Lisse financieel kerngezond Wassenaar vreest het ergste bij niet doorgaan van Leidse Baan-werk Ontruiming pand onderdeel destructief optreden tegenover staf/patiëntjes RELIEASENOTA OVER KWESTIE TEUNSGROEP „II Divorcio di Figaro" van lurriaan Andriessen i Dinsdag 19 oktober 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Brandwaarborg lij. Zoeterwoude boekte winst ETERWOUDE De Onderlin- 6 Brandwaarborg Mij. Zoeter- oude heeft over 1970 slechts oor een bedrag van 5.545,' randschade gehad. Dat 20.000,- minder dan in 1969. blijkt uit het jaarverslag dat de verlies en winstrekening >-5Sten voordelig saldo vermeldt "jan ruim 13.000 gulden. Deze ijfers komen aan de orde op de larvergadering welke morgen- vond in het Don Boscohuis ordt gehouden. Van de drie af- edende bestuursleden, Th. d. ar, L. A. Drocfeh en W. J. v. Hoeven is de laatste niet -er herkiesbaar. In deze iture doet het bestuur de nde voordracht; 1. M. irg, Dorpsstraat 29; 2. J. de ing, Zuidbuurtstraat 51. Plein voor Sassenheimse kerk wordt jereeonstrueerd IENHEIM Het plein voor katholieke kerk in Sassen- n wordt gereconstrueerd; iminste, dat is de bedoeling n B. en W. lillen hiertoe overgaan om te Idoen aan de nog steeds stij- nde vraag naar parkeerruim- in de omgeving van het raad- is. Het plein voor de kerk dt uitstekende mogelijkhe- Het kerkbestuur is bereid helft van de kosten, die 10 gulden bedragen, op zich i. Vandaar dat B. en W. in de vergadering van inde week dinsdag zal voor- ki een krediet van 20.000,- -«deren. itifunctioneel gebouw in jloubrugge open nor het publiek (BRUGGE Het multifunc- nele gebouw aan de Bater- eg, deels r.-k. kerkzaal en nnastieklokaal wordt aan- ande zaterdag van 14.00 uur 17.00 uur en van 19.30 tot (I uur opengesteld. Er wor- turn-, volleybal- en judode- ïstraties gegeven. Volgende k zondag wordt het kerkge- w ingewijd door bisschop Si- lis van Rotterdam; aanvang uur. Lezing over dennenbos in ijksherbariiun ÏN De Koninklijke Ned. voor Tuinbouw en Plant- e zal donderdagavond een g organiseren over „het sche dennenbos en zijn dy- iek". Hiervoor is uitgeno- de heer M. Jacobs uit War- I. De lezing zal plaatsheb- in het Rijksherbarium, lpenkade 6; aanvang 20.00 Wassenaar De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond een stemmig een motie aanvaard, waarin wordt uitgesproken, dat het niet doorgaan van de aanleg van de secundaire weg 16 (Leidse Baan) zeer ernstige repercussies zal hebben voor het woon- en na- tuurmilieu in Wassenaar en dat al die maatregelen genomen moe ten worden welke de druk van het doorgaande verkeer op het we gennet binnen Wassenaar kunnen verminderen. In de motiie wordt eraan herinnerd), dait toen besloten werd de provin ciale weg nr. 1 door de duinen Voorlopig niet aan te leggen, het co mité, diait tegen deze weg actie heefit gevoerd we] inlgestemd heeft met een bredere aanileg van de secundaire weg 16 als compensatie daarvoor. Verder wordt er op gewezen, diat hot verteer over de Wassenaarse Rijksstraatweg in 'belangrijke maibe ziljn oorsprong resp. bestemming heeft buiten de Haagse en Leidse agglomeraties en dat diit verteer dus niet afdoende door openbaar vervoer binnen deze agglomeraties vervangen zal kunnen worden. Weer verkeer uit twee richtingen op de Schouwweg WASSENAAR Op se Schouw weg wordt het tweerichtingver- keer weer ingesteld. De ge meenteraad besloot daartoe gis teravond met grote meerder heid. Op herstel van het verkeer in twee richtingen is vooral aange drongen door het Winkel en trum Langstraat. Open Appel (E. H. Schuyer) was alleen te gen en stelde voor het eenrich tingverkeer om te draaien. De raad verwierp dit voorstel. B. en W. namen wel de suggestie van Schuyer over de Jagerslaan over. Er komt daarover nu spoedig een uitgewerkt plan. Injectie voor de fotoclub LISSE De bijna ten dode opge schreven fotoclub Bollenstreek heeft na het alarmerende be richt van mogelijke opheffing per 31 december onverwachts negen ieuwe leden er bijgekre gen. Met deze nieuwe groep zal op 17 november in Weltevreden" ii Hillegom een kennismakings avond worden gehouden. Aan vang 20.00 uur. Leiden De Stichting Release heeft in een uitvoerige nota een over zicht gegeven van de kwestie Staf Teuns en het Leids Medische Op voedkundig Bureau (MOB). De overzichtsnota is gistermiddag on der meer in handen gesteld van de leden van de bijzondere raads- commisie voor de geestelijke volkgezondheid onder leiding van wet houder mevrouw Den Haan—Groen en de leden van het MOB-be- stuur, die voor intern beraad op het stadhuis bijeen waren geko men. Zoals bekend zuilen dr. Teuns en zijn staf op 1 november a.s. het thans door hen in gebruik zijnde pand Rijnsburgerweg 163 moe ten hebben ontruimd. PlanNS-NZH ondervindt niet veel waardering Ir. G. H. C. Theunissen (CCP) zeide o.m. waardering te kun nen opbrengen voor de argu menten en de vasthoudendheid van de werkgroep Milieubeheer, maar niet overtuigd te zijn door de argumenten van dit comité. Een griezelige zaak noemde spreker het, dat het in deze tijd steeds onzekerder wordt of plannen, die lang zijn voorbe reid, ook inderdaad zullen wor den uitgevoerd. Hij wilde een beroep doen op de leden van Provinciale Staten om zich niet van de wijs te laten brengen. De heer S. J. van den Bergh (VVD) wees op de noodzaak om het regeringscentrum Den Haag bereikbaar te houden. Doet men dat niet, dan zal Den Haag de graderen tot een dorp. Wat Wassenaar betreft: het zou een ramp zijn, als door het uitblij ven van de Leidse Baan de Rijksstraatweg in de toekomst zou moeten worden uitgebouwd, terwijl gevreesd moet worden, dat het verkeer over „sluipwe- gen" door Wassenaar, dat nu al zeer sterk toeneemt, nog inten siever zal worden. De heer A. Lodder (Partij Wasse naar) had weinig waardering voor de actie van de Werkgroep Milieubeheer en evenmin voor het zojuist gepubliceerde rap' port van Spoorwegen en NZHVM. „De werkgroep is een bij de gratie van de belastingbe talers bestaande hobbyclub, die het verkeer in het honderd wil laten lopen". De heer L. G. Oosterling (groep Oosterling) wees op de conse quenties van een eventuele ver breding van de Rijksstraatweg en de aanleg van een ster-via- dukt: er zullen dan duizenden bomen opgeofferd worden. Wethouder mr. N. .W A. Brink verweet de werkgroep, dat zij in het geheel geen rekening heeft gehouden met de milieu hygiëne voor 28000 inwoners van Wassenaar. Toen indertijd be sloten werd de provinciale weg door de duinen in de ijskast te zetten, gingen de opposanten akkoord met een verbreding van de secundaire weg 16. Maar nu wordt ook tegen deze weg weer actie gevoerd, waarbij men gemakshalve vergeet, dat ook de 28000 inwoners van Was senaar te lijden hebben onder het steeds toenemende verkeer, niet alleen over de Rijksstraat weg, maar in steeds ernstiger mate ook door de binnenwegen in de gemeente. BOSKOOP Het echtpaar H. de Kwaadsteniet-De Boer, Emma- kade 34, is op 27 oktober 50 jaar getrouwd. De bruidegom is 81 jaar, de bruid 77. Zij hebben vier kinderen en elf kleinkinde ren. Over hun trouwdag bestaat een aardige anekdote. Op het ge meentehuis bleek men 50 jaar geleden nl. vergeten te zijn dat het echtpaar die dag zou trou wen. De wethouder, die het hu welijk moest sluiten, zat ergens achter in een van zijn weilanden en men wilde het huwelijk maar 'n dag uitstellen. Reactie van de bruid: „Ik ben hier nu en ga hier niet meer ongetrouwd van daan." De wethouder is toen maar komen fietsen Nieuwe huurder distancieert zich van argumentering MOB-bestuur Volgens de nota van Release is de controverse ontstaan uit een verschil van inzicht. De mensen van dr. Teuns wilden een funda mentele aanpak van de proble men en ook een aanpak van de structurele oorzaken. Het oude MOB-bestuur daarentegen wen ste een MOB in beperkte opzet, waar wetenschappelijk gewerkt kan worden en waaraan de volksgezondheid ondergeschikt gemaakt is. De nota geeft ver der een overzicht van de histo rie sinds dr. Teuns in 1962 bij het MOB kwam. Zijn 10-j aren- plan werd afgewezen (geen geld). Inmiddels is dr. Teun 5 maal ontslagen en 4 maal weer teruggenomen (onder druk van de oudervereniging). Dr. Veraart, die in december 1969 werd voorgedragen als be- stuursgevolmachtigde, is in feite - het bestuur was immers de missionair - anderhalf jaar lang eenmans-bestuurder van 't MOB geweest. Het is duidelijk, aldus de nota, dat voor zo'n lange pe riode niet gesproken kan wor den van een bestuur dat demis sionair is. „Er had gewoon op korte termijn een nieuw bestuur gevormd moeten worden of wanneer dat niet lukte had de gemeente een wat actievere rol moeten spelen, mede gezien het feit, dat Leiden er groot belang bij heeft in het kader van de geestelijke volksgezondheid. november dreigt de staf Teuns botweg op straat te worden ge zet. „Met de belangen van de patiëntjes is gesold", zegt de oudervereniging en er wordt door de bestuurders van de ver schillende overheden gepraat in een sfeer alsof het over oude fietsen gaat". Concept-plan Teuns In de Release-nota wordt het con cept-plan Teuns als volgt om schreven: Doelstelling is als groep psychotherapeutische hulp te verlenen aan kinderen en het zoeken van de meest efficiënte vorm van samenwerking, met name een betere coördinatie van ambulante en intramurale zorg; verder inschakeling van een groot aantal specialisten, meestal in de vorm van een ad hoc-team, daarnaast een vaste basis-staf, bestaande uit: kin derarts, maatschappelijk werker pedagoog, psychiater, psycho loog, psychotherapeut, spelob- servatrice en een aangepaste administratieve staf. Werkzaamheden zijn: a. psycho therapie voor die kinderen voor wie de gebruikelijke methoden te kort blijken te schieten, b.v. kinderen met lagere intellectue le capaciteiten, gehandicapten, chronisch zieke kinderen, kin deren die hier tijdelijk asiel krijgen enz.; b. therapeutische hulp in de eerste levensjaren, c. onmiddellijke hulp in acute stress-situaties. Hulp wordt verleend door psycho therapie in direct contact met het kind en therapeutische hulp aan het kind via derden: a. met de ouders, groepsleiders, ver pleegsters enz., b. consultverle ning aan b.v. huisartsen, kin derartsen, docenten, werkge vers, jeugdleiders, c. begelei ding van vrijweilligers die zich bezig houden met jongeren met psychische moeilij Wieden. Belangen universiteit Laatste ontwikkeling In de nota wordt voorts de me ning naar voren gebracht, dat het MOB wordt opgeslokt voor de belangen van de universiteit. „De Universiteitsraad zou, ge zien de grote belangrijkheid van dit moment zich ook weieens constructief bezig kunnen hou den met dit probleem. Momen teel wordt er alleen maar des tructief opgetreden, want per 1 Nu het Gewestelijk Arbeidsbureau toestemming heeft verleend voor het ontslag van dr. Teuns c.s. zal uiteindelijk de minister de beslissingen moeten nemen voor de continuïteit in de behan deling van de overgebleven pa tiëntjes. De nota concludeert, dat B en W van Leiden „vol strekt achter de richtlijnen van het ministerie aanhollen en zich Voorlichting er suikerziekte in Alphen N De Nederlandse Ver- °g van Suikerzieken zal erdag een voorlichtings- 4 houden in het gebouw bii" aan de Van Lennep- in Alphen. zal om 20.00 uur begin net als inleider dr. J. D. T over het onderwerp te leven als suikerzieke". Ie Pauze zal mevrouw A. C. fooi-Dekker een serie kleu- >a's vertonen van het kin- !"Uis „Bos en Duin". ud-inspecteur 'er conflicten sen generaties 'SWOUDE De heer Van oud-hoofdinspecteur van 'laagse gemeentepolitie aanstaande donderdag- op een vergadering van leling Koudekerk/Hazers- van de Ned. Christelijke enbond een lezing over ct en conflict tussen ou- ?n jongeren". Het heeft 'o het Anker aan de Rhy- 'rcherlaan; aanvang 19.45 Conimex bereidt gerechten voor leden van L.T.V. ZEVENHOVEN De leden van de LTV-afdeling Zevenhoven en Nieuw veen kunnen morgen avond een Indische en een Chi nese tafel voorgeschoteld krij gen wanneer zij gaan naar een voorlichtingsavond in zaal Lelie veld, die wordt verzorgd door Conimex uit Baarn. Ook Heine- ken is met zijn bier aanwezig. Inzamelingsactie „Mensen in Nood" in Zevenhoven ZEVENHOVEN - De stichting „Mensen in Nood" is ook in Ze venhoven actief. Morgenavond en volgende week woensdag avond is er weer gelegenheid goed gedragen kleding in te le veren in de voetbalkantine aan de Schoterstraat en in een leeg staand pand achter de slagerij van Pronk. Dat kan gebeuren van 19.00 tot 20.00 uur. Er wordt verzocht geen kleding in te le veren bij de pastorie. Jubileumavond van de N.Z.H. LEIDEN De NZH heeft vrijdag een huldigingsavond in de Stadsgehoorzaal. In het zonnetje zullen worden ge zet 16 jubilarissen. Ter ere van hen zal er een revue worden opgevoerd. De feestavond begint om 19.45 uur. LISSE De gemeente Lisse kan volgend jaar met een sluitende begroting werken. Het totale budget voor 1972 is 13.518.842,25, bijna anderhalt miljoen gulden ofwel 13% meer dan dit jaar. Dat geld komt op dezelfde manier binnen als dit jaar, zodat een prettige bijkom stigheid voor de Lissenaren is, dat er geen belastingverhogin gen nodig zullen zijn. In het begrotingstotaal kon zelfs nog een post „onvoorzien" van 160.000,— worden opgenomen. B. en W. denken dat dit vol doende is, zoals zij schrijven in de nota van toelichting op de begroting. „Opnieuw", zo schrijft het college niet zonder trdts, „kan worden geconsta teerd, dat de financiële positie van de gemeente kerngezond Het heeft overigens wel enige moeite en hier en daar matiging gekost om tot dit resultaat te komen, want in het algemeen moest het college ten opzichte van voorgaande jaren wel een verkrapping van mogelijkheden constateren, terwijl in alle hoofdstukken van de nieuwe be groting uitgavenstijgingen voor komen. Extra uitgavenstijgin gen deden zich wijs. De mogelijkheid zit daarom wel in, dat in 1973 be lastingverhogingen noodzakelijk zullen zijn. Aanpassing aan het normale peil zal er waarschijn lijk wel komen op het punt van de secretarieleges. bij onder- Het college is wel vervuld van zorg over de financiering nieuwe projecten. Een niet on aanzienlijk financieringsplan kon weliswaar worden opgesteld uit vrijkomende bedragen we gens grondverkoop (de scholen bouw en andere voorzieningen in de Poelpolder kunnen daar door worden veilig gesteld), maar voor andere objecten is geen ruimte, zodat de gemeente daarvoor op de centrale finan ciering is aangewezen. En die blijkt in de praktijk de grootste moeilijkheden te geven. Amstel Toneel in zaal „Flora" HILLEGOM De toneelgroep Amstel Toneel brengt woensdag avond in zaal „Flora" de thril- ler-comedie van Robert Thomas „Dubbelspel". De regie heeft Jos Manche en aan deze voor stelling wijken mee: Riny Blaas- er, Carletta Banting, Ed Bauer, Cees Pijpers en Robert Eek. BODEGRAVEN Dit zijn de resten van de personenwagen waarin gistermorgen zes loodgieters uit Utrecht en Harmeien op het gedeelte van de oude rijksweg tussen Bodegraven en Zwammerdam om het leven kwamen.-De wagen botste na een inhaalmanoeuvre frontaal op een vrachtauto. De chauffeu, van de vrachtauto bleef ongedeerd. niet realiseren of niet durven realiseren wat dit in de praktijk gaat inhouden voor de gemeente Leiden". ,Van allerlei kanten", aldus Re lease, „wordt nu getracht het standvastige optreden van de oudervereniging en de staf Teuns te breken: dat er voor de afbehandeling van patiëntjes al leen nog maar subsidie wordt verleend per patiënt per uur be tekent, dat de vorm van thera pie zoals de staf Teuns die voor stelt (namelijk als groep) niet kan doorgaan en dat daarmee tevens wordt bewerkstelligd dat de groep uit elkaar valt, of in ieder geval veel moeiliiker als groep zal kunnen functioneren". De nota besluit met mede te de len, dat op 20 oktober a.s. er een gesprek komt in Leidschen- dam met dr. Buis (lid van de commissie Stal, die rapport over de affaire MOB-Teunis heeft sa mengesteld dat daarna niet aan de openbaarheid is prijsgege ven), hoge ambtenaren van het ministerie, de staf Teuns en misschien nog enkele andere vertegenwoordigers (B en W, gemeenteraad). „Pas op 25 ok tober wil de Leidse raad even tueel weer over deze zaak pra ten, maar dan is het in feit te laat. Er moet zo gauw mogelijk een extra vergadering aan wor den gewijd". De Stichting Re lease zegt in haar nota te ho pen, dat waar men kan gehol pen zal worden aan de oplossing van het acute probleem en aan de totstandkoming van een voor Leiden hoogst noodzakelijk the rapeutisch centrum, opgezet voor en afgestemd op de behoef ten van Leiden. Gewraakt argument In verband met de omstandigheid, dat per 31 oktober het pand Rijnsburgerweg 163 door het MOB-bestuur in huur is gegeven aan het Bureau voor Levens moeilijkheden - met aan het hoofd dr. W. v. d. Zwaan, gere formeerd predikant - hebben Release en de Mediese Aktie- groep contact opgenomen met een van de maatschappelijk werksters, verbonden aan het Bureau voor Levensmoeilijkhe den. Deze gaf, aldus Release, als haar persoonlijke, mening te kennen, dat het voor het func tioneren van het Bureau niet zo veel uit zou maken of het pand per 1 november, per 1 januari of per 1 maart a.s. in gebruik zal worden genomen. Dr. v.d. Zwaan bleek het niet juist te vinden, dat het MOB-bestuur de toezegging aan zijn Bureau als argument gebruikte voor het op straat zetten van de stof Teuns en de 60 patiënten. Hij heeft deze uitspraak later tegenover derden bevestigd. Het Bureau voor Levensmoeilijkheden wen ste niet betrokken te worden in deze zaak. Swaaps Symphonie Orkest Het succesnummer in het gister avond door Sam Swaap en zijn Symphonie Orkest in Diligentia gegeven concert was zonder twijfel Jurriaan Andriessens „II Divorcio di Figaro," een aantal variaties, die gezamenljk Mo- zarts meesterwerk op aller ver- makelijkste wijze parodiëren. Heel spirituele muziek, door de executanten met bloedige ernst en toewijding, een andere zaak waardig, gespeeld. Of waren ze bang van de lang niet gemakke lijke partituur? De componist, persoonlijk aanwezig, kwam Swaap en zijn collega's bedan ken, waarna „Figaro's Echt scheiding" nogmaals werd opge voerd. De solist van de avond, Jaap ter Linden, viel ons ietwat tegen. Van een barokspecialist hadden we iets anders verwacht: een stilistisch betere benadering van Vivaldi's Celloconcert in d klein, dat nu te pathetisch, bo vendien soms vals klink. Gossec met zijn Symfonie in D groot opende, Fodor met zijn Vierde Symfonie in c klein sloot de rij: beiden tijdgenoten van de meesters Haydn, Mozart, Beethoven en onder hun invloed componerend. De eerste kon daarbij zijn persoonlijkheid het best handhaven: daarom was hij ons ook nu weer het liefst. B.R. Inbraak in Piet Heinstraat VOORSCHOTEN Bij afwezig- heid van de bewoners is van nacht ingebroken in een woning aan de Piet Heinstraat. De voordeur werd vernield en het huis doorzocht. Wat gestolen werd, kon nog niet worden vast gesteld. Sloopmateriaal in brand LEIDSCHENDAM Een flinke hoeveelheid sloopmateriaal is vanmorgen rond half zeven op het landje van Beek aan de Westvlietweg in brand geraakt. De brand ging gepaard met een forse rookontwikkeling.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7