^nsioenregeling iveinig wijzigen Werkloosheid in houw neemt toe Boete geëist tegen „Joenit Tachtig ontslagen Universiteit gehele nacht belegerd Poesen op het menu COMMISSIE OVER IVERHEIDSPERSONEEL BELFAST: Oeganda beschuldigt Tanzanië Minderjarigen aan gezag onttrokken De politie is je beste kameraad Ëeldae Sou/tont gracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur. F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M- Heruer tenties (exc. B T W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.522 WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 BIJNA OVERAL DROOG Weersverwachting tot morgen- SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 20.30 uur Stazione Termini, film; 22.10 uur Studio Sport met Cupvoetbal. Ned. II: 19.15 uur Operatie zee otter; 20.21 uur Kleren maken de man, film; ,21.50 uur Hot- club '71. avond: Zonnige perioden en bijn? overal droog. Tot overwegend matig af nemende westelijke wind. Mini- mumteperaturen van 9 graden aan zee tot 4 graden plaatselijk in het binnenland. Maximum temperaturen omstreeks 14 gra den. ;VE De dieren- herming in Lau- e heeft de bezit- van poezen ge- rschuwd om goed hun huisdieren te aangezien ge- ialiseerde bendes kidnappen, ten- zou uiteindelijk jebraden of gestoof- as op tafel te belanden. Veel kunnen nadat bereiding voltooid in de omgeving van Lausanne verdwijnen steeds meer katten. „Meer dan zeventig procent van de men sen die een adverten tie plaatsen om hun huisdieren terug te krijgen, worden teleur gesteld", heeft de an ti-vivisectie liga van het kanton Vaud ver klaard. Volgens de liga is Fri- bourg het centrum van de handel in huisdie ren. Herhaaldelijk hoort men verhalen over mensen in deze stad die met de groot ste smaak honden nut tigen. Van katten wordt niet alleen het vlees gebruikt: nog al tijd in kattenbont jn trek bij sommige men sen die geloven dat het reumatiek kan ge- toger wordt hardhandig ver in de publieke tribune iet Japanse parlement. Hij met rotjes gegooid om de oering van premier Sato te oren. «maal 2 jaar raf belager Kosygin rA (REUTER) De Hon- e vluchteling die maandag owjet-premier Kosygin op Tg sprong toen deze met Canadese ambtgenoot Tru- door Ottawa wandelde,is idaat bij de morgen te hou- ferkiezingen voor de wetge- i vergadering van Ontario. 7-jarige Geza Matrai staat e lijst van de Sociale-kre- artii in Toronto. Matrai t beschuldigd van openlijke Idpleging jegens Kosygin, boor hij tot ten hoogste jaar gevangenisstraf kan en veroordeeld. ïr van de sociale-krediet- verklaarde gisteravond op bijeenkomst dat Matrai lef en dat men dergelijke 'en nodig heeft bij de wet- de macht. Overigens ver- e de partijleider dat het en van Matrai tegen de t-premier geen partij-aan- enheid, maar zuiver een KJnlijke zaak van de Hon- Be vluchteling was. aatsen vrij voor Dames en Heren Gehuwden: Donderdag 8.30 u. eginners: 2 nov. 8.45 u. evert castelein Moordenaar Surinamer schoot mogelijk uit noodweer Amsterdam (ANP) De 28-jari- ge H. W. E. uit Suriname die zaterdagnacht in Amsterdam twee dodelijke schoten afvuurde op zijn 29-jarige landgenoot Ru pert Ronald Rigters heeft tij dens zijn verhoor door de re cherche gezegd dat hij schoot lit noodweer. Volgens de politie hangt de man een onduidelijk, verward ver haal op, waaruit moeilijk valt te reconstrueren hoe het drama zich in werkelijkheid heeft ont wikkeld. DEN HAAG De grote lij nen van de bestaande pen sioenregeling voor ambte naren behoeven niet gewij zigd te worden wanneer de minimum-inkomen omhoog gaat. Maar bij de komende A.O.W. tot maximaal het strukturele herziening van de ambtenaren-salarissen is het wel gewenst de be staande fanchise-regeling (het bedrag waarover geen pensioenpremie berekend wordt) af te schaffen. In plaats van deze regeling zou dan een verhaal-rege- ling moeten komen. Aldus commissie-Goedhart in het enkele conclusies van de rapport over deze kwesties. De commissie-Goedhart heeft in haar thans verschenen rapport advies uitgebracht over de wijze waarop verdere strukturele ver hogingen van de A.O.W./A.W.W.-üitkeringen die nen te worden ingepast in de struktuur van salaris- en pen sioenregeling van het overheids personeel. De commissie acht de pensioen hoogten, in relatie met netto en bruto inkomens, niet alarme rend. Dit geldt eveneens voor hen, die een pensioen krijgen, dat naar een relatief eindsalaris berekend wordt. In haar rapport komt de sie verder tot de conclusie dat een opbouw-systeem inp'aats van de bestaande aftrek-rege ling geen verschil uitmaakt. Het opbouw-systeem pensioen-be rekening per dienstjaar met af trek van de feanchise kan niet leiden tot duidelijke merk bare materiele wijzigingen in de pensioenrechten", aldus de com missie-Goedhart. De commissie ziet inplaats van de franchise-regeling liever een verhaal-regeling. Dit verhaal zou toegepast moeten worden op het gehele ambtelijke inkomen. BELFAST (Reuter-AP). Britse soldaten en Noordierse politieke leider van de IRA, Thomas MacGiolla, ver- teit te Belfast belegerd, waarin zich 150 studenten en een politiemannen hebben de gehele nacht de Queens-universi- schanst hadden. De politie eiste de uitlevering van MacGiolla, die een toespraak op de markt van Belfast gehouden had en toen in het universiteits gebouw samen met zijn vrouw, zijn toevlucht had gezocht. De studenten weigerden hem uit te leveren. Het beleg werd vanoch tend opgeheven zonder dat een poging werd gedaan de uit Ier land afkomstige MacGiolla in handen te krijgen. In een straat in Belfast werd gis teren een in de benen geschoten man aangetroffen, vastgebonden aan een lantaarnpaal en bedekt met teer en veren. Om zijn hals was een plakkaat gehangen, waarop stond: „Dit gebeurt met spionnen". Pirelli dood Milaan Alberto Pirelli, die van 1956 tot 1965 president-directeur van de grote rubbermaatschap pij Pirelli is geweest, is gister avond in zijn woning te Cascia- no nabij Varese in Ncord-Italie, overleden. Hij was 89 jaar. De fameuze, schilder Pablo Picasso en zijn vrouw Jac queline op de tribune tij dag zijn negentigste ver- dens een stierengevecht in Frejui jaardag te Wel zal invoering van de ver haal-regeling gepaard moeten gaan met sola'riscompensatie voor de wat lager gesalarieer- den. De voorgestelde regeling onttrekt het overheidspersoneel we! aan het „solidariteits-elemenl" zoals dat in de A.O.W./A.W.W-premle- regeling is ingebouwd. Maar de commissie meent, dat dit een logisch gevolg is van de inte gratiegedachte. KAMPALA (Reuter) Oeganda heeft Tanzania beschuldigd van het doden van 22 burgers en het verwonden van zes soldaten bij aanvallen met mortieren. In Iraël zijn door Arabische terro risten drie anslagen op bussen gepleegd. Darbij vielen slechts drie gewonden. Het vernielde in terieur van een van de bussen. De aanvallers lieten eerst de in zittenden, Arabische arbeiders, uitstappen en bliezen vervolgens het voertuig op. BEHALVE IN HET WESTEN DEN HAAG De vraag naar produktiecapaciteit in de bouw zal in 1972 iets achter blijven bij het aanbod. Aldus de ver wachting, welke minister drs. B. J. Udink van Volkshuisves ting heeft uitgesproken in zijn aan de Tweede Kamer aangebo den bouwprogramma-1972. Als gevolg van de mogelijk ach terblijvende vraag zal de ar beidssituatie zowel dit jaar als het komend jaar een lichte ont spanning te zien geven. In beide jaren zal de werkloosheid in de bouw derhalve op een hoger ni veau liggen dan vorig jaar het In het westen van het land zal de vraag naar bouwvakarbeiders het aanbod echter nog vrij aan zienlijk overtreffen. Voortzetting in enige vorm van de beperking van de bouwactiviteit in de sector bedrijfsgebouwen blijft volgens minister Udink, vooral in het westen, voorlopig noodzakelijk. Dit om de woning bouw veilig te stellen. Wat de woningbouw betreft (in de miljoenennota was reeds meege deeld dat volgend jaar 1.500 wo ningen meer in aanbouw geno men kunnen worden) zegt mi nister Udink dat voor dit jaar een niet onaanzienlijke produk- tiestijging geraamd wordt. Vol gend jaar zal de produktie even wel in geringer mate toenemen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De officier van Justitie bij de Haagse recht bank heeft gisteren twee mede werkers van de alternatieve hulpverleningsinstelling „Sosjale Joenit" in Den Haag wegens het onttrekken van minderjari gen aan het wettig gezag een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken (proeftijd drie jaar) geëist, evenals een boete van 150 gulden. Peter V. (21) had in januari een 13-jarige van huis weggelopen meisje en haar eveneens wegge lopen vriend (16) onderdak ge geven; hij weigerde de politie de verblijfplaats op te geven. Bennie B. (27) had onderdak ge geven aan een 14-jarig uit Schijndel weggelopen meisje en een jongen van 18. Hun ouders hadden om opsporing verzocht. Toen de kinderpolitie bij de „Joenit" kwam om het tweetal op te halen, waarschuwde B. hen, zodat de politie tevergeefs op het opgegeven adres kwam. In april vorig jaar waren er tus sen de „Joenit" en de Haagse 'kinderpolitie afspraken gemaakt over dé „weglopers", die zich zouden melden. De „Joenit" zou de politie vragen of hun opspo ring was verzocht. Volgens de politie hield men zich eind vorig jaar steeds minder aan deze af spraak en wilde nooit de ver blijfplaats van de weglopers ge- De chef van de Haagse zeden- en kinderpolitie, commissaris mej. v.d. Pol, verklaarde dat de op- vnngadressen de toets der kri tiek niet konden doorstaan, te meer daar het ging om minder jarige meisjes. Bennie B., meende echter dat de politie in dit geval de overeen komst had geschonden, omdat de Joenit eerst de tijd zou krij gen een oplossing voor weglo pers te zoeken door onder meer contact met de ouders op te ne- Diverse getuige-deskundigen, zo als een psychiater, een ge zinssocioloog, een hoogleraar in de ethiek en een hoofdbestuurs lid van de vereniging van maat schappelijk werkers, schaarden zich achter het standpunt van de Joenit, die een leemte opvult in de bestaande hulpverlening. De officier van Justitie, mr. Schampers, meende dat een overheid niet aanvaarden, dat bestaande wetsartikelen overtre den worden. Er is te snel partij gekozen voor de kinderen, met voorbijgaan aan de rechten van ouders en politie. Raadsman, mr. Droesen, vroeg ontslag van rechtsvervolging „Het gaat er niet om of de wet geschonden is. maar of recht is geschonden. De strafrechter moet zich bui ten de beleidskwesties van al ternatieve hulpverlening hou den". Uitspraak 2 november. NEW YORK (Reuter) Een New Yorkse politie man heeft gisteren op een openbare hoorzitting me degedeeld, dat vrijwel elke rechercheur in zijn stad steekpenningen aan neemt. Zelf had in 1961 In een half jaar naar schat ting zesduizend dollar vergaard met de bescher ming van illegale loterij en in Harlem. De politieman somde de bijnamen op van een hele reeks onderwereldfiguren zoals Johnny Cigar, Spa nish Redmond, Tampa Charlie en zei dat velen van hen nog altijd actief waren. Ze stonden op zeer goede voet met de politie. Een lo'.eri)ber"V van be hoorlijke omvang leverde politie-afdelingen van hoog tot laag maandelijks in totaal ongeveer vijf tienduizend gulden op. Andere bronnen van steekpenningen waren danszalen, café's, restau rants en bouwterreinen. Zo konden agenten in plaat selijke restaurants altijd grates eten en drinken, en gebeurde het wel dat een inspecteur iemand uitzond om een fles fris drank te halen, die dan wel gevuld bleek met whisky, gratis door de ca féhouder geleverd als dank voor bewezen dien sten. De politieman had ontdekt, dat de inkomsten onmid dellijk opliepen zodra je je met een patrouillewa gen ging verplaatsen, waardoor je een groter gebied kon bestrijken. Een verontschuldiging had de politie wel: met de of ficiële vergoeding van 350 gulden per maand kon een rechercheur onmoge lijk uitkomen. Bij Grofsmederij: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In het eerstvolgende half jaar zullen 80 van de 570 werknemers van de Kon. Ned. Grofsmederij te Lelden ontsla gen worden. In overleg met de vakbonden Is een afvloeiingsre geling opgesteld. Het ontslag vloeit voort uit de noodzakelijke reorganisatie die eerder deze maand werd aangekondigd. De Kon. Ned. Grofsmederij kan als gevolg van de sterk geste gen buitenlandse concurrentie de zwaardere kettingsoorten niet rendabel meer produceren. De methode die tot nu toe ge volgd werd voor de produktie van deze kettingsoorten wordt gestaakt. Ook in de machinefabriek, smede rij, de ankerfabrief en de giete rij zal een herstructurering doorgevoerd moeten worden. Hiervan zal voornamelijk in de indirecte sfeer een aanpassing van het personeelsbestand een gevolg zijn. De directie ver wacht dat genoemde maatrege len ertoe zullen leiden de conti nuïteit van het bedrijf in de toe komst zo veel mogelijk te verze keren. Over het complex van maatrege len is reeds in een vroeg sta dium met de ondernemingsraad en de vakbonden overleg ge pleegd. De ondernemingsraad en het overige personeel zijn in middels van de besluiten op de hoogte gesteld. De directie zal de ontslagen werknemers zo veel mogelijk behulpzaam zijn bij het zoeken van andere werk gelegenheid. Uit de ondernemingsraad is een speciale commissie gevormd, die tijdens de gehel procedure een begeleidende rol zal vervul len. Onfortuinlijk autoritje Raalte (ANP) De tweejarige tweeling van het echtpaar J. Ooms uit Luttenberg bij Raalte (O) heeft op eigen houtje een avontuurlijk autoritje gemaakt, waarbij een van de twee een hersenschudding opliep. De twee kleuters zaten in een auto toen deze door onbekende oorzaak begon te rijden. Dit was het begin van een tochtje dat tenslotte eindigde tegen een boom. Een van de kinderen kwam er met de schrik vanaf.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1