Veiling „Flora" gaat definitief uit Rijnsburg Arie v. d. Ham kwart eeuw molenaar op „De Vetpot" door Redlok Hoe werkt die Meren- wijkkerkP Kapitaal en rente in sloot m as?»* BESLISSING VIEL NA EMOTIONELE VERGADERING DINSDAG 19 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN In kringen van molenaars en molenmakers is hij bekend ais „de Vetpot". Maa1/ voor molenaar Arie van der Ham (44) is de Stevenshofjespolder-molen aan de Veenwetering geen vetpot. Hoog uit een bijverdienste. Toch wil Van der Ham, die deze maand een kwart eeuw molenaar is, nog voor geen goud van zijn molen af. 'nolenaar kruier. De Stevenshof jes-molen is seinmolen voor de Papewegse-, de Zuidwijkse-, de Omme- de Oranjepolder. Gaat er de zwart- witte vlag boven op de wieken, dan moeten alle polders 't malen staken „Ik ben melkrijder en ik boer met mijn broer samen. Mijn grootvader was molenaar van de Zuidwijkse molen", vertelt Van der Ham. „Voor mij is het een hobby. Ik heb me ahijd erg voor molens geïnteresseerd. Toen ik zeven, acht jaar was al, ging ik stiekum helpen andere molens in te spannen. En toen ik veertien was, hielp ik wel op de Zuideindse molen". Het polderbestuur dat de voor liefde van Van der Ham kende, vroeg hem toen zijn voorgan ger, ene Van Meygaarden, de molen in 1946 verliet of hij de zorg ervoor op zich wilde ne men. Arie wild'e wel. „Want" zegt hij „Je moet dit niet zien als broodwinning. Ik ver dien aan die molen 500 gulden per jaar. Dat zijn 600 700 maaluren per seizoen van au gustus tot mei. In de zomer re gent het niet. Dat komt neer op ongeveer 0,40 per uur. Ik doe dat mezelf aan: we leven niet Oom Karei was deze week nogal opgewonden over het feit dat de evenementencom missie van de lagere school bij hem langs was gewet te vragen of hij dit jaar weer als Sintei-klaas wilde optreden. .Jullie kunnen wat", had hij gezegd, voor dat hij de voordeur dicht smeet. Ergens kan ik me de reactie van oom Karei voor stellen als je weet wat rig jaar op die 5e december gebeurde. Hij arriveerde die ochtend geheel volgens tradi ties in een open rijtuig dat getrokken werd door 2 pk' die steigerend voor h schoolhek tot stilstand kwa men doordat een enthousias teling een handje pepernoten in de richting van de goed heilig man gooide. Nog juist een vloek onderdruk kend stapte oom Karei uit. Terwijl de schoolbel werd geluid en de klaslokalen vol stroomden verdween de sint voor de laatste instru ties de lerarenkamer. De brief jes met namen van leerlin gen die ter verantwoording moesten worden geroepen, werden ingezameld. De beide zwarte knechten waren reeds vooruit gestuurd om juiste sfeer in de leerlingen gelederen te scheppen. Uit eindelijk was het dan zover.- Terwijl uit volle borst het „Zie ginds komt de stoom boot" werd ingezet betrad oom Karei de laagste klas. In een korte openingsrede over zijn wederom barre tocht over zee en zijn alwe- ,'xpi tendheid, riep hij de eerste leerling ter verantwoording. Administratief bleek de zaak toch niet helemaal te klop- IUi pen. Viermaal achtereen sprak hij een leerling toe voor delicten die deze in het geheel niet gepleegd, had. Toen hij tenslotte het juiste papiertje te pakken had de leerling zo onder de in druk van zijn strafblad dat de rest van de redevoering in een intense huilbui verlo ren ging. In de andere klas sen verging het hem ook niet al te best. Bij het openen van de deur in de derde klas woei door de trek zijn baard de gang in en in de vierde klas werd hij hartelijk welkomd door een spontaan Ouwe Taaie. In de vijfde ipa klas wilde hij een goede hall' ^eurt maken en gaf daarom een van zijn knechten op dracht met gulle hand te .w stro°ien. In een al te royale Kb buit gooide deze echter de gehele zak dwars door de grote ruit, zodat ook hier weinig eer te behalen viel. De laatste klas heeft oom Karei nooit zien komen. Na °25 jaar moest het gewoon een keertje mis gaan. "ié- LEIDEN De plaats van de kerk en de oecumenische opzet van de geestelijke verzorging in de Merenwijk worden aan de orde gesteld in een discussie over het oecumenisch pastoraat, die op donderdag 21 oktober in de Elementumcantine gehouden wordt. Dominee H. Hortensius en pater J. A. A. van Well nodigen alle bewoners van de nieuwe wijk uit, naar deze gedachtenwisse- ling te komen. Als zij zich niet verbonden weten met een kerk, dan mag toch verwacht worden, dat zij er belang in stellen te weten, hoe de kerken in de Me renwijk zich willen gaan opstel len. Donderdagavond dus om acht uur. Volle winst Van Nispen op Full Speed DeZille In een zeer aantrekke lijke wedstrijd heeft van Nispen tegen het toch goed spelende Full-Speed de volle winst in de wacht gesleept. Van Nispen heeft de overwinning te danken aan het goede directe voetbal. Het spel van de gastheren was over het algemeen te kort. Toch was het P. Vlasblom van Full-Speed, die in de 6e minuut door zijn scherpe opstelling de verdediging tfan Van Nispen verraste en koelbloedig de ope ningstreffer scoorde. Van Nis pen was door dit doelpunt in het geheel niet aangeslagen en nam na.dit doelpunt het spel geheel in handen. Het duurde tot de 30e minuut voordat H. van Ma- ris uit eeen kort genomen hoek schop de gelijkmaker kon laten aantekenen. 11. De tweede speelhelft stond al da delijk in het teken van een reeks -aanvallen van Van Nis pen, dat het niet gemakkelijk had door de regen en wind. In de 19e minuut ressulteerde de stormloop van aanvallen in een formidabele kopstoot van Henk van Maris, die het leer achter de doelman van Full-Speed in het net deponeerde. 1—2. Steeds kwam het doel van Full-Speed in gevaar, maajr de in uitste kend in vorm zijnde keeper van Full-Speed hield de score be perkt. In de 42e minuut kreeg G. v.d. Meer van Van Nispen nog een droomkans, maar schoot hard net over de lat. VOORSCHOTEN Oude koeien uit de sloot halen, is voor heel wat burgers en buitenlui een genoeg lijk tijdverdrijf. Voor boe ren is het pure noodzaak: willen zij ééns hun schaapjes op het droge hebben dan moeten zij goed op de kleintjes let ten. In Voorschoten raak te gisteren waarschijn lijk als gevolg van de fel le rukwinden een vaarsje in de sloot.. Het was geen oud dier en het zou over enige tijd een kalf krijgen. Kapitaal en rente lagen dus in het wa ter. Bij gebrek aan trac tor werd er de melkauto bijgehaald om de (toe komstige) melkfabriek opde kant te krijgen. meer in de middeleeuwen". Om bij zijn molen te kunnen zijn, nemen Van der Ham en zijn vrouw nog heel wat ongemak ken. Zo woont hij aan de Veen- wetering op de grens van Lei den, Voorschoten en Wassenaar, in een woonark zonder licht en water. Bovendien staat het pol derreglement strikt genomen niet toe dat hij zich méér dan 150 meter van de molen be vindt. „De eerste tien jaar heb ik dat voorschrift trouw nageleefd. Maar toen het eens erg druk was op de boerderij, ben ik wat gaan sloten". Een andere keer lag er ander werk te wachten en zo ging Van der Ham langza merhand verder van „huis". Ook als hij de molen in werking had gesteld. Van der Ham laat om eens in molentaal te spreken geen wind door de hekken gaan en daarom ziet het polderbestuur wel wat door de vingers. En de boeren ook wel. Niet zo de tuin ders. „Malen en boeren neemt veel tijd.. Soms kan ik de molen nog niet direct inspannen. En staat het water in de sloten 1 2 maar een centimeter te hoog, dan komen de tuinders nog kla gen ook". Zoals in bijna elke watermolen staat ook in die van de Stevens- hofjespolder de spreuk op de muur: „Zo God doet met de Arie van der Ham spant zijn .Vetpot" in: een bakstenen grondzeiler, zondaren, doen de boeren met gebouwd in 1802 nadat een oudere Stevenshofjes-poldermolen in 1796 de molenaren". En dat voor was afgebrand. De wieken hebben een vlucht van 20 meter; geschatte vier dubbeltjes per uur! capaciteit is 25 m3 water per uur. Leiden-Rijnsburg Veiling Flora gaat vrijwel zeker binnen enkele jaren Rijnsburg verlaten. Een bijzondere ledenvergadering nam gis teravond in Holiday Inn het besluit de veiling elders te vestigen. Dit met het oog met het mogelijke ruimtelekor waarmee „Flora" in Rijnsburg krijg te kampen wanneer de stormachtige groei van de laatste jaren zich doorzet. met het gemeente Rijnsburg. Voorzitter Van Delft kapte alle voorstellen echter af. Hij zei on der meer van Rijnsburg niets meer te verwachten. Met name wethouder De Mooy had het bij hem gedaan. Over de mogelijke vestiging van de nieuwe Flora in Voorhout bleef Van Delft zeer vaag. Hij kon ook moeilijk anders. Voor hout moet voor het betrokken gebied nog een bestemmings plan vaststellen en officieel we ten de provinciale overheid nog van niets. Al liet Van Delft wel doors hemeren dat zijn bestuur tot in de hoogste instanties con tacten had gehad die het recht vaardigden verder aan deze zaak te werken. Van Delft zei zelfs optimistische tot een van onze verslaggevers. „De nieuwe veiling kan er binnen vijf jaar staan". die volgend jaar in Alsmeer reed komt. Het veilingbestuur van Alsmeer had laten weten de opgestelde begroting voor de nieuwe Rijnburgse veiling „al leszins aanvaardbaar" te vin- In de exploitatie verwacht het vei lingbestuur quite te gaan spe len. Ze verwacht dat er vrijwel evenveel inkomt als men kwijt is aan kosten. Eventuele subsi dies nog buiten beschouwing ge laten. Tijdens de emotionele discussies kwamen voor- en tegenstanders ruimschoots aan het woord. Er werd voor en tegen het voorstel gepleit. En iedereen gebruikte Daarvóór had hij de leden verze- het argument „in het belang van onze kinderen", pTwijfe laars vroegen om uitstel van de beslissing. Men zou zich eerst moeten bezinnen. Er zou ook weer gepraat moeten worden kerd, dat het bestuur zijn leden op de hoogte zou houden van alle ontwikkelingen. „En we gaan zeker niet verhuizen wan neer de veilingkosten boven de 6 procent uitkomen". Tien weken voor Alphense handelaar Alphen-Den Haag Een 24-jarige handelaar uit Alphen aan den Rijn is door de Haagse Recht bank veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en aftrek van voorarrest. ie man was, nadat hij failliet was verklaard op dievenpad ge gaan om zo uit zijn financiële problemen te komen. Hij had twee waterpompen gestolen. Eén in Rijnsaterwoude en een uit een schuit in de Gouwe. Bo vendien stal hij twee buiten boordmotoren. Een van een boot die gemeerd lag in de Leidse Vaart en een uit een schuur. BRIDGEN1EUWS LEIDEN De Leidse Bridgeclub VOG heeft uls volgt: seld. uitsl. De heren TJalkema Schoof 117: 3. heren Haas, Allink Gans—Oudshoorn rouw Smit 103. Burg 133: 2. 1 iw van Gelderen 11 Baarda—Vei Wakka 139 "7: de h< Groep Rood: 1. H< Tombe- 3./4. He de heer ei r Van der Scheun 112. De leden van Flora toonden zich gisteravond geen onverdeeld voorstander van een verhuizing. 499 Leden stemden voor het voorstel van het bestuur om naar een vestigingsplaats elders om te zien, 345 leden stemden tegen, terwijl 7 leden hun in breng achterwege lieten. Vei ling-voorzitter Piet van Delft die het bestuursvoorstel uren lang hardnekkig had verdedigd was ontroerd toen even na mid dernacht de beslissing viel. Bur gemeester Kooman van Rijns burg hoorde het besluit pas van morgen van een buurman, zo vertelde hij aan een van onze verslaggevers. „Ik moet de be tekenis van dit besluit nog even op me laten inwerken. Ik kan nu geen zinnig commentaar ge- De beslissing dat Flora zich met tertijd elders gaat vestigen hing al geruime tijd in de lucht .De moeilijkheden voor Flora ont stonden jaren geleden toen de gemeente Rijnsburg besliste dat in het plan Frederiksoord, het gebied waarop Flora zijn oog had laten vallen voor uitbrei ding, woningbouw moest komen. Tussen gemeente en veiling ont stond een geschil dat tot voor de Kroon werd uitgevo hten. Flora verloor. Het ziet zich in de toekomst in zijn toekomstig bestaan be dreigd wanneer het onvoldoende gelegenheid krijgt tot uitbrei ding. Volgens het gemeentebe stuur heeft de veiling echter rondom de bestaande veiling ge noeg mogelijkheden uit te brei den. Flore-voorzitter Van Delft gaf gisteravond toe dat dit waar is. „Maar voor hoelang", stelde hij. Hij bracht vele cijfers op tafel, waaruit bleek dat nieuw bouw elders ongeveer 30 mil joen gulden gaat kosten. Ver bouwing en aanpassing van het huidige veilingcomplex komt echter ook in de twintig mil joen. En dan zit Flora wat ruimte betreft definitief vast. En dat terwijl men in de ko mende jaren een sterke expan sie verwacht van de bloemen teelt. Van Jelft vergeleek de begroting die het veilingbestuur heeft op gezet voor een nieuwe veiling met de meest recente cijfers die Veiling Flora, ledereen wilde bekend zijn van de nieuwe 54 miljoen gulden kostende veiling Voorzitter Piet van Delft had het gisteravond soms zwaar te verduren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5