat er hier nogal wat besnoeid moest worden ben ik hier terechtgekomen." Bisschoppensynode Vatikaanstad-(K.N.P./A.P.) De kerk mag niet langer met het geduld van de Afrikanen spelen, aldus gisteren bisschop Nsubugu van Kampala (Oegan da) in de bisschoppensynode. Hij stelde, dat de synode het recht en de plicht heeft om de koloniale overheersing in Zuid Afrika, Rhodesië, Angola en Mozambique duidelijk te veroor delen. Sprekend namens de bisschoppen van geheel Oost-Afrika zei hij, dat de synode krachtig stelling moet nemen tegen de onmense lijke toestanden daar. De primaat van Ierland, kardi naal Conway, veroordeelde fy siek geweld en martelingen voor het verkrijgen van inlich tingen van personen tegen wie geen normale strafrechtelijke procedure is aangespannen. Hij doelde daarbij duidelijk op de beschuldigingen die tegen de methoden van leger en politie in Noord-Ierland zijn ingebracht. Koptische kerk in Egypte, de patriarch van Alexandrië, Ste phanos de eerste. Met name noemde hij de houding van Is raël ten opzichte van de „heili ge plaatsen" en de Palestijnse vluchtelingen. Noordamerikaanse bisschoppen brachten kwesties ter sprake als abortus, misdrijven aan oor logsgevangenen, gebrek aan godsdienstvrijheid, rassendiscri minatie, concentratiekampen en de invloed der grote concerns. Bisschop Pironio, secretaris-gene raal van de Zuidamerikaanse bisschoppenconferentie eiste van de kerk krachtige kritiek op de zondige structurele situatie, waarin mensen worden onder drukt en afhankelijk gehouden. Pater Theo van Asten, overste der Witte Paters vroeg van de rnalistiek Wannbr- »r Biesteuvel een nachtmerrie krijgt van de weten schap tvaanjtir somrqigen het met regeringsvoorstellen eens zijn, dan zeker van de mof/even waarom het N.R.C.-Handelsblad zich bij de plannen van het %binet tot financiering van een bedrijfsfonds voor de pers aansluit: Want de qua kleur steeds onduidelijker wordende Amsterdams-Rotter damse tweelingkrant Arindt, dat de differentiatie in de Nederlandse dagbladpers moet worden teruggebracht tot de journalistieke aan pak en niet meer op ideologieën mag blijven berusten. Religie, poli tiek en maatschappij-Visie zijn zaken waaromtrent de standpuntbe paling voor de lezers van weekbladen interessant mag blijven: voor kranten is de idéologie voltooid verleden tijd, aldus het stand punt van N RC-Handel^blad. Zo radicaal als we het soms met Jan Rogier (Vrij Nederland) on eens ziin, zo radicaal 'vallen wij hem bij, wanneer hij deze visie op pluriformiteit afkraak?. Indien het kabinet een bedrijfsfonds voor de pers zou gaan steunen om de Nederlandse krantenlezer de keuze te laten tussen een populaire, intellectualistische of op de honger naar sex-en-crime mikkendé krant, moet de regering het geld maar aan een betere zaak besteden. Voor de ideologische problemen van N.R.C.-Handelsblad is het af schaffen van de ideoljcische achtergrond van kranten een leuke op lossing. Maar daara^Miebben kabinet noch gemeenschap een bood schap. VN in de rode cijfers De balans van de VN,Mep in de rode cijfers, geeft een droevig beeld te zien van lidstaien'Öie hun contributie leveren met weinig meer dan lippendienst. De grote mogendheden accepteren kennelijk graag dat de VN afdrijft naer een situatie van ondoelmatigheid; en de ei sen die aan de opvofeer van Oe Thant worden gesteld: nog meer neutraliteit en ongevaarlijkheid, laten zien dat die mogendheden j- "wordt opgeknapt met een positieve rol op het onale politieke samenwerking, yordt voorafgegaan door een mengeling van dat de Chinese communisten de beslaande ze debatten die uitmonden in gemakkelijk te én doorbreken. Maar aan de andere kant ook hoop dat China toch hieuw leven in de organisatie zal brengen. Er zijn andere tijden geweest. Bijvoorbeeld toen de VN betrokken was bij de Kongo-crisis, toen de Sovjet-Unie de VN voldoende be langrijk achtte om met zwaar geschut een troika voor te stellen ter vervanging van de secretaris-generaal. Grote en kleine landen ac cepteerden toen dat wereldorganisatie een belangrijke rol had te spelen. We hoeven nu slechts i kijken naar de machteloze resoluties over het Midden-Oosten oi te zien hoe de positie van de VN in waarde is verminderd. Ook c economisch terrein is door gebrek aan geld de klad in het werk j tomen. Nieuwaankomende leden voelen spoe- niet willen dat de terrein van de internal De komst van Peking! vrees en hoop: vree! conventies van eindqg negeren resoluties i dig de machtelooshei van de organisatie wanneer het gaat om ef fectieve acties tegen iid-Afrika of Rhodesië. Als gedesillusioneerde clegaties nu proberen de VN te rechtvaardi gen zoeken ze het in; pen negatief argument: een bankroet van de organisatie zou voor wereld een slechte beurt zijn. Misschien dat China en een nieuwe secretaris-generaal de verzamelde leden ertoe kunnen bewegen wat 'meer naar het VN-charter te kijken. Hoewel alles afhankelijk blijft van de wil van de grote mogendheden om de VN te gebruiken, in plaats van eraan voorbij te gaan. synode meer nadruk <ro actie te leggen. Overigens komen steeds meer bis schoppen in verzet tegen de ein deloze reeks van interventies. Tot dusver is de kritiek echter vergeefs gebleken. Vandaag gin-» gen de debatten voort. Er ston den nog negenenzestig sprekers op de rol. Peter Stuyvesant, jongste der wereldmerken MENTHOL Nieuw in Europa... de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol. Koop vandaag nog Peter Stuyvesant Menthol, zoveel zachter,zoveel frisser èn ...u geniet zoveel meerl Een rechter in Piraeus heeft gisteren de gevangenisstraf die Lady Fleming (62 jaar) moet ondergaan om gezondheidsredenen voorlopig uitgesteld. Lady Fleming (foto) was tot zestien maanden veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een komplot tot het laten ontsnappen van de Griekse geevangene Pana- goulis die ter dood veroordeeld is wegens een mislukte aanslag op premier Papadopoulos.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9