OPTIMISME SYNODE LEDEN GETEMPERD Bij na 5000 Philips- werknemers minder Invoertoeslag VS spoedig afgeschaft Expeditiebedrijf dik weerstond dagenlange druk MARBON IS GEVAARLIJKER DAN VULKAAN riester- t-aagstuk ïgerond „Wat kan er gedaan worden?55 „King )avid55 ;eveild Kaper geeft zich over Gesprek binnen Herv. Kerk begonnen; WAPENSMOKKEL Donderdag EEG-debat in Engeland IDAG 19 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 schoppensynode IKAANSTAD (KNP-Reu- De bisschoppen heb- gisteren voor de laatste [al vergaderd over de ïktische problemen van de lesters. De conclusies die verschillende taalgroepen (ben getrokken zijn van- igen door het synodese- [tariaat in de algemene [gadering van de synode tend gemaakt. Een sa- pvatting van het leerstel- j gedeelte van het pries- vraagstuk is reeds eerder [even. Theorie en praktijk |en nu in één document l elkaar gelast moeten rden. ns de laatste werkverga- heeft kardinaal Al le binnen de Duitse taai gisteren ervoor ge- dat de paus uit pasto- overwegingen de bis- ippencónferenties de vol- cht zou verstrekken om uwde mannen toe te laten het priesterschap .onder rwaarden, die met de H. overeen te komen zijn. andere taalgroepen is deze problematiek ge lken. In het algemeen It aangenomen dat de lelijkheid van wijding geuwde mannen van rij- leeftijd in gebieden met ernstig tekort aan pries- geringer wordt. Paul ilus heeft overigens te inen gegeven, dat hij, - zij met tegenzin - bereid zou dergelijke uit- dering op de regel ak te gaan. ,5f Van een medewerker VATIKAANSTAD De bisschoppen synode is vandaag begonnen aan de behandeling van het tweede punt van zijn agenda, de gerechtigheid in de wereld. Toen bekend werd dat dit punt ter sprake zou komen, viel veel instemming te beluisteren. Nu het debat van start gaat wordt het optimisme getemperd door nuchtere vragen. De voornaamste is wel: Wat kan de synode in feite doen? Ongetwijfeld is 'in het wereldbestel heel wat onrecht verweven. Het wordt ook bij name genoemd: op politiek, economisch en cultu reel vlak overheerst een klein aantal lan den de meerderheid van de mensheid. De machtspositie van de noordatlantische lan den maakt dat deze de arme landen hun wil opleggen en hen beletten zich in vrijheid te ontwikkelen. Dit is echter geen nieuw ge luid. Reeds een aantal jaren hebben conci liaire en pauselijke documenten het, in na volging van vele studies uit andere hoeken, tot een verworven inzicht gemaakt. Hier kan de synode alleen herhalen wat al vaak is gezegd, zij het dat misschien een krach tiger taal wordt gebruikt. Weer een algemene verklaring zou wel eens averechts kunnen werken. Want het is opk een verworven inzicht, dat de wereldecono mie een zo ingewikkeld raderwerk is dat een goedwillend individu, een groep, een afzonderlijk land, een internationale onder- rieming er alleen geen wijziging in kan aanbrengen. Er gelden hier onverbiddelijke wetten waar iedereen aan is onderworpen. De arme landen zouden bijvoorbeeld wei nig gebaat zijn met ineenstorting van de westerse economie. Anderzijds valt het mensen uit de ontwikke lingslanden die onze streken bezoeken voortdurend op dat niemand er zich reken schap van schijnt te geven dat hij zijn wel vaart dankt aan een onrechtvaardig we reldbestel. Inzoverre kan een nieuwe ver klaring er misschien toe bijdragen de men taliteit te beïnvloeden, om zo hét terrein voor te bereiden voor initiatieven van in ternationale organisaties. Een van de din gen die de synode waarschijnlijk zal doen, is aandringen op een degelijke vorming van zoveel mogelijk mensen van welke ontwikkeling ook, die het besef wakker roepen van de tragische verstrengeling van armoede en rijkdom. Het is overigens duidelijk dat de kerk zich moeilijk als kampioen van de gerechtig heid kan opwerpen als ze in eigen boezem het tegendeel laat voortbestaan. Kan zij echter niet meer doen voor de armen en ontrechten? Naar het schijnt gaat men ein delijk een poging doen meer lijn in de al gemene vergaderingen te brengen. De sprekers is verzocht bij de inschrijving het thema van hun interventies op te geven zo dat deze gegroepeerd kunnen worden. Wat het verloop zal zijn, is volstrekt onvoor- ADVERTENTIE "jam. koopt TIJDELIJK 1.81 j Deze kostelijke boerderij, een prachtig pand op de grens van Leusden en Woudenberg is gisteravond i prooi der vlammen geworden. Er viel nauwelijks iets te redden omdat het water per auto aangevoerd moest worden. T VAKER tARDEMAKER kleurstof en conserveermiddel yERDAM (ANP) Het de itensteinse vlag vorende ra- mdschip „King David", dat ivember van het vorig jaar e kust bij Noordwijk vast- is gistermiddag op een vei- l in Amsterdam verkocht f>.700 gulden aan de rede- |oh. Boele n.v. in Krimpen e Lek. DEN HAAG Het personeelsbestand in ons land van de NV Philips bedroeg eind augustus j.l. 94.950, tegen 99.200 in januari j.l. Dit blijkt uit een verslag van de vergadering van het certtraal contact ondernemingsraden in de „Philips Koe- Ondanks het feit dat in augustus meer werknemers de onderneming hebben verlaten dan in enige voorafgaande maand van dit jaar, is het totale personeelsbestand in augustus toch met vijftig toegenomen. Dat is een gevolg van het feit, dat in die maand 490 vaklieden in opleiding en een aantal afgestudeerden van scholen in dienst zijn genomen. In de vergadering van de ondernemingsraad van de bedrijven der onderneming in Eindhoven en omgeving heeft drs. P. L. Dronkers, directeur so ciale zaken, aandacht gevraagd voor het econo mische klimaat. Hij noemde dat moeilijk. Daarvoor kan bij de werknemers een zekere mate van onzekerheid ontstaan. Vooral over de vraag: wat wordt de ontwikkeling van de activiteiten in 1972 en daar na? Men denkt dat blijkbaar wel eens, zo heeft de heer Dronkers o.m. opgemerkt, dat er veelomvattende plannen klaar liggen voor wat er zou moeten ge beuren met de vestigingen en met het personeel. Zo'n plan is er niet, zo zei hij, omdat we in onze maatschappij steeds zullen moeten aansluiten bij de externe omstandigheden. Door zinvolle maatregelen, zoals het overbrengen van werk naar vestigingen die het moeilijk heb ben, wordt getracht personeel en capaciteit zo ongeschonden mogelijk door de omstandigheden heen te helpen. Verder voortbestaan en verdere groei zijn vooral afhankelijk van dé mate waarin het bedrijf goede, op de wereldmarkt concur rerende prestaties levert. (ADVERTENTIE) dz> föychui/fó/t' UUK,UVK MINISTER CONALLY: VANCOUVER (REUTER) De man, die gisteren boven Alaska een Amerikaans passagiers- viiegtuig kaap.e om er mee naar Cuba te vliegen, heeft het toesiel terug laten keren naar de Canadese luchthaven Van- coii.c--. Daar Let hij cie vier be manningsleden, die hij als gijze laar hield, uitstappen, waarna hij zich overgaf aan c.e politie. Volgens de Amerikaanse politie is de kaper de 23-jarige Dale Tho mas, zes jaar geledén veroor deeld wegens doodslag en sinds augustus van dit jaar voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Kort na het opstijgen van een Boeing-737 van de maatschappij Wien Consolidated Airlines van het vliegveld Anchorage In Alaska dwong de man het toe stel terug te keren naar Ancho rage. Daar mochten de 3i pas sagiers uitstappen waarna de kaper met vier bemanningsle den naar Vancouver vloog om brandstof en voedsel in te ne- De kaper wilde naar Cuba vlie gen, maar drie kwartier na het vertrek van Vancouver liet hij het vliegtuig weer terugkeren naar het Canadese vliegveld. Dit zo te zien zeventiende-eeuwse paar gaat in Engeland i clames optreden. Het zijn de fotograaf Michael Harwood, die deze dagen tot de elegantste man van Engeland uitgeroepen is en d knappe Noorse Suzelle Godfrey. (Van één onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Het breed mo- deramen van de hervormde sy node heeft gisteren het eerste gesprek gevoerd in een serie, die het wil houden met de mo daliteiten binnen de kerk en met groepen, die een verbinding hebben met de hervormde kerk, zoals Septuagint en Sjaloom. Het breed moderamen besloot hiertoe uit verontrusting over een eventuele voortijdige polari satie binnen de hervormde Het gesprek van gisteren werd op het pastoraal centrum Hyde- park te Driebergen gevoerd met het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond en het hoofdbe stuur van de Confessionele ver eniging. Een „broederlijk en in dringend gesprek", noemde de secretaris-generaal van de Her vormde Kerk, ds. F. H. Lands man het, dat overigens nog zal moeten worden voortgezet. Tij dens het gesprek was een voor name plaats toebedeeld aan ,,het Getuigenis" een stuk, dat is opgesteld door een aantal vooraanstaande figuren in de Hervormde Kerk naar aanlei ding van, zoals de onderteke naars het noemen, de hoogst ernstige crisis, Waarin kerk en theologie, in de Hervormde Kerk, maar ook in andere ker ken zijn terechtgekomen. Dit stuk zal in zijn geheel aan de orde komen in e generale syno de, die in november wordt ge houden. Hoofdkwartier neo-N&zi's in Nanterre PARIJS (Reuter) In de Pa- voorstad Nanterre heeft de poli tie bij ecu reeks huiszoekingen het hoofdkwartier ontdekt van een Neo-nazigroopering. Het hoofdkwartier bevond zich in een sousterrain achter een ge pantserde deur, was bezaaid met hakenkruisemblemen, en bevatte een klein arsenaal aan geweren en róersen. Ongeveer veertig jongelui werden aange houden. Bij de actie werden zes woonblok ken uitgekamd door 300 politie- rzannen. Vorige week was in die buurt een politiebus je be schoten. "aritérre had sir.ds de studentenopstand van 1S68 juist de reputatie van een links bol- SCHIPHOL (ANP) Hoe Dijk's Internationaal Expeditiebedrijf te Amsterdam, weerstand bie dend aan dagenlange druk, ten slotte vierkant weigerde zich in te laten met de zending kiandes- tiene wapens voor de I.R.A., heeft directeur H. Dijk gisteren uit de doeken gedaan. Tot dat moment had hij zich op verzoek van de rijkspolitie van de dom me gehouden. „Wij werden een week geleden te lefonisch benaderd door een keurig Nederlands sprekende dame, die zich mej. Van Leeu wen noemde," aldus de direc teur. „Zij vroeg ons of wij bereid wa ren een zending instrumenten, die spoedig uit Tsjechoslowakije zou arriveren, op te slaan in onze douaneloods op Schiphol. Wij gingen in principe akkoord. Vorige week dinsdag ontvingen wij uit Londen een telegram waarin dit telefoongesprek werd bevestigd, ondertekend door de firma Wendamont. Tevens werd de komst van een zekere Doo- gan aangekondigd. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Fi nanciën, John Connally, hoopt dat de extra-heffing van tien procent op de meeste in de Ver enigde Staten ingevoerde goede ren binnen twee of drie maan den kan worden afgeschaft. Hij zei dat zondagavond in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie. Hij verbond er echter de waar schuwing aan, dat de houding van Amerika's handelspartners de doorslag zal geven. De dag te voren had Conally aangebo den de invoertoeslag selectief in te trekken in ruil voor conces sies van andere landen. De minister zei zondagavond on der meer: ,Het is duidelijk dat we de toeslag nu nodig hebben. Ik hoop dat over twee of drie maanden niet meer het geval zal zijn. Maar het kan ook wel drie of vier maanden worden en het is afhankelijk van de ont wikkelingen op internationaal monetair gebied." Connally toonde zich overigens optimistisch over de kansen op het vinden van een oplossing voor de internationale geldcri- sis, die naar algemeen wordt beweerd tot een hoogtepunt is gekomen door dé economi sche maatregelen die president Nixon half augustus heeft geno- Woensdag ontvingen wij van Wen damont een bevestiging per brief, waarin de goederen wer den gespecificeerd. Het waren geweien, lichte machinegeweren en anti-ta-.kgranaten. Dat deed mij wel de haren te berge rij zen. Ik dacht helemaal niet ar.n Ierland maar aan het Midden oosten of Afrika. Mej. Van Leeuwen belde op nieuw op. Zij wilde donderdag met Doogan langskomen. Direc teur Dijk hield echter de boot af. Zijn agent in Londen was er intussen achter gekomen, dat de firma Wendamont de telefoon niet beantwoordde en het aange geven adres niet bestond. Mej. Van Leeuwen protesteerde hevig en zei dat het een legale zaak was, dat er twee import vergunningen in Engeland ge reedlagen en bood de heer Dijk voor een eerste tegemoetkoming in de onkosten een bedrag van honderd Engelse ponden aan. Dijk echter hield het been stijf. Hij zei dat hij er zich over moest beraden en belde vervolgens de rijkspolitie op met de vraag waar hij aan toe was als hij een zending wapenen in zijn douane loods op Schiphol wilde opslaan. Hij kreeg ten antwoord dat dit is toegestaan op voorwaarde dat er binnen 24 uur mededeling aan de politie van moet worden verstrekt. Zowel donderdag als vrijdag bleef mej. Van Leeuwen haar fanatie ke pogingen om de firma Dijk over te halen telefonisch voort zetten. Zonder resultaat ever.- Tenslotte werd contact opgeno men met de Sabena. De bespre kingen waren zaterdag, toen de D.C.-6 van Pom Air uit Praag op Schiphol landde, nog niet rond. De wapens werden ter stond door de rijkspolitie in be slag genomen. De Amerikaanse wapenhandelaar E. A. König, die als enige passa gier met de zending meevloog en de Belgische gezagvoerder van het toestel J. M. van Hom wegen, bevinden zich nog steeds in arrest. LONDEN In het Britse parle ment begint donderdag een zes daagse debat over de eventuele toetreding van het Verenigd Ko ninkrijk tot de EEG. Op 28 ok tober valt bij stemming de defi nitieve beslissing. Volgens de meeste waarnemers staat vast, dat premier Heath zal overwinnen. Als ze een ne derlaag oploopt, neemt de con servatieve regering ontslag. In dat geval zullen vermoedelijk nieuwe algemene verkiezingen uitgeschreven worden. hevig onweer bo- Bond gemeentepersoneel Amsterdam (ANP) De algemene bond van gemeentepersoneel, af deling Amsterdam heeft in een brief de gemeenteraden van Amster dam en Zaandam en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland drin gend verzocht aan dc chemische fabriek Marbon geen produktlever- gunning meer te verstrekken. Deze fabriek tegen de rand van de hoofdstad acht de bond niet langer aanvaardbaar. De bond noemt Marbo gevaarlijker dan een vulkaan omdat deze voor af waarschuwende erupties geeft, hetgeen bij de Marbon niet ge beurt. Na het ongeluk bij Marbon heeft het afdelingsbestuur van de bond een onderzoek ingesteld naar de werkelijke gevaarlijkheid van de Marbonfabriek. De resultaten van dit onderzoek worden schrikba rend genoemd. Marbon-directeur A. L. Leigh noemt de informatie in de brief van de bond onjuist en volstrekt ongefundeerd. De heer Leigh vindt het betreurenswaardig dat de algemene bond van gemeentepersoneel niet de moeite heeft genomen ofwel via de direc tie van Marbon ofwel via de bevoegde en terzake kundige instanties na te gaan of de feiten die in de brief worden gepubliceerd waar zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9