Wassenaar: aanleg van eidse Baan noodzaak Twee doden bij explosie „Friesland" I Demonstrant valt Kosygin aan Ambtenaren akkoord met trendbeleid Burgemeester Marijnen van Den Haag stelt zich voorzichtig op Betaal geen huur verhoging Mistbank rond vlucht ongeluk Russische vloot op weg naar CubaP Koningin Ingrid in ziekenhuis 63c jaargang, no. 18.521 DINSDAG 19 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ?aCht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur; drs. J- H- M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer ,ertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur) Abonnement per week ƒ1,63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94.55. SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Tik tak tor; 20.21 uur Als een traan in de oceaan. Ned. II: 19.30 uur De koerier van de keizerin: 20.21 uur Stiefbeen en zoon; 21.25 uur Arsène Lupin. In Achter het Nieuws vanavond een documentaire over drugs, getiteld: „Methadon, strijdmid del tegen drugs". Ned. I, 21.45 uur. OPKLARINGEN EN BUIEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt Vannacht zwaar bewolkt met re gen, en minimumtemperaturen van 14 tot 10 graden. Morgen van het westen uit, opklaringen afge wisseld door enkele buien, en middagtemperaturen omstreeks 14 graden. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormach tige wind, aanvankelijk uit het zuidwesten, later ruimend naar west tot noordwest. HAAG-WASSENAAR De gemeenteraad van Wasse naar heeft zich gisteravond vierkant uitgesproken tegen iet eventueel niet doorgaan van de aanleg van de Leidse i. Burgemeester Marijnen van Den Haag drukte zich gisteren namens het Haagse college van B. en W. en met instemming van de gemeenteraad voorzichtiger uit: Gaat Leidse Baan niet door, dan zal Den Haag de situatie ider moeten bezien. Wethouder mr. Brink verweet de Werkgroep Milieubeheer, die ac tie voert tegen de aanleg van de Leidse Baan, geen rekening te houden met de inwoners van Wassenaar, die te lijden hebben van het verkeer over de Rijks straatweg en de binnenwegen in de gemeente. Burgemeester van Den Haag zei in een verklaring, dat naast het natuurmilieu ook rekening ge houden moet worden met de noodzaak van een goede bereik baarheid van het stadsgewest Den Haag. een met algemene stemmen uvaarde motie sprak de Was- aaarse gemeenteraad uit, dat ïtniet doorgaan van de aanleg an de Leidse Baan zeer ernsti- repercussies zal hebben voor woon- en natuurmilieu in assenaar. het mogelijke moet gedaan de druk van het sorgaande verkeer op het weg- enet binnen Wassenaar te ver inderen. de motie wordt eraan herin- Efd, dat toen besloten werd de rovinciale Weg 1 door de dui- eo niet aan te leggen, men wel gestemd heeft met een brede- aanleg van de Leidse Baan compensatie hiervoor, erts werd erop gewezen, dat verkeer over de Wassenaar- Rijksstraatweg voornamelijk i oorsprong of bestemming »Jt buiten de Haagse of Leid- sgglomeratie, zodat dit ver ft niet afdoende door open- \t vervoer vervangen zal ten worden. Uitstoten Ta/Van uit V.N. mag niet ffif YORK (REUTER) Ame nta beschouwt uitstoing van Taiwan uit de Verenigde Naties ii> een onaanvaardbare prijs nor de toetreding van de Chi cst volksrepubliek. Dit ver tinde de Amerikanse gedele- rde George Bush gisteren in toespraak voor de algemen trgadering tijdens het de at er de vertegenwoordiging van lina in de volkerenorganisatie. racht wordt dat pas over weken gestemd zal worden er de toetreding van China, dusver hebben zestig landen op de sprekerslijst laten atsen. emd zal worden over twee re gies: een Albanese en een lerikaanse. Beide voorzien in leming van de Volksrepubliek de Verenigde Naties. De Al- ise resolutie behelst boven- uitstoing van Taiwan, ter- in de Amerikaanse resolu- wordt geteld dat darover een meerderheid van twee- rden moet worden beslist. De burgemeester verklaarde ken nis genomen te hebben van de opvatting dat nader onderzocht dient te worden of bepaalde vormen van openbaar vervoer mede als alternatief kunnen worden beschouwd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanavond zou de onderzeeboot jager Fries land na een hevige explosie aan boord gistermiddag in het Skagerrak in Den Helder thuisvaren. Aan boord bevin den zich vier van de acht ge wonden. De stoffelijke over schotten van de bij het onge val omgekomen It.t.z. eerste klasse H. van Vliet uit Nij megen en de korporaal-tor pedomaker S. J. Foncke uit Schiedam zijn gisteravond naar de zuid-Noorse haven stad Kristiansand overge bracht. Daar zijn ook de vier ernstig gewonde opvarenden in een ziekenhuis opgeno- Het ongeval op de Friesland deed zich gistermiddag in volle zee voor ter hoogte van de Noorse kust in het Ska gerrak. Op het ogenblik, dat de werper voor dieptebomra ketten geladen werd ont brandde een van de raket ten. De It. t.z. Van Vliet en de korporaal Foncke werden door de explosie gedood. Vier opvarenden, de It.t.z. II F. Caspari, de It.t.z. Ill P. Dol man de heer A. Groen en de Zweedse ingenieur Carlson werden ernstig gewond. Nog vier opvarenden liepen lichte verwondingen op. Zij konden aan boord behandeld worden. Staking bij Fiat dochter in Spanje BARCELONA (AFP) - De 21.000 werknemers van de Seatfabriek te Barcelona, een dochteronder neming van de Italiaanse Fiat, zijn in staking gegaan. Deze staking geldt als protest tegen het besluit van de onderneming, een twintigtal arbeiders, die als gevolg van een staking in juni ontslagen waren, niet opnieuw in dienst te nemen. Na de gevechten tussen stakers en politie heeft het stadsbestuur van Barcelona de autofabriek laten sluiten. Tijdens de ontrui ming van de fabriek zijn drie arbeiders door kogels getroffen. Eén van hen is ernstig gewond. Vijf politiemannen hebben ver wondingen opgelopen. De politie maakte bij haar aanval op de rond 4000 stakers, die zich in de fabriek hadden ver schanst, gebruik van traangas en rookbommen. Volgens de le zing van het stadsbestuur had de politie het vuur geopend toen ze een grote groep agitators te genkwam die zich gewelddadig en aggressief opstelden. De stoffelijke overschotten van de twee opvarenden, die gis teren bij een explosie aan boord i van de onderzeeboot ja ger om het leven kwamen, werden in de Noorse haven Kristiansand van het schip gehaald. Enkele gewonden moesten in het ziekenhuis opgenomen worden. proeven van nieuwe raketten van de Zweedse wapenfa briek Bofors. De voortijdig ontplofte lading van een van deze raketten veroorzaakte de dood van de twee marine mannen. Met hun Neder landse collega's zullen enkele Zweedse experts een onder zoek naar de oorzaak van deze explosie instellen. I.H. IDVERTEERDERS vóór de dag van plaatsing worden opgegeven. 3.00 UUR Met ingang van heden kunnen advertenties tot uiterlijk OTTAWA (AFP - Reuter). De Russische premier Alexei Kosygin is gisteren in Ottawa, waar hij daags tevoren voor een bezoek van acht dagen aan Canada was aangekomen, door een demon strant aangevallen. Kosygin bleef ongedeerd. De Russische premier had met zijn Canadese ambtgenoot Pierre Trudeau in het parlementsge bouw besprekingen gevoerd. Na afloop wilden beide premiers zich te voet naar het nabij gele gen kantoor van Trudeau begeven om er de lunch te gebruiken. Buiten demonstreerden jonge Joodse Canadezen tegen de Russische weigering een vrije immigratie naar Israel toe te staan. De weg naar het kantoor van premier Trudeau was afgezet door de Canadese bereden politie en Rus sische en Canadese veiligheidsagenten in burger. Een jongeman wist door het politiecordon heen te breken en rende op Kosygin toe. De Russische premier kreeg een stomp in de rug. Zijn aanval ler werd door vijf man van de veiligheidsdienst tegen de grond geslagen en overmeesterd. Een Russische agent beschermde Kosygin, die er vol gens ooggetuigen bleek en geschokt uit zag. De politie van Ottawa heeft gistermorgen niet ver van het hotel waar Kosygin logeerde twee bom men met elk zes staven dynamiet gevonden. In een park waar zondagavond 1500 Oosteuropese emigranten en Canadezen een protestbijeenkomst hadden gehouden, zijn elf benzinebommen aange troffen. De politie heeft in verband met deze vondsten drie jonge mannen, waarschijnlijk Oost europese vluchtelingen voor ondervraging aange houden. Premier Trudeau heeft in het parlement verklaard dat het gebeurde een „bijzonder vernederend in cident voor de Canadezen" is geweest. Het moment van de aanval op Kosygin. Met de kreet .vrijheid voor Hongarije" stort Giza Matrai zich de Russische premier en grijpt hem van achteren om de hals. m de postgiro Dst niets en gééft 21% rente! epostgiro makkelijk! Den Haag (ANP) De vijf cen trales van overheidspersoneel hebben zich kunnen verenigen met het standpunt van de rege ring, dat ook in 1972 het trand- beleid ten aanzien van de over- heidssalarissen moet worden voortgezet. Wel zal nader met het centraal georganiseerd overleg worden besproken op welke wijze ook de sector overheidspersoneel een bijdrage kan leveren tot de loon- en salarismatiging in 1972. Dit werd gisteren bekend ge maakt na afloop van de verga dering van het centraal georga niseerd overleg in Den Haag. De bijeenkomst werd voorgeze ten door minister Geertsema van Binnenlandse Zaken. Ook volgens de vakorganisaties is het trendbeleid nog steeds de meest juiste en redelijke metho de om het loon- en salarisbeleid van de ovei'heid af te stemmen op dat in het bedrijfsleven. Zij waren met de voorzitter van oordeel, dat het volgende ge sprek binnen enkele v/eken moet plaatsvinden. Nzar ver wacht zullen zich dan in het be drijfsleven namelijk bepaalde maatregelen tot loon- en salaris matiging gaan aftekenen. Vijf doden bij explosie in munitiefabriek Hannover (DPA) Bij een zwaï explosie in een kruitfabriek in Liebenau In Nedersaksen zijn vijf personen om het leven ge komen. Den Haag De voorzitter van de afd. Vlaardingen van het NKV, de heer Post, ziet in een weige ring van alle bewoners van hel Rijnmondgebied om volgend jaar de huurverhoging te beta len, een effectieve mogelijkheid tot protest tegen de luchtveront reiniging. Hij herinnert er aan, dat er vol gens de huurwet verband moet bestaan tussen het geboden woongenot en de huurprijs. Dat het woongenot door smog en an dere vormen van luchtverontrei niging achteruit is gegaan, kan een reden zijn om geen huur verhoging te betalen, aldus de heer Post. Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft de Ned. Stichting voor Statistiek opdracht gege ven, te onderzoeken in hoeverre sociologische en sociaal-psycho logische factoren een rol hebben gespeeld bij het groot aantal klachten de afgelopen smog- periode. (ADVERTENTIE) DWARSGEBAKKEN NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTEN BOLLEN. DEN HAAG (ANP) Naar het oordeel van de raad voor de luchtvaart Is het rondvluchton geluk op zondag 30 augustus van het vorige jaar in het Veer- se Meer te wijten aan het feit dat de 24-jarige Noorse bestuur der Tore Dybdahl in een mist bank vermoedelijk gedesoriën teerd is geraakt. Bij het onge luk zijn twee van de negen pas sagiers en de bestuurder om het leven gekomen. De raad meent dat de vlieger, die weinig blindvliegervaring had, een scherpe rechterbocht heeft gemaakt toen hij de mistbank binnenvloog in een poging zicht op de grond te houden. Daarna raakte hij in die mistbank ver moedelijk gedesoriënteerd. Het vliegtuig verloor zoveel hoog te dat het, toen het uit de mist bank kwam, niet meer in de lucht kon worden gehouden. Het stortte op de plaat de Haring vreter en vloog in brand. WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft gisteren verklaard, dat een Rus sische vlootmacht, die zich in het midden van de Atlantische Oceaan had gevormd, naar Cuba zou kunnen koersen. Deze vloot macht zou ook duikboten met raketten kunnen omvatten. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie, voegde eraan toe, dat de Verenigde Staten de situatie zeer nauwkeurig volgen. Hoewel de gesignaleerde Russi sche vlooteenheid, van zes op pervlakteschepen, waaronder kruisers en torpedobootjagers geen ongewoon verschijnsel wordt benoemd, weet het Ame rikaanse ministerie van Defen sie niet waar de schepen van daan zijn gekomen en evenmin waar zij naar toe gaan. KOPENHAGEN (AP) - Koningin Ingrid van Denemarken (61) is in een Kopenhaags ziekenhuis opgenomen om een maagopera tie te ondergaan. De operatie zou worden verricht door professor Mogens Andreas- sen en professor Joern —Hess Thaysen. (ADVERTENTIE) PRINCETON (AP) Uit het on derzoek van het Gallup-Instituut blijkt dat, voor het eerst in 30 jaar, meer Amèrikaanse zaken lieden en tot de gestudeerde stand behorenden zich beschou- als democraat dan als re publikein. Het resultaat van het onderzoek was, dat 34 percent zich be schouwt als republikein, 31 per cent als democraat en 35 per cent als onafhankelijk. Stofzuigers in Parijs tegen luchtvervuiling PARIJS (DPS( In Parijs is proef begonnen met een nieuw middel tegen luchtverontreini ging. Op een druk verkeersplein zijn twee reusachtige stofzuigers geplaatst die de vuile lucht op zuigen en via filters helemaal gezuiverd, weer uitstoten. De beide toestellen zullen jaarlijks elk 110 miljoen kubieke meter lucht filtreren. Nederlands hockeyteam uitgeschakeld door Japan BARCELONA Het Nederlandse hockey-elftal is vanmorgen door Japan uitgeschakeld voor de finale-poule van het toernooi om de wereldbeker door een neder laag met 1—0. Het beslissende doelpunt in deze door Neder land aanvallend zeer slecht ge speelde wedstrijd werd in de 63ste minuut gescoord door Ichinose.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1