Rijnsburg ontstemd over vertrek bloemenveiling PvdA-voorzitter v. d. Louw prijst PAK Discountverkopen moeten weg uit CC Open benadering bestemmingsplan basisonderwijs in Rijnsburg lerehabiliteerd Voorhout ziet wat in Flora door Redlok WINKELIERS AAN RAAD: >I%SE COURANT WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 n( „VOORLICHTING FLORA GRENSDE AAN OPRUIING" RIJNSBURG Burgemeester Koomans heeft gisteravond felle kritiek geleverd op de manier waarop er over de gemeente Rijnsburg gespro ken is op de ledenvergade ring van Flora in Holiday Inn. De burgemeester zei zich mateloos geërgerd te hebben aan de tendentieuze voorlich ting die grensde aan op ruiing. Hij haalde een paar geslaakte kreten aan zoals: ,,B. en W. hebben met ons de straat aangeveegd: Gemeente heeft kroonprocedure gewonnen door foutieve voorlichting, en vroeg zich vervolgens af: hebben de leden dit soort Wild-West-voorlichting wer kelijk geloofd? De heer Koomans noemde het geno men besloot heilloos, vooral omdat alle instanties zoals raad, GS, Kroon de voorlich ting van Rijnsburg wél heb ben aanvaard. Bovendien stelde hij vast dat er van de 1500 k 1600 leden slechts 851 aanwezig waren en dat daar van nog ruim 40 procent lie ver in Rijnsburg wilde blij ven. De burgemeester van Rijnsburg eindigde met de mededeling dat de extra aan de veiling aangeboden 3 ha. grond nu weer voor woning bouw bestemd kan worden. Allerlaatste opmerking van de heer Koomans: ,,De ge volgen van dit besluit voor de toekomst zijn niet te voor zien. Het is volgens ons niet in het belang van kwekers en handelaren". Zei het christelijk-historische raads lid T. Kralt Wzn: ,,De macht die het op onze ondergang gemunt heeft, heeft getriom- schelden, gt het zo'n janboel wordt op weg. Daar kan ik nou iet mijn pet niet bij. Als ik mijn auto zit dan vind ik juist knoertgezellig. :eds meer valt me name- k op dat de doorsnee auto- obilist een toffe bink is. :Pm een paar voorbeelden te oemen. Deze week sta ik •gens te wachten voor een tposjtoplicht schiet er opeens en klein rood autootje langs ijn rechterzijspiegel. Ziet jekker een bekende dacht ik Seeant hij reed recht op een ote vrachtwagen aan. Op |t laatste ogenblik zagen ze aarschijnlijk toch dat ze ch vergist hadden want die 3 ote truck trok direct een ote zwarte rubber streep het wegdek en dat kleine f ide ding schoot ergens in Vle berm. Evengoed toch nog die vrachtwagen- iauffeur dat hij uit het ca- ïeraampje ging hangen om andere auto nog even na zwaaien. Wat ik ook erg lig vind is als een auto een stoplicht staat en motor slaat af. Moet u eens opletten wat er ge- t als het licht op groen ringt. Omdat ze dan toch it verder kunnen gaat de •Ie file samen een leuke toeteren. Er zitten heel aardige melodie- tussen. En wat te denken parkeren. Ik dacht al- d dat dat zo'n saaie bedoe- was, maar nee hoor, week heb ik wel anders sioajieegemaakt. Ik zag dat ie- 0:iand die enkele wagens ver- r dan mij stond gepar- erd bij het wegrijden de ïOito die voor hem stond een Rijinke zet gaf zo in de trant uwtan „nou ouwe jongen, ik ga vandoor, tot ziens hé", aarschijnlijk dacht hij dat iets werd teruggezegd 'ojant hij stapte de auto uit 1 liep naar de achterkant an de wagen. Er was ech- emyjr alleen en flinke deuk te daarom stapte hij ïr in. De kroon van Izelligheid spande deze :ek echter wel die man in sportwagen die met een - podvaart over een zebra !®j :hoot rakelings langs een be- 7,3 arde oma. Oma zwaaide 'ite rug met haar stok maar I e man in zijn sportwagen 'uziJed gewoon door, die dacht um atuurlijk ik zoek wel wat ngers op. 51' LEIDEN Ook op gemeentelijk niveau is het een goede zaak de tegenstelling rechts-links bloot te leggen. De polarisatie, zoals dat in Leiden gebeurt, is daar toe een goed middel, aldus lan delijk P.v.d.A.-voorzitter André 'van der Louw. Het belangrijkte motief om de tegenstelling ook plaatselijk aan te tonen noemde de heer Van der Louw „de hypocrisie van rechts, de confessionele partij en, de WD en DS'70, die in Den Haag zuinig doen, maar plaatselijk royaal proberen te zijn." Door de rechtse partijen wordt de kiezer met deze tac tiek tegen zich zelf uitgespeeld, aldus de partijvoorzitter. Behalve zijn ideeën over de plaat selijke politiek - „bij een afspie gelingscolleges loop je het risi co, dat raadsleden tegenover de eigenwethouder komen te staan" gaf Van der Louw ook zijn visie op de landspolitiek. Het kabinet-Biesheuvel kwalifi ceerde hij als nog visielozer dan het kabinet De Jong, hoewel hij zei er aanvankelijk betere ver wachtingen van gehad te heb ben. Maar dit kabinet hangt een ongelofelijktriest beeld op, aldus Van der Louw. Ondanks zijn voorkeur voor het polariseren sloot de P.v.d.A. voorzitter, die gisteren in Lei den voor een redelijk groot ge hoor sprak, niet uit, r£at er wat hem betreft bij volgende verkie zingen weer te praten is met confessionelen over een „rom pakkoord" of een rompkabinet, als er op de grote politieke pun ten een behoorlijke mate van overeenstemming te vinden is. „De Menswording" wil parochieraad nieuwe stijl Leiderdorp Het dagelijks be stuur van de parochieraad van „De Menswording" wil de paro chieraad een bredere basis gaan geven of wel komen tot de oprichting van een parochie- raad-nieuwe-stijl. In de aula van de Meijegaard- school aan de Vrinkenlaan wordt vanavond met dit doel een bijeenkomst belegd voor alle belangstellenden. Een bre dere opzet van de raad acht men noodzakelijk, omdat men wel tot de bevinding is geko men, dat er in de huidige op stelling te weinig activiteiten ontplooid werden. Als reden daarvoor ziet men, dat de paro chieraad zich niet voldoende ge steund voelde door de parochia- Rotterdam ANP Het gemeente bestuur van Rotterdam heeft voor de binnenstad een fietspa denplan ontwikkeld en is van plan de Rotterdamse wielrijders en bromfietsers nog meer facili teiten te bieden. Bij de gemeen teraad is een voorstel ingediend om- een bedrag van ruim ander half miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een groot aantal vrije fietspa den in de binnenstad en voor het vervangen van de huidige fietspadbestrating in het cen trum door rode tegels. sburg De vragen die me- uw Den Haas van de PvdA ge tijd geleden gesteld heeft r het lager onderwijs In - lsburS rijn gisteravond weer de orde geweest in de "^vergadering. lat ll f eer Van Egmond vond dat de gA 'erwijzers inmiddels al waren fehabiliteerd door de inspec- ;epn "r van het onderwijs. De heer to* a't van de AR vond dat de a8en zinloos waren geweest Mat ze eerder afbreuk ge daan hadden aan het onderwijs. Mevrouw Den Haas zei hierop dat ze de vragen gesteld had omdat het IQ van de leerlingen lager zou zijn dan gebruikelijk waardoor het niveau van het onderwijs daalde. De subsidie-aanvraag van de stich ting peuterspeelzaal werd goed gekeurd. Verschillende raadsle den vroegen zich af of men de toegangsprijzen niet naar draagkracht kon rekenen. De school Frederiksoord wordt tij delijk als speelzaal verhuurd. VOORHOUT Nu definitief be kend is geworden dat de bloe menveiling „Flora" Rijnsburg gaat verlaten is gisteravond tij dens bijeenkomst van de Voor- houtse middenstanders in café restaurant „Boerhaave" de mo gelijkheid van een vestiging van Nieuwe Leidse zwemvereniging: LZ 186 LEIDEN Wederom zijn in de Leidse zwemwereld twee vereni gingen samengegaan. Begin ok tober waren het de ZIJL en LGB die fusieerden en nog geen drie weken later verenigingen LZC en De Sleutelstad zich on der de naam LZ 1886. Hierdoor is een einde gekomen aan de versnippering die jaren lang een stempel heeft gedrukt op het zwemmen in Leiden. Er zijn nu veel meer trainingsmo gelijkheden voor de clubleden en dus grote kans om tot de top van Nederland door te drukken. Het nieuwe bestuur van LZ 1886 is als volgt samengesteld: voor zitter P.Eradus, secretaris K.Breuker, penningmeester C. van de Wilk, bestuursleden J.Kenter, R. de Jong en A.Ka- paan. Huisvrouwen in Groenland LISS E— De afdeling Lisse/Hille- gom van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield gistermiddag onder voorzitterschap van mevr. J. G. van Nieuwkoop-Den Older een vergadering. Spreekster op deze bijeenkomst was mevr. C. M. Ten Hagen- Verduyn die alle aanwezigen liet 'genieten van haar reisver haal over Groenland en IJsland. Op levendige wijze wist zij aan In principe stonden de midden standers positief tegenover deze mogelijkheid. In een speciale vergadering wil het bestuur zich nog over de eventuele conse quenties gaan beraden. Bij de nabeschouwing over de af gelopen kermisakties werd door voorzitter Hoek meegedeeld dat volgend jaar op dezelfde voet zal worden doorgegaan. De ope ningsavond is bepaald op don derdag. De commissie fee: lichting bracht verslag uit. Vol gend jaar zal de gehele Heren straat feestelijk worden licht. Ook bij het gemeentehuis en bij het kantoor van gemeen tewerken zullen een drietal namenten komen. Hoogste punt bereikt van verzorgingstehuis Boskoop Boskoop Burgemeester Van Dedem heeft gisteren de vlag gehesen van het verzorgings tehuis aan de Mendelweg ten teken dat het hoogste punt be reikt was. In de Ichtuskerk kwam het gezel schap daarna bijeen. Wethouder Tromm benadrukte in zijn toe spraak dat het verzorgingste huis geen verpleegtehuis is maar dat in de toekomst een re gionaal verpleegtehuis zal wor den gebouwd in Waddinxveen. Boskoop zal daar een aantal bedden kunnen claimen. Burge meester Van Dedem wees erop dat de grootste zorg wel zou zijn het aantrekken van perso neel. Hij deed een beroep op de Boskoopste vrouwen en meisjes zich beschikbaar te stellen voor dit werk. ALPHEN Burgemeester Gallas heeft gisteren de versierselen van de orde van Oranje Nassau overhandigd aan de heer D, van Maa- nen. De heer van Maanen was gisteren veertig jaar in dienst bij de N.V. Stokvis. Vijf jaar geleden kwam hij bij de Alphense vesti ging van dif bedrijf als chef van de expeditie. De directeur, de heer Husen, speldde de heer Van Maanen de gouden jubileumspeld van het bedrijf op. VOORSCHOTEN Het bestuur van de Algemene Winkeliersver eniging Voorschoten heeft een open brief gestuurd aan de ge meenteraad en daarin hun onge noegen kenbaar gemaakt over „bliksem-discountverkoop" wel ke regelmatig plaatsvindt in het Cultureel Centrum. De bezetting Wassenaarse lagere scholen WASSENAAR Traditiegetrouw hebben burgemeester en wet houders tegelijk met de begro tingen voor het volgend jaar aan de gemeenteraad een over zicht aangeboden van de bezet ting der Wassenaarse lagere- en kleuterscholen, waarbij dan ver gelijkende cijfers gegeven wor den van de voorafgaande jaren sinds 1964. Daaruit blijkt, dat enkele scholen in het zuidelijk deel van de ge meente een vrij sterke terug gang van het aantal leerlingen te zien geven, terwijl ook scho len in het centrum van het dorp hun aantallen leerlingen zagen verminderen. Zo telde bijvoor beeld de Pius X-school aan de Stoeplaan in 1964 nog 305 leer lingen, in 1965 296, en dit jaar maar 201 leerlingen. In het dorp liep de St.-Bonifacius- school terug van 590 leerlingen in 1965 tot 398 nu. De St.-Jan Baptistschool in de St.-Jozefpa- rochie heeft in de jaren sinds 1964 een vrij constant aantal leerlingen behouden het be draagt nu 240. De Salvator- school vertoonde in de jaren 1964 tot 1970 een sterke groei: van 147 tot 232. Nu bedraagt het aantal leerlingen 203. Maar daarbij moet in aanmerking ge nomen worden, dat een in 1968 gestichte nieuwe St.-Jozefschool nu ook 212 leerlingen telt. 1969 regelmatig brieven ge stuurd te hebben aan het colle ge van burgemeester en wethou ders maar hoewel zijdelings toezeggingen zijn gedaan er is nimmer door B. en W. paal en perk gesteld aan de verhuur van het Cultureel Centrum aan handelaren, die in enkele dagen partijen goederen verkopen. De Algemene Winkeliersvereniging heeft in augustus van dit jaar via een brief B. en W. verzocht het gemeenschapshuis (Cultu reel Centrum) niet meer te ver huren aan rondreizende hande laren. De wethouder, dr. P. S. Pels, heeft daarna de winke liersvereniging medegedeeld dat de verhuur van handelaren ge heel past in het besluit van de gemeenteraad om het Cultureel Centrum ook voor commerciële doeleinden beschikbaar te stel len. Op 25 augustus j.l. schreef de wethouder bereid te zijn tot een gesprek op kort termijn met de winkeliers. De winke liers hebben dat gesprek nog niet gekregen met de wethou der, maar wel is daarna twee maal het Cultureel Centrum verhuurd aan een rondreizende handelaar in schoeisel. De Alge mene Winkeliersvereniging, waarbij vrijwel alle Voorscho- tense middenstanders zijn aan gesloten, verzoeken thans de ge meenteraad een uitspraak te willen doen over de „oncultere- le zaak" in een Cultureel Cen trum en of het financiële tekort van dat centrum aanleiding is, de gevestigde middenstand op een oneerlijke wijze te becon curreren. De brief wordt onder steund door de marktkooplieden van de Voorschotense waren markt op vrijdagavond. Medaille voor voorzitter Thuisfront Wassenaar De heer L. A. M. Looijestijn is een dezer dagen tijdens de bijeenkomst van de afdelingsbesturen ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Nationaal Katholiek Thuisfront onderscheiden met de eremedaille van deze instel ling. De heer Looijestijn behoort tot de oprichters van de afdeling Was senaar van het Thuisfront. De eerste jaren was hij penning meester en momenteel fungeert hij als voorzitter. Voorts is hij gedelegeerd commissaris van het gewest Leiden en heeft hij zitting in het algemeen bestuur van de landelijke stichting. Mr. Klaasesz opent in Voorschoten antiekbeurs VOORSCHOTEN - Mr. J. Klaasesz zal op 29 oktober in Voor schoten een antiekbeurs openen. Deze antiekbeurs wordt gehou den onder auspiciën 't Nut afde ling Voorschoten en draagt een sterk educatief karakter. De an tiekbeurs wordt gehouden in Kamsteeg Watersport aan de Hofweg te Voorschoten. Nadat de beurs vrijdagavond is ge opend is ze zaterdag en zondag open. Er zijn dertig erkende antiekhan delaren, 't Nut richt voorts een eigen antiekkraam in. In deze kraam kunnen Voorschotenaren antiek kopen dan wel eigen stukken doen verkopen. Zater dagmiddag om 15 uur wordt ten overstaan van notaris G. J. Boom een veiling gehouden. De openbare bibliotheek richt een stand in met lektuur over an tiek. De antiekbeurs wil zijn een voorlichtingscentrum, waar eventueel ook gekocht kan wor den. Een gedeelte van de en treegelden is bestemd voor het fonds van 't Nut voor vormings- en ontwikkelingswerk. NOORDWIJK PAST NIEUWE PROCEDURE TOE NOORDWIJK Het gemeentebe stuur van Noordwijk blijft zich vrij intensief bezighouden met de fel omstreden bestemmings plannen voor de beide dorpsker- Zoals bekend heeft vooral de mid denstand kritiek op de manier waarop men de centra's van Noordwijk Zee en Binnen wil gaan bebouwen. De actiecmités waarin de winkeliers zich verenigd hebben, tekenden dan ook enkele weken geleden be roep aan bij de Kroon tegen deze plannen die door de raad en GS werden goedgekeurd. Daardoor zal het nog wel even duren voor deze plannen onher roepelijk worden goedgekeurd, als dat tenminste gebeurt. Toch hebben B. en W. een plan opge steld om de bestemmingsplan nen nader uit te werken. Deze procedure ziet er als volgt uit: In het plaatselijke krantje wordt bekendgemaakt dat voor een bepaald gebied een precieze uit werking wordt voorbereid. Ie dereen die op dat moment met dat stukje grond plannen heeft of suggesties kan aandragen moet zich binnen 14 dagen mel den. Samen met B. en W. selec teren een aantal adviseurs, r'ie ook van buiten het gemeente huis komen, hooguit drie alter natieven. Deze alternatieve ideeën worden-in een besloten commissievergadering bespro ken. De op- en aanmerkingen van de adviseurs worden in de plannen gepast. Met een korte beschrijving komen de uiteinde lijke resultaten dan weer in hel plaatselijke orgaan. De reactiel van de lezers worden zo moge lijk ook weer verwerkt. Vervol gens gaat de raadscommissit weer aan het werk nu in gezel schap van de mensen die schrif telijk gereageerd hebben op dl gepubliceerde plannen. Om on geveer tien uur moeten de „rea geerders" de vergadering weel verlaten en stelt de commissii een advies aan B. en W. samen Het laatste punt uit de procedu re: B. en W. nemen een besluit Voor het zover is moet de raai echter nog beslissen of dezi procedure Inderdaad op gan; gaat komen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3