GROOTMETAAL WIL CAO-BESPREKING Plan luchthaven voor kust Goeree SANÖcëL WILLY BRANDT Nobelprijs voor vrede Voor f 25 wordt zwart-wit t.v. kleurentoestel Loonmatiging in groot gevaar OLGA_ Man dood bij brand Minister te veel voor sportvissers F A M A Amerikaan blijft in voorarrest Duim kreeg lift Jacht op Kissinger Peking in Petros jan uitgeput £eidac Souto/ni ipengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M- Heruer dvertenties (exc.BT.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand 6,95, kwartaal 20-65, jaar 80,15. Per post 63e jaargang, no. 18.523 DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HCLLA.vlD kwartaal 23,95, per jaar 94,55. Ned. I: 20.40 uur Hoffmans ver tellingen. Ned. II: 20.21 uur Mission impos sible; 21.35 uur The Golddiggers. In een extra aflevering van Pano- ramiek vanavond een interview met de zojuist met de Nobelprijs voor de vrede onderscheiden Westduitse bondskanselier Willy Brandt. Ned. II 23.10 uur. REGEN EN VEEL WIND De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In het algemeen veel bewolking met af en toe regen of mot regen. Min.temperaturen van 13 graden aan de kust tot onge veer 5 graden in het zuidoosten van het land; maxima rond 14 graden. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Deskundigen„Onmogelijk onzer verslaggevers I0RDRECHT De kans is grot, dat een aantal lichtge lovige mensen, die voor een babbekrats k)kleurentelevisie willen zien op hun zwartwit- kast, voor 25 gulden in de gaan. Dezer dagen duikt in Nederlandse dagbla- ii advertentie op, waarin een anonieme firma „kantoren" in Dor drecht, suggereert dat het mogelijk is voor iedereen binnen een half uurtje van zwartwitontvanger een kleuren-tv te maken. Hes wat men te doen heeft is 25 gulden in een gesloten en veloppe te stoppen en deze te sturen naar de Dor- drechtse „kantoren". volstrekt onmogelijk. Dat moet een geintje zijn", io ongeveer luidden de alge mene reaches van diverse tv-deskundigen, die wij vroe gen of er inderdaad appaar- aten bestaan waarmee je op een zwartwit toestel kleuren kunt ontvangen, faaarschijnlijk echter liegt die advertentie niet. Want ondanks alle suggestie die ervan uitgaat, staat er in fei te niets meer dan dat „nu iedereen de mogelijk heid bestaat kleuren te zien een zwartwit televisietoe- Wanneer je een rood, doorschijnend vel papier op beeldbuis plakt, dan zie je kleur... poging om zo'n apparaat ij de firma in Dordrecht te ipen mislukte. Dat bleek per post te kunnen, werd nog goudeerlijk aan jevoegd: „Het zijn trou- geen apparaatjes, ïar een soort preparaat ètje over de beeldbuis kunt (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans 'i en Rusland bezitten gevechts satellieten NDEN (Reuter) Zowel de iwjet-Unie als de Verenigde talen hebben ruimtevaartuigen Dtwlkkeld waarmee ze spiona- satellieten of andere ruimte aar tuigen kunnen ontdekken, herscheppen en vernietigen, staat in de vandaag in Lon- ii verschenen editie 1971/72 „Jane's all the worlds air- Bfts". ens Jane heeft de Sovjet-Unie gin dit jaar proeven genomen st Kosmos-satellieten waarbij gelanceerde satellieten arden vernietigd. De Russen Urnen Amerikaanse spionage- lellieten neerhalen die boven Stille Oceaan zijn gestatio- erd om de militaire ontwikke len in de Sowjet-Unie en Chi le volgen. Van kun kant kun- i de Verenigde Staten ook ïssische satellieten vernieti- ADVERTENTIE nimumloon gulden per eek nog niet egarandeerd Vaneman is werkzaam in het en van Oeganda. Het godsdien- leven in zijn parochie, het onder en de sociale vooruitgang be ien hem handenvol werk. Een [°ne missionaris met een gewone 'echt en gewone uitgaven. Dat I hij zelf tenminste. Hij gunde ?en blik in zijn kasboek: voor houden en persoonlijke kosten hij vorig jaar 3070 gulden nodig; 'reisgeld 1208 en de fiscus vroeg lelden; in totaal dus; 4368 gulden. eigen Afrikaanse christenen leen voor ƒ712,— het bisdom voor ƒ2.812,— zorgen; het te- Wa3 dus 844, - Bezuinigen? oenzine, en dus geen buitenpos- meer bezoeken? Geen zieken transporteren? Geen kunstmest •cment meer aanvoeren? Bezuinl- op eten en drinken en zijn werk- 0!nondermijnen? f 844-~ zün J 'j. de PMW bijgepast. Het dit jaar opnieuw gebeuren, jonaris Vaneman is niet de die op een PMW-toelage Zoals hij zijn er alleen al in a 764. Helpt u hen? D't Is het gironummer: "r°: 8725 - PMW - Den Haag, J*1 Copes van Cattenburch 127, '•«rmelding: Wereldmissiedag '71. H.H. Adverteerders Advertenties kunnen tot uiterlijk 13.00 uur vóór de dag van plaatsing worden opgegeven. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Wanneer noch de werkge vers en werknemers, noch een eventuele bemiddelaar (minister Boersma van So ciale Zaken) een oplossing weten voor te bereiden zal in de loonmatiging-1972 als zodanig niets terechtkomen. De gesprek ken hierover in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zijn gisteravond volledig vastgelopen. Het ziet er naar uit dat als gevolg hiervan allerlei moeilijkhe den dreigen: De groot metaal de grootste categorie werknemers zal in ieder geval op 4 no vember met zijn onderhandelingen over een nieuwe cao-1972 beginnne, ook wan neer de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming over de matiging be reikt heeft. —De werkenemrs zoeken thans naar een combinatie van hun twee voorstellen over de loonmatiging. Zij willen de werkge vers daarmee klem zetten. —De werkgevers willen tot nu toe uitslui tend praten over een beperkte compensa tie van de prijsstijgingen, zonder con creet aan te geven hoeveel zij precies willen. Het verschil van opvatting thans tussen de werkgevers en werknemers over de loonmatiging ontstaan wordt door de werknemers-onderhandelaars geschat op 5 tot 6 procent. —Waarschijnlijk zal de regering binnen kort de ingewikkelde knoop doorhakken, met alle gevolgen vandien voor diverse cao-partijen. De voorzitters van de vakcentra les en de centrale werkgever sorganisaties zullen vermoede lijk volgende week alles op alles zetten om de impasse te door breken. Gisteravond echter, na afloop van de zeer moeilijke be sprekingen in de looncommissie, had men daarop nog weinig hoop. Daarom is het zeer waar schijnlijk, dat beide partijen met de brokstukken naar de re gering zullen gaan, in de hoop, dat deze voor welke partij dan ook een beslissing zal (willen) nemen. Helaas hebben de werkgeversver bonden zich niet aan hun af spraak gehouden om nog voor de bijeenkomst van gisteravond khun duidelijke standpunten o papier te fleggen, dit in tegen stelling to) de middenstand, de landbouw én vakcentrales. HFet voorzitter van het NVV en woordvoerder van de vakcentra les) willen de werkgevers in fie- te voor iedereen een verlaging, terwijl de vakcentrales in ieder werkgeversboifden dit nagelaten hebben. Gisteravond werd dui delijk, dat deze nalatigheid wel licht mede-oorzaak geworden is van de vastgelopen besprekin gen. )e werkgeversvertegenwoordiger de heer J. van Gorkum zie hier over: „Wij willen niet met een gedetaillerd plan komen, omdat het dan op bevoogding gaat lij ken en dat wordt niet aan- Volgens de heer A. Boon (vice- Van een onzer vei'slaggevers. BREDA Bij een brand in Bre da is gistermiddag een 43-jarige mën om het leven gekomen. Volgens politie en brandweer moet de invalide man naar de zolderverdieping gegaan zijn omdat hij brandlucht rook. Vermoedelijk is hij boven door de rook bedwelmd en door verstik king overleden. Op het moment van de brand waren Me drie kinderen van de man in huis. Een 6-jarige dochter heeft nog geprobeerd haar vader op de zolder te bereiken, maar de rookontwikkeling was te groot. geval enige vooruitgang in lonen wil, „met uitzondering van de hgeree en hoogstbet den, die wel achteruit mogen gaan", aldus de heer Boom. Het voorstel van de vakcentrales komt rteer op een reële verbete ring van 3 procent plus compen satie voor de rpijsstijgingen. Veiligheidsraad: Zuid-Afrika moet uit Namibië NEW YORK (Reuter) De Vei ligheidsraad heeft gisteren met 13 stemmen voor en geen tegen een.resolutie aangenomen waar in Zuid-Afrika wordt opgeroepen zich terug te trekken uit het ge bied van Namibië (Zuidwest-A- frika). Engeland en Frankrijk onthielden zich van stemming. In de resolutie wordt instemming betuigd met de uitspraak van het internationaal gerechtshof m Den Haag, dat de voortdurende aanwezigheid van Zuid-Afrika in Namibië illegaal is. Kamerlid De Koningh: Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid de Koningh (DS'70) vindt dat landbouwminister Lar- dinois wel erg veel op heeft met de sportvissers. Dit bleek uit wat het kamerlid gisteren te zeggen had over de beroepsvis serij op het IJsse'-neer. bij de behandeling van «andbouwbe- groting in de Tweede Kamer. Wanneer het schubvisrecht van binnenvissers wordt afgekocht ten behoeve van de sportvisse- rij, moeten de beroepsvissers een behoorlijke vergoedingsre geling krijgen, op te stellen door een onafhankelijke accoun tant. De huidige vergoedingen zijn veel te laag, aldus kamerlid De Koningh. Hij stelde de Del- ta-schadewet als voorbeeld. (ADVERTENTIE) Drinkwater in Duits dorp vergiftigd KORBACH (DPA) Een onbe kende heeft met een giftig des- infectiemiddel het drinkwater in het Westduitse dorp Welle- ringhausen in Noordrijn-Westfa- len zo vervuild, dat het water leidingbedrijf de drinkwater voorziening heeft moeten sta ken. Het fenolhoudende desinfectiemid- del is gemengd in de reservoirs van de watertoren. De vervui ling van het water werd ontdekt tijdens een bruiloftspartij in het ruim honderd inwoners tellen de dorp. De gasten vonden de koffie niet te drinken en waarschuwden de politie. Voor grote en kleine dierenvrienden alles voor huisdieren Zaak wapensmokkel (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Gistermiddag zijn de twee verdachten, die zater dag op verdenking van wapen smokkel op Schiphol werden gearresteerd, voor de substi tuut-officier van justitie in Haarlem geleid. Na afloop van de verhoren, die achter gesloten deuren plaats vonden, werd de Belgische ge zagvoerder van het vliegtuig waarin de wapens gevonden werden, vrijgelaten. De 42-jarige in Luxemburg wo nende Amerikaan is voorlopig voor zes dagen in voorarrest ge steld. Van een onzer verslaggevers Den Haag Een projectbureau van drie grote Nederlandse aan nemers heeft een ontwerp ge maakt voor de tweede nationale luchthaven. Volgens het bureau zou deze luchthaven het best in zee voor de kust van Goeree- Overflakee kunnen komen. Deze plaats is ook genoemd in het rapport Falkenhagen, dat in to taal vijf mogelijkheden voor de aanleg van de nieuwe luchtha ven aanwees: de omgeving van Steenbergen, de Markerwaard, een gebied in de omgeving van Leerdam, de Maasvlakte en de kust van Goeree. Het plan van het projectbureau, Int. Port and Harbour Construc tion N.V., waarin -Adriaan Vol- ker, Bos Kalis Westminster Dredging Group en Van Hattum en Blankevoort samenwerken, is ook in studie bij de commissie van deskundigen van de Rijks- luchtvaardienst die ook een advies moet uitbrengen aan de minister. De samenstellers van deze studie zeggen dat de overweging dat het leefklimaat in ons land niet verder door geluidshinder aan getast dient te worden, ertoe ge leid heeft een plaats te zoeken buiten bestaande en geprojec teerde woongebieden, waarbij de keus is gevallen op de ban ken langs de Noordzeekust. Bij de keuze was bepalend, dat de aanvliegroutes merendeels bo ven zee of boven zeer dun be volkte gebieden liggen, zodat geen sprake is van geluidshin der en dat de woongebieden voor de 150.000 tot 250.000 perso nen, die aan de luchthaven ge bonden zullen zijn, binnen een straal van 45 min. reizen van het vliegveld gevonden kunnen wor den. (ADVERTENTIE) DANSEN IS JONG DANSLES? NU NOG MOGELIJK! BONN (AFPJDPA) De No belprijs voor de vrede 1971 is toegekend aan de West duitse Bondskanselier Wil ly Brandt wegens „zijn in spanningen de mogelijkhe den van een vreedzame ontwikkeling in Europa en de rest van de wereld te versterken". Een diep ontroerde, maar strak kijkende Willy Brandt na de bekendmaking dat hem de Nobelprijs van de vrede toegekend is. Zijn vrouw is haar gevoelens minder goed meester. Brandt kreeg het nieuws te horen tijdens de begrotingsbehande ling in de Westduitse Bondsdag. Voorzitter Kai Uwe von Hassel onderbrak de zitting om het nieuws officieel mede te delen en een korte lofrede te houden. Brandt antwoordde dat de toe kenning een onderscheiding was (Zie ook elders in dit blad). die verplichtingen met zich bracht: Hij moest een langdurig applaus van de Bondsdagleden in ontvangst nemen. De Noorse parlementscommissie heeft Brandt gekozen uit een voor dracht van 39 kandidaten of or ganisaties. Hij was zelf van deze kandidatuurop de hoogte en had destijds verzocht hem van de lijst te schrappen. Brandt is de vierde Duitser die de vredesprJ^ krijgt. Zijn Duitse voorgangers waren minister van buitenlandse zaken Stresemann (1926), de schrijver Ludwig Quidde (1927) en de schrijver Carl von Ossietzky die toen in een concentratiekamp zat waar in hij drie jaar later overleed. (Van onze correspondent) BRUINISSE Bij een on geluk op de Grevelingen- dam raakte een inwoner van Ouddorp gisteravond een duim kwijt. Toen het slachtoffer al in het Rode Kruisziekenhuis te Zierik- zee was opgenomen, werd de duim pas op de plaats van het ongeluk gevon den. De .politie van Zie- rikzee reed desgevraagd in ijltempo naar de duim en vervolgens naar het ziekenhuis om daar het afgerukte lichaamsdeel af te leveren. Nog niet be kend is of de duim met succes PEKING (AFP-DPA) - Peking heeft met de aankomst van Nixons adviseur, Kissinger, vast een voorproefje gehad van wat er zoal kan gebeuren als de pre sident zelf komt. Twintig buiten landse correspondenten stortten zich uit de ontvangsthal op het vliegveld in hun wagens en raasden achter de colonne van Kissinger aan langs onthutste politieagenten, die deze gang van zaken niet gewend zijn. De correspondent van Reuter kreeg het prompt met de Pe- kingse politie aan de stok en de auto van een Japanse corres pondent draaide in een bocht tweemaal om zijn as. In wild tempo ging de rest over de voor het overige verkeer verboden weg tot de aansluiting met de colonne verkregen was. Alle moeite was vergeefs; niemand kreeg Kissinger te zien. Tot de laatste minuut had de af deling voorlichting van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Peking verklaard niet te we ten waar en wanneer Kissinger zou landen. Niettemin waren een goed uur tevoren alle cor respondenten en enkele diplo maten op het vliegveld. BUENOS AIRES - De achtsU partij in de finale van het kan didatentoernooi tussen de Russi sche grootmeester Tigran Pe trosjan en de Amerikaanse, grootmeester Robert Fischer lil uitgesteld tot zondag. De Argentijnse Schaakbond vet klaarde dat de Russische oud wereldkampioen uitgeput w^| en dat een arts had verklaar^ dat hij niet in staat was van daag te spelen. Petrosjan heeft de laatste twe-, partijen in de tweekamp tegeij Fischer verloren en staat met V 1/2 tegen 4 1/2 achter.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1