Speelgoed op het juiste moment Een Engelse acteur als schoonzoon (23) DE KENNEDY VROUWEN Markten en veilingen WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Patricia en Jean Kennedy waren de laatste twee van vijf dochters en na hen werd Jo seph Patrick Kennedy's gezin nog slechts uitgebreid met één kind, een zoon Edward. twee jongste dochters werden stevig in gekapseld binnen de familie, ze waren on derdelen van het geheel en toen ze groter waren hebben ook zij hun aandeel gehad in de activiteiten rond de politieke campag- an hun broers. 'atricia trouwde met de knappe Engelse ac teur Peter Lawford en Jean trouwde met Stephan Smith, een bekwaam zakenman die nu de financiële belangen van de fami lie behartigt. Patricia's huwelijk is na elf jaar en vier kin deren, drie zoons en een dochter, geëindigd i echtscheiding, loezeer Peter Pats familie ook respecteer de, hij heeft er nooit deel van uitgemaakt. En zoals hij haar wereld' niet kon betre den, zij kon die nooit verlaten. Chinezen zijn eeuwen geleden tot de con clusie gekomen dat een vrouw niet verder moet leven als een lid van het gezin van haar vader, omdat haar hart haar echtge noot moet volgen, omdat zijn verantwoor delijkheden en plichten de hare worden en omdat een man in staat moet zijn zijn vrouw te leiden. En als ze, iedere keer dat ze gedwarsboomd wordt „naar haar moe der terug kan gaan" blijft haar moeder de leiding houden. Bovendien is er in geen en kel gezin plaats voor twee schoonmoeders; daarom is volgens het Chinese denken de enig aanvaardbare schoonmoeder de moe der van de man, aan wie, omdat hij haar gehoorzaamheid en respect verschuldigd is, ook zijn vrouw onderdanig dient te zijn. Een paar jaar geleden, jaar geleden, voor de communisten in China de macht overna men, amuseerde ik mijzelf en het Ameri kaanse publiek met vergelijking tussen Chinese en Amerikaanse humor. Dat deed ik door lijsten te maken van vergelijkbare grapjes en aan de hand daarvan te probe ren te ontdekken waar beide volkeren om lachten. Ik ontdekte dat we grapjes maken over het zelfde slag mensen: verstrooide geleerden, verwaten artiesten, dokters die zo onbe kwaam zijn dat ze meer patiënten het graf in helpen dan genezen en dergelijke. Er was maar één type waar Amerikanen om lachen maar dat volledig ontbrak in het patroon van de Chinese humor. Dat was de schoonmoeder van de man, de moe der van de vrouw, en zij kwam niet in dat patroon voor omdat ze eenvoudig niet bestaat. Lang geleden werd ze geëlimi neerd als een last die geen man zou behoe ven te dragen. Daarom is het een Chinese niet toegestaan haar huis dat wil zeggen het huis van haar man te verlaten wan neer ze maar wil. Er zijn, of liever gezegd waren, vastgestelde tijden, eens per jaar of zo, waarop ze een kort bezoek aan het huis van haar vader mocht brengen. Maar geen enkele Chinese vrouw zou zo aanmatigend, zo ongema nierd zijn het huis van de echtgenoot van haar dochter te bezoeken. Daarom is er geen behoefte aan grapjes over haar. De echtgenoot staat in geen enkele betrekking tot zijn schoonmoeder en is niet afhankelijk van haar willekeur. Patricia en Jean Kennedy zijn echter Ameri- kaansen en het is niet waarschijnlijk dat ze deze traditionele Chinese manier van denken kennen, laat staan er naar zouden leven. Ik heb dat hier alleen vermeld om in overweging te geven of de Chinezen, wijs op het gebied van de menselijke natuur, misschien de spijker op de kop ge slagen hebben: wil een huwelijk stand hou den, dan moet er maar met één familie re kening worden gehouden, en dat is de fami lie van de man. De ouders, van beide kanten, waren tegen de verloving van Patricia en Peter. De in En geland geboren Peter Sydney Ernest Law ford is de zoon van wijlen luitenant-gene raal Sir Sydney Lawford en Lady Lawford. Patricia is op één na de jongste van de dochters van de Kennedy's, de meest aan trekkelijke, de minst overheersende, de meest meegaande en zachtmoedig. Toch gaf Lady Lawford te kennen dat ze liever zou willen dat haar zoon een Engels meis je trouwde, misschien een meisje van adel, maar eigenlijk liever el ander meisje dan een meisje uit de familie Kennedy. Patricia's vader was net zo weinig enthou siast over de verbintenis. Acteurs konden als schoonzoon zijn goedkeuring niet weg dragen, en Engelse acteurs al helemaal niet. Zonder zie her iets van aan te trekken trouw den Patricia en Peter in Manhattan, in de kleine Church of St.-Thomas More op de hoek van de Park Avenue en de Negen entachtigste Straat, op 25 april 1954. Hun echtscheiding werd elf jaar later in Good ing in Idaho, uitgesproken. Het was de eer ste echtscheiding in de rooms-katholieke familie Kennedy. Pat en Peter leken jarenlang een rustig hu welijk te hebben. Zelfs geen journalist schijnt te weten waarom er een eind aan kwam. Peter Lawford ontmoette Jack Kennedy voor het eerst in 1946, in het huis van wijlen Cary Cooper, lang voor hij Patricia leerde kennen, en kwam van het begin af onder de indruk van Jacks dynamiek en voort varendheid. In 1949 ontmoette hij Patricia, die toen in Hollywood was waar ze werkte voor NBC en Kate Smith. „Ronduit gezegd, ik heb nooit een familie als de Kennedy's gekend", geeft hij toe. Hij was enig kind, enigszins in zichzelf gekeerd, kreeg huisonderwijs en bezat alle traditio nele Britse terughoudendheid. „Thuis" was door Pearl S. Buck voor hem iedere plek waar zijn moeder en hij als gevolg van de overplaatsingen van zijn vader terechtkwamen. „De drukte van een grote, gezellige familie was me daardoor volkomen vreemd en ik werd, door mijn huwelijk, een buitenstaan der in een vrijwel onoverzienbare situa tie". De Kennedy's behandelden de situatie ver standig. Ze waren verknocht aan Pat en wisten dat Peter haar aanbad en daarom lieten ze iedere deur op een kier staan en wachtten tot Peter over de drempel zou stappen. Ze drongen hun politieke en gods dienstige opvattingen nooit aan hem op. Hij werd niet eens gedwongen mee te doen met hun onderlinge rugbywedstrijden. „Er waren in feite twee jaar voor nodig om me te laten begrijpen dat het geheim van het esprit van de familie Kennedy gelegen was in participatie. Nadat Pats vader me eindelijk had „geaccepteerd" maakte hij het me zelf duidelijk. Hij ha dzelf met de filmindustrie te maken gehad; in 1927 was hij directeur van een filmmaatschappij geweest en van de show business wist hij dus wel het één en ander af. Omdat hij altijd het middelpunt van de aktiviteiten van de familie geweest was, omdat hij zijn kinderen altijd had aange moedigd overal aan mee te doen en met elkaar te wedijveren, deed hij zijn best mij er ook in te betrekken". Maar het was blijkbaar' niet eenvoudig Peter ergens in te betrekken. Toen Pat met Peter, een aantrekkelijke man met de charme en het temperament van een acteur, trouwde, moet ze geweten heb ben dat een acteur een eigen wereld heeft waarin hij leeft, en dat hij die wereld nooit volledig verlaat om in een andere op te gaan. Zelfs een Kennedy kan een artiest niet ver anderen. Peter Lawford kon geen deel uitmaken van de „Clan". Hij heeft gezegd: „Verwant zijn aan de president van de Verenigde Staten is een bijzonder grote eer. Maar het is geen carrière en zal dat ook nooit zijn. Als de Kennedy's met je op hebben, word je volledig één met ze. Mijn vier kinderen zullen nooit alleen staan. Ze zijn leden van de stam". geven in ons land nu per jaar zo'n 250 miljoen gulden aan speel goed uit en dat wordt steeds meer. Voor alle betrokken partijen is het een bezwaar dat gedurende de korte periode van 6 weken voor Sinterklaas ongeveer de helft van dat bedrag wordt besteed, de van het speelgoed gekocht en in een geschenkenlawine over de kinderen uitgestort. Vooral bezwaarlijk voor de kleine consument die in de rest van het jaar soms niet op tijd het bij leeftijd en ont- Selectabox 10 bevat zelfwerkzaamheidsmaterialen voor meisjes van 6 tot 10 jaar. wikkeling aangepast speelgoed krijgt. Deze enorme concentratie van geschenken is bij ons uniek; in de omringende landen gaat men logischer te werk en verspreidt het geven, van speelgoed meer door jaar. Eel krijgen is verwarrend. Het cadeau dat het best in de roos schiet, doet vanzelf een ander nieuw stuk in waarde dalen en een derde nauwelijks waarderen. Het leidt bij schoolkinderen gemakkelijk tot ipschepperij: ik heb 6 cadeaus gehad Ik wel 10 Een merkwaar- lige bijkomstigheid is dat 30% van de speelgoedaankopen worden ngegeven door jeugdherinneringen van de ouderen. Daaraan ligt niet zelden ten grondslag: het vroegere verlangen dat nooit werd Vervuld...Maar het is de vraag of het kind nu wel hetzelfde verlan gen koestert. De kans is bovendien groot dat zulk een jeugdherinne- ing te vroeg voor het eigen kind wordt aangeschaft zodat het ook dit opzicht verkeerd aankomt. araan heeft een kind behoefte? Aan speelgoed waarmee het zich ol plezier oefent. volwassenen speelt, is hij UIT zijn werk getreden en ontspant tich bewust. Het kind speelt als iemand die werkt, die leert, moet eren omdat hij nog zoveel niet kan. begint met blokken waardoor een peuter grote dingen leert hante- in, hoogte, breedte en diepte verkent en ontdekt wat bouwen is. Het gaat voort met rollend en draaiend mechanisme. Dan volgt .gereedschap" waarop en waarmee je kunt hameren, mikken en ichting bepalen en je agressie kunt afreageren. •peelgoed moet beantwoorden aan de spelbehoefte die nauw samen- 'angt met de graad van ontwikkeling, let moet aanzetten tot onderzoeken en nieuwsgierig maken. Het moet fantasie, experiment en vindingrijkheid stimuleren, Het moet op een zeker ogenblik in staat stellen iets zelf te maken, te 'eëren. eelgoed dat meerdere mogelijkheden biedt en op verschillende ma- Jeren gebruikt kan worden heeft uiteraard grotere waarde, het ueuwtie is er niet zo gauw af. Selectobox S, kleurblok met waterverf voor kleuters. de wasmachine in. Ze laten zich eventueel als spons gebruiken en blijven drijven in bad. De lappenpop die aan- en uitgekleed kan worden met echte knopen, ritsluitingen, drukkers, gespen en veters zijn te moeilijk voor de peuters, maar uitstekend voor kleuters die er zichzelf door leren aankleden. Blokken passen dikwijls keurig maar moeilijk in een kist, waardoor het opbergen een probleem wordt. „Probleemloze blokken" (van Speel Goed) zijn gewoon klakkeloos gesmeten in een kartonnen ton die ook nog tot krukje kan dienen. Jeu Jura is een systeem van bruine balkjes, vensters, gele luikjes en groene daken om chalets mee te bouwen. De knusse romantiek spreekt ook kinderen aan. Voorbeelden om na te construeren wor den gemakkelijk verlaten om fantasie-boerderijen te bouwen. Goed koopste doos 11,59 duurste 48,50 (Van Smeets en Schippers). MALI is verf voor kleuters om te schilderen met vingers of handen, penseel, spons of spatel. Zes potjes horen bij elkaar met aanwij zing, penseel, waskrijtjes en potlood; je kunt ermee werken op al lerlei materiaal. Losse potjes zijn ook te koop. (Van Eberhard Fa- ber). Voor kleuters het kleurblok met 24 eenvoudige afbeeldingen en de wa terverf om ze mee te kleuren. Slectabox 8. In Slectabox 10 vinden schoolmeisjes drie kaarten met hartveroverende tekeningen die „aankleden" met op te lijmen stukjes viltpapier, alles in de doos bij lkaar. Klei die zonder bakken, keihard wordt is DAS. Tijdens het gebruik blijft de massa 5 tot 6 uur flexibel, dun verwerkt is het in een uur droog, dik van omvang vraagt het drogen een etmaal. Uit een kilo DAS 4,95) of uit een halve 2,95) kunnen heel wat kunstwerken ontstaan, die eenmaal hard, gevernist en geverfd mogen worden. Voor kleuters een hippe kinderfiets „COLT" met hoog stuur, lang ba naanzadel, zware banden net een motor! (maar terzijde twee kleine stuurwieltjes voor het evenwicht). De spartborden hebben een S-vorm en het vehikel is wit en geel gekleurd. (Van Nooitge- dacht voor 59,75). 76 hebben ze een autootje en zó is het stuk. Nee, uit elkaar halen is niet hetzelfde als „stuk" maken, het is onderzoeken. DINKY TOYS werd lumineus en maakte ACTION KITS: zeven verschillende auto modellen die in losse onderdelen geleverd worden: chassis, c rie, deuren, assen enz. Met tekening hoe het worden moet. De opge- iüi ®uizend kilometer binnen de r i van de huiskamer af te leggen. ^"Poppen en knuffelbeesten komen al in de box van pas. Beer- ~T' i0 en hun soortgenoten hoeven tot kleutertijd niet groter te zijn 30 t()t 40 cm. Grotere beesten blijven gereserveerd voor 7-8 ja- ®en, want zo'n dier moet je kunnen omarmen. 3" '°f dieren en poppen met vulliïig van zacht schuimplastic kunnen Zakendoen in het groot met Interbiss. bouwde wagentjes kunnen worden geverfd, één kleur is er bij ver pakt. Prijs model: rond 7. Verkleden! Pracht indianenpruik 7; complete Florisuitrusting originele Winnetou (als in de film): ca 30. En om verkleed ir spelen een miniatuur linnen huis met plastic-raampjes, luiken, dak op stalen frame voor 60. HOCUS POCUS heet de toverdoos waarvoor je al wel 10 jaar moet zijn en kunt begrijpen dat je de truc nolit verraadt. Voor wie een ander graag wat wijsmaakt: 21,50 (Fabr. Hausemann en Hötte), „Meccano" doet denken aan de goede oude tijd. Maar POCKET MECCANO is een doosje in zakformaat met een fantastische set on derdelen om 25 werkstukjes uit te maken. Interessant de plastic plaatjes die rondgebogen aan elkaar kunnen worden vastge schroefd). Een „enorm kijk-, schilder-, lees- en plaatboek" (een halve meter hoog) bestaat uit bladen met vergrote afbeeldingen uit Alice in Wonderland of Prlkkebeen, met erbij behorende tekst. De platen dienen gekleurd te worden om als poster of vervolgverhaal op de muur te prijken. Om de tafel het gezamenlijk spel. Niet zonder opvoedende waarde in hec verkeer lijkt ons het 1000 km-kaartspel waarbij je speelt de uit gelegde etappe per auto te rijden. De tegenpartij heeft aanvalskaar- ten, bijvoorbeeld: rood licht, lekke band, motorstoring, waarop je antwoordt met doorrijkaarten: groen licht, reservewiel, reparatie. Het spel met afwasbare kaarten in cassette 12,75 (vanaf 12 jaar). Laat ons voor een nieuwe lichting op het voetbalveld zorgen door het VOETBALSPEL waarvan het veld zo groot is als de tafel en de spelers (poppetjes) met de vinger weggetikt worden 39,75 van Kamlag. Omgaan met geld. INTERBISS ofwel Internationaal Zaken Doen speelt zich af in Engeland, Japan, Amerika en Nederland, waarbij men ..vliegt" met internationale lijnen. (Clipper-spel voor 17,95). In dezelfde geest EUROTOUR, een motelspel met autootjes en Euro- geld. Het puurt nooit langer dan een half uur, een aannemelijke voorwaarde voor vaders. Er wordt in de kinderwereld heel wat afgepuzzeld, gemakkelijk en moeilijk, duur en goedkoop. Ed van der Elsken maakte een serie foto's van volkeren uit de derde wereld. Jumbo zaagde er legpuz zels van die voor 3,7o van de hand gaan. De Bank rovers van half acht W eerrapporten hedenmorgen 7 unr temp. temp. i l.bew. 18 11 onbew. 18 9 onbew. 18 9 onbew. 17 10 onbew. 19 9 h.bew. i7 12 l.bew. 18 11 onbew. 18 9 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg onbew. 17 Aberdeen zw.bew. 12 Athene onbew. 18 Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich onbew. 27 onbew. 24 onbew. 25 onbew. 23 l.bew. 19 l.bew. 20 h.bew. .10 onbew. 21 onbew. 20 onbew. 20 regenbui 11 onbew. 17 zw.bew. 19 Bordeaux geh.bew. Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck onbew. 18 Ibew. 19 regen 9 Kópenhagen h.bew. 15 11 BHRINlARiD (Rottendam Veemarkt) Aanvoer totaal 3023; weekaanvoer 4460: sLachtrunderen 160; Gebruiks- vee 694; vette Kalveren 65; Graskal- resp. Ie, 2e 3e kwal 4.2ó—l,50, 4,0564,20; vette kalveren: •1.25-4.50, 4,05z?,tfeö, 3,96-4.06; stieren (ct. per kg. alle kwal.): 4,906,00; worstücoelen (ct. per kg.) 4,104,26:5 kali- en melkkoenen P. st.) 1175-1700: vare koelen per stuk) 775—125Ó; vaarzen per stuk) 850—'1150pinken l/. per stuk) 675—925; graskalveren 375—650; nuchtere kalveren per stuk) 1.36—4.80: mestikal veren per schapen per r aanmeren (J. per stuk) 130-155. Marktove rzlch tresp. aanvoer: han del; prijzen: slachtrunderenkorter, vlug, als maandag; kalf- en melk koeien: ruimer, willig, natolel; vare koelen: gewoon, redelijk, onveran derd; vaarzen en pinken: groter, lul/duur; ruim pr'Jsh.; graskalve ren: ruiTT, aug/d'Hir, gaedprijsh. volte kr.": r. groter, vlot, Iets stljv°"; -uchtere kalveren: groter, ba/c las schapen en lammeren: rutr or, levendig, hoger. Extra-controle rijkskunst Van een onzer verslaggevers DEN HAAG do rijksinspectie voor Roerende Monumenten heeft besloten dat alle museu die rijkskunst in bruikleen heb ben extra op hun veiligheid moeten worden gecontroleerd. Deze maatregel is genomen op dringend verzoek van de verze keraars. Intussen heeft de direc teur van het Fries Museum in Leeuwarden de „Saskia" van Rembrandt voorlopig veilig ach ter slot en grendel geplaatst. Dat gebeurde na de schilderij endiefstal in Alkmaar, een klei ne twee weken geleden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13