Historie gerestaureerde Rijnlands Huis gaat tot ver in de 16 e eeuw terug Storten van afvalstoffen wordt duurder Burgerlijke stand B. en W. blijven bij huurverhoging gem. woningen Molen- maal 51 [jDAG 22 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT ergeeld Leidsche Courant, October 1921 Geitenhouders Te Lei met medewerking van de Prop. club „St Petrus", een r.-k. Geitenfokvereeniging opge- richt. Alle r.-k. geitenhouders melden zich nu bij het secreta- W riaat als lid aan. rrblijdend donker In de ge- meenteraad van Koudekerk is meegedeeld, dat de verlichtings- osten 214,— minder bedragen geraamd was. Voorzitter ieberius Kapteyn vindt dit een erblijdend teeken. Het zou wel wenschelijk zijn geweest als er izen winter wat meer lantaarns ■brand hadden, maar dat ging i eenmaal niet. el overdrijven Men meldt uit JU Alkmaar, dat in verband met fit het groot aantal processen-ver baal door de politie opgemaakt wegens te snel rijden met auto's en motorrijwielen, van justitie- zijde de wenk is gegeven in de ren niet te overdrijven, bank De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een dronken koetsier, die op de Haarlemmerstraat zich aan mishandeling heeft schuldig ge maakt. Wegens dronkenschap heeft de politie zaterdag en zon dag weer verschillende perso- I een op de Breestraat moeten [opbergen. Bvertentie Waarlijk, u ge- Rest! Indien U Zenuwhoofdpijn Reft en het U onmogelijk ■ar behooren Uw dagtaak te «richten of U de nacht een I ijteling is, neemt U dan eens proef en koop bij Uw dro- een Zenuwhoofdpijnpoeder do Dr. J. B. Meenk. Binnen 5 tin, Behagelijk Welzijn. Mocht sen U iets anders in handen tachten te stoppen, bedenk dan dat er vlak bij hun bejaarden- winstbejag van den verkooper. Luidsprekers op Haasbroek OETERWOUDE De accom modatie van het sportpark Ail „Haasbroek" wordt nog verder verbeterd nu SJZ zondag een ii t geluidsinstallatie in gebruik gaat nemen. ij kan dit doen dank zij de akti viteiten van de supportersver eniging die vorig jaar ook al zorgde voor een fraaie, overdek- te, tribune. De luidsprekers zijn zodanig opgesteld dat men op, liet gehele complex mededelin gen e.d. goed kan verstaan. De groen-witten ontvangen bij deze gelegenheid het Haagse Flamin- De opstelling is ongewij- Aanvang 14.30 uur scheids rechter is M. J. van Stratum. I OETERWOUDE In verband met Wereldmissiedag i: zondag om half twaalf een spe ciale jongerenmis in de Christus Dienaarkerk aan de Kerklaan. ^Medewerking wordt verleend door het jongerenkoor Iduna Ton Perquin en de eigen combo. De grote zaal waar tegenwoordig de zittingen van het Hoogheem raadschap worden gehouden. Ook hier, onder het tongewelf, her innert veel aan Graaf Willem II die als de stichter van Rijnland wordt gezien. Koudekerk opgeheven KOUDEKERK De speeltuinver eniging „Robbedoes" is opgehe ven. Een bundeling van facto ren hebben tot dit besluit geleid. In de buurt van de speeltuin haalde het zwembad heel wat kinderen weg, er was te weinig toezicht en er kwam steeds min der ruimte beschikbaar door het uitbreiden van de scholen. Bovendien is de buurt rond de Ju- lianastraat, waar de speeltuin staat, aan het vergrijzen, waar door debeste klanten steeds verder van de speeltuin kwa men te wonen. Op de vergade ring waar het lot van de speel tuin bezegeld werd was slechts een lid aanwezig. Het na de opheffing overblijvende bedrag van 225,- zal aan het plaatse lijke vakantie-comité ten goede komen. Het is de bedoeling dat er in de Julianastraat een open speeltuin blijft die door de ge meente verzorgd wordt. Lisse De muziekvereniging „Kunst en Volharding" organi seert op vanavond in Rehoboth een kienavond. De opbrengst hiervan zal worden besteed aan de kosten van de uitvoering van „Der Vöelhandler". Aanvang 20.00 uur. poppenkast in .jeugdcentrum van Oegstgeest LEIDEN Het open jeugd- en jongerencentrum in Oegstgeest zal vanaf 23 oktober elke zater dag 2 poppenkastvoorstellingen organiseren. Het centrum zal dit doen in samenwerking met de K.J.J.C. in het gebouw van de K.J.J.C. bij de Willibrordus- kerk in Oegstgeest. De voorstellingen worden gegeven door Trees Limburg en Wouter van der Berg. De poppenkast- verhalen heten: „Jan Klaassen wint de voetbaltoto" en „De verjaardag van - Katrijn". De verhalen, de poppen en de pop penkast zijn door Trees en Wou ter zelf gemaakt. Het centrum is van plan met grote belang stelling een cursus poppenma- ken op touw te zetten. Voorlopig zullen de voorstellingen elke za terdag om 14.00 en 16.00 uur ge houden worden. LEIDEN Een Hollandse Re- naissance-gevel, een levendig front van heldere rode bak steen, rijk voorzien van zandste nen speklagen, ramen met kruisvensters en oudrode-groene luiken, handgesmeed ijzeren hang- en sluitwerk. De gevel van het Rijnlandshuis. Dat is wat de voorbijganger ziet als hij even stil blijft staan voor het prachtige uit 1720 stammen de smeedijzeren hek op de Breestraat. Hoe mooi de fagade van het Rijnlandshuis ook is, het interieur is nog veel fraaier. De ruime hal geeft de bezoeker meteen de indruk van een 17e- eeuws Hollands vertrek. De zwart-wit marmeren tegels, de koperen kaarsenkroon en de majestueuze trap met rijk ge beeldhouwde leuningen verster ken deze indruk nog. Een ver dere wandeling brengt ons in de kleine zaal, nu vergaderzaal van het college. Een bijzonderheid in deze zaal zijn de twee vitrines met oude bekers en glazen vaatwerk, dat gebruikt werd toen het Rijn landshuis, vlak na de aankoop in 1578, niet alleen als vergader ruimte', maar ook als logeer- ruimte en restaurant voor de bestuursleden gebruikt werd. Gegeten werd in vroegere tijden in de zaal, die nu bekend staat als de Blauwe Zaal. De zaal met een prachtige uitkijk op de bin nenplaats wordt gebruikt als ontvangruimte. Vlak naast de Blauwe Zaal is de kamer van de Dijkgraaf. Een Dijkgraaf, die werkt onder het toeziend oog van Graaf Willem de Tweede, die lange tijd gezien is als stichter van Rijnland. Het portret van Graaf Willem hangt boven de schouw, die betim merd is met eikehout en linde houten versieringen heeft. Achter in de hal bevindt zich een naar beneden voerende stenen trap, die leidt naar het onder huis. Een erg belangrijk vertrek, want hier wordt nu gezorgd Prijsvraag detaillering Hazerswoudse wijk zuid III HAZERSWOUDE Burgemees ter en wethouders van Hazers- woude gaan een prijsvraag uit schrijven voor de detaillering van het bestemmingsplan Zuid III in Hazerswoude-dorp. Het betreft het gedeelte ten westen van de bestaande bebouwing, met uitzondering van het zuid oostelijk deel, want dat is bouwrijp. VVD-er K. H. Dekker ziet zijn schriftelijke vraag over de wij ze waarop het college het uit schrijven van de prijsvraag denkt te realiseren, niet beant woord. Wel krijgt hij de instem ming van het college, dat er enige vertraging is te duchten door voor deze vorm te kiezen. „Momenteel zien wij dit als eni ge mogelijkheid", aldus b. en kw. Overigens stelt de heer Dekker het college van B. en W. een ul timatum. Als de commissie pla nologie regelmatig gaat verga deren en bij alle planolo gische vraagstukken zal wor den betrokken, is hij bereid in de commissie zitting te blij ven nemen. Het VVD-raadslid wijst erop, dat hij herhaaldelijk om vergaderingen heeft ver zocht. „Men zou tot de conclusie kunnen komen, dat er of geen problemen zijn op dit gebied of van een werkelijke inschakeling van de commissie planologie bij de bestudering van de proble men geen sprake is", meent de heer Dekker. pronkstuk in de Breestraat, maar erachter gaat nog veel meer voor de inwendige mens. Vroe ger had het een minder prettige bestemming: gevangenis voor wetsovertreders. Terug in de hal, gaan we via het bordes naar de Grote Zaal, waar tegenwoordig de zittingen van het Hoogheemraadschap worden gehouden.Een voornaam ogend vertrek met behangsel van goud-leer bedrukt met Rijnlands wapen. Ook hier duikt Graaf Willem de Tweede weer op. Zijn schild met initialen prijkt boven twee grote schuiframen, die uit zien op de binnenplaats. Naast de schouw van de Grote Zaal bevindt zich het IJzeren Kan toor, waar vroeger „secreete saecken" werden behandeld. De ijzeren deur, 337 ponden zwaar, herinnert hier nog aan. Het ge bouw telt nog twee andere ver diepingen, beide met een even grote rijkdom aan interieur- schoon. De Kleine Zaal, vergaderzaal van i dijkgraaf en hoogheemraden, De majestueuze hal. NOORDWIJKERHOUT GEboren Ludmilla N. d.v. G. E. M. van der Meer en A. M. Valssler; Nicole A. M., d.v. M. T. Boumans en M. J. A. Romijn; Petrus Q.. z.v. J. C. Nul- kes en M. A. M. Zandwijk. Ondertrouwd: J. Oppe en C. M. E. van der Veek; W. J. A. J. van Ger- ven en C. C. M. Rulgrok; J. van der Niet en M. J. J. Hoogervorst; .S Schoneveld en H. E. Hulsman. Overleden: IJsbrand T. TER AAK Geboren: Danielle J. M. d.v. C. J. Blom en W. J. M. van Trlgt, Johanna N. F. d.v. P. J. de Helj en C. A. T. Lebssque, Catharl- na G. M. d.v. G. C. J. Koeleman en C. G. J. M. Stolwijk. Yvonne C. M. d.v. W. C. Kroft en C. M. v.d Salm, Joep zv. W. J. J. Visser en A. M. Rijlaarsdam. etrouwdA. Keljzer, M. Goedhart, G. Treur stelt, G. A. Noordhoek en M. J. C. Be j aa rdenmidda g in het Jeroenhuis WASSENAAR De Wassenaarse afdeling van de Katholieke Bond van Bejaarden begint aan staande zondag het nieuwe sei zoen met een gezellige dag in het Jeroenhuis. wordt met een eucha ristieviering en daarna is er gelegenheid voor een spelletje kaart, domino of schaken, ter wijl er koffie wordt geschonken. Om 12 uur wordt er een borrel tje gedronken en om 1 uur is er een gezamenlijke lunch, 's Mid dags wortd een gevarieerd pro gramma geboden. LEIDEN De kosten, verbonden aan de exploitatie van de vuil stortplaats aan de Roomburger- weg zijn sinds januari 1968 zo sterk gestegen door sindsdien opgetreden loon- en prijsstijgin gen, dat het noodzakelijk is zo delen B en W de raad mede het tarief voor het storten te verhogen van 1 gulden per hal ve kub. meter tot 2 gulden. Aan het storten van afvalstoffen ter plaatse zijn door B en W voorwaarden verbonden. Deze houden o.a. in, dat slechts af valstoffen, welke als zodanig af komstig zijn van binnen de grenzen der gemeente Leiden en welke een bepaalde grootte niet te boven gaan mogen wor den gestort per bepaalde tijds eenheid. Verder kan de totale hoeveelheid te storten afvalstoffen worden gelimiteerd. LEIDEN De Leidse raad aan vaardde op 29 maart j.l. een voorstel van de heer Amptmeijer en anderen om bij de huurver hoging per 1 april 1971 de huren van gemeentewoningen die niet aan redelijke eisen voldoen niet te verhogen totdat de noodzake lijke verbeteringen waren aan gebracht. B en W werd verzocht een concre te regeling ter zake uit te wer- .ken. Het college heeft thans meer zekerheid over de maatre gelen tot huurharmonisatie en deelt in een preadvies aan de raad thans mede, dat er geen aanleiding bestaat terug te ko men van het standpunt van B en W, dat zij bij de doorvoering van de huurverhoging per 1 april hebben ingenomen. Het alsnog vaststellen van nadere normen past niet in liet kader van de regeling voor die huur verhoging en zou het toekomsti ge harmonisatiebeeld ontoelaat baar doorkruisen. Agenda Leidse gemeenteraad LEIDEN De Leidse gemeente raad krijgt in zijn vergadering van 1 november aanvang 's avonds half acht weer een aantal preadviezen en voorstel len te behandelen. De voornaamste daarvan zijn: het voor kennisgeving aannemen van een brief van B. en W. over een schrijven van drie meterop- nemers inzake de afbouwrege ling van het tarief voor meter- opnemers, voorts een schrijven van Merenwijkbewoners over te treffen voorzieningen in de wijk, zoals telefooncel, busdienst, kleine winkel, blokvoorzieningen enz. Verder loopt nog het voor stel tot verhoging van de ge meentelijke bijdrage in de res tauratiekosten van het Elisa- bethshof en het Hof van Zessen (waarover twee vergaderingen geleden de stemmen staakten), t. en W. stellen een aantal voor zieningen voor ten behoeve van het openbaar en bijzonder on derwijs. Wat voorts ter tafel ligt zijn onteigeningen van eigen dommen in he-t saneringsplan Herengracht-Zijlsingel, verkoop van langs het Korte Vlietkanaal gelegen grondstroken, weder zijdse grondtransacties o.a. in Morskwartier en Pesthuispol der (akte van compromis met curatoren van de rijksuniversi teit), een voorstel van PSP'er Amptmeijer e.a. (aangenomen op 29 maart jl.) over huurverho ging van gemeentewoningen, in vesteringen van de Lichtfabrie ken voor 1972, wijziging van de verordening reinigingsrechten en reinigingsdiensten, een ver ordening regelend de toeken ning van de vergoeding van en tegemoetkoming in verhuis-, reis- en 'pensionkosten. LEIDEN Dit grote herenhuis op de Rijnsburger weg heeft afgelopen dage het is als er een paar slopers op je worden losgelaten. Binnen de kortst mogeliji met je status gedaan en sta je in je afbraakhemd. In tegenstelling tot wat men i deze tijd van woningnood komt er geen nieuw huis voor dit pand in de plaats m dervinden wat tijd is het dan verwachten in een grote tuin. Verwondingen door geen voorrang SASSENHEIM Gisteravond ne gen uur kreeg op het kruispunt Sannenheim-Noord een meisje (18), dat op haar bromfiets uit de richting Lisse kwam, geen voorrang van een volkswagen uit de richting Noordwijk. Het meisje werd bij de aanrijding een eind door de auto meege- duwd, en liep schouder en bo venbeenkneuzingen op, plus nog een lichte hersenschudding. Ze werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Haar bromfiets werd totaal vernield. Noordwijk Tussen Noord wijk en Voor hout staat de Hoogewegse molen, zo ge noemd naar de 200 ha grote pol der Hoogeweg langs de Trek vaart. Het wip molentje, dat eigendom is van de Rijnlandse Molenstichiing, werd gebouwd in 1652 of daaromtrent. Een oud, maar daarom niet minder fraai exemplaar, dat ook nog op windkracht kan malen als de nood aan de man is. Het polderwater wordt verwerkt met een ijzeren scheprad buiten de molen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3