TROS-Mary wijst klungels de weg in kookland I T Tweede vrouw Hendrik VIII Hou het scherm in 't oog TV vanavon morgen Terugblik 'Ifauuwhd'kwt een, ■fornix* Drum éle beste halve zware. - Navrante AVRO- documentaire over kanker CUPCAKES RadiL vanavond] morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 OKTOBI Tros-omroepster en kookboeken schrijfster Mary Schuurman kijkt vertwijfeld als ik, wegge zakt in een met kussens gevulde houten stoel, negen-hoog in Amsterdamse flat, de vraag stel of ze alle recepten die voorko men in haar zojuist verschenen boekjes „Fondue" en „Barbe cue" zelf verzonnen heeft. Mary: „Oh hemeltje. Zeg eens eerlijk. Jij hebt helemaal geen verstand van koken, hè? Je weet misschien wat lekker maar hoe recepten tot stand ko men is je duister". Ik kan niet anders dan toegeven. Reden waarom de met journa list H. F. van Loon getrouwde Mary zich waagt aan een kleine uitleg: „Recepten verzin je niet. Je verzamelt ze. Het draait al lemaal rond basispatronen. Je hebt smaken die harmoniëren en daar kun je op doorfantase ren. Dat is wat ik gedaan heb. Bijvoorbeeld aan de hand van de vele Amerikaanse recepten die er op dat gebied bestaan, maar die per definitie waarde loos zijn. Zo zit dat". Mary: „Dat heb je goed gezien, maar weet je wat het is? Zon der kritiek op het werk van an deren te willen leveren moet ik toch zeggen, dat die boeken vaak gevuld zijn met enorme prietpraat. Er wordt enorm duur in gedaan. Ze staan vol met allerlei rare woorden en he-, melse vergelijkingen waar nie mand wat aan heeft. Waarom zou je niet gewone taal mogen gebruiken als je 't over culinai re genoegens hebt? In het begin heb ik erg veel moeite gehad met die opvatting. Als jong meisje ben i k begonnen met over eten te schrijven en dan werd me steeds voor de voeten geworpen, dat ik dat geheimzin nige sfeertje wat om lekker eten hangt, wilde ondermijnen. Als je toch soms ziet, wat een poespas eromheen gemaakt wordt. Nou, ik weet niet hoe het met jou is, maar ik heb al tijd de neiging om in een hoekje te gaan zitten huilen. Met wijnen is dat precies zo, Waarom allemaal die chique- doenerij over afdronk en zo? Je vindt wijn lekker of niet. Daar om is mijn filosofie bij het kook boeken schrijven: Doe maar ge woon. Mijn boekjes zijn bedoeld om de klungels in de keuken de weg te wijzen. Of wacht: Klungels is een negatief woord hé? Klungelen klinkt vriende lijk, maar klungel niet. Zeg maar voor Jan met de Pet. De gewone man en vrouw die ook wel eens lekker willen een, wel niet weten hoe ze iets klaar moeten maken. Pak nou m'n boekje „Fondue". Wat is er eenvoudiger klaar te maken als fondue? Je pakt een fondue-pan, je koopt vlees, je maakt of je koopt sausjes en je hebt een avond lang pret. Het is een één-pans-gerecht. M'n liefje, wat wil je nog meer? Trouwens, barbecue is toch ook eenvoudig. Ik weet niet hoe vaak ik het deze zomer gedaan heb. Uren hebben we hier op het balkon achter de barbecue gezeten. Za lig hoor. Binnenkort verschijnt er een nieuw boek van me: Het klein wijn-kookboek. Ook heel simpel van opzet. Koken met wijn. Zonder prietpraat. Recht op de man af zonder met dure termen en vreemde etiketten te gooien". Hoe zijn de reacties op die twee boekjes tot nu toe? Mary Schuurman: „Ik heb een paar leuke reakties gehad van bekenden, die helemaal niet wisten dat ik ze geschreven had. Maar over de ontvangst bij het grote publiek weet ik nog niets, want ze zijn net uit. Trouwens je moet je niet blind staren op mijn naam hoor. Je moet niet denken dat er meer van verkocht worden omdat ik door de televisie zo bekend ge worden ben. Ik heb pas geleden in Limburg nog gemerkt, dat je je van bekendheid niet veel moet voorstellen. Ik was in Gul pen voor die show van de TROS die zo afschuwelijk mis lukt is. Ik kom daar aan, gelijk kwam er iemand naar me toe. Heb je nou ooit? Even later ie mand die zegt: U bent toch Mary? En ik helemaal blij na die eerste misser Ja, ik ben Mary. Kom ik er even later achter, dat ze me aangezien hadden voor Mary Servaes-Bey, ofwel de Zangeres Zonder Naam. Ja, wacht want dat is nog niet alles. Even later komt er weer iemand naar me toe en Niet de Zangeres Zonder Naam maar Mary Schuurman van TROS en kookboek Ja, ik was toch Zwarte Lola? die zegt: U bent toch die zange res? Irene Lardy. Nou, op zo'n moment knap je wel even af, Vanavond zendt de KRO de tweede aflevering uit van de se rie „De zes vrouwen van Hendrik VIII", vervaardigd door de BBC. Deze tweede aflevering schildert het portret van de tweede vrouw van koning Hendrik VIII, Anna Bo- leyn. Het spel begint op het moment dat Anna Boleyn, eens hof dame van de eerste vrouw van de koning, Catharina van Aragon, opnieuw in verwachting is, nadat zij al eerder een dochter ter wereld heeft gebracht, Elizabeth. b 1953 trouwde Hendirk VIII met Anna Boleyn, nadat hij zijn eer ste huwelijk zelf ongeldig had verklaard: de toenmalige paus weigerde dit, hetgeen tot een breuk tussen Rome en Engeland leidde en de stichting van de Anglicaanse kerk (in 1534) tot gevolg had. Het tweede kind van Anna Boleyn, een zoon, wordt echter dood geboren. Te leurgesteld in zijn wens om een troonopvolger, wendt de koning zich van Anna Boleyn af. Er meldt zich al een nieuwe kandi date: Jane Seymour, maar voor het zover is, moet Anna eerst uit de weg geruimd worden. Kruideniers boos op VARA UTRECHT (ANP) De krui deniers zijn boos op de VARA, die „haar platenwin- keltje heeft uitgebreid tot een flink postorderbedrijf met 200 artikelen die geen enkel verband hebben met doel en streven van een om roepvereniging". Het vakblad „de Kruidenier" van de verschillende kruide niersorganisaties neemt deze week heftig stelling tegen het feit dat de VARA-gids van 2 oktober op 16 kleurenpagi- na's leden en adspirantledcn tegen prijzen die ver onder winkelprijzen liggen artike len aanbiedt variërend van zonneschermen tot gouden sieraden, radiotoestellen en koelkasten. „De Kruidenier" gelooft dat niet alleen de gevestigde de tailhandel grote bezwaren zal hebben tegen dit initia tief, maar ook de adverteer ders in de radio- en TV-gids van de VARA. Zij immers worden in dit omroepblad rechtstreeks beconcurreerd met advertentiepagina's waarvoor normaal bedragen van tegen de 100.000 op tafel moeten worden gelegd. Omdat de VARA een omroep vereniging is die haar uitzen dingen voor het grootste deel laat bekostigen uit de op- brenst van de kijk- en luis tergelden en de Ster-pot, vindt het blad het dringend gewenst dat het ministerie van CRM uitmaakt of de VARA niet op de verkeerde weg is terechtgekomen. Het ontbreekt er nog maar aan, „aldus de Kruidenier" dat de VARA voor microfoon en camera straks onbetaalde re- dame gaat maken voor het eigen postorderbedrijf. „Voor ons zou dat het eindpunt van ons geduld zijn en tevens het startsein voor een forse actie onder het georganiseerde midden- en kleinbedrijf om massaal in verzet te komen tegen «i« aanslag op het be staansrecht van de gevestig de detailhandtv». Dit werk wordt opgeknapt door de persoonlijke adviseur van de ko ning, Thomas Cromwell, die aartsbisschop Cranmer onder druk zet om het huwelijk ongel dig te verklaren wegens ver meend overspel van Anna met een viertal mannen, onder wie haar eigen broer. Tijdens een zitt:ng van de rechtbank weet Anna Boleyn zich met grote waardigheid en intelligentie te verdedigen: desondanks wordt zij ter dood veroordeeld en sterft zij op het schavot. De hoofdrol van Anna Boleyn wordt gespeeld door de Engelse actrice Dorothy Tutin. Ned. I 21.10 uur. Uit de kunst Mary Richards (Mary Tyler Moore) wordt ertoe overgehaald lid te worden van een club men sen, die gaan sparen met het oogmerk goedkoop naar Parijs te kunnen reizen. Zij ontdekt dan dat het gaat om een club van gescheiden mensen. Dat maakt het voor Mary allemaal erg moeilijk, maar de verwikke lingen staan garant voor een plezierig half-uurtje. Ned. II 19.05 uur. Mary Tyler Moore Charles Boost geeft in dit pro gramma uitgebreid tips over films, die de moeite van het zien waard zijn. Ageeth Scherp huis vertelt alle nieuws over to neel, ballet en beeldende kunst. Ned. II 22.40 uur. Onder de naam „Boingk-k-k" gaat morgenmiddag om 16.00 uur een programma voor jongeren van start. „Boingk-k-k" is de opvolger van het in vorige seizoenen uitgezonden „Midweek". Het nieuwe jongerenprogram ma is eens in de maand (e zien op zaterdagmiddag van 16.02-17.00 uur via Nederland I. Het wordt rechtstreeks uit gezonden vanuit Studio Belle- vue in Amsterdam. In de eerste uitzending van morgen organiseert „Boingk-k-k" onder meer de Verkiezing Manuela in Boing-k-k-k Manuela-verkiezingen. Een jury bestaande uit Jacques Herb, de zanger die met „Manuela" hoog op de va derlandse hitparade kwam, en de componist van het lied, Pierre Kartner, zal In „Boingk-k-k" voorts een op treden van de Nederlandse zanger Leon de Graaff, die met het liedje „Pitsburg in the rain" veel succes heeft, de Engelse groep Dulcimer, een bijdrage van de popcriti cus van de maand, Elly de Waard en Rob de Nijs, die momenteel bij het Cabaret Tingel Tangel van Sieto en Marijke Hoving optreedt. „Boingk-k-k" wordt gepre senteerd door Wim Bloemen- daal. NEDERLAND NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EO 19.05 uur: Zie, ik maalt nieuw, muziek 19.40 uur: Nader bekekej 19.50 uur: Tenslotte, ovei •20.00 uur: Journaal KRO 20.21 •21.10 >22.40 i Brandpunt De zes vrouwg Hendrik VIII Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: De Fabeltjei 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Mary Tyler show 19.30 uur: Televizier- •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Van uitstel uitvaart, docuj taire 21.20 uur: Voor de vuist •22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Den Haag vat •22.40 uur: Uit de kunst NEDERLAND I 10.00 uur: Het kan verker jch't ocua m J Teleac ir: Elementaire naat ,Hoffmans vertellingen" bleek gisteren een ongetwijfeld boeiend werkstuk van de VPRO. Inzet was het proces tegen de „Acht van Chicago" die tijdens de Democratische conventie mo del stonden voor afschuwelijke ongeregelheden in die stad, die een erg hard politie-optreden JA,EEN HêeR UlTGOE5.^ SPEELT dP zW RIBBENKAST SAR/E MAREIS", EN PRAAIT ÖNPER- Wl JL PRUM C 0 MET Z'N BLÓTB I 1 WETEN. VEERTI& ten gevolge hadden. Het werd gebracht als een „rol lenspel", bewust dus met een minimum aan historische rekon- struktie voor zover het de sfeer en de dramatiek van het origi nele proces betreft. Dat rollen spel kwam goed over, zij het dat naar onze mening de dra matische mogelijkheden die t.v. voor zo'n uitzending biedt slechts oppervlakkig benut wer den.. Een duidelijk manko vonden we dat de psychologische achter grond van dit rechtskundig dra ma onvoldoende werd verbeeld. Rechter Hoffman was tijdens het proces 74 jaar. Hij werd verpletterd door de pesterige methoden van beklaagden en verdedigers en hij vonniste na venant. Het Amerikaanse rechtssysteem is soepel genoeg om uitwassen in het vonnis was hiervan be paald sprake op te vangen. De optelsommetjes van dagen en maanden gevangenis wegens „contemt of court'* zijn echt niet uitgezeten. Toch hebben we geboeid gekeken naar dit VPRO-programma, dat naar onze smaak een veel gro ter aantal kijkers had kunnen boeien als was aangestuurd op een échte dramatisering in plaats van het „boeiende radio programma-met-plaatjes" dat nu geboden werd. Joop van Tijn was in gesprek met minister De Brauw. Van Tijn is een superieur interviewer, maar gisteren slaagde hij er toch niet in om moeilijke zaken eenvou dig te maken, die typisch taak van een journalist, ongeacht of hij voor de schrijvende of de t.v.-,,pers" werkt. Het gesprek vonden we domweg te technisch om massa-medialis- ten een zinnige informatie te bieden. Voor ècht-geïnteresseer- den was er geen nieuws. Het gesprek was in t.v.-technische zin voortreffelijk. Echte infor matie werd er niet in gebo den. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Jaarlijks sterven 25.000 mensen in ons land aan kan ker; 25.0000, de bevolking van een plaats als Heemstede (N.H.) of een stadswijk als Mariahoeve in Den Haag. Dit aantal zou volgens de specia listen op dit gebied veel en veel lager kunnen zijn als de mensen meer over de ziekte kanker zou den weten, vooral de verschijn selen zouden kennen en hun angst zouden overwinnen als zij bij zichzelf die verschijnselen opmerken. Hun eerste gang moet dan de gang naar de dok ter zijn. Het zijn deze ovenvegingen ge weest, die de AVRO ertoe heb ben gebracht een documentaire over kanker te maken, die on der de wat navrante titel „van uitstel komt uitvaart" vanavond van 20.21 tot 21.20 uur via Ne derland II wordt uitgezonden. Will Simon en Romano M. Stinga zijn de makers van deze docu mentaire. Zij kregen de hulp van het Nederlands Kankerinsti tuut, het Anthoni van Leeuwen hoekhuis in Amsterdam, het Ko ningin Wilhelmina Fonds en het radio-biologisch instituut TNO. Zeven specialisten zoals de gy naecoloog dr. I. S. Sindram, prof. dr. K. Breur, dr. E. A. van Slooten, dr. P. H. Rümke en mej. dr. H. A. van Peperzeel spreken in deze documentaire met verscheidene patiënten, ge nezen of niet genezen over hun kwaal. Deze gesprekken leiden telkens weer tot interviews door Romano Stinga met de specia listen. Geen zijde van het verschijnsel kanker, de ziekte K, zoals die reeds eufemistisch wordt ge noemd, blijft in de documentai re onbelicht. De gynaecoloog dr. Sindram voert mevrouw Wil- lemsen-Bovenkerk uit Den Hel der ten tonele en praat openhar tig over haar kwaal waarvan ze inmiddels is genezen, kanker van het vruchtvlies van de baarmoeder. In de jaren zestig waren de chemo-therapeutische middelen die voor genezing wor den aangewend nog een paarde- middel, maar door een Engelse dokter is de geneeswijze sterk verbeterd. Naast de chemothe rapie neemt tegenwoordig de radio-therapie, de bestraling een belangrijke plaats in. Een pa tiënte, mevrouw Van der Mey, die lijdt aan de ziekte van Hodgkin, een kanker aan de lymfklieren, wordt geïnterviewd door prof. K. Breur die erop wijst, dat er nogal wat te ver wachten valt juist van de ont wikkeling van het radio-biolo gisch onderzoek. Dr. E.A. van Slooten spreekt met de heer J. Legerstee, die moest worden opgenomen wegens kan ker aan de endeldarm. Hij is chirurgisch geholpen, evenals de patiënte, mevrouw Dik, die een operatie moest ondergaan omdat ze leed aan kanker aan de baarmoederhals. De docu mentaire is in dit geval bijzon der optimistisch, omdat duide lijk wordt gemaakt dat baar moederkanker in principe ge neeslijk is, mits de patiënte bij tijds naar de dokter gaat. Ook de borstkanker komt aan dc orde. Van mevrouw Blase moest een borst worden wegge nomen, „maar", zo zegt zij zelf, „ik kan eigenlijk alles weer doen". Het probleem van het onvolmaakt zijn, een louter psy chisch probleem, komt eveneens aan de orde. Dr. van Slooten laat in de documentaire hoe een jonge vrouw zich zelf op gezwellen in de borsten kan onderzoeken. De documentaire zou niet volledig zijn als het probleem van de longkanker niet aan de orde kwam. Per jaar overlijden nog - steeds ongeveer zesduizend mannen aan longkanker tegen over slechts vijfhonderd vrou- Het :'n geheel een indringen de documentaire geworden, hu maan in zijn Uitstelling van da gelijks leed, even humaan als een spelend kind op straat. Een gemis zal voor vele kijkers zijn het gebrek aan populair-medi- sche informatie, waaraan de film mank gaat en de joviale flair waarmee Stinga gemeen plaatsen debiteert als „een won- dermedicijn dat toch nooit wordt uitgevonden". Maar als de AVRO hiermee be reikt dat de mensen vroegtijdi ger naar een dokter gaan, dan zal het genezen van kanker ge makkelijker worden en het aan tal van 25.000 doden per jaar ze ker kunnen zakken. (ADVERTENTIE) Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 600 gT fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena nootmuskaat scheutje kirsch. (ADVERTENTIE) Kopje koffie, kopje thee veel gezelliger met - 6 stuks - 1,10 van de meester- banketbakkers van Enkhuizer Banket. In een verpakking die het verrukkelijke van „vers uit de bakkerij" geheel bewaart. Waardevolle spaarzegels bij alle prod u kt en. Vraag onze spaar]older: Postbus 17 - Enkhuizen KRO voorziet financiële moeilijkheden Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het bestuur van de KRO maakt zich ernstig zorgen over de financiële situa tie van de omroepvereniging in de nabije toekomst. Het KRO- bestuur meent bovendien, dat er op dit moment weinig uitzicht is op een werkelijke verbetering. „Meer dan ooit zal de KRO er In de komende jaren voor moe ten waken, door het wegvallen van de inkomsten uit het ver mogen, niet in de rode cijfers te raken", aldus het KRO-bestuur in „Studio". De radio- en televisieprogram ma's van de KRO hebben het afgelopen jaar ruim achttien miljoen gulden gekost. De om roepvereniging heeft een en an der niet geheel uit de omroep bijdragen kunnen financieren. Uit de verenigingskas moest er nog 1.2 miljoen gulden bij. On danks de toename van het aan tal leden zijn de inkomsten het afgelopen jaar gedaald, voorna melijk door de sterke stijging van de kosten. Het bestuur van de KRO is van oordeel, dat op korte termijn de omroepbijdra gen verhoogd zullen moeten worden. leider rblijd< :eege tan f renscl 10.30 i Teleac 11.00 uur: Studeren, Tela 16.00 uur: Journaal VARA 16.02 uur: Boingk-k-k, jongerenprografteberi 17.00 uur: De roze pantei «rblii 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Coronation Stri •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Eén van de ach •22.10 uur: Achter het nieu m3 o 22.35 uur: Jason King, fi] •23.25 uur: Journaal neger NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Een lied van al tijden 19.30 uur: Mijn idee 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Hier en nu 20.45 uur: Jalta, documt •22.10 uur: Getekend, 22.30 uur: Het woord •22.40 uur: Journaal kleur HILVE .00 (S) Licht en! Politieke Partijer laliteiten. 18.50 (S) Au...di»l ïkale talenten voor de mr 9.50 Zonder grenzen: rubrW 32.50 (S) Goal...: sport )programma met kom ren. reportages, gekruide niea nrxi 23.55-24.00 Nws. r611 18.00 Nieuws: 18.2048.30 De Vrj dachtc: 20.00 Nieuws. NOS iS) Muziek uit de Barok. 21.00 (S) Omroeporkest en moderne muziek. 22.30 Hoe la! de avondlicht muzlekprogrt 1 22.55 Mededelingen. 23.00 N 23.10 Actualiteiten. 23.20 Mur; '1 k Neder!; Nieuws Beglië 324 r 8.45 Sport. 18.» Nieuws en actualiteiten. 19.40 rig Frans. 19.45 B^ekbespn f 20.00 Klassieke muziek. 22.00 14 peie no <7airon l-un;t,,1 (VI 1 6 vereoekprogm o- Nieuws). 14.00 ger-BRadio-show. (15.30-15-8 17.30-1/7.32 Nieuws). HILVERSUM I voorpagina; om 7.64 VPRO: dag: om S.00 Nieuws; om 8.1 lualiteitenom 9.35 Waterstante om 10.05 VARA's Ombudsman. 1.00 Nieuws. 13.11 Ad teiten. 13.23 VARA-Varla. 13.25 Dit Is het begin: Jongerenprof eisberichten van de Werkgroep 14.45 Frans - Duits - Engels: luisterporgramina. 15.30 De W de week in het Nederlandse ntf leven. 16.00 Nieuws. 16.08 Jazz. 16.45 Inzet: een prograr over amateuristische muziekt* nine Christian Science: 17.15 1 vinnen, lezing. VARA: 17.» HILVERSUM III NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Pop Sl 13.00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9.CG Vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziei de koffie. (11.00 Nieuws). Nieuws. 12.03 Elpee Pop. Nieuws. 13.03 Nee. we noemer, namen. (14.00 en 15.00 Ni« 12.03 Weekend-se* >riek. 14.00 Nier (15.00 16.30 Melodie Radio, mededelingen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2